DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Réi den Watersnood. Luxe Automobielen Adres: JAC. MET. No. 24 Honderd en achttiende Jaargang. 11)16 per 3 maanden f 1—fr, p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. Y. Boek- en Handelsdrukkerij v.ii. HERMs. COSTER 4 ZOON, Yoordam C 9. Teiefoonnr. 3. Z A T E R J) A U JANUARI ALKMAAR, 29 Januari. Het gaat op de oorlogstooneelen in het klein als in het groot: zoodra er een voordeel is behaald, treedt de evenwichtstoestand verder in. Men heeft dit ver schijnsel in het Westen en in het Oosten op groote schaal kunnen waarnemen in het klein herhaalt het zich thans aan het Isonzo-front, waar de aanval der Oostenrijkers niet is doorgezet kunnen worden en op het Russisch-Turksch gevechtsterrein, waar de Russen op de Turken een succes verwierven; doch waar sinds dien weer rust heerscht. Hoeveel schatten deze slepende oorlog kost, heeft de financieele redacteur van de Momingpost dezer da gen in een lezing geopenbaard. De cijfers zijn groot, doch we zullen ze desondanks vermelden wie er duizelig van wordt moet ze maar overslaan! De heer Arthur Kiddy dan becijferde, dat alle oor logvoerenden in den oorlog tot einde December j.l hebben ui!gegeven iets meer dan 72,000,000,000 gul den, waarvan Engeland 18,000.000,000 en Frankrijk 14,000,000,000 yoo.1 hm rekening hadden. Duitsch- lar t werd door den spreker voor 19,000,000,000 gul den en Oostenrijk-Hongarije voor 9,000,000,000 geno teerd. In laatstgenoemde totalen zijn dan inbegrepen de sommen door Duitschland en Oostenrijk-Hongarije voorgeschoten aan Bulgarije en Turkije. Rusland komt m et 12,000,000,000, Iralië met 1,800,000,000 dp de lijst voor. Wordt de oorlog tot einde 1916 voortgezet, dan zal de gezamenlijke nota oploopen tot 145,000,000,000 gulden, waarvan Engeland iets minder dan 36,000,000,000 zal hebben uitgegeven. Financieel staan de geallieerden er beter voor dan de centralen, zoo betoogde de heer Kiddy, al was het ook noodzakelijk, de grootste zuinigheid te betrach ten en de blokkade te verscherpen. Het is echter de vraag of de oorlog op denzelfden voet voortgezet wordt: er kunnen nog meer deelne mers komen In Roemenië, waar volgens de Engelsche en Fran- sche bladen de stemming ten gunste der entente steeds toeneemt, schijnt een kabinets-crisis op handen, die tot een oorlogsverklaring kan leiden. En in Amerika heeft de president een onrustwekken de redevoering gehouden. Hij heeft gezegd, dat de Unie ten allen tijde vechtklaar moest wezen. Hij is bereid al het mogelijke te doen om een zoo groote ramp als de oorlog te voorkomen, maar Amerika heeft iets meer lief dan de vrede, n.l. de beginselen, waarop het politieke leven is gebaseerd en het is gereed' om in den strijd te gaan ter handhaving van den goeden naam en de eer. „Liever, zoo betoogde de heer Wilson verder, liever zou ik grondgebied prijsgeven, dan de idealen, die de stut zijn voor het leven der ziel zelf. Wat ik u tracht duidelijk te maken is, dat de omstandigheden, waarin de wereld zich thans bevindt, niet dezelfde zijn als die, waarin zij kort geleden, verkeerde; en het is niet met zekerheid te zeggen hoe ze morgen zullen zijn. Ik kan u niet zeggen, hoe morgen de politieke betrekkingen van dit land zullen wezen, en ik vat dan het woord „morgen" in den letterlijken zin op. Ik zou het niet wagen, mijn mond te houden en het land in de veron derstelling te laten, dar vaststaat dat het morgen even zonnig zal zijn als vandaag. De Vereenigde Staten zullen nooit de aanvallers zijn, altijd zullen zij tot op het oogenblik, dat de eer in het spel komt, trachten, alles te vermijden, wat den wereldvrede zou kunnen verstoren. Maar de Vereenigde Staten hebben de ont wikkeling der omstandigheden niet in de hand, en wij moeten de zekerheid bezitten, dat wij de trouwe diena ren zijn van de zaken, die wij liefhebben wij moeten gereed staan om ze te kunnen verdedigen tegen alle gebeurlijkheden, waardoor zij zouden kunnen worden bedreigd of geschaad." Een dergelijke uiteenzetting kan voor de meeste on zijdige landen gelden. Maar zij treft bijzonder op het oogenblik, waarop volgens gen telegram uit Washing ton aan de Köln. Ztg. er daar weer allerlei geruchten loopen, dat de onderhandelingen afgebroken zullen worden. De Lusitania-kwestie heet een somber aan zien te hebben gekregen. De Amerikaansche regeering moet er op staan, dat Duitschland zal toegeven, dal de aanval op het schip een inbreuk op het volkenrecht is geweest, ten minste voor zoover Amerikanen dien tengevolge zijn omgekomen. Als Duitschland deze op vatting erkent, zal zij schadeloosstelling verlangen en aan Duitschland de zaak niet meer aanrekenen. Uit de erkenning dat het een onwettige handeling betreft, zou evenwel van zelf volgen, dat een verwijzing naar het Haagsche hof onmogelijk is, gelijk Duitschland ver- eischt. Het Central News verneemt uit Nieuw-York, dat de Duitsche gezant Bemstorff aanzegging heeft gekro gen, dat de Vereenigde Staten tot ernstige maatrege len zullen overgaan indien het optreden van den commandant van den onderzeeër in zake de Lusitania niet werd gelaakt, de gezant verwachtte dat de volgen de Duitsche nota 't definitieve antwoord van Duitsch land zal bevatten. Het afbreken van onderhandelingen beteekent nog geen oorlog, toch verdient de rede van president Wil son onder de tegenwoordige omstandigheden bijzon der de aandacht. In een anderen onzijdigen staat is tegen Duitsch land een betooging gehouden. Voor het consulaat tc Lauzanne, waar ter gelegenheid van 's Keizers ver jaardag de vlag was uitgestoken, eischte een menigte, dat die vlag zou worden weggenomen. De politie kon de massa niet in bedwang houden, de vlag werd naai beneden gehaald en het kostte moeite haar uit handen der menschen te houden. De bondsregeering heeft maatregelen genomen tot het instellen van een vervolging tegen de schuldigen, drie personen zijn gearresteerd, de vlag is weer gehe- schen en wordt beschermd en de Zwitsersche gezant te Berlijn heeft reeds aan de Duitsche regeering ovei hetgebeurde zijn leedwezen betuigd, waarop die regee ring te kennen gaf, dat zij zeer dankbaar was voor dt prompte behandeling van deze betreurenswaardige aangelegenheid, door den Zwitserschen bondsraad. Op hetzelfde oogenblik dat de Oostenrijksche regee ring liet verklaren, dat de ontwapening van het Mon- tenegrijnsche leger ten einde loopt, betuigde de Ko ning van Montenegro in een telegram aan president Poincaré zijn onverminderde en onveranderlijke toe wijding voor de zaak der geallieerden. Duidelijker wordt door een en ander het Montenegrijnsche raadsel niet Officieel wordt uit Parijs medegedeeld, dat de te rugtocht der Serviërs, die in Albanië gebleven waren, geregeld voortgang vindt zonder incidenten, hetgeen vooral te danken is aan het weer en aan het feit, dai de Engelsche missie bruggen heeft gelegd over de voornaamste rivieren. Oorlogstuig wordt van San Gi ovanni naar het Italiaansche Brindisi gebracht, naar San Giovanni zenden de Oostenrijkers en Hongaren dians vooruitgeschoven posten. Engelsche, Eransche, Russische en Italiaansche ma- miers zijn op het schiereiland Kara Boeroe geland cn hebben het fort daar bezet. Het schiereiland is ge legen-ten zuiden van Saloniki, op ongeveer 6 K.M. aistand, men vermoedt aan entente-zijde, dat Duitsche onderzeeërs in de nabijheid van de kust voorraden op- oioegen. De landing had plaats onder bescherming der scheepskanonnen, de commandant van het Griek- ache fort, welks bezit in andere handen ongewensdit werd geacht, protesteerde, maar Fransche infanterie omsingelde het fort en de omringende woningen aan de landzijde, doorzocht de huizen en beval de verwij dering der bewoners. Natuurlijk zal Griekenland weer protesteeren en natuurlijk zal dat niemendal ba- Len! Het congres der Engelsche arbeiderspartij te Bristol heeft met een meerderheid van 1,127.000 vertegen woordigde stemmen een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat de minis ters van de arbeiderspartij in de coalitie-regeering zul len ,blijven. Een motie, waarin werd aangedrongen op het stellen van de buitenlandsche politiek onder de controle van het parlement en op een gedachtige in perking der bewapening na den oorlog en waarin werd afgekeurd de overdracht van grondgebied zon der de toestemming daartoe van. de betrokken bevol king, werd met een meerderheid van 357.000 stemmen verworpen. De Engelsche munitie-minister, Lloyd George, heeft tegenover den vertegenwoordiger van een Itaii- aansch blad verteld, dat hij vast vertrouwen heeft op den einduitslag. ïvlen zai in het komende voorjaai meer munitie hebben dan de tegenstander, Engeland zal dan 4 millioeu onder de wapenen hebben, sterke, flinke, goed uitgeruste jonge mannen. De officieren zijn geen beroepsofficieren, maar ook Duitschlanü zal er in dit opzicht niet te best voorstaan. De econo mische en financieele toestanden worden in Duitsch land dagelijks slechter, de ongeregeldheden te Berlijn en in andere steden hebben zekere beteekenis. Van een militaire remise kan geen sprake zijn. De over winning moet volkomen en- beslissend zijn, de lange linie, over tweeduizend mijlen zich uitstrekkend, moet worden gebroken. Eerst moet de noot gekraakt wor den, voordat men de pit kan eten, maar het kan niet lang duren, of men zal het kraken hooren. De druk op den vijand wordt grooter, hij breidt zijn grenzen wel uit, maar in militairen zin worden ze daardoor zwakker. De centrale mogendheden hebben de kans op de overwinning verloren en zij weten dat. Wij kun nen, zeide de minister, fouten begaan, maar toegeven doen we niet, omdat ditmaal Brittanje's bondgenoo- ten even flink, krachtig en vastberaden zijn als Brit- tanje zelf, dagelijks aan kracht winnen, terwijl de midden-mogendheden hun hoogste punt voorbij zijn en nu omlaag gaan. Aldus minister Lloyd George. Met de versterking en de verhooging van den ringdijk van de Wijde Wormer wordt met alle kracht doorgewerkt. De kisten zijn grootendeels klaar, terwijl ook het vullen met zand flink opschiet. De kistdammen zien er zeer solide uit meldt het Hbld. Daarvoor aan dte zijde van het water, is een muur van zandzakken aangebracht. Door de zware belasting wordt de dijk- grond flink geperst. Het werk wordt uitgevoerd onder de dagelijksche leiding van den heer I. Denkema, opzichter van pu blieke werken te Amsterdam, die door den hoofdinge nieur' van den Waterstaat Reigersman te Haarlem daarvoor werd aangezocht. Zooals de zaken nu staan, kan alle gevaar als ge weken beschouwd worden. Zelfs al zijn weer en wind in het nadeel, dan, zoo verzekerde men ons, behoeft men in de Wormer niet meer ongerust te zijn. De Immerhornpolder nabij Enkhuizen is thans vrijgekomen van water. De eigenaars hebben bepaald, dat de bodem in 't vervolg niet meer den fijne-zaden- bouw zal toelaten. Men zal dus beproeven met grove producten en gelukt ook dat niet, dan grasland. De oosterdijk is nu zoover hersteld, dat het rijtuigverkeer kan worden toegelaten. De auto-omnibus van hier naar Anddjk en Hoogkarspel rijdt echter nog niet. Uit het weekblad „Economisch Statistische Be richten" nemen we onderstaand staatje over, waarin de omvang van den watersnood' in een duidelijk licht wordt gesteld. De gegevens zijn gedeeltelijk van het jaar 1910. Geheel ondergeloopen gemeenten. Gemeenten Bevol king. Gronden in cultuur Aan tal run deren Eigendom Pacht A. Paulowna. Br. in Waterl. Buiksloot Katwoude Landsmeer Nieuwendam. Oostzaan Gedeelte 1385 3805 1547 1709 241 2488 2373 3941 2018 H. A. .86,94 2978,12 397,71 87,58 223,08 583,90 371,37 700,77 552,93 H. A. 54,72 1440,20 1286.48 115,80 396,16 59287 6ü0,07 573,90 873,46 102 2494 2658 309 866 1847 1188 1431 1966 19507 ijk one H. A. 5982,48 lergeloopen H. A 6353,66 gemeenten. 12861 Gemeenten Bevol king. Gronden in cultuur. Aan tal run deren. Eigendom Pacht Ilpendam Monnikendam. Zaandam 7071) 2164 2435 26576 H. A 848,05 1047,41 4f>9.70 512,88 H. A. 1121,47 997,29 896 29 773,58 3205 2814 2146 1402 382461) H. A. 2868,04 H. A. 3788,63 9567 Hoefdzakelijk stedelijke bevolking. STADSNIEUWS. Watersnood. 10e verantwoording der Alkm. Ooaraat, J. M. 2.50; N. N. 0.50; leerlingen Meisjes school 59.29; B. C. A. 2.50; L. d. J. 1G. B. 5; fam. H. 3; wed. L. K. 1.; P. 1H. I. S. busje 37W. H. 2.50; Rederijkerskamer „Auro ra" te Stompetoren 10J. v. E. 2van Cornelia en Marie 2; G. d. J. te Oudorp 25; van een Dames- krans 5Leerlingen Ambacht-, Dag- en Avondscho len 22; mevr. v. d. H. te Amsterdam 2.50; B. K. te Oterleek 10; j. S te Bergermeer 5; 4e klasse 5e gemeenteschool 1.17; Opbrengst concert te Bergen, gegeven op Donderdag 27 Januari door mej. Irma Maschmeijer te Bergen met belanglooze medewerking van mej. jo'Collard en de H. H. Sam Swaap en Philip Carstens allen uit den Haag 357; D. Z. D. te Ber gen 2; Z. D. 25; D. K. te Groot-Schermer 10; opgehaald op het gvmnasium 28,9814; W. F. v. O. 5 K. J. 60; W. W. Sch. 25; Mr. C. J. 75; J. B. B. te Bergen 10; leerlingen openbare school te Bergen 52 3614; J. P. 10; Spaarpot Betje en Mientje 5; Pers. en employe's werf ,,'t Hondsbosch" 14.95; Cadettencorps te Alkmaar 75. Inhoud bus Zaterdag 3.3114. Tezamen 958,5714. Met het verantwoorde bedrag ad. 10768,6814, in totaal De week, die door een goeden dag wordt gesloten, heeft in totaal 7110,54 opgebracht. Een mooi re sultaat voorwaar! En waar wij gisteren de vraag moesten stellen of onze lezers den elfden mijlpaal zouden bereiken, daar blijkt thans, dat ze al over de helft naar den twaalfden zijn gegaan. Nog een kleine duizendtal verder en men is precies zoover als in 1825, toen van Alkmaar uit 12514.07 werd gezon den. Wanneer particulieren, bank- en andere instel lingen, scholen en vereenigingen zoo blijven door gaan, zal deze historische paal, die thans reeds in het zicht is, de komende week spoedig zijn gepasseerd. Een lezer merkt terecht op, dat ook in de zevende verantwoording een zetfout geen rekenfout is geslópen. Als eindbedrag van den vorigen dag staat cr 9386 28 en dit had gelijk ook uit de 7de verani- woording blijkt, 9368.28 moeten zijn. HET ROODE KRUIS. Gisteravond had ten Stadhuize de algemeene leden vergadering van het Comité voor Alkmaar van het Nederlandsche Roode Kruis plaats. Aanwezig waren de heer en mevrouw Ripping, resp. eere-voorzitter en -voorzitster, en eenige bestuurs- en gewone leden. Dr. Noorduijn opende de vergadering en sprak er zijn leedwezen over uit, door ongesteldheid van den voorzitter, den heer Moens, genoodzaakt te zijn. deze vergadering te moeten openen. Waar echter de eere voorzitter aanwezig was, hoopte spreker, dat deze den voorzittersplaats zou willen bezetten. De heer Ripping verklaarde zich hiertoe niet geroe pen te achten, daar hij niet zoo vertrouwd is met alle aangelegenheden het Roode Kruis betreffende. TE HUUR tegen biiiijK tarief Telefoon 572. Dr. Noorduijn bleef aus de voorzittersplaats be- kleeden. Hij heette de eere-voorzitter en-zitster harte lijk welkom, hun dankend voor de belangstelling die uit hun aanwezigheid bleek. Vervolgens gaf hij het woord aan den secretaris, Mr. Ledeboer, die de notu len der vorige vergadering en vervolgens het jaarver slag voorlas. Uit dit jaarverslag stippen we het vol gende aan Er gingen van het bestuur 194 brieven uit. Onder de afdeeling „De Roode Kruis-brigades" wordt allereerst besproken de Transportcolonne, leider dr. R. J. van der Heijde, die bij de oefeningen trouw terijde gestaan werd door zuster Riendijk, terwijl de eerste cursussen aan de tweede sectie door dr. Over worden gegeven. Voor de leden der eerste sectie en de sectie Uit geest werd het bewijs van geoefendheid uitgereikt, ter wijl de uitreiking van de bewijzen van geoefendheid aan de leden der 2de sectie binnenkort zal plaats heb ben. Gedurende de laatste oefening werden proeven geno men met-een éénwielig en een twééwielig vervoermid del van eenheidsbrancards, vervaardigd door leden der colonne en wel het eerste toestel door P. C. Ondt en het tweede door J. en S. J. Molenaar. Deze toestellen bleken zeer te voldoen zoodat het bestuur tot aanschaf fing besloot; wat een dezer toestellen betreft daartoe in staat gesteld door een der bestuursleden welke gift door het bestuur ten behoeve van het comité dankbaar werd aanvaard. Dr. van der Heijde heeft in „Het Reddingswezen in Vredes en Oorlogstijd' een geïl lustreerde beschrijving van deze brancards gegeven. Aan de vervaardigers is de dank van het bestuur voor de door hen betoonde belangstelling in het trans port van gewonden overgebacht, terwijl ook het Hoofd comité van zijne waardeering deed blijken. Reeds eerder had de ploegcommandant der sectie Uitgeest, K. Hos Bzn., een dergelijk eenwielig toestel vervaardigd. Mede in opdracht van het Hoofdcomité betuigde het comité ook aan dit belangstellend lid der colonne hiervoor hartelijk dank. De leden der eerste sectie en de sectie Uitgeest wer den van uniformpetten voorzien terwijl binnenkort deze leden uniformen zullen ontvangen tot het verstrekken waarvan het Hoofdcomité door milde gevers in staat is gesteld. Ook de uniformeering der tweede sectie is aange vraagd. Tengevolge van vertrek uit de gemeente bestaat de eerste sectie thans uit 27 man, de sectie Uitgeest uit 7 man en de tweede sectie uit 25 man. Van deze per sonen hebben rich ten allen tijde mobiel beschikbaar gesteld 16 en 16 daarenboven voor het geval Neder land in oorlog mocht geraken. Ten behoeve van deze colonne werden verschillende verbandmiddelen aangeschaft o.a. 100 driekante doe ken en diverse windsels van ongebleekt katoen, met de vervaardiging van welke artikelen mevrouw Slinger Jut zich zeer verdienstelijk maakte. Het bestuur besloot tot de aanschaffing van het ge taande touw voor elk lid der colonne alsmede van 34 broodzakken, 34 veldflesschen, 2 lederen verbandtas- schen, 4 signaalfluiten, een lederen tasch voor instru menten, 1 signaalhoorn en 2 gereedschaptasschen met gereedschap. Het getaande touw. kan elk oogenblik verwacht worden terwijl de voorzitter een blijke van zijn waardeering dér door deze colonne betoonde be langstelling de veldflesschen ten geschenke aanbood, welk geschenk dankbaar werd aanvaard. De met veel ijver begonnen cursussen van de Ver- pieegcolonne onder leiding van zuster Driendijk en mevrouw Schroder Boonacker werden in den aanvang van het vereenigingsjaar niet meer gehouden. Nadat de leider dezer colonne dr. J. Degenaar zich aan de verdere leiding had onttrokken,, werd dir. J. W. Wi- cherink bereid gevonden deze colonne verder af te richten. Eerst werd eene herhalingscursus onder leiding van gezegde dames gehouden aan wie hiervoor een woord van warmen dank werd gebracht en vervolgens be gon dr: Wicherink op 5 Mei 1915 aan een 35-tal leden geregeld een maal per week onderricht te geven vol gens den tweeden en derden cursus der handleiding welke cursussen thans worden bijgewoond door 27 be langstellende leden en geregeld worden gehouden. Deze leden werden schriftelijk tot buitengewone le den aangesteld'. Bij den aanvang van het verslagsjaar had het co mité dé beschikking' behalve over de daarvoor be schikbaar gestelde ruimten in de bestaande ziekenin- richtingen; het stadsziekenhuis en het Elisabethsge- sticht, over alle zalen van het Burgerweeshuis, het ge bouw der oude handelsdagschool tot barak ingericht, en de barak van het Elisabethsgesticht. Toen in Februari 1915 het voor het behoud van het tijdelijk garnizoen te dezer plaatse noodig bleek dat het gebouw der Huishoud- en industrieschool als ka zerne werd in gebruik genomen, heeft het Bestuur be sloten, ten blijke van zijn goede gezindheid waar het een zoo gewichtig gemeentelijk belang betrof alsmede ten einde het voortbestaan van gemelde in stelling mogelijk te maken de door het bestuur van het Burgerweeshuis afgestane zalen met uitzondering van de beide groote bovenzalen aan de Huishoud- en Industrieschool af te staan, onder voorwaarde, dat in dien zieke of gewone militairen ter verpleging aan het Comité zullen worden toevertrouwd, het gcheele ge- houw onmiddellijk zal worden ontruimd. Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente hebben tegenover het bestuur verklaard er voor in te staan dat in ge meld geval het Comité de onmiddellijke beschikking over het geheele gebouw zullen bekomen. Het bestuur heeft gemeend hiermede te hebben g handeld zoowel in het belang der gemeente als in dat van gemelde nuttige inrichting zonder dat het belang der vereeni- ging hierdoor werd geschaad. In hare vergadering van 5 Juli 1915 heeft het be- I Dit nummer bestaat uft 3 bladen. i 11727,26

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1