DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 32 Honderd en acMtiende Jaargang. 1916 DINSDAG 8 F B B R A RI Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1franco door het gebeele Rjjk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Gemis. T&lefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: -Per regel ?0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/k HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. FRANKRIJK. ENGELAND. TER ZEE. YARTA. NEDERLAND. ALKMAAR, 8 Febr. 'De legerberichten brengen- geen nieuws over eenige wijziging in den toestand. In het Westen blijft de artillerie aan weerszijden krachtig aan het woord, waarbij aan beide kanten kleine plaatselijke voordeden worden behaald. In het Oosten is het eigenlijk niet anders, ook daar leest men van artillerie-be schietingen en mijn-ontploffingen. Volgens de Daily Telegraph is de Russische generale staf van oordeel dat de Oostenrijkers en Duitschers stelselmatig eèn 'groot offensief voorbereiden, dat zal worden ingezet zoodra de zon dé sneeu>v doet smelten en de wegen Üoet opdrogen. De Duitschers, meent men, zijn tot de overtuiging gekomen, dat een frontale opmarsen - tegen het tegenwoordige Russische front onmogelijk is, daarom is een omvattende beweging op beide vleugels op groote schaal opgezet. In het noorden moet het plan worden uitgevoerd met medewerking van de vloot, welker taak het zal zijn de Oostzee te zuiveren van Russische schepen en den ingang van de Golf van Riga te forceeren. In het zuiden wil men Rusland aanvallen door Roemenië, dat gedwongen zal worden partij te kiezen voor een der beide oorlogvoe rende partijen. Men vermoedt, dat de talrij ke toespelingen in de Duitsche en Oostenrij'k- sche pers van den laatsten tijd op de waar schijnlijkheid, dat Roemenië binnenkort de zijde van de Entente zal kiezen, den vijand het voorwendsel moeten verschaffen voor zijn toebereidselen in die richting. Aldus de Daily Telegraph. De tijd zal wel leeren wat er van deze veronderstellingen uit zal komen Volgens de Times zijn de gevechten in de Boekowina opnieuw begonnen. De Engelsche bladen verzekeren voorts, dat het Lusitania-geschil tusschen Amerika en Duitschland' bijna geregeld is; nu Duitsch- land in alle andere punten heeft toegegeven, eischt president Wilson ook niet meer de volstrekte afk'euring van de daden der onder zeeërs en is hij tevreden met de aangeboden verontschuldiging. Het Amerikaansche huis van afgevaardigden heeft 500.000 dollars toegestaan om de repa ratiewed der marine bij San Francisco in te richten voör den bouw van slagschepen en om de inrichting van de werf te Nieuw-York zoo uit te breiden dat het productievermogen worde verdubbeld. De plannen der Ameri kaansche regeering beoogen dat er weldra vijf werven beschikbaar zullen' zijn geschikt voor den bouw van slagschepen Verder zijn er nog enkele kleinere feiten te vermelden. Aan de Grieksche ,grens heef! een weinig- beteekende scheimutéeling plaats gehad tus schen Franschen en Duitschers een groote actie blijft daar nog steeds uit en verschillen de deskundigen vermoeden, dat dit nog wel geruimen tijd zoo z^l blijven. De Fransche minister-president Briand ver trekt morgén naar Rome. In Rusland zullen de zittingen van Doema en Rijksraad op 22 Februari worden hervat Prins Oscar, de vijfde zoon van den Kei zer is op het oostelijk front door een granaat scherf licht gewond geraakt aan hoofd en dij. In een algemeene vergadering van de soci aal-democratische vereeniging voor de rijksr dagkiesdistricten om Keulen werd met 124 tegen 50 stemmen het toestaan der oorlogs- credieten door de rijksdagfractie goedge keurd. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de vergadering, op grond der toereikende voorraden van de regeering een levensmiddelenpolitiek verlangt die billijk is tegenover den nood van het volk, bovendien rechtvaardige verdeeling der bèlastingen en opheffing van den staat van beleg. Van de rijksdagfractie wordt ver wacht, dat zij al hare krachten zal aanwen den om dit doel te bereiken. In Frankrijk is bij de teraardebestelling van cle slachtoffers der Zeppelins deze wijze van oorlogvoeren gewraakt, zoowel door de geestelijkheid als namens de regeering. Van Duitsche zijde wordt opgemerkt, dat dergelij ke aanvallen de tegenstanders dwingen steeds meer troepen voor den lucht-afweer beschik baar te stellen en dus aan het front te ont trekken men beweert, dat Engeland eerst 30.000, thans reeds 100.000 man voor dezen dienst noodig heeft en dat hij spoedig nog meer manschappen zal eischen, Naar de Times meldt zal deze week nog de leiding van de verdediging van Londen tegen luchtaanvallen gedeeltelijk uit handen van dé admiraliteit naar het ministerie van oorlog overgaan. Sir Percy So}tt zou dus het com mando over de hiervoor aangewezen artille rie neerleggen, dat zou worden overgenomen door den staf van het leger 'm Engeland, waarvan lord French de chef is geworden. DE PARIJSCHE SLACHTOFFERS VAN DEN ZEPPELIN-AANVAL. De begrafenis van de slachtoffers van den Zeppelin-aanval op Parijs heeft het karakter gedragen van een nationale betooging. De aartsbisschop van Parijs heeft een lijkrede ge houden waarin hij zeide dat het bloed der slachtoffers van Duitsche barbaarschheid om rechtvaardigheid voor Frankrijk roept. De heer Malvy, de minister van binnenlandsche zaken, sprak namens de regeering en zeide, dat de Duitsche militairen, niet in staat in eerlijken strijd op klaarlichten dag over de Fransche soldaten te zegevieren, te Parijs grijsaards, vrouwen en kinderen gedood en daarmee opnieuw een blijk van hun zedelijke zwakheid gegeven hebben. De gemeenteraad had op de graftomben 24 palmtakken doen neerleggen met de stads kleuren en het opschrift: „Hulde van de stad Parijs aan de verdedigers van het va derland." Geestelijken zegenden de grafkuil en na de teraardebestelling defileerden de autoriteiten voorhij de familieleden der overledenen. TEGEtf EEN VOORBARIGEN VREDE. Een Zondag op een druk-bezochte socia listische vergadering in dfe arbeiderswijk van Parijs uitgesproken redevoering, besloot de Belgische Minister van Staat, Vandervelde, volgens-de Tel. aldus: „Indien iemand tegen u zegt, dat alles beter is dan den oorlog, dat men moet toegeven, dat meq, den strijd moet opgeven, dat deze wor steling moet eindigen met Frankrijk besnoeid en België vermoord, dan geef ik u den raad slechts een ding te antwoordenAls wij- thans vrede sluiten, zullen de lijken van hen, die ge vallen zijn en die begraven zijn na de veldsia- fen en in België en in het Noordelijk deel van rankrijk, dan slapen in een door den vijand bezet land. Wij willen met, dat het zoo zal zijn. Wij wilden onze dooden heroveren. Zij zijn gevallen voor ons en wij blijven strijden voor hen. Wij moeten volhouden tot het einde, tot het oogenblik, waarop Frankrijk vrij zal zijn en België tot nieuw leven gewekt. Be denkt. wat Europa zou zijn als men thans vre- dfe sloot. Wij zouden getuige zijn van den meest dreigenden, Incest beslisten en den meest te duchten triomf van het mildtairiame. De Kaiser zou Europa beheersch en en rondom de overwinnaars zouden er kleine doode na ties zijn, terwijl de groote democratische sta ten overiieerscht zouden worden en verminkt zouden zijn. Welnu, dat zal niet gebeuren en ■daarom hebt gij het nog kortgeleden op een congres verklaard, dat gij vastbesloten zijt en dat wij vastbesloten zijn, om dezen oorlog te voeren „tot aan het einde'. DE' KOLENVOORZIENING IN' ENGE LAND. Het ministerie van koophandel heeft een aanschrijving verspreid, verklarende dat we gens de toenemende behoeften van industrie ën, die met den oorlog in verband staan, de moeilijkheid, om voldoende voonraden in sommige centra te krijgen, grooter is gewor den. Men heeft daarom besloten, districts commissie voor de voorziening met steenko len en cokes te benoemen, die ten doel zullen hebben aan munitie-firma's en andere be langrijke verbruikers met zoo min mogelijke vertraging en wrijving de noodige voorraden te verschaffen. De vraag, of het mogelijk is vergunningen voor den uitvoer van steenko len te verstrekken, hangt hiervan af of aan de binnenlandsche behoefte voldaan is. Men verwacht, dat de eigenaars van steenkolen en de verbruikers zullen inzien, dat de industrie- en die met den oorlog in verband staan den voorrang moeten hebben en dat cenige be lemmering in de gewone distributie van 'steenkool niet geheel te vermijden zal zijn. DE „ATVAM." De correspondent Vuil de Daiiy News te meuw-yoiK seint nob versciiniende mjzon- ueiiieaen oeueiieuae ue ondervindingen vau ue Appam, weiKe nem aju medegedeeld dooi uen sciieepsdOKter Geo.ge cgueeiy. Deze zegt, dat men zien de Uuitsuiers die net semp oe- inacmigüen niet ai te ridderlijk moet voor stellen, want dat het toch altijd Duitscners waren in' merg en oéen. Evenwel waren zij niet van het siag Hunnoi, waarover men zoo veel gesenreven vinut in de Engelsche nieuwsDiaüen, en zij waren blijkbaar bezield van het groote diplomatieke doei om op Amerika een zoo gumng mogelijken indruk te majten. Wat de ononoeting aangaat van de Appam met den Duitscnen Kaper bij Noord-Oost Madeira vertelde dr. Queely het volgende: De kaper heisch eerst verschillende vlaggen, die niemand kimde, en daarop werd de' Duitsche Marinevlag vertoond. Een schui ne wand werd nedergc.aten aan stuurboord voor, en een kanonschot gegeven langs den boeg van de Appam. Onze kapitein kwam onmiddellijk aan dek cn beval de machinist te stoppen. Dit bevel werd onmiddellijk ge volgd door: met volle kracht achteruit. Ver schillende wanden aan de zijden van den Kaper vielen neder en toonden eenige zeer groote kanonnen van, 5 a 6 inch. Wij hadden aan boord eenige manschappen van de Ma rine onder bevel van een luitenant. Deze nam zoo snel mogelijk het sluitstuk uit onzen der tienponder en wierp het over boord. Een. ander schot kwam hierna achter dwarsover. Een tweede poging werd gedaan om het ka non onbruikbaar te mimen, maar daar nog verschillende schoten werden afgevuurd en wij meenden dat onze pogingen slechts ver spilling van levens zouden zijn, werden deze verder nagelaten. Wij stoomden in gezel schap van den kaper tot den volgenden dag (Zondag), toen tegen den namiddag een zeil aan den horizon verscheen en de kruiser tot vervolging overging, terwijl wij volgden. Het-was een lange jacht en het werd zonson dergang voor dat wij het schip hadden inge naaid. De Duitsche kaper beval het onmid dellijk te stoppen, en toen het dit niet deed, gaf hij het een schot over den boeg. Zijn ka pitein die nauwelijks denken kon dat een Duitsch oorlogsschip in het ruime sop zou kunnen zijn, na alles wat er over was ge zegd en gedrukt dat sedert lang geen Duit- scüe vlag in deze wateren was gezien, vuur de twee schoten op den kaper af,1 toen zijn kanon weigerde. Het onaangenaamste van onze reis, vervolgde de dokter zijn verhaal, was niet dat wij karig eten kregen, maar de onzekerheid van onze reis en den tijd dat wij op zee zouden blijven. Daar kwam nog bij de wijze waarop luitenant Berg beslist ver klaarde, dat hij het schip nooit zou overge ven aan een yan onze kruisers. Alles wai hij kon doen, legde hij uit, was de Appam ui de lucht te doen springen. Ook iegde hij er.de» nadruk op, dat, alle mannen zich vrij willig hadden opgegeven voor een gevaarlij ken tocht, wel wetende dat zij zoo goed als zeker den dood ingingen, aangezien het voor nemen was de Rritsciie scheepvaart zooveel schade toe te brengen als maar mogelijk was Een van Berg's officieren vertelde, mij, dat zes kruisers op dezelfde wijze waren uitge rust als de kaper- die de Appam heeft ver- meesterd. Vele Duitsche zeelieden bekenden dat zij den oorlog hartelijk moe waren en thans in de Vereenigde Staten te zijn, waar zij verplicht zouden zijn tot het einde van den oorlog te blijven. Wat kapitein Harri son betreft, hij is gebroken door het verlies van zijn schip en wil met niemand spreken Het is thans, naar uit Berlijn wordt ge meld, uitgemaakt, dat luitenant Berg, die de „Appam" naar Amerika opgebracht heeft, de kapitein van de Duitsche handelsmarine Franz Berg uit Appenrade is, die tevens re serve-luitenant is van de Duitsche marine. O ZOO! Eenige dagen geleden bevatte een Oosten- rijksch blad de volgende waarschuwing: „Ik heb vernomen dat vrouwen, wier man nen te velde zijn, de echtelijke trouw niet handhaven. In gevallen Welke bewezen wor den zal ik de namen dezer vrouwen openlijk bekend maken." Deze waarschuwing was geteekend door den kapitein Rosenow. Het blad ontving, hierop de volgende ver klaring onderteekend door „vele soldaten vrouwen" „De openlijke waarschuwing in no. 17 van hef .Tageblatt" houdt de vrouwenwereld in onze stad ten zeerste bezig. Waarom ech ter zu"en slechts wij in bewezen gevallen aan de ka^k worden gesteld Wij verzoeken de bevoegde autoriteit, de bedreiging1 niet al 'een op het schoone, maar ook op het betrap te sterke geslacht te willen uitstrekken." SCHOENEN ZONDER LEER. Er werd eenigen tijd geleden gemeld, dat te Hellera bij Dresden schoenen zijn vervaardigd zonder leden, die bovendien goeidkooper zijn, ter vervanging van de thans zoo duur geworden lederen schoenen. Men heeft met bedoelde schoenen inmiddels nauw keurige proeven genomen en ze worden thans onder den naam „oorlogslaarzen" in den han del gebracht. Het bovengedeelte is van zwart zeidoek, de binnen- en buitenzolen en de hak ken zijn van dunne houtreepjes gemaakt, die kruiselings op elkaar gelegd zijn. KORTE BERICHTEN. Uit Johannisburg wordt aan de Daily Mail gemeld dat Sequah die jaren geleden in een groot deel van Europa naam maakte door zijn z. g. n. genezingen van rheumatieklijders, straatarm in een hospitaal aldaar op 72-jari- gen leeftijd is overleden. In Mesopotanië is aan zijn wonden over leden, generaal William James St. John Har vey, die in den Transvaal-oorlog gewond werd' te Mageysfontein. Volgens de Nouvelliste de Lyon zijn er in het Saezkahaal elf Japansche onderzeeërs aangekomen onder bevel van een Japansch adtairaal om deel te nemen aan de verdedi ging van het kanaal. Naar verluidt bevinden zich in Duitsch land op het ooigenblik 1.429.971 krijgsgevan genen. Verder is er een oorlogsbuit van 9700 kanonnen, 770 munitiewagens en andere voer tuigen, 1.300.000 geweren en 3000 machine geweren. De heer Henry Ford heeft Zondag ver klaard, dat hij binnen een week zijn vredesbe weging zal hervatten. Hij moet eikend hebben dat zijn eerste tocht een mislukking was. Maar de ervaring was de prijs wel waard. Hij wist nu hoe hij het niet moest doen. Kolonel prins Oskar van Pruisen werd aan het oostelijk front door een granaatsplin ter gewond aan het hoöfd en één bovendij. DE,HEER RAEMAEKERS IN PARIJS GEHULDIGD. De bekende Nederlandsche teekenaar Rae- maekers, die uit de handen van den teekenaar Forain het kruis van het legioen van Eer heeft ontvangen dat hem was toegekend door de regeering van de Fransche Republiek, nam gisteren deel aan een matiné en een déjeuner aangeboden door de Engelsch-Amerikaansche Associated Press te Parijs. In den nahiiddag werd een receptie georga niseerd te zijner eere door den directeur van het Journal, senator Charles Humbert. Heden zal de heer Raemaekers officieel op het raad huis worden ontvangen door de gemeenteraad van Parijs. UITWISSELING VAN GEWONDEN. Te Vlissingen kwamen gisteren 114 Duit sche burgers uit Engeland aan, waarvan de meesten ziek waren. Zij vertrokken naar Duitschland. Een Duitsche hospitaaltrein bracht 105 Engelsche gewonden aan, die naar Engeland vertrokken. De afdeeling Vlis singen van het Roode Kruis zorgde voor ver- verschingeh De Commissaris dei' Koningin en een aantal Gedeputeerden van Noord-Holland brachten gisteren een bezoek aan Monniken dam, waar 's ochtends de gaten in den zee dijk ten Zuiden van het plaatsje werden be zichtigd. Na de lunch werd een bezoek gé bracht aan de streken ten Noorden van Mon nikendam. Om vier uur vertrok het gezel; schap. De Minister van Oorlog en generaal Snijders bezochten gisteren Marken. Uit Monnikendam: Aan den WaterlandSchen dijk zijn het twee de en het derde zinkstuk en aan het gat te Katwoude het eerste zinkstuk -te Water gela ten. Gisteren heeft de eerste locomotief over de baan gereden en nu worden de dijken voor het verkeer afgesloten en is gezichtiging van de doorbraak en het werk dus niet meer mogelijk. De stad is geheel droog. Een stoommachi ne zal nu de bemaling onderhouden. De werkzaamheden aan de noodkee- ring, door het Provinciaal Bestuur aanbe steed, zijn volgens het Hbld. te Edam zoo goed als voltooid, dank zij de medewerking der militairen. Met een enkel woord mag ook nog wel eens gememoreerd worden, hoe de soldaten van Edam (in den nacht van de doorbraak) te Volendam hebben geholpen bij de redding. Tot aan de schouders door het water gaande, redden velen menschen en goederen. Behalve het vee, dat naar Duitschland ging, zijn ook koeien naar Zeeland gezonden, waar die (zoolang het noodig is) belangeloos worden verzorgd. Moge nu het weer wat gunstig blijven, op dat de werkzaamheden, tot het dichten der gaten bij Katwoude en Uitdam geregeld en snel kunnen worden voortgezet! BINNENLAND. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. De heer Van Vliet heeft de volgende vra gen gericht tot den Minister van Binnenland sche Zaken „Kan de Minister van Binnenlandsche Za ken, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, mededeelen tegen wanneer het toegezegde voorstel tot het verleenen van duurtetoeslag zal worden ingediend en kan, om een einde te maken aan de daar over gepubliceerde, maar niet altijd over eenstemmende mededeelingen in de pers, reeds worden aangegeven in welken geest de Regeering aan haar voornemen in dezen denkt uitvoering te geven?" De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft daarop het volgende geantwoord: „In antwoord op de door den heer Van Vliet gestelde vragen zij meegedeeld, dat de voorstellen inzake de duurtetoeslagen tijidroo- venden voorbereidenden arbeid vorderen, welke thans echter nagenoeg is afgeloopen. De noodige wetsontwerpen zullen dan ook, naar verwacht mag worden, spoedig den Raad van State kunnen bereiken. In dit Stadium kan nopens de strekking der in te dienen voQrstellen geen mededeeling worden gedaan." ONS KABINET. De buitengewone Ministerraad, die gister middag gehouden zou worden, moest, door verhindering van enkele' Ministers, tot des avonds 9 uur verdaagd. Naar men ons uit Den Haag meldde, moet de heer Treub de zjtting niet hebben bijgewoond. MINISTER TREUB. Een gfoot aantal professoren, onder wie de heeren De Louter, Molengraaff,Brugman, Kernkamp, Van der Vlugf, Van Eysinga, Krabbe en Verrijn Stuart, hebben geteekend op het adres inzake Minister Treub. Ook heb ben adhaesie betuigd de oud-hoogleeraar jhr. Van der Wijck en de oud-gouverneur-gene raal van N. I. Van Heutsz. Mr. TROELSTRA. De gezondheidstoestand van Mr. Troelstra gaat "vooruit. Langzamerhand wordt de lei der der sociaal-democraten weer de oudle, zoodat hij voornemens is in den aanstaanden zomer weer in ons land terug te komen. VRIJZ. DEM. BOND. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig De mocratiseren Bond heeft bepaald, dat de jaarlijksche algemeene vergadering zal wor den gehouden te Tiel op 20 en 21 Mei. Aan de beurt van aftreden als hoofdbestuurslid zijn de heeren Mr. L. N. Roodenburg, Th. M Ketelaar en Dr. Ribbius. MELKVOOZIENING., De Minister van Landbouw heeft Zaterdag namiddag wijziging gebracht in de wijze, waarbij in het door den- watersnood voor Am sterdam ontstaan tekort aan melk zal worden voorzien. Thans is aan den Bond van Zuivel fabrieken in Noord-Holland opgedragen, de dagelijks benoodigdfe hoeveelheid melk aan Amsterdam te leveren. Dit geschiedde tot nu toe door de vereenfging van Fabrieken van Melkproducten. As gevolg van deze wijziging was de aan voer van melk op de melkmarkt belangrijk la ger, dan in laatsten tijd. Verwacht wordt dat na een of twee dagen de vroegere hoeveelheid weer word't aangevoerd. Gemengd nieuws. EEN VOORDEEL VAN EEN TON GOUDS. Naar bekend is zal eerstdaags een aanvang worden gemaakt met de verbouwing van de Westergasfabriek te Amsterdam. Het contract met de Duitsche firma is den len Februari geteekend en onmiddellijk daarna is het geld gestort bij de Amsterdamsche Bank. Bij den tegenwoordigen koers van de Marken levert dat voor de gemeente een aanzienlijk voor deel op. Een gedeelte van de aannemingssom, n.l. het bedrag dat in Nederland verwerkt en betaald zou moeten worden, is omgerekend tegen een koers van 0.51, waarop bij het maken der plannen was gerekend. De rest van het bedrag is echter aangekocht voor 0.42, waardoor de gemeente Amsterdam een onverwacht voordeel van ruim een ton gouds heeft. Van het gedeponeerde geld wordt, tot het verstrijken 'der respectieve betalingstermij nen, aan de gemeente 5% pet. rente vergoed. (Hbld.). MOND- ËN KLAUW7FFR. De Bond van kaasproducenten te Gouda heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1