Onze prachtige w&kelljksck premie Geïllustreerd Wereldnieuws m n u a m ui 1 Damrubriek, 1 B m 11 9 Jfj 9 H SI m 8 m jj Honderd en Zeientiende Jaargang. Zaterdag 12 Februari. No. 6 van 12 FEBRUARI bevat 35 prachtige aclueele en andert albeel- dingen in koper diepdruk, benevens een rijken inhoud aan lectuur, w.o. boeiende verhalen, anecdoten, recepten, prijsraadsels enz. enz. Voor den zeer geringen prijs van slechts 45 ets. per drie maanden, Ir. p. p. 521/2 cis. kunnen onze lezers zich de regeh matige bezorging bij ons blad verzekeren. Proefnummers worden gaarne verstrekt. STADSNIEUWS. VOORSTEL IN ZAKE DE DOORBRAAK ,W A AGPLE IN-HOFPLEIN." Aan den Raad is door den heer G. Th. M. van den Bosch, lid van den Raad, het volgen de voorstel gezonden: Naar aanleiding der toezegging in de laatstgehouden Raadszitting door H. H Burgemeester en Wethouders gedaan om ter zake de Doorbraak „Waagplein-Hofplein" voorstellen aan den Raad te doen, vernam on- dergeteckende, dat het in de bedoeling ligt van Burgemeester en Wethouders, ter zake nog geen definitief voorstel te doen. Ondergeteekende vau meening, dat de tijd wel is gekomen om deze zaak af te handelen en overtuigd, dat ter zake een alleszins vol doend voorstel kan worden gedaan, heeft de eer, onder verwijzing naar bijgaande Memo rie van toelichting en finantieel overzicht, uwen Raad uit te noodigen, om het navolgen de besluit te nemen: „De Raad van de Gemeente Alkmaar, over wegende, dat de tijd gekomen is, om den hoogstnoodzakelijken verkeersweg „Waag- piein en Hofplein" tot stand1 te brengen, op zoodanige wijze, dat dit ten goede komt aan het Marktwezen en dat de schoonheid van het Waagplein ongerept blijft, besluit: le. Om de vrijkomende gedeelten van de nieuwe straat, ter weerszijden van de percee- len van de firma's Goes en Zaadnoordijk, te bebouwen met twee vrijstaande poortgebou wen, onderling niet een steenen boog ver- bon deu '2e de ruimte vrijkomende op de beide voet paden ter weerszijden van de geheele straat, te overkappen door een open galerijbouw; een en ander volgens de plannen van den heer G. Loomao, Directeur van Gemeentewerken; 3e. oni in principe goed te keuren, dat wan neer de onderhandelingen over den aankoop van het pakhuis van den heer Zaadnoordijk lot een gunstig resultaat zijn gebracht, aan hem en eventueel aan andere belanghebben den vergunning zal worden verleend tot het maken van een deur aan de nieuwe straat, doch alleen toeganggevend tot woonhuizen en tot het aanbrengen van lichtramen aan die straat (het getal daarvan nader vast te stel len) een en ander op hunne kosten en op na der door den Raad te bepalen voorwaarden; 4e. Burgemeester en Wethouders uit te noo digen te zijner tijd aan den Raad de noodi- ge finantiede voorstellen te doen in verband met dit werk. Hierbij is de volgende Memorie van Toe lichting gevoegd: Nu eindelijk in zake de doorbraak „Waag plein Hofplein" eene beslissing zal worden genomen, heb ik gemeend niet tot het laatste uur te moeiten wachten met het indienen van een voorstel, dat eene definitieve oplossing beoogt, nu ik vernomen heb, dat van de zijde van H. H. Burgemeester en Wethouders een voorstel wordt gedaan, dat slechts eene voor loopige oplossing geeft. Van hoe groot belang dè nieuwe verkeers weg voor ons Marktwezen ook is, het zou een ramp zijn voor de Gemeente, wanneer het gevolg zoude zijn eene totale ontsiering van ons mooie Waagplein met zijn trotschen Waagtoren, de meest aantrekkelijke plaats in onze Gemeente, vermaard in en buiten Eu ropa. up dat mogelijke gevolg heeft ons geach menend, de neer Leguit, terecüt gewezen, toen mj in November 1913, (wij scimjven nu 1910), tot toeiicnung van zijn oeüena bouw pian senreei: „Hoe nuttig en noodtg die (de verkeersweg) ten opzicnte van net veraeei moge zijn, tot vertraanng van de omgeving zat oie met bijdragen," Het streat üem tot eer, dat hij op dit mo gelijk, droeve gevolg heeft gewezen en zien naartoe alleen met neett bepaald, maar ge tracht heeft eene bevredigende oplossing voor het vraagstuic te vinden. üok de heer Groen, de bekwame leeraar aan de Amoachtsscnooi alhier, voelde zien tot dit vraagstuk getrokken en zond aan b. en W. op den 7en Maart 1914 daarvoor een schetsoncwerp, dat in April daaropvolgend, gevolgd werd door een gewijzigd pian. Beide plannen hebben ongetwijield groote verdiensten, door meer bevoegden dan ik er kend, maar het was en is nog mijne besliste overtuiging, dat aan welk dter beide plannen men ook zijne voorkeur zou geven, dergelijke monumentale gebouwen tusschen de dood nuchtere huizen, welke het Waagplein afslui ten, minder op hunne plaats zijn en de rust en de eenheid van het geheel zouden storen, in welke opvatting ik niet alleen sta. Voor mij bleef dus de vraag bestaan, hoe ontkomen wij aan het gevaar, dat ter plaatse een 16 M. breede, 78 M. lange doode straat zoude komen, welke nergens te dulden, zeker ter plaatse een gruwel zoude zijn en het ef fect zoude maken alsof men uit een fraai en gaaf gebit met opzet de voorste tanden zou hebben verwijderd. Ik heb gemeend, dat eene goede oplossing te vinden was wanneer aan beide zijden van den nieuwen weg galerijen werden gebouwd. Hoe schoon deze kunnen zijn, is van genoeg zame bekendheid. In onze stad verwijs ik naar de typische Viechmarkt, welke, hoe on oordeelkundig ook gerestaureerd, het deson danks nog zoo aardig doet. Ik wijs op de Vischmarkten van Haarlem en Gouda; op de Korenbeurs te Leiden en de beroemde Kloos tergang in Utrecht, als ook op het Haagsche Binnenhof en breng in herinnering het mooie ontwerp voor eene galerij aan het einde van de binnenplaats van ons Raadhuis, welke he laas uit zuinigheidsoverwegingen niet werd gebouwd. Ook in het buitenland kan men ta! van voorbeelden aantoonen, hetgeen bewijst, dat eene galerijbouw het overal doet en goed doet. Op mijn verzoek hebben B. en W. goedge vonden, dat op het Bureau van Gemeentewer ken een schetsontwerpje werd gemaakt, dat echter minder gelukkig slaagde. Zelf maakte ik zoo goed en zoo kwaad als dat ging voor een niet-deskundige, een paar schetsjes die ik onderwierp aan het oordeel van de Heeren G. Looman, Directeur van Gemeentewerken, A. Weissmann en Jan Stuijt, die allen van oordeel waren, dat eene oplossing in dien geest zeer goed te vinden was. In het Dossier op deze zaak betrekking hebbend', kan men van deze mijne gedurfde proeven, de niet schitterende resultaten vin den. Toen de aankoop van het pakhuis van den heer Zaadnoordijk niet gelukte en daarover een proces dreigde, meende ik H. H. Burge meester en Wethouder te moeten herinneren aan mijn, hun bekend voorstel en deed dit in een schrijven gedateerd Juli 1914, waarin ik er op aandrong om niet alleen dat voorstel, maar ook de andere ter zake ingediende plan nen te stellen in handen van den Schoonheids- raad van den bekenden „Bond Heemschut", welke krachtens art. 1 van zijne Statuten ten doel stelt het handhaven en beschermen van de bestaande schoonheid en het vermeerderen daarvan in stad en land." ik meende dat het noodig was dat wij een definitief voorgesteld plan kregen (de noodzakelijkheid daarvan blijkt c.a. uit de correspondentie met H. H. Gedeputeerden, te vinden in het dossier No. 18 e.v.) en door het advies te vragen van den Bond voornoemd, over de ingediende plan nen verzekerden Burgemeester en Wethouders en Raad zich het advies van een absoluut on partijdig lichaam. Burgemeester en Wethouders en Raad- zich het advies van een absoluut onpartijdig en deskundig lichaam. Ter bevordering van een en ander, daar ik de zaak urgent vond, schreef ik nogmaals aan Burgemeester en Wethouders, (zie Dossier 23) en in Sept. volgden de onderhandelingen met „Heemschut." In het begin van het vol gend jaar, gaf ik nog een verbetering van mijn eerste gedachte in overweging, waarover ik insgelijks deskundig advies inwon en waar omtrent men het oordeel van den „Bond Heemschut" insgelijks kan vinden, dat ik overlegde aan 3. en W. en dat zich ook ia het Dossier bevindt. Het gevolg is geweest van een en ander, dat door den feser Looman een plan ia ont worpen, dat, zooals uit deze toelichting blijkt, de vrucht is van ernstige pogingen om iets goeds te bereiken en dal naar mijne overtui- ing genoemd mag worden een goed plan Zie de aanbevelingen 27 en 29). Op grond van deze, m. i. noodzakelijke uiteenzetting uit dé voorbereiding van dit plan, meen ik dat ik met volle overtuiging de aanneming er van aan den Raad mag aanbe velen en wel op de navolgende gronden: le. Het voorkomt niet alleen de ontsiering van het Waagplein, maar verhoogt er c£ schoonheid van 2e. het geeft aan de Gemeente de beschik king over twee lokalen, die hetzij zij ge bruikt kunnen worden voor de Gemeentelijke dienst, hetzij zij in aanmerking komen voor verhuur aan particulieren of aan het Rijk (men deuke aan de noodzakelijkheid om ter plaatse een telefoon gelegenheid te hebben) eene niet onbelangrijke bijdragen zullen geven ter dekking der te maken onkosten 3e. het schenkt aan de Gemeente een over dekte marktruiinte van plm 500 vierkante meter, een niet genoeg te 'vaardeeren gevolg in verband met ons Marktwezen, voornaamste bron van inkomsten voor onze Gemeente. Wat de geldelijke gevolgen van dit plan betreft, meen ik goed te doen er op te wijzen, dat deze geen enkele reden tot vrees behoeven te geven, zooals ik wensch aan te toonen in het navolgend finantieel overzicht. FINANTIEEL OVERZICHT. De kosten voor het maken der bestrating en der rioleering, geraamd cp 5690, kunnen geheel buiten beschouwing blijven daar zij ipso facto moeten worden gemaakt. De twee poortgebouwen zijn geraamd op 18527,20. Worden deze niet gemaakt, dan moeten er toch twee scheidingsmuren komen, waarvan de kosten voor dit gedeelte ge raamd kunnen worden op 527,20. Meer uitgaven 18000, Gerekend a 5 pet., is dit een uitgave per jaar van 900, Deze moeten worden verminderd met de vermoedelijke huuropbrengst der twee loka len, niet te hoog geschat op 500, nadeelig saldo per jaar 400,Niemand zal kunnen beweren, dat dit de finantieele draagkracht van de Gemeente te boven gaat; neemt men in aanmerking, dat de schoonheid van het Waagplein er niet door verloren gaat, dan mag men spreken van winst. Voor het maken van twee galerijen over de geheele lengte van den weg, neem ik aan 26000,—, worden deze niet gemaakt, dan moeten wij twee scheidingsmuren maken, waarvoor ik aftrek 3000,Meerdere uit gaven 23000,—. (Ik neem de cijfers voor de galerijen iets hooger en voor de muren iets lager dan de raming). Dit geeft dus een renteverlies van 1150,—. Neemt men nu in aanmerking, dat de Ge meente daarvoor verkrijgt pi. m. 500 MJ marktruimte, ter plaatse waar ons voornaam ste marktverkeer is, dan behoeft men geen op timist te zijn, wanneer men beweert, dat dit een uitgave is, die ons marktwezen dubbel en dwars ten goede komt. Ik onderschrijf ten deze volkomen, wat de Heer Leguit in zijne toelichting schreef: „Eene overdekte ruimte in aansluiting van ons marktplein, is zeer wenschelijk. „Men denke hier bijv. aan de waarde van overdekte ruimte voor kaas, en varkensmarkt om van niets anders te spreken. Ik laat alweder de schoonheidswinst buiten beschouwing, al is dit ook een factor, die men niet uit het oog moet verliezen. Zoo men die 1150,echter een offer zou willen noemen, dan mag men er wel een achter plaatsen. Maar ik meen zelf te mogen veron derstellen, dat er van geen offer sprake zal behoeven te zijn, want deze overdekte markt ruimte biedt gelegenheid aan voor uithrei ding van ons marktwezen en in dat geval zuilen hoogere marktgelden, öf het offer wegnemen, óf herleiden tot een offertje. Op grond van finantieele overwegingen, meen ik dan ook het voorgestelde plan in ieder op zicht te mogen aanbevelen, als te zijn in het welbegrepen belang van onze gemeente. GEVESTIGDE PERSONEN. B. Hoefsloot, r.c., Ritsevoort 23, Coevo-r- den, bakker. N. Leeuwe, n.h., Laat 23,' Nieu- wekerk, huisschilder, h. J. G. de Jong, n.h., Boekelerweg 1, Jisp, kaasmaker. A. Schurer, n.h., Snaarmanslaan 78, Zundert, commies belastingen. N. Sch'ats, Clarissenbuurt 51 Helder, koetsier, h. J. Stokman, r.c., Berger weg 130, Beemster, boerenarbeider, h. Wed J Ootjers, n.h., Lindenlaan 61, Noord-Schar- woude. M. Witte, r.c., Langesfraat 37 Utrecht, banketbakker. P. Hoogland, d.g., Kinheimstraat 24, Enschedé, steenhouwer J. van der Meulen, n.h., van der Meijstraat 16, Sneek, onderwijzer N.-Indië, h. D. Du dink, r.c., Fnidsen 64, Schermerhom, dienst bode. J. M. Poppers, Isr., Gasthuisstraat 20 Winterswijk, klerk H. IJ. S. M. G. W. ten Broek, n.h., Dubbelebuurt 8, Scherpenzeel winkelbediende. M. M. Schimmel, r.c., Ver- uronkeuoord 101, Hoogwoud, dienstbode. J. Bakker, n.h., Keetgracht 10a, Honkong, bankwerker. L. Wertien, echtgen. van H. F Snijders, d.g., Nieuwpoortslaan 58, Appin- gedam. A. Suweijn, n.h., Eendrachtsstraat 14, Medemblik, spoorwegarbeider. M. J. Woes tenburg, r.c., Lmmastraat. Rotterdam, liefde zuster. E. Nierup, n.h.. Hoogstraat 2, Wor- merveer, dienstboek. A. Looijschelder, r.c., Kennernersu .uitweg 2, Ubbergen. C. M. De- geling, r.c., V'i'dronkenoord 104, Enkhuizen, kinderjuffrouw. L. Kabel, r.c., Egmonder- meer 4, Schoort, arbeider. N. Muller, ran., Kennemerstrautweg 73, Amsterdam, rechter. Wed. C. L. ,M. Koenen, n.h., Stationsstraat 28, Warmenhuizeu, h. A. M, van der Horst, r.c., Laat 161, Amsterdam, huishoudster. W. Fa- ber, n.h., Egel nburgerlaan 3, Beverwijk, fa brieksarbeider, h. P. Oly, n.h., Nieuwpoorts laan 77, den Haag, sigarenmaker. P. Vos. e.g., Van Teijiingenstraat 16, Appingedam, meubelmaker. J. Zomer, n.h., Omval 40, Schermerhorn, koetsier, h. VERT ROKKEN PERSONEN. W. H. Allsop, morm., Korenlaan 4, ambts halve. J. Haarsma, r.c., Snaarmanslaan 16, Amersfoort, timmerman, h. E. Bouwen, n.h., Stationstraat 79, Arnhem, dienstbode. J. A. Vis, n.h., Van Everdingestraat 4, Driebergen S. Druiven, r.c., Laat 74a, Bergen, kruidenier, h, H. G. Kaessberg, n.h., B. W, HEmelo. J E. Jorritsma, n.h., Kanaal kade 29, Ensrhe dé. H. Hooiier, tth., Oudegiacht 135, Bergen N. Dixon, Ger., Koorstraat 1, Rotterdam, boekhandelaar D. Hopman, n.h., Vamebroek 49, Zaandam, bakker. P Diügerdis, r.c Akerslaan 5, Castricum E. J. Brakker n h Oudegracht 25.3, Amersfoort, dienstbode. H J. Kraan, r.c., Zeglis 137, Helder, K' Boot n.h., I.immerhoek 6, Lochetn Wed. J. Ach- terkamp. n.h., Stuartsbaat 84, Apeldoorn, h J. W. Kramer, ub.. Toussainistraat 10, Am sterdam, conlr Alkm Packet, 1ï. A. Bekker rc, Koorstras! 41 HeerasfeeïL, batblmbe diende. en de opgave luidde: Wit speelt, zwart ant woordt, waarna wit den foutzet uitlokt Men spek nu met aandacht de volgende oplossing na: 1. 37—311 1. 913 (gedw.) Wit dreigt 28—22, 27—21 en 31 4. 4843. Lokt den foutzet uit. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 28—23 43—39 35—30 49 27 31—26 26 10! 2. 3. 4. 5. 6. 7. 17—21 18 40 31 32 25 43 40 49 49 21 Heel mooi in zoo'n natuurlijken stand. EENVOUDIGE WINST. In een partij tusschen de heeren C. en kwam de volgende eindstand voor: M. m mm mm m itifj Zwart: 15, 25, 28 (dam). Wit: 24, 29, 30, 34, 35 (dam). Wit speelt 2923 en zwart moet slaan 28 10, want op 28 14 volgt 2420 en 30 10 eri op 28 5 volgt 34—29, 24—20 en 35 46. Op 28 10 volgt echter 3429, 2420 en 35 5 (zwart 2329), wit 528 (zwart 29—34), wit 2844 gewonnen. Ter oplossing voor deze week: Probleem 377 van G. MANTEL, Hengelo. Zwart: 8, 11, 14,17, 18, 19, 23, 24, 29, dam op 35. Wit: 26, 27, 31, 39, 41, 42, 43, 44, dam op vau 1. AAN DE DAMMERS! Ma dank voor de ontvangen oplossingen robleem No. 376 (auteur C. Meeuwe). atand Zwart: 2, 3, 8, 11, 13, 14, 17, 19. 21, 22, 24, 26, 30, 36. Wif 28, 33, 37/41, 43, 44, 45, 47/50. Op lossing 37—31 1. 26:46 46 23 23 45 36 47 47 29 45:34 29 47 47 44 40—15 45—40 47—41 38—32 44—40 48—42 43—38 49 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 7 (2 dammen 6 sch.) 9. 2:11 10. 35 2 (3 sch. op dam). Van dit fraaie probleem ontvingen wij goede oplossingen van de heeren: W. Blok dijk, G. Cloeck, P. Dekker, D. Gerling J. Houtkooper, J. K., G. van Nieuwkuijk, H. Zaadnoordijk te Alkmaar, S. Homan, Wij de Wormer, H. E. Lantinga, Haarlem, P. Kleute Jr., (den Haag), ook van 375. CORRESPONDENTIE. W. C. T. te A. Uw oplossing was nog niet geheel correct Zal haar toch nazien. De damesclub alhier houdt haar bijeenkomsten op Vrijdagavond, vanaf zeven uur, in café Schermerhom, aan het Waagplein. LI is daar altijd welkom. EEN INTERESSANT VRAAGSTUK. Eenige jaren geleden verscheen in de ru briek van den heer I. Mijer een vraagstuk van bijzondere constructie, 't Was van den auteur Willem Vrijlandt. De stand was als volgt: ÜP ÜP ÜËi WÊ ÜH Hm ggi ÉIl öte /SS M fBf 1Ü mar, mm mm wÊi. Hfi Zwart: 3, 6, 9, 12, 14, 16, 17, 18, 25. Wit: 27, 28, 34, 35, 36, 37, 44, 48, 49. 48. Oplossingen vóór of op 17 Frbfuari. bu reau vau dit Blad VOOR SCHAAKl TEFHEBBERS. Bij den Engelschen uitgever FïWJk pol lings te Londen is een sen interessan! schaakwerkje verschenen. Het fcevU 100 brü- knte partijen, die allen door matzUiinsj ein digen. Aan 't eind van elke partij bn-tuttt mr{j een diagram met de opgave: Wit (zwart) geeft in zetten mat. Achterin vindt men de oplossingen. Zoo b.v. de 85ste partij tusschen Barry en Pillsbury. Na den 36sten zet van zwart is de voigen- de stand ontstaan: Zwart. K. g7, D. d4, T. f8, L. f5, p. a6, c6, d6, ü5. Wit. K. hl, D. h6, T. c7, L. d2, p. »2, #2, Ji3. Opgave wit geeft mat in a c h tr zetten De oplossing is als volgt f4, 1. 2 1 4. 5. 6. 7. 8. p. d4 T. 16 K. g8 O. g5 -f 1. K;h8 D.b4 -F 2. K g8 D. g3+ 3. K. h8 L. c3 4. D X L. D. X D. 5. D. X p 6. D. X T. 7. D. g7 pl. m. Zoo eindigt iedere partij op fraaie wijze. De uitvoering van het werkje is keurig Alleen hadden de diagrammen misschien iets grooter en duidelijker gekund. De partijen zijn allen opgeteekend in de Engelsche notitie, doch dat kan voor geen enkele liefhebber een bezwaar zijn. In vijf minuten is die te leeren. Ook de prijs, pl. m. één Gulden, zal nie mand afschrikken. Zijn er liefhebbers, die na zich 't werkje te hebben aangeschaft, niet op streek kunnen komen met 't ontcijferen der Engelsche notitie, dan willen wij hen op verzoek gaarne alle mogelijke ophelderingen geven. INGEZONDEN STUKKEN. NED. BOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Mannen, waarom komt ge niet luiste ren naar wat wij Uw vrouwen vertellen? Meent gij werkelijk, dat Uw vrouw haar huishouding minder goed behartigt, als ze komt hooren, naar wat tnenschen, die meer weten dan wij, ons willen mededeelen? In Alkmaar zijn maar 8 mannen lid van onzen Bond, wat is hiervan de oorzaak? Vrouwen komt niet alleen, wekt Uw mannen, broers, neven en volwasser dochters op, om mede te komen. Aanstaanden Wo^^dagavond 16 Februari om 8 uur zal de afd. Alkmaar van den Ne- derlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht, in dezen winter, haar laatste openbare bijeen komst houden in de Unie. Omdat wij zooveel nieuwe leden gewonnen hebben, zal de propagandiste, mei C. Staas „Het doe! en de werkwijze van den Bond" uiteen zetten. Na de pauze zal zij de vragen, die tot baar gericht zijn, beantwoorden. Daarvoor zal aan den ingang der zaal een bus staan. Ieder, die iets wil weten het Vrou- wenkiesrecht-vraagstuk betreffende, kan thuis een vraag op een ongeteekend briefje schrijven en dat bij het binnenkomen in de bus doen. De afd. Dieren-Doesöurg heeft 4 Januari ook zoo'n vraag-en-antwoord-avond gehou den. Het weekblad voor de gemeenten Rheden en Doesburg schrijft: Achtereenvolgens wer den de verschillende vragen, in de bus aan wezig, door Mej. Staas beantwoord; en wij, en zeker ook al de aanwezigen, waren van oordeel, dat aan weinigen de begaafdheid en tact eigen is, dit op zoo'n aangename en be leidvolle wijze te doen, als de geachte spreek ster. De vragen waren van allerlei aard en ve len gaven aanleiding tot lachen; doch het hoofddoel, meer kennis te krijgen van het streven van den Bond voor Vrouwenkies recht, werd er door bereikt. Burgers, ik geloof dat ik verkeerd deed, door vroeger enkel te schrijven „Vrouwen" want niet waar alleen als man en vrouw elkanders werk op ieder gebied aan vullen, kunnen zij in waarheid het werk van den volkomen mensch tot stand brengen Komt luisteren naar wat deze vrouw u kan vertellen. - 11 T 'Mliü Als gewoonlijk zullen eenige leden hun muzikale gaven ten beste geven. A. AUKES—TIMMERS, Secretaresse. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik opname van onderstaan de regelen, waarvoor bij voorbaat mijnen dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk der V. A V. V. „Alcmaria Victrix" d.d. giste ren, heb ik de eer onderstaande regelen ter kennisse aan het voetballend Aikmaarsche pu bliek te brengen. In de eerste plaats wil ik volgaamè tosge ven, dat de Haarlem- H. F. C. (Combinatie), niet enkel bestaat uit le elftal-spelers van bei de genoemde vereenigingen. maar dat er bij zijn, die zeer dikwijls voor het le elftal uit komen, benevens eenige uit andere Haarlem- sche vereenigingen. De spelers die „Holland" Zondag aa. n.l. komen bezoeken, zijn allen ge ëmployeerden der weri Conracr te Haarlem. Onder deze bevinden zich spelers als: Crayé, Teschmaeher, AngraeiH e.a Duidelijkheids halve zal ik het volledige eiiisl laten'volgen, opdat een ieder over de sterkte dezer combina tie kan oordeelen. M. i. is het een sterke ploeg, en wanneer „Holland" dat morgen in ziet, belooft het een aardige strijd te worden, die alleszins een gang naar den Westerweg waard zal zijn. v. d. Wal (W. C. A.), S. Hazevoet (R. C. H.), W. Hazevoet (R. G. H.), H. Sonnemans (H. S. V.), K. TeschmacJier (Haarlem), H. Angenent (H. F. C), A. Scheen (R. C. HA, H. Pieterse (Haarlem), B. Dik (Haarlem), W. Brakel (Haarlem), T. Harre (H. S V.). Hoe „A. V." er toe is gekomen een derge lijk stuk in te zenden? Ach, er zal bij het „A. V. bestuur" wel een beetje vrees geschuild hebben voor concurrentie, wat alleszins ver klaarbaar is, nietwaar? A. V. heeft den laat- steu tijd hare aanhangers danig teleurgesteld, vooral de beide laatste competitie-wedstrijden heeft zij het leelijk laten liggen, terwijl „Hol land" daarentegen dit seizoen er beter af brengt. Vandaar de gegronde vrees, dat „Hol land" we! eens wat meer publiek zou kunnen trekken." Dat A V. tan ontkennend antwoord der H. F. C. „Haarian" heeft ontvangen, vindt zijn oorzaak hierin. De laturen van beide eerste klassers staan n.l. geheel buiten het ge val, daar de combinatie speelt onder den iwata. W (erf) C (onrad) A (ambtenaren). Grif geef ik toe dat de secretaris van „Hol land" beter had gedaan, deze naam op de biljetten te laten zétten, doch waarschijnlijk heeft hij er niet aan gedacht, dat „Holland" zich in debijzondere belangstelling van A. V. mocht verheugen, in a w. dat A. V. op een dergelijke msnifef de belangen van „Hol land" zou schaden iets wat toch altijd op haar weg heeft gelegen. Een voorbeeld? Zondag' 23 Jan j.l. moest „Heiland", een compiritie-wedstrijd speten tegen „Helder I." Wat doet „A. V." nu? Zij schrijft een vriendschappe'ijken wedstrijd uit tegen „D. E. C. 1" (Amsterdam) enkel met het oog merk „Holland" financieel te benadeelcn. Doch „Boontje kwam om z'n loontje", want door die wedstrijd heeft ,.A. V." zichzelf lee lijk benadeeld. Niet alleen dat „A. V." geen behoorlijk elftal in 't veld kon brengen, neen de spel-kwaliteit stond op zoo'n bijzonder hoog peil dat vele Alcmaria-enthusiasten reeds vóór de rust het terrein verlieten, om een kijkje te nemen bij „Holland" die een wed strijd speelde tegen „D»e Spartaan" I (A'dam) en de Amsterdammers flink partij gaf. Tot slot wil ik het „A. V." bestuur er nog op wijzen dat dit toch niet de manier is, om de „vriendschapsband" tusschen beidt vereeni gingen hechter te doen worden. Steunt liever op uw eigen kracht, dan dat gij uw heil zoekt in het aftakelen eener zustervereeniging. Mocht gij echter op den ingeslagen weg voortgaan dan verzeker ik u, dat het de voet balsport hier ter stede niet ten goede zal ko men. U, mijnheer de redacteur, nogmaals dankend Hoogachtend, G. J. DOESCHOT, ex-secretaris „Holand." BOEKAANKONDIGING. VOOR DE KLEINEN. Bij de uitgevers-firma W. L. en J. Brusse te Rotterdam verscheen een boekje voor de kinde ren „Des avonds als wij slapen gaan." Dat boekje heeft tweeërlei strekking en kan in dub bel opzicht heel nuttig zijn. Ten eerste zal het de kinderen kunnen verpoozen en ten an dere zullen ze, het boekje lezende, zeer goede lessen voor de gezondheid daaruit kunnen trekken. Het handelt namelijk alleen over de reinheid; in 't bijzonder over de reinheid der tanden. De medici hebben uitgemaakt, dat het verwaarloozen der tanden verschillende slechte, soms ernstige, gevolgen voor de ge zondheid kunnen hebben. En dé uitgeefster heeft gemeend' reeds de kinderen dat duidelijk onder het oog te moeten, brengen, hetgeen ze ker goed gezien is. De Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij geeft een aardige, smaakvolle reclame uit, de reproductie van een tegeltableau, vervaardigd door den Deli'fschen schilder van Dijk. 't Geeft een echt Hollandsch landschap met een molen aan een vaart. De reclame is tot een mi nimum beperkt. Jfo. I07. WW, b gffia mm Wwa VZW/.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 9