voor een „luttel bedrag gelds" verkocht aan „Variété's". De la Mar begrijpt niet, dat Speenhoff hem „Zijn EdelAchtbare" op den hals wil schuiven, Hij weet heel góed, dat geen van beiden de „schuldige" is. „Vriend Speenhoff", vraagt de la Mar dan, „waarom waai je met alle winden mee? Waarom laat je je bij je jubileum door den heer Spiekman aanspreken als: „waarde par tijgenoot" en zing je enkele dagen later een lied ter verheerlijking van het koningschap? Waarom was je in „De Ware Jacob" ('toen je er nog aan verbonden was) vrij sterk pro- Duitsch, en tapje 'je, toen je in het geval „Barbarossa" een voordeeltje zag, uit een ander vaatje? Wil je ook dat niet eens aan het publiek mededeelen? Ik heb je niet „op gedrongen" schunnige liedjes te zingen en verzoek je beleefd, deze beschuldiging in te trekken. „Tot slot een raad. Koos, als oud vriend Indien je geweten bezwaard is door het geld verdiend met de jou door mij opgedrongen schunnige liedjes en met het (volgens jou) door mij geschreven „beruchte"Zijn Ede' Achtbare", geef dan jouw aandeel in de winst aan het Watersnood-comité of andere liefda dige instelling. De boeken zijn er nog, we kunnen het precies uitrekenen „Als je dat doet, Koos Speenhoff dan za' ik gelooven. dat je werkelijk anders bent ge worden, uit volle overtuiging. Nu geloof ik het nietl" Gemengd nieuws. APPèL AANGETEEKEND. De auditeur-militair bij den krijgsraad te 's-Gravenhage heeft namens den advocaat-fis caal bij Hr. Ms. land- en zeemacht appèl aan- geteekend tegen de volgende vonnissen van dien krijgsraad in de zaken van F. A. M. V., milicien der infanterie, af komstig uit Bergen, vrijgesproken van de aanklacht van diefstal van twee kwartjes ten nadeele van een kameraad. A. K„ milicien der infanterie, afkomstig uit Bergen, vrijgesproken van de 'aanklacht van poging om behulpzaam te zijn bij de ont vluchting van twee Duitsehe officieren uit het interneeringskamp aldaar. r F.. F., musketier bij de Duitsehe armée, thans geïnterneerd te Bergen, vrijgesproken van de aanklacht van het behulpzaam zijn bij de ontvluchting van twee Duitsehe officieren uit het interneeringskamp aldaar. DESERTEURS. Voor den Haagschen Krijgsraad stonden gisteren terecht twee geïnterneerde Duitsehe soldaten, aan wie ten laste was gelegd, dat ze hun belofte hadden geschonden om niet te -deserteeren uit het interneeringskamp. Uit de voorgelezen getuigenverklaring van een der militairen van het bewakings-détache- •ment van het interneeringskamp, bleek dat, deze infanterist bekl. op den 30 December aantrof aan het station te Alkmaar in burger- kleeding op het punt met den trein te vertrek ken naar Amsterdam. Deze getuige, die met nog een paar kameraden met verlof ging, waarschuwde den stationchef dat er geïnter neerden in den trein zaten, doch aan deze waarschuwing werd geen gevolg gegeven Aangekomen aan het Centraalstation te Am sterdam, heeft getuige beide-beklaagden aan gesproken. Hij maande hen aan naar Bergen en naar het kamp terug te keeren. Beklaagden weigerden en wenschten niet naar het interneeringskamp terug te keeren, alvorens den heer Schroder, hoofdredacteur van „De Telegraaf", gesproken te hebben. Zij vertrokken daarna per auto naar het bureau van genoemd dagblad. Daar aangekomen werden zij door een korporaal gearresteerd nog voor zij naar binnen konden gaan en werden vervolgens aan de politie overgele verd, die voor terugzending naar Bergen zorgde, aldus het Hbld. Aan een als getuige gehoorden militair werd door den verdediger mr Th L. v. Ber ckel gevraagd, of het waar is. dat de le luite nant De Groot in de maand Juli j 1 mede tot deze beklaagden de vraag heeft gericht of zij deserteurs waren van het Duitsehe leger ir welk geval zij vrijgelaten zouden worden Getuige beantwoordde de vraag bevest' gend. Beklaagde M. ondervraagd verklaart dat hij in het laatst van November burgerklee ding heeft weten te krijgen, deze in het bosch heeft verstopt en dat hii zich op 30 Decembei in burgerkleeding uit het kamp heeft verwij derd. Vervolgens dce'de deze bekl mede. dat h' met zijn medebeklaagde, komende van het front te Dixmuiden, bij Sluis over de grenzen was gekomen en dat hij zich daar als deser teur bij de grenswacht had aangemeld. Deze wilde echter niets met hen te doen hebben Men raadde hen aan weder naar bet front te rug te keeren; dit wilden zij niet. Toen zij den volgenden dag nog in Sluis waren, werd hun gezegd dat indien ze niet terug over de grenzen gingen, zij zouden worden geïnter neerd. Eenmaal in het interneeringskamp te Berge, hielden zij hun mond en gaven niet op dat zij deserteur waren. Uitvoerig verhaalde bekl. vervolgens hoe ze later, toen le luitenant De Groot zei. dat alle deserteurs zouden worden vrijgelaten, zich ook als zoodanig aanmeldden. Hierdoor verloren hunne gezinnen in Hamburg hun ondersteuning. Toch in het onderhoud daar van moetende voorzien, wilden zij werk zoe ken in de hoop dat ze nu spoedig vrijgelaten zouden worden Later bleek hun, dat men wellicht niet ge loofde dat ze deserteurs waren en besloten zij een poging te doen daarvoor een bewijs te krijgen. Zij wilden daartoe zich naar Sluis begeven en denzelfden dag terugkomen. Den 30 December gaven zij aan hun plan uitvoe ring. Alvorens naar Sluis te gaan, meenden zij bij de redactie van „De Telegraaf" raad en voorlichting te kunnen krijgen. Dit verhaal werd door bekl. K. bevestigd. Op de vraag, waarom ze uit het Duitsehe leger waren gedeserteerd, antwoordde bekl. M., dat hij weinig Duitsch voelde, daar hij Pool van geboorte is. Bekl. K. deelde mede dat hij na verschillende gevechten in België te hebben medegemaakt, ook in Frankrijk ge vochten Jiad en bij het legerkorps heeft ge staan 'dat reeds voor Parijs stond Daarna vocht hü aan den IJser. Zijn zenuwgestel geraakte zoodanig in de war, dat hij ten slot te besloot over ae Nederlandsche grens te gaan, ten einde tot rust te komen. Op verzoek van den verdediger werd ver volgens voorlezing gedaan van een schrijven van luitenant De Groot, waarin deze ontken de tegen de geïnterneerden gezegd te hebben, dat de deserteurs zouden worden vrijgelaten. Hierna begaf de Krijgsraad zich in raadka-_ mer en gelastte daarna schorsing van de zaak' tot Donderdag a.s. 2 uur, ten einde luitenant De Groot te hooren en den verdediger en den Krijgsraad in de gelegenheid te stellen het dossier nadei te bestudeeren. OM DE VRIJHEID. Een der op Urk geïnterneerde Belgische officieren heeft aan den Belgischen gezant te Den Haag een uitvoerig adres gezonden, waarin hij de wettigheid van de interneering der Belgische militairen bestrijdt op grond hiervan, dat België niet als belligerent zou zijn te beschouwen, daar dit land slechts zijn neutraliteit verdedigt. Het adres beroept zich op juridische commentaren, op 't desbetref fende artikel (10) van de Haagsche Conventie en op enkele artikelen, welke in den laatsten tijd daarover in de Dujtsche pers, o. a. in de „Frankf. Zeitung", zijn verschenen en waar in ook wordt betoogd, dat België niet als belligerent kan worden beschouwd. UIT OUDE NIEDORP. In een gehouden bestuursvergadering van de afdeeling van den Bond van Staatspensi onneering alhier is tot voorzitter benoemd de heer W. Zweet en tot penningmeester de heer G. Liefhebber. UIT ZIJDEWIND. Alhier komt een geval van typhus voor. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De onder leiding van den heer Jan Schrij ver staande zangvereeniging „Gemengd Koor" gaf Donderdagavond voor een flink bezette zaal een prachtig geslaagde uitvoe ring. Slechts een tiental nummers werden ten beste gegeven, maar deze werden dan ook verdienstelijk uitgevoerd. Geheel door zelf standige ontwikkeling, gepaard gaande mei ijverige studie, vermocht de uitvoering de kroon te zetten op deze twee factoren, want de vertolking der liederen was over het alge meen te roemen. Ten slotte werd ten tooneèle gebracht „Het Graf onder den Meidoom", legende uit de 15e eeuw, van W. Hofdijk. Ook aan de uit voering van dezen drama'tischen zang was niet weinig zorg besteed. De heeren C. Groot en A. Schrijver vertolkten onder den Mei doorn de moraal van de legende. Hoewel na tuurlijk artistieke bekwaamheid ten achter komt, toch is het prijzenswaardig dat deze twee heeren een moeielijke prestatie hebben aangedurfd. Echter, met hun bescheiden krachten zijn zij geslaagd en hadden, evenals de zangers, het luide applaus^ ruimschoots verdiend. Morgen zal nogmaals een uitvoering wor den gegeven.' UITBERGEN. Donderdagavond te half acht uur hield de Chr. Boerenleenbank in het Vereenigingsge- bouw haar jaarlijksche algemeene ledenver gadering. Nadat de Z.Eerw. Heer J. F. B. van Deift, Pastoor-president van den Raad van Toezicht, met een toepasselijk woord de vergadering had geopend, werden de notulen der vorige vergadering door den kassier, den heer P. B. van Don, voorgelezen en door de vergadering zonder aanmerkingen goedge keurd. Na liet opmaken van de presentielijst werden de navolgende 'cijfers gegeven Spaargelden: Saldo begin van het dienst jaar 00862,07 )4, in den loop van het jaai ingelegd 84490,80, terugbetaald 65950,24, zoodat de Boerenleenbank op het einde des jaars schuldig was wegens ingelegde spaar gelden 109402,63 34. Over 1915 was in to taal aan rente betaald 3748,74. Voorschotten: Uitstaande bij het begin van het jaar 45335,—, in den loop van iMl 5 aan nieiiwe voorschotten uitgegeven J l§5tb,terug ontvangen J lo4iö,uü zoo uat op het einde van 19io tornal uitstaande was J 45433,50. Aan rente werd ontvangen 2267,871/2- Loopende rekening: Saldo te goed begin van het jaar 43132,50, in 1915 uitgegeven (te goed) 54888,59, terug ontvangen (schuld) 35469 94, saldo te goed einde 1915 r 62751,15. Aan rente werd ontvangen 1000 11. Ondanks de hooge rente gegeven voor spaargelden, kon over 1915 een netto-winst van 240,10)4 worden geboekt. Het aantal le den van de Boerenleenbank bedraagt 123. Herbenoemd werden: .tot lid van het Be stuur: de heer P. Roskam, van den Raad van Toezicht: de heeren J. Blankendaal en W Spierings. In de plaats van den heer J. Apel doorn, die als zoodanig bedankt had, werd tot lid van den Raad van Toezicht benoemd de heer H. Blank. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening en verantwoording enz. over 1916 werden benoemd de heeren J. Vras- donk, D. Wokke en J. M. de Ruijter. De rentevoet werd vastgesteld als volgt: spaargelden 3)4 pet., voorschotten en loo pende rekeningen 4i/2 pet. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Naar men ons mededeelt, ontstond gisteren in het onbewoond gedeelte van het Armen huis dezer gemeente een begin van brand, welke echter 3poedig kon gebluscht worden. UIT WINKEL. De collecte, gehouden ten bate van het Wa tersnood-Comité, heeft opgebracht 2319,30. UIT SCHOORL. Alhier hadden de volgende polderverkie zingen plaats: 1. De vereeniging van polders en oninge- polderde landen onder Schoorl en Petten. Algemeen Bestuur. G. Polle, Schoorl en J. Bas, Callantsoog. 2. De vereenigde Harger en Pettemerpol- ders. Poldermeester S. P. Dalenberg, Schoorl. 3. Gsoeterpolder. A. J. Peeck, Schoorl, Poldermeester en voorzitter van dit college. UIT SCHOORL. In de gisteren gehouden vergadering van de Tuinbouwvereeniging alhier, werden door den voorzitter de besprekingen ingeleid over de teelt van pronkboonen, zooals die plaats vindt in de Groninger veenkoloniën, 't Was bekend geworden, dat op dezen avond een koopman ter vergadering zou kpmen om zoo mogelijk te contracteeren en 't werd noodig gevonden, vooraf eens na te gaan of 't voor de Schoorlsche gronden iets kon zijn, en te gen welke prijzen de teelt loonend zou zijn Zeer breedvoerig werd van gedachten ge wisseld. Meerdere leden wisten iets af van of hadden onderzoek gedaan naar dit gewas; animo bleek*er wel voor te zijn, terwijl men 't ten leste over den minimumprijs, die ge vraagd zou worden, ook eens was. Daar de koopman nog niet aanwezig was. werden de besprekingen tijdelijk gestaakt en ging 't bestuur over tot de mecfedeelingen over het verloop der Oost-Indische kerszaad teelt 1916. De onderhandelingen met de koop lieden van 1915 hadden tot geen resultaat ge leid, doch nieuwe koopers hadden zich ge meld. 't Gevolg was geweest dat het bestuur had onderhandeld met de firma' gebroeders Sluis te Enkhuizen en met de firma Cooper- Faber en Co. te Bennebroek. De voorzitter vroeg of de vergadering genoegen zou ne men met in te gaan op het bod' van gebrs Sluis, als 't hoogste, zijnde 75 ets. voor lage en 51 cents voor hooge kers per kilo, zaai zaad en vrachten voor koopers rekening. Daar dit mooie prijzen zijn, kon het ieders goedkeuring krijgen, en werd na eenige be spreking over nader (e regelen zaken, beslo ten dit jaar met de firma Sluis te contractee ren. Na de pauze werden de besprekingen over de pronkboonen weder geopend, daar thans de heer van der Molen van Warmenhuizen als kooper aanwezig was. Na lang over en weer praten bleek echter dat beide partijen niet bij 'elkaar konden komen. Voor de gebo den prijzen leek 't den leden een lang niet- loonende teelt te zijn, zoodat besloten werd slechts een klein gedeelte te gaan teel en te gen de prijzen der markt en dat meer als proef te beschouwen, zoodat de teelt rusten blijft tot een komend jaar, als de menschen er eenige ondervinding van hebben en weten voor welke prijzen ze geteelt kunnen worden Tot 1 Mei blijft voor gewone snij- en prin- cessenboonen de gelegenheid tot contractee ren over. 't Bleek, dat de meeste leden deze liever verbouwen op de markt of dan voon vasten prijs; er bestaat ook wel animo voor deze cultuur. Ook van deze boonsoorten zal de heer van der Molen kooper zijn. De heeren C. Polle, P. van der Molen en P. Stam werden als nieuwe leden aangeno men, terwijl op voorstel van den heer Smit een bedrag ui) de vereenigingskas zal wor den getrokken ter leniging der nood van den watersnood. Na nog enkele aangele- geheden van huishoudelijken aard te hebben besproken, sloot de voorzitter de vergade ring. UIT SCHAGEN. De straatcollecte voor de overstroomingen bracht alhier 90,op. KORTE BERICHTEN. Door broeiing ontstond gisteren brand in de Êlantenbotertabriek over het IJ. Het vuur werd door de eigen brandweer, die uit muntend geoefend bleek, gebluscht. Tegen den 19-jarigen De K., die zijn vriend doodschoot, werd door het O. M. van de Utrechtsche rechtbank 6 jaar gevangenis straf geëischt. De mail aan boord van het stoomschip „Medan", dat van Nieuw-York naar Rotter uam voer, is in Engeland aangehouden. Een zeepfabriek te Vlaardingen is, we gens gebrek aan grondstoffen, stopgèzet. —Als mogelijk wordt geacht, aat binnen Kort eenige uitvoer van vroege aardappelen san worden toegestaan. Sedert Donderdagmorgen zijn de Belgi -.che grenzen «gesloten en mag er niets meei ver Men vermoedt, dat de sluiting in vei auü staat met troepenvervoer. Drie van de vermoedelijke daders dei mishandeling van soldaten te Stroe zijn geai resteerd. le Grave is een brouwerij bijna geheel m de asch gelegd. Aanvankelijk bestond er, door den reusachtigen vonkenregen, gevaar voor de aangelegen huizen. De huizen wer sen echter behouden Naar het Dagblad voor Noord-Braban, meedeelt, zal op Maandag 14 Februari een militaire rondvlucht plaats hebben. De route is: Soesterberg Molenheide Schevenin gen Zandvoort Amsterdam. STADSNIEUWS. 16e. VERANTWOORDING. Openbare School te Stompetoren 10,30, P. K. S. 20, Werklieden Gemeente-reiniging 13,85, J. S. te B. 10, Tuinbouw-,en Han- delsvereeniging „de West" te Koedijk 50, Bus tentoonstelling diaconie te Driehuizen 6,83, W. D. C. te Schermeer 50, Inhoud bus Zaterdag 2,65, E. v. B. 2,50. Te za- men/ 166.13. Met het verantwoorde bedrag ad 151552,3034 in totaal 15318,43)4. ad f 15152.301 v, in totaal f 15:US,13>/2. Geleidelijk gaan we verder op den weg naar de ntienden Engelschen mijlpaal de 16.090 komt al dichter bij en wanneer de omgeving zoo blijft helpen als zij vandaag heeft gedaan, wanneer vereenigingen van al lerlei aard hun gaven blijven offeren, dan halen wij dat wel. In het eindbedrag was gisteren alweer een fout geslopen. Optelling van het verantwoor de bedrag ad 15086.30)4 en de ingekomen som van 66 leerde, dat het eindbedrag 15152,3034 had moeten zijn, en niet 15146.3034, zooals er stond. Het lijkt wel of het drukfoutenduiveltje voor deze speciale gelegenheid in de zetmachine, die geen re kenmachine is, is gekropen HET AMBACHTS ONDERWIJS. Men vestigt onze aandacht op een artikeltje uit den Haag' aan „Het Volk" geschreven naar aanleiding van een subsi die-verhooging van 4000,aan de vereeniging „De Am bachtsschool". De schrijver vraagt: „Wanneer zal de gemeente nu eindelijk zélf het am- bachtsonderwijs eens gaan verzorgen?" en merkt dan o, m. op De toestand wordt thans heusch toch èl te gek. Jaar op jaar verschaft de gemeente (met Rijk en Provincie) een kleine honderdduizend gulden voor het ambachtsonderwijs aan een particuliere vereeniging die zelf'voor dit doel nog geen twee duizend pop bijeenbrengt en derhalve de branie uithangt met geld uit openbare kassen. Zelfs de school is gemeente geld gebouwd. De vereeniging kreeg daartoe een „voorschot", waarvan de rente en aflos sing weer uit het gemeentelijk subsidie worden betaaldHet onvolprezen „particu lier initiatief" is hier dus louter schijn. Toch handhaaft men die fiktie tot scha de van het onderwijs. Want feit is dat dit „particuliere" onderwijs in omvang bij lange na niet meer voldoet aan de bestaande be hoefte. In 1914 moesten 50, in 1915 zelfs 167 vooi toelating geslaagde leerlingen we gens plaatgebrek worden afgewezenDat de ze toestand onhoudbaar is, heeft óók het ver- eenigingsbestuur begrepen. Het is gekomen veel te laat! met plannen voor den bouw van eene tweede school en vraagt daartoe op nieuw een „voorschot' aan de gemeente, plus een subsidie grooter dan noodig is om rente en aflossing te kunnen betalen. Zoodat de ge meente alweer het gebouw kadeau moet doen, terwijl de vereeniging zelf er geen cent aan betaalt. Nu vragen wijMoet die komedie opnieuw beginnen? Wordt het geen tijd dat de gemeen te, die het geld geeft, ook het beheer in handen neemt? „In elk geval is een beslissing en dan wel ten gunste van gemeentelijk ambachtson- derwijs dringend noodzakelijk. Langer uitstel b'eteekent langduriger verzaking van een plicht die de gemeenschap jegens de volkskin deren te vervullen heeft." HET STEUNCOMITé. Toevallig vernamen wij bij het stadhuis van eenige werkelooze arbeiders, dat het Steuncomité de volgende week voor het laatst aan werkloozen uitkeering zal doen. Wij togen hierop direct naar het zittinghou dend Steuncomité en vernamen, dat deze me- dedeeling inderdaad juist is. Het comité had gemeend dit besluit te moe ten nemen, omdat op de lijst slechts een 37 werkeloozen voorkwamen waaronder het grootste deel personen, die ook zonder de mo bilisatie werkeloos zouden zijn geweest. Van een werkeloosheid ten gevolge van de mobilisatie kon dan ook naar de meening van het comité in Alkmaar niet meer gespro ken worden. Voor de gemobiliseerden zou het comité zijn werkzaamheden blijven verrichten, ter wijl het, indien onverhoopt weder een werke loosheid tengevolge van de mobilisatie gecon stateerd mocht worden, mobiel zou blijven om als dan weder spoedig te kunnen ingrijpen. De arbeidsbeurs blijft dan ook haar werk zaamheden verrichten. B. en W. en den Raad zullen ten spoedig ste met dit besluit in kennis worden gesteld. DOOPSBEDIENING. Men verzoekt ons te melden, dat Zondag a.s. te 10 uur, in de godsdienstoefening, in de Kapel Kerk, waarin Ds. Kloosterman hoopt op te treden, bediening van den H. Doop zal plaats hebben. VOETBAL. Alcmaria Victrix 1 en Holland I spelen morgen buiten de stad, de eerste tegen A. F. C. in Amsterdam de tweede tegen West-Fri- sia in Enkhuizen. Op haar doelverdediger na, zal Alcmaria geheel volledig zijn, zoodat we verwachten dat er vrij goed partij zal gegeven worden De wedstrijd van Holland is nu voor de derde maal vastgesteld en 't is te hopen, dat zij nu maar doorgang vindt. De eenige wedstrijd, die hier gespeeld wordit is die tusschen Alcmaria II en Q. C. C. uit Zaandam. DOOR HET OVERSTROOMDE GEBIED. Met den stoombcjotdienst van de Gebrs, Zur Mühlen bestaat gelegenheid eiken dag den tocht naar Amsterdam te maken via Pur merend, dwars door het overstroomde ge bied Van de Bierkade vaart de boot morgen 10.45 af. PACKET-TOCHT. In het nummer van gisteren heeft in een advertentie gestaan, dat de Alkmaar Packet Zondag 16 Februari een boot laat varen van Amsterdam naar Volendam, waar de waters nood in oogenschouw kan worden genomen Deze datum was een zetfout, er had moeten staan 6 Februari, daar deze tocht morgen plaats heeft-. BILJART-MATCH. In het café „Central" alhier werd een bil jart-match gehouden tusschen eene groep Alkmaar en eene groep Schagen, elk bestaan de uit 5 bekende spelers. De groep Alkmaar bestond uit de heeren N. Schermerhorn J. Smit, G. van Willingen, J. Huiberts, allen alhier, en C. de Boer, de Schermer; de groep Schagen was samengesteld uit de heeren C Slikker, Anna Paulowna, G. Slijkerman, Zij- pe, J. Ruijs, St. Pancras, J. Peetoom, Scha gen en J. Peetoom, Nieuwe Niedorp. Ge speeld werden 125 caramboles kader. De stand was na de 16e partij voor Alkmaar 1669 en voor Schagen 1572 caramboles. De strijd zal worden beëindigd te Schagen op 8 Februari, in het café „de Posthoorn". INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Eenige toelichting tot de advertentie „aan de ingezeten van Anna Paulowna", ook in dit blad opgenomen, blijkt gewenscht. Mag ik die langs dezen weg ter kennis van de belang hebbenden brengen? Vooreerst moet nog een herhaald dat allen zich hebben aan te melden, onverschillig of zij hulp verlangen of niet. Het is van het grootste belang dat het centraal bureau te Breezand over volledige gegevens de beschik king heeft. In de tweede plaats zij er op gewezen dat omtrent schadevergoeding nog niets bepaald kan worden toegezegd. I Iet ligt zeer zeker in de bedoeling der Algemeene Vereenigde Com missie te Amsterdam, tezijnertijd ook in dat opzicht te doen wat maar eenigszins mogelijk is. Maar de ontzettende omvang van de ramp zal een andere regeling op dat punt noodzake lijk maken dan die bij vroegere gelegenheden gold. Ook is de schade nog in lang niet te overzien. Maar intusschen zullen toch reeds opgaven worden gevraagd, opdat het om vangrijke werk van controle, schatting, klas- sificatie en wat dan verder volgt zoo snel mo gelijk zal verloopen. Waarschijnlijk zal de Commissie te Amsterdam een- algemeen for- lier voor aangifte vaststellen. Eindelijk worden alle belanghebbenden er op gewezen dat aan verzoeken om hulp of on dersteuning ingeval van d'irecten nood, slechts bij hooge uitzondering dadelijk zal kunnen worden voldaan, daar de plaatselijke Com missie in dezen niet zullen handelen zonder overleg met en advies van de Commissie te Anna Paulowna. MENNO HUIZINGA Jr,. Secr. v. h. Cent.-Comité der Vereen. Watersnood-Commissie in N. H. N. kwart. i(diagramui«ri van iiedtsk. DUITSCH LEGERBER1CH1". BERLIJN, 5 Febr. Westelijk front. Een kleine aanval ten zuiden van het kanaal van La Bassée werd afgeslagen. Handgranaten- aanvallen ten zuiden van de S&mme liepen dood in ons vuur. De vijandelijke artille rie weerde zich hevig in de Campagne en op een deel van het Argonne-front. Docsr de mijnen, die de Franschen op de hoogten van Vauquois ten oosten van de Argon- nen deden springen, werd aan onze sap pen slechts geringe schade toegebracht. De vijandelijke stellingen aan het Vogezen- front werden door onze artillerie hevig beschoten. Oostelijk front. Een onzer luchtschepen heeft de fortificaties van Dunaburg aange vallen. Balkan-front. Geen nieuws. FRANSCH LEGERBERICHT PARIJS, 5 Febr. (Officieel communiqué) De dag verliep betrekkelijk kalm. Fransch zwaar geschut beschoot een vijandelijke infanterie-colonne en convooien, die Roye binnenkwamen. In Champagne, in Argonne en in Lotharingen zijn Duitsch versterkin gen gebombardeerd. VERLEDEN EN TOEKOMST. KEULEN, 5 Febr. Aan de N. Rott. Ct. wordt geseind, dat, naar aanleiding van het feit, dat het gisteren een jaar.geleden was, dat de Duikbootenoorlog werd afgekondigd, door de Köln. Zeitung een artikel werd. ge schreven. Daarin zegt het blad, dat alles wat Amerika doet en waarvoor de Engelsche di plomatie dag en nacht werkt, voortkomt uit het streven om den Duitschen duikbootenoor log onmogelijk te maken. Dat zal Engeland thans minder dan ooit gelukken; daarvoor zullen de eerstvolgende dagen de wereld reeds het sterkste bewijs leveren. Het Duitsehe volk steunt thans nog op den duikbootenoorlog met dezelfde geestdrift als bij het begin van den oorlog. NOTA OVERHANDIGD. WASHINGTON, 5 Febr. De ambassa deur Bemstorff heeft minister Lansing de jongste Duitsehe nota over het Lusitania- geval overhandigd. VLEESCHGEBREK IN RUSLAND. LONDEN, 5 Febr. Volgens een telegram uit Petersburg aan de Times oordeelt de Russisch Minister van Landbouw het nood zakelijk, ter voorkoming van uitputting van den veestapel in Rusland, twee vleeschlooze dagen per week in te voeren, terwijl de vleeschrantsoenen aan de soldaten verstrekt eveneens zullen moeten worden verminderd. Nederland. MINISTER TREUB. 's-GRAVENHAGE, 5 Febr. Heden werd ter Beurze van Amsterdam en Rotterdam druk geteekend op het adres-Treub. DE OVERSTROOMINGEN OP. JAVA. AMSTERDAM, 5 Febr. Er heeft zich al hier een commissie gevormd van Amster- damsche, Haagsche en Rotterdamsche hee ren met het doel hulp te bieden aan de overstroomde streken op Java. speciaal in de buurt van Kenda. De namen der leden dier commissie alsmede bijzonderheden omtrent haar werkzaamheden zuhen ver moedelijk reeds Maandag worden bekend gemaakt. HET GEBEURDE MET DE AK1EM1S. DEN HAAG, 5 Febr. Naar wij vernemen heeft het ambtelijk onderzoek, vanwege de marine-autorneuen ingesteld naar het ge- beurae met de 'ArtemiswetKe enqueue neett piaais geuaü atvorens net vaanutg m het gemeentectok te Kotierüam weiu drooggeiegd, weinig andere feiten aan het licht gebracht dan reeds bekend werden uit de verhalen in de pers en uit gepubli ceerde mededeeling der directie ner Ned.- Ind. Tank-stoomboot-maatschappij. DE WATERRSNOOD. AMSTERDAM, 5 Febr. De Directoe der H. IJ. S. M. heeft aan het Watersnood Comité te Anna-Paulowna toegestaan, gra tis vervoer van goederen, toebehoorende aan die bewoners, welke hebben moeten Vluchten en de kosten, aan de nazending hunner have verbonden, niet kunnen beta len. HOOGHEEMRAADSCHAP „WATERLAND". AMSTERDAM, 5 Febr. Heden heeft hier ter stede een vergadering plaats gehad van de polderbesturen van het Hoogheem raadschap „Waterland" waarop alle Hoog heemraden op 2 na vertegenwoordigd wa ren. Na breedvoerige bespreking werd be sloten aan het dagelijksch bestuur machti ging te verleenen om handelend op te tre den. Met den aannemer Blankevoort zal inzake het hem opgedragen werk contract worden gemaakt. Voorts zal voorloopig een tijdelijke geldleening worden aange gaan ten bedrage van 500.000, terwijl aan den ingenieur Toul zal worden opge dragen de bestaande stoomgemalen in ütaalvaardigen staat te brengen. De extra bemaling zal geschieden door de aanne mers Blankevoort en Van Hattum. De be doeling is in den kortst mogelijken tijd het water uit de polders weg te malen. Het tijdstip waarop men zal gereed zijn, valt nog niet te bepalen, al hoopt men met begin Mei dat resultaat fe kunnen bereiken.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2