DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ËIEIFIE m liERLID Honderd en achttiende jaargang. 1916 ZATERDAG 5 F E B R U A RI WATERSNOOD. voor A1 k m a a Omstreken. No. 30 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De BURGEMEESTER van ALKMAAR noodigt de vluchtelingen uit de door over strooming geteisterde gemeenten, die zich in deze gemeenten hebben gevestigd en zich nog niet ter Secretarie dezer gemeenten hebben aangemeld tot het geven van inlichtingen, uit. zich alsnog daartoe ter Secretarie te ver voegen. Voorts noodigt hij de vluchtelingen, die meenen voor onderstand in aanmerking te komen, uit, zich eveneens ter Secretarie aan te melden. Alkmaar, 3 Febr. 1916. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat zij bij besluit van heden vergunning hebben verleend aan P. DE LANGE P.Bz., eenig irmant der firma J. J. DE LANGE Zn., zeepzieder aldaar, tot het uitbreiden van een zeepfabriek, door het bijplaatsen van een electro-motor van 3 P.K., tot het in werking brengen van een breekmolen, en een kookke- tel van <00 Liters inhoud, in het perceel Wor- telsteeg, Wijk C, No. 2. Alkmaar. 3 Febr. 1916. Burgmeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 492, is opgenomen het besluit van den Raad dier Gemeente van 26 Januari 1916, waarbij is vastgesteld: EENE VERORDENING, REGELEN DE DEN WERKKRING VAN DE COM MISSIE VAN BIJSTAND VOOR HET MARKTWEZEN TE ALKMAAR, Welke verordening, heden afgekondigd, ge durende drie maanden ter Gemeente-Secreta rie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van 0.05 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 5 Febr. 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. R1P1TNG, Voorzitter. DONATH, Secretaris. voor den 3-jarigen onrsns, aanvangende 3 APRIL e.k., op eiken werkdag van 1 tot en met X» FEBRUARI. Het practisch en theoretisch onderricht wordt gegeven in de vakken Timmeren, Smeden en Machine-bankwerken Schilderen, Meubelmaken en Kleêrmaken. 't Aantal leerlingen dat geplaatst kan worden is pl.m. 65. Zij, die den leeftijd van 12 jaren heb ben bereikt, kunnen na afgelegd examen toegelaten worden onvermogenden koste loos, anderen betalen een schoolgeld van 6 tot 36 galden per jaar. Leerlingen uit buitengemeenten worden niet toegelaten tenzij het bestuur dier gemeente boven het schoolgeld een bijdrage betaalt aan de School van f 40.— per leerling. Nadere inlichtingen aan het Schoolgebouw. A. A. DE GROOT, wnd. Dir. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT BERGEN. (IN EN OM DEN RAAD). De laatste zitting van onzen Raad liet ons weder zien, dat het electrisch bedrijf, ook in deze gemeente, hard vooruitgaat. De trans formator wordt te klein, en de nood nijpt zoo, dat men met den oude in het aanstaan den seizoen niet meer meent te kunnen vol staan. De nieuwe grootere werd zonder ver zet gevoteerd, doch naar het heet, zal met de lpvering wel een maand of vijf zijn gemoeid. Men heeft dus wel tot het uiterste gewacht. De bijzondere raadscommissie voor het elec trisch bedrijf laadde daarmede een groote verantwoordelijkheid op zich, tenzij deze bij tijds genoeg op het urgente gevaar gewezen heeft, en de oorzaak der zoo late voorzie ning in een dringend te achten leemte bij burgemeester en wethouders moet worden gezocht. In een bedrijf als dit, waarvan jam mer genoeg de opzet heeft geleden onder ge brek aan vertrouwen in een spoedige ont wikkeling, is een krachtige leiding en door tastend handelen meer dan ooit geboden Het is dan ook niet te veel gevergd, wanneer men aan de commissie van bijstand hooge ei- schen stelt. Er is op het gebied van den elec- trischen stroom zoo verbazend veel vooruit gang, als het ware van dag tot dag, dat men er steeds op bedacht moet zijn, onzen ge bruikers daarvan de meeste voordeelen te verschaffen. Men bedenke bij iederen maatre gel, dat men in de allerlaatste plaats bij dit bedrijf nog op winst moet bedacht zijn, alle denken en handelen moet er uitsluitend op gericht zijn, telkens meer bet nut van den stroom, met onbegrensde mogelijkheden, aan den gebruiker dienstbaar te maken. Voor de neiuwe vereenigirig „Bergen's Be lang" is ook op dit gebied een dankbare taak. Met hare adressen aan den Raad had deze Benjamin ouder onze talrijke vereeui- gingen geen succes. Het gelukte haar niet de opcenten op de personeele belasting te doen verdwijnen, en evenmin wil de Raad^ treden in haar wenseh, om wijziging te brengen in het zomu tarief voor het ekotrisch LfTijU De vorige raadszittingen, waar in deze adres sen werden afgehandeld, deden wei vermoe den, dat bij volhouden er niet geringe kans op verwezenlijking dezer billijke wenschen bestaat. Onze raad is zeer voorzichtig, en dal is een deugd. Wie weet echter, wanneer men de beschikking heeft over de kohieren de; rijksinkomstenbelasting, hoe groote venas- singen deze, evenals elders, ook voor deze gemeente zullen geven, en hoe men dan, bij een nuttig, rechtvaardig en eerlijk gebruik van deze kohieren, den invloed daarvan op de opbrengst van onzen hoofdelijken omslag zoozeer bemerken zal, dat men zonder be zwaar de opcenten kan laten vallen. Wat het allerzonderlingste zomertarief aangaat voor het electrisch bedrijf, nu, dat zal vanzelf wel verdwijnen, mèt den meter- en kabelhuur, wan neer de overschotten beginnen toe te laten, dat mén zijn angstig wantrouwen, voort vloeiend uit gebrek aan inzicht in de groote rol, die de electriciteit bestemd is in net inenscbclijk leven te spelen, kan laten varen. Dat voor „Bergen's Belang", ten aanzien van de wijze van beheer van het electrisch bedrijf, veel en dankbaar werk te doen is ligt voor de hand. Er zijn, voor Bergen's burgerij ook, weinig „belangen", die zoozeer behartiging verdienen, dan den raad dezer gemeente steeds weder op te wekken tot het nemen van die maatregelen, die strekken kunnen, zooveel maar eenigszins mogelijk is, dezen tak van dienst dienstbaar te maken aan de verlichting van het levensbestaan onzer burgers. En waar de raad nalatig blijft, en zonder noodzaak ons blijft onthouden eene tijdelijke en blijvende demonstratie van alles wat op het gebied van den electrischen stroom onder ons bereik valt, daar is er zeker geen vereeni- ging in onze gemeente, die meer dan „Ber gen's Belang" is aangewezen die taak, met of zonder gemeentelijke subsidie, van haar over te nemen. Ter loops zij vermeld, dat genoemde ver- eeniging alreeds nuttig werk doet ten op zichte der levensmiddelenvoorziening; zoo houdt zij, voor rekening der gemeente, iede ren Vrijdag, voor het raadhuis, met uitne- menden uitslag, afslag van visch. Ook in an der opzicht verleent zij haar medewerking op dit zoo ruime gebied van noodzakelijke ver zorging in de eerste levensbehoeften, ook in deze gemeente. De taak dezer vereeniging kan veelomvat tend zijn, moge energie en werklust, zonder zelfoverschatting, het optreden harer be stuurders beheerschen. Wij zijn vast overtuigd dat er ook voor haar in deze sterk vooruit gaande gemeente, een dankbare arbeid is weggelegd. Er hing iets geheimzinnigs over onze laat ste raadszitting. Met eene inededeeling over den nieuw te benoemen gemeente-opzichter begon het, blijkbaar had men te voren in den voormiddag hierover eene bespreking gevoerd, die tot eenstemmigheid had geleid, althans men vernam naar buiten alleen dat men ie mand had uitgezocht uit de, naar het schijnt, vrij talrijke sollicitanten, doch dat men met eene benoeming wilde wachten, totdat de raad eene instructie voor dezen ambtenaar had vastgesteld, en men zeker was, dat de uitver korene, op die voorwaarden, de betrekking, zou willen aanvaarden. Bedriegen wij ons niet, dan geschiedde de oproeping aan gega digden met de uitnoodiging, om bij hun solli citatie op te geven, welk salaris zij verlang den. Een allergekste en hoogst afkeurens waardige methode. Men zou bijna uitroepen, hoe is het mogelijk, dat zoo iets in het brein van hen, die gemeente-belangen te behartigen hebben, kan worden uitgebroed. De taak, voor dezen ambtenaar weggelegd, in deze gemeente, is zoo belangrijk, dat men behoort te betalen naar hetgeen in andere ge meenten voor dergel ijken tak van dienst, onder ongeveer dezelfde omstandigheden, is vastge legd, en ook. al zou men toevalligerwijze ie mand kunner. kri gen, die door zijn levensposi tie geneigd t u in staat was, om het voftr een koopje te doen, zouden wij niet aarzelen, deze wijze van dtre '-en scherpste af te keuren. Wij zouden voor deze betrekking verlangen een niet te jonge, eenvoudige persoonlijkheid, met de vereistilte bekwaamheid in het bouwvale, zelfstandig en van goeden faam, en, met over wicht geaoeg in kennis en in optreden, dat verwacht kan v er den, dat de hem toevertrouw de belangen met tact en beslistheid zullen worden behartigd. Haddien wij te kiezen tus- schen meerdere personen, die aan deze ei- schen voldeden, dan zouden wij ons afvragen of een man van goeden smaak, die grooten in vloed oefenen kan bij het bouwen in deze ge meente, ook al zal hij zelf geen particulier werk mogen doen, niet de voorkeur zal ver dienen. Den titularis behoort de zorg voor het na komen van cis verplichtingen in de bouwver ordening te v orden opgelegd, en op die wijze is het mogelijk hem een salaris toe ie kennen, dat in overeenstemming is met de e'schen, die men dezen ambtenaar, van wim vioi d-. om wikkeling in deze gemeente zooveel kan afhan gen, stellen moet. Beknibbelen, uit verkeerd begrepen zuinig heid, keureu wij af, en waartoe dit ook m de ze belangrijke zaak leiden kan, moge bewij zen dat dergelijke handelwijze hier ook de in richting van 'i electrisch net bepaalde, o. a met de bovangrondsche leiding, d:ie thans wel weinigen meer niet zouden willen zien verdwijnen. Dezelfde giv-t zat voor bij de bepaling van het salaris Voor dec man die de kvdtanïien zal ophalen van het electrisch stroomver bruik. Tegen den zin van den burgemeester, dwong de raad dezen, eerst om gegadigden te vragen waarvoor men het wilde doen, en daarna, nadat -groote concurrentie den prijs van vijf cents per kwitantie tot 2% cents had neergedrukt, voor deze laatste belooning sol licitanten op t roepen, wat nu geschiedt. Wij infoimeerden eens bij goed ingelichte perso nen, en voor de ruim driehonderd kwitan- tiën, ophalen, administratie en afrekening in begrepen, kan gerekend worden ongeveer veertig uur ooodig te zijn. W'j aarzelen niet, deze belooning, die dus neerkomt op negentien cents per uur, voor deze toch verantwoordelijke betrekking, niet in overeenstemming te achten met de waar digheid en de plichten van een gemeentebe stuur. Men bedenke zich nog eens, en bepaie net salaris op minstens tien ad twaalf gutden. Een andere geheimzinnigheid bezielde den raad, toen de voorzitter mededeehng deed van het inkomen van een schrijven van de vroegere verloskundige; den raadsleden ai- leen werd de lectuur gegund. Dat de quaestie van de verhoogde subsidie voor de Ambachtsschool te Alkmaar, in dien zin, dat iedere gemeente zooveel maal veer tig gulden te betalen heeft, als er leerlingen uit de gemeente daar ter school gaan, drin gend noodig, en volkomen billijk, den raad nog steeds blijft bezighouden, is toch waar lijk wat al te erg. Zien wij goed, dan is de Hoofdgrief, althans van een der leden, dat men de gemeente niet had moeten dwingen. Maar eilieve, waarom heeft men dan allang reeds zich niet geschaamd klap te blijven loopen op de Alkmaarsche gemeentekas? Zonder dwang had men er nog niet aan ge dacht, in de meeste gemeenten, daarvan lom men zeker zijn! Nog is het niet te zien wanneer met de rio- leering zal worden aangevangen, nu is het nog de sceptic tank, die oponthoud geeft. Men bedenke wel, dat het onverantwoordelijk zijn zou, met dit werk na Mei hier bezig te zijn, zou men het maar niet uitstellen tot den eersten October? Den bezoekers van dit zo- meroord bij uitnemendheid, mag in geen en kel opzicht hinder of overlast worden aange daan. Stelt men het tot het najaar uit, dan heeft men zes maanden voor zich, zonder dat rekening behoeft te worden gehouden met vreemdelingenbezoek. Moge de raad in deze moeilijke zaak den weg vinden, die het meest in het belang onzer gemeente mag wor den geacht! Nu eerstdaags de kwestie van het klokken luiden en het klokkenopwinden vermoedelijk aan de orde komen zal, zouden wij de vraag willen doen: „kan men niet eens onderzoe ken of dit door een electromotor zou kunnen geschieden, evenals in Alkmaar." Men zou dan den tegenwoordigen titularis kunnen, missen en het overhalen van den handel aan de kosteres kunnen overlaten lijk spel in 3 bedrijven" getiteld „Nergenhui- zen tijdens de mobilisatie" dat op den feest avond van de Burger IJsclub de bezoekers zeer heeft vermaakt. De schrijver, de heer J A. B. Fenijn, stond ons welwillend den tekst van de nieuwjaarstoespraak af, welke de voor zitter van de Kamer van Koophandel te Nergenshuizen heeft gehouden. Wij laten haar hier in haar geheel volgen ah proeve van het spel van waarheid en verdichting. Bij de lezing bedenke men, dat de schrijver in de Hekehtraat huist. Nergenshuizer Nieuwjaars-speech. Wij hebben verleden Maandag reeds uitvoe- den inhoud medegedeeld van „het vroo- Mijne Heeren leden van deze Kamer, het zal jelui wel net als mij vergaan, Je zult raar opkijken, dat ik nou voor jelui ga staan Om te verhalen, wat het afgeloopen jaar heeft gebracht Eu hoe we gewerkt hebben met volle kracht. Jullie weten, nooit heb ik bij het nieuwejaar mijn mond opengedaan En altijd is de zaak op rolletjes gegaan, Maar nou de andere Kamers ook op Nieuw jaar speechen gaan houwen Kan Nergenshuizen zich toch niet in een hoek laten douwen. Ik hoop dus dat mijn zenuwen me in den steek zullen laten En jelui mij maar kalmpjes uit laten praten. Het afgeloopen jaar dan mijne geachte Heeren 7 al nooit wederkeeren E.c dat is maar goed ook, want veel bijzou- ders was het niet, Heel veel gruwelijks gebeurde er op oorlogs gebied, De menseden in plaats van te levtsi a1s bree ders Vochten als de meest ergelijke ïaeders. En kerkelijken zoowel als liberalen Anarchisten en socialen Vooral de mannen der 3. D. A. P. Vochten als leeuwen mee. Terwijl Troelstra als wijlen Vader Abraham Zijn zoon oiferde op 's lands altaar als ware het een lam In Frankrijk vechten de Duitsche Genossen Tegen de Franschen als woedende ossen. Zoo is de menschheid met den kolder gesla gen En schenden ze alle gesloten verdragen. Nu heb ik jelui van de wereldgeschiedenis verhaald Maar thans ons tot de geschiedenis onzer stad bepaald. Nergenshuizen dan staat nog ais voor andere jaren En is nog steeds bezig om nieuwen roem te vergaren, Op onderwijsgebied' gaan we vooruit, reus achtig De Godin der wijsheid heerscht hier opper machtig, Voor een 8-tal jongens stichtten we een Tuin- bouwwinterschool Daar leeren ze nou wetenschappelijk het planten van kool De regeeringskool werd daar dan ook uitge vonden, Waarmede thans gelaafd worden zooveel hongerige monden. De handelsschool met 3-jarigen cursus op de Nieuwesloot Kreeg een 2-jarigen er bij, onze vreugd' zij dus groot, Want nu worden een paar jongens uitstekend geprepareerd, En voor weinig schoolgeld, met hooge kosten geleerd. Want als je gaat rekenen wat elke jongen nu verleert Dan sta ik jelui borg dat je nooit zooveel hebt verteerd. Voor de Volkskinderen hebben we ook een nieuwe school gekregen En een heele mooie, dat valt jelui niet tegen, Daar gaan er wel geen tiental, maar een paar honderdtal op Maar zulke kinderen hebben ook niet zoo veel noodig in hun kop Dan worden ze maar te verlicht en daarvan hebben ze last. Zooals jelui weten raakte de Handelskade klaar En daar kan nou de Nergenshuizer handels vloot bij elkaar Gaan liggen, maar we moeten haar nog eeni- ge jaren Voor het stooten der booten en schuiten sparen Want zoo een duur ding daar moet je zuinig op w^en Dan heb je voor geen slijtage te vreezen. De nieuwe gasfabriek die wordt nu gebouwd Met een reuzenkantoor annex, wij zijn niet benauwd, Wat is een millioentje voor onze goede stad, Schuld hebben we niet en centen maar zat. En d'an de gasfabriek is ook voor ons niet al leen Maar ook uit den omtrek kan men er nu heen, Om te koopen zijn gas, maar let op wat ik je zeg Daarmee halen we een reuzenperh, Want hadden we dat nu voor eenige jaren ge daan, Dan had dat inderdaad wel gegaan, Men had dan gas genomen en geen electrici teit, Nu moeten de boeren ons niet hebben, en wij zijn d'e centen kwijt. Op het gebied van Volksgezondheid, Bleven wij gelukki: bevrijd Van pokken, cholera en pest. Onze groote U oplni hadden ftel best, Lenige, wier aameu ik niet mag noemen, Verdienden met smokkelen miüioenen, De kleine Middenstand Raakte totaal uit den brand, Door de Middenstandscredietbank, Want al krijgen nu de oprichters ook stank voor dank Een feit is 't dat als je nou gesjochten bent Je weet waar je terecht kent Zonder borgen of andere zekerheden Komen de centen zoo maar in je laadje ge gleden. Voor de arbeiders was het ook een mirakel goed jaar Regeeringsbrood. kool, vleesdi, ja alles bij el kaar Krijgen ze nou voor niks, visch heb je maar voor het grijpen, De arbeiders löopen nou geregeld met lange pijpen En op hun pantoffels in den Hout. Ook nebben ze geheel geen last van de koud, Want de gemeente cokes die krijgen ze voor niks En als duurte toeslag eiken Zaterdag een riks. Onze achtbare Raad gaf dit jaar weer reden tot loven, Tot ons aller heil betben ze zich uit zitten sloven. Nu a's Je Raad darr ook voltallig is bijeen, Loopt hij in wijsheid voor den grootsten niet heen. Zijn Voorzitter is een man die als boereniem- mer Van de vrouwtjes kreeg een vergulden melk emmer, Als hulde voor ziin betoonde activiteit, Toen ie de boeren bestrafte voor hun schra perigheid. Ook als temmer van den Raad kan hij veilig poseeren, Want ziin Wethouders en Raadsleden ja al die Heeren Is ie gladweg de baas en al kakelt collega kip ook soms hoog, Nergenshuizen Burgervader houd hem ook in 't oog. En ook aan 'f lijntje let op wat ik je smoes, Hij is niet voor de poes. Thans geachte collega's heb ik mijn speech afgestoken, Nu onze werkzaamheden niet langer onder broken. STADSNIEUWS. GEVESTIGDE PERSONEN. G. van der Engh, n.h., Kerkplein 1, plak ker (sigarenvak), Zaandam. J. Zee, n.h., Gees- tersmgel 51, kantoorbediende, Zuid- en Noorct-Schenner. J. F. Huijsmans, r.k. en n.h. van der Woudestraat 29, Rotterdam. P. Voer man, n.h., Westdijk 6, dienstbode, Arnhem. J. P. Félix, n.h., Keetgracht 1, Rheden. J. M. van Leuzen, r.k., Vroom en Dreesman, win keljuffrouw, Hoorn. A. Klein, n.h., Prins Hendrikstraat 41, arbeider, Emmen. H. T. Knottebelt, r.k., Keizerstraat 22, orgeldraaier, Hoorn. D. Bakker, n.h., Keetkracht, Cadetten school. W. van den Berg, n.h. en r.k., Verl. Landstraat, letterzetter, Schoten. J. Egmond, n.h., Nieuwpoortslaan 22, adj. commies ter secretarie, Zaandam. T. A. Esselaar, r.k., Geestersingel 4, Amsterdam. P. Oosterhuis, n.h., Raaksje 6, los werkman, Amsterdam. A. E. Coppens, r.k., Verdronkenoord 92, Am sterdam. J. Schutte, c.-ger., Wognumsche Buurt 8, boekhouder, Nieuwleusen. J. J. Wie bes, r.k., sFnidsen 64, smidsknecht, Raalte. T. Dorrestein-Greidanus, n.h., Lamoraal- straat 3, Sommelsdijk. O. de Vries, r.k., Ver dronkenoord 94, dienstbode, Castricum. P. M. de Vries, r.k., Steijnstraat 13, dienstbode, Castricum. J. Knippenburg, r.k., Breedstraat, priester, Nijmegen. P. K. Raat, n.h., Nieuw poortslaan 74, journalist, Amsterdam. E. Ver steeg, n.h., Drebbelstraat 10, winkelbediende, Noordwijk. S. de Vries, n.i., Koningsweg 61, ijzerhandelaar, Amsterdam. G. Klein, r.k., Emmastraat, liefdezuster, Den Haag. G. E. Dekkers, r.k., Emmastraat, liefdezuster, Den Haag. H. Kellei, r.k., Emmastraat, liefdezus ter, Den Haag. J. Keur, n.h., aan boord, vrachtschipper, Zwolle. N. Vonk, g.k., Zui- derhoutlaan, Helder. J. Metz, n.h., Zijdam 3, ALKMAAR COURANT »rv'

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 9