41Pe Staatsloterij. 1 Ij niet op winstbejag uit is, maar 't algemeen welzijn wil dienen. Die gemeente-bedrijven hebben voor de daaraan verbonden werklieden een eigenaardig karak ter. Het gasbedrijf is monopolisch, draaien we, zeide spr., het gas voor de Raadsleden uit, dan draaien wé tegelijk ons eigen gas uit; met de waterleiding is het 't zelfde, bij stopzetten van het bedrijf lijden wij nog het ergste. Zoo is het met verscheidene takken van ge meentedienst het geval. Het gemeentebestuur dient er dus rekening mee te houden dat de gemeentewerkman niet de wapenen heeft, die de particuliere werkman heeft om voor zijn recht op te komen. Dit onderschrij ven alle politieke partijen, maar als het er op aankomt, moeten de kiezers hun vertegenwoordigers steeds aan hun beloften herinneren. In alle partij programma s worden vernield' als eischen voor den werkman: hoog loon, goede kleeding en huisvesting, maar nergens bijna merkt men daar iets van. Hier in Alkmaar is het ook treurig ermee gesteld. Alleen het gemeentebestuur van Utrecht heeft in 't laatst van De cember de vraag gesteld welke taak de gemeente als werkgeefster heeft en of ze den gemeentewerkman loo nen uitbetaalt die een voldoende waarborg geven te gen de moeilijke tijden. De gemeente was verplicht de loonen behoorlijk te maken, al zou haar dat op be langrijke financieele offers komen. Er moet een goede loonregeling komen, was dus Utrecht's standpunt, er moet niet met lapmiddelen als duurtetoeslagen wor den gewerkt. Daar had Alkmaar wel wat meer naar mogen luisteren. Temeer daar de arbeidersklasse ab so'uut onschuldig is aan dezen slechten tijd. De kapi talistische klasse heeft naar dezen oorlog gedreven, de arbeiders hebben hem tot het laatste oogenblik pogen te voorkomen. En per slot van rekening is het weer hun noodlot dat z ij er de dupe van worden. In werk- gevensikringen gaat het nu goed-. Spr. beval ter lezing aan de rede van den heer Van Eeghen, den voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, het is een en al opnoemen van voordeelen in het kapitalis tisch bedrijf. De burgemeester van Rotterdam liet in zijn Nieuwjaarsrede het zelfde uitkomen, hij zei o. a bestaande ondernemingen hebben zich uitgebreid, an deren bereiden zich hierop voor, er werden door han delaren winsten gemaakt; welke de faam moge over drijven, maar waarvan het toch vaststaat, dat ze hoog zijn. Spr. kende burgemeester Zimmerman, deze zal er niet gauw toe komen iets dergelijks te zeggen, er is dus niets overdrevens in deze uitlating. In 1914, toen de menschen nog benauwd waren, bracht de belasting van gouden en zilveren voorwer pen op 18.000, in 1915 tot November 60.000! Tn 1911 was voor dien het hoogste bereikt n.l. 43.000. Dit bewijst spreker, dat het in hoogere kringen uitste kend gaat, terwijl de arbeiders moeten lijden. Toen de oorlog uitbrak trok Minister Bertling op de begroo ting dadelijk alle posten van loonsverhooging van het personeel in, vele gemeenten volgden dit voorbeeld; nu, terwijl al 1Y, jaar de oorlog woedt, is nóg een commissie bezig aan een wetsontwerp om wat van de oorlogswinsten los te krijgenMaar nu gaan wij ons verweren, aldus spr., om wat van den vetpot mee te krijgen, zoodat we althans behoorlijk leven kunnen. (Applaus). Eigenlijk kunnen we van loonsverlaging spreken, aldus spreker, want indien men onze loonen niet even redig aan de prijsstijging verhoogt, dan worden ze verlaagd. Tegenwoordig moet men 1.30 betalen voor wat vroeger 1 kostte. We willen een loon waar voor we precies hetzelfde kunnen koopen als vóór den oorlog. Waarom gaan de Raadsleden nu pleisteren en lappen, in plaats van ineens loonsverhooging te ge ven? Spr. wilde nu enkele mededeelingen doen, die hij niet gedaan had, als hij niet in openbare vergadering had gesproken. In Maart 1915 was spr. naar den bur gemeester gegaan om te spreken over de loonen hier. De burgemeester had toen beloofd, dat hij voor prijs daling of het houden op normalen prijs van de levens middelen zou ijveren. Hier past een woord van hulde en waardeering, de burgemeester heeft zijn best ge- daa, zooals o. a. blijkt uit zijn houding in den melk- oorlog, dien hij hier gewonnen heeft. Er is hier ge poogd goed werk te doen. Spr. vroeg toen ook aan den burgemeester wat te doen als het toch niet te hou den was met de prijzen ..Dairkomt u maar bij me te rug", had deze geantwoord Toen kwam de kinder toeslag Spr ging naar den burgemeester en verzocht hem den kindertoeslag in loonsverhooging om te wil len zetten De burgemeester verklaarde hiertegen geen principieele bezwaren te hebben. Hij geloofde ook dat gebroken moest worden met het toeslagstelsel Spr kwam toen met den burgemeester overeen, het begin van deze maand af te wachten, om als er dan geen voorstel van B en W. was gekomen, een adres bij den Raad om loonsverhooging in te dienen. Spr. was vol goeden moed Bij de salarisverhooging der ambtena ren had de Raad zich met 12 tegen 4 stemmen prin cipieel voor verhooging verklaard, spr. citeerde het versla? dienaangaande van de Alkmaarsche Courant Hij heeft het echter nooit zoo Koeferwaalsch zien gaan als hier, want terwijl de Raad zich in dezen verklaar de vóór loonsvernooging en tegen toeslag, komt hij als 't over de gemeentewerklieden gaat, toch weer met toeslag aan. Waarom zijn wij 2de soort? vroeg spr., die heftig den kindertoeslag becritiseerde, welke zijns inziens slechts verderfelijk kan werken. De gemeente is verplicht zoo'n arbeidsregeling te maken, dat de beste werklieden er op af komen. Met kindertoeslag zal 't zóó gaan, dat de betrokken direc teur aan den solücitarft zal vragen, hoeveel kinderen hij heeft, en als 't er dan te veel zijn, kan hij hem niet aannemen, daar dan de loonrekenmg van zijn oeaiiji te hoog wordt, wat zijn positie benadeelt. Een aiiüci oplossing zöu zijn: getrouwden normaal loon, vrij vrijgezels minder, maar dan komen er weer geen vrijge- zeis, want die willen niet werken naast iemand on. meer verdient alléén omdat hij kinderen heeft. Eigenaardig is het, dat de heer Cloeck, die in de Raadsvergadering tegen den heer Verkerk aanvoerde dat zijn voorstel alles op z'n kop zou zetten, nu zelf met een voorstel komt, dat de heele loonregeling op naar kop zet. Spr. begrijpt dit niet en protesteert dai men met 2 maten gaat meten, dat men de ambtenaren salarisverhooging en de werklieden toeslag geeft. Hei verwijt, dat de werklieden pas een loonsverhooging achter den rug hebben, wil spr. ondervangen door te zeggen, dat de Raad zich principieel tegen toeslag heeft uitgesproken. We probeerden nog, aldus spr., 1 te krijgen, maar werden zeer teleurgesteld met de 1 voor kostwin ners, 0.50 voor vrijgezellen en 0.20 voor kinderen, mits men niet boven de 15 kwam. Tegen dit schriele voorstel kwam in den Raad sterk verzet, zoodat ten laatste de burgemeester zei, dat 't hem 't beste scheen, dat de Raad zelf met voorstellen kwam. Toen ver scheen eenige dagen geleden het voorstel der 7 raads leden, eigenlijk een compromis voorstel, het zal door spr. dan ook slechts Worden aanvaard als een aan loopje tot loonsverhooging. Vanavond kwam het voorstel van den heer Cloeck; hier kan niet worden aanvaard de bepaling betreffende de bijverdiensten, o.ok komt spr. er tegen op, dat de 15 niet mogen worden overschreden. Dat is alleen goed voor aanko mende werklieden. Spr. wilde de goede bedoelingen van -den heer Cloeck niet in twijfel trekken, maar vroeg waarom hij met zoo'n buitennissig voorstel komt. Hij hoopte, dat de heer Cloeck zal komen in het schuitje van den heer Verkerk c. s. Spr. deed met te meer aandrang een beroep op den heer Cloeck, omdat de zaak op 1 stem hangen kan en dan de werklieden mis schien niets krijgen. Spr. heeft alles onder de oogen gezien en oordeelde loonsverhooging het beste. Er zijn bezwaren: de slechte financieele toestand van de gemeente, en het verschil tusschen arbeiders in dienst der gemeente en particulieren, waar deze eersten steeds vast werk heb ben en zoo maar niet aan den dijk kunnen gezet wor den, maar dat is alleen omdat de gemeentebedrijven niet kunnen worden stopgezet. Dan wordt er ook ge zegd, dat de arbeiders zoo dikwijls in de bioscopen zitten en fietsen koopen, enz. Al die argumenten zijn niets anders dan spijkers zoeken op laag water, als men ze gebruikt is 't om aan loonsverhooging te ont komen. Spr. geloofde, dat de Raad er zich niet af kan maken, een van de drie voorstellen zal toch wel wor den aangenomen. Hij ging na, wat een gezin noodig heeft. Volgens de berekening van Minister Posthuma is dit voor een ambtenaarsgezin vóór den oorlog 24.10, in Juli 1915 28.94, nu zal 't wel weer duurder zijn. Verge leken werden nu de loonen van de werklieden hier met die van elders, o. a. te Zaandam en Velsen, waar ze veel beter zijn, terwijl ze hier in Alkmaar beslist on voldoende moeten worden geacht. Spr. wekte de gemeente-werklieden op, om zich bij den Bond aan te sluiten. Hij haalde daarbij de uit spraak van den heer Hendriks aan, een Roomsch-Ka- tholiek, voorzitter van den Aannemersbond, een pa troon dus, die zei, dat, wilden de arbeiders sterk staan ze naast hun recht de macht der organisatie móesten stellen. Hij vroeg aan de vrouwen of zij er wel voldoende van doordrongen zijn. dat zij hun mannen moeten aanmoedigen in de organisaties te aan en ze niet moeten terughouden daar slechts op feze wijze voor hen betere levensvoorwaarden te vc krijgen zijn Spr illustreerde dit met voorbeelden F is geen zaak, die meer rente opbrengt dan de cpntribu 'e aan de Vakvereeniging. Hierna beëindigde spr zijn luide toegejuichte rede Na de pauze was er gelegenheid tot' debat Hiertoe adden zich opgegeven de heeren Cloeck en van den Bosch. De heer Cloeck begon met te verklaren dat de spreker zijn uitlating over loonsverhooging niet juist had weergegeven. Toen de heer Verkerk plotseling met zijn voorstel aankwam, protesteerde de heer Hoerk daartegen dat men met. de onvoorbereide be handeling en eventueele aanneming daarvan de zaak op zijn kop zette. De heer Cloeck kon er niet voor zijn. omdat hij van de arbeidstoestanden nog niets wist „U zal het mogelijk dwaas van mij vinden, dat ik u dit alles vertel." En zij met haar groote tact begreep alleszulk een tact is een geschenk, van God', een soort van extra zin tuig. Zij wist, dat slechts op één manier die plotselin ge vrees kon weggesnomen worden en zij wendde die dadelijk aan. „Neen Ik vind het aardig van u. Het toont, dat u mij als uw vriendin beschouwt. Neem nu eens aan, dat ik op mijn beurt iets van mijzelf vertel. Dan zijn wij quite, niét waar?" En zij deed' op een aardige manier en opgewekt een ander verhaal van armoede-en strijd en zorg en onze kerheid, maar zij vertelde dat met een glimlachend ge zicht. Men kwam ternauwernood op het idee, dat het zooveel treürigs en sombers bevatte, terwijl haar wel luidende stem van zooveel tevredenheid getuigde en haar gelaat zoo rustig en kalm was. „Ik was ook arm. Ik ben altijd arm geweest. Het doet mij niet vreemd aan als ik er over hoor. Mijn moeder kende dat alles waarover u spreekt ook die dingen, die u nu heeft. Zij placht mij er van te vertel len. Maar zij moest er van afzien, toen zij met mijn vader trouwde. Hij was ook arm. Zij was gouvernante geweest nadat haar vader stierf en hun geld op was. Zij heeft mij alles geleerd wat ik weet. Maar hij mijn vader hij was niet godd voor haar. Hij had een slecht humeur, en haar manieren wekten zijn er gernis op. Hij dacht, dat zij op hem neerzag. Maar werkelijk, zij zou dat nooit hehfcen gedaanMijn arm moedertje 1 Hij keerde zich meer en meer tegen haar Ik heb nooit het fijne van de zaak geweten, maar in 't laatst kibbelden zij vreeselijk. Het is een geheim hu welijk geweest en hij beweerde, dat zij niet kon bewij zen, dat zij getrouwd waren. Zij wist niet eens waar zij getrouwd waren. Zij waren daarvoor naar een ver wijderde stad gegaan. Zij kon niets inbrengen tegen de wreede verwaarloozing waarmee hij haar behan delde. Op een nacht, midden in den winter, zette hij haar de deur uit. Zij had geen geld en wist niet waar heen te gaan. Hij was altijd zoo, vertelde zij mij, hardvochtig, brutaal en haatdragend. Zij had kun nen sterven en hij zou zich er niets van hebben aan getrokken. En het was alles ellendige hoogmoed en misverstand van het begin tot het eind. Hij zei tegen naar, dat zij dood,voor hem was en hij zelfs haar naam wilde vergeten. Mijn moeder was, denk ik, ook trotsch. Zij wilde den naam niet dragen, dien hij haar misgunde. Zij was weduwe toen zij met hem in het huwelijk trad en zij nam haar ouden naam weer aan, haar eigen naam voordat zij trouwde. Zij was een miss Martin T oen werd ik geboren en zij gaf les om in ons beider onderhoud te voorzien, totdat zij er langzamerhand te ziek voor werd. Zij was langen tijd ziek en ik was nog niet heel oud toen zij stierf en mij alleen liet. Ik moest toen voor mijzelf zorgen. Neen, het is niet vreeselijk geweest. O neen' Denk dat niet! De menschen zijn dikwijls zoo vriendelijk, zoo bijzonder vriendelijk. Een oude dame leerde mij met de schrijfmachine schrijven en ik kreeg goedkoop mijn lessen in stenografie van een onderwijzer, die medelij den met mij had. Ik heb mij nergens over te beklagen. Het leven is niet zoo kwaad als men het voorstelt. Mij dunkt, er zijn zooveel vriendelijke menschen. „En in dien men zijn eigen verdrietigheden vergeet en ande ren door -de hunne tracht heen te helpen, dan geeft je dat zulk een groote mate van welgemoedheid." „Dat —dus, dat is 't wat u steeds bedoeld hebt''" Wynnstanley bemerkte, dat hij letterlijk stamelde van geest-drift. „U zegt, dat dat de weg is om gelukkig te worden, maar u wilt mij niet zeggen hoe ik dien moet nemen Wilt u mij niet blijven helpen „Wel, u heeft meer geld dan u weet, wat er mee te doen, is 't niet? Wat kan u veel geven aan menschen, die niets bezittenEn er zijn zooveel dingen noodig hospitalen, .woningen, voedsel, kleeren, men kan jon gens en meisjes aan betrekkingen helpen! Mij dunkt als u mij vraagt, zou ik, als ik u was, in de eerste plaats zien uit te vinden waaraan behoefte is op de plaats waar u woont en trachten daarin te voorzien. Ik zou zeggen, dat men niet ver behoeft te zoeken naar menschen, die hulp noodig hebben. Meestal zijn die er wel vlak bij iemand's deur. Het komt mij voor. dat net niet de bedoeling kan zijn, dat slechts één person,, die mooie bezitting zou moeten genieten. Hij kan toch niet meer eten dan driemaal per dag, is 't wel Of van al het geld, dat u zegt gekregen te hebben en van meer dan .éen pak kleeren tegelijk dragen Hij herhaalde wat hij in den Raad gezegd had Na hef gesprek d'at de spreker verklaart in November met den- burgemeester gehad te hebben, verbaasd het den heer Cloeck zeer, dat'B. en W. niet met loonsverhoogings- voorstellen zijn gekomen. Wat betreft den kindertoeslag, men volgde hier de zelfde gedragslijn als indertijd het Steuncomité. In den grond der zaak was de heer Cloeck ook tegen toe slagen voor loonsverhooging. Hij kwam hier dan ook niet debatteeren, maar rekening en verantwoording af leggen van zijn houding, in den Raad a.s. Woensdag, i lij vond, dat er bij dergelijke kwesties altijd aan de zitting zoo'n vergadering moest voorafgaan. Wat hei on aangaat in 1899 had spr al eens voor zichzelf •en berekening gemaakt, waarbij hij tot de slotsom was gekomen, dat een man en vrouw 12 50 moesten hebben om rond te komen Verleden jaar was hij tot de slotsom gekomen, dat het 15.50 moest zijn. Hij onderschrijft ook de uitspraak dat hoogere loo nen den Staht verbeteren. Maar loonsverhooging was in den Raad niet aan de orde. Wat den kindertoeslag oetrefi, ging spr van de gedachte uit, dat als er meer kinderen zijn, het leven met elkaar goedkooper wordt n de toeslag per kind kan dus boven een bepaald aari ral minder zijn. Om de groote groep van niet-gemeeri- tewerklieden niet te zeer achter te stellen, moest het maximum de 15 niet overschrijden. Van hen is 90 pet. in dienst van den middenstander, die zelf moeite genoeg heeft hen behoorlijke loonen te geven. De heer Cloeck besprak nog de gemakkelijke positie der ge nieente-werklieden tegenover de andere. Op 21 Januari werd door het Agitatie-comité tegen den oorlog in den Haag een motie ingediend bij tiet Steuncomité, om dat te verzoeken de werklieden die bij duinarbeid aan het werk zijn, 12 uit te betalen, waardoor alle steunbijdragen kunnen vervallen. Hoe spelen die lieden het klaar voor 12 in de week? De heer Cloeck weet het niet, waaruit dus blijkt, dat hij van arbeidersbudgets weinig verstand heeft. De ge meenteraad van Nijmegen wilde niet verder gaan dan 13 per week. Delft heeft op een voorstel om van 800 op 1200 te gaan, afwijzend beschikt. Wat de aftrek voor bijverdiensten betreft, de heer Cloeck meende, dat de inwonenden die ze hadden zich zelf wel bedruipen konden. Hij is niet voor duurtetoeslag, maar heeft het voorstel slechts gedaan omdat de arbei ders niet om verhooging hadden gevraagd. De heer van den Bosch verkreeg nu het woord Deze verklaarde niet van vergaderingen met debat te houden, men overtuigt elkander er toch niet, de goede zaak lijdt er meermalen onder. Spr. wilde dan ook slechts getuigen; 21 jaar heeft hij in den Raad de gedachte gepropageerd dat de ge meente als werkgeefster vóór moet gaan evenwel niet met reuzenstappen, ze moet kunnen worden bijgehou den. Tot nu toe is het voorbeeld der gemeente ook niet zonder invloed gebleven. Betrekkelijk kort voor dezen ellendigen toestand hebben de werklieden loonsver hooging gehad, den ambtenaren was ze beloofd toen de oorlog uitbrak, ze verklaarden toen voorloopig er niet op te zullen aandringen. Toen de toestand lange: duurde, eischte de billijkheid dat ze de al voor den oorlog beloofde verhooging kregen. De werklieden kwamen evenwel ook in de klem, toen kwam de vraag van St. Pauliis om toeslag, van andere zijde hoorde men niets, al is er dan van gedachten gewisseld. B. en W. oordeelden loonsverhooging niet noodig, Om nu voor de werklieden iets te krijgen, kwamen de 7 heeren met hun voorstel. De heer v. d. Bosch vestigde nog de aandacht op de toelichting bij dat voorstel. Hierna kwam de heer Verkerk aan het woord, die even een misverstand uit den weg wilde ruimen. De heer van Hinte had het Raadsverslag aangehaald waarin de Raad zich vóór loonsverhooging verklaar de, de heer van den Bosch had dit tegengesproken Maar er waren in den Raad ook loonsverhoogingen toegestaan die niet beloofd waren. De grief van deu heer van den Bosch was ook geweest, dat de heer Ver kerk wat onvoorbereid met zijn voorstel was geko nen Deze was naar den Raad gegaan met de gedach te: B. en W. hebben een toeslag voorgesteld, de Raad leeft zich in principe vóór verhooging uitgesproken, raag ik nu B en W hun voorstel in te trekken dan zal -de meerderheid mij steunen. De heer Verkerk zei- zich hier dus blijkbaar in vergist te hebben. De heer van den Bosch verschilde hieromtrent van teening met den heer Verkerk, de Raad had in 't al gemeen zich voor de beloofde salarisverhooging uitge sproken maar verklaarde zich daarmede niet principi eel tegen toeslag. n-LT van Hin.e wilde hierop nog zeggen, dat als Raad óók met het oog op de tijdsomstandigheden i ambtenaren loonsverhooging gaf, ze dit aan de rk ieden niet kon weigeren. De heer van den Bosch verklaarde nog in antwoord den heer van Hinte dat als de heer Hendriks de rden had gezegd, door den heer van Hinte aange aa'd en ze had bedoeld buiten kerkelijk verband, hij n dezen het met den heer Hendriks niet eens kon zijn Er volgde nog een debat tusschen de heeren van den Bosch en van Hinte over federatief samenwerken aller arbeiders, waarna de heer van Hinte den heer Cloeck beantwoordde en hem vroeg zijn voorstel ten minste zoo te willen wijzigen, dat er voor alle werklieden ten minste 1 op hun loon komt, daar zijn voorstel an ders een rem is die belet tot loonsverhooging te ko men. De heer Cloeck verklaarde zich in principe tegen duurtetoeslag, door het adres van de vereeniging St. P au lus van 11 Maart is deze echter aan de orde ge komen, de werklieden zijn er niet tegen ingegaan 'en het is dus hun eigen schuld, dat nu over duurtetoeslag wordt gesproken. De heer van Hinte antwoordde en wijdde ook nog enkele woorden aan de fooienkwestie, het moest gaan zooals in Amersfoort, waar een verhooging van 25 werd toegekend op voorwaarde, dat er niet meer om fooien gebedeld zou worden. Dat fooien bedelen doet de werkman niet voor zijn plezier, deze regeling was dan ook veel beter. Met een opwekkend woord zich aan te sluiten bij den Bond van Gemeente-werklieden, eindigde spreker, waarna de voorzitter de vergadering sloot. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. (Wordt vervolgd.) A. B. T. Het programma in het Alkmaarsch Bioscooptheater, Langestraat tegenover het stadhuis, wordt tegenwoor dig belangrijk gemaakt door de wijze waarop de mu ziek uitgevoerd wordt. Daarvoor beschikt men n.m. over een instrumentaal trio, dat wezenlijk het genot van het bijwonen van 'n vertooning verhoogt; Swaab, de violist, speelt met toewijding, d'e capaciteiten van Adriaanse, den cellist, zijn in Alk maar genoegzaam bekend om te weten 'dat hij ook hier door zijn spel en voornamelijk waar hij gelegenheid heeft in het ensemble een solo te hebben, door mooien toon en gevoelige voordracht den indruk vergroot, en Kramer, de pianist, die Za terdag solo speelde bij het Pathé Journal, sluit zich uitstekend bij zijn kunstbroeders aan. Zij spelen nog al eens stukken uit opera's Flotow, Mascagni, Ver di De films zijn ook een gang naar dit théater waard. Bizondere aandacht trekt o. a. de actueele film der watersnood in Noord-Holland. Gezichten uit drie der voornaamste steden van Canada Montreal, Halifax en Quebec de interessante voorstelling van „bloe men in den zomer", waarbij men o. m. de ontwikke ling van een roos ziet, eerst de jeugd1, daarna de mid- aemare leeftijd en vervolgens de ouderdom, de boeien- Je voorstelling van een in vier afdeelingen gegeven drama „het gewijde edelgesteente", enz. In dit nette zaaltje zal men dus eenige uren op aan gename, onderhoudende wijze kunnen doorbrengen. A. K. INGEZONDEN STUKKEN MIJN MEENING AANGAANDE WEIGERING VAN KRIJGSDIENST. Van uit Alkmaar werd mij door een bevoegd persoon geschreven, dat mijn rede van 13 Jan. aldaar op me nigeen de indruk zou gemaakt hebben van nogal dicht tot aanraden van dienstweigering te naderen. De zaak is, dat ik in mijn slotgedeelte om wat tijd' te win nen 't een en ander heb uitgelaten en tot dat uitgelate- ne behoorde juist een uiting omtrent dienstweigering. Achteraf vind ik dit nu jammer én om ,het misverstand dat er uit zou kunnen voortkomen én ook omdat 't niet aanroeren van juist deze vraag aan te groote „voor zichtigheid" van mijne zijde die mij vreemd is zou kun nen worden toegeschreven. Naar ik hoop wil daarom Uw redactie mij de noo- dige plaatsruimte vergunnen tot het afdrukken van het weggelatene uit mijn rede voorzoover het op dienstwei gering betrekking had. Dit nu was het volgende (De H. H. en D. D. be stuursleden van de Alkmaarsche A. O. Raad hebben in een vergadering vóór mijn optreden deze uitingen gehoord) „Dat de Nederlandsche A. O. Raad in geen geval openlijk tot een algemeene dienstweigering' zou "kun nen of mogen opwekken, schijnt me volkomen duidelijk. Emmers voor zulke stappen is de tijd, waarin we le ven, bij lange na niet rijp. Intusschen moet men toch in beginsel toegeven, d'at ten slotte, men mag zeggen of zwijgen wat men wil, in dienstweigering op groote schaal het eenige ware middel tegen den oorlog te zoe ken is. Men mag weliswaar niet, tenminste naar mijn denkwijze, aan anderen aanraden den krijgsdienst te weigerenmen mag dit niet doen, omdat. het een zuiver zedelijke kwestie is. Wie tegen de heerschendfe opvattingen in tot dienstweigering besluit, in spijt van strafbedreiging en maatschappelijke achteruitzetting en verachting, is in mijn schatting... een held, en held te worden is nu eenmaal iets, d'at niet valt aan te ra den of aan te bevelen. Het moet vanzelf komen." Deze weinige regelen zullen voldoende zijn om ieder denkend persoon twee zaken te doen inzien, n.l. dat ik lo. geen aanrader van dienstweigering ben of wil worden, maar 2o. wel.met hart en ziel deel in den inwendigen geest der beweging die ten slotte tot algemeene dienst weigering moet leiden. U dankende voor de verleende ruimte, blijf ik Uw. Dw. Dr. J. M. HOOGVLIET. 5e KLASSE 5e LIJST Trekking van Maandag 24 Januari 1916. Prijzen van f 70.— Ij NIETEN. No. 6279 1 5000. No. 10772. 11169 en 20089 elk f 1000. No. 2246, 14138, 16505, 17617 en 19683 elk f 400. No. 73, 227, 6019 en 17030 elk 200 No. 1402, 4466, 11446. 11558, 13223, 13549 en 18441 elk I 100. 18787 1 99 1653 3543 6032 8773 10411 12374 14561 17169 112 1667 25)8 6057 8789 10452 124*6 .14654 17704 18909 132 lb67 3=73 6280 8804 10=50 12502 14762 17264 19304 157 1896 4096 6523 8826 10720 12682 14834 17295 19460 233 2092 4169 0615 8851 10747 12739 149j0 17301 19530 238 2183 434d 6053 8916 10)55 12852 15117 17370 19532 274 2286 4607 6801 8917 10819 12981 15184 17397 19647 295 2146 4650 6860 9078 10887 13136 15186 17603 19767 366 254d 4712 7037 9159 10941 13517 15207 1)870 19969 451 2564 4787 7065 9263 10984 12609 15306 18075 19976 1 622 2672 4926 7196 9300 11065 13636 15424 18081 20123 041 2746 4931 7383 9318 1)190 13695 15507 18C83 20510 652 2859 4941 7521 9348 11234 13700 15846 18130 20528 654 3032 5057 7716 9477 11352 13793 16219 18171 20619 603 3123 5065 7855 9630 11388 13852 16358 18218 20628 1105 3314 5123 7942 9756 11398 13955 16395 18231 20982 1301 3317 5312 7997 9882 11474 13993 16543 18288 136) 3427 5402 8153 9891 11572 14058 16557 18296 1497 3436 5538 8213 9968 11722 14225 16647 18302 1574 3505 5558 8200 9985 11809 14348 16916 18601 1590 3517 5.86 8306 10062 11992 14513 17075 18 96 1635 3j27 5771 8551 10173 12348 14528 17086 18705 2 213 275 276 287 302 •319 377 464 460 517 530 575 591 594 601 613 632 634 645 651 667 705 714 716 798 819 829 832 867 880 907 925 958 ïoui 1052 1072 1111 1163 1221 1225 1230 1277 1320 1327 1333 1334 1366 1377 1392 1412 1457 J468 1480 1512 1524 1548 1572 1578 1629 >655 1100 1853 1956 1979 2082 2095 2118 2121 2129 2154 2190 2226 2234 2337 2358 2359 2361 2409 2486, 2488 '506 2521 2552 2575 2606 2645 2669 2695 2720 2721 2723 2724 2764 2815 2866 2873 2875 2939 2959 2970 3010 3029 3161 3170 3204 3277 3300 3305 3328 3425 3459 3471 3483 3520 3575 3612 3645 3662 3676 3698 3707 3726 37 54 3760 3786 3809 3849 3900 3906 3919 4021 4029 4086 >043* 4091 >053 4105 I I960 4106 4135 4141 4211 4353 4384 4118 4451 4522 4537 4556 4558 4627 4t36 4698 4704 4790 4799 4843 4847 4851 4.08 4991 5688 5090 5106 5153 5171 5259 5310 5372 5105 5456 5475 5493 5524 5530 5563 5574 5589 5595 5611 5614 5625 5636 5671 5693 5709 5720 5768 5772 5775 5783 5786 5907 5939 5943 5971 5985 5987 6092 6148 6215 6272 6285 6296 6298 6385 6410 6430 6441 6461 0489 Be Klasse 4e fUM uw* i ia 6540 8513 10251 12305 14483 16503 18661 6552 8525 10317 12325 14188 16504 18074 6006 8=49 10341 12447 1449. 10514 18698 6622 8550 10385 12448 14532 16 34 18723 6635 8586 10398 12456 11555 16568 18738 6613 8622 1U413 12460 14564 16586 18747 6658 8629 10478 124,0 14578 lt623 18753 66=9 8008 10480 12490 14579 16637 18784 6681 8735 10576 12506 14608 16701 18794 6698 8747 10599 12538 14636 16705 18811 6''35 8768 10603 12538 14641 16741 18824 6741 8782 1666u 12595 14724 16789 18825 6768 8785 10731 12629 14755 16793 18843 6783 8815 10732 12695 14758 16835 18881 6813 8816 10760 12699 14761 16911 18885 6841 8891 10776 12737 14763 16941 18903 6861 8939 10784 12759 14765 16987 18934 6863 8990 10824 12763 14775 17005 18952 i 6880 9050 10865 12821 14860 17006 18978 6930 9059 10874 12901 14941 17027 18991 6931 9064 10876 12908 14981 17035 18999 7ul2 9108 10899 13011 14987 17064 19030 7042 9131 10901 13041 15064 17004 19054. 7118 9161 10933 13141 15089 17123 19058 7207 9163 10962 13157 15109 17127 1917» 7220 9117 10991 13175 15262 17137 19205 7257 9199 10992 13196 15335 17142 19241 7271 9216 11043 13211 15364 17160 19283, 7305 9250 11125 13251 15395 17170 19350 7340 9259 11127 13261 15402 17174 19384 7359 9265 11289 13262 15420 17228 19392 7405 9299 11293 13286 15463 17263 19440 7411 9329, 11302 13330 15476 17305 19497 7459 9353 11304 13355 15484 17346 19572 7492 9357 11306 13377 15490 17365 19578 7517 9374 11310 13378 15509 17405 19618 7553 9391 11318 13403 15523 17418 19652 7566 9457 11348 13474 15525 17450 19684 7634 9459 11360 13476 15585 17475 19792 7659 9468 11393 13479 15601 17479 19803 7673 9469 11456 13482 15645 17585 19820 7698 9474 11484 13485 15673 17590 1983J 7701 9504 11560 13487 15708 17606 19891 7/04 9518 11615 13499 15712 17616 19912 7780 9563 11616 13508 15742 17622 20013 7801 9576 11643 13539 15766 17649 20033 7941 9629 11758 13608 15808 17663 2006$ 7950 9660 11772 13627 15809 17820 20098 7956 9689 11780 13637 15822 17840 20198 7958 9705 11821 13638 15825 17923 20201 7984 9730 11840 13673 15842 17964 20322 7985 9758 11854 13710 15871 17987 20341 7988 9779 11881 13755 15903 17992 2Ü364 7994 9794 11882 13855 15904 17998 20368 8030 9»24 11887 13893 15936 18072 20448 8054 9828 11940 13918 16054 18159 20451 8065 9880 11969 13944 16065 18220 2J502 8086 9892 11984 13974 16072 18267 20572 8109 9908 12001 14026 16081 18271 20634 8113 9017 12003 14168 16102 18338 20638 8164 9918 12051 14222 16124 18367 20650 8229 9922 12060 14247 16131 18369 2075* 8251 9934 12070 14256 16136 18370 20760 8254 9962 12080 14309 16164 18383 20789 8264 9997 12088 14340 16209 18424 20834 8265 10002 12106 '4347 16218 18447 20878 8272 10043 121' '375 16267 18490 20892 8285 10046 1211. 14384 16286 18493 20002 8324 10084 12132 14408 16295 18511 8326 10090 12226 14434 16355 18545 8329 10190 12257 14441 16360 18560 8447 10239 12286 14461 16378 18609 Lflsl: 15214 u 15284, 18425 met i 70. 14548 ou. met I «4

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 6