Telegrammen tan heden. slaggevers of anders zijn ontslag. Na een conferentie, waarbij o. a. tegenwoordig waren prof. Hector Treub en mr. L. W. van Gigh Jr., werd besloten, dat de heer Simons zijn ontslag zou vragen als chef binnenland, terwijl men den heer Schroder bewoog niet verder aan te dringen op den terugkeer van den oudsten verslag gever, waartoe hij te gereeder overging, omdat hij toch tot 1 Mei 1917 salaris geniet en hij alle hoop had hem na eenigen tijd, als de gemoederen tot rust waren ge komen, in zijn functie te kunnen herstellen. De ver slaggeefster weigerde, terug te keeren, terwijl het te gen 31 Maart aan den tweeden verslaggever gegeven ontslag ingetrokken werd. „Een geheel ander resultaat dus, dan dat hetwelk in het percommuniqué werd gegeven en dat, zou ik wer kelijk niets anders bereikt hebben dan den terugkeer van onze verslaggeefster, een poover licht zou hebben geworpen op mijn karakter. De voorstelling van het perscommuniqué is van het allerlaagste allooi en ik wensch de heeran die daar de hand in hadden een genoegelijk wel te rusten. Ziedaar in het kort mijn houding in dit betreurens waardig geding toegelicht. Ik heb naar mijn beste krachten getracht het con flict te bezweren en toen het er eindelijk was, gemeend het te moeten uitvechten. Maar bovenal wil ik hier den nadruk op leggen, dat in deze geheele zaak voor mij ten slotte één overweging de hoofdzaak is geweest, de overweging, dat de actie door „De Telegraaf' gevoerd en waarbij zij gesteund wordt door het beste deel van het Nederlandsche volk, niet geschaad mocht worden door onze inwendige troebelen. Dit heb ik steeds voor oogen gehouden en tot het laatste toe zal ik daaraan vasthouden. „De Telegraaf" is niet gekocht door middel van En gelsche ponden of Duitsche marken, die trouwens niets meer waard zijn, en 'Fransche francs of Russische roe bels hebben niets met onze actie te maken. Wij voeren haar uit enkel en alleen in het belang van ons vaderland en. hebben daarbij slechts één richtsnoer, ons geweten en onze eerlijke, oprechte over tuiging. En in volle gerustheid veeg ik mijn voeten af op het matje met het opschrift „de meest karakterlooze inktkoelie in Nederland", dat welmeenende collega's voor mijn deur gelegd heoben, hoewel zelfs mijn schoe nen daar eigenlijk nog te schoon voor zijn en te ele gant van coupe. De heer B. Simons schrijft tegen het Handelsblad, doch daar wij van het artikel uit dat blad niets over namen, dat op hem betrekking heeft, kunnen wij dit laten rusten. Slechts zij vermeld, dat hij het bestaan van familierelaties met den heer Zimmermann, den onder(staats)secretaris van buitenlandsche zaken te Berlijn, tegenspreekt en op zijn eerewoord verklaart, nimmer met twee Duitsche heeren bij de directie van „de Telegraaf" noch bij de hoofdredactie te zijn ge weest Het N. v. d. Dag vindt, dat door het Pro-Domo van dén heer Schroder de tragi-comedie nog wat komi scher wordt. Zoo heeft dan nu de Telegraaf een directeur die geen directeurs-macht heeft, een eigenaar die als al- femeen leidfer optreedt, een hoofdredacteur die geen oofdredacteurswerk mag doen, en een eersten verslag gever die tot Mei 1917 betaald wordt en al weg is. Alles aangevuld met het ontslag van den tusschenge- voegden chef-binnenland, over wien het meeste spek takel is ontstaan En wanneer is nu eigenlijk ook de heer Simons ont slagen? Is hij wel ontslagen, of was ook dit ontslag Het blad besluit aldus: „Wij vermoeden dat een der Kamerleden aan den verantwoordelijken minister de vraag zal stellen een vraag die dan niet, zooals „krantengeschrijf' geïgno reerd kan worden waarom (indien de beschuldi ging juist is) de justitie ten deze zoo slecht op de noogte was, en waarom er niet intijds een eind ge maakt is aan het stelselmatig verrichten van zulk een spionnagewerk; mede ten dienste van een der oorlog voerende DE H partijen [EER SP Het onderzoek van de aan boord van de uitreis zijn de „Rijndam" aanwezige vijandelijke mail is nog niet beëindigd. Zij bevat voor ongeveer 60 proc. dagbladen, voor 30 proc. propagandalectuur en voor 10 proc. goe deren van vijandelijke herkomst, in de meeste gevallen geadresseerd aan firma's met Duitsche namen in de Vereenigde Stateh. Het ministerie van buitenlandsche zaken voegt hier aan toe: Bovenstaande bijzonderheden toonen den om vang, waarin door -den vijand wordt gebruik gemaakt van den postdienst ter verzending van goederen ten einde te ontkomen aan de beperkingsmaatregelen van de Britsche regeering. Zelfs de sterkste verbeelding kan niet beweren dat in de meeste dezer gevallen de in beslag genomen artikelen postale correspondentie zijn of monsters, waarop alleen de immuniteit kan worden toegepast die de postale mails genieten. DRIE LOGGERS VERGAAN. Men meldt aan de Haagsche N. Crt. Thans, na een afwezigheid van 14 dagen, is ook de hoop ij-del op terugkeer van de volgende vóór den storm uitgevaren loggers: Sch. 126, reeder C. v. d. Toom en Co., schipper Spaans,; Sch. 253, reeders D. v. Zwan en Den Duik, schipper A. Rqeleveld; en Sch. 270, reeder A. v. d. Ende, schipper Kramer Door deze ramp is het leven verloren gegaan van 35 opvarenden, die behalve hun weduwen een groot aantal kinderen nalaten. De personen der bemanning waren meerendeels aan elkander verwant, varende op wat men te Schevenin- gen noemt familieschuiten. DE BATAVIER III. Reuter seint uit LondenLloyds seint uit Gravesend dat de „Batavier III" voorloopig gerepareerd is en met opkomend getij zal opstoomen naar de kade voor de douaneloodsen. PRESIDENT POINCARé BIJ DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE. De Parijsche berichtgever van het Hbld. seint: De President der Republiek, vergezeld door de le den van zijn Militair Huis, bracht heden een bezoek aan de Nederlandsche ambulance in den Pré Catalan. De heer Poincaré werd ontvangen door den Neder- landschen gezant ridder De Stuers, den prefect van het Seine-departement, den prefect van politie en het vol tallig personeel van de ambulance. Rondgeleid door dr. Bierens de Haan, bezocht de President alle zalen. Hij onderhield zich met iederen patiënt en legde levendige belangstelling aan den dag voor elk geval. De President verklaarde zich zeer voldaan over het geen hij had gezien en betuigde ridder De Stuers en dr. Bierens de Haan herhaaldelijk zijn lof over deze stichting, schoon zoowel door de gedachte, welke haar deed ontstaan als door de volmaakte wijze waar op die gedachte werd verwezenlijkt. HET DIENSTWEIGERINGSMANIFEST. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaken tegen de predikanten Se- venster te Beetgum, ds. Baan te Ooenkerk en mr. Dob- ben te Pieterbierum, tegen wie elk een maand gevan genisstraf werd gevraagd, wegens opruiing en ver spreiding van een opruiend geschrift en casu het dienstweigeringsmanifest. De rechtbank heeft ieder veroordeeld tot 75 boete of 30 dagen hechtenis wegens opruiing. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). DE HIMA-RONDRIT 1916. Voor den Hima-ropdrit door Nederland, welke Zondag 30 Januari a.s. te Amsterdam zal aanvangen, heeft zich een Uitvoerend Comité gevormd, bestaande uit de heeren M. Adler, J. J. A. Aarssen, P. T. de Jong, secretaris N. W. B., en Leo Lauer. Deze heeren zullen zich met de regeling van den rit belasten. Als achtste rijder werd door het Uitvoerend Comité nog geëngageerd Straat, zoodat dan aan den zesdaagschen toch van ongeveer 1200 K.M. deelnemen: Van Gent, Dickentman, Blekemolen, Straat, Klaas van Nek, Piet van der Wiel, de Roos en Franssen. De bekende teekenaar van Roessel heeft een zeer typische affiche voor de Hima-rondrit ontworpen, ter wijl de heer en mevrouw Speenhoff de reis zullen ij dei een voorstel wordt gedaan tot wetswijziging, waarbij al. 3 van art. 7 B. R. V. vervalt of gewijzigd wordt. Tenzij de minister aan de dagblad-directeuren kan duidelijk maken, dat de respublica, het algemeen be lang, van hen dit tot dusver ook immer gebrachte of fertje van bijzondere belangen mag vorderen." KORTE BERICHTEN. Te Leuth-Ubbergen zijn 2 vrouwen uit het na burige Pruisische dorp Zyfflicht, die smokkelwaar bij zich hadden en niet wilden stilstaan op het geroep der Hollandsche grenswachten, aangeschoten. Eene is dood, eene andere ernstig gewond. Dr. H. B., die gisteren naar aanleiding van den zelfmoord zijner vrouw werd gearresteerd te Hilver sum, wellicht onder verdenking van haar laulanum te hebben verstrekt, staat bekend als een door en door goed mensch. Het geval wekt veel deelneming. Een 15-jarige jongen te Hilversum heeft gister avond, toen hij door zijn vader, wegens het niet ver richten van hem opgedragen werk werd bestraft, de zen met een broodmes een zeer ernstige wonde in den hals toegebracht. Op last van den Commandant van het veldleger zijn maskerades op straat, of in lokaliteiten, op de a.s. vastenavonddagen, te Eindhoven en andere plaat sen in het Zuiden verboden. Maandagavond viel het dochtertje van den heer S. te Goes van de zoldertrap. Dinsdagmorgen is het meisje aan de gevolgen van dien val overleden. In de maand December 1915 werd bij de Rijks postspaarbank 798,761.72 meer ingebracht dan te rugbetaald. Het ophouden door de Engelsche regeering van Soda, uit Amerika voor Holland bestemd dreigt de Twentsche industrie in groote moeilijkheden te bren gen. Verschillende industrieelen hebben zich met een ver zoekschrift tot onze regeering gewend om stappen te doen bij het Engelsche Gouvernement. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Nrs. 7542, 11006, 16925, 20299, 1000.—. Nrs. 9199, 15696, 400.—. Nis. 1506, 4892, 13992, 20088, 200.—. Nrs. 291, 1953, 4821, 5083, 5507, 10039, 12211 14485, 17920, 20231, 6369, 9867, 100.—. STADSNIEUWS. SPEENHOFF EN DE R.-KATHO- LIEKEN. In verband met de actie te Haarlem en elders ge voerd tegen het optreden van den dichter-zanger J. H. Speenhoff, omdat hij de Roomsch-Katholieke beginse len zou aanranden, werd aan het „Haarl. Dbld." de mededeeling gedaan, dat Speenhoff zelf.... Roomsch- Katholiek is en dat in zijn gezin de R.-K. gebruiken en voorschriften stipt in acht worden genomen. Het blad heeft den heer Speenhoff gevraagd, of dit juist was. De heer Speenhoff bevestigde het en voegde er aan toe, dat hij zich een goed Roomsch-Katholiek voelde, evenals zijn vrouw. Zijn kinderen gaan op de leering en zijn oudste zoon zal binnenkort zijn le H. Com munie doen. Te zijnen huize worden de gewone gods dienstige gebruiken in acht genomen en pastoor Hya cinth Herman, van de pastorie aan de Van Oldenbar- neveldstraat (te Rotterdam) bezoekt het gezin van den heer en mevrouw SpeenhoffPrins bijna elke week. Zelfs heeft deze Roomsch-Katholieke geestelijke het plan, om een bundel samen te stellen uit Speenhoff s liederen ten gebruike in 't Roomsch-Katholieke huis gezin. De Maasbode nam onlangs nog een gedicht van hem op, getiteld„Zondaars". De heer Speenhoff vertelde voorts, dat hij bezig is aan een groot gedicht, waarin hij de tegen hem gerich te actie zal behandelen. Onjuist is het, dat de geestelijkheid hem belet in Noord-Brabant en Limburg op te treden. Naar de dichter-zanger vertelde, treedt hij geregeld op te Maas tricht, Bergen-op-Zoom, Weert,* Venlo, Roermond, Breda Den Bosch en andere plaatsen. Te Maastricht heeft hij altijd uitverkochte zalen en te Bergen-op-Zoom loopt het zoo druk, dat hij daar onlangs tweemaal in de week moest 'optreden. De heer Speenhoff verklaarde ten slotte nog eens nooit tegen het Roomsch-Katholieke geloof te hebben gezongen of gedicht. Alleen kan hij zich niet met de I behandeld en... de directeuren van de dagbladen heb- meemaken, om 's avonds rijders, officials en gasten be zig te houden. De oud-wereldkampioen Jaap Eden is door het Uit voerend Comité genoodigd om per auto de rijders door Nederland te volgen. Van Amserdam gaat de tocht, die a.s. Zondag aan vangt, over Sloterdijk, Halfweg, Haarlem, Schoten, Santpoort, Velzen, Beverwijk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alkmaar, Oterleek, Rustenburg, Ursem, Aven- hom, Hoorn, West-Blokker, Ooster-Blokker, West woud, Hoogkarspel, Lutjebroek, Grootebroek, Boven- karspel, Enkhuizen. Voorts naar Staveren, Leeuwar den, Groningen, Zwolle, Enschedé, Arnhem, Den Bosch, Breda, Vlissingen, Bergen-op-Zoom, Breda, Dordrecht, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Amersfoort en Amsterdam. DE PONTEN TEVELSEN. Te Velsen vergaderde -Dinsdag de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, die een 12-tal in Kennemer- land gevestigde vereenigingen en de directie van de tram Haarlem—Alkmaar had uitgenoodigd. Besloten werd een adres te laten opmaken door „Velsen Vooruit", waaraan alle vertegenwoordigde vereenigingen haar adhaesie zouden betuigen, en dat medewerking zou worden gevraagd van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Velsen, de Ned Automo bielclub, van den A. N. W. B. en de Centrale Tuin dersvereeniging in Noord-Holland, met het verzoek tot verbetering van het pontverkeer te komen, door het inleggen van een of meer gelijktijdig varende ponten. „PRO DEO"-ADVERTENTIES. De Nieuwe Haarl. Ct. schrijft: „Er is dezer dagen door de rechtbank te Haarlem een merkwaardig vonnis gewezen. 't Was een zaak, waarin door de wet wordt voorge schreven dat van de dagvaarding o.m. publicatie wordt gegeven in een courant of dagblad ter plaatse B. V. R. art. 1, 7o. 3e al.) Die vermelding van het exploit in „een dagblad" was niet geschied, omdat de rechtszaak kosteloos werd werkwijze van de vereeniging „Voor Eer en Deugd" vereenigen. Gemengd Nieuws. DE MAILS VAN DE NEDERLANDSCHE SCHEPEN. Men meldt uit Londen Het ministerie van buitenlandsche zaken publiceert een verklaring betreffende het onderzoek ingesteld aan boord1 van de stoomschepen „Frisia", „Tubantia" en „Rijndam". Aan boord van de „Frisia", die op de uit reis was, werd een groot aantal pakketten gevonden, die gouden en zilveren sieraden bevatten, drogerijen, machinenaalden en andere artikelen die van Duitsch- land uit waren geconsigneerd naar Spanje en Zuid- Amerika. Vele van die pakketten droegen het opschrift monster zonder waarde. Aan boord van de „Tuban tia", op de terugreis zijnde, werden gevonden vier zak ken met rubber, waarvan twee 101 pond van de fijn ste pararubber bevatten de twee anderen bevatten stuk ken tot een totaal gewicht van 73 lA pond. Al die pak ken droegen het opschriftmonster zonder waarde en waren van Brazilië naar Hamburg geadresseerd. Eveneens waren er zeven pakketten wol van Uruguay naar Berlijn. ben uitgemaakt dat zij geen pro deo advertenties (kos teloos) meer plaatsen. Een der formeele eischen, door de wet gesteld, was dus niet nagekomen, en diensvolgens verklaarde de rechtbank de dagvearding nietig. Hier is een geval, dat de wet blijkbaar niet voorzien heeft Dt procureurs'zeggen dat zij er voor bedanken om in een zaak, die „pro deo", d.i. gratis wordt behan deld, advertentiekosten uit eigen zak te betalen. Ze hebben gelijk. De dagbladdirecties zeggen echter op hun beurt, dat het al te gek zou wezen, wanneer de couranten maar immer de kosten van- die advertenties (die soms vol strekt niet onbelangrijk zijn) moeten dragen. Waarvoor óók wat valt te zeggen. Nu is er ook zoo iets van een „algemeen belang", dat de couranten hebben te dienen, Maar.... dat „al gemeen belang" dienen behoort méér onder het res sort der redactie, dan onder dat van de directies, kan veilig worden beweerd. En de redacties zijn in deze zaak geen partij geweest, waren er ook niet in ge moeid. Nu het eenmaal zóó staat, zal er niet anders op overschieten dan dat door den minister van Justitie W Hteruuwd. 8e verantwoording «Ier Alkin. Courant. Liedertafel „de Vereenigde Zangers te Alkmaar ƒ5; G. JL d. R. 5; A. K. 2; V. E. en C. E. 3.50; K. O. Dz., 10; L. 5; T. 2.50; J. N. G. 1K. en J. te Heiloo 1fam. B. 5; G. L. 2.50; H. J, V, 25; H. V. 5; N. N. 1; N. N. 5; J. L. T. 2; A. 20; B. 10; A. d. R. 2.50 N. N. 1P. B. 2.50J. R. 1A. M. 1mej. B. 1mej. wed. A. 0.50; X. X. X. 100; C. v. M. 2.50; S. O. 10; P. V. 7.50; K. W. te Koedijk 10; wed. A. d. J. te Stompetoren 1; Hengelaarsbond Alkmaar 10; Gebr. Kluitman 100; P. 25; R. 2.50; Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren afd. Alkmaar 5; mevr. W. 10; Mevr. O. 10; Dk. B. 25; Zoetboer 10; wed. A. en mej. M. 7.50; mevr. M. W. B. M 10; Th. G. 5; G. R. 2; Dr. J. D. 25; Inhoud bus Woensdag en Donderdag 18.52; W. H. Ji. H. 10; E. P. B. 2.50. Tezamen 529.02. Met het verantwoorde bedrag ad. 9905.98 in totaal 104 35. verantwoorde bedrag ad f 9905.98 in totaal f 10185, Heden is dus de 10.000 overschreden. Wij mogen dat een tot verheugenis stemmenden 10-mijlspaal noe men op den weg van de Alkmaarsche liefdadigheid. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat het eindpunt nu reeds zou zijn bereikt. Wij gaan verder. Met frisschen moed zijn onze lezers thans aan het elfde duizendtal guldens begonnen zij zullen ongetwijfeld een nieuwe mijl bij de tien reeds afgelegde voegen. En dit kan voordat de week ten einde spoedt, nog wel ge schieden. Of het lukken zal is nu nog een open vraag, maar wij sporen onze lezers in en buiten de stad, die nog niets afzonderden voor de deerniswaardige slachtoffers van den watersnood, of die hetzij in ver eenigingen, hetzij anderszins den firfancieelen steun kunnen vergrooten, ten zeerste aan ertoe mede te wer ken, dat Zaterdagavond op die vraag een bevestigend antwoord kan worden gegeven. DE LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING. De liefdadigheidsvoorstelling, te geven door het 5e dépot met belangelooze medewerking van eenige da mes en heeren, op Dinsdag a.s., zal uitnemend aan haar doel beantwoorden. Bijnaal te goed. Immers de beschikbare kaarten zijn reeds allen genomen en er ts nog vraag naar, daar niet alle wijken tot dusverre konden worden bezocht. Een tweede voorstelling te geven is niet mogelijk. Wat nu? Het comité doet een middel aan de hand, waardoor zij, d!ie de voorstelling gaarne zouden willen bijwonen, daartoe alsnog in staat gesteld kunnen worden, terwijl bovendien tegelij kertijd het financieele resultaat der voorstelling nog wordt verhoogd, zoodat èn de door den watersnood getroffenen èn de teleurgestelde kunstminnaars en minnaressen gebaat worden. Er zullen n.l. families zijn, die kaarten namen, doch verhindering kregen of om andere redenen er geen gebruik van maken. Wan neer die hun kaarten terugzonden, zouden ze daarme de dus een goed werk doen, ook tenslotte voor de executanten, voor wie het natuurlijk het aangenaamst is, wanneer er zoo min mogelijk ledige plaatsen in de zaal zijn. Het comité noodigt daarom dezulken beleefd uit, hun kaarten vóór Zaterdag te zenden aan mevrouw Verdam (Langestraat 82) of aan mevrouw Oushoorn (Emmastraat 19) of wel even kennis te geven, dat de kaarten niet gebruikt zullen en afgehaald mogen wor den. COLLECTE NED. ISRAëL. ARMBESTUUR. De voorzitter van het Ned. Israël. Armbestuur, de heer A. Prins Azn., deelt ons mede, dat de op Woens dag j.l. gehouden collecte heeft opgebracht de som van 288.2514 en betuigt aan allen die daartoe heb ben bijgedragen, zijn hartelijken dank. KONINKLIJKE GOEDKEURING. De statuten van de vereeniging van Loodgieters- en Fitterspatroons van Alkmaar en omstreken zijn ko ninklijk goedgekeurd. RIJWIELDIEFSTAL. Door de politie is aangehouden zekere D. v. D., wonende te Schoten, die hier eergisteravond van den openbaren weg af een rijwiel had gestolen. Thans is gebleken, dat hij reeds 9 maal voor diefstal van rij wielen is veroordeeld. VERLOTING. Gedurende eenigen tijd reeds heeft de fraaie uitstal ling Lei perceel Langestraat No. 72, van kunstvoorwer pen, door de heeren J. en I. Rossenbacker vervaardigd, veler aandacht getrokken. Van deze voorwerpen, die de moeite van het bezitten waard zijn, heeft een ver loting plaats. De hoofdprijs is een massief eikenhouten rookkast. Niet alleen dat men zelf kans heeft op een het dienstweigeringsmanifest! HEERENVEEN, 27 Jan. De Rechtbank te Hee renveen heeft heden ds. Taco Leendertz van Oost- wolde, wegens opruiing in geschrifte en versprei ding van opruiënde geschriften (het bekende dienstweigeringsmanifest) veroordeeld tot 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 1 jaar. TWEE DUITSCHE DESERTEURS. AMSTERDAM 27 Januari. Aan „Het Volk" wordt uit Enschede geseind: Twee deserteurs kwamen over de grens. Het waren Belgen wier ouders in Duitschland genaturaliseerd zijn, en daarom in Duitsche dienst zouden moeten opko men. De jongelui kozen liever den weg naar Holland. Nader wordt aan „Het Volk" gesein,d dat de beide aangekomen Belgen, die uit Duitschland ge vlucht zijn, hedenmiddag door de commissaris van politie zijn uitgeleverd. Dit wekt algemeene verontwaardiging. HET CORPS TORPEDISTEN. DEN HAAG, 27 Jan. Ook het Nederlandsche kader van de lichting 1906 van het corps torpe- disten zal dezer dagen, naar wij van bevoegde zijde vernemen, met voorloopig (klein) verlof naar huis worden gezonden DE KONINGIN-MOEDER. DEN HAAG, 27 Jan. De Koningin-Moeder bracht gisteravond en heden eenige malen een bedoek aan de Koningin. BENOEMING RESERVE-LUITENANTS. DEN HAAG, 27 Jan. Binnenkort is wed'er de benoeming van een aantal reserve-tweede-luite nants te verwachten. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS 27 Jan (Avondcommuniqué.) Gisternacht hebben wij met goed gevolg de vij andelijke loopgraven en verbindingen beschoten in de streek van Steenstraete, waar vijandelijke troe penbewegingen plaats hadden. In Artois deden de Duitschers heden ten n. o. van Neuvillen een aantal mijnen springen. De vijand die de trechters bezette, werd daarvan ver dreven. In deze streek had een hevig artillerie duel plaats. Bij Roye moest de vijand een werk ontruimen dat door ons vuur werd vernield. Gisterennacht werden dorpen in de streek van Lpemay door een Zeppelin gebombardeerd, waar bij onbelangrijke schade werd aangericht. Het luchtschip werd bij zijn terugkeer beschoten. Ten westen van Pont a Mouson werden vijande lijke werken met succes door onze zware artillerie beschoten. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. ROME 27 Jan. Maandagavond vielen sterke vijandelijke troepenmachten onze stellingen aan bij Oslavia op de hoogten ten n. w. van Görz. De vijandelijke actie werd door een dikken mist be gunstigd. Enkele onzer afdeelingen moesten zich voor den overmachtigen vijand van de eerste op dë tweede loopgraven linie terug trekken, waar ae verwoedde Oostenrijksche aanvallen werden ge stuit. De vijand leed zware verliezen. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN 27 Jan. (Officieel.) Westelijk oor- ldgstooneel. In samenwerking met de beschieting van onze stellingen in de duinen wierp een vijandelijke mo nitor tevergeefs bommen op Westende. Aan den straatweg VimyNeuville bestormden we aan beide zijden na voorafgaande mijnontploffingen de stellingen der Franschen over een breedte van bijna 600 Meter, waarbij 1 officier en 52 man werden veroverd. Aanvallen van den vijand die vruchteloos bleven hadden plaats in de laatste da- fen door ons veroverde loopgraven. Lens werd eftig onder vuur genomen. In de Argonnen he vige artillerie-gevechten. TURKSCH LEGERBERICHT. CONSTANTINOPEL 27 Jan. (Officieel.) Aan het front van deo Kaukasus vielen eenige voor posten-gevechten uitgezonderd, niets van beteeke- nis voor. Ten Noorden van de Murad werden gisteren gevechten tusschen onze detachementen en de vij andelijke cavallerie op gelijke wijze voortgezet. Op de overige fronten geen wijziging. DE ENGELSCHE ONDEKZEEëR. DEN HAAG, 27 Jan. De pogingen om de in het Friesche Zeegat gestrande onderzeeër H 6 af te brengen, zijn gisteren voortgezet; tot dusverre echter nog steeds zonder resultaat. AMNESTIE. BERLIJN 27 Jan. (W. B.) De Keizft- heeft in dankbare waardëering voor de door het leger in zwaren strijd verkregen successen een gratiebe- sluit uitgevaardigd met een omvangrijke amnes tie voor militairen en burgers. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur. Ik meen, dat het thans van belang is even mede te deelen, dat de normaalmest, eene vinding van den be kenden landbouwkundige, den heer Bezemer, zeer veel kan bijdragen tot de o n t z o u t i n g van den bodem. Proeven neüben dit aangetoond en dt; ontzouting door kalk verkregen bleek in de minderheid te zijn. Waar kalk waarschijnlijk /ook nog pas met moeite te krijgen zal zijn, meen ik, ook omdat de normaalmest bovendien een binnenlandsch fabrikaat is, dat het zijn nut kan hebben deze aangelegenheid onder de aan dacht van belanghebbenden te brengen. Het is m. i. wenschelijk ten spoedigste op eenvou dige practische wijze proeven te nemen op kleine in de nabijheid van het overstroomingsgebied gelegen ter- reintjes, welke dan verzadigd kunnen worden met eene oplossing van keukenzout of zeewater. Omdat ik meen, dat bovenstaande mededeeling, om het groote belang, zich zelf wel zal verspreiden, is het misschien niet noodig aan andere bladen mededee ling te doen Wanneer u het noodig oordeelt, kunt u dat echter naar goedvinden doen. Hoogachtend, verblijf ik, B. HOEK, Opzichter voor de Plantsoenen, enz. te Alkmaar. Alkmaar, 27 Jan. 1916. Geachte Redactie! Ondergeteekende vraagt bij dezen beleefd eenige plaatsruimte voor 't onderstaande, waarvoor bij voor- paat zijn dank. AAN ONZE KUNSTMESTGEBRUIKERS! De Coöperatieve Bond van Coöperatieve Landbouw- vereenigingen in Noordholland vestigt bij dezen de aandacht van de gebruikers van minder clan 2 H.A. grond op de verkrijgbaarstelling van kunstmest door de Kunstmest-Commissie. Men wende zich daarvoor tot de Secretarissen der plaatselijke Aankoopvereenigingen of Afdeelingen vqn -andbouwvereenigingen. De Coöperatieve Bond van Coöperatieve Landbouwvereenigingen in Noordhol land verklaart zich bereid de bestellingen te verzame len, waarvoor noodig is de medewerking der plaatse- slechts .„in naam", evenals het ontslag van Schröder heet te zijn, dat intusschen aan dte justitie wel als echt zal zijn voorgehouden.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2