Telegrammen van lieden. "V ergadering Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag 26 Januari 1916, nam. 1 uur. echen Engeland en ons, in welk geval Duitschland zich natuurlijk zou haasten ons te hulp te komen Het Handelsblad merkt o. m. op, dat aan de Tel een hoofdredacteur gevonden is, die getoond heeft ongeveer elke karaktereigenschap, die het blad in een hoofdredacteur meent te mogen verwachten, te missen. De heer Schroder, die vaak een collega voor inktkoelie heeft uitgescholden, heeft „wel getoond te zijn een inktkoelie in de allerlaagste beteekenis van 't woord De „Tel." schrijft vanmorgen het volgende: In de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", het „Alge meen Handelsblad" en enkele provinciale bladen zijn eenige hoofdartikelen verschenen, die de eer en goe den naam van ons en ons blad aantasten. Wij wenschen deze nieuwe verdachtmakingen door een Eereraad te laten onderzoeken en beoordeelen, en verklaren ons bereid, geheel openlijk, rhet alle gege vens, die wij bezitten, voor een dergelijken Raad te verschijnen. Maar wij eischen, dat onze anonieme beleedigers. die onder het mom van ongeteekende hoofdartikelen dezen laster verspreiden, aan de samenstelling van de zen Eereraad zullen medewerken. Deze Raad moet be staan uit vijf hoogstaande Nederlanders, van wie er twee door ons zullen worden aangewezen, twee door onze beschuldigers en de vijfde zal worden gekozen door de vier reeds benoemden. Verder eischen wij, dat onze anonieme beleedigers de uitspraak van den Eereraad in haar geheel zullen publiceeren. Wij schuwen het daglicht niet, en wenschen de grootste openlijkheid. Wij zullen alle gegevens be reidwillig verstrekken, ten einde klaarheid te ver schaffen, zoowel "wat de houding van „De Telegraaf" betreft, als van ons en het zoogenaamde Anti-Smok- kelbureau. Tot zoolang de bewuste Eereraad geen uitspraak gedaan heeft in dit geding, qualificeeren y/ij het ge schrijf in genoemde bladen als anoniemen laster. DE GESTRANDE ENGELSCHE ONDERZEEëR. Het departement van marine deelt mede: Op 19 Januari j.l. strandde de Britsche onderzeeër H 6 tengevolge van een fout in het bestek in het Frie- ache zeegat (tusschen Schiermonnikoog en Ameland), op het punt gelegen op ongeveer 2zeemijl binnen de grens der Nederlandsche territoriale wateren. Alle pogingen van onze zijde gedaan om het vaartuig af te brengen, zijn tot nog toe, ook in verband met den jongsten storm, vruchteloos geweest. Op dezelfde gronden als destijds door de regeering bepaald werd voor den Duitschen onderzeeër U C 8, heeft ook de Nederlandsche regeering de beslissing genomen, dat de op Nederlandsch gebied geredde be manning zal worden geïnterneerd- en dat hetzelfde ge schieden zal met de onderzeeboot, indien de berging tot resultaten mocht leiden. KON. NAT. STEUNCOMITé. Blijkens de 72e lijst van het Kon. Nat. Steun-Comité bedroegen de bijdragen van 26 December tot en met 1 Januari 1916 3838.68, het totaal der vorige lijsten was 3 430.66 J4, zoodat het totaal der ontvangsten bijdragen en toezeggingen bedroegen 3.434.639.34)4 Blijkens een bijgevoegde lijst, houdende opgaven van gelden, die nog niet werden opgenomen en voor ande re die aan het comité werden gezonden, doch door de gevers geheel of gedeeltelijk voor andere doeleinden waren bestemd of wel reeds in een vorige lijst opge nomen, werd aan telegrafische zendingen uit N.-I., waarbij geen naam van afzender gemeld werd 130.000 ontvangen. Tengevolge der veranderingen in deze lijst voorkomende, wordt het totaal-generaal 3.565,864.9134. Gemengd Nieuws. GOED AFGELOOPEN. Toen de landweersoldaat De Witt van Oudepekela Maandagavond naar Winschoten ging, om vandaar naar zijn garnizoen terug te keeren, ontmoette hij twee wielrijders, juist toen de stoomtram in aantocht was. De wielrijders hadden blijkbaar het doel hem onder de tram te werpen. Met de woorden, „dat is hem" en, „nou ben Je er bij" stieten ze hem in de richting der tramrails. Gelukkig kon hij zich nog zoover terugwerken, dat alleen met de tragi in aanraking kwamen twee zijner vingers, welke hij zal moeten missen, volgens verkla ring van den geneesheer, die hem verbond. De Witt keerde naar Oudepekela terug, wijl hij zijn garnizoen ulet meer kon bereiken. UIT BERGEN. Een Hollaudsch korporaal van het intemeerings- kamp vond Mqaridag in een aan de Sparrelaan gren zend bosch het lijk van een geïnterneerd Duitsch sol daat. Het bleek te zijn den sinds 3 Januari vermiste Fischer, die eenige maanden geleden als deserteur smokkelaar geïnterneerd werd. De ongelukkige, die slechts een jaar gehuwd, maar met zijn familie om zijn desertie in onmin geraakt was, heeft zich door ophan ging van het leven beroofd. KORTE BERICHTEN. De partii spek, per s.s. „Nieuw-Amsterdam" voor het Nederlandsche leger aangevoerd, welke aanvanke lijk op order van de Engelsche regeering voor het En- gelsene prijzenhof gebracht zou moeten worden, is door de bemoeiïrigen van de N. O. T. thans vrijgela ten. Wegens tijdelijke schaarschte van enkele grond stoffen heeft de firma K. Lengs en Zonen te Tegelen het personeel aan haar fabriek van batterijen voor zaklantaarn ten getale van 150 personen successieve lijk moeten ontslaan. De collecte te 's-Gravenhage voor de noodlijder den door den watersnood heeft ruim 64.000 opge bracht. r De in 1915 aan de bestrijding van mond- en klauwzeer ten koste gelegde uitgaven beloopen totaal 9,370,272.02. De minister van Financiën heeft de gemeentebe sturen uitgenoodigd met het Rijk blijvend samen te werken tot aanmoediging en ondersteuning der werk- loosheidverztkering. De noodregeling eindigt 1 Mei 1916 Tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indië is benoemd de heer mr. G. André de la Porte, thans pro cureur-generaal bij het Hooggerechtshof in Neder landsch-Indië. De uitvoer van rubber, guttapercha en daaruit vervaardigde artikelen is verboden. Evenzoo de uitvoer van automobielen en onderdeelen daarvan. Te Sevenum werd Maandag zekere P. v. N. zoo danig mishandeld, dat hij gisteren in het St. Antoni- us-gesticht te Horst, aan de gevolgen is overleden. De vermoedelijke dader is gearresteerd. In verband met het overlijden van de echtgenoote van den heer H. B., doctor in de letteren te Hilversum, heeft de politie een onderzoek ingesteld, naar aanlei ding waarvan de commissaris van politie het lijk in beslag heeft doen nemen om het ter beschikking -der justitie te stellen. In verband hiermede is dr. B. aan gehouden. Gisteren is in de Kromme Gouwe te Gouda het lijk aangespoeld van de 44-jarige vrouw H., uit Wad- dinxveen, die sedert einde December werd vermist De logger Energie SCH 378 heeft te IJmuiden het lijk aangebracht van schipper Dirk Baak, van Scheveningen, schipper van den vermisten logger Mer- wede SCH 414. Het lijk werd opgevischt 30' N.W. van IJimuiden. Maandagavond viel het 4-jarig dochtertje van den heer S. te Goes van de zoldertrap. Gisteren is de kleine aan de gevolgen overleden. Onder de vluchtelingen voor de overstrooming uit Oost-Zaan, is een 91-jarige vrouw, die tijdens de overstrooming van 1825 in de Oost-Zij der kerk te Zaandam, geboren is. De Daily Telegraph meldt, dat bij het vaticaan ernstig nieuws werd ontvangen omtrent den gezond heidstoestand van den Oostenrijkschen Keizer. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Nr. 6598 100.— Nrs. 768, 9951, 13171, 13881, 400.— Nrs. 5498, 9359, 12419, 15588, 200.—. Nrs. 854, 6667, 11158, 12578, 12665, 13046, 14453 16589, 17503, 19346, 19981, 100.— VEROORDEELING INZAKE HET DIENSTWEIGERINGSMANIFEST. LEEUWARDEN, 2 6Jan. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen ds. J. Sevenster predikant te Beetgum, tegen ds. L. de Baan, pre dikant te Oenkerk, ds. J. F. v. Dobben, predikant te Pietersbierum, beschuldigd van opruiing en verspreiding van een opruiënd geschrift (het be kende dienstweigeringsmanifest). Allen werden veroordeeld tot 75 boete of 30 dagen hecht. De eischt was 1 maand gevangenisstraf. Mr. W. K. F. P. GRAAF VAN BYLANDT. 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. Heden heeft Mr Graaf van Bylandt, Christelijk-Historisch Kamer lid voor Apeldoorn, op medisch advies zijn ont slag als lid der Kamer ingediend en reeds af scheid genomen van zijn medeleden. De heer Snoeck Henkemans, oud-Kamerlid voor Amster dam II, zal naar vernomen wordt door de Chris telijk Historische partij in plaats van Graaf van Byland candidaat worden gesteld. DE NIJVERHEIDSCOMMISSIE. 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. In de plaats vau prof. Devooys, die voor eenige maanden aftrad als voorzitter der Nijverheidscommissie, is als zoodanig opgetreden de heer Th. F. A. Delprat te Amsterdam, die voor het voorzitterschap was aangezocht door den Minister van Landbouw en die 2e algemeene voorzitter was van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Dit is ge schied in overleg met de leden der Nijverheids commissie. DE ARRESTATIE VAN DOKTER B. HILVERSUM 27 Januari. Betreffende de aanhouding van dokter B. vememe nwij nog het volgende: De overleden echtgenoote van den heer B., was reeds jarenlang zenuwlij-dster en meermalen in verschillende gestichten verpleegd. -Herhaaldelijk had zij gepoogd zich van het leven te berooven, doch telkens wist men het haar té be letten, totdat het haar eindelijk gelukte Louda- num in te nemen, aan de gevolgen waarvan zij overleden is. Haar echtgenoot is thans aange houden, daar het vermoeden bestaat, dat hij haar poging tot zelfmoord niet voldoende heeft tegen gewerkt. Het lijk is naar Amsterdam overge bracht om gerechtelijk te worden geschouwd. Dok ter B. is ter beschikking van de justitie gesteld. DUITSCH LEGERBERICHT. Westelijk Oorlogtooneel BERLIJN 27 Januari. (Officieel.) De Fran- schen trachtten gisteren, door een grooten aanval --de hun ontnomen loopgraven ten Oosten van Neu- ville te heroveren. In verschillende gevechten van man tegen man werden hun aanvallen afgeslagen. In -ae Argonnen werd door het springen van Fransche -mijnen bij heuvel 285 een klein gedeelte onze loopgraven beschadigd. Ten Noord-Oosten van La Qholade werden on ze mijntrechters bezet. Nadat wij een aanval hadden doen mislukken van Lapanno deeden ma rinevliegtuigen een aanval op de militaire inrich tingen van den vijand. Oostelijk en Balkanoorlogstooneel. Geen nieuws. STADSNIEUWS. Wiilernuooil. Courant. 7e verantwoording der J. B. K. 2.50; V. R. en S. 10; R. K. 2.50; mej. wed. G. 5; wed. J. B. te Bergen 1F. H. d. M. 1E. H. H. 10; X. X. 25; S. v. d. M. 1W. L. te St. Pancras 10; C. O. 15; fam. K. 4.50; Van onze Kaartkrans 7.50L. K. 50Van een ge deelte van de werklieden van de Alkmaarsclie IJzer en Metaalgieterij 20.55; J. J. 1J Uit despaarpot van B. J. en W. 1wed. v. P. 2.50; C. P. 5; N, N. 1.50; J. Z ƒ1; Uit de spaarpot van Louise en Truus 0.50; A. J. K. 2.50; Van Greta, Dieuwertje en Johan 1P. O. 2; fam. H. 1.50; N. N. 5; W. M. 1Uit de spaarpot van kleine Dik 2.50 A. D. 1B. 30; A. G. 5; J. A. M. 2; J. C. M. Egmond aan Zee j 2.50; Ond. Alkm. Aansprekers- vereeniging D. E. V. 25; Jb. B. ƒ5; T. W. te Schoorl-dam 1.50; N. N. 2.50; Rijtuigfabriek wed. A. Ez. 100; K. S. 1van Jopie en Aagjb 5; G. A. B. 1; F. W. 5; Gen. "Solus Nemo Satis Sa- pit (Physica 50; D. Mz. 5; Uit de spaarpot van Piet en Nico 0.50; H. S. T. 2.50; Dr. J. W. W. 25; N. N. 10; K. W. 10; K. A. 10; J. K. 5; Dora 1K. A. 1H. te St. 5M. H. te St. Pan cras 250; Uit de spaarpot van Jacob, Zus en Hans 3; E. S. 10; uit de spaarpot van Nielie, Jikki en Wimmi 2; G. te Bergen 5; L. en D. te Bergen 1 A. te W. 3; A. W. 1N. N. 5.15. Te zameu 537.70. Met hetverantwoorde bedrag ad 9386.28, in totaal 9905.98. De opbrengst van den dag van heden is lang niel zoo groot als die van de vorige dagen Wij hopen, dai dit een aansporing zal zijn voor degenen, die tot dus verre achterwege bleven en toch wel in staat mogen worden geacht een bijdrage te schenken, om ons hun gift te komen brengen. Als wij ze eens mochten aan wijzen.... Men bedenke wel, hoe groot het verlies van have en goed bijna in onze naaste omgeving is en hoeveel geld er noodig zal blijken. Wij blijven dan ook onze inzameling ten sterkste aanbevelen. H. M. DE KONINGIN. In de plannen van H. M. de Koningin om van hier uit gedurende eenige dagen tochten naar de door den watersnood geteisterde streken te maken is hedenoch tend plotseling een wijziging gekomen. Terwijl het voornemen van H. M. was om kwart voor negenen uit te rijden, de beide hofauto's reeds in de nabijheid gereed stonden en de tocht vermoedelijk naar Purmerend zou gaan, werd er aan den Konink lijken trein een depêche afgegeven. Even daarna om twee minuten over negen zette deze trein, die al dien tijd hier onder stoom heeft gestaan, zich in be weging, de wacht presenteerde het geweer en op het zelfde oogenblik reden ook de hofauto's weg. De belangstellenden, die hadden gehoopt, H. M. nog even te zien te krijgen, en die'geruimen tijd in de buurt van het station en den Helderschen weg hadden staan wachten, moesten teleurgesteld terugkeeren. Ruim zes uur was H. M. gisteravond per auto hier aangekomen. Zij. begaf zich regelrecht naar den Ko- komnklijken trein, die zich op een door politie en militairen afgezet gedeelte bij het station-emplacement, in de buurt van de veelading, bevond. Een groote menigte had de Koningin reeds van -den namiddag opgewacht en begroette haar bij het pas- seeren eerbiedig. Men seint ons hedenmiddag uit den Haag: H. M. de Koningin is reeds hedenochtend per Hol landsche Spoor kwartier over tienen, klaarblijkelijk eerder dan aanvankelijk in haar bedoeling lag, van het bezoek aan de overstroomde streken in Noord-Hol land te 's-Uravenhage teruggekeerd. Een later ontvangen Hof-bericht meldt: Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin zich verplicht gezien ten gevolge van eene lichte ongesteld heid haar reis af te breken. Hare Majesteit is lijdende aan bof. AMBACHTSSCHOOL. Onder dankbetuiging voor de bewezen diensten is heden in den Raad op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer H. van der Heij, als directeur der Bur geravondschool en de Avondschool voor Handwerks lieden. Naar wij vernemen heeft de heer van der Heij met ingang van 1 April a.s. ook ontslag gevraagd als di recteur der Ambachtsschool. BENOEMD. Onze vroegere stadgenoot, de agent van politie P. v d. Broek, thans te Bussum agent 2de klasse, is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot veldwachter der-gemeente Weesperkarspel. PRIJZEN BEHAALD. Op de grootste Pluimvee-tentoonstelling in den Haag werden met hoenders -door den heer Prins eerste prijzen, 5 tweede prijzen en 5 zeer eervolle ver meldingen, door de heer de Bier een 1ste prijs, 2 eere- prijzen en een 3e prijs, -door den heer van der Meu- len een zeer eervolle vermelding behaald, allen l§den van de Pluimvee-vereeniging „Aves" te Alkmaar. INLICHTINGEN VERZOCHT. De Commissaris van Politie alhier verzoekt inlich tingen betreffende een rijwiel, dat gisteravond gestolen is en zeer waarschijnlijk onmiddellijk daarna alhier in bewaring gegeven of verkocht is: Omschrijving van het rijwiel: hertenkop op 't balhoofd, zwart .ge lakt, nieuwe voorband, freewheel, voorbandrem. de a. b. d. van den Voorzitter de Burgemeester de heer G. Ripping. Secretaris de heer Donath. Aanwezig 17 leden. Afwezig de heer Sluis wegens ongesteldheid en heer Luiting met kennisgeving. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat ingekomen een schrijven d.d. 29 December 1.1. van J. Roskam, houdende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde als concierge van het Gymnasium, een schrijven d.d. 28 December 1.1. van den heer B. Hoek, houdende dankbetuiging voor de verhoo ging zijner jaarwedde als opzichter over den Hout en de plantsoenen, en voor zijne benoeming tot opzichter over de volkstuintjes, een schrijven, ongedateerd, den 5 Januari 1.1. ont vangen, van den heer H. dp Rover, president- waagmeester, mede namens de waagineesters en de schrijvers aan de Waag, houdende dankbetuiging voor de verhooging hunner jaarwedden. een schrijven d.d. 5 Januari 1.1. van den heer H. Makkink, houdende bericht der aanneming zijnet- benoeming tot lid van het college van curatoren van het Gymnasium. een schrijven d.d. 7 Januari 1.1. van den heer W. Bruin, houdende bericht der aanneming zijner be noeming tot lid van het bestuur van het Burger weeshuis. een schrijven d.d. 11 Januari 1.1. van den heer M. Preijer, houdende bericht der aanneming zijner benoeming tot regent van het Stads-Ziekenhuis. een schrijven d.d. 11 Januari 1.1. van Mevr. A. E. PronkHaasbroek, houdende bericht der aanne ming harer benoeming tot lid van het bestuur van het Burgerweeshuis. 1. ''een schrijven d.d. 19 Januari 1.1. van den heer P. de Lange PBz., houdende bericht der aanneming zijner benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur. a-h, Voor kennisgeving aangenomen, twee brieven d.d. 3 en 27 Januari 1.1., van het lid dezer vergadering, den heer A. O. den Boesterd, houdende het verzoek te worden ontheven van' zijn lidmaatschap der commissie van bijstand voor de gem. reiniging, en het voorstel om „aangaande den gemeente-reinigingsdienst advies in te winnen van iemand, die zijn opleidng heeft gehad aan de Rijks landbouwschool of dergelijke inrichting. De voorzitter zegt, dat er dus een verzoek is van den heer den Boesterd om ontheven te worden van zijn lidmaatschap der commissie voor de reiniging en een voorstel om bij den reinigingsdienst het advies in te winnen van een landbouwkundige. Nu spreekt uit dit schrijven een grief tegen de mee ning, die volgens den heer den Boesterd zou bestaan, alsof hij geen genoegzame kennis had, om lid te zijn van de strafverordeningen. De bedoeling om den heer den Boesterd te grieven bestond volstrekt niet. Doch wel heeft spreker destijds gzegd, dat het hem voorkomt, dat iemand die juridische praktijk had, meer in die com missie op zijn plaats was. Dat de heer den Boesterd' ingeboren rechtskundigheid bezat, was spr. niet bekend, verder meent de voorzitter, dat wat de eer den Boesterd thans aanvoert als reden om zijn be noeming niet aan te nemen niet als eene beschouwing kan gelden, bedoeld1 in de gemeentewet daar het z.l. niet noodig is dat een lid van een commissie bepaald een deskundige is, dat kan ook niet altijd. Wat het voorstel van den heer den Boesterd betreft, dat acht de voorzitter ook niet noodig doch dadr kan in de tweede plaats over gesproken worden. De heer den Boesterd verklaart, dat hij zich niet gegriefd voelt. Alleen merkt hij op, dat hij niet geschreven heeft, dat hij ingeboren rechtkunde bezat, maar misschien kon hebben. De Voorzitter zal dan den heer den Bo e s- e r d verzoeken zijn vraag in te trekken als hij ten minste meegaat, dat het niet noodzakelijk is, dat een lid van een commissie een deskundige is. De heer den Boesterd is daartoe niet genegen. Het voorstel om den heer den Boesterd in de com missie te houden wordt aangenomen met op een na algemeene stemmen. Tegen de heer Den Boesterd. Omtrent het voorstel van den heer den Boesterd in zake het advies inwinnen van een landbouwkundige omtrent dén reinigingsdienst'; speciaal wat betreft het scheikundig onderzoek de afvalstoffen, meent de o o r z i 11 e r dat het misschien gewenscht was als den heer den Boesterd er mee wachtte tof de keurings dienst op de levensmiddlen is ingesteld,, dan kon die scheikundige daar misschien mee belast worden. Na eenge discussie trekt de heer den Boesterd zijn voorstel in, hij zou het op aanraden van den voorzifter eerst behandelen in de commissie van de reiniging, j. een schrijven d.d. 21 Januari 1.1., van het lid dezer vergadering, den heer O. J. Verkerk, daarbij ver zoekende aan B. en W. een vraag te mogen stellen, betreffende de te geven cursussen in de Fransche taal aan de 4e en 6e Gemeenteschool. De heer O. J. Verkerk heeft den Raad verzocht in de eerstvolgende openbare vergadering aan Burgemeester en Wethouders de volgende vraag te mogen stellen: „Zijn Burgemeester, en Wethouders van oordeel, dat door de volgende aanvulling van art. 2 der veror dening tot regeling van het openbaar lager onderwijs, „aan de 4de en 6de Gemeenteschool in' het vak genoemd sub letter I, buiten de gewone schooluren, aan leerlingen der 6de en 7de klasse die zich daartoe bij het hoofd def school aanmelden", uitvoering is gegeven aan de in den Raad meermalen uitgesproken wenschelijkheid om voor leerlingen van alle Gemeen tescholen den cursus in de Fransche taal toegankelijk te doen zijn?" De Voorzilter zegt bereid te zijn den heer Verkerk in de eerstvolgende zitting te antwoorden. De heer Verkerk dankt voor de toezegging, al had hij liever geziendat B. en W. thans het antwoord hadden gegeyen. De y oorzitter zegtdat de vraag niet vol doende in de vergadering van B. en W. kon worden besproken. Spreker kan wel zeggen dat het ant woord van B. en W. geheel bevredigend kan zijn De cursus begint pas met Mei. De heer Verkerk neemt met dit antwoord thans genoegen. k. een adres d.d. 18 Januari 1.1. van de plantsoenar beiders, houdende het verzoek om hun, in plaats van duurte-toe3lag, loonsverhooging toe te kennen. Te behandelen bij het desbetreffende punt. een adres dd. 14 Januari 1.1. van den heer H. van der Heij, houdende verzoek om ontslag als direc teur der Burgeravondschool en Avondschool voor Handwerkslieden, ingaande 1 April a.s. Eervol verleend onder dankbetuiging der bewezen diensten (instemming). De voorzitter zegt dankbaar te zijn voor deze instemming, m. een adres d.d. 29 December 1.1. van Mej. A. C. Ab- couwer, houdende het verzoek om ontslag als on derwijzeres aan de 3e Gemeenteschool, tegen 1 Maart a.s. Eervol verleend. n. een schrijven d.d. 20 December 1.1. van het Comité tot Steun tijdens de mobilisatie, houdende mede- deeling eener verandering in het tarief van uitkee- ringen aan werkloozen. o. een schrijven d.d. 29 December 1.1., No. 85, van de Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 8 December 1.1., No. 6, tot aan koop der voormalige touwbaan enz. van de erven van wijlen den heer L. M. 'J. Palearl. p. een schrijven d.d. 5 Januari l.L, No. 43, van het zelfde college, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 9 December 1.1., No. 8, tot het aangaan, zoo noodig, van tijdelijke geldleeningen. q. alsvoren d.d. 5 Januari 1.1., No. 69, houdende be richt der vaststelling van de gemeente-rekening, dienst 1914. r. alsvoren d.d. 12 Januari 1.1., No. 98, ten geleide yan dé goedgekeurde gemeente-begrooting, dienst 1916. alsvoren d.d. 19 Januari l.L, no. 31, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 29 December 1.1. no. 7, inzake ingebruikgeving van de Tuinbouwwin- terschool met bijbehoorend terrein, t. alsvoren d.d. 19 Januari 1.1., no.31, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 29 December De voorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen van B. en W. om bericht en raad. De heer van den Bosch vraagt, of hef niet be ter is dit punt ook te behandelen bij het voorstel tot het geven van een toeslag, evenals dat der plantsoen arbeiders. Hij acht de twee zaken 't zelfde. 1.1., no. 3, tot aankoop van een stukje grond van C. M. van Latum, u. twee brieven d.d. 19 Januari l.L, nrs. 25 en 27, van de Gedeputeerde Staten, houdende beschikking op reclames in beroep tegen aanslagen in den hoofde- lijken omslag, dienst 1915. n-u. Voor kennisgeving aangenomen, een adres d.d. 22 Januari 1.1., van de agenten van politie, houdende het verzoek hunne jaarwedden te verhoogen. De Voorzi tter'acht dit niet juist; het verzoek van de plantsoenarbeiders is een verzoek om den toe slag te veranderen in loonsverhooging. 'e heer Verkerk is het met den voorzitter niet eens. Het zijn beide verzoeken om loonsverhooging. De heer U d o meent, dat het voorstel van den voor zitter correct is. Als de toeslag behandeld is dan kan er eventueel over loonsverhooging worden gesproken. De heer C1 o e c k is hef in zeker opzicht eens, doch meent dat het verzoek om loonsverhooging niet moet worden uitgesteld omdat een toeslag gegeven wordt. Speciaal wat de politie betreft dringt spreker er op aan, dat met de loonregeling niet wordt gewacht daar het al moeite kost om het politiecorps op sterkte te krijgen. De Voorziter zegt, dat -dat niet komt door de onvoldoende loonen, doch door de mobilisatie, waar door men niet de geschiktste krachten, krijgen kan. De heer C 1 o e c k wijst er op dat ook voor de mobi- isatie er veel mutatie in het corps was. Verder zegt hij dat voor het verlies van vrije dagen, den agenten ƒ2.40 per dag wordt gegeven. Dat is een vrij goedkoope ma nier om in den dienst te voorzien. De Voorzitter zegt, dat den heer Cloeck niet goed is ingelicht. De heer Cloeck merkt op, dat hij zich niet door de agenten heeft laten inlichten. Dat doet hij nooit. Hij gaat om inlichtingen naar de chefs van dienst, hier naar den burgemeester. De heer Verkerk is het eens met den heer Cloeck en stelt ten slotte voor B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk te komen met de herziening der loo nen van de agenten van politie. Dit voorstel wordf verworpen met 12 tegen 5 stem men. Voor stemden de heer Leesberg, Fortuin, Verkerk, den Boesterd en Cloeck. Het adres komt daarop in handen van B. en W. om oericht en raad. w. een schrijven d.d. 24 Januari 1.1., van het lid dezer vergadering, den heer G. T. M. van dyn Bosch, verzoekende aan B. en W. eenige vragen te mogen stellen met betrekking tot de doorbraak Kaas marktGedempte Nieuwesloot. Aan den voorzitter van den Raad is door den heer Van den Bosch, lid van den Raad, de volgende vraag gesteld U zult mij verplichten met aan den Raad te vragen, mij toe te staan in de eerstvolgende Raadszitting de navolgende vragen tot Burgemeester en Wethouders te mogen richten: lo. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat de tijd ge komen is, dat ten spoedigste de verbindingsweg tus schen het Waagplein en de Gedempte Nieuwesloot tot stand komt? 2o. Indien dit het geval is, mag de Raad dan ver wachten, dat in de eerste zitting, volgende op die van A I li in. is

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2