JL>le£raftimen ran k«d«*. dit den naam te geven van „Insu linde," een hulde aan den logger en diens beman ning. UIT BERGEN. De Raad vergaderde gister ten één ure. De heer Oldenburg, die ae grasverpachting nog had bijgewoond, was in de Raadsverga dering wegens drukke werkzaamheden afwe zig. Na de lezing van de notulen vroeg de heer Veenliuysen ot het vast stond, dat besloten was om de sollicitanten voor het geldopha- len voor het electrisch bedrijf aan te schrij ven, dat zij konden blijven mededingen voor de functie tegen 2% ct. per kwitantie. De voorzitter zeide dat hiertoe inderdaad, hoewel tegen zijn advies in, was besloten Ook de notulen wezen dit uit. De commissie van bijstand krijgt om den raad van advies te kunnen dienen, allereerst de lijst van solli citanten. De voorzitter deelde nog mede, dat in zijn tegenwoordigheid de bestuursleden van de Ambachtsschool ruim een uur lang nog eens het besluit om avn de buitengemeenten voortaan een. subsidie van 40 per leerling te eischen hadden besproken. Deze vergade ring was evenwel niet publiek, waardoor spreker den raad alleen in comité verdere me dedeelingen kon doen. Een voorstel van spreker vond daar geen genade, de meeste bestuursleden zijn er voor om de 40 per leerling te blijven eischen. Men kon even wel met een besluit nog wel wat wachten, de jongens blijven in ieder geval tot April op school. Op een vraag van den heer Baltus zeide de voorzitter, dat de school boven de subsidie van de leerlingen het schoolgeld bleef innen. De bestaande subsidie kon de gemeente evenwel dan intrekken. De heer Veenhuysen merkte op, dat door die subsidie het recht verkregen was om kin deren van onvermogende ouders de schooi gratis te laten bezoeken. Spreker veman, gaarne of dit zoo bleef. De heer Maschmeijer was van oordeel, da het indien de gemeente besluit 40 per leei ling te betalen, de gemeente ook heeft te be palen of de ouders onvermogend zijn, anders kon iemand zijn jongen wel op gemeentekos ten willen laten studeeren. De voorzitter zeide, dat B en W. zich voorstellen om de leerlingen ieder jaar in den raad te bespreken. De heer Baltus wenschte, waar dit moge lijk bleek, de kosten geheel of gedeeltelijk op de ouders te.verhalen, slechts de onvermo- genden wenschte hij geheel vrij te laten. De voorzitter oordeelde, dat men in deze geest zou kunnen besluiten. Wat moest er gedaan worden, Alkmaar zegt „wij betalen al zeer veel en de kleinste helft der leerlingen komen van buiten. Velen van hen gaan voor een betrekking nog dikwijls doordat zij een beter examen doen, boven de Alkmaarders wanneer er minder buitenlui komen is de kans voor de Alkmaarders beter, dat die bui tengemeenten dan ook 40 per leerling be talen, is niet meer dan billijk." De heer Veenhuysen: Op het oogenblik zou dit wel gaan, wij hebben nu maar 6 leerlingen, maar er kunnen er wel eens 20 komen. De voorzitter „Wij kunnen ieder jaar be sluiten wie wij wenschen toe te laten." De heer Veenliuysen zag toch liever, dat de subsidie verhoogd kon worden. worden. Bestelde men nu, dan had men hem toch niet binnen 5 maanden geleverd. De aanschaffing van een septingtank kwam hierna in behandeling. De voorzitter wenschte over de ingekomen opgave het ad vies van den heer Man te vragen. De heer Bamaart meende te weten dat een goed betonwerker zoo'n ding wel kop ma ken. De voorzitter zeide dat een ingenieur van de maatschappij verklaard had, dat hierop een Duitsch patent rust; dit maakte de zaak duur. Het geleverde schetsje gaf dan ook niet ge heel te zien hoe deze inrichting in elkander zat. In Bloemendaal had deze inrichting 3900 gekost. Van Warninks betonfabriek had men een adres gekregen van een ingenieursbureau, waar men waarschijnlijk goedkooper klaar kwam. Men kon nu onderzoeken wat het voordeeligst was. Te meer omdat de patenthouder voor Ber gen nog hooger rekende, dan Voor Bloemen daal, hoewel de kuilgraving en drooghou- ding buiten de opgave viel en voor rekening van de gemeente kwam. De heer Baltus merkte op al meer overtuigd te geraken, dat de rioleering wel 50000 zou kosten. Bij de rondvraag vroeg de heer Baltus of het niet gewenscht was om uit de sollicitan ten een drietal uit te zoeken om aan hen de instructies te zenden. Indien degene die men op het oog had, het niet aannam, dan zat men weer geheel zonder. De voorzitter: „Indien degene die wij voor opzichter op het oog hebben zich met de instructies niet zou kunnen vereenigen, dan zou ik de oproep niet alleen in „de Alk- maarschp Courant" willen plaatsen, paar ook in een technisch blad De heer Baltus: „Maar dan moeten wij weer van één af aan beginnen." De voorzitter: „Ja, maar dan solliciteeren ook weer eens andere krachten." Hierna comité-vergadering voor het be handelen van reclames tegen den hoofdelijken omslag. ue veigauenng was praeuug oezoent, lüt> euen Waien aanwezig. ue vuorziuier, üe ueer Barten, opende mei ^en wooru van wencom ae vergaaenng, wees up ae groote activiteit üie aoor net oesiuui en noogere besturen betooua is, betrettenae venot nuinairen, aistrioutie enz. Veraer wees ue voorzitter op uen grooten watersnooa om uiis neen, waarüoor ongeveer 2U.UUU bun- uers vruentbaar tand onaer water staan. Be treilende al wat om ons neen gebeurd kun nen wij ten zeerste dankbaar zijn, dat we onze jaarvergadering hier zoo rustig kunnen nouüen: dat we buiten den watersnood zijn gebleven; dat we wat betreffend de vruchten van onzen arbeid in zoo gunstige conditie verkeeren en dat zoowel bestuurs- als leden vergaderingen in de beste harmonie zijn ge houden. De notulen werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat op zijn verzoek aan den directeur der gasfabriek be treflende levering van ammoniak is meege deeld dat de put tegenwoordig defect is Door een der leden werd aanmerking ge maakt, dat het nog steeds zoo moeielijk is, het overleggeld uitbetaald te krijgen, Hierop volgde een drukke discussie, waar uit bleek, dat er voor 31 December, de datum waarop een geteekend contract verloopt, niet alles aan te doen is, doch tevens dat ook de bouwers zelf door laksheid veel schuld heb ben. Als punt van bespreking op de algemeene vergadering van den Noordermarktbond zal op de agenda worden gebracht: „Het bondsbestuur tracht in overleg te treden met de Ned. Tuinbouwraad, om de zaak van distributie van groenten op een be teren grondslag te brengen. Het aantal dergenen, die in staat en bereid zijn om iets bij te dragen voor de slachtoffers van de groote Nederlandsche, in het bijzonder Noord-Hollandsche ramp, wordt gaandeweg minder en dientengevolge wordt ook het da gelijks verantwoorde bedrag geringer. Wij blijven echter onze inschrijving nog openhou- den in het vertrouwen, dat zij, die haar tof I seinen. Maar aangezien de secretaris van*D. De geboorte bedroeg 1 op 49; er stierven 1 op 67. VOETBAL. Het bestuur van Alcmaria Victrix verzoekt ons te vermelden, dat ook zij Zaterdag, toen de eene speler na den anderen bericht zond van verhindering, het plan had D. E. C. af te dusver niet steunden, dit alsnog zullen doen en naar vermogen ep omstandigheden een bijdrage zullen zenden. De HET DIENSTWEIGERINGS MANIFEST, rechtbank deed heden uitspraak in de E. C. onder dienst is en momenteel in Nijme gen woont, was deze niet meer in staat van daar uit de spelers in Amsterdam bericht te sturen. 't NUT. In de lédenvergadering van het departe- Als motief werd o.m. aangevoerd, dat op zaken tegen de predikanten A. J P Boeke te ment Alkmaar- van de Maatschappij tot Nut de bouwers door het uitvoerverbod een zwa re belasting werd gelegd en prijzen worden vastgesteld, waarvoor het den bouwer niet mogelijk is te bouwen, niet alleen ten voor- deele van hen, ,die het noodig hebben, doch ook ten voordeele van hen, die het ruim schoots kunnen betalen. Ook zal op de beschrijvingsbrief worden Schoorl, F. C. M. B. Boenders te Abbekerk, Menno Huizinga te Schagerbrug, N. J. C. Schermerhorn te Nieuwe-Niedorp, J. A. R. Teriet te Zuid-Scharwoude, die den 18den de zer wegens de onderteekening van het dienst weigeringsmanifest terecht hadden gestaan. De Officier van Justitie had, zooals men weet tegen Ds. Schermerhorn drie maanden geplaatst: Elke bouwer, die aardappelen of tegen Ds. Boenders één maand en tegen de uien aanvoert, is verplicht te helpen bij het andere beklaagden ieder twee maanden ge laden der wagens, betaalt voor elke zak ol baal die hij aanvoert 2 ots., welk bedrag na het laden weer onder de betrokken aanvoer ders wordt verdeeld. De koopman blijft ech ter verplicht een man te geven. Als motief diende, dat het voor den bou wer zeer moeielijk zal zijn, door de schaarschte van arbeiders aan volk te komen en de bouwers daar dus niet ten gerieve van den arbeider met de handen in den zak heeft rond te loopen. Distributie van kunstmest werd wel be sproken, doch niets daaromtrent besloten. Geruchten als zouden door den grooten toeloop van belangstellenden-de entreegelden in het veilinggebouw worden verhoogd, bleken slechts een loos alarm te zijn. Als afgevaardigden naar de vergadering van den Noorder marktbond werden geko zen de heeren A. v. Nienes, G. Barten, S. Op perdoes, J. Barten, K. Opperdoes, W. Kaan en J. Heeman. Als plaatsvervangers de heeren D. Kansen, T. Kostelijk, A. de Geus en C. Keeman. UIT HOORN. Gisteravond werd de derde ronde gespeeld van den damwedstrijd tusschen de Westfrie- sche clubs. De uitslag hiervan is: Bobeldijk. S. Vos 2 P Koomen 2 G. Blokker 0 C. Houten 0 J. Langeberg 0 G. Beemster 2 J. Slagter 2 Twisk. A. v. d. Wolf 0. Zwagerman 0. G. Renooij 2. G. Ham 2. C. Schimmel 2. W. Kweldam 0. Wurkum 0. De heer Maschmeijer was van meening, dat waai door geen ammoniak kan worden gepro de jongens hun ambacht ook bij een baas eei Bovendien is het bod door de re konden leeren, dan kostte het de gemeente Heerja8 gedaan, hooger dan de bouwers zelf niets. Het was nog niet uitgemaakt op wel-1 Dijde handelaren betalen. ke wijze men de beste ambachtslui kreeg. De heer Barnaart meende te weten, dat de resultaten van de ambachtsschool zeer gunstig waren. Besloten werd om de officieele mededee- ling op het voorstel van de voorzitter af te wachten. De voorzitter deelde hierna mede, dat de opzichter Min het grint enz. aan de Koger- dijk op van Stadegaard zelve op de berm van den weg had gegooid, deze had dit ge vraagd, omdat hij het afval voor zijn dam wenschte. Hij haalde het niet weg en wil nu Besloten werd dan ook, geen verbintenis aan te gaan en bij een eventueele verlaging van prijs aankoop aan de commissie over te laten. In het jaarverslag, hierna door den secre taris uitgebracht, werd gewezen op de tame lijk zware belasting, die van wege het uit voerverbod op de schouders van de tuinbon wers is gelegd, etfelke regeling wel wat di perken van lankmoedigheid te buiten gingen Hulde werd gebracht aan tuinbouwraad en inzonderheid aan den secretaris daarvan voor de reusachtige ijver in 't belang van vele le- 8 Enkhuizen. G. Spijker 1 D. de Vries 2 P. Kort 2 Th. Lub 2 L. W. Spruit 2 J. de Jong 2 K. Mantel 2 Wógnum. T. Saai 1. Schuitemaker 0. J. Koster 0. K. Koster 0. A. Appel 0. N. Edel 0. H. Burger 0. 1. 1 3 KORTE BERICHTEN. Te Delft zijn door de politie acht kna pen aangehouden van 9 tot 15 jaar oud, die een dievenbende vormden, waardoor de laatste weken die gemeente onveilig werd gemaakt. STADSNIEUWS. vangenisstraf geëischt. Het vonnis der recht bank in elk der zaken gewezen luidde als volgt Overwegende, dat de rechtbank niet wettig en overtuigend bewezen acht, dat beklaagden schuldig is aan hetgeen in de dagvaarding ten laste wordt gelegd, dat in ieder geval niet is bewezen dat beklaagde heeft opgeruid tot het in de dagvaarding omschre-en misdrijf, dat niet vaststaat het opruiende element, aange zien onder opruiing bedoeld in art. 131 van het wetboek van strafrecht, naar het Neder landsche spraakgebruik moet worden verstaan „ophitsen, opstoken, aanhitsing tot een straf bare daad", dat het manifest niet zoo is ge steld, dat -het daaronder valt, waarom bekl. moet worden vrijgesproken; verklaart; dat niet wettig en overtuigend is bewezen, het geen aan beklaagde is ten laste gelegd en spreekt hem daarom vrij. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. G. J. v. R., sigarenmaker, Alkmaar, 2 m gevangenisstraf. G B., arbeider, St.-Pancras, 7 dagen ge vangenisstraf. G. W„ arbeider, Helder, 25 boete of 10 dagen hechtenis. M. K., dienstbode, Helder, 2 maanden ge vangenisstraf. H. J. B. V., horlogemaker, Helder, 25 boete of 15 dagen hechtenis. J. H. Th., arbeider, Uitgeest, 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. H. K., smid, Egmond-binnen, 2 boete subs. 8 dagen hechtenis met verbeurd-verkla ring van het inbeslaggenomen geweer. A. B., werkman, Vlieland, 15 boete subs 10 dagen hechtenis. Q. Z., Egmond aan Zee, 6 maanden tucht school. Th. B., schilderswerkman, zwervende, 12 dagen hechtenis. HET WITTE KRUIS. Door het Hoofd Bestuur van de Nederl. Vereeniging „Het Witte Kruis" is aan de besturen der afdeelmgen een circulaire ge richt waarin het H. B. «overwegende, met het oog op den watersnood dat de vereen, voor het verleenen van hulp bij ten gevolge van de overstrooming ontstane ziekten vermoedelijk een zware taak wacht en moet zorgen zooveel mogelijk geld beschikbaar te hébben aan de afd., die op het oogenblik niet lij den, ernstig in overweging geeft af te zien van 't Algemeen op Vrijdag 4 Febr. in de Unie, zal de heer A. Alt, toonkunstenaar te Bolsward, een voordracht geven met licht beelden ter verklaring van' Gerinod's opera „Faust." Ter verduidelijking zal de heer Alt op de viool motieven voordragen, welwillend begeleid door Mevr. G. OffersRink. In Groningen heeft de heer Alt deze voor dracht met zeer veel succes gehouden. Het Nieuwsblad v.<h. Noorden schreef er van: „We gelooven niet, dat iemand der aan wezigen naar huis is gegaan zonder de ope ra te hebben begrepen. De heer Alt wist door zijn uitstekende verklaring, bij de serie mooie duidelijke lichtbeelden, en vooral door zijn meesterlijk spel op piano, orgel en viool, de hoorders tot aan het eind te boeien. De Prov. Groninger Courant oordeelt even eens gunstig. Hier deed zich echter de moeilijkheid voor, dat de opera Faust van Gounod belangrijk afwijkt van de Goethe's tragedie van dien naam. En nu is het de groote verdienste van den heer Alt, dat hij een overzicht van het treurspel gevende, tevens aangaf op welke punten de Fransche componist van den Duit- schen dichter en denker afgeweken is. De heer Alt geeft zulk eene uiteenzetting met zeer veel goeden smaak. In zijn inleiding gaf hij den hoorders denkbeeld van de gedachten, welke Goethe moeten hebben bezig gehouden bij het dichten van zijn werk, van de betee- kenis der handelende personen en van de strekking van het werk. De mooiste gedeel ten bracht hij daarna naar voren door ze voor te dragen en ze te illustreeren met de muziek van Gounod. Er was daardoor gele genheid den heer Alt te waardeeren, niet en kel als recitator, maar ook en vooral als musicus. Zoo kreeg het publiek een kijk èn op het treurspel èn op de opera. Het had dus alle reden tot dankbaarheid voor de leering en het genot, dat de heer Alt geschonken had en het gaf daarvan blijk door toejuichingen, vooral na het woord van dank, dat de voor zitter, de heer Lautenbach den spreker aan het slot bracht. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. In de afgeloopen maand werd de Openbare Leeszaal, alhier bezocht door 1256 mannen en 305 vrouwen, totaal 1561 tegen 925 man nen^ en 117 vrouwen, totaal 1042 in Januari 1915. Het aantal bezoeken van militairen be droeg 595 tegen 399 in Januari 1915. Uitgeleend werden aan leden der Leeszaal 913 banden tegen 494 in Januari 1915, aan Nutslezers 402 banden tegen 554 in Januari 1915 BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 24 tot 29 Januari zijn in het badhuis van het witte kruis genomen: 95 kuipbaden, 114 regenbaden le klas, 352 re- De Alkmaarsche Courant verschijnt heden van de gewone subsidie voor het jaar 1916 genbaden 2e klas, te samen 561 baden schadevergoeding, omdat het gegooid' is op den op allerlei gebied betoond, bermen van de H, IJ. S. M. die hij in huur heeft. Aangezien de opzichter een en andei in dienst van de polder deed, werd besloten om dit verzoek aan de polder te renvoieeren Van den heer C. Nap was het verzoek in gekomen om tot beëedigd makelaar te wor den aangesteld, deze zaak behoorde tot de werkzaamheden van B. en W„ deze hadden hierop dan ook reeds beslist, De 'benoeming van een gemeente-opzichter kwam hierna ter sprake. De voorzitter zeide, dat men het in comité er over eens was, dat het wenschelijk was om deze benoeming uit te stellen en eerst de instructies op te stellen om deze aan degent - die men op het oog had toe te zenden en hen te vragen of hij na kennisname van deze in structie zijn sollicitatie bleef handhaven, 9m hem dan te benoemen. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim leverde voor 1915 niets bijzonders op. Van den heer W. Blokker was het verzoek ingekomen, om hem als klokkeluider eervo ontslag te verleenen, aangezien zijne krach ten dit zware werk niet meer toelieten gaa: ne zag hij dat de raad hem'naast zijn functie als doodgraver, hem ook als bode voor de begraafplaats aanstelde. Uitvoerig werd hierover gesproken. Besloten werd om B. en W te machtiger in deze met den heer Biokker een regeling a treffen. Een schrijven van de vroegere verloskun dige Mej. G. Hoogvorst, werd niet voorgele zen doch ging alleen ter lezing bij de raads leden rond. Het door den heer Nap gemaakte plannetje voor een blijvend eendenhok kon bij den Raad geen genade vinden. Algemeen gaf men de voorkeur aan het broeden zonder hokken. Besloten werd om de transformator van 25 Kilowatt te vervangen door eene van 10 Kilowatt. De levering werd voor 1065.60 opgedragen aan den heer Willem Smit te Nij megen. Deze bestelling was hoog noodig, aange zien de chefmonteur anders niet zou weten Door het bestuur is 8 maal en door de le den 3 maal vergaderd. 1 maal is de vergadering van den Ned Tuinbouwraad bijgewoond en de federatie vergaderingen zooveelmaal als door de fede ratie vergaderd is. De vereeniging is nog niet aangesloten bij de afd. Veilingwezen, doch pogingen worden daartoe aangewend. Het aantal leden bedraagt thans 174 en is met 1 vooruitgegaan. Memoreerend de groote ellende, die dooi oorlag en watersnood om ons heen heerscht mogen wij uiterst tevreden zijn, terwijl er tevens uit blijkt dat voor de vereeniging in zake onze waterschappen een groot arbeids veld open ligt. Het jaarverslag werd met applaus goedge keurd. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragei f 1377,36; de uitgaven 1149.71, alzoo een saldo van 227 65. Het totaal bezit der vereeniging is 1763 10 Aan het pCt. is totaal ontvangen f 1035,42. De heer J. Barten, die met de heeren P Swager en C. Kalverdijk de rekening heefr nogezien, adviseerde tot goedkeuring, waar toe onder dankzegging werd besloten. Daar stemmen in de vergadering opgingen dat de vergoeding voor de functionarissen in het bestuurde laag waren, werd met algemee ne stemmen besloten dit bedrag te brengen van 60 op 120. Uit het verslag van de kunstmestcommissie bleek dat totaal voor een bedrag van f 6288 95 is verhandeld. Het'Landbouwkantoor te Alkmaar had als laagste inschrijver de leverantie. Aangespoord werden de leden om door tusschenkomst van de vereeniging de pappoe der voor besproeiing te betrekken, daar ook nu nog weer te Zuidscharwoude met een to taal waardeloos product is gesproeid. Door coöperatieve aankoop is men zeker goede waar te ontvangen. Hierna werd de heer G. Barten met 103 van de 108 stemmen als bestuurslid herko zen. Deze dankte voor het vertrouwen en voor het eerst in een andere gedaante: de kolommen zijn iets versmald en hun aantal per pagina is van vier op vijf gebracht. Hier door is het uiterlijk der courant gelijk ge worden aan de meeste andere provinciale of hare aanvrage daartoe althans belangrijk te beperken, opdat het H. B. in de gelegen heid worde gesteld met dfe aldus bespaarde gelden die afd. te helpen, wier magazijnen zijn vernield of veel hebben geleden, en die juist vermoedelijk voor een bijzonder zware oladen als de Oprechte Haarlemmer Courant ta.ak zullen worden geplaatst, terwijl boven de Haagsche Courant, de Delftsche Courant, Dagblad van Gouda, het Rotterdamsch Nieuwsblad, Middelburgsche Courant, de Provinciale Noord-Brabantsche en 's-Herto- genbossche courant, de Provinciale Gelder- sche en Nijmeegsche Courant, het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad en de Pro vinciale Drentsche en Asser courant en ande ren, die reeds sinds korter of langer tijd de Kolombreedte bezaten, welke thans ook dooi uns is ingevoerd. Deze verandering maakt het uiterlijk dei courant aantrekkelijker. Bovendien vermeer- uert nog de inhoud, omdat wij thans weer meer nieuws kunnen geven. Bij het steeas otijgend abonnementen-tal, bij de toenememit verspreiding van ons blad in de omgeving, vvorüt er al maar meer ruimte vereischt vooi net plaatselijk nieuws, terwijl als gevolg hier van üe advertenties ook voortdurend meei plaats vragen. In normale tijden zouden we aan ook ai lang overgegaan znn tot het ge- vèn van meer papier en zouaen we veel va uur dagelijks twee biaaen heboen gearuKi. uij ue ouuenspurig hooge papier-prijzen vau aan een üergenjKen uiterst kostbaren maatre gel eenter niet te denken. Gelukkig leidt deze gedaanteverwisseling der courant er toe, dai er ten deele in het gebrek aan ruimte worn, vuorzien, zoodat zij den lezers ten goeat Komt. ïnge- hoe de zaak het a.s. seizoen geregeld moest nam de benoeming aan. 12e VERANTWOORDING. Nagekomen bijdragen leerlingen Meisjes school 2.12, M. F., M. B. o.—, A. N. 15.J. B. 1.V. 2.550, Kaartrondje de K. en N. 2.05, J. S. 25.—, M. S. 5.— N. N. 2.50, Schoolkinderen te Schoorldam J 3.63, C. D. te Bergen 1.Twee zusters f2.A. E. 1.Tuinbouw- én Handels- vereeniging „Algemeen Belang" 25—, Fa briek van Melkproducten „Uithoorn" 100. F. B. ƒ5.— Inhoud busje Dinsdag 4.60, v. d. R. 3, d. j- Sr. 2.50, W. I. 5., N. N. 25, J. v. d B. 1, S. j 5, Alkmaarsche Slagersvereem- ging J 50, H. E. B. 25, te zamen 318.90 Met 't verantwoorde bedrag ad. 12586 89 in totaal 12905.79. dien het H.B. daardoor in staat zal worden gesteld, te voldoen aan de vele aanvragen om ontsmetting en verpleging, die in den loop van het jaar zijn te verwachten. BEWAARDER VAN DE HYPOTHEKEN. Bij Kon. besluit van 29 Januari is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadas ter en de scheepsbewijzen alhier, J. Veenen- bos, thans inspecteur der registratie en do meinen hier -ter stede. LOOP DER BEVOLKING VAN DE GEMEENTE ALKMAAR. In 1915 zijn alhier geboren 233 jongens en 223 meisjes, te zamen 456 kinderen, waarvan 6 jongens en 1 meisje buiten huwelijk. 10 jongens en 8 meisjes wérden alhier geboren uit elders woonachtige ouders, terwijl 4 jon gens en 4 meisjes elders geboren werden uit ouders, die in déze gemeente woonplaats hadden. Als levenloos aangegeven werden schreven 5 jongens en 9 meisjes. Overleden zijn 71 ongehuwde mannen, 60 ongehuwde vrouwen, 84 gehuwde mannen, 62 gehuwde vrouwen, 37 wedufvnaars en 45 weduwen; totaal 192 mannen en 167 vrouwen of te zamen 359 'personen. 28 Mannen en 14 vrouwen zijn alhier overleden, die elders woonplaats hadden, terwijl 3 mannen en 3 vrouwen, die hier woonachtig waren, in een andere gemeente overleden. Het getal huwelijken bedroeg 150, te we ten: 133 tusschen jonkmans en jongedoch- ters, 2 tusschen jonkmans en weduwen, 6 tus schen weduwnaars en jongedoehters, 7 tus schen weduwnaars en weauwen en 2 tus schen jongedoehters en van echt gescheiden mannen. 5 Echtscheidingen werden ingeschreven. De bevolking, die op 1 Januari 1915 10713 mannen en 11408 vrouwen, totaal 22121 personen, bedroeg, vermeerderde door geboorte en vestiging in de gemeente met 1227 mannen en 1090 vrouwen, terwijl zij verminderde door overlijden en vertrek uit de gemeente met 1173 mannen en 1025 vrou wen, zoodat zij op 1 Januari 1916 bestond uit 10767 mannen en 11473 vrouwen, totaal 22240 personen. Hieronder zijn begrepen de bevolking van het Rijksopvoedingsgesticht, bestaande uit 29 en die van de Cadettenschool, bedragende 168 personen. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 1 Febr. Officieel. Het Duit- sche legerbericht luidt: Westelijk front. In den nacht van 31 Jan. beproefden kleine Engelsche afdeelm gen een slag te slaan tegen onze stellingen ten W. van Massiges. Zij werden terugge slagen nadat het hun aanvankelijk gelukt was op één plaats in de linie door te drin gen. Bij Fricourt verhinderden wij den vij and den trechter van een gesprongen mijn te bezetten. Noordelijk daarvan drongen onze patrouilles tot binnen de Engelsche stellingen door. Wij maakten eenige ge vangenen en hadden geen verliezen. Ten zuiden van de Somme verloren de Franschen nog meer terrein. Op het Oostelijk en Balkanfront geen bijzondere gebeurtenissen. DE LUSITANIA KWESTIE. LONDEN, 1 Febr. Central News ver neemt uit Washington, dat de Amerikaan- sche regeering weinig hoop heeft de Lusi- tania-kwestie door internationale arbitra ge op te lossen. Lansing eischt dat Duitsch- land het optreden van de onderzeeërs vol komen zal desavoneeren. KAASPRIJZEN. 's-GRAVENHAGE, 1 Febr. Wij vernemen dat de kaasprijzen voor 'Februari, bepaald voor verkoop in 't groot zijn voor volvette Mei- zonder en Goudsohe en Edammer kaas met rijksmerk 54.idem zon.der rijksmerk 52.— Volvette September- en October kaas met rijksmerk 48.idem zonder rijksmerk 46.Mei- en Zomer kaas 40 plus (Edammer en Goudsch mo del) 50.September en October kaas 40 plus (Edammer en Goudsch model) 44. Nagelkaas 18.Alles per 50 K G. Voor den verkoop in 't klein zijn de prijzen van bovengenoemde soorten respectievelijk 0.68 0.66, 0.60, 0.58, 0.60, 54, 0.23, alles per K. G. Voor volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met rijksmerk 0.50, idem zonder rijksmerk 0.48, voor jonge'kaas 40 plus (Edammer en Goudsch model) ƒ0.46. Jonge kaas 30 plus ƒ0.375 jonge kaas plus 20 ƒ0.325 voor Komijne kaas in Leidsch of Delftsch model met ten minste 12% vet in droge stof 0.55. Alles per Vi K. G. De overige prijzen bleven on veranderd'. EERSTE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 1 Febr. In de voor- loopige verslagen over de oorlogsbegroo- Uil iNU^KU-öUlAKWUUiUt. uiouaavunu iuciU ue lumuouwvcieeUigm^ i-miuuuuwutidUg naar jaaivergauenug ten t/caic van uen ucer J. ue DatiKcr. I t I I lo At- li al K ao ft< ii in Q •■*1 n n 1 1 I A'\.ar\ hof- T—I R «M nfnni «.nl

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2