I i,;i (Jen woningbouw" door B, von Broeken Pock, vangt de schrijver zijn pleidooi ten gunste van betere begrippen omtrent het bouwen van wo ningen aan door als motto te kiezen de woor den van Jan Stuijt: „Een ellendige schoon- heidssschennis knaagt als een kanker aan het zeer bijzonder mooi van ons Hollandsch land schap". Ik wenschte wel dat van overheidswe ge bevolen werd, dat die woorden in iederen stad, in elk dorp, aan de ingangen er van op duidelijk zichtbare wijze werden aangebracht Ik wilde dat zij op de scholen dagelijks aan de kinderen wei den ingeprentdat zij prijkten niet alleen in alle werkplaatsen der ambachts lieden, maar ook in de kantoren der werkge vers, zoowel industrieden als koopliedendat zij gezien werden in de werkkamers van Bui- ge Commissie is een flinke stap in de goede richting die ons ten minste in de toekomst zal bewaren voor „grauwelijckheden" en kan lei den tot meerdere waardeering van 't schoont door het publiek. Maar.dat er nu plannen schijnen te bestaan, om een der mooiste plei nen van onze stad wreedaardig te schenden, voorwaar, dat is „een mislijck teeken". De- Gemeente Alkmaar moet een nieuwen verkeersweg maken tusschen Waagplein en Hofplein en het is hoogelijk te prijzen dat men daarvoor, in het belang van den bloei der Ge meente tonnen gouds heeft gevoteerd. Maar nu dreigt de ramp, dat die doorbraak er toe zal leiden, dat er in het mooie, afgesloten Waagplein een gat gemaakt zal worden van zestien meter breedte, de toegang tot een troos- cremeesters Wethouders, Geestelijken en ande- telooze 78 M. lange straat met blinde muren, re invloedrijke personen, opdat het dagelijksch troosteloozer dan men ergens de wedergade lezen er van de sluimerende geesten zouden zal zoeken. Want hierheen schijnen B. en W wakker roepen Want in betrekking tot het ver- te willen sturen. Toch is die ontsiering met lies van he? schoonheidsbegrip, mag men met noodig.. Meerdere plannen ter voorkoming recht de woorden van wijlen Dr. Schaepman daarvan, zijn aan den Raad en aan B. en w. tot de, zijnen maken:,,Er vaart door heel de aamgeboden, wereld, een droeve doodsorkaan." (2). ,Het verhaal van de aesthetisohe onttake ling die ons Vaderland in de 19en eeuw on derging en helaas dreigt de 20e eeuw die voort te zetten gelijkt dat van een lichtzin nige belteerde erfenis", zegt terecht de beken de architect Leliman, (in zijn zeer aanbeve lingswaardig vlugschrift„De ontsiering van Stad en Land" (a) en waar is dat woord„dat Shelley's juichkreet: „A thing of beauty is a joy for ever" (een schoone zaak is een voort durende vreugde) in deze dagen maar al te vaak een bittere bespotting is." Onze beroemde stadgenoot Willem Hofdijk, Ook ondergeteekende heeft ten koste van vee, tijd en moeite aan het Dagelijksch Bestuur een idee aan de hand gedaan, dat geleid heeft tot een plan van bebouwing, door den Direc teur van Gemeentewerken op verdienstelijke wijze in teekening gebracht. Dat plan heeft de goedkeuring van bevoegde autoriteiten, die het sterk aan bevelen. Het heeft de verdienste dat het Waagplein in stede van door den doorbraak ontsierd te worden, in schoonheid zal winnen en belangrijke voordeden aan het Marktwezen, bron van Alkmaar's bestaan, aanbiedt. Aan den Raad zal het zijn te beslis sen, of het dit plan of een der andere wil aan- kunstgevoelige schrijver van Kennemerland's vaarden, of wel, dat.het voornaamsteplein Balladen zong eenmaal: „De Sage heeft bij van Alkmaar, de groote aantrekkelijkheid der ons heur stil verblijf verloren, zij lieflijkst talrijke touristen, zal ontsierd worden. Men kind der Poëzy" Wij kunnen het hem na zeggen ook in betrekking tot de liefde voor het tijdelijk karakter zal dragen'% dat tndelHk ka- sfedeschooir, en wellicht is daarom de Sage rakter ismaverwan wake voor het maken van iets, dat slechts „een dat tijdelijk ka- van ons weggegaan, omdat wij geen woningen meer wisten te bouwen, waar de kinderen dei Poëzy zich thuis konden gevoelen. Het is waar, er zijn teekenen van beter das Graecas" of wil men echt Hollandsch, aan dé beroemde St. Juttemis. De vraag die de Raad dus weldra heeft te Waai - beantwoorden is'kort samengevat, de titel van schan de tijd waarop officieel werd verkon- dit artikel, zal het zijn„Stedenschenms of ditto- Kunst is geen regeeringszorg", hij is „Stedenschoon"? Gaveant consules Ik heb vnorbii 'maar toch werden er niet alleen in de gemeend, dat het mijne plicht was de vraag te Zuid-Holland te hebben doorloopen laatste jaren, maar worden er nog dagelijks I stellen en te waarschuwen voor eene verkeerde - 1 1 1 oplossing. j G. Th. M. VAN DEN BOSCH, meer schoonheden in Vredestijd vernietigd, dan door het ruwe oorlogsgeweld der laatste jaren, en door hetzelfde geslacht dat weent bij de puinhoopen van Leuven en de vernietiging van de Kathedraal van Rheims en de Laken hal in Yperen doch zonder blikken of bloozen zijn steden bederft of ziet bederven. Ook Alkmaar, onze Vaderstad heeft zijn heerlijk erfdeel lichtzinnig verkwist en ieder kunstgevoelige die de oude gravuren en pren ten ziet, die ons verhalen hoe wondemooi het wel was, voelt zich het hart wee doen, wan neer hij bedenkt hoeveel schoons roekeloos is bedorven en vernietigd, hoe weinig ons nog r6^doe waar is het, wat architect Kropholler schreef in zijn artikel: „Alkmaar en het Ver- dronkenoord" De Telegraaf IS October 1913) als hij klaagt over 't medoogenloos sloo pen in onze oude steden van zooveel moois, waarvoor nooit of zoo zelden iets goeds voor in de plaats komt. „wan neer men in Alkmaar komt, is dat het- u treft. Ge ziet dat het is een waarvan de schoonheid reeds voor de Lid van den Gemeenteraad. BINNENLAND. geen stad, TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren de motie van or de van den heer Kleerekoper c. s., waarin werd te kennen gegeven, dat het niet op dei weg der regeering ligt om de uitgave van Di Soldatencourant te subsidieeren. De heer Drion (v.-l., Ridderkerk) be streed de motie. De Soldatencourant heef een goeden invloed op den geest van het le ger. Dit moet weten waarom het nog steeds onder de wapenen is en zich één gevoelen Bovendien maken de autoriteiten er gebruil van voor het verstrekken vah inlichtingen.' Men zou ook ondankbaar zijn jegens den re dacteur, die het blad heeft opgericht en het in neutralen geest redigeert. De heer Juten (r.-kBergen op Zoom zou voor de motie stemmen omdat de part culiere krantennijverheid in de verspreidinf van haar bladen onder de soldaten is belerr helft verdwenen is en (helaas, maar al te i waar) nog voortdurend wordt aangevochten merd Toch is ondanks dat alles Alkmaar nog pe jjeer e Savornin Lohmar stad, eene aantrekkelijkheid voor Goes) ^ad tegen de Soldatencouran Toch is een mooie vreemdelingen van heinde en verre; het is ei mede als met iemand van voorname huize die ondanks zijn achteruitgang en armelijk voorkomen, toch nog door zijn voorname ge stalte, door zijn wijze van doen, door ieder ge baar, zijn nobele afkomst verraadtkeert zich de fortuin maar even, stelt men hem maai slechts weinige middelen ter beschikking, on midèlellijk is liij weer zich zei en steekt ven boven dep „snob", dien de duurste kleedt] niet tot een man kan maken De resteerende schoonheid van Alkmaai bewaren, in zooverre de plaats nog op mooie gebouwen kan bogen; de voornaamste straten en pleinen, in zooverre noodzaak niet dwingt, zoo veel mogelijk bewaren en waar het moge lijk is verfraaien, ziedaar een voor overheid en burgerij, in zooverre deze daartoe kan bij dra gen dure plicht. Het is waar, dat er ook ten opzichte van Alkmaar mag worden gesproken van een stre ven in de goede richting. Dat. er eene meerderheid gevonden kon wor den in den Gemeenteraad om ons mooie Raadhuis te maken tot wat een Raadhuis be hoort te zijnhet voornaamste gebouw der Ge meenschap, is een hoopvol teekendat die meerderheid niet grooter was en dat er heel wat water in den wijn moest worden gedaan om te komen tot een slechts gedeeltelijk suc ces, bewijst echter dat men nog tij et mag spreken van een vurige schoonheidsdrang Dat er onlangs een school gebouwd werd, die meer dan in een „gebleken behoefte" voor- H_JP J|_ ziet is een gelukkig verschijnsel, maar dat voorziening. een bezwaar, acht het integendeel een nutti[ blaadje De heer Kleerekoper (S D A I Amsterdam VIII) verdedigde zijn motie Hr vond de; Soldatencourant een afdruk van liet Handelsblad De poëzie, die er in voorkomt, is die van een ulevellenfabriek Men behoe' de z i deze .onderneming niet met staatsgek te ondersteunen Spr klaagde ten slotte ovei nrechtvaardige achteruitzetting van He De heer Duymaer v. Twist (a.-r Steenwijk), een van de medeonderteekenaa< van de motie, meende dat indien de Solda tencpurant noodig was. de regeering haaT als officieel orgaan moet uitgeven. De heer Nierstrasz (v.l Amsterdarr VI) zag in den Soldatencourant niet ander; dan een geschriftje, dat den goeden geest on der de manschappen onderhoudt. De M i n i s t e r van Oorlog verdedigde het blaadje, dat meer gebracht heeft dan hij er van verwachtte. Tegenover een ander or gaan mag men het om zijn neutralen inhoud niet stellen. Spr. gaf den heer Kleerekoper in overweging zijn motie in te trekken. Volgden (Je replieken van de heeren Drion Duymaer v. Twist (die juist tegen het neutra le karakter bezwaar heeft) en Kleerekoper. De motie-Kleerekoper werd daarop ver worpen met 33 tegen 21 stemmen. Aan de orde was het suppletoir credie voor landbouw ten behoeve van de melk den daarvoor niet toe te kennen, De Minister kan zich niet stellen boven de wet. Spr. vond gelegenheid te verklaren, dat de Kamer niet zou kunnen terugkomen op de motie-Schaper, die tot het aftreden van mi nister Treub heeft geleid. Misschien zijh er in de Kamer leden, die spijt gevoelen, dat zij voor die motie hebben gestemd, maar zij zouden zich zelf toch wel moeten schamen, wanneer zij gingen probee- ren, de Kamer op haar besluit te doen terug komen. De Kamer heeft beslist en fatsoenshalve is zij aan haar waardigheid verplicht, die be slissing te handhaven, tenzij er nieuwe en onverwachte omstandigheden in het spel mochten komen. Spr. gaf den Minister in overweging zijn ontwerp terug te nemen. De Heer Duymaer van Twist (a.r. Steenwijk) handhaafde zijn bezwaren tegen het afmaken. De heer De W ij k e r s 1 o o t h (r.k. Wijk bij Duurstede) meende, dat op de motie-Teen stra niet kon worden teruggekomen. Die zaak heeft haar beslag gekregen. De Minister zeide, dat het isoleeren niet hielp, omdat er te weinig militairen daarvoor zijn. Spr. ge loofde, dat er wel genoeg soldaten zijn om dë isolatie te volbrengen. De zitting werd heden voortgezet. HET MINISTERIE VAN FINANCIËN. Naar wij kunnen mededeelen, is benoemd tot Minister van Financiën mr. dr. Anton van Gijn, thesaurier-generaal aan het depar tement van Financiën. De afdeeling arbeidersverzekering wordt van Financiën overgebracht naar het departe ment van Waterstaat. Op goede gronden kan het Haagsrhe cor respondentiebureau nog mededeelen, dat de Minister van Waterstaat, dr. Lely, het eerst de voorziening in de ouderdomsrente ter hand zal nemen. De nieuwbenoemde Minister van Financiën werd 17 Sept. 1866 te Dordrecht geboren. In Mei 1892 promoveerde hij tot doctor in de Staatswetenschappen. Na aanvankelijk ver schillende functies ter Provinciale Griffie van werd hij 1 Oct. 1905 benoemd tot administrateur van de Generale Thésaurie van het Ministerk- tement van Financiën. Mr. Van Gijn was aanvankelijk lid van de Vrijzinnig-Democratische Partij, doch is sinds 1910 lid van de Liberale Unie. Hij schreef veel in „De Economist," van welker redactie hij sinds 1900 deel uitmaakt. Van tijd tot tijd verschenen ook artikelen van zijn hand in de „Nieuwe Courant." Gelijk men weet werd mr. Van Gijn bij het optreden van het kabinet Cort van der Linden reeds aangezocht, daarin zitting te nemen, doch hij meende toen daarvoor te moeten bedanken. Waarschijnlijk zal hij reeds heden het be stuur van het Departement van Financiën ub handen van zijn voorganger overnemen, na door H M. de Koningin te zijn beëedigd. MINISTER TREUB. Naar de Telegraaf verneemt wordt he adres inzake Minister Treub buitengewooi druk in de hoofdstad geteekend. Bovendien romen duizenden en duizenden instemmingei /an andere plaatsen, uit alle standen, binnen Degenen, die zich belaft hebben met de in ameling van adhaesie-betuigingen op het idres tot behoud van minister Treub, verzoe en mede te deelen, dat alhoewel de nieuwi minister van Financiën is benoemd, zij zich ianbevolen blijven houden voor toezendin /an adhaesie-betpigingen, teneinde aldus eer uist overzicht te krijgen van de stemming /an het Nederlandsche volk over de molk van 28 Januari j.l. Mr. MARCHANT OVER DE TREUB-CRISIS strekken van Fransche legafies aan de Engelsche en Gemengd nieuws. UIT AKERSLOOT. Door het bestuur der Groot Limmer- polder zijn plannen in bewerking, om het oude Sluishuis te sloopen, en ter plaatse een grootere nieuwe woning te bouwen. Een ieder die de lage/primitieve woning kent, zal dit voorzeker een groote verbetering kunnen Vier leden der Akerslooter Schaakclub „Amicitia" namen Maandag j.l. deel aan een schaakwedstrijd in „de Karseboom" te Am- terdam. Allen keerden met een aardigen prijs huis waarts. KORTE BERICHTEN. De opperbevelhebber, generaal Snij ders, bezocht heden Assen en zal verder een tocht door de provinciën Groningen en Fries- De Voorzitter stelde voor den omslag vas+ te stellen op 70%. Dat voorstel werd onder applaus zonder hoogere stemming aangenomen. Bij de vervolgens gehouden bestuursverkie zing werden de aftredende heeren Ji. F. Lub- be en J Ringers herkozen, waarover de Voor zitter zijn groote vreugde uitsprak. Tot lid van de commissie van onderzoek werd in de vacature-Bossert gekozen de heer J. H. Elfrink. Bij de rondvraag vroeg de heer Bruin een en ander over de reclame voor de vereeni- ging. Advertenties vond spr. uitstekend, n.aai er was indertijd ook gesproken over een vlugschrift. De voorzitter zeide, dat een circulaire ver spieid was, die niet veel resultaat had. Daar om had men zich maar tol het adverteeren be paald. Daar niemand meer het woord verlangde sloot de voorzitter de vergadering, de hoop land maken. De nieuwbenoemde burgemeester van I uitsprekende, dat in het nieuwe vereenigings- Enkiiuizen, de heer J. A. R. Bqpna, is giste- jaar de vereeniging minder gebroken ruiten ren geïnstalleerd. Een 60-jarige vrouw te Groede kwam zoodanig te vallen, dat zij onmiddellijk dood was. Te Erp is een groote havermijt afge brand. Door onbekende oorzaak brandde te St. Janssteen de woning van A. v. D. geheel af. Te Leiden hebben twee broers van 11 en 13 jaar 2300 aan bankpapier gestolen De politie hield ze aan. Z. K. H. de Prins bezoekt vandaag, als Voorzitter van het Ned. Roode Kruis, de noodziekeninrichtingen, opgericht in verband met den Watersnood te Purmerend, Wormer- veer, Zaandam en Uitgeest. De penningmeester van de Algemeexje Commissie voor den Watersnood verant woordt een totaal bedrag van 1.570.355.53. HOOFDPRIJZEN LOTERIJ. No. 351'15 000. No. 18817 ƒ10.000. No. 300, 1760, 9770, 12694, 1000. No. 511, 2644, 9973, 12980, 20338, ƒ400. No,1884, 9190, 13488, ƒ200. No. 2948, 3482, 4879, 6394, 7895, 9304, 1537, 10994, 11386, 12031, 13469, 13555, 17502, 18573, 18775, 100. STADSNIEUWS. de misschien eenige gelegenheid om een dei- weinig overgebleven merkwaardige gevels voor slechts 4000.te koopen, (waarbij men nog een groot pakhuis op de koop toe had) en voor de gemeenschap te bewaren niet werd aangegerepen, wijst weder niet op groo te enthusiasme en te vroeg werd in de pers ,.c.< prijzenswaardige ijver" van het Gemeente be stuur in deze geprezen. De vigilantie met een Een uitvoerige gedachtewisseling daarover ontspon zich tusschen de heeren Kleerekoper Sannes (S.D.A.P., Veendam), Teenstra (v.d. Zuidhorn) en den ministen. Het wetsontwerp werd zonder hoogere stemming aangenomen. Bij de beraadslagingen over het wetsont werp tot verhooging van hoofdstuk X der 1916 (kosten Staatsbegrooting voor 1916 (kosten vooi kleine v, die bang was voor een scheeve muur, iaa elen tef bestrijding van mond- er is waarschijnlijk oorzaak, dat de Vigilantie kjauwzeer) Vroeg de heer De Savornin met een groote V mettertijd zal verdwijnen voor „een naar dë eischen des tijds ingericht winkelhuis. Dat B. en W. eenparig verklaarden gaai-m een commissie om advies te hebben voor nieuw te stichten bouwwerken en dat de Raad een stemmig besloot tot de instelling van zoodam- (i). „Wat overheid en Burgerij voor ons stadsschoen kunnen doen": door A. Weiss- tnann, Uitgevers en Drukkers Mij. van F. van Rossen, Amsterdam, pag. 27. (s). „Aya Sofia" door Dr. H. Schaepman, Uitgave Wed. van Rossum, Utrecht. „De'ontsiering van Stad en Land en na re bestrijding", door J. W. H. Leliman, Uit gave S. L. van Looij, Amsterdam, (pag. 1)- Idem. t. a p. pag. 5. Kennemerland". Balladen door W Hofdijk. Uitg. J. v. d. Endt Zoon. Voor zang. (Dit boek behoorde thuis in ieder Alk- maarsch gezin en mocht in geen Schoolbibli otheek ontbreken, (v. d. B.). klauwzeer) 0 l.ohman (C. H.. Goes) hoe de Minister stond tegenover de Wet? Is hij geroepen oir het mond- en klauwzeer uit te roeien of om de wet uit. te. voeren. Het afmaakstelsel gaat feitelijk tegen de wet in. Toch is daarmede begonnen onder mi nister Talma, maar daartoe werd dan o.ok telkens maar voor een jaar besloten door eer post daarvoor op de begrooting te brengen Deze Minister was volkomen gerechtigd daarmede voort te gaan totdat de motie- Teenstra kwam. Wil men nu toch het ahnakingsstelsel. dan moet de wet worden aangevuld of de alge meene maatregel van bestuur. De motie Teenstra is geen bemoeiing met den Minis ter opgedragen uitvoering maar zii heeft deo Minister eenvondier teruggevoerd naar de staketsels van de wet of van den a'^meenen maatrede' De Kamer weigert de gelden voor het afmakingsstelsel. en is bevoegd om, als de Minister zich daaraan niet stoort, de gel- Te Arnhem heeft het Tweede Kamerlid Mr. Marchant, gezegd, dat men, wanneei men geen voldoende vertrouwen meer heeft in een minister, geen politieke of particuliere vriendschap moet laten gelden, maar optre den. In dit opzicht kan men niet fijn gevoelig zijn. De spreker bepleitte clementie voor de Kamerleden, die, na op 27 Januari van hun ^rgernis over minister Treub's houding te hebben dom blijken, den 28sten niettemin hun stem tegen de motie-Schaper uitbrachten. Men kan hun dit niet kwalijk nemen, zeide hij, als men weet welke' pogingen daartoe van gezag hebbende zijde zijn gedaan. De Nieuwe Courant noemt de rede van Mr. Marchant een leelijke speech en schrijft: De heer Marchant kan zich, naar ons voor komt, niet onttrekken aan de verplichting om zijn bedoeling op dit punt te verduidelijken en ronduit te zeggen op welke tegenstemmers van de motie Schaper hij met deze toespeling het oog gehad heeit, van welken aard de door hem bedoelde pogingen zijn geweest en van welke zijde zij zijn aangewend. Van de vrij-libera- le Kamergroep_die, (op den heer E>e Beaufort na) zich eenstemmig tegen de motie verklaard heeft, is het ons bekend, dat zij in dezen aan geen enkele „poging' hoegenaamd van bui- len de Kamer is blootgesteld geweest. En er is geen fijngevoeligheid voor noodig om het wekken van verdenkingen achterwege te la ten, indien men daarvoor geen grond heeft. DE TELLGRAAF-KWtöilE. De Nieuwe Courant schrijft: „In het zoogenaamde verdedigings-artikei van De Telegraaf (voorkomende in haai Avondblad van Zaterdag j.l.) leest men o.m ten bewijze van de vaderlandslievende be doeling en werking van het befaamde anti- smokkelbureau „Met de militaire bewaking wordt ha thans eindelijk zoowat overal ernst, en in een vereerend schrijven dankte de Opperbevel hebber van onze land- en zeemacht den heer Holdert voor zijn optreden in 't belang dei natie." En iets verder in hetzelfde geschrift: „Over de-felicitaties van generaal Snijders spraken we reeds." Het is ons met zekerheid bekend, dat ook deze mededeelingen leugens zijn en dat van de zijde van den Opperbevelhebber aan Hol dert nimmer eenige lof is toegezwaaid of hul de betuigd." Naar het N. v. d. D verneemt is de gerech lelijke instructie inzake het anti-smokkelbu reau nog niet geëindigd. Er is reeds een groot aantal getuigen gehoord. De instructie is gebaseerd op art 10 Wetb v. Strafrecht en vindt aanleiding in het ver 19e VERANTWOORDING. E. T. te V. 2.Meisjesvereeniging „Dient den Heere met blijdschap" 5.—, te zamen 7. Met het verantwoorde bedrag ad 15476.38% ;n totaal 15483.38%. HOOGER BEROEP. De Officier van Justitie bij de rechtbank alhier teekende heden ter griffie hooger be roep aan tegen het vrijsprekend vonnis van de predikanten Boeke, Boenders, Huizinga Schermerhorn en Teriet, die wegens de on- derteekening van het dienstweigeringsmani fest hadden terecht gestaan. RIJWIELDIEFSTAL. Door de politie is aangehouden zekere J. J afkomstig uit Amsterdam, die in deze ge meente een rijwiel ontvreemd heeft. BILJARTEN. De heer G. van Willigen alhier maakte in het café „Central" bij een spel biljart met den heer J Huiberts een serie van 100 carambo les kaderspel. Voor niet-beroepsspelers is dit een groote zeldzaamheid. DE DAGERAAD. Ds. Schermerhorn zal in den loop dezer maand in een, in de Harmonie, door de af deeling Alkmaar van de vereeniging „De Da geraad" te houden vergadering, het onder werp: „Vrijdenkers en Militairisme" behan delen. REV. J IRWIN BROWN. We herinneren nog even aan de lezing van den heer J. Irwin Brown op morgen avond kwartier voor achten in „De Unie De heer Brown zal spreken over An Irish man's difficulties with the Dutch language." DE ONDERLINGE ALKMAARSCHE GLASVERZEKERING. In hotel „De Nachtegaal" had gisteravond de jaarlijksche algemeene vergadering van deelnemers aan „De Onderlinge Al'kmaar- sche Glasverzekering" plaats. De Voorzitter, de heer J. Cloeck, opende de vergadering met een hartelijk woord van wel kom. Spr. betreurde het, dat de laatste drie jaren de vereeniging niet zoo bijzonder voor uitging en dat het het bestuur noodig leek toepassing van art. 8, waarin het gemachtigd wordt de gewone risico te rekenen onder de buitengewone. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer W. M. H. Pels, de verslagen van den commissaris-boekhoudër, den heer C. J. Hoks bergen en den penningmeester, den heer J. Lind, resumeeren we: Per 31 December 1915 bedroeg het aantal loopende polissen 409, omvattende 523 per- ceelen. De waarde van het verzekerde glas beliep in totaal een som van ƒ42.807.29 (vorig Boekjaar 40.7/69.17). De omslag moet be rekend worden over een som van 1.478.00%, dit is het bedrag dat de deelnemers aan een NIET-Onderlinge Maatschappij zouden moe ten betalen. De breuk bedroeg 50% van de Normaal premie 739.00. De Exploitatie-onkosten stel den zich op 10% 147.80. Het reserve-fonds moet volgens het reglement versterkt worden met 10% over de Normaal-premie, t. w. 1.478.00%, 147.80, zoodat de totaal-uit gaven bedroegen 1034.60, welk bedrag 70% vertegenwoordigd van 1478.00% De deel nemers bespaarden zich over 1915 dhs 30% of 443.40. Het reserve-fonds is gestegen tot 655.30. De schuld aan den heer Lind is met 250 vermindert, zoodat ze nu nog 150 bedraagt. De Rapporteur van de Commissie van On derzoek dë heer J. Bossert, meende, dat het pessimisme van den voorzitter, in diens ope ningswoord kenbaar geworden, geen reden heeft. Spr. was .er van overtuigd, dat de veree niging onder de goede leiding van het Be stuur vooruit zou gaan. De Commissie had de boeken en bescheiden nagezien en uitmun tend in orde bevonden. De rekeninig klopte goed, zoodat spr. namens de commissie, kon voorstellen den commissaris-boekhouder en den penningmeester te bedanken voor het uit stekend gehouden beheer en hen te dechargee- ren. zou krijgen en meer leden. Telegrammen van IumIph, FRANSCH AVONDCOMMUNIQUé. PARIJS, 9 Febr. Officieel. In Artois ten noord- en zuidoosten van Neuville hevig ar tilleriegevecht. Wij dreven door ons vuur Duitsdie troepen bij Lassigny en ten noor den van Berry-au-Bac uiteen en brachten aan de Duitsche versterkingen noordelijk van Troyen ernstige schade toe. In de-Ar- gonne duurt het mijnengevecht voort met voor ons goed resultaat. ENGELSCH L EG E RB E RICHT. LONDEN, 9 Febr. Officieel. In'den loop van den dag had eenig wederzijdsch gra- naatvuur plaats tusschen de Ancre en de Somme en ten noorden van het kanaal van La Bassée. Bij Hooge heerschte groote be- dreivigheid. DE LUSITANIA-KWESTIE. WASHINGTON, 9 Februari. Uit offi- cieele bron wordt vernomen, dat de Duit sche regeering in de regeling inzake de Lu- sitaniakwestie, zooals deze thans aan de Amerikaansche regeering is voorgesteld, toegeeft, dat geen represaillemaatregelen moeten genomen worden indien daardoor de belangen der neutralen worden ge schaad. Verder verklaart Duitschland, dat het betalen van schadevergoeding voor het verlies van menschenlevens niet wordt be schouwd als een gunst maar als een ver plichting. De Duitsche regeering herhaalt de waarborg, dat geen ongewapend schip tot zinken zal worden gebracht zonder waarschuwing om te stoppep, tenzij dat schip tracht te ontkomen. Verder drukt de regeering haar leedwezen uit over het verlies van menschenlevens van Amerikaan sche onderdanen en verzekert zij, dat Duitschland, terwille van de vriendschap pelijke betrekkingen met de Ver. Staten en wegens den wensch aan het verlangen der Amerikaansche regeering te voldoen, deze concessie doet, waardoor het nagenoeg af ziet van den onderzee-oorlog. Ten slofte wordt verklaard, dat Duitschland te allen tijde bereid is met de V. S. samen te wer ken om de vrijheid van de zee te handha ven. Nederland. 's-GRAVENHauh, 9 reornari. Naar wij veincuicii üuopi munster Cull van uer Uuuen i4 tviet ueu /u-jangen teeitiju te ber enten. l/c. mlNlölLKbWlöötLlNÜ AAN riNANCAeN. DEN HAAG, y reuruari. H. M. de Ko ningin üeelt neuenuCtueuu ueu iiituwuc- nucmuen minister van linancien, mr. er. /\inuu van Uyu, ler ueteuiguig omvangen. Nauai Minister ireuo in uen.ioup van uen ocmcnu van veiscnnienue aiueeungscncis van zijn departement atscneiü nam, nette hij s miuuags net Deneer over net departe ment. aan ztjn opvotger overgedragen, bij het koninKtijK Dtsstun, waatuij mr. van Gijn tot minister Denoemo wordt is, naar wij vernemen, aan minister 1 reuo op diens verzoete eervol onistag verleend ais minis ter van financiën met danKoetuiging Voor veie en zeiozaam oeiangnjKe diensten oen lande in deze moeilijke ujoen bewezen, ler aanvulling van de tevensoesctirijvuig van minister van Gijn kan nog gemetd worden, dat hij deel heeft uitgemaakt van een aantal staatscommissie, als de telefoon-, spoor weg-, Suriname- en vlootcommissie, terwijl hij laatstelijk benoemd is tot lid der inten dance-commissie. Verder is hij vice-voor- zitter van de commissie inzake creuictver- leening aan den kleinen Middenstand in verband met den oorlogscrists. Naar ver luidt komt mr. L. J. B. Trip, tot dusver re ferendaris aan de administratie bij de gene rale thesaurie, zeer in aanmerking als the- sauriek-generaal van financiën. De bedoe ling, moet zijn de vacature zeer spoedig te vervullen. Op goede gronden mag worden aangenomen, dat de door minister ingediende, belastingontwerpen in zaak door zijn ametsopvolger zullen wor den gehandhaafd. Het ontwerp pensioen-, belasting schijnt niet te worden ingetrok ken, zij het dan dat de mogelijkheid is uitgesloten, dat het tarief van eenige wijziging zal ondergaan. DE H. 6. 's-GRAVENHAGE, 9 Februari. Naar wij vernemen is er geen sprake van dat de pogingen om de Engelsche onderzeeboot H. 6, die in het Friesche zeegat gestrand is, af te brengen, mislukt zijn De pogingen om het vaartuig vlot te krijgen worden voortgezet. ERNSTIG ONGEVAL. VLISSINGEN, 9 Febr. Om ongeveer 2 uur van middag is door een Hollandsche torpedojager, welke vlag naast de aanleg plaats der mailbooten lag, per ongeluk een forpedb afgeschoten, welke terecht kwam in het beton der aanlegplaats. Daar was op dat oogenblik personeel aan 't werk, terwij 1 ook een aantal burgers zich op dëze plaats bevonden. Een machinist-stoker werd ge dood, vier personen, eveneens tot de marine behoor end, zwaar gewond, terwijl 10 of 12 personen, waaonder ook burgers, licht ge wond werden. Twee personen worden ver mist. Ontelbare ruiten van naburige gebou wen sprongen stuk. Treub hoofd niet heffing i i i„n« 1/nnnarnorlanrl'Q Vo,k- -r l

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2