Donderdag 3 Febr. 1916, 's morgens 10 unr WEILAND De groote rraag, Damrubriek. Openbare Verkooping Broek op Langendjjk. Notaris GOTTMER 60 k 70 parken extra zwaar eiken en berken hakhout, P. J. C. VAN TOORNENBURGH, to Alkmaar, De levenswijsheid bestaat daarin dat men te rech ter tijd weet te overleggen en alvorens een besluit te nemen, zich afvraagt welke redenen dat besluit rechtvaardigen. Zoo is het zeker dat de heer Edouard Garnier, toen hij zijn dochter ziek zag en van plan was haar de Pink Pillen te doen innemen, een voorbeeld van wijsheid heeft gegeven door zich eerst af te vragen „Kunnen de Pink Pillen mijn dochter genezen en daarna: „Waarom zouden zij haar niet genezen De heer Garnier redeneerde zeer juist. Hij had ge durende jaren bijna alle dagen getuigschriften van genezing gelezen, die aan de Pink Pillen waren uit gereikt en geen de minste twijfel omtrent hunne echtheid toelieten, daarj zij altijd voorzien waren van de noodige aanwijzingen om inlichtingen te nemen de naam, de voornaam, het adres, somwijlen zelfs het portret van de genezen persoon. Waarom, zeggen wij nu op onze beurt, zouden de Pink Pil len, na zoovelen genezen te hebben, zich krachteloos getoond hebben juist voor Mej. Garnier De heer Garnier heeft, als wij, gedacht dat de logica wilde dat de Pink Pillen geen voorkeur konden hebben en dat zij onverschillig allen die er gebruik van maakten, moesten genezen. Mej. Garnier heeft de Pink Pillen genomen en is volmaakt genezen, zooals alles deed voorzien. „Het verheugt mij zeer, schrijft de heer Garnier, AAN DE DAMMERS! Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 374 (auteur J. Bourquin). Stand Zwart: 1, 6/10, 12, 13, 14, 16/19, 21, 23. Wit: 25/28, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 42, 48. Oplossing 1. 25—20 1. 14:25 2. 27—22 2. 18 27 5. 30—24 5. 19 39 6. 28 19 6. 39 37 7. 42 2 7. 13 24 8. 2 7 8. 1 12 9. 26 8! die te Gattières (Frankrijk) woont, u te kunnen mee deelen dat mijn dochter Yvonne volkomen genezen is, dank zij de behandeling met de Pink Pillen. Sedert langen tijd was zij bloedarm en verviel, ondanks de zorg, het uitgelezen voedsel en de versterkende mid delen. Mijn dochter was bovenmatig bleek en zwak, zij at bijna niet meer en des nachts was zij onrustig. Toen ik het kwaad zag verergeren, heb ik het idee gehad haar de Pink Pillen te doen nemen, ten ge volge der genezingen waarvan ik getuige was ge weest. Mijn dochter heeft de Pink Pillen genomen en is zeer goed genezen. Zij ziet er op nieuw goed uit, inet kleur op de wangen en zij is zoo in krachten toegenomen, dat zij werken kan zonder vermoeienis te gevoelen." De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen de bloed armoede, de bleekzucht der jonge meisjes, de maag pijnen, de algemeene zwakte en de üitputting..Zij regelen en wekken alle functies op. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade ,15, Amsterdam Te Alkmaar bij Nierop en Slothouber, Langestraat 83. „Hij zal de sleutel vergeten hebben.... Moe...." „Hou je mond...., de sleutel, of wat anders,'t zal mij 'n zorg zijn.Y. maar hij komt d'r niet meer in. Hij is d'r uit, en hij blijft d'r uit „Maar Moe.... dat gaat toch niet... we kunnen den man toch niet buiten sluiten.... 't is hier toch, om zoo te zeggen, z n eigeü huis...." „Eigen huis.... Wiè z'n huis is 't hier,.... 't mijne, of 't zijne...,? Ik zal in mijn huis duiden, wie 'k wil, en wie 'k er niet jn duld, blijft er buiten." „Maar hij heeft toch gehuurd...." ,„..ls 't nou uit met je praatje...?" Qe kamerdeur. /Werd geopend, niet verder, oan noogst noouzaKeiij;, v, as, om Moes hootd ruimte te vergunnen, zich naa. buiten te steken: ,,....Ké.... Kéétje...., zie je wel..., as ji, n.e met opggiiouen had, met je geleuter...., ze heeft a. open geiruKKenssst..., wat zaï-ie.... o, Goddank... i is ooine Jaap!" Vanuit 't portaalduister dook oom Jaap s korte breede figuur op, stevende 't woonver trek binnen, bleef op den drempel staan, terwijl de glundere oogjes in zn joviaal bakkes, verbaasd de ontdane trekken zijner familieleden monsterden. „Goeie morgen.... is d'r....?" Éien, door de consicrnatie ganschelijk haar stuui kwijt, luchtte 't overkropt gemoed in een drenserig huilen en knikte:.... W-we..., hebben.... een héér...!" „ja... we hebben 'n héér..." echo'de Pa. ,,'n Heer'.... 'n héér.... as ik er nou 'n woord van be grijp!" Zoekend dwaalden oom Jaap's oogjes dooi 't vertrek, als zocht hij den bewusten „heer" onder stoelen of canapée. „Waar hebben jullie die dan?" „Op de.... de... bovenvoorkamer..." „En op 't kabinetje...." vulde Pa aan, angstig toe ziend, hoe z'n zwager 't inmiddels door Hitje aange dragen water tusschen Moe's blauwachtige trillende lippen goot. „En.... èn.... èn op 't kabinetje? Allebei tegelijk? Verdéélen jullie hem?" geestigde oom Jaap, 't glas neerzettend. „Hoe komt ie daar dan?" „We hebben de kamers verhuurd." „Wè.... wè....", Moe, weer op 'r verhaal komend, knetterde driftig haar woorden Pa en Fien toe: „..Jul lie en jullie alleen.... i k heb d'r part noch deel aan gehad..;, i k had niks te zeggen....", en tot haar broer: „....daar kèn je me voor, Jaap, dat i k geen krankzin nigheden uit zal halen,..." Met stijgende belangstelling hoorde oom Jaap het sterk gekleurde verhaal der gebeurtenissen van deze hevig bewogen morgen aan, krauwde nadenkend z'n hoofd bij Moe's besluit van 't verslag.: „....En zeg jij nou es, of 'k gelijk heb, of niet, als ik er politiezaken van maak'n Mensch kan het toch niet verant woorden, dat zoo iemand vrij rondloopt....!" Tjk.... tjh.... daar kon je wel es gelijk an heb ben..... 't Is 'n rare boeldht.is zeker...., want, zoo als je vertelt,.... lóópen.... en stampen,,., dat kan er nog mee doormaar hardop praten.... huilen..,. lkchen.... néé, dat's niét gewoon... dan is er iets, wat niet in orde is.... dat is vèst. En dan mót je d'r ook werk van maken.... dat ben je an de algemeene veiligheid verplicht Weet je wat 't is beter, dat jullie rustig hier blijven.... i k kom toch langs 't hoofdbureau, as 'k naar huis ga.... daar vertel 'k de heele zaak, en 'k vraag, wat er an te doen is....' Tus schen twee haakjes.... hoe héét die sinjeur....?" „Enno Meyer!" klonk het prompt uit drie monden. „Hè....!!!".... Oom Jaap's gezicht was 'n studie: z'n oogjes vergrootten zich.... z'n mond hapte open, sloot zich weer, verbreedde zich dan in 'n grijns, en plots klaterde 'n schaterlach door 't vertrek...., brak oom Jqap los in een lachen zóó onbedaarlijk, dat 't huis dóverde, en Moe, Pa en Fien sprakeloos mekaar aan staarden, niet anders denkend, of de vreedzame muren hunner woning herbergden ten tweeden male op de zen gedenkwaardigen morgen een Meerenberg-solü- citant. Eindelijk dermate gekalmeerd, dat 't spreken hem weer mogelijk was, bracht oom Jaap, schoon hijgend en proestend, uit: „....'n Krankzinnige,...,'n Tooneelspeler heb- Goede oplossingen onvingen wij van de heeren: W. Blokdijk, G. Cloeck, P. Dekker, D. Gerling, J. Houtkooper, J. K., G. van Nieuwkuijk, R. Bos, H. Zaadnoordijk te Alkmaar, S. Homan, Wijde Wor- mer, H. E. Lantinga, Haarlem. PROBLEMEN- De probleem-rubriek van het Bondsorgaan was tot nu toe niet het best verzorgde gedeelte van het tijd schrift. Maar nu de heer Gortmans de leiding dezer afdeeling in handen heeft, gelooven wij, dat zij een nieuwe periode tegemoet gaat. De problemen worden met zorg gekozen. Bij een drietal opgaven staat: Wit speelt en maakt remise Zeer goed dergelijke oefeningen. Het vinden van re mise in een schijnbaar verloren stand, is even mooi als het ontdekken van een winnende combinatie in ge lijken stand. De problemen worden ook vooraf even besproken en nader aangeduid. Met groote belangstel ling zien wij de verdere pogingen van den heer Gort mans tegemoet, pogingen om onze problematiek in ruimere en mooiere banen te leiden. Ook de voortzetting van Gortmans' artikel over den Turkschen slag is zeer interessant. Als echte Coup de Turc plaatst G. den volgenden mooien stand van den Franschen problemist Conty: zetenen, waarop voor een bedrag van 330,05 werd geteekend. Om dezen avond zoo prachtig te doen slagen, had den medewerking toegezegd en verleend: de heer Jansen, directeur van „Caecilia", mej. Agatha Keizer, met eenige zangnummers, de heer Jb. Prijs (violon cel), de heeren Cor Groot en A. Schrijver met voor drachten en het dubbel gemengd kwartet uit Schagen met enkele zangnummers. Ds. G. de Leeuw, die was uitgenoodigd deze bijeen komst te openen, deed dit met een krachtig en pakkend woord, dankte de verschillende medewerkers voor hun bereidwilligheid, om daardoor in den grooten nood het hunne te kunnen bijdragen en hoopte, dat de avond schitterend zou slagen. Spreker wees op den ernstigen tijd waarin we leven. In vergelijking met de ons omringende landen, moeten we echter nog dank baar zijn. Verdronken land is nog geen verloren land en de kadavers die we zien drijven, zijn gelukkig al leen slechts van beesten en niet van menschen. Hierna werd het rijk aan afwisseling zijnde pro gramma naar aller genoegen afgewerkt en vele num mers lokten een daverend applaus uit. Te ongeveer 12 uur werd de bijeenkomst gesloten. Daar ook van officieele zijde gelden zullen worden ingezameld, zullen de baten van dezen avond aan den burgemeester worden afgedragen, die het dan tegelijk met het nog in te zamelen geld aan het Watersnood- Comité zal afdragen. Zwart: 1, 6, 8, 9, 10,-13, 18, 36. Wit: 21, 22, 27, 33, 37, 38, 39, 46. Wit wint door: 2. 38—32 2. 47 29 3. 39—33 3. 29 28 (4 st.) 4. 32 5! Munt uit door eenvoud en is bijzonder verras send. SLAGZET. Dr. Molimard maakte eens in een partij den volgen den eigenaardigen slag: WK#. ffl&b. Wé#/ yffl? nu Im Zwart: 4, 6, 10/14, 16, 17, 19, 20, 24, 26. Wit: 22, 23, 28, 29, 32/35, 37, 38, 42, 48, 49. en wel op de volgende manier: 1. 23—18 1. 12:23 2. 29 9 2. 4 12 (a) 3. 33-29 '3. 24:33 4. 28 39 4. 17 28 5. 32 23 5. 19 28 (a) slaat zwart 14 3, dan volgt 33—29, 28 39 cn 32 5. UIT OBDAM. Donderdag 27 Januari vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. De voorzitter, burgemeester N. Dekker, sprak in deze eerste vergadering van het jaar een woord van welkom en deelde mede, dat het zielental op 1 Januari 1218 bedroeg, tegen 1186 bij den aanvang van 1915. De aanbesteding van het dempen der sloot met bij- behoorende werken heeft plaats gehad en is opgedra gen aan de heeren Bonenkamp Co voor de som van 2315. Daar met 1 Februari de heer Bos, onderwijzer al hier, onder de wapenen moet komen, hebben B. en W. een oproeping geplaatst, waarop zich een drietal sollicitanten hebben aangemeld. Besloten werd de benoeming van deze tijdelijke leerkracht over te laten, als gewoonlijk, aan het Dage- lijksch Bestuur. Een ingekomen schrijven van de Kennemer Electri- citeits-Maatschappij, met de mededeeling, dat de kos ten van aanleg voor een eventueel op te richten ge meentelijk electrisch bedrijf, thans belangrijk hooger zullen zijn dan voor anderhalf jaar is vastgesteld, werd voor kennisgeving aangenomen. Inzake het adres van het Comité van Salaris-actie in West-Friesland, om het aanvangssalaris te verhoo- gen en de periodieke verhoogingen zoodanig te rege len, dat een maximum bereikt wordt, hetwelk een on derwijzersgezin in staat stelt behoorlijk rond te ko men, werd besloten dit adres om advies te stellen in handen van B. en.W., daar het eerst kort geleden is ingekomen. Wegens periodieke aftreding werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur herkozen de heer C. Helder. Hierna volgde de benoeming van een gemeente opzichter. Na stemming werd opnieuw voor den tijd van een jaar benoemd de heer K. Wester. Ingediend werd thans een voorstel van B. en W om een geldleening aan te gaan van 3000, ter voor ziening in de behoefte aan kasgeld. Ter toelichting deelde de voorzitter mede, dat het vorige jaar twee leeningen zijn aangegaan tot een gezamenlijk bedrag van 4000, terwijl grootere uitgaven van de gemeen telijke huishouding het noodzakelijk maken meer geld om handen te hebben. Bovendien heeft de gemeente voorloopig te betalen de uitkeeringen wegens mobili satie, die door het Rijk niet direct worden terug be taald. Ter illustratie deelde de voorzitter mede, dat op het oogenblik bij den gemeente-ontvanger in kas is onge veer 800, terwijl een bedrag van ongeveer 1700 ter voldoening van rekeningen moet worden betaald. De heer Ursem vroeg of de inkomsten het vorige jaar niet aanmerkelijk waren verhoogd, waarop de voorzitter antwoordde, dat de Hoofd. Omslag in 1914 opbracht 1450 en het vorige jaar ongeveer 1780, dus slechts een verschil van 300. Met algemeene stemmen werd tot de leening beslo ten en zal de goedkeuring hierop aan Ged. Staten wórden aangevraagd. Hierna kwam opnieuw in behandeling het Alge meen Politie-reglement, waarin nu op verlangen van Ged. Staten enkele artikelen werden gewijzigd of aan gevuld. Thans kwam aan de orde het verzoek van de Ver- eeniging van klein-steedsche-, en plattelandsgemeenten, om toetreding als lid. Dit punt werd nader toegelicht door den burgemeester, die met wethouder Biersteker OUDKAFSPEL, Herv. Gem. Geen samenkomst wegens vacaturebeurt, OUDORP, Herv. Gem. Geen -dienst wegens vaca- ture Oterleek. SCHERMERHORN. Herv. Gem. geen dienst. G«- ref. Kerk 9.30 uur, preeklezen. SCHOORL. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Boeke. STOMPETOREN; Herv. Gem. 9.30 uur, Ds Heep. 1 KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. LIEFDADIGHEIDSCONCERT TE BERGEN. Eenige dames en heeren te Bergen, waaronder mej. Irma Maschmeijer, hadden zich vereenigd tot het ge ven van een uitvoering in de concertzaal van „De Rustende Jager" aldaar, met het doel de opbrengst ervan door tusschenkomst van de Alkmaarsche Cou rant af te dragen aan de Algemeene vereenigde com missie ter leniging van rampen door watersnood te Amsterdam. Een concert dus in het teeken der lief dadigheid. 't Moet voor hen een aangenaam musiceeren zijn geweest, want men heeft bereikt wat men ongetwijfeld gewenscht had, n.m. een volle zaal en een publiek dat hun voordrachten zeer op prijs heeft gesteld. Daar was allereerst de heer Sam Swaap, tweede concertmeester van het residentieorkest, die het aan trekkelijk programma opende met een sonate van Tar- tini, vervolgens kleine, alleraardigste stukken speelde en ten slotte een virtuose-vertolking gaf van de Balla de en Polonaise van Vieuxtemps, Mej. Maschmeijer die een zuivere, hooge so- praanstem bezit zong de „Israël-aria uit „Elias" van Mendelssohn, liederen, waaronder de mooie „Se- renate" van S. de Lange, en met den tenor het duet „Ihr schonen aus der Stadt" enz., uit de „Jahreszei- ten" van Haydn. Na dit duet werden mej. Maschmeijer fraaie bloemen aangeboden. Genoemde tenor, de heer Philip Carstens, trad als solist op met liederen van Jan Rijken, Gottfried Mann, Ad. Loman, Beethoven, Brahms en met de „Gralser- zHhlung" uit „Lohengrin" van Wagner en als bege leidster aan het klavier had men mej. Jo Collaard. Een programma- dus, dat veel afwisselends had en door de wijze van uitvoering allen spanden zich in, het concert goed te doen slagen, wat hun opperbest gelukte den bezoekers in aangename en dankbare herinnering zal blijven. A. K. om contant geld op van liggende gehakt in de Doorntjes langs den Meerweg. te ALKMAAR, in het Hotel „de Burg" aan de Nieuwesloot, bij op bod op DONDERDAG 17 FEBRUARI 1916, bij af slag op DONDERDAG 24 FEBRUARI 1916, tel kens des avonds 6 uur, ten overstaan van notaris te ALKMAAR, No. 2 is bewoond geweest door den eigenaar, no. 4 is verhuurd vóór voor f 1.75 per week,,ach ter voor f 1.50 per week. Breeder bij billetten omschreven. Aanvaarding na betaling. Beide perceelen behooren tot den boedel van wijlen den Heer F. P. VAN DER WAAL te Alkmaar. Inmiddels uit de band te koop. Meerdere inlichtingen geeft de notaris. de vergadering had bijgewoond dezer dagen te Hoorn gehouden en waarin het doel en het nut dezer veree- niging uitvoerig was besproken. Daar de contributie gering is, slechts y cent per inwoner per jaar, en door alle leden het nut van aansluiting werd ingezien, vooral ook met het oog op de nieuwe financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeente, werd met alge meene stemmen besloten als lid toe te treden. De gebruikelijke rondvraag leverde ditmaal weinig belangrijks op, zoodat sluiting volgde. STADNIEUWS. te O B D A M, zal Dinsdag 1 Februari 1»1«, 's avonds 5 uur, in het Café „Marktzicht" te Broek op Langendijk, wegens sterfgeval VERKOOPKSTj Ter oplossing voor deze week: Probleem 375 van PUJOL (Br.). ben jullie in huis...,!! geweest! ...De man is an 't studeeren Zwart: 1, 5/8, 10, 13, 15, 17, 18, 21, 31, 36. Wit: 14, 24, 25, 28, 30, 32/35, 40, 44, 47. Oplossingen vóór of op 3 Februari, Bureau van dit Blad. BINNENLAND. Den heer Enno Meyer werden tegen 't einde van de volgende termijn de kamers opgezegd Moe's zenuwen waren niet tegen het kamerverhurer bestand. Gemengd Nieuws. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond werd ten locale van den heer Bückman ten bate van de noodlijdenden tengevolge van den wa tersnood, een liefdadigheidsuitvoering gegeven, dje alleszins uitstekend geslaagd kan heeten. Vooraf had men een lijst gepresenteerd bij de inge- PREDIKBEURTEN. Zondag 30 Januari. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Kapel, avond 6 uur, Ds. Kloosterman, Woensdag- avond 7 uur, Ds. Kloosterman. Evang. Luth. Kerk, 10.30 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Rem. Geref. Kerk, 10.30 uur, Ds. Hamelton van Hoom. Gereformeerde Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Prof. |C. van Gelder. Hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering 's morgens 10 en 's avonds 5 uur. EVANGELISCHE UNIE. Kapel, 10.30 uur, Ds. G. Westmijze. Vit de omgeving. AKERSLOOT. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. De Pree. BERGEN. Herv. Gem. 10 uur, Ds. Van den Kie- böom BROEK OP LANGENDIJK. Herv. Gem. 9.30 en 2.30 uur, Ds. Dijk. Doopsgez. Gem. 9.30 uur, Ds. Am. de Jong. EGMOND BINNEN. Herv. Gem. 10 uur, Ds. A. le Gras. HEER-HUGOWAARD. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. J. Broekema. HEILOO. Herv. Gem. 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, Ds. Montijn van Haarlem. LIMMEN. Herv. Gem. 10 uur, Ds. C J A Bosch. NOORÖ-SCHARWOUDE. Herv. Gem. 9.30 uur Ds. Staal. OTERLEEK. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Groot. In een der perc. wordt mét succes gedreven een tinimermansairaire, kisten- en krattenfabriek ea in een ander boek- en papierhandel. Behoorende tot den boedel van wijlen den heer A. DE BREE en mej. Gr. DE BOER te Broek op Langendijk en te aanvaarden bij de betaling. Inmiddels uit de hand te koop en te be vragen bij genoemden Notaris. op Maandag SI Januari 1»1« bij opbod en op Maandag 7 Februari 1»I« bij" afslag en combi natie, telkens des morgens I© inr, in het Hotel „DE NACHTEGAA L", ten overstaan van den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE, van Een perceel uitmuntend aan de Limmertocht in den Oosterzijpolder nabij den Noordermolen te UFIL.O, groot 3,49,70 H.A. Zeer geschikt voor kool bouw. Te veilen in 2 perceelen. Eigendom van de heeren J. SENGERS en c.s. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. 3. 36—31 3, 27 36 4. 37—31 4. 36 27 1. 4641 1. 36:47 6. 39—33 6. 28 30 7. 35 4! van TWEE WOONHUIZEN MET ERVEN ©n tussehengelegen gemeenschappelijke steeg te ALKMAAR aan d® westzijde van de WESTERBURGSTRAAT Nos. 2, groot ongeveer 72 centiaren en 4 groot ongeveer 1 are 24 centiaren. met annexe Timmermanswerkplaats, Sehuur, Erven en Bouwterrein, zeer gunstig gelegen in de onmid dellijke nabijheid v. d. markt te BROEK OP LAN GENDIJK, Sectie A nos. 2021. 2022, 2517. 2516 2326 en Sectie B nos. 1572, 1515 en 15SO, samen groot 16 A. 37 c.A. in perc. en massa. Openbare Mooping

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 10