DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN No. 33 Hondord en achttiende Jaarirang. 19 J 6 WOENSDAG 9 FEBRUARI Deze Courant wprdt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs pm 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door*het geheeie Rijk ¥1,2.5. Afzonderlijke nummers 3 Cenfe. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel ¥-0,10. Bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam G 9. TER ZEE. ENGELAND. DUITSCHLAND. BELGIS. RUSLAND. BULGARIJE. AMERIKA. YARTA. NEDERL AN l). ALKMAAR, 9 Februari. Terwijl sinds eeni.gen tijd de pers der en tente tegen het voorjaar een groot offensief heeft aangekondigd, waarbij de Engelschen en Franschen door het Westfront en de Rus sen door het Oostfront zullen pogen heen te breken, houdt zij zich de laatste dagen in het bijzonder bezig met de vermoede plan nen der Duitschers ia de naaste toekomst. Van St. Petersburg uit wordt gemeld, dat de zer dagen aanzienlijke Duitsdie strijdkrach ten van het Fransche front naar het front bij Dunaburg en Riga zullen worden verplaatst, dat tegen uie beide steden half Maart een be slissend offensief zal worden aangevangen en dat er vóór dien tijd hier diets ondernomen zal worden. De Russische minister van oorlog heeft verklaard, dat Rusland met het grootste ver trouwen de toekomst tegemoet kan zien, om dat de munitie-crisis, die verleden jaar de ac tie der Russische legers verlamde, thans ge heel overwonnen is. De militaire medewerker van de Times is evenwel van oordeel, dat de Duitschers thans waarschijnlijk een emstigen aanval in het Westen beoogen, tenzij de Duitsche oppefbe- velhebber tracht de geallieerden te mislei den. „Wij weten, schrijft deze' Engelsche des kundige, dat de Duitschers 17 divisies uit Rusland naar het Westen hebben overge bracht, dat zij him sterkte in het Westen tot over de normale hoogte hebben opgevoerd. Het is evenwel nog niet volkomen duide lijk of generaal von Falkenhayn zijn voor naamste kracht dit jaar in het Oosten of in het Westen zal uitoefenen. Misschien stelt hij zich voor, gedurende een drietal maanden in het Westen aan te vallen, om zich dan plotse ling tegen Rusland te keeren. Het zou slechts een voortzetting zijn van hun plan van 1915 en toch moeten zij ook weten, dat de Russen in den tusschentijd in staat zijn gesteld hun leger te versterken, iets wat de Duitschers juist door hun operaties in 1915 trachtten te voorkomen. Als zij thans in het Oosten een offensief beginnen, zal hun voornaamste doel St. Petersburg zijn. In die streek bevinden zich Rusland's grootste voorraden oorlogs materiaal en een succes in het Noorden zou kunnen leiden tot vernietiging van de Russi sche vloot Om, dit plan te doen slagen, is het noodig, Rusland/s aandacht aaat het Zui den af te leiden en daarmee zijn zij reeds hard, bezig. Er zullen waarschijnlijk nog veel grootere voorbereidende operaties volgen, al vorens generaal von Hindenburg in het Noordén een aanval zal beginnen, ineent de T imes-medewerker. De Amerikaansche nieuwsagentschap As sociated Press verzekert, dat Amerika en Duitschland, wat de hoofdpunten betreft, het eens zijn geworden. De Berlijnsche corres pondent van de New-York World, de heer von Wiegand heeft een onderhoud gehad met den Duitschen rijkskanselier over het geschil tusschen Amerika en Duitschland. De rijks kanselier zou gezegd hebben, dat de Ameri- .kaansche regeering een onmogelijke vernede ring van Duitschland vroeg, maar dat hjj be reid was en is aan Amerika alles toe te staan wat Duitschland redelijkerwijs kan toegeven, met handhaving van de beginselen der recht vaardigheid en der eer, zonder evenwel zich het onderzeeërswapen uit de handen te laten rukken. In de Duitsche pers heeft men soortgelijke verklaringen kunnen vinden en tusschen de regels door kunnen lezen, dat men weldra een groote activiteit van de onderzeeërs te gen de Engelsche koopvaardij verwacht dat in Engeland het gebrek aan scheepsruim- te zich nu reeds steeds sterker doet gelden leert het besluit, dat voorloopig de invoer van suiker in Engeland zal worden vermin derd. Hoe nu beide landen, Amerika en Duitsch land, na de spanning, die er eenigen tijd heeft geheerscht het plotseling zoo hevig eens zijn geworden is niet recht duidelijk en kan eerst uit nadere berichten blijken. Voor het oogenblik weten we alleen, dat volgens een Reuterbericht uit Washington president Wilson de Duitsche voorstellen in de Lusitania-kwestie heeft goedgekeurd, na er enkele kleine veranderingen in te hebben aan gebracht. De tekst der overeenkomst zal naar het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken worden gezonden. F.r is van Duitsche zijde een voorloopig bericht over het gebeurde inet de Artemis uitgegeven, dat echter niet veel meer zegt dan dat „ongelukkigerwijze een onzijdig schip als gevolg van den oorlog werd be schadigd." In Engèland klaagt men over den toene- menden invoer van ijzererts in Duitschland over Nederlandsche havens. Daar ijzererts geen cfficieele contrabande is, kan de door voer naar Nederland niet worden belet, maar er is thans een agitatie op touw gezet om de regeering tot krachtiger actie aan te sporen, gelijk indertijd ook inzake katoen is geschied. Naar de Standard verneemt, heeft de En gelsche regeering' geen reden om een politiek van vergelding te volgen tegen de Zeppelins. ,Er zal in Londen een ministerie voor het vliegwezen worden benoemd om de leiding te nemen van den vliegdienst bij land- en zeemacht. Te Parijs heeft de onderstaatssecretaris voor het militaire vliegwezen, de heer Bes- nard zijn ontsiag ingediend In een schrijven aan den minister-president verklaarde hij, dat hij tot dezen stap is over gegaan, naar aanleiding van het feit, dat de legercommissie uit den senaat blijkbaar de bedoeling had hem een taak op te leggen, die slechts de minister van oorlog gemachtigd is te vervullen. De militaire aviatiek zal nu onder onmid dellijke leiding van het ministerie van oorlog worden gesteld. Algemeen wordt aangenomen, dat de Fransche minister-president, die heden naar Rome is vertrokken, zal pogen Italië tot het meedoen aan een gemeenschappelijk militair plan te bewegen en ook om meerdere eenheid in de politieke leiding tot stand te brengen. Inmiddels schijnt er in Italië zelf sprake te zijn van een kabinetscrisis, het beleid van hei miuisterie-Salaadra vindt 'scherpe afkeuring, de minister-president gaf zelf dezer dagen te kennen, dat de bewindslieden moe werden en men gewaagt reeds van de komst van een nieuw ministerie, waarin ook de heer Sonni- uö zitting zou hebben. Het Engelsche blad de Morning Post meldt dat de invloedrijke finantieeie kringen in Duitschland, vreezende voor een financiee- le ineenstorting indien dé oorlog nog veel langer moet duren, óp de regeering druk uit oefenen om vrede te sluiten Duitschland zou geneigd zijn vrede te sluiten met herstel van al het veroverde gebied en met verleening van autonomie aan Polen onder Duitsche su- zereiniteif. Er is reden om aan te nemen, dat de rijkskanselier dè noodige stappen* doet om dit den geallieerden mee te deelen. Indien de Duitsche voorstellen worden verworpen, zal Duitschland den oorlog op scherper wij ze gaan voeren door toepassing van middelen welke thans nog geheim worden gehouden. Kolonel House, de vriend van den Ameri- kaanschen president Wilson zou over een en ander ingelicht zijn tijdens zijn jongste be zoek aan Berlijn. De geallieerden zouden beslist weigeren op het oogenblik onder eenigen vorm over vrede te spreken. Het is altijd moeielijk te zeggen, wat er van zulke berichten waar is en wat niet. En daarom is het maar het beste ze te vermelden zonder meer! DE MöWE. Thans heeft ook luitenant Berg eenige bij zonderheden medegedeeld betreffende het op treden van den Duitschen kaper. Een verte genwoordiger van de „New-York World" deed den luitenant de vraag: Gelooft gij niet, dat de Britsche Vloot de Möwe zal nemen of in den grond boren?" Hierop antwoord de de zee-officier het volgende: Zij zullen haar niet kennen, zij heeft de Britsche vlag vertoont en verschil li nde Britsche oorlogs schepen gepasseerd. Zij heeft op' hun sein geantwoord en hun verteld dat er geen Duit sche schepen in den omtrek waren. Zij kan iederen naam opgeven dien zij wil. Indien zij haar achterna jagen zal het een spannen de jacht wezen. Zij zal hen misschien den geheelen weg naar'Amerika vooruit blijven. Zij is zoo snel, dat zij de Appam toch zou hebben gekregen, al hadden wij kapitein Harrison tien mijlen van ons vandaan reeds gewaarschuwd dat wij naar haar toejoegen. DE KONING. Er is bekend gemaakt dat de koning van Engeland niet persoonlijk op 15 dezer het par- Tement zal opnen. DcD koning was voorne mens het te doen, doch is gezwicht voor dien raad van zijn geneeshet-ren om in dit stadium van zijn henstel nog niet aan een dergelijke plechtigheid deel te nemen. BEPERKING VAN SUIKERINVOER. Wegens het groote "tekort aan scheeps- ruimte voor andere doeleinden zal de invoer van suiker naar de Koninklijke Suiker commissie bekend maakt gedurende de eerstvolgende maanden worden beperkt. In Duitschland zal, in navolging van En geland, binnenkort een verbod tot invoer van weelde-artikelen uitgevaardigd worden. Namens den Belgischen minister van oor log i's aan de geïnterneerde Belgische officie ren, onder-officieren en soldaten het volgen de meegedeeld: „De handelwijze van diegenen welke de troepen die na de overgave van Antwerpen in Nederland kwamen, verdacht houden, is on aannemelijk en niemand heeft het recht, het geringste ongunstig oordeel daarover te uiten. „Behoudens een overtuigend tegenstrijdig bewijs, neemt de heer minister obk niet aan, dat Belgische troepen zich hadden laten in- temeeren indien zij anders hadden kunnen doen. „Mijnheer de minister acht de uitdrukking van berispingen daarover, in de tegenwoordi ge omstandigheden, als een lichtzinnige han deling en een kwaade daad." DE LUCHTVERDEDIGING. De Londensche bladen bevatten talrijke brieven die met raadgevingen aankomen in zake luchtverdediging en represaillemaatre gelen. Het is duidelijk, dat het publiek een bijzonder departement wenscht, dat zich be zig zal houden met de oorlogvoering.in de lucht en dat het verlangt, dat het waarschu wen sneller zal geschieden, daar verreweg de- meeste ongelukken in de open lucht gebeuren en sléchts weinig menschen getroffen werden, die een schuilplaats in kelders hadden ge zocht. Bij den ministerraad is een wetsontwerp tot belasting van oorlogswinst ingediend. De be lasting zal worden geheven van alle oorlogs winst bóven de 2000 roebel. De koning is in gezelschap van minister president Radoslawof, den opperbevelhebber Sjekof, den hofmaarschalk generaal Wawof en een klein militair gevolg naar het Duitsche groote hoofdkwartier vertrokken om keizer Wilhelm een bezoek te brengen. Daarna zal de koning den opperbevelhebber van het O.-H. leger, aartshertog Frederik bezoeken. Vervol gens keeren de heeren Radoslawo en Sjekof naar Bulgarije terug., de koning trekt met zijn gevolg naar Koburg. Tijdens de afwezigheid van den koning zal het regentschap door den ministerraad worden uitgeoefend. Hooge regeeringsambtenaren hebben den vertegenwoordiger van de Associated1 Prees te Washington gemachtigd tot de volgende ver klaring: „De Vereenigde Staten en Duitsch land zijn tot volkomen overeenstemming ge raakt." GEBREK AAN.... MONDHARMONICA'S Er heerscht in Engeland gebrek aan mond harmonica's, het geliefkoosd instrument van den soldaat en matroos. Vóór den oorlog kwamen die uit Duitschland, vooral uit Saksen en Wurtemb'erg. Kort na het uitbreken van den oorlog be gon men zich in Zwitserland met deze nij verheid bezig te houden en in den laatsten tijd voerde dat land groote partijen mondhar monica's naar Engeland uit. Plotseling werd onlangs de uitvoer uit Zwitserland om on bekende redenen gestaakt, zoodat thans een ernstig gebrek aan dit populaire instrument, de troost van de muziekliefhebbende Tom mies aan het front, is ontstaan. LOUIS RAEMAEKERS. De bekende teekenaar van de Telegraaf is gisteren te Parijs officieel ten stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen ter gelegen heid van het feit, dat hem het Legioen van Eer was verleend. De president van den raad van Parijs, de prefect van het Seine-departe- ment en de onder-staatssecretaris van scnoone kunsten spraken hem toe. Raemaekers heeft in warme bewoordingen bedankt. MAIL AANGEHOUDEN Van het s.s. „Hollandia," dat uit Zuid- Amerika te Amsterdam binnenkwam, werd de mail in Engeland aangehouden. DE „ARTEMIS." De Duitsche lezing van het geval met de „Artemis" is nu bekend^ geworden uit een Berlijnsch bericht: aIn den nacht van 1 op 2 fjebruari werd het motorschip „Artemis" van de Nederlandsch-Indische Tank-stoom boot maatschappij aangevallen door een Duitsche torpedoboot en door een torpedo schot beschadigd. Het schip kon echter in zijn beschadigden toestand de haven nog be reiken. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten meende de commandant van de Duitsche torpedoboot, dat de „Artemis" cp het bevel van den onderzeeër om hem met het oog op het onderzoek te volgen, tegenstand had ge boden. Ten einde dezen te breken viel hij toen de „Artemis" aan. Het onderzoek van het gebeurde, waarbij helaas een neutraal schip ten gevolge van den oorlog beschadigd werd, is nog-niet af- geloopen." ONAANNEMELIJK. Onder dezen titel schrijft de Matin. Wij ontvangen uit Holland een brief van een Fransch soldaat, die uit de Duitsche kam pen is ontvlucht, doch die op neutraal grond gebied, in het kamp van Oldenbroek, is geïn terneerd. Onze correspondent vestigt onze aandacht op het volgende vreemde feiat „Teneinde de ontvluchtingen die, naar het schijnt, vrij talrijk zijn geweest, te verhinde ren, laten de Hollandsche autoriteiten alle Fransche soldaten die zij onder hunne berus ting hebben, een authropometrisch onderzoek ondergaan. Men fotografeert hen „de face" en van profiel, men neemt' hunne vingeraf drukken.. Zulke procédés, schrijft de Matin" zijn weerzinwekkend en onaanneembaar. Frank rijk kan niet dulden dat men in een neutraal land zijn soldaten éénvoudig als misdadigers behandelt! KORTE BERICHTEN. De heer Briand heeft verklaard, dat in dien de Zeppelins weder boven Parijs gaan geen offiqieele mededteling zal worden ge daan, doch verdere publicaties van bijzonder heden door de Fransche bladen worden verbo den. Op 17 April zal het vijftig jaar geleden zijn dat veldmaarschalk Hindenburg bij het Pruisische leger heeft dienstgenomen. De oud-minister Sir Edward Carson is ziek en volkomen uitgeput. Hij heeft al zijn afspraken verbroken en hij verzendt geen brie ven meer. In Denemarken worden thans op groote schaal konijnen gefokt. Men rekent er op dat de uitvoer hiervan zeer belangrijk zal worden. Het Britsche stoomschip „Argo" is tot zinken gebracht. Er is één persoon verdron ken. Naar de Times meldt blijft veldmaar schalk v. Mackensen te Nisj waar hij den aan val op Saloniki voorbereidt. Kolonel House, de.bijzondere gezant van president Wilson, is uit Parijs naar Lon- dten vertrokken, waar hij eenige dagen zal ver toeven. Men verzekert, dat de Orieksche regee- ring geen interpellaties over de buitenlandsch politiek zal toelaten. Te Durgerdam deed een hevige Westen wind het water weer 30 c.M. stijgen, zoodat de stand 20 centimeters beneden A. P. was. Uit Enkhuizen. Aan de zeezijde van den Drechterlandschen dijk wordt krach- GEVONDEN VOORWERPEN. Een gouden dameshorloge met gouden ket ting, gevonden Mei 1915 te Alkmaar; een hond, een bril, een rijwielantaarn, een schop, een paar handschoenen, twee portemonnaies, een quitantié, een staart van een bont, een bruine handschoenen en een veerenbandje. Alkmaar 9 Februari 1916. De Commissaris van Politie. W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. tig doorgewerkt. Wijl het getal geoeienoe steenzetters hier zeer beperkt is, zijn uit an dere plaatsen bekwame arbeiders ontboden, om spoediger met het herstellen dér meest gevaarlijke gedeelten gereed te kunnen zijn. i/oortdurend worden hier nog per schip groote hoeveelheden bazalt aangebracht. Met karren en schuiten vervoert men het materi aal vervolgens naar den dijk. De binnenzijde en de kruin van de zeewe ring zijn nagenoeg hersteld. Bijna alle grondwerkers zijn ontslagen. Aan de land zijde houdt men zich nog voornamelijk bezig met het uitgraven der dijkgracht, die bij de overstrooming op Verscheidene plaatsen ge heel of gedeeltelijk met aarde van den dijk was volgeschoven. Een lezer van het N. v. d. D. schrijft aan dat blad: Mocht de stormvloed bij ons te Landsmeer geen menschenlevens kosten, toch heeft hij veel leed en treurigheid hier teweeggebracht. Vele gevluchte dorpsbewo ners zijn ziek, een tweetal vrouwen zijn bijna krankzinnig geworden, en de dood van een 77-jarigen, bij ons welbekenden en geachten boer T„ is door leed en ontbering ongetwij feld verhaast. Terwijl in de mees.te gemeenten van Waterland de godsdienstoefeningen nog geen voortgang kunnen hebben, öf omdat de kerkgebouwen nog niet beschikbaar zijn, öf omdat alle inwoners die gemeenten hebben verlaten, heeft te Broek de dienst slechts één Zondag behoeven stil te staan. Zondagmor gen werden de leden der gemeente weer voor het eerst door klokgelui naar het kerkgebouw opgeroepen. De beide voorafgaande Zonda gen had men dit achterwege gelaten, om te voorkomen, dat de menschen zouden schrik ken bij het luiden der klokken. In de kerk zijn nog zes huisgezinnen ge huisvest, die elk hun eigen hoekje hebben, en ver genoeg van elkaar wonen dat ieders vrij heid niet te zeer wordt belemmerd. Vóór den kansel is het ruim der kerk geheel ledig en worden daar des Zaterdags de stoelen ge zet voor den dienst op den volgenden dag, om na afloop weer opgeborgen te worden. Voor den dienst moeten de verschillende ge zinnen hun plekje netjes in orde hebben. De kinderen worden zooveel mogelijk elders zoolang bezig gehouden. Aan de verschil lende tafels zitten de tijdelijke bewoners, in hun Zondagsch gewaad; het gezangboek voor zich, terwijl de gemeenteleden op stoe len voor den kansel hun plaatsen hebben in genomen. Het is een aandoenlijk gezicht en die geheeie omgeving vertolkt beter dan eenig woord de zwaarte van de ramp, die dit dorp getroffen heeft. (Hbld.) De Marker visschersbevolking ver mist nog een groot aantal booten. Uit Anna-Paulowiia. Te Kleine c!uis werd Maandagmiddag in de kade van de Molenvaart een opening van 6 M wijdte gemaakt, waardoor het water in de vaart ge loosd kon worden. Verscheidene huizen werden door den wind en de golven beschadigd. Langs de Milen- vaart zijn verscheiden huizen van achteren in gewaaid. In den Oostpolder zijn reeds verscheidene huizen ingestort, met het gevolg dat thans weer allerlei huisraad en gereedschap komt aandrijven. Het meeste spoelt aan tegen den dijk van de Wieringerwaard Hier wordt het opgevischt en verzameld. Wordt het door iemand als eigendom erkend, dan mag hij het medenemen op voorwaarde van teruggave in dien van vergissing sprake kan zijn Uit Anna Paulowna: Men meldt ons, dat het herstellen van den Zuiderzeedijk te Anna Paulowna is opgedragen aan de fir ma van der Valk te Amsterdam, voor 309870en zeven weken zal duren. De dijk moet dan eene hoogte hebben van 2 meter boven A. P. Ingezonden)"-. „IVat in 'de negentiende eeuw misdreven werd is niet meer goed te maken. Zorge dan de twintigste eeuw dat zij, door een drachtig samenwerken van overheid en burgerij, ons stadsschoon in si and hou den en vertneerdre, opdat zij bij het na geslacht in betere herinnering blijve dan haar voorgangster." A. WEI-SSMANN (i). In het door mij reeds vroeger aanbevolen, kostelijk werkje „Aesthetische leiddraad bij Random dan Watuid

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1