DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Landweer en Landstorm. WIFIE in i,EPm.mii No. 37 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. MAANDAG 14 FEBRUARI ENGELAND. DUITSCHLAND. voor Alkmaar Omstreken. en Timmeren, Smeden en Machine-bankwerken Schilderen, Meubelmaken en Kleermaken. ALKMAAR, 14 Februari. Zaterdag werd gemeld, dat een. Duitsche onderzeeër in de Middel landsche Zee hei Fransche slagschip „Suffren" had getorpil- leerd, een bericht, dat in de Duitsche pers vooral veel voldoening wekte, omdat sinds Mei verleden jaar, toen de Engelsche Triumf en Majestic in de Dardanellen tot zinken ge bracht werden, de onderzeeërs wel handels schepen maar geen oorlogsschepen in den grond hadden geboord. En de „Suffren" mocht een verouderd schip zijn 'en een gerin ge gevechtswaarde hebben, aan zijn bewape ning ontleende het toch een groote bruik baarheid. Maar men zweeg van' Fran sche zijdé over het verlies van dit slagschip van 12750 ton en zeide dat men zich ongerust maakte over het lot van den kleinen kruiser Amiral Ghamicr, „die ia de buurt van de Sy rische kust gekruist heeft en waarvan niets meer gehoord is sedert 8 dezer, den daium, waarop de Duitsdiens beweerd hebben met een onderzeeër een Fransch oorlogsschip in den grond geboord te hebben." Het was mogelijk, dat deze gicdcdeeling al dus moest worden verstaan, dat evenals de Suffren, de Amual Charnier, die' van 1893 id, 4800 ton meet, 18 knoop loopt, 2 kanonnen van 19.4 C.M., 6 van 14 c.M., 4 van 6.5, 4 van 4.7 c.M. en 4 torpedolanceerbuizea heeft en een bemanning van 375 koppen bezit, met man en muis was vergaan. Waarschijnlijker klonk het echter, dat deze mededeeling een tegenspraak van het Duitsche bericht inhield en dat niet een Fransch slagschip doch slechts een oude kleine kruiser in tjpn grond geboord is. Een later Fransch bericht deelt mede, dat het geval aldus is, daar de Suffren zich thans te Toulon bevindt. Niet slechts bij het aanvalswapen van den dag de onderzeeër maar ook het nach telijk aanvalswapen de torpedoboot heeft zich een vergissing voorgedaan. Wij hebben er Zaterdag reeds op gewezen, dat de Duitschers beweerden bij de Doggersbank een Engelschen kruiser in den grond ge boord te hebben, terwijl de Engelschen ver klaarden, dat het maar een mijnenveger was, en wij hebben er de onderstelling aan toege voegd, dat het hier betrof de Arabis, een En- gelsch schip, behoorehde aan de Flower Mo torship .Co. te Londen, gebouwd in 1914 en thans voor oorlogsdoeleinden ingericht. Die veronderstelling wordt bevestigd door het geen de marine-medewerker van de Daily Chronicle schrijft ter beantwoording van de vraag, hoe de Duitsche marine-officieren er toe kwamen de Arabis voor eten kruiser te houden, waarbij hij het ai» vsuzeif sprekend beschouwt 'Lat de Duitsche Admiraliteit niet opzettelijk onjuiste berichten verspreidt. De Arabis zeg* hij is een' van de nieuwste Rritsche 'oorlogsvaartuigen en niet zoo maar een trawler, doch een schip van tamelijken omvang dat 3.697 ton meet, en dat is dan waarschijnlijk ook de redeu vau de vergissing der Duitschers, ofschoon het hem vreemd voorkomt, dat de Duitsche comman danten der torpedobooten niet hebben kun nen opmaken dat de Arabis geen gewone kruiser vlas, daar h£t schip geen schoorsteen pijpen had, aangezien het met olie wordt ge stookt. Het schip was gloednieuw, het was in 1914 van stapel geloopen. Deze marine-deskundige 'gelooft, dat dc i Duitsche torpedobooten niet uit het Kieler kanaal kwamen, maar dat ze te Zeebrugge waren gestationeerd, waardoor het hun ge makkelijk viel, om scherende langs de Neder- landsche en Deensche kust, door de mazen van het Britsche cordon heen te slippen. Ook de marine-medewerker van het Daily News behandelt dit laatste punt en zegt er van: „Het ront in de Noordzee heeft een lengte van ongeveer 700 mijlen en zijn volledige be scherming tegen zulke onbeteekenende strooptochten als deze zou een verbazingwek kende karwei zijn. Er is altijd gevaar, dat het vertrouwd zijn met de blijkbare onmacht van den vijand eengevaarlijke minachting voor de dingen waar hij toe in staat is, mee brengt. Maar er bestaat ook een mogelijk heid, dat degenen die aan het werk zijn, hun aandacht bepalen tot grover wild dan torpe do-booten toch is dit in den regel geen ge zonde politiek. De overdrijving van hun succes door de Duitscherj -acht de schrijver typisch„Op dit oogenblik moet de vijand al een heele lijst opgemaakt hebben van „slachtoffers," die nooit vernietigd zijn. Behalve de Tiger heb ben zij al de Arethusa (herhaaldelijk) „in den grond geboord" en bij den laatsten Zeppelin- aanval den lichten kruiser Caroline en de tor pedojagers Eden en Nich. „In .den grond geboord" is ook al 15 maanden geleden de Thunderer, door middel van een mijn, bij Gallipoli heefi een Duitsche vlieger een linie schip van de Nelson-klass'e met bommen be stookt en „vernietigd." In al die verhalen is geen sikkepit waarheid, gelijk de vijand nog gewaar zal worden, als hij de schepen, diie hij zoo gemakkelijk naar den kelder heetf ge zonden, „in levenden lijve" ontmoeten mocht," Terwijl een verscherping van de actie der onderzeeërs in bet begin van de volgende maand wordt verwacht, doen do onderzeeërs de laatste dagen reedis weer meer van zich hoören. Maar. er is ook al weer een neutraal schip getorpilleerd n.l het Noorsche stoom schip Alabama (900 ton). Bovendien is de Belgische Aduatiek (2200 ton) m de Noord zee en de Engelsche Springweil in de Middel- landsche zee tot zinken gebracht wel een bewijs, dat de onderzeeërs de vaarwateren onveilig maken. Een Zeppelin heeft boven Rouaan- ge zweefd, maar heeft, daar aangevallen,, spoe dig rechtsomkeerd gemaakt. Een Oostenriiksch watervliegtuigeskader heeft boven de Italiaansdie stad Ravenna bommen geworpen en volgens het Oosten- rijksch bericht het stationsgebouw, een zwa vel- en een suikerabriek vernield, terwijl er elders branden werdén waargenomen. Naar een Reutertelegram meldt zijn er kunstschat ten in, de kerk van St Apolliinaris vernield, waarover de Paus diep gegriefd moet zijn, die opnieuw een beroep op den Keizer van Oostenrijk zou hebben gedaan om kerken en monumenten te ontzien. In het Westen wordt de strijd om het ver overen en heroveren van kleine stukken loop graven op enkele gedeelten van het front met vermeerderde kracht voortgezet. Vooral in de Champagne wordt met groote hevigheid en met afwisselend succes gevochten. In die buurt van het veel genoemde le Mesnil (dat is dus in het Oosten) slaagden de Franschen erin een stuk van circa 400 meter Duitsche loopgraaf te bezetten, welke de Duitschers te vergeefs trachtteij te hernemen, iets meer naar het westen, tn de buurt van Tahure, ten zui den van Ste Marie h Py, veroverden de Duit schers 7Q0 meter Fransche loopgraaf. Ook elders, in Vlaanderen, in Artois, iusschen Maas en Moezei en in Boven-Elzas deden de Duitschers plaatselijke stoot®, die geen of slechts eenige winst opleverden. In Albanië hebben de Bulgaren El Bassan bezet, zoodat Durazzo nu van het noorden uit door de Oostenrijkers en van be/t zuipen uit door de Bulgaren wordt bedreigd, en spoedig zal blijken, of deze stad, den tegen stand zal biedten, die in de enteniëkringeo wordt vermoed en gehoopt. Ook bezetten de Bulgaren Sfiri, dat op 25 K.M. afstand van Waiona is gelegen, zoodiai ook clie an dere belangrijke Aibanecsdu stad wordt be dreigd. De Franschen en Engelschen hebben den linkervleugel van hun Salonikifront verlengd, door den rechteroever vaa de Wardar-rivier te bezetten, over een afstand van 14 K. M., teneinde Saloniki te dekken voor een aanval uit de richting Monastix, althans tegenstand te bieden, wanneer die -aanval mocht komen, wat nog zoo zeker niet is; tenminste voor- loopig zal er nog wel geen sprake van zijn. Uit Rome wordt geméld dat de Fransche minister-president Briand en de hem verge zellende heeren naar het Italiaansche front vertrokken zijn. De heer Briand zal daar door den Italiaanschen opperbevelhebber ge neraal Cadoma worden, ontvangen. lang zouden achten,/als de onderhandelingen met de Veieenigde Staten Duitschland in zijn vrijheid, om te gelegener tijd een zoo krachtig mogelijken onderzeeërsoorlog tegen Engeland te ondernemen, zouden beperken. Het „Berl. Tagebl." het bovenstaande me dedeelend, voegt daaraan toe: „Wij moeten om speciale redenen tot ons groot leedwezen er van afzien iets te zeggen omtrent dit op treden van het Pruisische Huis van Afge vaardigden." BELGISCHE STEUNFONDSEN IN ENGELAND. Onder het opschrift „Het schandaal der oorlogsfondsen" pleit de Daily Chronicle voor een beter beheer van de meeste der B e 1- gischesteunfon dsen, waarvoor in Engeland zooveel geld bijeen wordt gebracht. Er zijn thans meer dan 50 van zulke fondsen. Daarvan worden er 3 uitnemend beheerd. Van de meeste andefe weet de Chronicle dat er on verschillig met het geld wordt omgesprongen Bijna geen enkel dezer fondsen maakt een verantwoording van de ontvangen gelden openbaar. Zonder te willen zeggen dat het geld misbruikt wordt, meent het blad toch de aandacht van de reg.enng te moeten vestigen op den toestand dat iedereen maar gelden kan inzamelen, zonder dat ex eenig toezicht wordt geoefend hoe het geld wordt besteed. De re geering zou de fondsen altbons moeten dwin gen geregeld verantwoording-van haar be heer af te leggen. KORTE BERICHTEN. Het Fransche blad „Le Jouraal des Débats" is zeer slecht te spreken over het internationale parlement voor welks oprich ting dfe Fransche afgevaardigde Denys Co chin thans te Rome moeite doet. Het beste, wat men ervan hopen kan; schrijft het blad, is dat er onophoudelijk, gesproken zal worden over alle mogelijke onderwerpen en in de meest verschil lende talen, zoo dat de toehoor ders, die de verschillende landen vertegen woordigen, er niet van zullen begrijpen. enDe Engelsche vlieger Oraham White is bdj een oefening in de buurt .van Hazebroek zwaar gewond doordien hij een granaat in zijn hand hield, ontplofte. Er zijn voorts vijf personen gedood: en 24 gewond. f oen een der transportschepen, die troe pen uit Australië naar het front overbrengen, ontdekte menonderweg een jong meisje in khaki Zij wenschte haar broeder te zien, die in Egypte in actieven dienst is. Zij werd evenwel met een andier transportschip weer terugge zonden. De aftredende onderkoning van Britsen Indië, Lord Hardinge, zal op 30 Maart uit Delhi vertrekken. In het. Fransche leger komen tegenwoor dig veel minder besmettelijke ziekten voor dan in vredestijd. Mazelen en roodvonk zijn bijna geheel verdwenen en hpt aantal typhusgeval- len is toegenomen. Vroeger stierven evenwel 12 van die zieken, thans slechts 35 DE ONDERZEEëRS EN DE CENSUUR. De centrale commissie uit den Pruisischen Landdag heeft op grond van de memorie der Duitsche regeering inzake denonderzeeërs oorlog en van de verklaring van den rijkskan selier dat Duitschland zich het duikbootwa- «n niet uit de hand kan laten slaan, tot den eer von Bethmann Hollweg de verklaring ge richt, dat zij het schadelijk voor het landsbe- DE WATERSNOOD. DE WATERSNOOD. Uit Anna Paulowna, Hier heerscht groote bedrijvigheid. Nu de kistdam aan. den spoorweg gereed is, komen circa 30 werklieden naar „Veerbrug", voor wie de zaal bij dit hotel tot woonplaats wordt ingericht. Zij zullen werkzaam worden gesteld aan den dijk langs de van Ewycksv'a'urt. De gemeente zorgt op uitstekende wijze voor drinkwater, dat,gratis aan de bewoners wordt verstrekt. Een barak voot 5 gezinnen in den Westpokter ia gera een tweede voor circa 80 personen is ai a. inbouw. De schooi aldaar is weder begonnen. 1 iet wordt hoog Lijd dat de stoomgemalen weder werken en de Wostpokier leeg komt, want langs de Mojeuvaart beginnen veie hui zen het te begevendoor den storm van on langs uit bet west i zijn achtermuren inge stort. De lage stand van het water heeft den weg langs de Molenvaart weder goed begaan baar gemaakt. Heden, Zaterdag, wordt het tweed zinkstok in.dé doorbraak herigelaten. De kisiting iangs den spoordijk, aannemer dv heer J. de Groot, is gisteren, Vrijdag, juist op den bepaalden tijd. klaar gekomen, waar door de vrees der bollenkweekers danig is verminderd. De 60 polderwerkers, dié hier door vrij komen, zullen werkzaam worden ge steld aan den dijk langs de Ewycksvaart. Door een en ander is ae toestand verbeterd. Het aanvankelijk door den hoofdinspec teur van den provincialen waterstaat uitge vaardigd verbod van rij den" met voertuig en over den Drechterlandschen Dijk, is, naar uit Enkhuizen gemeld wordt, in zooverre inge trokken, dat alleen licht geladen -voertuigen mogen passeeren. Het herstellingswerk aan den Drechterlandschen dijk is thans zoo ver vorderd, dat in 't geheel ruim 1400 arbei- ers konden Worden ontslagen. De zeewering is nu aan de kruin en de binnenzijde, voor 't oog althans, nagenoeg hersteld, maar mist hier nog de noodige vastigheid. Behalve de vluchtelingen van Buik sloot zelf van den Meerweg, zijn er in het dorp dat ruim 1700 zielen telt nog 240 vluchtelingen uith et overstroomde gebied. In sommige woningen worden 7 h 8 gezinnen ge huisvest. De waterstand was naar uit P u r m e - rend gemeld wordt, na de heropening der kleine sluis van den Schermerboezem, 39 c.M. beneden A. P. en in Waterland gelijk A. P. Door de krachtige spuii'ng is dus de stand van Waterland op het oogenblik normaal. Men meldt ons hedenmorgen om 9 uur uit P u r m e r e n d Waterstand Purmerender Schutsluis: Schermerboezem 39 c.M. onder A. P.; Waterlandsboezem 4 c.M. boven A. P. Alleen dloor de kléine sluis wordt water op Schermerboezem geloosd1. De uitmaling van het nieuwe stadsgedeelte vordert regelmatig. Verschillende bewoners van Julianastraat, Vooruitstraat en Heerengracht betrekken we der Hunne woningen. Door de Burgemeesters der overstroom de gemeenten in Waterland wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht het bepaalde in art. 53 en art. 54 der wet betreffende de grondbelasting, luidende Art. 53. Ontheffing of vermindering der belasting in evenredigheid tot het geleden verlies wordt toegestaan voor eigendommen, waarvan onvoorziene rampen de opbrengst of het genot met meer dan 20 ten hondera hebben doén verloren gaan. Art. 54. Ter bekoming van teruggave, ont heffing of vermindering, in de twee vorige'ar tikelen bedoeld, moet de belanghebbende voor de teruggave binnen 30 'dagen na het einde van het ip art. 52 bedoeide tijdvak en voor de ontheffing of vermindering ten tijde dat het verlies vaii opbrengst of van genot kan worden opgenomen en begroot een be zwaarschrift onder overlegging van een dub bel vap zijn aanslagbiljet indienen bij Gede puteerde Staten der provincie waarin de aan slag ten kohiere is gebracht. In de dijkbreuk bij Durgerdam zijn tot heden 7000 zakken zand gelegd. Daar echter het fijne zand door het water uit de zakken spoelde, moest m enze vuileri met grof grint-zand. Thans moet de zandlaag nog met klei bedekt worden, zoodat .het werk spoedig gereed kómt. Een viertal soldaten, die de vorige week het verlaten dorp Zuiderwonde bewaak ten, hebben daar eigenaardig huisgehouden. Zij voorzagen zich in de woningen van versnaperingen en sterken drank, gingen voordragen in den preekstoel en luidden in de kerk de noodklok. Op dat geluid werden de mannen uit de kerk gehaald en te Monni kendam in bewaring gesteld. BINNENLAND. MINISTER VAN GIJN EN DE TARÏEFWET. - De Telegraaf schrijft: In verschillende bladen van rechts is dezer dagen het bericht verschenen, dat de nieuwe minister van Financiën, de heer mr. dr. Van Gijn, in 1913 voor de portefeuille zou heb ben bedankt, omdat hij voorstander was van de 1 ariefwet en geen kans zag zonder deze het noodige geld te vinden. Ook in enkele bladen van links is dit gerucht vermeld. Ten overvloede heeft de heer W. H. Vliegen eer gisteren in een te Tiel gehouden rede, waar van in ons blad verslag is verschenen, even eens verklaard dat ook hij had vernomen da minister Van Gijn in 1913 heeft bedankt, „om dat hij voorstander was van de Tariefwet." Teneinde daaromtrent zekerheid te krijgen, hebben wij ons tot minister Van Gijn ge wend met de vraag, of een en ander juist was en met verwijzing naar de ctoor den heer Vliegen gehouden rede. Z.Exc. deelde ons mede, dat de heer Vliegen beslist onjuist is ingelicht I> minister is git-u voorstander van een Tariefwet. „Ik ben" zoo ver klaarde de minister ons „lid van de veree- Bigmg ..Het Vrije Ruilverkeer." Het koeit ons voor, dat hiermede al die toepende reruchren zijn te niet gedaan. DEPARTEMENT VAN FINANCIëN. In dé plaats van Minister Van Gijn la'tot thes.iuj i r gener.i t! bij het departement van Financiën -benoemd Mr. L. A. trip, thans re ferendaris. Jlir. Mr DE SAVORNJN LOHMAN. Het 'Centrum meldt, uit de beste bron te kunnen mededeeltn, dat bij den minister van staat, jhr. mi De Savornin Lobman, het voor nemen bestaat, zich in 1917 niet meer beschik baar te stellen voor een hernieuwing van zijn mandaat als lid der Tweede Kamer. De heer Lobman is-door het district Ooes in 1879 voor het eerst afgevaardigd. BOTER- EN KAASHANDELAREN. In een te 's-öravenhage gehouden vergade ring, waarop tal van boter- en kaashandela ren tegenwoordig waren, zette de voorzitter het doel der op te richten vereenigmg nog eens uiteen, betoogende, dat het niet een coö peratieve, maar een vakvereeniging zal zijn. Blijkens art. 1 der statuten, is het doel der vereenig-ing het behartigen van de economi sche vakbelangen van handelaren- in welke boter, kaas, eieren en Geldersché waren te genover de overheid en derden, het bevorde ren van dien handel op zichzelf en net ver beteren der vakverhoudingen tusschen de le den onderling (vreemd van richtingen van godsdienst of politiek). Tot oprichting eener vereeniging werd be sloten. VERKIEZING-APELDOORN. In het district Apeldoorn is door de Vrij zinnige Kiesvereniging voor de Tweede Ka mer candidaat gesteld de heer J. Esmeijer, lid' van den Raad der Gemeente Apeldoorn en de Prov. Staten van Gelderland. Door de rechtsche kiesverenigingen iside heer De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, over het t(fdvak van 6 tol en met 15 Februari, «al plaats hebben ten Stadbnize op Woensdag, 16 Febrnarl a.s., voor zooveel de LASD1VEER en den LANDSTOKM aangaat van 1011 uur en voor zoo veel de M IL.ITIE betreft van 11lit uur. Alkmaar, 14 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. voor den S-jarigen cursus, aanvangende 3 APRIL e.k.. op eiken werkdag van 1 tot en met 19 FEBRUARI. Het practisch en theoretisch onderricht' wordt gegeven in de vakken: 't Aantal leerlingen dat geplaatst kan worden is pl.m. 65. Zij, die den leeftijd van 12 jaren heb ben bereikt, kunnen na afgelegd examen toegelaten worden onvermogenden koste loos, anderen betalen een schoolgeld van 9 tot 36 galden per jaar. Leerlingen uit buitengemeenten worden niet toegelaten tenzij het bestuur dier gemeente boven het schoolgeld een bijdrage betaalt aan de School van f 40.— per leerling. Nadere inlichtingen aan het Schoolgebouw. A. A. DE ©ROOT, wnd. Dir. Snoeck Henkemans en door de S. D. A. P. de heer K. van Trigt candidaat gesteld. DE ZUIDERZEE-PLANNEN. In de memorie van antwoord over het de partement van den Waterstaat der Staatsbe- grooting 1916 wordt o.m. gezegd De vraag of het niet wenschelijk is in het geheele land het toezicht op de zee- en an- d- wan keeringen te v« scherp.u en meer te centraliseeren, zal uiteraard een onderwerp van gezette overweging moeten uitmaken. De n i uister stemt in met de opvatting, dat het wenschelijk is de uitvoering van doeltref fende werken, indien dn noodig is, ter hand te nemen Daartoe behoort zonder twijfel de aanleg van wegen en kanalen'. De verbreeding van bestaande kanalen voor zooveel daaraan behoefte bestaat, is in overweging. Waar de afsluiting en droogmaking der Zuiderzeé ais een onderneming is te beschou wen, waarbij de kosten van het werk. zij het niet geheel, dan toch grootendeels mogen ge acht wórden te zullen worden geaekt door de opbrengst Van d:e drooggemaakte landen, schijnen de huidige tijdsomstandigheden geen bezwaar te kunnen opleveren voor het tot uitvoering 'brengen van dit werk. dat in zoo vele opzichten van zoo overwegend belang zal zijn. Gemengd nieuws. SPOORWEGONGEVALLEN. Naar wij vernemen bestaa] bij het Roode Kruis het plan een enquête in*te stellen naar de nadeelige.gevolgen door spoorwegongeval- len veroorzaakt. Z. K. H. Prins Hendrik moet zich ten zeerste voor deze enquête interessee ren. KINDER- EN VACANTIE-KOLONIES. Door de Nutsspaarbank te Hoogeveen is aan het Comité uit de drie Noordelijke Pro vinciën. welk comité gelden bijeen brengt voor de stichting van een nieuw koloniehuis in het Noorden, een terrein aangeboden, groot ongeveer 4 H,A. en bestaande uit hei de en boschgrond. De Nutsspaarbank is be reid het terrein tot het daarop stichten van een koloniehuis kosteloos af te staan. Bin nenkort zal het Bestuur van het Centraal Ge nootschap het terrein, dat door het Noorde lijk Comité geroemd wordt als bijzonder ge schikt voor 't doel, gaan opnemen, aange zien het, gelijk men weet, in de bedoeling van het Noordelijk Comité ligt huis en ter rein aan het Centraal Genoortrtmo over te dragen, onder beding, dat in dit huis in de

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1