DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 23 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 abonnementsprijs per 3 maanden f 1.fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER 5 ZOON, Voordam C 9. Tetefoonnr. 3. V11 IJ I) A 28 JANUARI Beschikbaarstelling van goed- koope Cokes. ALKMAAR, 28 Januari. In de groote oorlogvoerende landen zijn gisteren manifestaties gehouden, waaruit blijkt, dat men tevre den is over den gang van zaken en vol vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. In Engeland is de zitting van het parlement geslo ten de gisteren besproken blokkade-motie is dus voor geruimen tijd van de baanmet een troonrede. De Koning zeide, dat gedurende 18 maanden zijn vloot en zijn leger in samenwerking met de dappere en standvastige bondgenooten in den strijd gewikkeld waren om de gemeene vrijheid van Groot-Brittanje en het publieke recht van Europa te verdedigen tegen de niet uitgelokte uittartingen van den vijand. „Ik voel mij gesteund, zeide hij voorts, door de vastberaden heid van mijn volk, in dit land en overzee, om mijne vlag hoog te houden tot de eindoverwinning. Ik dank u voor de onbekrompen mildheid waarmede gij in de zware eischen van den oorlog hebt voorzien. In deze worsteling, ons opgedrongen door hen, die de vrijhe den en overeenkomsten welke ons heilig zijn, licht achten, zullen wij de wapens niet neerleggen totdat wij de zaak hebben gerechtvaardigd welke de toekomst der beschaving met zich draagt. Met vertrouwen steun ik op de trouw en de vereenigde pogingen van al mijne onderdanen, die mij nooit hebben begeven en ik bid den almachtigen God dat hij ons Zijn zegen zal verleenen." In de jaarvergadering van de Engelsche bank heeft de voorzitter, lord Incheape, verklaard, dat hij, niette genstaande de ontzaglijke uitgaven, volkomen over tuigd was, dat Engeland op financieel gebied even zegevierend uit den strijd zal komen als op militair en maritiem gebied. De levensstandaard zal omlaag moe ten, er zal minder aan weelde kunnen worden besteed, er zal minder verteerd en harder gewerkt moeten wor den, maar de geestkracht en de ijver van het volk zul len Engeland er doorheen helpen en het land zal alle offers brengen om zijn onafhankelijkheid en zijn vrij heid te bewaren. En de president-commissaris van een andere bank zeide, dat Engeland het zal winnen, voor namelijk omdat het de zwaarste beurs heeft. „Zelfs in dien de oorlog morgen eindigde, zou Duitschland blijken geruïneerd te zijn, het uitputtingsproces gaat voort en hoe krachtiger het-wordt bevorderd, des te eerder .zal de oorlog ten einde zijn." In Frankrijk gaf een betooging door de bondgenoo ten ter eere van het Servische nationale feest aanlei ding aan vertegenwoordigers van Frankrijk, Enge land, Japan en Rusland om hun overtuiging uit te spreken. De Servische gezant verklaarde, dat Servië met zulke vrienden niet ten onder kan gaan, maar her boren zal worden en zal groeien en dat het eeuwig dankbaar zal zijn, vooral jegens het onsterfelijke Fran krijk. De oud-minister-president Barthou zeide, dat de wedergeboorte van Servië, de verlossing van Polen, de teruggave van Elzas-Lotharingen in de vredesvoor waarden op éen lijn zullen worden gesteld, daar zon der deze de vrede zoomin eervol als duurzaam was en men alles opnieuw zou moeten beginnen. „Wij moeten, zeide hij, „onze vreeselijke, maar roemrijke taak voleinden. Wij moeten Europa en de toekomstige geslachten bevrijden. Wij moeten den oor log voortzetten om den vrede te waarborgen, en niet denken aan een vrede, waardoor een nieuwe oorlog zou worden voorbereid. Servië kan gerust zijn! De stemmen, in deze bijeenkomst vernomen, vertolken de gevoelens der entente-volken, maar de regeeringen denken en spreken niet anders. In onverbreekbare .eensgezindheid hebben zij hun wil verkondigd1, zich noch door schijnheiligheid noch door dreigementen van het spoor te laten brengen. Niets zal hen verdee- len. Zij hebben het recht en zij hebben de macht. Zij zullen de overwinning hebben. Van hen hangt het af er het oogenblik van naderbij te brengen. Zij hebben slechts één plan van actie. Die eenheid vereischt offers, maar zij zullen niet onnoodig zijn gebracht. De doo- den zullen opstaan. Servië zal opstaan, België, Polen, Elzas-Lotharingen, zij zullen alle opstaan om te leven en te overwinnen en de barbaren uit te drijven." In Duitschland gaf de geboortedag van den Keizer aanleiding tot beschouwingen in de pers. „De oorlog heeft Keizer en volk in den geest dichter bij elkaar gebracht", zegt de Tagesztg., „al wat vroe ger in vredestijd zich wel eens tusschen den Keizer en zijn volk plaatste, is weggevaagd." „Ten tweeden male", zoo schrijft het Tageblatt, „viert Wilhelm II, nadat hij een kwart eeuw lang de vredeskeizer geweest is, zijn geboortedag in het veld. Geweldig is in den loop van dit jaar het gebied, dat in de macht der middenmogendheden ligt, uitgebreid Was de Keizer de veroveraar, de nieuwe Attila, de herrezen Napoleon, zooals de haat van den vijand hem schildert, dan had zijn ware aard, zooals die geschil derd wordt, onder de bekoring van de weergalooze successen, wel eens ontembaar moeten doorbreken. Dat zou aan de aandacht van onze tegenstanders na tuurlijk niet zijn ontgaan." „Moge het nieuwe levensjaar Wilhelm II weldra op den top brengen, vanwaar hd doe) der steling zichtbaar wordt: de eervolle vrede, die dfl waarborgen van duurzaamheid in zich heeft." En het blad schrijft verder: „De Keizer kan welis waar den dag van heden nog niet in vrede herdenken, maar de overwinning is toch dichter bij dan op 27 Februari 1915. Omgeven door de liefde des volks, schrijdt hij vol ernstig vertrouwen naar die zege praal." Zoo treedt dus uit redevoeringen en pers-artikelen alom hetzelfde groote vertrouwen tegemoet. En men kan er de overtuiging uit putten, dat het nog heel lang kan duren, voordat de oorlog ten einde is. De onzijdigen schijnen zich voor te bereiden, om, wanneer het einde er is, invloed te kunnen uit te oefe nen. Er wordt n.l. gesproken of het waar is, zal na der moeten blijken over een wereldcongres van on zijdige staten, dat op 15 Maart a.s. te Madrid zal wor den gehouden en waarop 31 landen, w. o. zelfs China, vertegenwoordigd1 zullen zijn. De besprekingen zullen in de eerste plaats loopen over verschillende oorlogsvraagstukken, terwijl tevens beraadslaagd zal worden over de vraag op welke wij ze de politieke, economische en financieele belangen der neutrale staten het beste gewaarborgd kunnen worden. Voorts zou een der beweegredenen voor dit congres zijn, dat door een of andere vredesconferentie de neutrale staten niet verrast zullen worden en het daarom gewenscht is, dat reeds thans de neutrale mo gendheden samen gaan om bij vredesonderhandelin gen aaneengesloten hun standpunt te dom eerbiedi gen. Zooals reeds is gezegd, moet het bericht onder voorbehoud worden aanvaard, maar onder deze re serve leek het ons belangrijk genoeg om er gewag van te maken. Dat de onzijdigen zich niet slechts op den vrede, maar ook op den toekomstigen oorlog voorbereiden, blijkt uit een bericht uit Washington, volgens hetwelk de toekomstige slagschepen van Amerika zoo zullen worden gebouwd, dat één enkele torpedo ze onmoge lijk kan doen zinken. Twee nieuwe superdreadnoughts en twee nieuwe pantserkruisers, allen voorzien van electrische drijfkracht, zullen gemaakt worden volgens een nieuw plan van verdediging tegen torpedo-aanval len, volgens hetwelk na speciale studie proeven zijn genomen, die een bevredigend resultaat hebben opge leverd. Naar ons uit Londen wordt geseind bedragen de gezamenlijke Engelsche verliezen tot 9 Januari: 24122 officieren en 525345 manschappen, waarvan 7801 offi cieren en 123.037 manschappen gedood, inbegrepen de verliezen aan de Dardanellen, welke 117.549 man bedragen, waarvan 28.200 gedood. De arbeiders-conferentie te Dublin heeft zich met 1.796.000 tegen 219.000 stemmen tegen dm dienst plicht, onder welkm vorm ook, verklaard. Met een meerderheid van 35.000 stemmen werd' echter het voorstel verworpen om voor uitrekking van de wet te ijveren. De heer Henderson deelde mede, dat sinds den 20en December, torn het Derby-rapport werd ingeleverd nog 113.987 ongehuwde vrijwilligers, hetzij direct dienst hadden genomen, hetzij zich volgens het Der- by-groepsysteem, hadden laten inschrijven, zoodat er tenslotte een zeer klein aantal ongehuwde mannen overbleef, op wie dwangmaatregelen zouden moeten worden toegepast. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Runciman medegedeeld, dat er, om de opstopping van Engelsche schepen tegen te gaan en meer schepen dienstbaar te kunnen maken aan het overbrengen van munitie voor het leger, een groot percentage van dm invoer van hout, pulp, papier en materiaal zal worden verboden, als beginmaatregel eener politiek, die misschien bin nenkort den invoer van ruwe tabak, bouwmaterialen, meubelen, hout m van eenige vruchtensoorten zou moeten beletten. Militair nieuws is er heden van geen der oorlogs- tooneelen. Aan 't abattoir te Amsterdam, werden gisteren opnieuw ongeveer 1100 stuks koeien uit het over stroomde gebied' aangevoerd, die nog hedenavond naar Duitschland vertrekken. Morgen verwacht men er 800 dieren, en dan wordt de aanvoer tot Dinsdag a.s. stop gezet. Het water te Purmerend stond gistermorgen 2 c.M. beneden A.P. Met de werkzaamheden voor den kistdam langs dm Purmerstemweg komt mm van daag gereed, waartoe een 25-tal militaire timmerlie den hun medewerking verlemen. Ook schijnt een ploeg arbeiders van de firma Blankevoort en Van Hattem ge arriveerd te zijn, wellicht voor de demping der Pur- merringvaartbrug. Aan het verkeer in sommige on- dergeloopen straten is thans eenigszins tegemoetgeko men, daar men met het slaan van noodbruggen klaar is gekomen. Woensdagmiddag stond het water in dm Anna- Paulowrmpolder naar het Hbld. meldt, ongeveer 40 c.M. lager dan de tot nog toe bereikte hoogste stand. In het nog droogliggende deel van den polder, achter den spoordijk, begint mm last te krijgen van het wa ter, dat onder den ddjk doorsiepert. Door de landbou wers is daarom besloten door 3 bemalingen het water op de Molenvaart te loozen en' door een bemaling het water in het Noordhollandsche Kanaal te brengen. Door het polderbestuur werd besloten kistdammen te plaatsen van Oudesluis tot van Ewijcksluis. Het stop pen van het gat bij de van Ewijcksvaart wil men aan een aannemer opdragen. De kade langs het „Schor" aan de overzijde van de van Ewijcksvaart zal op gehoogd en verzwaard worden, om te voorkomen dat het water uit den Oostpolder in den Westpolder stroomt. Ook is besloten de kade langs dm Krommetocht, van Meerweg af tot Balgkanaal, op te hoogen en een dam in het Balgkanaal te werpen. Daardoor wordt ongeveer 300 H. A. van het overstroomde gebied af gesloten, welk gedeelte men zal droogmalen. De herstelling van de schade aan den dijk wordt met kracht voortgezet. Voor het gat bij het Lohneer wor den de noodige materialm aangevoerd. Te van Ewijcksluis zijn niet minder dan 16 huizen ingestort. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Ingekomen was de ontslagbrief van den heer Van B y 1 a n d t (c.-h., Apeldoorn). De voorzitter bracht hulde aan dm heer Van By- landt, die meer dan 30 jaar lang lid van de Kamer is geweest en gedurende 3 jaren voorzitter. Hij wenschte hem in wei-verdiende rust gezondheid toe. Voortgezet werd de behandeling van de dimstvoor- waarden van het spoorwegpersoneel. De minister van waterstaat, de heer L e 1 y, sloot zich allereerst aan bij de hulde, aan dm heer Van By- landt gebracht. Dan betoogde hij, dat ten aanzien van de spoorweg- toestanden het belang van het landXalles moet beheer- schen. Spr. ontkende dat de H. ij. S, M. er op uit zou zijn, de menschen uit te buiten en wees op de onver plichte lotsverbetering een jaar geleden door de H. IJ. S. M. en de S. S. gegeven. Spr. vroeg wel degelijk ad viezen ook aan d'e vakvereenigingen. Spr. heeft bevor derd, dat inzake de regeling van dienst- en rusttijden het reglement eerst voorloopig zou worden ingevoerd en dat rekening zou worden gehouden met de meening van de vakvereenigingen, terwijl niemand nadeel zou mogen ondervinden. Wie bezwaren heeft kan ze meedeelen. Het ontwerp tot wijziging ligt evenwel klaar, maar in dén tusschen- tijd kan spr. niets dom. Spr. kan het personeel van Van Gend en Loos niet onder het spoorwegpersoneel rekenen. De kwestie van raadslid-beambte is geregeld bij de posterijen, maar spr. kan dit niet doen bij de spoorwegmaatschappijen, en de directies hebben aan spr's aandrang in zulke gevallen verlof niet te weigeren geen gehoor gege ven. Ook heeft spr. gem bevoegdheid, het in dienst ne men van de vroeger ontslageneb te bevorderen. Het belang van het personeel worde niet behartigd door vrees of pressie, maar die behoefde spr. ook niet om al het mogelijk te dom. Na de pauze geschiedde onder groote belangstelling op de tribune de regeling van werkzaamheden. De .voorzitter stelt in overeenstemming met de cen trale afdeeling voor, een groot aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, te beginnen met Woensdag, onder die ontwerpen de belastingvoorstel len in de eerste plaats. Zeer krachtig werd daartegm geprotesteerd door de heeren L o h m a n (c.jh., Goes), Nolens (r.-k., Ven- lo) en v. d Voort van Zijp (a.-r., Tietjerkstera- deel), van wie de laatste een voorstel deed om het ver zoek in de afdeelingen 14 dagen uit te stellen. De heer De Meester (u.-l., Helder) verdedigde het voorstel van de centrale afdeeling evenals de heer Schaper (S D. A. P., Appingedam). Er ontstond herhaaldelijk groot rumoer. De minister van Finantiën zette hierop, zijn stand punt uiteen. Hij is zich niet bewust hierin eenige ver andering te hebben gebracht. De invoering van de ouderdomswet zou niet kunnen worden uitgesteld, totdat het geld ervoor zou zijn ver kregen, en zou zeker niet zijn in overeenstemming met die wenschen van degenen, die de invoering dier wet buiten twijfel willen stellen. In art 54 van het ont werp immers staat wel degelijk een termijn. Het laat ste lid van art. 411 der invaliditeitswet ka nniet na 3 December 1916 vervallen, want dan is het reeds in werking getreden en krachtens het tweede lid van art. 54 zullen de nieuwe ouderdomsrenten ingaan 3 Juni 1917. Maar paste men de veiligheidsklep van den voorzitter toe, dan zou, indien er bij de verkiezingen een rechtsche meerderheid kwam, een eventueel rechtsch kabinet twee wetten vinden, de invaliditeitswet en de ouderdomswet, van welke beide 'de invoering niet vast staat. De eme wet echter zou welgezind zijn aan de rech terzijde dus de nvaliditeitswet invoeren, de Ouder domswet niet. Wat dus de voorzitter en de heeren De Meester en Schaper willen, is geen uitweg voor hen, die wenschen dat de Ouderdomswet niet alleen komt in het Staatsblad, maar uitgevoerd wordt ook. Maar als min. van financiën heeft de Minister dadelijk den voorzitter geschreven: „Ik kan de ouderdomswet niet uitvoeren, als ik de nopdige middelen niet heb." De voorzitter nu heeft hem geantwoord. „Uit de voorloo- pige verslagen over die ontwerpen kunt ge toch niet zien of de ontwerpen zullen worden aangenomen of niet." De Minister wijst er in parenthese op, dat als dit juist is en hij heeft geen reden om de juistheid er van te betwisten, de schriftelijke voorbereiding voor de regeering weinig waarde heeft. Intusschen is thans gebleken, dat de geheele Ka mer met den meest mogelijken spoed aan de belasting- ontwerpen wil werken, vandaar dat de Minister in hoofdzaak den door hem gestelden eisch kan laten val len. De minister vertrouwt, dat de Kamer bereid zal zijn om de pensioenbelasting -in het openbaar te behande len zoodra de gang der Kamerwerkzaamheden daar toe leidt. De minister wenscht de Kamer niet de aan neming daarvan bij voorbaat op te leggen, maar als Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR bren gen hierbij ter kennis van de ingezetenen dier gemeen te, dat door den Raad in zijne op 26 Januari 1.1. ge houden vergadering is besloten, dat gedurende de maanden FEBRUARI en MAART a.s. aan gezins hoofden of daarmede gelijk te stellen personen, wier in komen volgens het kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1915, minder dan 850 bedraagt (7e klasse) uit den cokesvoorraad der gasfabriek per gezin HOOGSTENS 2 H L. COKES PER DRIE WEKEN kan worden verschaft tegen den prijs van 0.55 ge klopt en 0.50 ongeklopt per H.L. gehaald aan de fabriek, welke prijzen voor het aan huis bezorgen met 5 cent per H. L. worden verhoogd; dat de houders van cokeskaarten, aan wie over het tijdvak van November 1915 tot en met 31 Januari 1916 zoodanige kaart werd uitgereikt, verplicht zijn voorzoover zij hl aanmerking komen om ook geduren de de maanden FEBRUARI en MAART a.s. GOED- KOOPE COKES te bekomen, hunne kaarten daartoe ter secretarie der gemeente te doen afteekenen, waartoe reeds van heden af gelegenheid wordt gegeven en voorzoover voor hen die gelegenheid niet meer zal be staan die kaarten ter secretarie in te leveren zoo spoedig mogelijk na 31 Januari a.s.; dat voor de afteekening en inlevering der COKES- KAARTEN de secretarie der gemeente van 1 tot en met 4 FEBRUARI as. ook geopend zal zijn des na middags van 2 tot 4 uur. Alkmaar, 28 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. de pensioenbelasting werd verworpen, dan zou de mi nister niet bereid zijn de ouderdomswet verder te be handelen in de Eerste Kamer. (Groot rumoer bij de sociaal-democraten). Is de meerderheid dre Kamer van oordeel, dat de pensioenbelasting niet moet wor den aangenomen, dan is tusschen den Minister en de Kamer samenwerking niet meer mogelijk. De Minister kan zich in die omstandigheden niet on derwerpen aan afstemmingen of onaannemelijke amen dementen, die niet strooken met zijn financieel pro gram. Neemt men deze wetten niet aan, dan zal daar van, wie ook Minister is, groote stagnatie het gevolg zijn. De Minister heeft thans zoo ondubbelzinnig moge lijk gesproken. Aan de Kamer te beslissen, of zij nog langer met hem wil samenwerken of niet. De vergadering werd hierna verdaagd tot Vrijdag half twaalf. DE TELEGRAAF-KWESTIE. Sprekende over den door den heer Holdert ge- wenschten eereraad, merkt „Het Volk" op: „Overigens komt het er heelemaal niet op aan, of een eereraad oordeelt of niet tusschen genoemde bla den (d. i. N. Rott. Ct. en Hbld.) en den heer Holdert. riet eenige wat van belang is, is of de feiten, namens de vereeniging „De Amsierdamsche Pers" gepubli ceerd, juist zijn. Indien de heer Holdert een nader on derzoek daarnaar wil bevorderen, zal hij meer indruk maken dan door zijn noodkreet om een eereraad. Daar- Dij zijn dan drie punten te onderzoeken: le. of het ontslag van de paar stellen redacteurs die in den laat- .sten tijd aan den dijk werden gezet, verdiend was, of noodig met het oog op den toestand van de krant; 2e. wat het optreden van den hoofdredacteur bij die ont- staggeverij is geweest; en 3e. in de voornaamste plaats, zal de heer Holdert volledige inlichtingen moeten verschaffen omtrent het ontstaan, de financie ring en de gestie van zijn anti-smokkelbureau. Dit zijn de quaesties in het geding. Alle'pogingen om ze onzuiver te stellen, zijn pogingen om aan de doorwerking van de waarheid te ontkomen, en ais zoodanig, halverwege erkenning van schuld. De directie van het „Handelsblad' heeft aan die van „de Telegraaf" meegedeeld, dat het artikel over „ont hullingen bij de Telegraaf" wordt gerechtvaardigd door het communiqué van „de Amsterdamsche Pers" op welk communiqué door den verantwoordelijken Telegraaf-adviseur „amen" gezegd is, en waarop op geenerlei wijze in de Telegraaf tegenspraak is ge volgd „Iedereen kan beoordeelen, in hoeverre wij gerechtigd waren, op de daarin medegedeelde feiten iet commentaar te leveren, dat in dat artikel gevonden werd. Daarvoor is geen eereraad noodig Er bestaat vo r ons niet de minste aanleiding om mede te wer- n tot de samenstelling van een eereraad, die de juist- leid van de in het communiqué genoemde feiten on derzoekt. Zoo tot samenstelling van een eereraad tot mderzoek van die feiten wordt medegewerkt, kan dat naar mijn meening, zegt de heer A. G. Boissevain voorts, alleen geschieden door het bestuur van „De \msterdamsche Pers". De directie der „Telegraaf" teekent hierbij o. m. aan: Uit dit antwoord blijkt het onderscheid tusschen et standpunt van onze tegenstanders en dat van ons Terwijl voor hen het verwekken van een schan daal hoofdzaak is. en zij dus niets moeten hebben van een onderzoek naar de juistheid d'er in het com muniqué genoemde feiten, is voor ons hoofdzaak te doen uitmaken, aan welke zijde de waarheid is. Daarop meenen wij als aangevallenen het recht te hebben. Wij schuwen het daglicht niet. Vandaar ons voorstel, de zaak in handen te stellen van een eereraad." De Haagsche Nieuwe Courant zegt, dat de directie van de Telegraaf weer iets anders schijnt te zijn dan de directeur van de Telegraaf, als hoedanig aan het hoofd van het blad (sedert Nieuwjaar!) vermeld staat F. H. J. Holdert, terwijl de eigenlijke Holdert heet H. M. C. en zijn broeder is. Het blad wijst er op, dat in de verdediging van den heer Schroder onaange roerd blijft het niet onbelangrijke punt, dat de heer Holdert den heer Schroder verboden heeft op het arti kel ,,De zitredacteur" van de N. Rott te antwoorden. Waar de heer Schroder mededeelt, dat het anti-smok kelbureau buiten de Telegraaf staat, drukt de Nieuwe Courant een circulaire af, gedateerd 18 Januari, ge- ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1