DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van het Westell Oorlogsterreln. No. 35 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- erj Feestdagen, uitgegeven. Abonnemaróspr p per 3 manden voor Alkmaar fl,~; franco ataor het geheele Rijk f 1J25, Afzonderlijke minders 3 Cents. VRIJDAG Telefoonnummer 3 Prijs der gewone Advertentiën: Per rege! 0^1 Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar^ plaatsruimte. Brieven franco - aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 11 FEBRUARI ENGELAND. DUITSCHLAND. ITALIË. GRIEKENLAND. YARIA. NEDERLAND. ALKMAAR 11 Februari Zooals gisteren reeds is gemeld, heeft de Duitsche regeering een memorandum uitge vaardigd, waarin wordt verklaard, dat voor deze regeering een koopvaardijschip door be wapening met kanonnen het karakter van een oorlogsschip krijgt en dat de Duitsche strijd machten 'ter zee binnenkort het bevel zullen krijgen alle vijandelijke met geschut bewapen de koopvaardijschepen als oorlogsschepen te behandelen Hiervan is kennis gegeven aan neutrale mogendheden, opdat deze haar on derdanen kunnen waarschuwen in het ver volg huh persoon of hun "bezittingen niet toe te vertrouwen aan bewapende koopvaardij schepen va,i met Duitschland in oorlog zijn de mogendheden. Ook de Oostenrijk-Hoü- gaarsche regeering heeft een dergelijk memo randum uitgegeven, waarin wordt medege deeld dat van 29 Februari 1916 af aan bewa pende handelsschepen als oorlogsschepen Worden beschouwd. Deze bekendmaking voorspelt eenerzijds een verzachting, aan den anderen kant echtei een verscherping van den onderzeeërs-oorlog. Onzijdigen worden nu gewaarschuwd hun leven of hun goederen niet aan bewapende handelsschepen van de aan dë middenmo- gendheden vijandelijke rijken toe te vertrou-, wen, daar deze eventueel zonder pardon in den grond geboord zullen worden. Doch aan den anderen kant is mén thans klaarblijkelijk veilig op niet-bewapende niet-onzijdige oor logsschepen. Als nu echter maar steeds valt te bewijzen, dat een handelsschip ongewa pend is, wanneer de passagiers of de goede ren aan boord gaan, en ook, dat het bewa pend was, toen het in den grond werd ge boord. De diplomatieke oorlog zou als gevolg van deze regeling wel eens-nog heel wat pa pier kunnen vereischen! Hoe het met den papieren oorlog tusschen Amerika en Duitschland staat is nog steeds niet recht duidelijk. Van Amerikaansche zijde wordt verzekerd, dat men het, wat de hoofd punten aangaat, eens is geworden. Doch zoo ver was men ongeveer negen maanden gele den ook en toch is er een scherpe crisis ge volgd. Het is blijkbaar de vraag wat men als hoofdpunt beschouwt en wat als zaak van onderg -schikte beteekenis. Van Duitsche. zijde heeft men ditoaal nog geen geruststellende verzekering gegeven alleen Amerikaansche correspondenten van Duitsche bladen verze kerden, dat het Lusitania-geschil bijgelegd was. De Berljjnsche correspondent van de Köln. Volksztg. verzekert nu zelf3, dat alle berichten over bijlegging van het Lusitania- geschil officieelen grondslag missen en dat men te Berlijn noch over een aanneming van de laatste Duitsche voorstellen, noch over een vooruitzicht op zoodanige aanneming door de Amerikaansche regeering, eenig be richt ontvangen heeft. De reis van den Franschen minister-presi dent Briand naar Rome houdt de bladen in hooge mate bezig. Om de draagwijdte van deze reis te begrij pen, zegt de „Matin" in een ietwat officieus uitziend artikel, moet men nagaan onder wel ke omstandigheden Italië in dezen oorlog zich aan de zijde der geallieerden heeft ge schaard en wie de man is, die in Italië uit naam van Frankrijk zal spreken. Door Oostenrijk den oorlog te verklaren, Heeft Italië, zonder bijgedachte, een spontane daad verricht, welke alle patriotten sinds lang verwachtten en die zij met voldoening hebben begroet. Hierdoor Verden de nationa le wenschen nagestreefd: Italië ging Trentino en Triest veroveren, het Italiaansche Elzas- Lotharingen. Maar juist dat nationale standpunt beperkte den gezichtskring voor Italië. Men mag het heden ten dage zeggen, het heeft wel niet de uitbreiding voorzien, die dé oorlog in ruimte en tijd zou netnen noch de ernstige economische gevolgen, die voor Ita lië uit zijn deelneming aan de vijandelijkhe den zouden ontstaan. De trage gang in de krijgsoperaties en de noodzakelijkheid, waar in men nu verkeert, om mef een nog langen duur rekening te houden, heeft in sommige Italiaansche kringen zooal niet een ommekeer in de meening verwekt, dan toch een bewe ging tot nadenken veroorzaakt, die aan de regeerin, welke voor de oorlogsverklaring aansprakelijk is, zekere moeilijkheden berok kent. De Italiaansche regeering voelt, dat de tijd voor haar is gekomen, met de bondgenooten aan het geheel der operaties een inniger aan deel te nemen, wil Italië van de overwinning het volle nut trekken, Er zal voor het land daartoe stellig een vermeerdering van offers nocdig zijn, maar ook een van voordeden. Het Fransche blad wijst er op, dat de heei Briand er voor gezorgd heeft, dat de entente te Saloniki is gebleven en het verwacht dat hij thans de onvoorwaardelijke eenheid in militaire en politieke zaken, die een voor waarde van den vrede is, zal tot stand bren gen. De Köln. Ztg. zegt naar aanleiding hier van, dat de heer Briand zijn beproefde gaven van overreding blijkbaar moet aanwenden om Italië er toe te brengén zijn eigen natio nale zaak ondergeschikt te maken ten eindt Frankrijk te helpen. Volgens de Daily Telegraph verwacht men dat de zending van den heer Briand tot re sultaat zal hebben, dat Italië troepen naai Saloniki zal zenden, dat een gemeenschappe lijke diplomatieke raad van de geallieerden zal worden ingesteld met Parijs als zetel en dat Italië zal deelnemen aan den aanmaak van munitie. - 1 Verscheiden Italiaansche bladen bevatten artikelen over een vraaggesprek, waarin mi nister Briand zich in denzelfden geest uitliet. De heer Briand zeide 0. m., dat naast een volmaakter werkenden militairen raad een di plomatieke raad moet worden ingesteld, die in Parijs zetelt, uit de gezanten van de groote entente-mogendheden bestaat en onder voor zitterschap staat van den Franschen minister van buitenlandsche zaken. In Italië, zeide hij, verwekken de economische problemen niet weinig bezorgdheid en hunne oplossing hangt noodzakelijk af van den goeden wil der bondgenooten. Ook de minister van mu nitie, de heer Thomas, wees op het belang van eenheid en zeide, dat de bondgenooten kanonnen, munitie, hoop en trouw onder el kaar moeten ruilen. Naar het heet zullen er binnenkort Italiaan sche carabinieri op het eiland Korfoe, waar reeds 85.000 Serviërs zich moeten bevinden, aankomen. Ook Lssad pasja wordt daar ver wacht te dit juist, dan wordt de tegenstand in Albanië zelf blijkbaar geheel- overgegeven en een expeditie van Korfoe uit voorbereid, De geruchten over Duitsche pogingen om gedeeltelijke vredessluiting te krijgen neme» toe. Eerst waren het Japan en Rusland, thans is het ook België, waaraan Duitschland een vredesvoorstel heet te hebben gedaan. De Temps schuift deze pogingen op de Duitsche financiers, die de gevolgen van het voortzet ten van den oorlog vreezen. Het is mogelijk, maar is het niet evenzeer mogelijk, dat die geruchten niet uit Duitsche bron komen? Het Fransche legerbericht luidde gisteren: In Artois artillerie-duei vanaf hoogte 119 tot den weg NeuvilleTheles. In een hand- granatengevecht wisten de Franschen de Duitschers te verjagen uit eenige verbindin gen loopgraven, door hen bezet ten westen van La helin. Toen de duisternis gevallen was,' deden de Duitschers een aanval op de Fransche stelling aan den weg Neuville— La Folin, welke werd afgeslagen. De Duit schers konden slechts vasten voet krijgen in een der kraters, welke de Franschen van te voren op hen hadden heroverd. Ten zuiden van de Somme maakten de Franschen in den loop van kleine onderne mingen op 8 en 9 Februari een vijftigtal krijgsgevangenen, terwijl zij verder twee mi trailleurs en een revolverkanon buitaaakten. Verder niets bijzonders. Het Duit^fche legerbiricht meldde: Ten N.-W. van Vimy ontnamen onze troe pen aan de Franschen een groote loopgraaf en in de streek van N-uville wonnen zij den vroeger verloren trechter terug; 52 gevange nen en 2 mitrailleurs vielen ons in handen. Ten Z. van de Somme werden herhaalde Fransche aanvallen afgeslagen. Ten N. van Berquincourt slaagde de vijand er in een klein deel onzer voorste loopgraven te nemen. Op de hoogte van( Combres ver nielden Wij door een ontploffing een vijande lijke mijngang. De Fransche mijnontploffingen ten N.-O. van Celles (Vogezen) 1 leven zonder succes. DUITSCHE VLIEGERS BOVEN RAMSGATE. Een officieel bericht uit Berlijn meldt d.d. 10 Febr Gistermiddag hebben eenige ivan deze marinevliegtuigen bommen gèworpen op de haven, fabrieken en kazernes van Ramsga- te ten zuiden van de Theemsmonding. 1 Het Londensche persbureau publiceert hier over: „De eerste raider wierp bommen naar een tramwagen vol vrouwen en kinderen. De eerste bom viel op den weg, vlak achter den wagen. Hij ontplofte, maar veroorzaakte ge lukkig geen paniek, hoewel men den vlieger op groote hoogte zag rondkruisen, Nog drie bommen vielen in een naburig veld. Een twee de vlieger wierp een bom op een groote meis jesschool. De bom (Jrong door het dak in de bovenverdieping, waardoor de zoldering te recht kwam in een vertrek waar kleine kindé ren onderwezen werden. Een kind werd aan den yoet gewond, een ander kreeg eveneens verwondingen. Nog drie bommen vielen bij de schooi. Twee andere bommen vielen in.de buitenwijken der stad. Britsche vliegtuigen die ter vervolging op- stegen, konden de raiders niet inhalen, daar deze zich overhaast terugtrokken. DE SUIKER-KWESTIE. Het Engelsche blad de „Globe", het tekort aan scheepsruimte besprekend, ftieent dat ih plaats van zonder onderscheid den invoer van suiker te beperken, het beter zou zijn een zwaar recht te heffen van suiker van Neder land, Cuba en Java en de suiker van de Brit sche koloniën vrij te laten binnenkomen. Het blad meent dat hierdoor op de scheepsruimte zou worden bezuinigd, terwijl tevens de afle vering van goud uit het rijk zou worden ver minderd. VERKOOP HOLLANDSCHE KOEIEN. De landbouwkamer voor Westfalen heeft, met het oog op dé enorme behoefte vaan wei- devee, een groot aantal koeien uit hét over stroomde deel van Nederland aangekocht,, om deze dieren op enkele plahtsen in 'f openbaar te veilen, zoo o. a. a.s.. Vrijdag te Dortmund Alleen Westfaalsche landbouwers mogen als koopers optreden. BRIAND TE ROME. Uit Rome wordt gemeld: De missie Briand kwam aan het met vlag gen versierde slation aan; een reusachtige menigte juichten de Franschen toe. Satan dra, Sonnino en Zupelll waren ter begroeting aanwezig. Briand,' Bourgeois, Thomas en de andere leden van de Fransdie missie, traden eerst de Koninklijke wachtkamer in het station bin nen en begaven zich vervolgens met de Itali aansche ministers naar,het Grand Hotel. De menigte riep: Leve Italië! Leve Frankrijk! Vele huizen zijn bevlagd met de vlaggen der ■geallieerden. De Grieksche regeering kreeg officieel me- dedeeling, dat weldra een afdeeling Italiaan sche karabiniers naar Korfoe zal gaan. SERVIE. Het totale aantal van de tot dusver overge brachte Servische troeperi bedraagt thans vol gens een bericht uit Saloniki ruim 100,000, van wie 85,000 op Korfoe. DUITSCHLAND's VREDESBEGEERTE. Een Belgisch diplomaat deelde aan Reutei mede, dat het geen geheim is, dat Duitsch land meer dan eens aan België een vredës aanbod deed, direct en indirect, en waar schijnlijk zullen er nog wel meer worden ge daan. Het resultaat zal echter hetzelfde zijn als bij vorige gelegenheden. Iets anders is onmogelijk, daar België bereid is te strijden zoo lang als Groot-Brittannië en dat kan nog wel langen tijd zijn. De „Temps", sprekend over de herhaalde pogingen van Duitschland om afzonderlijk vrede te sluiten, merkt op, dat deze campagne geïnspireerd schijnt door de DuitSche tinan cieele wereld, die de vreeselijke eeonomisdn gevolgen van den oorlog vreest. De Temps" zegt, dat als waarlijk de Duitsche financiers en de keizerlijke kanselarij het herstel van, den vrede aangaven op den grondslag van het statu quo ante, dat geschiedt omdat ze die voorwaarden nog de meest gunstige achten waarop Duitschland nu nog kan hopen Duitschland biedt dien vrede alleen aan uit vrees yoor erger, maar dat zou voor de geal lieerden de beste reden zijn om elke onder handeling te weigeren en den oorlog voort te zetten tot het uiterste, tot de centrale mo gendheden zich overwonnen verklaren. KORTE BERICHTEN. In Deensch West-Jndi'è zijn onlusten uit gebroken. Op alle plantages van St. Thomas is een algemeene staking üitgebroken. Het "Deensche oorlogsschip Valkyrien is bij St. Thomas aangekomen. De Deensche onderzoeker Knud Ras mussen wil een expeditie uit rusten naar de meest verwijderde deelen van Britsch-Noord- Amerika, Hij zal waarschijnlijk het volgende laar vertrekken. Een Reuterbericht uit Ottawa zegt, dat nog twee lijken zijn gevonden in de ruïnen van het Canadeesche parlementsgebouw. Het lijk van het parlementslid voor Yarmouth, den heer Law, ligt nog onder het puin. De Fechtbank te 'Hgnnover heeft een oorlogsleverancier, die handelde in aardappe len en o.a. te Oldenburg groote leveringscon tracten met de militaire en de civiele overheid had loopen, maar ook van Holland uit aard appelen naar Engeland had verkocht, tot 13 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. In Londen zal een Poolsch centrum wor den gebouwd. Het gebouw zal een biblio theek en leeszalen bevatten. Door de burgemeesters van alle Engel sche steden, d'ie bij den laatsten Zeppelinraid werden getroffen, geven hun misnoegen te kennen over het ontbreken' van een behoorlij ken waarschuwingsdienst. De samenwerking met de regeering wordt als geheel onvoldoen de beschouwd In Londen geeft het gilde van schoenma kers gratis onderricht aan soldaten, 'die on deugdelijk voor den dienst zijn geworden, in het schoenmaken. Het tekort aan tonneninhoud voor de schepen is te Liverpool zeer groot. Tusschen 1 Januari en 4 Februari kwamen 61 schepen binnen en de totale tonneninhoud was 158194 tonnen minder dan in 1915 in deze zelfde periode. Naar buiten gingen 82 sche pen. De totale inhoud was 259062 ton min der was dan in 1915. DE „MAASDIJK". Het Nedeflandsche stoomschip „Maasdijk", dat 29 Januari op reis van Rotterdam naar Portland (Maine) door een mijn ernstig werd beschadigd en daarna op strand werd gezét, is, naar'de N. Rott. Ct. meldt, volgens een te Rotterdam ontvangen telegram als geheel verloren te beschouwen. Berging is onmoge lijk. De „Maasdijk", groot bruto 3556 reg. ton, werd in 1S15 gebouwd. MET ANTI-SMOKKELBUREAU. Naar aanleiding van het bericht van het Haagsche Correspondentie-Bureau, dat het onwaar zou zijn, dat een hoofdambtenaar van den douanedienst samenwerking met bet auti-smokkelbureau zocht, geeft de Tel. nu een gedétailleerd artikel, waarin met feiten aangetoond wordt, dat Donderdag den 3en f ebruari de heer Höldert bezoek ontving van den heer P, F. L. Lauten, die zich voorstelde als inspecteur, van de directe belastingen, in- voefrechten en accijnzen te Roermond. Deze neer vroeg omonwonden medewerking en in zage van de stukken, die het bureau ter be schikking had. In het "artikel wordt echter niet weerspro ken de verklaring van het Correspondentie-bu reau, dat bedoelde ambtenaar geheel op eigen initiatief handelde. DE WATERSNOOD. Uit E n k h u i z e n. Zeker zal wel dt Immerhornpolder in de nabijheid der stad een der eerste terreinen zijn, die van water vrijkomen en voldoende tegen herhaling van weder-invloeiïng beveiligd is. Onlangs meld de het Handelsblad, dat dè vrees bestond voor de onmogelijkheid eener cultuur van fijne zaden, zooals tot nog toe hier werd uitgeoefend. Het onderzoek van den bodem, hetwelk thans heeft plaats gehad, stemt echter meer geruststellend. De firma Sluis en Groot heeft althans besloten, voortaan dit' terrein uitsluitend voor den landbouw te bestem men. Een gunstig gevolg van de overstroo ming is zelfs geweest, dat alle ongedierte is verdelgd. - In Ob dam, een gemeente van 1200 zielen, bracht de gehouden collecte voor den Watersnood 2150 65 op Een mooie som! Gisteren en heden was de aanvoer van koeien, die via het abbattoir te Amsterdam naar Duitschland gaan, weer zeer groot. Ruw geschat rekent men, dat 10.000 stuks DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoek schrift van A. WALL A ART, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Zui- derhoutlaan, E. 4. - Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen bet verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 10 Februari 1916. vee van de ondergeloopen polders naar Duitschland verhuisd zijn. Met het uitzagen van cadaveré wordt ook nog voortgegaan. 'In totaal zijn 350 beesten in de ovens van het Amsterdamsche abat toir vernietigd. Te Durgerdam was sedert Maan dagmorgen het onderwijs aan de openbare school weder aangevangen. De steeds stij gende watervloed deed Donderdagmiddag om twee uur plotseling de lokalen opnieuw volstroomen, zoodat de leerlingen in allerijl het' gebouw moesten verlaten. Er is tijdens de doorbraken der dijken veel Zuiderzeevisch in Waterland binnenge komen, zoodat men thans op verschillende plaatsen bot en schar vangt. Uit U i t d a m. Een geweldige stroom dringt de laatste dagen door.-den doorbraak bij Uitdam. Een tjalk met rijshout, die in zee lag, werd gisteren losgerukt en naar binnen gesleurd. Het kostte groote moeite het schip terug te brengen. Bij de Algemeene Vereenigde Commissie ter Leniging van Rampen dóór Watersnood in Nederland was gisteren in totaal ingeko men: 1,683,031,3114. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren het ontwerp tot tijdelijke, nadere voorziening in het eeds- vraagstuk. De heer Brummelkamp (a.-r., Loos- duinen) verklaarde, dat de strijd tusschen rechts en links over deze aangelegenheid niet antithetisch had behoeven te zijn, doch dat dit ontwerp voor spr. en de zijnen onaannemelijk was. De rechter is alleen van Godswege ge roepen om het recht te handhaven. De rege ling is wat den eed betreft tweeslachtig en verder wordt er met hét woord gemoedsbe zwaren in gespeeld. Ieder kan verklaren die te hebben. Spr. stond de door dr. Kuyper aangegeven- oplossing van de zgn. eedhelpers voor, te goe der naam en faam bekend staande personen, die omtrent den eed-weigerenden getuige ver klaren, dat zij hem als geloofwaardig kennen. Ook de atheïst dankt de rechtzekerheid aan de overheid), die heerscht bij de gratie Gocjs. De heer L o h in a n (c.-h., Goes) herinner de er aan, dat dit onderwerp niet de eigenlij ke politiek raakt. Spr. betoogde, dat de Kamer Critisch moei onderzoeken in hoeverre de volkswil juist is. Wat de eischen der praktijk aangaat, spr. stelde niet met den minister de conscientievrijheid voorop: hij vroeg wat het zwaarste wegen moet «1 in tal van gevallen gaat de overheid niet voor het consciëntiebe zwaar uit den weg, Den dwang, dien de over heid wil opleggen, achtte spr. niet noodig. Den eed achtte spr. alleen noodig als getui- geneed in exceptioneele gevallen, anders wordt deze een jammerlijk misbruiken van 's Heeren naam. Den fiscalen eed wilde spr. afschaffen den ambtseed achtte spr. overbodig voor wie onder anderer verantwoording werken. Spr. ontkende, dat het ontwerp een defini tieve regeling is. Hii verklaarde zich voor het behoud van- den eed, maar achtte uit eerbied voor den eed grooje beperking noodzakelijk en meende, dat dit ontwerp den eed in beginsel handhaaft. Het ontwerp Stelde, zich niet te gen den eed, maar tegen den eedsdwang, dien ook spr. niet wilde, omdat hij dien God-ontee- rend vindt en omdat men er zijn doel toch mee voorbijschiet. Spr. betoogde uitvoerig, dat de oplossing door dr. Kuyper in de Eerste Kamer aan de hand gedaan, in de practijk niet houdbaar is. Spr. on tkende, dat de eed een christelijke in stelling is, al laat Gods Woord het eedzwe ren toe. De vraag is alleen, of de overheid dwang moet opleggen, en daarvan staat niets in de belijdenis der kerk noch in den Bijbel. Spr. zou zich verheugen over de afschaffing van eiken eedsdwang en wees nog op het ge vaar voor de .rechtszekerheid, waar getuigen zich thans tijdelijk aan een kerkgenootschap kunnen onttrekken ten einde te ontkomen aan de eedsverplichting. Na de pauze werd artikel 1 van het ont werp nopens het mond- en klauwzeer aange nomen met 45 tegen '32 stemmen, het ontwerp zonder hoofdelijke stemming- Bij, de yoortzetting van de behandeling van het E e d s w e t j e achtte de heer v a n W ij n- mmm+k

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1