VERZEKERT UW RUITEN ONDERLING. 1VI ('«minuien van heden. van Uwer Excellence's Departement onder meer de voeding en verzorging van troepen is opgedragen „dat het de aandacht van ondergeteeken (Jen heeft getrokken, dat de voorziening in de behoefte aan kaas voor het Nederlandsche le ger aan enkele kaashandelaren is gegund; dat adressanten allereerst meenen te mo gen opmerken, dat deze bevoorrechting van enkele handelaren onbillijk is jegens de velen die als zij Staatsburgers zijn, als zoo danig hunne belasting betalen en evenveel aasnpraken hebben om ten behoeve van het le ger leveranties te doen „dat aan deze onbillijkheid een einde zou kunnen worden gemaakt, wanneer gunning na publieke inschrijving plaats vond; „dat bovendien de thans gevolgde wijze voor het Rijk zeer kostbaar is „dat toch kaas van minstens even goede kwaliteit door de Rijkspakhuizen kan worden geleverd 'tegen een prijs van 67 per 50 Kg- lager dan die, welke thans wordt be steed; „dat, bij -dte belangrijke buitengewone uitga ven, die de tegenwoordige tijdsomstandighe den voor 'ons land noodzakelijk maken, het van belang moet werden geacht, dat meer nog dan anders, de meest mogelijke zuinig heid worde betracht; „dat dte onderwerpelijke handelwijze noo- delooze geldverspilling ten gevolge heeft; .dat een en ander nog meer klemt, omdat de bevoorrechte kaashandelaren hunne voor raden exportkaas, die kleiner worden door de levering aan het leger, (welke levering onge twijfeld zeer belangrijk is) weder mogen aan vullen uit de Rijkspakhuizen, welke onbegrij pelijke faciliteit hun door de „Rijkscommissie van Toezicht op de beschikbaarstelling en den uitvoer van kaas" werd gegeven Op grond van al het onderstaande wagen adressanten het, zich bescheiden tot Uwe Ex cellentie te wenden met verzoek, die maatre gelen te willen nemen, die leiden kunnen tot opheffing van eene onbillijk en kostbare be voorrechting van enkele kaashandelaren bo ven vele anderen, die gelijk aanspraken kun nen doen gelden. UIT OUDKARSPEL. Bij de op gisteren gehouden stemming voor een lid van het bestuur van den polder Kerk- en Dergmeer is gekozen de heer Jan Pranger Jbz., alhier. UIT SINT PANCRAS. Daartoe uitgenoodigd door den burge meester dezer gemeente, is een commissie van een 12-tal ingezetenen gevormd om een col lecte te houden voor de noodlijdenden dooi den watersnood. En deze plaatselijke water snoodcommissie had zeer veel succes, want niet minder dan 1186,35 kon afgedragen worden aan de Algemeene Watersnood-Com missie te Amsterdam. UIT HEERHUGOWAARD.. Hoewel een tamelijk belangrijke agenda was te behandelen, werd de jaarvergadering van tiugowaards Belang niet druk bezocht al zagen we het wel eens minder. De heer J j. van der Meulen opende de vergadering en drong aan op zakelijke discussies. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van Dr. Post, vond de voorzitter gelegen heid er op te wijzen, dat mede op diens initi atjef de vereeniging is opgericht, dat hij ge durende haar bestaan alS voorzitter fungeer de, die de stuwkracht der vereeniging mocht worden geacht, waarom hij voorstelt Dr. A C G. Post het eerelidmaatschap der vereeni ging op te dragen, waartoe onder applaus dei vergadering werd besloten. Door de heeren P. Meereboer en J. de Groot werd de rekening nagezien, welke tijd wordt benut tot het houden der verkiezingen hl wijk I werden herkozen de heeren K. Mo lenaar en Jc. Beerse, in wijk II de heeren J. J. Van der Meulen en gekozen Ds. Spierings, in Wijk II herkozen A. Leegkater en gekozen P Meereboer, in wijk IV herkozen J. Kieft en* G Bakkum Uit het financieel verslag bleek, dat de to taai-inkomsten hebben bedragen 77.331,0 de uitgaven 54.56, alzoo een batig saldc van 22 77%. Op advies der commissie, wel ke dc rekening met haar bescheiden in ord 1 had bevonden, werd ze onder dankzegging goedgekeurd. Bij de bespreking van punt 5 der agenda ..Polderbelangen", werd met op één na alge meene stemmen besloten in een adres aan Oed Staten er op aan te dringen, dat deze moge blijven vasthouden aan hun voorstel aan het Polderbestuur om aan het bezit van I H A stemrecht en verkiesbaarheid te vei binden Bij de discussie over deze aangele genheid werd er op gewezen, dat juist hei kiein-grondbeziit den polder tot bloei en vooruitgang heeft gebracht. Door den penningmeester werd ingeleid het voorstel van gelijkstelling van contribu tie. Na eenige discussie werd dit voorste! met groote meerderheid van stemmen aange nomen en de contributie vastgesteld op 25 cent per jaar. Bij de rondvraag werd gewezen op de on diepten bij sommige laadplaatsen aan de ringvaart, op de slechte kluften bij sommige polderuitgangen; op den treurigen toestand van den toegangsweg naar 't station Noord- Scharwoude en op sloot en bruggen- langs en in het Kabelpad. Door het bestuur zal na onderzoek aan betrokken autoriteiten worden geadresseerd. Met de beste wenschen voor den bloei der vereeniging werd daarna de vergadering ge sloten. UIT SCHOORL. Volgens het verslag van den boekhouder van het Onderlinge Veefonds, alhier, over het jaar 1915, telde dit Fonds einde December 78 deelhebbers en waren 639 runderen voor dc som van 95050 verzekerd. Afgekeurd waren 26 runderen, welke 1643 opbrachten en waarvoor 3649,30 werd uitbetaald. Aan contributie werd 2303,08 geïnd, terwijl het batig saldo van 1914 80,95 bedroeg Van de Leenbank was 300 ontvangen en van de Brandassurantie 4,59 bekomen. Aan sala rissen was 97aan verloskundige hulp f 213,15; aan keurings- en vergaderingskos- ten 15.30; aan commissarissen voor taxatie- loon reis- en verblijfkosten, vervoer, enz 65 27 en aan diverse onkosten 22,97 be taald, zoodat de rekening sloat met een ba tig saldo van 268 63. UIT WARMENHUIZEN. Voor de Nationale Militie, lichting 191.7, werden voor déze gemeente 13 jongelingen ingeschreven, en voor de Landstorm, jaarklas sse 1911, acht personen. KORTE BERICHTEN. 'Het water der „Beersche Maas" valt lang zaam. De meeste binnenwegen beginnen droog te worden. Het droogkomend bouw land biedt een treurig gezicht. Alle winter graan, voor de overstrooming zoo prachtig en welig groeiend, is totadl vernietigd. Boven Vlieland en Terschelling is weel een Zeppelin gezien, die in Noord-Oostelijke richting verdween. Het N. v. d. D. meent een luchtschip boven de hoofdstad te hebben ge hoord. Het schip kon echter door den dik ken mist niet gezien worden. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor Apeldoorn zal plaats hebben op Donderdag 17 Februari, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 Februari, de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 7 Maart. De Staatsraad jhr. Mr. Quarles van Ufford is vrij ernstig ongesteld. Te Bergen op Zoom hebben leden van het daar gevestigde vluchtelingenkamp twist gehad, een twist, die zoo hoog liep, dat de militaire macht de hulp inriep van de politie De verschillende twistenden werden geschei den. Het ongeluk wilde, dat een veldwach ter, die in burgerkleeren met een revolver in de vuist rondliep om bij de relletjes zijn collega's te assisteeren, door een soldaat voor een der belhamels werd aangezien. Hij kreeg een schot in de buik en moest in.een ziekenhuis worden opgenomen. Een dievenbende schijnt te Heerlen aan den slag te zijn. Schier nacht aan nacht wordlt ingebroken. Daders zijn. nog niet aangehouden. Blijkens de 75ste lijst is van 16 tot en met 22 Januari 1916 voor het Kon. Nat Steuncomité 1914 aan bijdragen ontvangen 2501.68, makende met de bedragen der vo rige lijstén een totaal-generaal van 3.584.732.95%. Er is maar een Underiuige Uia&assurantie in Alkmaar. De Agenten zijn üebr. Molenaar, Nieuwesloot en J. Mienis, Bergerhout. Bestuursleden Jb. Cloeck. C.J. P.J. A. Hoksberoen. W. M. H. Pels. W. J. L>. Appel. JS. Lind.J. F. Lubbe. J. Rinobrs STADSNIEUWS. 13e VERAN1WUOKD1NG. Opbrengst aquarellen 16; G ƒ5; Mej. A. M. O. 500; Mevr. Wed. J. D. B. 200; F. A. 1.50; Israëlitische Vereeniging „L. O." 6; J. E. 2.50; Rike 0.50; N. K. te Amsterdam 1.25; uit de spaarpot van Grietje 0.50 Opbrengst aquarellen 16; G. 5; Mej. A, Grietje 0.50; de Lange en de Moraaz 400; inhoud bus Woensdag 0.62, J. S. 2.50; te zamen 1136.37. Met het verant woorde bedrag ad 12905.79 in - totaal t 14012.10. Aanzienlijke giften maakten den dag van heden weer tot een besten, zoodat er vandaag een aanvang gemaakt wordt met het vijftiende duizendtal. Een bescheiden aanvang wel is waar, maar zou de 15.000 niet bereikt kunnen worden? BENOEMD. Bij Kon. Besluit-is bij het reserve-personeel der landmacht tot reserve 2e luit. bij het 9de regiment benoemd de heer J. Fortuin, alhier AANGEHOUDEN. Gisteren zijn door de politie aangehouden twee Volendammer jongens, die ontvlucht waren uit liet gebouw van den R.-K. Midden stand te Egmond aan Zee, waar ze onderge bracht waren. Zij zijn weer naar Egmono aan Zee teruggebracht. BRANDJE. Vanmorgen ontstond brand in het percee Linden laan 66, be\4ioiid door J. L. Klugt De oorzaak was het drogen van wasciigoen bij de kachel. Met een paar emmers waiei werd het vuur gebluseht, de politie, dn spoedig aanwezig was, behoefde geen assis itntie te verleenen. De schade, die J 50 i 60 bedraagt, wordt niet door verzekenne gedekt. De achterkamer was uitgebrand. DE MELKKWEST1E. In het uitvoerige antwoord van den Minis ter van Landoouw, Nijverheid en Handel op de vraag van mr. Sannes betreffende de Nma van Burgemeester en Wethouders van Am sterdam aan den Raad dier gemeente gericm inzake de melbvoorziening der hoofdstad, waarin de geheele melkkwestie over hei gansche land behandeld wordt, staat over de zen strijd 111 onze gemeente het volgende:, Betreffende de tweede aangelegenheiu meent ondergeteekende niet beter te kunnei doen dan een tweeial gevallen te memoree ren. waarin het, dank zij dezerzijds gtepieegu overleg met een der bestuursleden van den Bond van Melkveehouders, gelukte een reeua ontbranden melkoorlog spoedig te stuiten en een elders dreigenden melkoorlog te voorko men. Het eerste geval heeft betrekking op Alk maar, waar de niet bij den Bond van Melk veehouders aangesloten Vereeniging van Melkveehouders weigerde zich neer te leggen bij den door den burgemeester met machti ging van ondergeteekende vastgestelden maxi mum melkprijs. Genoemde vereeniging riep de hulp in van den secretaris van den Bono van Melkveehouders te Amsterdam, die zich tot het departement van ondergeteekende wendde met verzoek om inlichtingen. Deze werden hem bereidwillig verstrekt met het gevolg, dat hij de genomen beslissing billijk achtte en pogingen in het werk stelde, dat de Alkmaarsche melkveehouders genoegen na men met den vastgestelden maximum melk prijs, in welke pogingen hij onverwijld slaag de. De secretaris van de Melkveehoudersver- eeniging, alhier, met wien wij over dit ant woord spraken, deelde ons mede, dat dit on juist is. Wel trachtte de secretaris van den Bond van Melkveehouders te Amsterdam de mee ning van den Minister ingang te dpen vinden onder de melkveehouders hier ter stede, doch ter vergadering werd hiertegenover met feiten aangetoond, dat de Minister in deze volstrekt niet overal dezelfde lijn volgde. In Alkmaar besloot men dan ook alleen wegens overmacht en onder protest tot op heffing van den melkoorlog. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van gisteren. BALDADIGHEID. L. 'B., arbeider te Oudorp, had uit balda digheid eenige electrische lampjes op een avond stuk gegooid. De getuige-verbalisant H. Bleyewaal, hoor de op den bewusten avond zingen en schreeu wen op straat. Get. hoorde, dat er gegooid werd met steenen en het resultaat van dat gooien was, dat een eiectrisch lampje geraakt werd en stuk sloeg. De lampjes zijn eigen dom van de gemeente. Bekl. moet niet te Desi aangeschreven staan bij den burgemeester. Wanneei" hij in gezelschap van anderen is, dan is hij altijd rumoerig en baldadig. De Officier van Justitie meende, dat derge lijke baldadigheid streng gestraft moet wor- uen en wei met een gevangenisstraf van een maand. INDRINGERS. Op het erf vaii JacoD üu%er is in Decem ber binnengedrongen A. de V., arbeider te Andijk. Het erf was geheel afgesloten, zoodai twee houten deuren moesten worüen open gebroken om zich toegang te kunnen ver schaffen. Getuige G. Mullender had het openbre ken geconstateerd. Even voor middernacht zag get. de deuren van liet erf van Burgei openstaan en toen hij het erf op ging 'trof hij 2 jongens. De een werd vastgehouden en de ander, deze beklaagde, vluchtte, maar werd later aangehouden. Get. verklaarde, dat de hekl. aangenouden werd op een ander erf dan dat van Burger. Den laatsten tijd hebben de gemeenteleden op AndijK veel last van brave jongens, die erg baldadig optreden. Getuige Burger lag te bed toen hij gewekt werd door het lawaai op zijn erf. De Officier van Justitie herinnerde eraan dat de bekl. al meer is gestraft. Dit keer wilde spr. 2 maanden gevangenis straf vragen. Als medeplichtige aan de indringerij op het erf van Burger heeft zich te verantwoor den D. K„ arbeider te Andijk, die wel erkende op het bewuste erf geweest te zijn. Met stee nen heeft hij echter niet gegooid. Hij kwam zijn fiets halen in den stal van Burger. De veldwachters Mullender en Griffioen waren op het opengebroken erf doorgedron gen en hadden daar deze beklaagde aange troffen. Op het erf lagen groote metselsteenen verspreid, waarmede de beklaagde gegooid zou hebben. Get. Mullender zeide, dat bekl. zeer ongun stig bekend staat. Hij is tot zoo laat mogelijk in de kroeg en haalt de ergste baldadigheden uit. De President zeide, dat de Rechtbank ge ducht in zaï grijpen om een einde te maken aan die baldadigheden. Het is meer dan er gerlijk zooals opgetreden wordt. Getuige juffrouw G. Burger vertelde dat ze den volgenden morgen na de indringerij den stal is gaan bekijken met de dienstbode ert 't bleek, dat geen schade was aangebracht De deur van den stal is waarschijnlijk .fipen geweest. Het gebeurt wel, dat bekl. zijn fieg in den stal zet en haar 's avonds komt halen De President: Ik waarschuw u, juffrouw, dat u alleen de waarheid zegt en u niet laai intimideeren door dezen beklaagde. De juffrouw hield vol, dat de jongen wer kelijk weieens zijn fiets komt halen. Of hij den bewusten avond zijn fiets in den stal had gezet, weet zij niec. Getuige Simon Burger zou van den bekl gehoord hebben, dat hij op het erf van Bur ger wezen moest om z'n fiets te halen. De PresidentDurf je bij deze verklaring te blijven Verklaar pertinent of dat waarheid is. langzaam en is uitnemend te volgen. Het is een waar genoegen den heer Brown te hooren, om zijn vaak geestige zetten, maar ook om de diepe tragiek, die hij in zijn ver tellingen kan geven. Hij kan zijn toehoorders doen schudden van den lach, maar hij weet ze eveneens te boeien. De bladen geven recensies, waarin het op treden van den heer Brown op prijs wordt gesteld. Allen willen hem graag wel meer hooren. De Hoogleeraren aan de universitei ten roemen zijn lezingen ook zeer. INGEZONDEN STUKKEN. zich toe te eigenen. Eenige dagen nadat déze getuige dat voorwerp verloren had, werd het door H. B., schipper, zonder vaste woonplaats, te koop aangeboden aan den heer G. Somberg, die uit zijn werkplaats gehaald werd om het te koop aangebodene te bezien. De beklaagde was niet verschenen. Tegen over de politie had hij erkend. Eisch 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. VALSCHE AANGIFTE. M. E. L., te Helder, had aangifte bij dte politie gedaan van dte vermissing van 4. waai van niets aan was. Volgens den Off. van Justitie was aangifte van diefstal gedaan waardoor verdenkingen konden rijzen tegen huisgenooten. Spr. eischte een gevangenis straf van 3 dagen. BELEEDIGING. G. M. v. O. te Helder had een briefkaart ge stuurd aan get. A. Voss, bioscoop-operateur, welker inhoud deze getuige beleedigend voor zich acht'te. De beklaagde heeft erkend, dat zij de brief kaart heeft geschreven. Eisch 15 boete subs. 3 dagen hechtenis De zaken tegen J. D. en W. K. werden met gesloten deuren behandeld. De zifting werd daarna geschorst. MISHANDELING. Om half twee werd de zitting heropend, waarna behandeld werd de zaak tegen J. S., schildersknecht te Westzaan, die voor de her- I berg van Van Marle te Westzaandijk ruzie I niets. De waarschuwing 7,boer past op je Mijnheer de Redacteur! Ik kan 'maar niet begrijpen waarom of de heer Stoel er tegen is dat ik aanspoor om proeven te. nemen om het zoutgehalte uit den overstroomden bodem op te lossen, waar toch overal betoogd wordt dat het zeewater zooveel schade heeft gedaan in het overstroomde ge- bied. Waarom niet medegewerkt om deze schade te beperken Het nemen van proeven kost toch geen geld, alléén maar eenige moeite. Ik spoor niemand aan om geld uit te geven, integendeel, maar tracht alléén belang stelling in 't leven te roepen bij de belang hebbenden en gebruikte als middel de nor- maalmest. De aansporing tot het nemen van proeven in de le plaats door belanghebben den, is geheel in 't belang van hen en kost Getuige zeide aarzelend, dat bekl. werke lijk de fiets wilde halen. De President waarschuwde den get., want spr. zal het er niet bij laten als meineed blijkt Get. trekt zijn eerste verklaring in en zeg dat niets gesproken is over een fiets, die ge liaald moest worden. Na aandringen van den President verklaarde get. nadat de bekl, de rechtszaal even moest verlaten dat hij be ïnvloed is geworden door den beklaagde Daarom heeft hij nu eerst gelogen. De President vroeg nu de get. juffr. G. Burger of zij bij haar verklaring blijft, dai geen steenen den volgenden morgen om dt schuur werden gevonden. Get. zegt, dat zij de steenen er niet heeft ge zien. Get. Mullender blijft erbij, dat wel jjegelijk groote metselsteenen overal verspreid lagen. I11 den nacht van de indringerij heeft juffr Burger verklaard, dat natuurlijk de deuren van de stal gesloten waren. Nu zeide zij, dat ze best open geweest kun nen zijn. De beklaagde werd weer binnengeleid. De President zeide den bekl., dat Simon Burger erkend heeft, dat het praatje van de fiets een afspraakje is geweest. Spr. waar schuwde hem dergelijke practijken niet meer uit te halen. De Officier van Justitie vond, dat het in grijpen van de Rechtbank op tijd was ge schied. Er zouden anders nog ernstiger din gen kunnen gebeuren. Het verhaal van de fiets was geheel gelogen en spr. achtte den be. klaagde een gevaarlijk individu en eischte 3 maanden gevangenisstraf. De derde in den bond was bij dit indrin gers zaakje S. B., schipper te Andijk, die even eens zonder toestemming op het erf van J Burger was doorgedrongen. Get. Griffioen noemde het optreden van de jongens in Andijk allertreurigst. Ergerlijke baldadigheden begaan zij. Door den Officier van Justitie werd er op gewezen, dat vroeger een ingrijpen van de Rechtbank geholpen heeft op Andijk en dat nu weer krachtig aangepakt moest worden om een einde aan den bedroevenden toestand te maken. Spr. eischte 2 maanden gevangenis straf. ERNSTIG VERZET. Wegens ernstig verzet tegen de. politie had zich te verantwoorden J. W. te Hoorn. Eisch één maand gevangenisstraf. ONEERLIJKHEID. J. Posthumus, varensgezel te Enkhuizen, had in December een gouden voorwerp ver loren. Hij had niemand recht gegeven dat duitenheeft in dezen absoluut geen zin en is m i- geheel misplaatst, er is bepaald een be gripsverwarring tusschen den geachten inzen der en mij. Blijkt liet dat de genomen proeven met het een of andere middel beantwoorden aan het doel, dan begint bij doorvoering in 't groot, pas het uitgeven van geldmaar dan is het ook geheel in 't belang der zaak en zal het alleszins loonend zijn, tenzij de schade door r 'J zeewater aan de landerijen toegebracht, in kreeg en dat hij dadelijk daarop zijn mes derdaad kleiner is dan wordt voorgesteld, trok en maar toestak. Hij was dronken. Duidelijkheidshalve wil ik nog even uit- De President liet dien bekl. het mes, waar- drukkelijk zeggen, dat men, afgescheiden van mede de handeling gepleegd was, zien en normaalmest, evengoed proeven kan nemen meende, dat alleen het dragen van een derge- met groentenmest of onvermengde hulpmest- lijk dolkmes reeds strafbaar was. Spr. achtte stoffen of de een of ondere chemische oplos den bek.l een gevaarlijk individu. Met dat sing als bij het proefnemen maar voor zit maakte met getuige Bus. Get. Nat zag in December voor de herberg een meisje staan, waarmede get. stond te pra ten. Hij zag, dat ze aangegrepen werd door bekl. Get. zei toen: pas op, hoor. En nog voor get. zijn hand oplichtte om af te weren, stak de bekl. -hem reeds met een mes. Enkele steken kreeg getuige, in den schouder en in de handen. Get. zeide, dat hij niet he geslagen had. Bekl. vertelde, dat hij wèl eerst een klap mes kon hij iemand wel dadelijk dooden. Get. Bus had de bekl. zien steken. Bekl. zeide, dat hijzelf met het meisje stond te praten, terwijl get. Nat vertelde, dat hij juist het eerst met haar stond te praten. De Off. van Jussitie achtte het geval zeer ernstig en eischte 4 maanden gevangenisstraf. Bekl. zeide, dat alles in dronkenschap was gebeurd, maar de President achtte dat g«en verontschuldiging. I NOG EEN KALENDER. Wij ontvingen, door bemiddeling van den agent, den heer H. F. Morra, te Heiloo, nog een wandkalender der Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen, gevestigd te Am sterdam. Het is een fraaie kalender op stevig papier gedrukt. LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING. De eerste liefdadigheidsvoorstelling door depot V Inf. brigade in de Harmonie is gis teravond voortreffelijk geslaagd wie he denavond1 van de herhaling wil profiteeren, vindt daartoe wellicht nog gelegenheid, daar er aan het gebouw der Harmonie nog eenige kaarfen verkrijgbaar zijn gesteld. Aan het slot van den avond kon kapitein Dumont met erkentelijkheid constateeren, dat deze voorstelling een flinke som ten bate van de door den watersnood getroffenen had op geleverd. Hij dankte dit vooral aan de da mes en heeren die door kaarten-verkoop, door het beschikbaar stellen van programma's en kaarten, het aankleeden van de zaal en het tooneel er toe hadden meegewerkt, dat de zaal „oververkocht' was en dat de bruto-op- brengst geheel aan het doel ten goede kon komen. Op dien steun kwam het vooral aan, een programma te maken was zoo erg niet, zeide hij. Inderdaad is het depot er in ge slaagd een aardig, afwisselend programma samen te stellen. Het hier zoo populaire fan farecorps heeft zijn kopermondeu en trommen doen daveren door het tooneel-bosch en met zijn militaire muziek de za'al doen trillen 1 let opende het programma met het Wien Neerlandsch bloed, dat natuurlijk staande door de aanwezigen werd aangehoord. Het mannenkoor was verkouden geworden en kon zich niet laten hooren. Mej. v. Egmond had voor haar drietal liederen een aanmeo- d-igend applaus in ontvangst te nemen, tenvijl mej. Langeveld, de jeugdige violiste, wef en kele malen teruggeroepen werd. Voor de be loofde Kalif v. Bagdad kwam het Heimkehr aus der Fremde van Mendelssohn, waarmede het strijkquintet veel succes inoogstte. De heer van der Meer gaf naast zijn aangekon digde cello-nummer nog een extraatje, dat eveneens zeer geapprecieerd werd. Bijzonder hartelijk werd luitenant Kloos toegejuicht, vooral na Spoel's bekende „Van een Konings- vrouwe". Óp deze nummers, waarvan de soli door den heer J. Henri Oushoorn op de hem eigene wijze werden begeleid, komt onze muziekverslaggever, die hedenavond de voor stelling bijwoont, morgen nog even terug. Het programma bevatte verder eenige zeer correct uitgevoerde staafoefeningen en ver schillende loop- en gevechtsoefeningen, aan val- en verdedigingsmanoeuvres, terwijl aan het einde den bezoekers een blik in een bivak werd vertoond, waar het kaartspel dra werd onderbroken door onraad, dat in de zaal eeni ge angst veroorzaakte, welke echter verdween, toen de vertooning eindigde met een apotheose onder Bengaalsche verlichting. Wij twijfelen niet of organisateurs, execu tanten en bezoekers zullen allen met evenveel genoegen terugdenken aan deze liefdadig heidsvoorstelling, waarvan de reprise ook he denavond velen genot moge verschaffen' REV. J. IRWIN BROWN. De bekende Iersche geestelijke, uit Rotter dam, Reverend Brown, zal in „De Unie" de volgende week Donderdagavond om kwart voor' achten een lezing houden over het on derwerp „An Irishman's difficulties with the Dutch language. Door het geheele land trad Rev. Brown reeds op met zijn onderwerpen, die altijd den geheelen avond het publiek al lerprettigst bezighouden. Dat hij graag ge hoord wordt blijkt uit de volle zalen, die hij immer in elke plaats, waar hij optreedt, heeft Ook zijn verschillende boeken zoo fijnen humor gevende worden graag gelezen. En het behoeft voor niemand een bezwaar te we zen, dat hij niet zoo goed bedreven is in de Engelsche taal, want Rev. Brown spreekt heel de zoutoplossingen uit den grond weg te ne men of te verminderen, toevallige proeven kunnen ook nuttig zijn, wamt het is algemeen bekend dat de grootste uitvindingen berusten op toevalligheden, ik denk hierbij b.v. aan stoom en electriciteit. Wat de geachte inzender schrijft over de uitkomsten van normaalmest, die niet schitte rend of zelfs slecht zouden zijn, dit kan ik niet beoordeelen en doet hier niets ter zake. Niemand der genoemde personen heeft nog proeven genomen en nergens zijn nog uit komsten (prbctische) aangetoond betrekkelijk de wijze waarop men bodemzouten door zee- wateroverstrooming en schadelijk voor den groei kan oplossen of verminderen en hierom gaat het alleen. Ook zou het niet moeilijk zijn, als men wil de redetwisten over de bertiestingswaarde van de een of andere hulpmessttpf, de meest onge lijke practische en theorethische uitkomsten tegenover elkaar te stellen. Ook door de meest bekende specialiteiten op het gebied van bemesting wordt steeds tot proefnemen gead viseerd. Laat men toch de 'hand aan den ploeg slaan en niet teegenwerken zooals mij zoo even nog werd medegedeeld door één (die door den ge- achten inzender ook een officieel persoon zou worden genoemd), die het initiatief nam als belangstellende om belanghebbende polderbe sturen in den omtrek van Alkmaar te helpen bij het verhoogen en verbeteren van het pol- derpeil. Bij de bespreking van zijn plan on dervond hij van de meesten, waarbij zelfs de meest belanghebbenden, niets dan tegenwer king, gebaseerd op eenige persoonlijke plei- nigheden. Mijnheer de Redacteur, misschien denk ik foutief, maar houdt het mij dan ten goede, is het niet vreemd waar U alle moeite doet om gelden in te zamelen voor de overstroo ming en vele stadgenooten een werkelijk groot bedrag geven als medelijdende belangstellen den, de werkelijke belanghebbenden zoo wei nig medewerken, ja zelfs tegenwerken, om eene oplossing te zoeken om hen beter te be veiligen bij eene eventueele overstrooming? zoodat men zelfs genoodzaakt zal zijn hen van overheidswege te dwingen. Hoogachtend, B. HOEK. Alkmaar, 2 Februari. STAATSLOTERIJ. Nos. 12005, 20424 1000. Nos. 3994, 12171, 12280, 12873, 14391 ƒ400. Nos. 4380, 8739, 14636, 18227, 20714 200. Nos. 2105, 5468, 7599, 8872, 10010, 10847, 11259, 14098, 15727, 15760, 20631 100. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 2 Febr. (Officieel avondcommu niqué). In (\rtois hevig artillerieduel. Ten noordoosten van Atrecht stuitten wij een aanval van den vijand door het werpen van handgranaten. De Duitsche stellingen aan den weg naar Rijssel tusschen de Aisne en Oise en ten noorden van .de Aisne werden door onze artillerie krachtig beschoten DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 2 Febr. (Officieel). Westelijk front. De vijandelijke artillerie ontwikkel de in enkele sectoren in de Champagne en in de Vogezen groöte activiteit. Lens werd opnieuw beschoten. Een groot Fransch vliegtuig is neergeschoten. De inzittenden werden gekwetst en gevangen genomen. Oostelijk front. Sterke afdeelingen Rus sen werden door Duitsche verkenningsaf- deelingen aan de Wiesielucha tusschen Stochod en de Styr aangevallen en vernie tigd. Balkan-front. Onze vliegtuigen hebben in de havenwerken van Saloniki groote branden waargenomen, blijkbaar ontstaan door het werpen van bommen uit onze luchtschepen. dTturksche troonopvolger. KONSTANTINOPEL, 2 Feb De troon opvolger Gussuf Izzedin heeft zich, we gens zijn ziekte, het leven benomen. Van morgen om 7 uur heeft hij in zijn paleis mool/fo mal nraknt^vn I (1111 tonImnil in A 11 j

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2