DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Broodvoorziening. No. 22 Honderd en achttiende jaargang. 1916 DONDERDAG 21 JANUARI Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.,fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groots letters naar plaatsruimte. Brieven (r. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h; HERWIs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefoonnr. 3. Watersnood. V ergadering: Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag 26 Januari 1916, nam. 1 uur. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat de eerstvolgende verwisseling van brood- en meelkaarten, zal plaats hebben op Maandag 31 Januari a.s., in het kantoor Houttil No. 16 alhier, welk perceel daartoe dien dag geopend zal zijn van 9—1 en van 2—5 uur; dat houders van kaarten, die verzuimen hun kaart op dien datum in te leveren, voorloopig geschorst worden van het recht, goedkoop brood te betrekken, en dat op dien datum aan bakkers en meelhan delaren geen meel zal kunnen worden verstrekt. Alkmaar, 26 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR noodigt bij déze de inwoners uit de door overstroo ming geteisterde gemeenten, die tijdelijk in deze gemeente een onderkomen hebben gevonden, uit, zich tot het geven van Inlichtingen aan te melden ter Secretarie <lezer gemeente (9-2 nnr). Alkmaar, 25 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. de van den Voorzitter de Burgemeester de heer G. Ripping. Secretaris de heer Donath. Aanwezig 17 leden. Afwezig de heer Sluis wegens ongesteldheid en heer Luiting met kennisgeving. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat ingekomen: a. een schrijven d.d. 29 December 1.1. van J. Roskam, houdende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde als concierge van het Gymnasium. b. een schrijven d.d. 28 December 1.1. van den heer B. Hoek, houdende dankbetuiging voor de verhoo ging zijner jaarwedde als opzichter over den Hout en de plantsoenen, en voor zijne benoeming tot opzichter over de volkstuintjes. c. een schrijven, ongedateerd, den 5 Januari 1.1. ont vangen, van den heer H. de Rover, president- waagmeester, mede namens de waagmeesters en de schrijvers aan de Waag, houdende dankbetuiging voor de verhooging hunner jaarwedden. d. een schrijven d.d. 5 Januari 1.1. van den heer H. Makkink, houdende bericht der aanneming zijner benoeming tot lid van het college van curatoren van het Gymnasium. e. een schrijven d.d. 7 Januari 1.1. van den heer W. Bruin, houdende bericht der aanneming zijner be noeming tot lid van het bestuur van het Burger weeshuis. f. een schrijven d.d. 11 Januari 1.1. van den heer M. Preijer, houdende bericht der aanneming zijner benoeming tot regent van het Stads-Ziekenhuis. g. een schrijven d.d. 11 Januari 1.1. van Mevr. A. E. Pronk—Haasbroek, houdende bericht der aanne ming harer benoeming tot lid van het bestuur van het Burgerweeshuis. h. een schrijven d.d. 19 Januari 1.1. van den heer P. de Lange PBz., houdende bericht der aanneming zijner benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur. a-h. Voor kennisgeving aangenomen. i. twee brieven d.d. 3 en 27 Januari 1.1., van het lid dezer vergadering, den heer A. G. den Boesterd, houdende het verzoek te worden ontheven van zijn lidmaatschap der commissie van bijstand voor de gem. reiniging, en het voorstel om „aangaande den gemeente-reinigingsdienst advies in te winnen van iemand, die zijn opleidng heeft gehad aan de Rijks- landbouwschool of dergelijke inrichting. De voorzitter zegt, dat er dus een verzoek is van den heer den Boesterd' om ontheven te worden van zijn lidmaatschap der commissie voor de reiniging en een voorstel om bij den reinigingsdienst het advies in te winnen van een landbouwkundige. Nu spreekt uit dit schrijven een grief tegen de mee ning, die volgens den heer den Boesterd zou bestaan, alsof hij geen genoegzame kennis had, om lid te zijn van de strafverordeningen. De bedoeling om den heer den Boesterd te grieven bestond volstrekt niet. Doch wel heeft spreker destijds gzegd, dat het hem voorkomt, dat iemand die juridische praktijk had, meer in die com missie op zijn plaats was. Dat de heer den Boesterd ingeboren rechtskundigheid bezat, was spr. niet bekend, verder meent de voorzitter, dat wat de heer den Boesterd thans aanvoert als reden om zijn be noeming niet aan te nemen, niet als eene verschooning kan gelden, bedoeld in de gemeentewet daar het z.l. niet noodig is dat een lid van een commissie bepaald een deskundige is, dat kan ook niet altijd. Wat het voorstel van den heer den Boesterd betreft, dat acht de voorzitter ook niet noodig doch daar kan in de tweede plaats over gesproken worden. De heer den Boesterd verklaart, dat hij zich niet gegriefd voelt. Alleen merkt hij op, dat hij niet geschreven heeft, dat hij ingeboren rechtkunde bezat, maar misschien kon hebben. De Voorzitter zal dan den heer den Boes terd verzoeken zijn vraag in te trekken als hij ten minste meegaat, dat het niet noodzakelijk is, dat een lid van een commissie een deskundige is. De heer den BoesterdGs daartoe niet genegen. Het voorstel om den heeri den Boesterd in de com missie te houden wordt aangenomen met op een na algemeene stemmen. Tegen de heer Den Boesterd. Omtrent het voorstel van den heer den Boesterd in zake het advies inwinnen van een landbouwkundige omtrent den reinigingsdienst; speciaal wat betreft het scheikundig onderzoek de afvalstoffen, meent de voorzitter dat het misschien gewenscht was als den heer den Boesterd er mee wachtte tot de keurings dienst op de levensmiddlen is ingesteld, dan kon die scheikundige daar misschien mee belast worden. Na eenge discussie trekt de heer den Boesterd zijn voorstel in, hij zou het op aanraden van den voorzitter eerst behandelen in de commissie van de reiniging, j. een schrijven did. 21 Januari 1.1., van het lid dezer vergadering, den heer O. J. Verkerk, daarbij ver zoekende aan B. en W, een vraag te mogen stellen, betreffende de te geven cursussen in de Fransche taal aan de 4e en 6e Gemeenteschool. De heer O. J. Verkerk heeft den Raad verzocht in de eerstvolgende openbare vergadering aan Burgemeester en Wethouders de volgende vraag te mogen stellen „Zijn Burgemeester en Wethouders van oordeel, dat door de volgende aanvulling van art. 2 der veror dening tot regeling van het openbaar lager onderwijs, „aan de 4de en 6de Gemeenteschool in het vak genoemd sub letter I, buiten de gewone schooluren, aan leerlingen der 6de en 7de klasse die zich daartoe bij het hoofd der school aanmelden", uitvoering is gegeven aan de in den Raad meermalen uitgesproken wenschelijkheid om voor leerlingen van alle Gemeen tescholen den cursus in de Fransche taal toegankelijk te doen zijn?" De Voorzilter zegt bereid te zijn den heer Verkerk in de eerstvolgende zitting te antwoorden. De heer Verkerk dankt voor de toezegging, al had hij liever geziendat B. en W. thans het antwoord hadden gegeven. De Voorzitter zegtdat de vraag niet vol doende in de vergadering van B. en W. kon worden besproken. Spreker kan wel zeggen dat het ant woord van B. en W. geheel bevredigend kan zijn De cursus begint pas met Mei. De heer Verkerk neemt met dit antwoord thans genoegen. k. een adres d.d. 18 Januari 1.1. van de plantsoenar beiders, houdende het verzoek om hun, in plaats van duurte-toeslag, loonsverhooging toe te kennen. Te behandelen bij het desbetreffende punt. 1. een adres d.d. 14 Januari 1.1. van den heer H. van der-Heij, houdende verzoek om ontslag als direc teur der Burgeravondschool en Avondschool voor Handwerkslieden, ingaande 1 April a.s. Eervol verleend onder dankbetuiging der bewezen diensten (instemming). De voorzitter zegt, dankbaar te zijn voor deze instemming, m. een adres d.d. 29 December 1.1. van Mej. A. C. Ab- couwer, houdende het verzoek om ontslag als on derwijzeres aan de 3e Gemeenteschool, tegen 1 Maart a.s. Ewvol verleend, n. een schrijven d.d. 20 December 1.1. van het Comité tot Steun tijdens de mobilisatie, houdende mede- deeling eener verandering in het tarief van uitkee- ringen aan werkloozen. o. een schrijven d.d. 29 December 1.1., No. 85, van de Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 8 December 1.1., No. 6, tot aan koop der voormalige touwbaan enz. van de erven van wijlen den heer L. M. J. Paleari. p. een schrijven d.d. 5 Januari 1.1., No. 43, van het zelfde college, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 9 December 1.1., Nó. 8, tot het aangaan, zoo noodig, van tijdelijke geldleeningen q. alsvoren d.d. 5 Januari 1.1., No. 69, houdende be richt der vaststelling van de gemeente-rekening, dienst 1914. r. alsvoren d.d. 12 Januari 1.1., No. 98, ten geleide van de goedgekeurde gemeente-begrooting, dienst 1916. s. alsvoren d.d. 19 Januari 1.1., no. 31, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 29 December 1.1. no. 7, inzake ingebruikgeving van de Tuinbouwwin- terschool met bijbehoorend terrein, t. alsvoren d.d. 19 Januari 1.1., no.31, ten geleide vaa het goedgekeurde raadsbesluit van 29 December 1.1., no. 3, tot aankoop van een stukje grond van C. M. van Latum, u. twee brieven d.d'. 19 Januari 1.1., nrs. 25 en 27, van de Gedeputeerde Staten, houdende beschikking op reclames in beroep tegen aanslagen in den hoofde- lijken omslag, dienst 1915. n-u. Voor kennisgeving aangenomen, v. een adres d.d. 22 Januari 1.1., van de agenten van politie, houdende het verzoek hunne jaarwedden te verhoogen. De voorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen van B. en W. om bericht en raad. De heer van den Bosch vraagt, of het niet be ter is dit punt ook te behandelen bij het voorstel tot het geven van een toeslag, evenals dat der plantsoen- arbeiders. Hij acht de twee zaken 't zelfde. De Voorzitter acht dit niet juist; het verzoek van de plantsoenarbeiders is een verzoek om den toe slag te veranderen in loonsverhooging. De heer Verkerk is het met den voorzitter niet eens. Het zijn beide verzoeken om loonsverhooging. De heer U d o meent, dat het voorstel van den voor zitter correct is. Als de toeslag behandeld is dan kan er eventueel over loonsverhooging worden gesproken. De heer C 1 o e c k is het in zeker opzicht eens, doch meent dat het verzoek om loonsverhooging niet moet worden uitgesteld omdat een toeslag gegeven wordt. Speciaal wat de politie betreft dringt spreker er op aan, dat met de loonregeling niet wordt gewacht daar het al moeite kost om het politiecorps op sterkte te krijgen. De Voorziter zegt, dat dat niet komt door de onvoldoende loonen, doch door de mobilisatie, waar door men niet de geschiktste krachten krijgen kan. De heer C1 o e c k wijst er op dat ook voor de mobi lisatie er veel mutatie in het corps was. Verder zegt hij dat voor het verlies van vrije dagen, den agenten ƒ2.40 per dag wordt gegeven. Dat is een vrij goedkoope ma nier om in den dienst te voorzien. De Voorzitter zegt, dat den heer Cloeck niet goed is ingelicht. De heer Cloeck merkt op, dat hij zich niet door de agenten heeft laten inlichten. Dat doet hij nooit. Hij gaat om inlichtingen naar de chefs van dienst, hier naar den burgemeester. De heer V e r k e r k is het eens met den heer Cloeck en stelt ten slotte voor B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk te komen met de herziening der loo nen van de agenten van politie. Dit voorstel wordt verworpen met 12 tegen 5 stem men. Voor stemden de heer Leesberg, Fortuin, Verkerk, den Boesterd en Cloeck. Het adres komt daarop in handen van B. en W. om bericht en raad. w. een schrijven d.d. 24 Januari 1.1., van het lid dezer vergadering, den heer G. T. M. van den Bosch, verzoekende aan B. en W. eenige vragen te mogen stellen met betrekking tot de doorbraak Kaas markt—Gedempte Nieuwesloot. Aan den voorzitter van den Raad is door den heer Van den Bosch, lid van den Raad, de volgende vraag gesteld U zult mij verplichten met aan den Raad te vragen, mij toe te staan in de eerstvolgende Raadszitting de navolgende vragen tot Burgemeester en Wethouders te mogen richten: lo. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat de tijd ge komen is, dat ten spoedigste de verbindingsweg tus- schen het Waagplein en de Gedempte Nieuwesloot tot stand komt? 2o. Indien dit het geval is, mag de Raad dan ver wachten, dat in de eerste zitting, volgende op die van den 27sten a.s., een voorstel in dien geest hen zal be reiken? 3o. Zoo ja, is het dan niet gewenscht, dat het ter dezer zake bestaande dossier al aanstonds ter visie wordt gelegd voor de Raadsleden? 4o. Bestaat er bij B. en W. bezwaar om reeds in de eerstvolgende Raadszitting (m. i. die van den 27sten) den Raad uit te noodigen om te besluiten, dat reeds aanstonds een aanvang zal worden gemaakt met het amoveeren van die perceelen, welke voor den door braak aangekocht zijnde, reeds nu daarvoor in aan merking komen? De Voorzitter stelt voor den heer van den Bosch het gevraagde verlgf te verleenen. De heer van den Bosch zijn vragen toelich tende zegt, dat in de laatste vergadering van pu blieke werke* deze zaak is besproken, en het rapport aan B. en W. is ingediend. Nü dat rapport in deze zitting nog niet ter be handeling is aangeboden, zou spreker er prijs op stellen, dat de Raad thans weet wat de plannen zijn, daarom heeft hij deze vragen gedaan. De heer Ringers heeft zich over het schrijven van den heer van den Bosch verbaasd. De raad kon reeds weten wat de plannen zijn. De Voorzitter geeft de heer Ringers in over weging thans daarop niet verder in te gaan. De heer van den Bosch vraagt eigenlijk naar den bekenden* weg. Op de vragen geeft de Voorzitter daarop de volgende antwoorden. Op vraag 1. Ja. Op vraag 2. Ja. Op vraag 3. Geen bezwaar. Op vraag 4. Dat staat in het rapport, antwoord is dus overbodig. De heer van den Bosch is niettemin blij dat hij de zak ter sprake heeft gebracht en is met de toezegging tevreden.| x. een schrijven d.d. 24 Januari 1.1. van de bewoners der Nieuwpoortslaan, houdende dankbetuiging voor het genomen besluit tot verbetering van den toestand ter plaatse. Voor kennisgeving aangenomen. GELDLEENING. B. en W. stellen den Raad voor te nemen het vol gende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar, Overwegende, dat er noodzakelijkheid bestaat om over te gaan tot het sluiten van een geldleening; Gelet op de artt. 44, sub. 136 en 194, sub a, der Gemeentewet Besluit: onder verband, van de inkomsten der gemeente, eene geldleening aan te gaan, die eene opbrengst zal geven van rond 1.170.000 en daartoe vast te stellen eenige voorwaarden. Deze geldleening strekt ter bestrijding van de vol gende buitengewone uitgaven. lo. kosten van aanleg van volkstuintjes 640.68; 2o. idem van en voetbalveld 570.79)4. 3o. idem van verbouwing der voormalige burger avondschool tot handelsdagschool 10620.42. 4o. idem van het maken van een verbindingsweg van het Waagplein naar de Nieuwesloot, geraamd op rond 100.000. 5o. idem van privaatverandering enz. in O.L. Scho len ad 4642.05)4, verminderd met 25% Rijksbijdrage ad 1121.91)4 3520.14. 6o. idem van den bouw eener nieuw O.L. School met grondaankoop, waarvan de kosten worden ge raamd op rond 70.000, te verminderen met 25% Rijksbijdrage 17500, blijft 52500. 7o. meerdere kosten van den bouw eener walmuur, waarvoor bereids geleend' 90.000, te schat ten op 6000. 8o. kosten bouw tuinbouwwinterschool, geraamd op rond 38000, te verminderen met de toege zegde provinciale bijdrage van. 15000 23000.—. 9o. idem aanleg spoorlijn langs de Kanaalkade, bui ten kosten nieuwe brug en verandering omge ving, rond 27000. lOo. Voorschot voor den bouw eener nieuwe gasfabriek, 900.000.—. 11 o. Kosten school voor buitengewoon lager onderwijs, 7500.—. 12o. idem werkverschaffing winter 1914/15 6281.15. 13o. bijdrage plaatselijk steuncomité, tot heden uitge geven rond 10.000, te ramen op 15.000.-—. 14o. kosten verstrekking goedkoope cokes, te ramen op 6000.—. 15o. idem aankoop touwbaan van de erven L. M. J Paleari koopsom 6500kosten van overdracht 200, 6700.—. 16o. idem verbetering vervoer van kaas ter kaasmarkt 3500.—. 17o. idem van aankoop perceel Laat No. 199, met on kosten 2591.90. Te zamen 1171425.08%. in mindering van welk bedrag kan strekken de opbrengst van den verkoop van gemeentegrond aan de Vereeniging voor volkshuisvesting „Alk maar", bedragende 1862 en rond 1400 3262.— b. hetgeen terug ontvangen is op het renteloos voor schot, verleend voor den aanleg van de stoom tram Egmond-Alkmaar-Bergen 732.33, 3994.33. Blijft 1167430.75%. De heer G o v e r s merkte op, dat de 3500 voor het aanschaffen der kaasbakken nog niet is gevoteerd. De V o r z i 11 e r is dit eigenlijk met den heer Govers eens. Er zou dus reden kunnen zijn om de leening met dit bedrag te verminderen. De heer Ringers meende, dat die 3500 dan ten goede zouden kunnen komen aan punt 12 bijv. werk verschaffing. De heer U d o acht het gevaarlijk te leenen voor een bedrag, dat niet gevoteerd is en vond het beter om het voorstel van den Voorzitter aan te nemen. Daarop wordt het totaal bedrag verminderd met 5000 en gebracht op 1.165.000 en het geheele lee- ningsplan goedgekeurd. AANKOOP SLOOT IN DEN OVERDIEPOLDER. In het laatst van 1905 werden een tweetal slooten, n.l. de sloot langs het pad van Overdie tot het eerste landhek en de sloot achter de huizen, staande aan de zuidzijde van de Overdiestraat, door het bestuur van den polder Overdie en Achtermeer, in het belang der openbare gezondheid, kosteloos aan de gemeente in eigendom overgedragen. De eerste werd gedempt, de tweede wordt thans door de gemeente in een toestand onderhouden, dat zij voor den openbaren gezond heidstoestand geen gevaar meer oplevert. Het is B. en W. om gelijke redenen als vroeger, wenschelijk voorgekomen, dat de gemeente den eigen dom verkrijgt van de sloot, kadastraal bekend in Sec tie F, No. 1740, eveneens staande ten name van den bovengenoemden polder. Reedt het vorig jaar werd het oostwaarts ombuigende gedeelte van deze sloot, die toen nagenoeg droog lag, van gemeentewege en voor hare rekening uitgediept. Het betrokken polderbestuur verklaarde zich, des gevraagd, ook thans bereid de bedoelde sloot, ter op pervlakte van pl. m. 2400 ML, aan de gemeente in ei- dendom over te dragen, doch niet kosteloos, maar te gen betaling eener koopsom van 0.25 per ML Naar de meening van het polderbestuur levert dele sloot geen gevaar op voor den openbaren gezondheidstoe stand en is mitsdien de reden, welke voor kostelooze overdracht van de andere slooten gold, hier niet aan wezig. Ofschoon het College van B. en W., evenals de Commissie van bijstand voor de gemeente-werken, den gevraagden koopprijs hoog acht, meent het ook dat het plan, zooals het door den directeur der gemeente werken in zijne voor den Raad ter lezing gelegde rap porten wordt voorgesteld, behoort te worden uitge voerd en de gemeente mitsdien tot den aankoop, on der de gestelde voorwaarden, waarmede een bedrag van 600, behalve de latere dempingskosten, ge raamd op 1,per M2., zal gemoeid zijn, dient te besluiten. Goedgekeurd. COMMISSIE VAN BIJSTAND VOOR HET MARKTWEZEN. B. en W. stellen den Raad voor vast te stellen een Verordening, regelende den werkkring van de Com missie van bijstand voor het marktwezen te Alkmaar. Wij ontleenen hieraan het volgende: Er is eene commissie, ten einde Burgemeester en Wethouders bij te staan in het bestuur en beheer der verschillende markten.' Zij dient Burgemeester en Wethouders van advies aangaande de inrichting of verbetering der markten en is bevoegd daarover harerzijds voorstellen aan het college te doen. De Commissie bestaat, buiten den Burgemeester of een der Wethouders als voorzitter, uit vier leden. Zij draagt den naam van Commissie voor het markt wezen. De leden worden jaarlijks door den Raad, in eene in December te houden raadsvergadering, gekozen. Goedgekeurd. BIJDRAGE TENTOONSTELLING EN CONGRES OP GEMEENTELIJK FINANCIEEL GEBIED. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten: aan de Commissie door de Vereeniging van Amb tenaren der gemeente-financiën gevormd tot het voor bereiden eener tentoonstelling en congres op het ge bied der gemeente-financiën (Raadhuis kamer 127, Amsterdam), te houden in de maand September 1916, naar aanleiding van hare circulaire van 15 December 1.1. voor het aangegeven doel eene bijdrage uit de ge meentekas te verleenen tot een bedrag van 25. De heer Stoel vraagt welk belang de gemeente er bij heeft. De Voorzitter meent, dat de heer Stoel uit het adres daarvan op de hoogte kan komen. De heer Cloeck gelooft, dat als men die tentoon stelling bezocht men er veel kan leeren, doch hij meent, dat men wel een pover figuur maakt met die 25. De Voorzitter is dat niet eens. De heer Stoel acht thans voorlezing van het adres niet noodig. De heer Leesberg dringt er op aan, dat een amb tenaar naar die tentoonstelling gaat. De Voorzitter zegt, dat dit altijd gebeurd is, als er zoo iets te zien is. Het voorstel wordt goedgekeurd. TOESLAG EN KINDERTOESLAG OP HET LOON VAN GEMEENTE-WERKLIEDEN EN BEAMBTEN. B. en W. meenen, dat het wenschelijk is, het besluit ALKMAARSCH is

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 5