DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Broodvoorziening. No. 21 WOENSDAG 26 JANUARI Honderd en achttiende jaararang. 1910 Abonnementsprijs per 3 maanden ft—,ir. p. post T 1.25. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Briefen fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij f.h. HERKIs. COSTERS ZOON, Voordant C9. Telefnonnr. 3. Watersnood. ALKMAAR, 26 Januari. Van Duitsche zijde zegt men niet veel over de mis lukte pogingen om het IJser-kanaal bij het Sas over te steken. Men deelt mede, dat de vijandelijke stellingen krachtig onder vuur genomen werden en dat patrouil les, die op sommige plaatsen in de stukgeschoten vij andelijke loopgraven drongen, constateerden, dat de vijand groote verliezen had geleden, dat die patrouil les 4 mitrailleuses hebben veroverd en dat men den Dempler-toren van de kathedraal van Nieuwpoort, die den vijand een goeden waarnemingspost bood, heeft omver geschoten. Aan den Franschen kant houdt men echter vol, dat de Duitsche infanterie-aanval door het Fransche artil lerie-vuur is gestuit, dat kleinere afdeelingen, die bij het Sas poogden over het kanaal te komen, werden te ruggedreven en dat in de streek van Boesinghe, Sas en Steenstraete de artillerie aan weerszijden zeer hevig optrad. Deze laatscn zijn vooral bekend wegens de bloedige gevechten, die er in April van het vorige jaar werden geleverd. Nadat de Duitschers in de maand November 1914 gedwongen waren op den rechteroever van het IJserkanaal terug te trekken, slaagde men er den 23$ten April d. a. v. in door een krachtig, maar bloedig offensief o. a. Steenstraete en het Sas te bezetten. Zooals vaker in dezen oorlog, bleef de behaalde terreinwinst slechts kort in hun be zit, immers de volgende dagen werd een gedeelte van het verloren gegane gebied door de Franschen en de Engelschen herwonnen. Wanneer wij herinneren aan den naam Yperen, dan weet men voldoende, waar het hier nog altijd om gaat. En zoo behoeft ten aanzien van Artois, waar de Duit schers eenig voordeel hebben behaald bij Neuville, de naam Rijssel slechts genoemd te worden om de herin nering aan hardnekkige gevechten wakker te maken. Het zou niet te verwonderen zijn, wanneer in deze veel omstreden gebieden eerlang weer een belangrijke actie te wachten zou zijn de Duitschers kunnen hu.n hoop op Calais blijkbaar maar niet opgeven en de opperbevelhebber von Falkenhayn blijft, ondanks den heftigen tegenstand, dien hij hier ontmoet en de zware verliezen, welke zijn troepen hier hebben geleden, nog steeds vasthouden aan zijn oude denkbeeld, om langs de kust aan te vallen, ten einde aldus Frankrijk te kun nen afzonderen van Engeland, gelijk ook Rusland in een positie van isolement verkeert. De Engelsche minister Lloyd George heeft echter verklaard, dat Engeland, de bakermat van een der grootste legers, en spoedig ook van de best uitgeruste der wereld, Duitschland zeer spoedig zou laten mer ken,-dat het doende was om zijn geheele macht in den oorlog te ontwikkelen. De spreker, die er op wees, dat de verbondenen thans even hecht waren vereenigd als in het begin van den oorlog, zeide verder, dat hij aan de overwinning niet den minsten twijfel koesterde Dat men in Engeland bereid is den oorlog tot het uiterste te voeren, blijkt uit het verloop van de behan deling van het dienstplicht-ontwerp, dat thans in het Hoogerhuis in tweede lezing is aangenomen, welk Huis verder ook we! geen bezwaren zal maken. Der gelijke eenstemmigheid heerscht er wel is waar niet in het landmen verwacht, dat -de conferentie van de ar beiderspartij te Bristol, die heden geopend wordt, een motie tegen het ontwerp .zal aannemen, maar men denkt niet, dat dit ernstige gevolgen zal hebben en dat de drie arbeidersministers in een dergelijke beslis sing aanleiding zullen vinden om hun ontslag te vra gen. De Engelsche regeering heeft in het Lagerhuis ver klaard, niet te weten wat er met Montenegro gaande is, daar de telegrafische verbinding met Skoetari onderbroken is. De Oostenrijkers blijven maar be weren, dat de ontwapening glad van stapel loopt en dat er van verzet geen sprake is. Feit is intusschen, dat de Oostenrijkers veld winnen. Zij trekken thans in Albanië naar Durazzo en de Bulgaren trekken tege lijkertijd naar Walona. Aldus wordt gepoogd de ach- terwaartsche terugtochtswegen der Montenegrijnen af te snijden, en Italië, dat reeds in den aanvang van den oorlog zijn belangen in deze streek verdedigde, doch thans weinig deed om op de gebeurtenissen hier in vloed uit te oefenen, een hak te zetten. Het Fransche blad le Temps pruttelt in verband met de gebeurtenissen in Albanië over de weinige actie te Saloniki, waar 200.000 a 300.000 Fransche en Engel sche soldaten juichen, dat ze niet door 30.000 Bulga ren in zee gedreven worden. Het blad is van oordeel, dat die Bulgaren gemakkelijk over hoop zouden kun nen worden geworpen en dat de Oostenrijkers er dan niet meer aan zouden denken hun tijd te verliezen met de verovering van Albanië. De Oostenrijkers en Bul garen zouden onmiddellijk hun Albaneeschen veld tocht staken en de Duitschers noch de Turken zouden hen thans te hulp kunnen snellen. „Wij dringen. aldus le Temps daarom aan op eenheid van handeling van alle legers der geallieerden in den Balkan, zoowel Italiaansche als Fransche en Engelsche en zelfs van de Servische, die weder ge- vechtsklaar moeten zijn. Het oogenblik is daar, laat het niet verloren gaan." Over den strijd in het Aziatisch Oosten deelt de St. Petersburger correspondent .van de Daily Chronicle eenige belangwekkende bijzonderheden mede: De Rus sische troepen ten Westen van Hamadan (in Perzië) zijn thans nog slechts 10 dagmarschen van het Engel sche leger bij Koet-el-Amara (in Mesopotamië) ver wijderd, zegt hij. Echter zal de vereeniging nog niet spoedig tot stand komen. Behalve dat de weg door een bergachtig terrein gaat, zullen de Duitschers en Turken met hunne Perzische handlangers trachten de verbinding te beletten. Zij hebben een aanval gedaan op den Haudelar-pas, die evenwel is afgeslagen. Thans hebben zij, behalve van de benden, die ten Westen van Hamadan verdreven zijn, zich verzekerd van de hulp der stammen van Lusistan. Nizam-es-Sultaneh, gouver neur dezer provincie, had in opdracht der Perzische regeering een gewapende macht op de been gebracht om de rooverijen te beteugelen en is daarmede naar den vijand overgeloopen. Men zal er echter waar schijnlijk wel in slagen dezen weerstand te overwin nen, zoodat voordat de lente begonnen is, de Rus- sisch-Engelsche strijdkrachten gezamenlijk den vijand zullen beletten naar Zuid-Perzië door te dringen. Ver der wordt de toestand in Mesopotamië ten zeerste be- invloed door den loop der gebeurtenissen bij Erze- roem. Blijft de fortuin aan de zijde der Russen, dan zullen de Turken genoodzaakt zijn hunne troepen uit Mesopotamië terug te trekken, daar deze anders groot gevaar zouden loopen van te worden afgesneden, ver klaart de correspondent. Dezer dagen deelde de Tel. mede uit Buiksloot dat het wenschelijk werd gevonden, de kippen en een den, die van honger dreigden om te komen, dood te schieten. Het gevolg van deze medëdeeling is geweest, dat een groot aantal vrijwilligers uit de hoofdstad en an- dëre gemeenten thans de omstreken van die gemeen te als jachtterrein hebben uitgekozen. Zij hebben het bericht verkeerd opgevat en hun komst is niet welkom voor het doodschieten, doch zijn door kapitein Quack eenige heeren aangewezen; aan anderen kan het „jagen" natuurlijk niet worden toe gestaan. In verband met de stormschade, ontstaan in het niet verdedigde dijksgedeelte, heeft de vergadering van ingelanden van den polder Borrenbrood te Brouwershaven met algemeene stemmen beslo ten, den dijk verder geheel te verdedigen met gewa pend beton, volgens systeem-De Muralt. Op den doorgebroken zeedijk te Anna Pau lo w n a is men begonnen met het doen van opme tingen en het maken van projecten. De benoodigde materialen worden spoedig verwacht en dan hoopt men met het herstellen spoedig een aanvang te ma ken, schrijft het Hbld. Door den vloed was het bui tenwater in den Polder weer opgéloopen, doch gis termorgen zakte het weder aanmerkelijk. In den Oost polder kwam de weg- naar Wieringenvaard tot de boe renplaats „Welgelegen" droog. Van de Oudesluis tot een gedeelte van de Van Ewijcksvaart is de weg even eens begaanbaar. En van hotel „Veerburg" tot even voorbij he! Raadhuis gaan nu. weer voetgangers, paar den en wagens, doch verderop, naar het station staat het water nog een halven meter op den weg. De spoorduikers zijn nog in goede conditie; doch over die tusschen post 12 en 13, bij Oudesluis, schijnt men zich nog altijd ongerust te maken. In Breezand nemen de inwoners nog altijd maatregelen om hun vee en goederen te bergen, daar men de toestand aan den anderen kant (ten westen van de spoorlijn) nog niet vertrouwt. De Burgemeester van. Anna Paulowna erkent in grooten dank de ontvangst van de volgende giften voor noodlijdenden door dijkbreuk: P. Loopuijt te Schiedam 100; N. N. te Alkmaar 50; Swager te Heerhugowaard 4 manden fruit. Het is een droevig gezicht, duizenden eenden in den overstroomden Zuidpolder bij V o 1 e n da m te zien rondzwemmen. Zij krijgen niet wat zij noodig hebben. Nu worden ze, zooveel dit mogelijk is, opgevangen. Men hoopt ze daarna, in kisten gepakt, per boot naar Amersfoort te vervoeren. Daar moeten hokken en schu ren gebouwd' worden, waartoe de heer Braufort, leer aarde Rijkslandbouwwinterschool te Utrecht, zijn wel lende medewerking heeft verleend. Burgemeester Cal'koen van Edam heeft aanvrage ge daan om 10.000 om de zaak uit te voeren. Gaat het plan niet door, dan sterven de eenden binneneen paar dagen, en is een kapitaal van'anderhalve ton verlopen. Alleen te Volendam zijn 60.000 eenden CULTUUR DER DOOR ZEEWATER OVERSTROOMDE GRONDEN. De directeur-generaal van den Landbouw vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat naar aan leiding van de overstroomingen in 1906 in Zeeland een uitvoerige studie is gemaakt aangaande den in vloed van het zeewater op de geschiktheid van den bo dem voor de cultuur van verschillende gewassen. Rapporten dienaangaande van den heer A. A. ter Haar zijn gepubliceerd in de Verslagen en Mededee- lingen van de directie van den Landbouw, jaargang 1907 No. 6 en 1910 No. 6, terwijl mede zijn uitgege ven brochures over hetzelfde onderwerp van de hand van de heeren I. G. j. Kakkebeeke en dr. D. Jl. His- sink. Voor zoover de voorraad strekt zijn van deze publi- catiën kosteloos exemplaren ter directie van den Land bouw verkrijgbaar, terwijl overwogen wordt ze, in één deeltje vereenigd, opnieuw uit te geven. (St. Ct.) Telegrammen van heden. VELSEN, 26 Jan. Op de buitenplaats „Duin en Kruidberg", van den oud-minister Cremer, te Sant poort, is een aantal boeren e. a. ondergebracht, afkom stig uit Volendam PURMERENR, 26 Jan. Er was heden geen aanvoer van pluimgedierte uit de richting Oostzaan, Lands meer e. d. De paardenmarkt kon niet gehouden wor den, daar deze plaats geheel door het water is over stroomd. Ook ae Iappenmarkt was geheel onbezet, ofschoon hier geen vleugje water te bekennen valt. De waterstand was heden betrekkelijk normaal, on geveer 5 c.M. onder A.P. AMSTERDAM, 26 Jan. Het Hbld. meldt, dat de 10 000, noodig voor de verzorging en voeding van de 60.000 eenden, die om Volendam-zwerven, reeds door de Watersnoodcommissie zijn overgemaakt. BINNENLAND. rWEEDE KAMER. De heeren Kolkman en Hugenholtz, os. opnieuw ge kozen en herkozen, werden geïnstalleerd. Namens de geheele linkerzijde legde de heer De Meester (U.-L., Den Helder) de verklaring af, dat hij zeer was teleurgesteld wegens de weigering van den minister van financiën, om thans het wetsontwerp in zake de ouderdomsrenten te behandelen. Spr. wilde daarover Donderdagavond met den mi nister debatteeren en vroeg voor dien dag weder een regeling van werkzaamheden. Conform werd besloten. Aan de orde was vervolgens het wetsontwerp tot tij delijke afwijking van de kieswet. De heer Beumer (A.R. Kampen) wees op de geop perde bezwaren en constateerde dat de minister ze niet begrepen had. De heer Albarda (S. D. A. P. Enschede) verheugde er zich over dat de Regeering andermaal dit wetsont werp heeft ingediend. De bezwaren van den heer Beu mer achtte spr. niet van emstïgen aard en hij achtte het in verband met den Watersnood beslist noodzake lijk dat dit wetsontwerp werd aangenomen. De minister van binnenl. zaken beantwoordde de heeren, die beide repliceerden. Art. 1 werd hierop op verzoek van de commissie van rapporteurs ingetrokken. Aan de orde waren de volgende wetsontwerpen 1. Verbodsbepalingen bet re tiende het bereiden van alcoholische vioeistotten. Aangenomen zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming. 2. Voorziening ten behoeve van de statistiek van den in-, uit- en doorvoer. idem. 3. Aanvulling en verhooging van hoofdstuk IX der staatabegrootmg van 1915 (aankoop terrein gebouw centraalDureau statistiek). Aangenomen met 48 tegen 45 stemmen. Hierna verdaging tot Woensdagmorgen 10 uur. MINISTER TKEUB. Van meer dan éen kant werd ons gisteren uit de linkerzijde der Tweede Kamer medegedeeld, schrijit de Haagsche redacteur van de Telegraaf, dat, ais mi nister lreub aanstaanden Donderdag zijn standpunt volkomen blijft handhaven, hij het pleit stellig zal ver liezen. „De stemming in aüe iinxscne tracties is van dien aard" zoo verklaarde ons een Kamerlid, „dat men er niet tegen op zal zien, om Donderdag uesnoods een motie van afkeuring tegen minister Freub aan te nemen." En met beslistheid voegde hij er aan toe: „Wij gaan ditmaal voor den minister niei op zij." Het ziet er dus dreigend uit. Natuur'ijk weet niemand, wai er vóór Donderdag nog kan gebeuren en in hoever er een modus viveudi gevonden zal.worden. Maar waarschijnlijk is dit laatste niet. Gisteren ten. minste was de verwachting bij velen, dat het, als de.ministe op z'n siuk blijff staan, tot een crisis zal komen. Nader vernemen wij nog, dat de correspondentie tusschen minister Treub en den voorzitter der Tweede Kamer gevoerd is zonder medeweten van minister Cort van der Linden. Dit is teekenend, niet alleen om dat de premier aldus van zulk een belangrijk conflict onkundig bleef, maar ook omdat minister Cort van der Linden het betrokken wetsontwerp mede heeft on derteekend. Mr. W. K. F. P. GRAAF VAN BYLANDT. Naar de Telegraaf verneemt, zal de heer mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt zeer spoedig bedanken als lid der Tweede Kamer. Met den heer Van Bylandt, die thans 74 jaar oud is, zal dan één dei- parlementaire veteranen ons Lager huis verlaten. Na een loopbaan in de diplomatie, werd hij in 1882, als anti-revolutionnair, gekozen in het district Amersfoort. In 1888 vaardigde Apeldoorn hem af, en voor dit district heeft hij onafgebroken zit ting gehad. Graaf van Bylandt is dus bijna 34 jaar achtereen Kamerlid geweest. In 1894 behoorde hij tot hen, die zich afsche.iaden in de vrij-antirèvolutionnaire partij, welke in 1903 werd opgelost in den Christelijk- Historischen Kiezersbond. Van 1909 tot 1912 is de heer Van Bylandt voorzitter der Tweede Kamer geweest, een functie, die te zwaar bleek voor zulk een goedaardig, vriendelijk man. ARBEIDSTOESTANDEN BIJ DE „TELEGRAAF." De pers wijdt aan de onthullingen betreffende „de Telegraaf" eenige beschouwingen. „Het Volk" schrijft o.m. hiervan: Ér is in Nederland een groot dagblad, waarvan de eigenaar op eigen hand, op eigen risiko, een bureau sticht, dat naspeuringen doet omtrent de smokkelarij. Hij bezigt daartoe personeel, dat voor een gedeelte uit individuen bestaat, wier betrouwbaarheid aan gegron de bedenking onderhevig is. Individuen bij wie er zijn, de zonder bona-fide-joumalist te zijn, zich voor ver slaggever van „De Telegraafuitgeven, terwijl ande ren onrechtmatig optreden als inspekteurs van de N O. T. Er worden door een of meer van dit personeel, ten bewijze van hum dienstijver, valsche dokumenten De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat de eerstvolgende verwisseling van brood- en meelkaarten, zal plaats hebben oj) Maandag 81 Januari a.s., in het kantoor Houttil No. 16 alhier, welk perceel daartoe dien dag geopend zal zijn van 9—1 en van 2—5 uur; dat houders van kaarten, die verzuimen hun kaart op dien datum in te leveren, voorloopig geschorst worden van het recht, goedkoop brood te betrekken, en dat op dien datum aan bakkers en meelhan delaren geen meel zal kunnen worden verstrekt. Alkmaar, 26 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, Q. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR noodigt bij deze de inwoners uit de door overstroo- mjng geteisterde gemeenten, die tijdelijk in deze gemeente een onderkomen hebben gevonden, uit, zich tot liet geven van inIicliUiigeii aan te melden ter Secretarie dezer gemeente (9-2 uur). Alkmaar, 25 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. geproduceerd, die als bewijzen van smokkelarij moeten dienst doen; zelfs wordt smokkelarij geprovoceerd. De eigenaar van het dagblad laat buiten weten van den hoofdredakteur smokkelverhalen,aan zijn „anti-smok- kelhureau" aangebracht en daar geredigeerd, in de krant zetten. Hij geeft aan het personeel van de krant opdrachten ten behoeve van zijn „anti-smokkel-bureau." En hij zendt rapporten van de daar aangebrachte „ontdekkingen" aan de gezantschappen van Engeland en Frankrijk te 's-Gravenhage. Wij aarzelen niet, dit bedrijf, dat zich bedient van een algemeen verspreid dagblad, de gevaarlijkste aan slag op de neutraliteit van ons land te noemen, die ons tot nog toe bekend is geworden. En niet alleen verhou dingsgewijs, maar ook zonder vergelijking met andere feiten noemen wij dit bedrijf van den heer H. M. C. Holder! een zeer stellig en ernstig gevaar voor Neder- land's neutraliteit. De pers is niet in staat, op andere wijze dan door een zoo krachtig mogelijk protest erte gen op te komen. Het is echter de vraag, of de regee ring niet op andere wijze moet pogen, het te stuiten. „ik ben pro-geallieerd'is de leuze van den heer Holdert. Dankt alleen aan die gezindheid, aan de be renliefde van dezen ondernemer, het „anti-smokkel-bu reau" zijn bestaan? Of hebben ook andere motieven bij de stichting hun invloed doen gelden? Wie geeft hierop het antwoord? De Haagscne Nieuwe Courant: Schroder (J. C.), och arm, wat nog van hem te zeg gen, nu hij daar tentoongesteld staat met de flarden van den papieren vrijhëidsmantel orft de leden en het blikken zwaard van de gerechtigheid opgestoken? De held Schroder, de kampioen voor al wat er edels en fiers in Nederland gesmoord dreigde te worden onder laffe neutraliteit, de man dien ds. Giran in den kerker aantrof in gezelschap van Socrates en alle geesterhe- roën der historie, het St. Nikolaas ideaal van Amster dam en de eendags-celebriteit van Londen en Parijs, helaas, wat is hij anders geweest dan een arme voetbal, door Holdert tusschen den kop van de cou rant en de gevangenis, misschien de hoofdredacteurs kamer, het redactie-verblijf en de broodeloosheid heen en weer getrapt. Een moreele zwakkeling die, na tal- looze vruchtelooze pogingen om zich aan de boeien van den despoot te ontwringen, na zich telkens weer te hebben laten paaien met beloften van zuivering van positie, na zijn redacteuren buiten hem om en tegen zijn wil te hebben zien ontslaan, de ketenen willig blijft dragen waarmee een Holdert, waarachtig nog jaloersch op zijn slachtoffer, hem nauwelijks uit den kerker ontslagen weder stond op te wachten! Die dap pere kleine juffrouw Van Meekeren, met haar tien ja ren zwaren redactioneelen dienst, die na haar ontslag op zijn voorspraak bij hooge genade toch nog mocht terugkeeren, maar de gunst weigerde om der wille van haar ontslagen collega's met welk gevoel past het Socrates' tijdelijken metgezel haar thans aan te zien Ziehier de verheven leiding van „het eenige blad dat de waarheid durft zeggen" Er is velerlei onverklaards en onverklaarbaars in deze duistere samenwerking en deze actie, waarvan men alleen met zekerheid kan zeggen dat zij anti nationaal is geweest, maar niet ten wiens voordeele zij gestrekt heeft en waf zij eigenlijk precies beoogd heeft. Fantastisch lijkende veronderstellingen zijn reeds uit gesproken en neergeschreven, wij wagen ons daaraan niet Wij vragen alleen: zal een redelijk denkend Neder lander na heden nog langer dupe zijn vaneeen zwen- dëlarij met ideëele waarden als hier werd onthuld? Het „Vaderland" schrijft:. Hoe nu Wordt de anti-Duische campagne van „De Telegraaf" inderdaad gevoerd onder de redaktioneele leiding van iemand die met ambtenaren van het Duit sche Ministerie can Buitenl. Zaken naar Amsterdam ekomen is om er artikelen in het belang van Duitsch- and geplaatst te krijgen, 'en die door den heer H. M. C. Holdert zelf ten aanhoore van het redaktiepersoneel met zooveel woorden is gebrandmerkt als een zaak waarnemer van Duitschland? Is de anti-Duitsche kampagne van „De Telegraaf",' onder leiding van een journalist, door den heer Hol dert verdacht een behartiger te zijn van Duitsche be langen en in konnektie staande met het Duitsche Mini-, sterie van Buiten! Zaken iemand wiens macht en wil lekeur aan „De Telegraafzoo groot zijn. dat hef bes te gedeelte van het redaktiepersoneel tengevolge van zijn optreden ontslag kreeg of vroeg, is deze anti- Duitsche kanipagne in den grond der zaak een pro- Duitsche- bestemd om e,n konflikt uit te lokken tus-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1