DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 22 DOSDERUAU 27 JANUARI Honderd en achttiende Jaargang:. 1916 Abonnementsprijs per 3 maandenf 1.fr. p. post (1.25. Adsertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.tr. HERlBs. COSTER4ZOON, Yoordam CO. Teleloonnr. 3. DII ummer bestaat uR 2 BTadön. ALKMAAR, 27 Januari. Montenegro heeft alweer gecapituleerd. Volgens het Oostenrijksch legerbericht werd de overeenkomst be treffende de capitulatie van het Montenegrijnsche le ger Dinsdagavond om 6 uur door gevolmachtigden der Montenegrijnsche regeering onderteekend. Maar in het Oostenrijksche legerbericht van den dag te vo ren stond: „In wiens handen nu de feitelijke regee- rende macht berust, kan nog niet met zekerheid wor den vastgesteld". Beide mededeelingen zijn niet maar geruchten van den eerste den beste, doch officieele regeerings-com- muniqué's. Het is mógelijk, dat men in een etmaal ge legenheid heeft gehad, met zekerheid vast te stellen, wie nu de feitelijke regeerende macht in Montenegro bezit en düs ook, wie als gevolmachtigden der Monte negrijnsche regeering mogen gelden. Maar het is vooral niet minder mogelijk, dat men van Oostenrijk sche zijde, wij zullen niet zeggen een nieuwe Monte negrijnsche regeering heeft ingesteld, doch er eene heeft ontdekt, oxn maar vrede te kunnen sluiten. De militaire toestand zou er weinig oï niet door worden gewijzigd, een vredess lui ting zou echter, gelijk wij reeds eerder opmerkten, in sncreel opzicht van belang mogen worden geacht. „De ontwapening gaat zonder de minste moeielijk- heden voort", verklaart het Oostenrijksche legerbe richt verder. Dit zal wel zoo moeten worden ver staan, dat hier de ontwapening vrijwillig gaat, doch elders de wapens slechts na gevechten worden ingele verd. Een particulier bericht zegt nog, dat generaal Janko Voekotitsj zich met twee andere Montenegrijnsche generaals aan het Oostenrijk-Hongaarsche opperbevel overgegeven héb beu door Havas was gemeld, dat onder generaal Voekotitsj de strijd van de Montene- grijncn zou worden voortgezet. Het heldere nachtweer lokt in België en Noord- Frankrijk de vliegers naar buiten een Zeppelin, die zich over de grens begaf, werd door de Nederlandschè grenswacht beschoten en keerde spoedig terug. Van beide kanten wordt nog al hoog opgegeven van de re sultaten dezer vlieger-actie, doch die vallen natuurlijk niet te controleeren. Evenmin is na te gaan, of het bericht waar is, vol gens hetwelk er eenige bataillons Bulgaren voor Yperen zijn aangekomen. Uit nadere berichten blijkt, dat de strijd in Artois hevig is geweest. Neuville heeft geducht onder het vuur geleden, wat nog overeind stond, is met den grond gelijk gemaakt. „De Duitsche infanterie, zegt een Fransch bericht uit Duinkerken, ondernam in ge sloten formatie den aanval. Reeds had de Duitsche artillerie drie der grootste stukken tot zwijgen kun nen brengen. Dit was hun een prikkel, om het succes uit te breiden tot de loopgraven der verbondenen en de onstuimige aanval en charge behaalde zulk een he vigheid, dat een aanzienlijk deel der bezettingstroepen plotseling de stelling verliet en heil zocht in de twee de linie. Van hieruit richtten de geallieerden een re- gen van moordend lood op- de Duitschexs, die zich trachtten te verschansen, hetgeen evenwel niet gelukte. Links en rechts van eten zandweg 18 vielen de Duit sche troepen aan mei groote doodsverachting, doch zij hadden nergens succes. De Duitsche verliezen zijn we derom zeer hoog en worden op minstens 800 man schappen aan dooden geschat. De geallieerden ver overden twee mitrailleurs bij een tegenaanval, welke echter ook van den kant der verbondenen zware offers eischte." De Duitschers hebben een klein stukje winst be haald, maar van eenige beteekenis is dit niet. Zoowel hier als in het IJsergebied zal verder gevochten wor den, wanneer tenminste de hevige artillerie-actie geen bedriegelijk teeken is. Aan het Isonzo-front maakten de Oostenrijkers zich van een Italiaansche loopgraaf meester en namen daarbij 1197 gevangenen. In het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren een be langrijke bespreking plaats gehad over het karakter der blokkade, vooral in verband met den invoer in de onzijdige landen. Een motie werd voorgesteld, waar bij de regeering werd uitgenoodigd zoo krachtig mo gelijk de blokkade toe te passen. E>e verdere .bespre king over de motie werd verdaagd. De voorstellers zeiden, dat wanneer dit middel ertoe zou kunnen bij dragen den oorlog spoedig te doen eindigen, Enge land zich maar eraan moest blootstellen, beschuldigd te worden van schending der rechten der onzijdigen. De minister van buitenlandsche zaken, Sir Edward Grey, kwam tegen het publiceeren van onverantwoor delijke mededeelingen op en betoogde, dat de rechten der onzijdigen niet onnoodig moeten worden beperkt, maar dat ernstig ongerief en tijdverlies voor den neu tralen handel niet te voorkomen zijn en dat er fouten Worden begaan, die onmogelijk vermeden kunnen worden. En hij wees er op, dat tegen de onmensche- lijke politiek van het Duitsche marinisme minder is geprotesteerd door de onzijdigen, dan tegen de Engel sche handelsmaatregelen. Deze appreciatie daargela ten, een feit is het, dat het verzet tegen de Engelsche handelsmaatregelen den laatsten tijd sterk toeneemt. Onze regeering heeft zich steeds laten gelden, de Amerikaansche regeering gaat zich den laatsten tijd krachtiger verzetten en de Zweedsche minister-presi dent heeft verklaard, dat de drie Noordsche rijken ge meenschappelijk zullen optreden om de rechten der onzijdigen en de handhaving der volkenrechterlijke be-1 palingen te verdedigen. Het is vooral uit den conservatieven hoek, waar de geest van Chamberlain rondwaart, dat krassere maat regelen worden geëischt en met belangstelling mag worden afgewacht, hoe het met de motie zal afloopen. De Engelsche regeering heeft een krachtigen steun der arbeiders gekregen, die op het congres te Dublin met 1.502.000 tegen 602.000 stemmen besloten haar zoo veel mogelijk te steunen in een vruchtbare voort zetting van den oorlog. De Duitsche Keizer, die heden verjaart hij is in 1859 geboren heeft een gratiebesluit uitgevaar digd met een omvangrijke amnestie voor militairen en burgers. over de grenzen gegaan en bracht den veehouders een niet onbelangrijke winst. Gisteren alleen kreeg het abbattoir niet minder dan 2000 a 2500 stuks koeien te verwerken. Het blad informeerde of deze export naar Duitschr land geen prijsverhooging van het vleesch hier te lan de ten gevolge zou hebben. Het antwoord luidde ge ruststellend, maar men zeide: „zelfs al zouden gedu rende korten tijd enkele centen per pond meer betaald moeten worden, dan nog staat die prijsstijging in gee nerlei verhouding tot de schade welke de toch reeds zoo zwaar getroffen boeren geleden zouden hebben, indien zij in handen van opkoopers waren gevallen in plaats van zooals thans meer dan de volle waarde voor hunne dieren te krijgen." BINNENLAND. Men meldt ons: De toestand in den Anna Paulow- napolder is laatste dagen aanmerkelijk verbeterd. De kruinen van verschillendé wegen, die Zondag diep on der water lagen, zijn weer zichtbaar. Dit bevordert zeer het reddingswerk van veel huisraad uit woningen die tamelijk beginnen te verzakken. Aan den dijk tus- schen Kleine Sluis en Ewijcksluis wordt hard gewerkt. Als deze klaar is, zal den Westpolder worden droog gemalen. Het Breezand wordt nog steeds door den Spoordijk drooggehouden. Toch zal vermindering van den waterdruk hier hoogst gewenscht zijn, daar de dijk bij wachtpost 12 begint door te sijpelen over een lengte van 30 M. Het spoorwegverkeer is nog niet stopgezet. Ook het deel van den Westpolder „het Kooieinde", waar bloembollen cultuur bestaat, is nog droog. Door noodwaterkeeringen heeft men de bloembollen- velden droog weten te houden. Gistermorgen bracht minister Posthuma vergezeld van eenige heeren een bezoek aan Zaandam. Naar men aan het Hbld. mededeelt, zullen een duizendtal vrouwen en kinderen van Volendam tijde lijk huisvesting krijgen te Grootebroek, Lutjebroek en Bovenkarspel, waar vele ingezetenen zich bereid ver klaarden tot gastvrijheid. Ze zouden a.s. Zaterdag mei botters aan de Broekerhaven arriveeren. De collecte voor den watersnood te den Haai, heeft 64.796.94 opgebracht en bij den burgemeestci zijn giften ingekomen tot een bedrag van 35.294.91", een totaal derhalve van 100.091.85^. De leden van den gemeenteraad van Amsterdam zijn door den burgemeester in de gelegenheid gesteld vandaag per boot een bezoek te brengen aan het over stroomde gebied. De tocht staat onder leiding van den wethouder van Publieke Werken, den heer Vlie gen. Te Leeuwarden heeft de collecte door leden der transportcolonne van het Ned. Roode Kruis, daarbij bijgestaan door padvinders, gehouden voor de slacht offers van den watersnood, 5927.36 opgebracht. HERSTELDE DIJKEN. Men meldt uit Enkhutzen aan het N. v. d. D.: Het gevaar voor West-Fxiesiand is nu vrij wel gewc keu. Het gai in den zeemuur aan den Wierdijk is tirans met eenige honderden zakken zand geheet ge- dicnt. Voorbij den Gelderschea Hoek te Uosteraijk (gemeente Lnkhuizen) werken nog een löOO-tal arbei ders druk door, maai nachtarbeid is ruet meer nooüig en ook de Zondag wordt weer ais rustdag beschouwd. De binnenzijde van den dijk heeft den ouden vorm weer bijna geheel teruggekregen, en wordt verder met balen aarde afgedekt. Het betongieten aan de zeezijde hedt men bijna di rect weder gestaakt. Nadat eemge honderden zakken cement voor dit doel waren gebruikt is het gebleken, dat dit materiaal voor dergelijke reusachtige kuilen niet geschikt is. Thans volgt men weer de oude methode. De groote gaten worden met puin gevuld en hierop plaatsen de steenzetters zware basaltblokken. Gebrek aan puin is in de laatste dagen oorzaak dat de arbeid aan de glooiing soms onderbroken wordt. De waterkeeringen in Oudegouws en Boerenboorn zijn hersteld, zoodat bij doorbraak ten noorden of ten zuiden van de stad de plaats zelf nog van het zeewater verschoond zou blijven. AAN HET SLACHTHUIS TE AMSTERDAM. Bij honderden en nogmaals honderden stonden gis teren de koeien op de groote veemarkt bij het Amster- damsche slachthuis gestald en ook de kalverenmarkt was geheel en al door de andere generatie in beslag genomen, schrijft het Hbld. Terwijl aan den éénen kant van het slachthuis de dieren uit de schuiten gela den werden, was men aan de andere zijde van het ge bouw bezig den langen trein van beestenwagens, be stemd voor Duitschland, te vullen. Het vee uit de door de overstrooming geteisterde streken mag naar Duitschland worden uitgevoerd zonder dat daartegen over eenige hoeveelheid voor de binnen landsche con sumptie beschikbaar moet worden gesteld. Eenige ver trouwensmannen van de boeren taxeeren het vee op de volle marktwaarde. Dit bedrag betaalt men- voor de dieren onmiddellijk uit, wat later méér ontvangen wordt, krijgen de boeren na afrekening met de koopers in Duitschland. De eerste verzending is Vrijdag j.l. TWEEDE KAMER. De heer K 1 ee r e kop e r (S. D. A. P., Amsterdam VIII) kreeg het woord tot bespreking van den toestand van het spoorwegpersoneel. Spr. herinnerde aan een belofte tot herziening van de arbeidsvoorwaarden en meende, dat de omstandig heden, welke invloed kuipen hebben op de arbeids voorwaarden, zich boven verwachting hersteld hebben. Het was spr. een grief, dat de minister iq veel aan de directie, te weinig aan het personeel het oor leen de. Hij herinnerde aan de «wijze, waarop de H. IJ. S. M. geweigerd heeft haar medewerking te verleenen aan een comité van advies uit vakvereenigingen. Spr. stel de den minister in deze nogmaals zijn reeds schrifte lijk gedane vragen. Spr. beklaagde zich over de wijze van doen van de maatschappij bij het geven van ontslag. Het scheids gerecht moet in alle gevallen van ontslag kunnen op treden en men moet -de scheidsrechters ook kunnen kie zen buiten de eigen groep. In de arbeidsvoorwaarden moet het contract, dat de maatschappij met de arbei ders heeft, worden afgedrukt. Spr. gaf in overweging een proef te nemen met de Engelsche reconciliation- boards. In den Raad van Toezicht moet verder ook een vertegenwoordiger van het lagere personeel zitten. Spr. bracht nog enkele grieven te berde. Spr. klaagde verder over de loonregeling en uitte de bedreiging, dat wanneer aan het spoorwegpersoneel geen recht wedervaart, het zijn vrijheid, in 1903 ver loren, met geweld zal hernemen. De heer Janssen (r.-k., Maastricht) achtte vele klachten van den heer Kleerekoper juist. De heer Kleerekoper betoogde dat het stelsel van extra weekloon niet zoo goed is als dat van toe slag, dat tot een bedrag van 2 door het personeel is gevraagd. Het extra weekloon wordt zeer ongelijk toe gekend. Verschil in salarieering is er tusschen Centraal- spoor en Staatsspoor. Speciaal drong spr. aan op loonsverhooging van de schrijvers, haltechefs, lading- meesters, enz. Spr. betoogde dat de minister hier wel verandering kon brengen. De heer Janssen (R.-K., Maastricht), meende ook dat vele loonen onvoldoende zijn, al is er veel ver beterd. Spr. onderschreef niet alles wat de heer Klee rekoper heeft gezegd, maar veel ervan is toch waar. Diensttijden van 3Ü0 uren of meer en 28 uur aan een stuk komen veelvuldig voor. De heer Koster (V.-D., Assen) achtte den toe stand van het personeel zeer slecht, alien zijn ontevre den. De toestanden zijn niet zoo ais regeering en Kamer mogen dulden. Bij de S. S. is het veel beter dan bij de H. IJ. S. M. Het ideaal zal de minister ook niet bereiken, maar vooral zorge hij, dat de rechtstoestand worde verbe terd en er niet een regeling zij van rechtspositie zonder dat die er is. Ook spr. hoopte staatsexploitatie, doch in afwach ting kan er nog veel worden verbeterd. De heer Beumei (.A.-R., Kampen) beaamde veel van wat er gezegd is. Ln geen geval heeft het spoor wegpersoneel echter het recht in een goed geordenden staat het werk neer te leggen. Het overschrijden van den maximum-werktijd achtte spr. zeer zeker ernstig, ook al had de minister gelijk, dat de gevallen niet zoo frequent zijn, maar de minis ter blijkt alleen maar de oificieele waarheid te heb ben. Zeer drong spr. aan op Zondagsrust, o.a. naar aan leiding van het adres van dé vereeniging St. Rafael, die klaagt over de voortdurende ontheiliging van den Zondag. De heer S m e e n g e (U.-L., Meppel) achtte de loo nen van de commiezen te laag die H. B. S. examen moeten hebben gedaan. De heer Juten (R.-K., Bergen op Zoom,) vestig de speciaal de aandacht op loonen van de te Rosen- daal gevestigd'en. Vandaag om half twaalf zou de minister van Water staat aan het woord komen. MINISTER TREUB EN DE OUDERSDOMSRENTE. Naar Het Volk uit Den Haag verneemt, bestaat er bij de geheele linkerzijde dér Tweede Kamer de over- heerschende meaning, dat niet moet worden toegege ven aan den eisch van minister Treub om de behande ling van de Ouderdomsrente uit te stellen tot na de behandeling der belastingplannen. Indien minister Treub niets alsnog op dit punt tot overeenstemming weet te geraken met de meerderheid der Kamer, dreigt er onvermijdelijk een politiek .con flict. In de vergadering van hedennamiddag valt wellicht de beslissing. OVERSTROOMINGEN OP JAVA. Uit Batavia wordt geseind d.d. 25 Januari, dat Ja para opnieuw door overstroomingen is geteisterd. 330 huizen werden vernield; vijftien menschen ver dronken. Er wordt veel vee vermist. De rijstoogst is hier vernietigd. DE TELEGRAAF-KWESTIE. De directie van de Telegraaf zond aan de directies van het „Algemeen Handelsblad" en de „Nieuwe Rot- terdamsche Courant" het volgend schrijven: „Naar aanleiding van het artikel, voorkomend in het „Algemeen Handelsblad" (Nieuwe Rott. Crt.) van 25 Januari 1916, getiteld „De Telegraaf-onthullingen" („Verderfelijke toestanden") van welk artikel de insi- nueerende strekking duidelijk blijkt, vorderen wij van u uwe medewerking te verleenen tot het samenstellen van een eereraad. Twee leden van dezen raad zullen door ons worden uitgenoodigd, terwijl wij u en de directie van de „Nieuwe Rott. Crt." (het „Algemeen Handelsblad") verzoeken een hoogstaand Nederlander aan te wijzen, bereid om zitting te nemen in genoemden raad Een vijfde lid zal door den raad zelf worden aange zocht. Deze eereraad zal hebben te beoordeelen of ge noemd artikel te rechtvaardigen is, of wel genoemd moet worden een beleedigende anonyme insinuatie. Alle door den raad gewenschte inlichtingen en ge gevens stellen wij beschikbaar, onder beding, dat gij u bereid verklaart de uitspraak volledig in uw blad té publiceeren." „Het Volk" schrijft hierover: „Het denkbeeld? dat men aan deze hansworsterij een eereraad zou wijden, is werkelijk onuitsprekelijk komiek". „Het Vaderland" noemt het verzoek om de benoe ming van epn Eereraad een van de bekende Telegraaf- grapjes, zooals de heeren in opdracht van den heer Holdert plegen te maken. „Wij vragen, zegt het blad, ons af, waar zooveel corruptie en zooveel knoeierij reeds onomstootelijk vast staan, is het daar nog de moeite waard, niet voor „De Telegraaf, maar voor het goedwillende publiek, om zich warm te maken voor de onderzoekingen van een eventueelen Eereraad naar détails die aan deze hoofdzaken, niets afdoen? Naar ons gevoelen niet. „De Telegraaf" moge thans, geheel in den stijl van haar overig optreden, de stem der publieke opinie trachten te overstemmen door 'n brutale houding en 't luid roeren van de reclametrom, sedert de hierboven aangegeven feiten (en andere die in het verslag ver meld stonden) vast staan, laat geen verstandige zich verder daardoor misleiden". De „Nieuwe Courant" zegt, dat men in het directie kantoor van „de Telegraaf" niet schijnt in te zien, dat men na al de onthullingen, omtrent het bedrijf en de verhoudingen, in en buiten de bureau's van die cou rant. aan een uitspraak, die iets met eer te maken heeft, zelfs niet meer het recht heeft te denken. „De Telegraaf" van gisteravond bevat onder den ti tel Pro Domo" een verdediging van den heer J. C Schroder. De schrijver wijst er op, dat er van hoor en weder hoor geen sprake is, en vraagt of hij karakterloozer is dan dé heeren van andere couranten, die z. i. of geen overtuiging hebben of er niet voor uit durven of kun nen komen. Twee zaken behandélt hij van het pers communiqué n.l. het zg. anti-smokkelbureau van den heer H. M. C. Holdert en de kwestie-Simons. De heer Schroder heeft zelf een week lang langs de grens gereisd, ten einde zelf het smokkelbedrijf waar te nemen en die tocht werd voor den heer H. M C. Holdert aanleiding tot het organiseeren van zijn z.g. anti-smokkelbureau „geleid als hij daarbij werd door de overweging, dat de regeering toentertijd meer dan slap optrad tegen den smokkelhandel." „Velen der betrokkenen wendden zich tof mij, den hoofdredacteur, hetzij ter weerspreking, hetzij ter recti ficatie van deze berichten, wat mij zeer veel last be zorgde. Ik stelde daarom den heer Holdert voor de verantwoordelijkheid voor de zg. smokkel-rubriek op zich te nemen, waartegen hij niet het minste bezwaar maakte. Om dit kenbaar te maken, werden aan den kop van „De Telegraaf' de niet bijster gelukkig geko zen woorden: „Verantwoordelijk adviseur: H. M. C. Holdert" geplaatst. Heeft dit met karakterloosheid iets uitstaande, vriendelijke vrienden?" De heer Schroder schreef 27 November zelf en ge heel voor eigen verantwoordelijkheid het bewuste ar tikel, dat het dozijn tegen hem ingebrachte vervolgin gen volmaakte, ten einde te voorkomen, dat er meer dere zouden volgen, stelde de heer Holdert hem voor hem van alle verdere verantwoordelijkheid te onthef fen. „Waar ik reeds een dozijn vervolgingen tegen mij had loopen, meende ik, dat het niet onbillijk was als het volgende dozijn op de schouders van den heer Holdert kwam en had niet het minste bezwaar in naam als hoofdredacteur terug te treden, wat bovendien dit voordeel had, dat ik verder rustig aan het werk kon blijven. Ik werd op 2 December als hoofdredacteur ontslagen en de heer Holdert was voortaan de aan sprakelijke persoon. De toedracht is dus precies andersom als de „N. R. Ct." heeft trachten të doen voorkomen. Ik heb in de preventieve hechtenis gezeten vanwege een door mij zelf geschreven artikel, waarvoor ik terstond bij mijn eerste verhoor voor den rechter-commissaris de volle verantwoordelijkheid aanvaardde en heb mij dus niet als een pop laten gebruiken door den heer Holdert, en heb mij niet voor zijn plezier noch direct voor het mijne, de opsluiting laten welgevallen. Indien er aan „De Telegraaf" dus ooit sprake zou zijn geweest van een „zit-redacteur", dan zou niet ik, maar de heer Hol dert als zoodanig gefungeerd hebben, want hij zou de verantwoordelijkheid hebben ook van wat ik schreef. Tegen de benoeming als chef-binnenland van den heer Simons had de heer Schroder bezwaren, niet om diens pro-Duitsche gevoelens, want hij kon in die kwaliteit niet den minsten invloed uitoefenen op de richting van het blad, doch van wege diens onbekend heid met het werk en de locale toestanden. Waar de benoeming echter een zeer tijdelijk karakter zou dra gen, tot na den oorlog, meende de heer Schroder zich niet verder te moeten verzetten. De samenwerking tusschen den nieuwen chef en de verslaggevers liet echter te wenschen over, de oudste verslaggever vergat zich zoozeer, dat hij moest ont slagen worden, een tweeden verslaggever was de dienst opgezegd een verslaggeefster meende verplicht te zijn haar ontslag te nemen over het ontslag- Ooucke, dat een absoluut intern karakter draagt en buiten de kwestie-Simons staat, wenscht de heer Schroder niet te spreken. De heer Schroder stelde de directie voor: het ontslag van den heer Simons als chef-binnenland en terugnemen van de ontslagen ver- COURANT. t

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1