Ml Alcmaria Victrix l-V. U. C. FEUILLETON. Purperen fijn Linnen .telegrammen van lieden. Bekend# prijzen. Aanvang 2 uur, Ingang Nieuwpoortslaan. bergen (R.-K., Eist) het ontwerp niet aan nemelijk. Hij critiseerde de onvaste houding der re geering, die in art. 1 zegt te willen behouden wat zij in een ander artikel prijsgeeft. Voor tal van ondergeschikte ambten zou spr. den ambtseed willen zien vervallen. Spr. verklaar: de zich tegen het vrijstellen van' den eed we gens gemoedsbezwaren. Hij zou niet voor kun nen stemmen. De heer Gerhard (s.-d., Amsterdam V,) trad in uitvoerige verdediging van het wetsontwerp en bestreed de bezwaren der te genstanders. De vergadering werd heden voortgezet. Gemengd nieuws. VERHOOGING VAN POST-, TELE GRAM- EN TELEFOONTARIEVEN. Door de heeren mr. Joh. Belifante en N. Vaz Dias en de heeren M. S. Vaz Dias, J. Lis- sauer en J. J. da Silva, respectievelijk direc teuren van het Nederlandsch Corresponden tie-Bureau voor Dagbladen gevestigd te 's-Gravenhage en van het Persbureau M S. Vaz Dias gevestigd te Amsterdam is tot den Minister van Waterstaat een adres gericht, waarin door genoemde directies volledige in stemming wordt betuigd met het adres van wege de Vereeniging De Nederlandsche Dag bladpers en de Nederlandsche Periodieke Pers op 2 Februari 1916,tot den Minister ge richt inzake het wetsontwerp No 205 (zifting 1915—1916) den 21en Januari j 1. bij de Jweede Kamer der Staten-Generaal inge diend In dit adres wordt uiteengezet dat groote bezwaren worden gevreesd van de voorgestelde verhooging van het tarief van telegrammen en intercommunale felefoonge sprekken, redenen waarom adressanten aan dringen op de vaststelling van een verlaagd tnn'H vonr nersinstellingen ""HET DIENSTWEIGERINGSMANIFEST Voor de rechtbank te RQtterdam stonden gisteren terecht wegens verspreiding van het dienstweigeringsmanifest de heeren J. R.. I P H. en Mej. A. v. d. V., tegen wie door den Officier van Justitie geëischt werd één maand gevangenisstraf. De beklaagden verdedigden zich zelf. De heer J. P. H. herinnerde aan de vrijspraak van de rechtbank te Alkmaar in zake het manifest. HET INTERVIEW MET DEN' HEER STAAL. Het Handelsblad is niet erg te spreken over hetgeen de oud-minister van oorlog, generaal Staal, aan eed medewerker van de Voss. Ztg gezegd heeft. De heer Staal had moeten be grijpen, dat het niet in 's lands belang is wanneer gevoelens van afkeer worden geuit door een lid eener regeering, die destijds- zaken van gropt nationaal belang, onze ver dediging betreffende, behandeld heeft. Het getuigt ook niet van goeden smaak om als generaal tegen een Duitsch journalist te spre ken van een domheid der Engelschen, aan de Dardanellen getoond. Het blad schrijft dan verder: Maar wal zegt men van deze uiting: „Mocht Engeland onze rechten ter zee werkelijk op de een of andere wijze met voeten treden, hetzij door een volledige of gedeeltelijke blokkade van onze havens hetzij op andere wijze, dan zou den wij vooreerst niets daartegen doen." Mogen wij vragen of de oud-minister Staal eepig recht heeft om deze flauwhartige verkla ring af te leggen? Mogen wij weten op welk en op wiens gezag meneer Staal hier Enge land een vrijbrief wil geven „onze rechten ter zee met voeten te treden"? De heer Staal zegt dit, terwijl hij meent, dat Engeland het niet doen zal, maar met „echt-Engelsche bluf" slechts daarmee dreigt. Wij weten van die bedreiging niets af. Doch dat laten wij daar, wij vragen slechts van welke nationaliteit is deze bluf: „Maar na den oorlog zouden wij ons wre ken. Dan zal Engeland ons noodig hebben. En dan zullen wij het niét kénnen". Het is een Nederlandsch generaal, een oud-minister van oorlog, die aldus spreekt. „Wij zullen ons geweld laten aandoen, want wij zijn klein en zwak". Maar.... na den oorlogdan.... dan... zullen wij Engeland niet kennen!! Brrr.... en..,, bah! Wij gelooven, dat de meerderheid van de Nederlanders anders denkt dan de heer Staal naar het Engelsch LILIAS CAMPBELL DAVIDSON. Wij gelooven, dat wij sterk genoeg zijn om een krachtige en gewenschte, misschien haast beslissende, versterking van een der oorlog voerende partijen te vormen. Wij meenen; dat inderdaad daartoe niet lichtvaardig mag worden overgegaan; dat wij in aanmerking moeten nemen, dat de internationale bepalin gen niet gemaakt zijn voor, niet rekening houden met, een oorlog als dezen; dat -wij daarom niet dadelijk aan geweldmaatregelen moeten denken als de eene mogendheid an dere begrippen van blokkaderecht heeft dan wij oorbaar achten of wanneer de schepen van een tweede mogendheid bij herhaling on- zë handelsschepen in strijd met alle recht in den grond boren. Groote lankmoedigheid, groot begrip van de moeilijkheden, waarin alle oorlogvoerende mogendheden verkeeren mag en moet onze regeering toonerf Het blad betreurt, dat de heer Staal ooit Minister van Oorlog is geweest en kan niet dankbaar genoeg zijn. dat hij thans geen lid der regeering is. Wat de heer Staal mededeel de omtrent pogingen, van bezoeken door En- gelsche attaché's, noemt het Handelsblad „misbruik maken van ambtelijke kennis van feiten". Deze wetenschap had de heer Staal enkel als Minister van Oorlog. UIT HEILOO. Gisterenavond vergaderde de afd. Heiloo van de vereeniging „Volksonderwijs." Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar 37 en thans 42 leden telt. De rekening van den Penningmeester, slui tende met een voordeelig saldo van 27.32, werd goedgekeurd en het saldo belegd op de Nutsspaarbank te Alkmaar. De aftredende bestuursleden, de heeren ds. Eilerts de Haan en Veldkamp, werden herko zen. Er werd besloten 10.uit de kas der vereeniging af te zonderen als bijdrage voor een te vormen reservefonds, naar aanleiding van een schrijven van het Hoofdbestuur. Goedgevonden werd om een verzoek te rich ten aan B. en W. tot het verstrekken van eene geldelijke bijdrage voor een aan de leerlingen van het Herhalingsonderwijs te verstrekken getuigschrift en voor eene extra belooning aan hen, die zich* bij die lessen hebben onder scheiden door buitengewonen ijver en nauwge zette plichtsbetrachting. Eindelijk werd goedgevonden eene spreker uit te noodigen om op eenen nader te bepalen tijd op te treden in het belang van het Volks onderwijs. UIT OUDKARSPEL. Donderdagavond vergaderde de Ziekenver- eeniging „Hulp in Nood" ten locale van den heer Oudhuis. Dit was de 16e jaarvergade ring. Ze was bezocht door 23 personen. Medegedeeld werd, dat de heeren J. Jaman en J. Ruis bij enkele candidaatstelling herko zen zijn en deze hunne benoeming respect, als voorzitten en secretaris wederom hebben aanvaard. Verder, dat als bode is benoemd de heer C. Paarlberg. Van de rede van den heer Elink Schuur man, die in druk is verschenen en voor de le den veel belangrijks bevat, zullen 150 exem plaren worden besteld. Een kwestie met een der leden betreffende het recht op uitkeering, door het bestuur in de vergadering gebracht, werd na langdurige bespreking weer in handen van het bestuur gesteld. De rekening van den penningmeester gaf aan over het laatste kwartaal een ontvangst van 374,60, een uitgaaf van 544,56, zoo dat de kas achteruit ging 169,96 en nu aan geeft een bedrag van 1084,81. Voor het nazien van de volgende rekening werden aangewezen de heeren Jb. de Vet en 'H Dekker en als plaatsvervanger de heer G Niiman. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het aantal leden is gedaald van 329 op 320. Totaal zijn 339 uitkeeringen verstrekt. De totale uitgaven warren 1444,35. Besloten werd 2 maal 's jaars te vergade ren. Voor het hoofdbestuur werd candidaat ge steld de heer J. Jaman en als afgevaardigde gekozen naar de districts- en bondsvergade ring de heer F. Butter met als plaatsvervan. 40) Mrs. Bilson's antwoord was ietwat gedwon gen. De wijze waarop haar voormalige mees ter zich bij de opening van het sanatorium had blootgegeven, had in de kamer van de huishoudster algemeene ergernis verwekt. Het had om zoo te zeggen de fundamenten van den ouden eerbied op het kasteel geschokt. Maar toch had zij in haar vrouwenhart een teere plek voor Wynnstanley. Hij had de ge negenheid gewonnen van al zijn onderge schikten, door zijn welwillendheid, zijn vrien delijkheid, zijn beleefdheid jegens hen. Mrs Bilson was dus bereid het met de jonge per soon, over wie mr. Wynnstanley had geschre ven, te probeeren. Zij kon haar echter slechts op proef nemen. Haar brief eindigde plotseling met een jam merklacht. Het leek alsof alles geheel anders zou worden met den nieuwen heer, die de plaats van mr. Wynnstanley was komen inne men. Was het wel heel zeker, dat er geen ver gissing bestond. Zou mr. Wynnstanley niet kunnen terugkomen? Het was inderdaad een geheel verslagen huishouding, die als versteend de grillen en buitensjporigheden van Philip Wynnstanley de Tweede gadesloge. Hij had met gemaakte gewichtigheid de bezitting aanvaard, toen de geërgerde Markham hem in de dorpsherberg gevonden en het bericht gebracht dat hij de ware erfgenaam .van Revelly was. Hij had el ke traditie van statig decorunr in het oude huis met voeten getreden, had in de bedien- ger de heer Jb. Meurs. Hierna bracht de heer Visser van Nieuwe Niedorp, speciaal voor dit doel overgeko men, verschillende wijzigingen in het regie-, ment ter sprake, waarvan in hoofdzaak al leen werd aangenomen, dat zij die na den da tum van vaststelling lid worden, van 18 tot 25 jaren 10 cent, van 25 tot 35 jaren 11 cent en van 35 tot 40 jaren 12 cent contributie be talen. Boven 40 jaren worden geen leden aangenomen. Verschillende wijzigingen van ingrijpenden aard werden nog voorgesteld, doch niet aan nemelijk bevonden, waarna sluiting volgde. UIT SINT PANCRAS. Gisteravond gaf onze afdeeling van den Bond voor Staatspensioen een propaganda- avond ten huize van den heer Jn. Ruijs. De zaal was geheel bezet met een aandachtig luisterend publiek. Als spreker trad op de heer Ds. Damsté van Dirkshorn met: Nog steeds -geen Staats pensioen in Nederland. Dat de heer Damsté een spreker is, die zijn gehoor wist te boeien, bleek ook dien avond. Met groote kracht en op levendige wijze werd betoogd, dat Staats pensioen een eiscb van de oude en arme luid- jes in Nederlanders. De tooneelvereeniging voerde op ..Doove Stoffel", terwijl ook nog een paar voordrach ten werden gegeven, die mede zeer in den smaak vielen, en den vertolkers eer gaven. 't Was in één woord een mooie avond, te meer, waar de afdeeling een tiental leden won. KORTE BERICHTEN. Gisternacht zijn te Beilen (Dr.) twee luchtschepen gepasseerd. Ze waren duidelijk waarneembaar. Onder Driewegen (Z.) is een Duitsche bal Ion gedaald. Te Hoek van Holland zijn aangebracht dertien opvarenden van de „Vaarli", een Noorsch schip, dat 30 mijlen Noordwest van Terschelling op een mijn liep. Te Herkenbosch zijp twee uit Duitscfic krijgsgevangenschap te Jülich ontvluchte Russen over de grens gekomen. In de heide tusschen Dorplein-Budel en de Belgische grens is een pasgeboren, onge kleed kind gevonden. Te Amsterdam is een brievenbesteller aangehouden, die zich brieven met gelds- waardieen inhoud had toegeëigend HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Nr. 15699 f 3000 nr. 15361 f 400 ns. 5800 en 13812 elk f 200; ns. 6066, 12409, 15039 en 20857 elk f 100. denkamer afschuw verwekt en de bedienden van hoogeren rang met walging vervuld. Mrs. Bilson wist nog niet of zij wel bleef Stokes had dadelijk den dienst opgezegd. Nie mand gevoelde zich zoo beleedigd een mees ter boven zich te hebben, die niet van den wa ren stand was als die oude, eerste, vertrouwde bediende. Wynnstanley, die Sylvia met haar betrek king als typiste-gezelschapsjuffrouw van de huishoudster te Revelly had gelukgewenscht, had 'n brief, overvloeiende van dankbaarheid en vreugde terugontvangen. Hij droeg dien bij zich in zijn vestzak, totdat hij verkreukeld en versleten was van het vele lezen. Sylvia ging naar Revelly. Zij werd eerst eenigszins koel door de huishoudster behan deld, later werd de verhouding hartelijker en eindelijk was de huishoudster uiterst voldaan Miss Martin was de dame, dat was gemakke lijk te zientot den werkelijk voornamen stand behoorden zij,.die in dezen tijd al het werk in de wereld deden zoo scheen het ten minste Vóórdat Sylvia veertien dagen onder het dak van Revelly had doorgebracht, noemde mrs. Bilson haar „mijn lieve" en deed haar allerlei confidenties uit de huishoudkamer. Sylvia hoorde, dat die arme mr. Wynnstanley zijn plaats had moeten afstaan aan dien heer wel men moest nu eenmaal zijn meester een heer noemen die meer had van een ru ziemaker in een kroeg, dan van iemand, die gerechtigd was zijn voet binnen het gewijde gebied van het kasteel te zetten. Terzelfder tijd ontving Wynnstanley zijn tweeden brief van Sylvia. „Ik heb behoefte u te schrijven en te vertel len hoe gelukkig ik hier ben en hoe innig dankbaar ik er u altijd voor zal zijn, dat mij deze betrekking heeft bezorgd. Ik kon het niet aangenamer hebben of beter af zijn. Mrs. Bilson is zoo bijzonder vriendelijk en zij zijn STADSNIEUWS. 21e VERANTWOORDING. N. N. te Bergen f 25,—, inhoud bus Vrijdag f 1,Tezamen f 26,--—. Met het verantwoorde bedrag ad f 15489,001/2, in totaal f 15515,Oüi/2. REMONSTRANTSCHE KERK. Zondagochtend zal Ds. W. Mackenzie zijn intree houden na vooraf door Ds. A. M. A. Reijnders, Rem. Pred. te Amsterdam, te zijn bevestigd. REV. J. IRWIN BROWN. Deze bekende Iersche geestelijke, die predi kant in Rotterdam is, sprak gisteravond in de bovenzaal van „De Unie" voor een zeer groot publiek, dat voor een niet klein gedeelte be stond uit leerlingen van H. B. S., Gymnasium en Handelsdagschool. De zaal was stampvol. De heer Brown heeft zijn echten Engel schen humor gegeven en verteld van de po gingen, die de Ier O'Neil deed om onze goe de landstaal te leeren en hij wilde dat liefst nog wel in een maand tijds, „a fortnight for the language and a fortnight for the litera ture"! Dat het met die plannen mis moest loopen, is duidelijk en de allergrappigste, voorvallen waren het resultaat van des Ieren korte studie. De heer Brown bleek de rechte tnan om te verhalen van die grappige studies, want den geheelen avond heeft hij het publiek vermaakt, doen schudden van den lach. Maar niet alleen is er genoten van de verhalen over de ongelukkige avonturen van O'Neil, ook nut heeft deze avond gehad, omdat er ge hoord werd zuiver Engelsch, dat zoo gemak kelijk te volgen was. En het prettigste was dat de heer Brown zijn publiek met zijn een voudige taal boeide en dadelijk dwong hem te vólgen. Meestal gaan velen naar een lezing in een vreemde taal luisteren met de vrees, dat een groot gedeelte' niet verstaan kan worden. Die vrees behoefde hier niet te bestaan, want in zijn kalm en makkelijk Spreken pakte de heer Brown zijn gehoor en, mochten al woorden gebezigd zijn, die voor enkele ooren nog vreemd waren, de draad van het verhaal kon toch een elk volgen. De heer Brown heeft niet ten onrechte den naam goed in het Engelsch te kunnen lezen voor vreem den. En zoo vol fijnen humor! Hoe heeft hij gisteravond het publiek ook niet doen scha terlachen met zijn vertellingen. De arme O'Neil meende met een dictiopnary en een grammar and phrase-book in korten tijd door heel ons land terecht te kunnen. Voor alles wat hij noodig had en in alle zaken snorde hij in zijn oude studie-boeken en als hij dan meende de zaakjes te kennen, dan ging hij er „with dignity" op at! Dan gaf hij aan de waschvrouw zes halsbanden (boorden), acht naar handboeien (manchetten) en zeven zie- ënbenedens (bakdoeken). Dat was het resul taat van zijn ernstige studie! En dan kon hij zich maar niet begrijpen „why the landlady )vas amused", de arme. Allerongelukkigst viël zijn reisje met de tram uit naar een uit spanning. waar he mop zijn verlangen limo nade met een glas appelmoes werd gebracht en „mijnheef de uitspanning" hem niet be STeep toen hij een „paard om te trekken" wilde hebben. Na veel moeite en gesukkel kwam hij weer in de stad waar hij wéér ge sukkel had met het vinden van den „mijnheer hiernaast". Het slot van de avonturen, die, de heer Brown van O'Neil vertelde, was het bezoek van „the bevolkingsregisterbureaumijnheer". Dat bezoek was allerdolst. Daarbij gebruikte hij weer zijn „easy conversational idioms", die hij zoo goed uit het hoofd geleerd had en maar te pas en te onpas het laatste het meest natuurlijk gebruikte, als: zaniknou- niet, het komtemietopaan, enz. Het resultaat was dat de bezoeker na een korten tijd, waar in O'Neil met zijn perfect Hollan'dsch alleen het woord had, wegvluchtte onder het bewe ren, dat het niet zuiver was in huis. De verge ten parapluie werd hem nagebracht met een briefje, waarvan het slot luidde: „Ik ben dierbaar met goedige aanblikken waarachtig de uwe." Het krachtige applaus, dat de heer Brown na zijn verhalen kreeg was wel bewijs, dat zijn spreken op prijs gesteld was. Maar niet al leen voor het vroolijke moest ged'ankt, ook voor het ernstige, dat de heer Brown gaf. Hij declameerde van de immigratie van een Ier, die vrouw en kind dood achterliet, naar Ame rika en van Wilhelm Teil en zijn zoon. Het was muisstil onder het aanhooren van deze declamaties. E>e heer Van Amerongen sprak zeker na mens alle aanwezigen, toen hij den spreker hartelijk dankte voor den uitnemen den avond. Spr. hoopte, dat de heer Brown Alkmaar niet zou vergeten en spoedig eens weer zou komen. „DE HALTER." Men schrijft ons: Wanneer in den tegen woord igen tijd, een Vereeniging, op welk gebied dan ook, niet in staat is. om naar wensch een uitvoering te geven, aaar zij te veel van de goede krachten mist, dan is het haar niet ten kwade te dui den als zij nood-gedwongen met de gewoonte breekt en haar jaarlijksche uitvoering niet geeft. Vele vereenigingen op 't gebied van „Sport" of „Kunst" zijn inderdaad de dupe van de „mobilisatie" en er is werkelijk een flinke kracht toe noodig om een vereeniging onder zulke omstandigheden staande te hou den. Bovenstaande Gymnastiek-Vereeniging kan ook hiervan getuigen, en waar zij het vorige jaar dientengevolge niet in staat was om een uitvoering te geven, daar is zij, dank zij de samenwerking en volharding, en zeker niet minder aangemoedigd door het succes den vorigen Zomer op wedstrijden behaald, er in geslaagd zich zoo voor te bereiden, dat weer een uitvoering kan worden gegeven, waarop wij gaarne de aandacht vestigen van liefheb bers van gymnastiek en al wat hiermede, in verband staat. De Gymnastiek-Vereeniging „De hialter" zal onder leiding van den heer Jac. Schenke a.s. Zaterdag, (12 Februari) een uitvoering geven. Het zou te ver voeren om alles in 't bijzonder te bespreken, maar het zal toch goed zijn mede te deelen, dat het uit te voeren programma door de „damesaf- deeling" „leden" en „adspiranten" o.m. aan biedt „Halteroefeningen" „Tremplin-Paard" en „Vensterspringen", „Ringen", „Hoog en Laagrek" „Brug", „Vrije-oefeningen", „Groe pen" enz., dat de oefeningen zullen worden opgeluisterd door degelijke muziek (Viool en Piano) respectievelijk uitgevoerd door de hee ren Sieuwerts en Moll, terwijl een bal onder erkend bekwame leiding dezen avond zal sluiten. SPOORWEGONGELUK. Hedenmiddag liep dte sneltrein 156 rij dende van Enkhuizen naar Amsterdam bij Hoorn op een rangeerend deel van trein No. 3576, waarbij eenige personen licht gekwetst werden. De beide machines en postrijtpig werden vernield. PREDIKBEURTEN. 13 Februari 1916. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke, Avond 6 uur, Ds. Verwaal, Woensdagavond 7 uur, Ds. Ver waal. Evang. Luth. Kerkgeen dienst. Rem. Geref. Kerk, 10.30 uur, Intrede van Ds. W. Mackenzie. Bevestiging door Ds. A. M. A. Reijnders van Amsterdam. Doopsgez. Kerk, 10.30 uur, Ds. Milatz van Monnikendam. Geref. Kerk. 10 uuf, Ds. Meijer, Avond 5 uur, Ds. Meijer. Heidelb. Cat. Zond. 34. Hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering 's morgens 10 en 's avonds 5 uur. Uit de omgeving. AKERSLOOT. Herv. Gem. Geen dienst. 16 Febr. 's avonds 7 uur, ds. Van den Kie- boom. BERGEN. Herv. Gem. 10 uur, ds. Spaar garen van Zuid-Schermer. EGMOND-BINNEN Herv. Gem. 10 uur, ds. A. Ie Gras. HEILOO. Herv. Gem. 10 uur, ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal, Heiloo, 10 uur, Ds. Ji. v. Bemmel van Beverwijk. L1MMEN. Herv. Gem. 9.30 uur, ds. C. J. A. Bosch. INGEZONDEN STUKKEN. VOETBAL. Geachte Heer Redacteur! Het Bestuur van de Voetbal Ver. „Alcmaria Victrix" verzoekt u beleefd, het onderstaande in uw nummer van Vrijdag 11 Februari te willen plaatsen. U bij voorbaat dankend, Hoogachtend, HET BESTUUR. Naar aanleiding der aankondiging van den voetbalwedstrijd, HollandHaarlem, H. F. C. Combinatie (Eerste klas N. V. B.), ontving het bestuur van „Alcmaria Victrix van de secretarissen der betrokken vereenigin gen uit Haarlem een schrijven, waarin zij me- dedeelen, dat hun, van een dergelijke ontmoe ting niets bekend is, noch bij de besturen, noch bij de leden, die veel met clubzaken in aanraking komen. Een nader onderzoek zal door hen hieromtrent worden ingesteld. Het eenigste kan zijn, zoo meldt de secr. der H. F. C. „Haarlem", dat eenige voetballers zich ónder valschen naam hebben gepresen teerd. Het bestuur van „Alcmaria Victrix", heeft gemeend' het voetbal-lievend publiek, de ze onsportieve zaak, onder 't oog te moeten brengen, opdat menigeen Zondag a.s. eene groote teleurstelling bespaard blijve. allen goed voor mij. Wat is het hier prachtig 1 Het was vreeselijk voor u om hier vandaan te moeten! Geen wonder, dat u het zoo voelde. Het lijkt mij toe, dat iemand er meer van moet gaan houden ddn van eenig ander land goed, dat ik ooit gezien heb. Maar dit is veel mooier dan eenig ander waar ik ooit ben ge weest behalve misschien Windsor Castle. Wij zijn daar eens met een excursie geweest. Ik ben tot de ontdekking van iets heel vreemds gekomen en ik vond, dat ik u dat moest meedeelen. Weet u wel, dat de oude man, die het landgoed placht te bezitten, de mr. Whitney, die het aan u naliet, zooals u meende (dat was geheel Sylvia s kiesche ma nier om zijn gevoelens te sparen) mijn vader was? Hij was het, die mijn moeder zoo v/reed behandelde. Dat is de reden, vermoed ik, waarom hij mij niets wilde nalaten, want hij wou zelfs haar naam niet höoren noemen. De meeste menschen wisten zelfs niets van dat huwelijk af. Zelfs mr. Barclay heeft altijd gedacht dat er iets niet mee in den haak was Natuurlijk, omdat mijn moeder er geen bewij zen van had. Schijnt het niet zonderling, dat ik op hetzelfde landgoed moest komen, dat hij heeft gekocht en waar hij woondeHet is zoo mooi, dat het hem vriendelijker had moe ten maken De brief viel Wynnstanley uit de hand. Hij zat daar met open mond. Toen hij dien hal verwege had gelezen, had zich met ontstui- mig. geweld de herinnering aan de schrijftafel in het kleine studeervertrek aan hem opge drongen, aan de geheime laden, het papier, dat hij daarachter had bekneld gevonden. De huwelijksacte van den ouden Whitney, die hij zoo zeer gewenscht had te zien verbranden eer hij stierf, dat bewijs van zijn huwelijk, dat op zoo'n zonderlinge wijze aan het vuur en de totale vernietiging was ontkomen. En dat nadden zijn hanaen moeten vinden. De we gen van het leven zijn inderdaad wonder baarlijk Er was geen twijfel, geen zweem van dra- itnuen iwijtel in zijn gemoed terwijl hij daar zat, door en door overtuigd. Het bij toevai bewaarde papier, de huwelijksacte, was hei bewijs van het huwelijk van den ouden Whit ney met Sylvia's moeder. Hij was zoo ge- iuKkig geweest, dat te vinden. Hij kon haar die ter hand stellen en zeggen: „Zie, uw moeder is van alle blaam gezui verd en gerechtvaardigd. Hier is het bewijs U hebt recht op uw vaders naam en op een piaaLS in de wereld, zelfs al heeft hij u uit boosaardigheid en wraak bij zijn dood geen cent nagelaten." Kleine Sylvia! Hoe zou zij zich verheu gen Hoe zou zij het bericht opnemenHet was een soort teruggave van zijn kant vooi al haar onschatbare milddadigheid jegens hem, voor al hetgeen zij hem had gegeven. Hij zou dadelijk aan haar schrijven om het haar mee te deelen. Doch toen hij het velletje blauw papier met den naam en het adres van de firma aan 't boveneind er op gestempeld naar zich toetrok, bedacht hij zich en aar zelde. Hoe zou zij het ding kunnen vinden? Niemand die den kunstgreep niet kende, zou die laden aan den achterkant van de schrijf tafel kunnen openkrijgen. Hij kende dien, wijl hij dergelijke meubels als jongen in Ca nada had gezien. Maaf tenzij iemand het geheim wist, zou men eeuwig kunnen zoeken. En de lessenaar stond in het kleine studeer vertrek. Slechts wie daar toegang had, kon die openen zonder van een misdaad verdacht te worden. Wat moest hij doen? (Wordt vervolgd). DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 11 Febr. (Officieel). Westelijk front. Ten noorden van Vimy deden de Franschen tot viermaal toe pogingen hun verloren loopgraven te heroveren Alle aanvallen werden afgeslagen. Ten Zuiden der Somme konden zij niets van het verlo ren terrein heroveren. Aan de Aisne en in Champagne levendige artillerie-gevechten. Een onzer kabelballons is onbemand los gerukt en te Vailly over de vijandelijke li nie gekomen. Oostelijk front. Ten N. van het Dris- widty-meer werden aanvallen van sterke Russische afdeelingen afgeslagen. Van het Balkanfront geen nieuws. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS 11 Febr. (Officieel.) Avondcooi- muniquè. In Artois bleven wij vorderingen maken door dé beschieting der verbinctingsloop- graven westelijk van La Folie. Wij sloegen twee Duitsche aanvallen ten westen van heuvel 141) totaal af. De Duitschers lieten ten noorden van den weg NeuviileJhelus een mijn ontploffeh. De daardoor ontstane krater werd door ons bezet. len zuiden van de somme poogde een vijandelijke aideeiing een aanval ie doen, doch werd door ons vuur onmiddellijk naar haar loopgraaf teruggedreven. Onze artillerie vernielde een blokhuis in de buurt van Beauvraignes, bombardeerde kantonnementen van den vijand en richtte een vernietigend vuur op de verdedigings werken bij, Mesnil in Champagne en het Montmarrtebosdi in Woëvre. De Duitschers wierpen, evenals de beide vorige dagen, zware granaten tegen de ves ting Belfort, doch er waren' echter nog slechts twee afgevuurd, toen onze artille rie haar vuur concentreerde op de vijande lijke batterij, waarvan de ligging op den 9den Februari was vastgesteld. Tegelijkertijd werden de militaire inrich tingen ten zuidwesten van Mühlhausen door haar gebombardeerd. VERLAAGDE VRACHTPRIJZEN. LONDEN 11 Febr. De „Times" meldt, dat een scherpe daling is ingetreden op de vracht voor petroleum tankbooten van Noord-Amerika naar Europa. Twee of drie weken geleden was de vracht van de Ver. Staten naar Frankrijk ongeveer 120 Shil lings per ton. Thans heeft een schip voor dezelfde route het vervoer aangenomen voor 80 Shilling per ton. De daling wordt toe-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2