SZ. ïïs-ir'- Toloe-nnmueii van heden. Nederland. eerste plaats kinderen uit de Noordelijke I lading bestaan heeft uit een partij vaten met Provinciën zullen worden opgenomen. olie. Van de bemanning heeft men mets ge- DE DISTRIBUTIE VAN GROENTEN. De Tuinbouwvereeniging „De Toekomst" uit Zuid-Scharwoude vergaderde Vrijdag avond. Het verslag van deze vergadering kan men elders in ons blad vinden. Bij het punt „distributie van groenten" ver zocht de heer S. Zeeman de pers geen mel ding te maken in de bladen van hetgeen hij zou mededeelen. Wij hebben ons tot den heer Zeeman gewend met het vriendelijk ver zoek ons zijn mededeelingen toch af te staan, aan welk verzoek hij welwillend gehoor af. Wij laten het door den heer Zeeman ge sprokene hier volgen: In verband met de woorden van een onzer Ministers na 't uitbreken van den oorlog, in de Kamer geuii: „er mag in Nederland geen honger worden geleden" is door onze regee ring getracht te voorzien in het verschaffen van levensmiddelen aan hen die deze wensch- ten te bekomen door hare tusschenkomst Hiertoe werd in het leven geroepen de com missie voor voeding van mensch en dier. Om verschillende redenen achtte ZEd. de Min. v. Landbouw het gewenscht, naderhand een, or ganisatie te vormen uit belanghebbende kwee kers, handelaars en inmakers van groenten. Deze vereeniging werd opgericht 18 Sept 191*5. Het bestuur hiervan bestaat thans ui! de heeren de Rondte te Rotterdam, R. Slot te Broek op Langendijk, handelaar, H. J-. Hout' kooper en Blad, de eerste te Broek pp Lan gendijk, de ander te Rotterdam, inmakers van groenten, C. van Spronsen te Loosduinen H. M. Velders te Den Haag, S Zeeman te Zuid-Scharwoude, kweekers, met den heer v. d. Koog 'te Middelharnis. landbouwer, als voorzitter. Boven haar staat de Rijkscommis sie van Toezicht, bestaande uit de heeren van Lennep te Scheveningen, voorzitter, Rut gers, Schaper en K. de Boer Cz., leden resp de twee eersten, leden der 2e Kamer, de laat ste der le Kamer der Staten-Generaal. D( vereeniging is genaamd „De Groente-Centra le", gevestigd te 's-Gravenhage, en heeft ten doel, de regeling en de beschikbaarstelling van groenten voor binnenlandsch gebruik voor zoover aan deze regeling behoefte zal blijken te bestaan, en de regeling van den uit voer van groenten, voor zoover zijne uitvoer zal zijn toegelaten, overeenkomstig door den Minister van Landbouw te geven beschikkin gen. De vereeniging is opgericht voor een tijdvak van drie jaren. De Rijkscommissie van Toezicht wordi aangewezen door den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, terwijl het be stuur der vereeniging werd gekozen uife de leden der bij de oprichting der „Groente-Cen trale" aangesloten vereenigingen. De Centrale leiding der beschikbaarstelling berust bij de Commissie voor voeding voor mensch en dier, door welke een distributie kantoor is ingesteld. Dat de beschikbaarstelling en de regeling daarvan in het leven is geroepen, om te zor gen dat ons land voldoende levensmiddelen zou behouden, indien ook wij in den oorlog werden meegesleurd, is zeker wel het hoofd doel geweest onzer regeering. Dat aan dit stelsel gebreken kleven, is niet te ontkennen. Aan hen die met de regeling zijn belast en vooral de uitvoerders der verdeeling in de ge meenten is een zeer moeilijke taak opgelegd, Wij zijn er van overtuigdl, dat dit nieuwe stelsel zeer velen niet voldaan heeft, doch tegenwerking is ook niet uitgebleven, dat ech ter veel, wat anders en beter had kunnen zijn, het gevolg is van onbekendheid met een der gelijk stelsel. Bij de kweekers is vooral ontevredenheid ontstaan, toen is afgeweken van het beschik baar stellen voör oo- en minvermogenden maar ieder die het wilde dte groenten kon be komen, tegen prijzen, waarvoor zoo niet alle, dan toch sommige artikelen, nooit kunnen wordten verbouwd, met de zekerheid dat de kweeker er van kan bestaan. Maar wij zijn er zeker van dat getracht zal worden, bestaande fouten te verbeteren, de regeling der prijzen, evenredig te maken aan de bestaansvoorwaarden der kweekers, en de belangen van consument en producent, beiden, te behartigen. Als de „Groente Centrale diit zal kunnen bereiken, zal de taak der ge meenteraden zijn, voor een contróle op de verdeeling der ontvangen groenten te zorgen, zóód'at ook daarbij gemaakte fouten haast niet meer kunnen voorkomen. ONTPLOFFING. In den nacht van Zaterdag op Zondag wer den vele bewoners van Schiedam opgeschrikt door een hevigen knal. Het bleek dat een zuur stofreservoir van de zuurstofgasfabriek „Oxy- genium" aldaar naar men zegt door te hoo- ge spanning uit elkaar geslagen was. liet geheele gebouw, waar de explosie plaats had, ïgt in puin, De stukken steen werden meters ver weggeslingerd. Twee mertschen, die er werkzaam waren, werd engewond, waarvan een ernstig; hij werd naar het ziekenhuis ver voerd1. Een begin van brand werd spoedig ge- bluscht. HET WITTE KRUIS. Het hoofdbestuur der Noord-Hollandscht. Vereeniging „Het Witte Kruis" heeft een commissie van zeven personen benoemd, on, een onderzoek in te stelien naai de regeling van de wijkverpleging in de provihcie Nooru Holland, ten einde meer eenheid tot stand te brengen. Zij heeft aan de afdeelingen een aantal vragen toegezonden en verzocht daar op vóór 1 Maart a s. antwoord. Zoo er in de afdeelingen van „Het Witte Kruis" aan wijkverpleging wordt gedaan vraagt de commissie, of deze uitgaat van „Het Witte Kruis," dan wel van een andere vereeniging. Voor het eerste geval heeft de commissie een twaalftal vragen gesteld, omtrent het salaris, de huisvesting, de pensionneering en de werkzaamheden der verpleegsters. Ook stelt zij er prijs op, wensehen of wenken be treffende de ziekenverpleging te ontvangen. SCHIP IN BRAND. Zaterdagmorgen meldde het te Enkhuizen binnenkomende schip „jhr. van Geusau," dat tusschen Enkhuizen en Urk een verlaten schip gepasseerd was, dat in brand stond. Na aankomst te Enkhuizjij is de Jhr van Geusau naar het brandende schip terugge keerd en kwam daarmede te Enkhuizen bin nen. Op het geheel uitgebrande ijzeren vaar tuig staat Speculant. In het ruim Ügt het vol ijzeren banden, zoodat waarschijnlijk de zien. UIT BROEK OP LANOENDIJK.. Van 712 Februari werd aan de veiling aangevoerd1 500 bloemkool, 2690 roóde kool, 36950 gele kool, 5350 witte kool, 1 waggon kool, 312 zak kool en 89 baal uien. UIT BERGEN. De Raad verleende in zijn heden gehouden vergadering aan den heer J. C..Leijen op diens verzoek, eervol ontslag als gemeente-op zichter en benoemde met algemeene stemmen als zoodanig den heer C. Stuurman, buitenge woon opziqhter bij dten Rijkswaterstaat wonen de te Oosterhout (N. Br.). UIT HEER-HUGOWAARD. In het lokaal van de Wed. C. Berkhout werd de voorjaarsvergadering gehouden der coöperatieve Stoomgraandorsch-vereeniging „De Eendracht", onder leiding van den heer Jb. Met, die de aanwezigen welkom heette en in' zijn kort openingswoord in herinnering, bracht, dat het dorschseizoen van 1915 aan vankelijk werd begunstigd door voorspoedi- gen arbeid, hetgeen naderhand wel iets te wensehen had overgelaten; de opbrengst van dèn graanoogst was middelmatig, wat echter werd vergoed door flinke prijzen. Hierop volgde lezing der notulen, welke werden goedgekeurd. De rekening met hare bescheiden was in een vóórvergadering nagezien en in orde bevon den, weshalve de commissie adviseerde tol goedkeuring, waartoe onder dankzegging aan den penningmeester en de comm. werd beslo ten. - De secretaris bracht hierna het jaarverslag uit. Hierin wees de heer Molenaar op het feit, dat in 1915 mocht worden gewezen op ééndrachtige samenwerking, welke spr. wenschte, dat steeds in de vereeniging zal mogen worden geconstateerd. Bij den aan vang van 1915 bedroeg het ledental 52, het welk door vertrek en sterfgeval was vermin derd met 5. De aftredende bestuursleden wa ren herkozen; voof den heer P. Meereboer die als zoodanig had bedankt, was gekozen de heer K. Slotemaker. Aangezien over 1914 zeer gunstig was ge werkt, besloot de Febr.-verg, van 1915 tot aflossing van 400 gld. en uitkeering van 6 pCt. aan de aandeelhouders, terwijl daarna nog een batig saldo van 62.76 in kas bleef Twee leden ontvingen reductie voor het on gunstig werken der stroopers, doch er werd besloten in geen geval meer reduotie te ver- leenenaan 2 arbeiders werd voor hunne flinke diensten een gratificatie verleend. Het dorschseizoen begon 5 Sept., eindigde 18 Nov. Voor 82 zaadbouwers werd gedorscht, veel tijd werd' gewonnen door het samenbren gen van graan op gemeenschappelijk dorsch- terrein. Gedorscht werd 4200 H L. haver. 97314 H.L. gerst, 12534 H.L. tarwe, 285 34 rogge; 2634 uur werden erwten gedorscht. 341% uur werden dte stroopers gebezigd. De totale ontvangsten, met inbegrip van opge nomen kasgeld ten bedrage van 300, belie pen 3009.3334, terwijl de totale uitgaven, daarin aflossing en rente begrepen, bedroe gen 2751.221/2, alzoo een batig saldo van 269.06. De oorzaken van dit betrekkelijk kleine batig saldo meende spr. vooral toe te moeten schrijven aan hooge steenkoolprijzen arbeidsloonen en het verwerken van veel stroo tegenover weinig zaad. Met de beste wensehen eindigde spr. zijn verslag, waar voor hij onder applaus den dank der verga dering ontving. Besloten werd van dit saldo 200 te be zigen voor rente en aflossing. Algemeen was men echter van oordeel, dat grooter saldo dient te worden verkregen, vooral ook, om dat men aan aandeelhouders gaarne eenige rente wenscht uit te keeren. Vrij algemeen gevoelde men er veel voor niet-leden iets meer te laten betalen, in elk geval voor het gebruik der pers hooger bedrag te eischen, zoo noodig ook de dorschloonen iets te ver- hoogen. In de zomervergadering zal hieromtrent een nadere beslissing worden genomen, terwijl het bestuur zich zal verstaan, met de zuster- vereenigingen alhier. Bij de bestuursverkiezing werden met zeei groote meerderheid van stemmen de heerer Jb. Met, N. Pool en H. Reijne herkozen; dr heeren Met en Rijne nemen hun benoeming aan, de heer Pool zal worden aangeschreven Nog werd besloten vóór het dorschseizoen' de stroopers terdege na te zien, opdat die goed in orde zijn, wanneer ze moet worden gebruikt. De here P. Kostelijk Jnr. wijst op de goede diensten, welke een takel bewijst bij het ver plaatsen der machines. Dit punt wordt aan gehouden to tde volgende vergadering. Nog deelde de secretaris mee, dat de oude bascule is vervangen door een nieuwe; even wel heeft hij de oude doen herstellen, zooda' die nog bruikbaar is. Besloten wordt deze !n de volgende vergadering te verkoopen. Hierna sluiting der vergadering. UIT SCHOORL. Op initiatief der Vereeniging „Algemeen Welzijn' vergaderden Vrijdagavond in 't lo caal van den heer Timmerman een flink aan tal belanghebbenden en belangstellenden om te hooren den heer Hulst, propagandist van iet, „Centraal Bureau" van het Nederlandse), landbouw-comité, welke heer zou uiteenzetten 't nut van Coöperatieven aankoop van vee voeder en hulpmeststoffen. Nadat de Voorzit- zitter van „Algemeen Welzijn" in 't kort den spreker bij de vergadering had ingeleid, be gon den heer Hulst met te zeggen dat Coö peratie in den lande reeds vele voordeden had gegeven ook in Schoorl, waar men toch reeds de Coöperatieve boerenleenbank heeft ondervond' men 't nut van samenwer ken. Met een terugblik op den boer van vroeger welke op zich zelve leefde, en zijn productie in eigen bedrijf noodig had schetste spreker de boer van thans.' Hoe hij thans is geworden in alle vormen de voor ziener der behoeften van heel het land en van 't buitenland. Oorzaak van de vooruitgang op landbouwgebied is wel voor een groot deel te danken aan de toepassing der hulp- meststoffen en de nieuwe inzichten op 't ge bied der zuivelbereiding 2 factoren dus die wijziging brachten in het bedrijf. Zoo ziet men dat de boer is geworden een fabri kant in zijn bedrijf, en wat doet een fabri kant? Deze ziet nauwkeurig toe op de sa menstelling der grondstoffen die hij te ver werken krijgt. En zou een boer dit niet moeten doen. Zeker, de boer ook, moet bij 't kiezen der gebruiksartikelen een oog in 't zeil houden. Maar 't is zoo moeilijk, neen ondoenlijk voor den boer om de juiste ver houdingen der voedingsstoffen in hulpmest en veevoeder te herkennen. Breedvoerig schetste spreker aan de hand van onderzoe kingen aan de Rijkslandbouwproefstations, hoe vaak en hoe erg er met de artikelen ge knoeid wordt, en hoe altijid weer, de boer 'c kind van de rekening is. Gemeenschappelijke aankoop heeft alleen hierom reeds reden van bestaan. Men kan laten onderzoeken wat men koopt, men koopt daardoor altijd 't beste tegen de meest con- cureerende prijzen. De zucht tot samenwer king spreker constateert dit op zijne da gelijksche ondervinding, is door de omstan digheden, in de mobilisatiedagen ontzettend toegenomen. Thans kwam spreker aan de manier van oprichting en van werking der op te richten Coöperatieve vereeniging toe. Wil dan moeten hare zij credietwaardig zijn, grondslagen hecht en degelijk zijn, berustend Een straatverkoop van de bekende Hoef ijzerinsignes in zoo mogelijk alle gemeenten van Nederland wordt voorbereid. Jonge dames of padvinders, die mede wil len werken, kunnen zich opgeven bij A. C. Bos, Egmond aan Zee. KORTE BERICHTEN. P. v. d. Veen te Sneek, opgeroepen voor den landstorm, heeft aan den burgemeester bericht gezonden, dat hij weigert soldaat te worden en dus niet aan den oproep zal vol doen. Een jongetje van 3 jaar te Noordwijker- hout is door het innemen van ondeugdelijke levertraan vergiftigd en overleden. De le vertraan is in beslag genomen. De collecte te Texel, op initiatief van den burgemeester, voor de slachtoffers van den watersnood gehouden, heeft 4608.86 opgebracht. Te Leiden zijn een aantal postbeambten aangehouden, die postwissels verduisterden. Te Schoordijk is totaal afgebrand het woonhuis van den "heer Duisters. Eenig klein vee verbrandde. Ondter Bameveld zijn door een paard en wagen vier militairen overreden, die allen per besturen van Boerenleenbanken vertrouwen geeft, opdat zij een crediet kunnen aangaan met de vereeniging. Want dit is onvermijde lijk; 't betalen op termijnen bij den koopman moet de wereld uit, de Coöperatie moet Jan tje Contantje spelen. Ze kan dit alleen doen wanneer er in de plaats een goede leenbank is, welke niet al te teergevoelig, wat royaal is in 't verleenen van crediet. Jammer en jam mer is 't dat zoovele leenbanken veel inleg, doch weinig voorschot verwerken. Ze zen den dan de gelden op naar Utrecht, en hoe menig eerlijke harde werker in eigen plaats zou nite gebaat kunnen zijn met hulp der bank. Deze werkers hooren juist thuis bij cL bank. Vader Rafaissen bedoelde dit toch toen hij de Rafaissenbanken stichtte. Samen wer ken en goedbegrepen samenwerken is hier de boodschap, dte Coöperatie is dan alleen mo gelijk. Duidelijk en uitvoerig betoogde spr de werkwijze der op te richten vereeniging om daarna de nog te stellen vragen te beant woorden. Jammer was 't dat de spreker wat vroeg moest vertrekken, er kwam tijd te kort, doch zeker is 't dat Coöperatieve aankoop voor de aanwezigen een duidelijk en noodza kelijk iets was. Na sprekers vertrek werd nog zeer geani meerd van gedachten gewisseld en kwamen de meeningen goed uit de hoeken, doch alge meen bleek wel dat der vergadering 't doel zeer sympathiek was. Besloten werd dat de voorloopige commissie, welke reeds deze avond had voorbereid, bestendigd zou wor den. Zij bestaat uit de heeren A. J. Peeck, Fl. Schermer, C. Kager en F. Huismanterwijl dc vergadering er nog aan toevoegde de heeren J G. Ludeke en Jb. Kruif als bestuursleden der Boerenleenbank, en den heer Jb. Swaan als zevende lid. Deze commissie zal in overleg met den heer Hulst concept-statuten ontwerpen en in 't begin van Maart zal dan nogmaals worden vergaderd, om definitie! de coöperatieve aankoopsvereeniging op te richten. Thans verklaarde de vergadering zich in beginsel ervoor verder kon men al moei lijk gaandoch 't lijkt er naar dat Schoorl een nuttige instelling rijker zal worden. UIT BEETS. In de Zaterdag gehouden Raadsvergadering der Gemeente Beets werd besloten niet deel te nemen aan de N. V. tot stichting van een midden Noordhollandsche waterleiding, ook niet onder de reserve, dat Rijk en Provincie de eventueele tekorten zullen waarborgen. Men besloot toe te treden tot de vereeni ging van kleine stedelijke en plattelandsge meenten. Tot onderwijzeres werd benoemd mej. Fok, thans tijdelijk onderwijzeres te Beets. De heer S. de Wit werd benoemd tot tijde lijk wethouder. Men besloot dit jaar de kermis te laten doorgaan. UIT HOORN. In de heden gehouden algemeene vergadte- ring van aandeelhouders der Hoomsche Cre diet- en Effectenbank werd het jaarverslag van directeuren en balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 7 (v. j. 5 Uit de balans blijkt, dat de resultaten in hel afgeloopen jaar gunstig zijn. De rekening deposito ö/g wijst een bedrag aan van 'f 220 883.26i/2 tegen 112 110 16 in 1914 De reserve is gestegen tot 19.5581.36, waar bij over 1915 2300.69 wordt bijgevoegd. De rekening accepten wijst aan een totaal van f 468.169 30, de rekening debiteuren f 2269,695.8034. Het saldo winst bedraagt f 35006.87. Met machtiging van het College van Com missarissen werden in den loop van het jaar onderhands 50000 aandeelen geplaatst recht hebbende op het volle dividend over 1915. De-heer W. C. Uhlenbeck te 's-Gravenhage werd als commissaris herkozen. De heer R. G. Crevecoeur van Enkhui zen is benoemd tot directeur der afd. Hoorn van Toonkunst. GRAPJES VAN DE MAASBODE. Oorlogsovereenkomst tusschen Duitschland en Nederland. Ze hebben beiden pech met Marken. GEEN PRETTIG VOORUITZICHT. Een pastoor te Rotterdam kreeg een aanbie ding voor een automatisch begraaftoestel mei deze aanbeveling: „Wij hebben de toestellen in voorraad en kunnen dus vlug leveren." „Wij hopen dit jaar nog, ook met uwe be stelling te worden vereerd. NEDERLANDSCH KINDERHERSTELLINGSOORD. Ten tweede male, eerst door de mobilisatie en daarna door den watersnood heeft 't werk van het Hoefijzerverbond voor het Neder- landsch Kinderherstellingsoord groote belem mering ondervonden. De groote urgentie van deze zaak noopt het Hoefijzerverbond met kracht den arbeid te hervatten, opdat nog dit voorjaar aan den bouw begonnen kan worden. Zooals be kend, is reeds ruim 80.000 gulden bijeen, be nevens een uitgestrekt boschterrein te Nun- i speet. voerd werden. In de laatste dagen komen er uit Duitschland groote troepen Chineezen in ons land, die zijn afgemonsterd van schepen van de Hamburg-Amerikalijn. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht deelt mee, dat haar aantal leden in Januari met ruim 1000 is toegenomen. DUITSCH LEGERBER1CHT. BERLIJN, 14 Febr. Officieel. Westelijk front. De artilleriegevechten duren voort over een groot deel van het front. Des nachts richtte de vijand het vuur weder, op Leus en op Lievin. Ten z. van de Somme ontwikkelen zich levendige gevechten om een vooruitspringend stuk loopgraaf van onze stellingen. Wij gaven deze loopgraven op tegen den uitgebreiden aanval, die er op ondternomen werd. In Champagne werden twee vijandelijke tegenaanvallen ten Z. van St. Marie-a-By gemakkelijk afgeslagen. Ten N. W. van Tahure ontnamen wij den Fran schen in stormaanval ruim 700 Meter stel lingen waarbij 7 officieren en ruim 300 man gevangen genomen en 1 machinege weer en 5 mijnwerpers veroverd werden. Dc hanidgranatengevechten ten O. van Maison de Champagne zijn thans geëindigd. Ten Z. van Lusse, ten O. van St. Dié vernielden we door een mijn een deel van de vijande lijke stellingen. Bij Oberscpt ten N. W. van Pfirt namen onze troepen een der Fransche loopgraven over een breedte van 400 Meter. Heftige vijandelijke aanvallen werden'afge- ■ftige slagen. Eenige dozijnen gevangenen, machinegeweren en 3 mijnwerpers vielen in onze handen. Een Duitsch vliegeskader deed aanvallen op de spoorwegétablisse menten en troepenkampen aan het Noorde lijk deel van 't front. Oostelijk en Balkanfront geen nieuws. FRANSCH AVONDCOMMUNIQUé. PARIJS, 14 Febr. Officieel. In Artois hebben de Duitschers een reeks aanvallen gedaan; de eerste die in den ochtend ge daan werd1 ten westen van heuvel 140 ver liep zonder resultaat. In den namiddag vie len de Duitschers na een hevig bombarde ment op vier verschillende punten tegelijk aan. Op drie plaatsen werd de aanval door artillerie- en geweervuur tot staan gebracht. Bij den vierden kregen zij voet in de eerste linie van de loopgraaf ten westen van heu vel 140. Zij werden er echter onmiddellijk weer uitgeworpen door een tegenaanva' waarbij hun zware verliezen verliezen wer den toegebracht. Een vijandelijke vliegma chine, die door een granaat getroffen was is in brand geraakt en ten oosten van Gi- venchy binnen de Fransche linies gevallen. Een aanval met handgranaten ten zuiden van Frisio door de Duitschers ondernomen mis lukte. De Franschen hebben vijandelijke versterkingen ten oosten van Oise bescho ten. De Duitsche artillerie is buitengewoon actief opgetreden tusschen Soissons en Rheims. De Fransche infanterieaanval deed een dóór den vijand ontijdig ondernomen aanval mislukken. De Franschen hebben daarbij krijgsgevan genen gemaakt. In Champagne slaagde de vijand el in na een gevecht voet te krijgen in de vooruitgeschoven loopgraven ten oos ten van Lahurc. Een vijandelijke aanval in den Boven-Elzas werd door de Fransche ar tillerie afgeslagen. HOFBERICHT. AMSTERDAM, 14 Febr. H. M. de Ko ningin zal zich morgenochtend per H. S. M. 'te 9.50 voor enkele dagen naar Amster dam begeven. MINISTER CORT v. dL LINDEN. DEN HAAG, 14 Febr. Minister Cort van der Linden was heden ten gevolge eener lichte ongesteldheid, niet in zijn de partement tegenwoordig. DE STAATSBEGROOTING. DEN HAAG, 14 Febr. Het regeerings- antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer nopens de algemeene be schouwingen der Staatsbegrooting wordt morgen verwacht. Het schijnt zeker, dat de regeering tegen een comité-generaal der Eerste Kamer geen bezwaar zal maken. BEPERKTE DIENST. AMSTERDAM, 14 Febr. Men meldt uit Vlissingen aan dte TelegraafTe beginnen t met Donderdag 17 dezer zal de dienst der Maatschappij Zeeland beperkt worden. De booten dan Maandiags, Woensdags, Vrij dags en Zaterdags van Vlissingen vertrek ken en Dinsdags, Donderdags en Zater dags van Engeland. DOODGESCHOTEN. NIJMEGEN, 14 Febr. Een zekere 16-ja- rige v. K„ tf'ie gisternacht, te Groesbeek aan smokkelen meedeed werd do-or een soldaat dlieop hem vuurde, in. het dijbeen getroffen. Hij is eenige uren later overleden. van een boer 100. Te zamen 105,09. Met verantwoorde bedrag ad 15652,04 in totaal I5757.1S. In het nummer van Zaterdag is wel ge- zedg, dat de inschrijving spoedig moet wor den gesloten, maar niet wanneer. Wij hebben ons voorgesteld, dit Zaterdag middag 19 Februari, om twee uur, te doen. „BEDREIGDE" DOORBRAAK. In dén slotzin van het artikel in het Zater- dagnummer zijn eenige fouten geslopen. Be doelde zin- had moeten luiden: „Maar we zouden het zeer betreuren, ior dien de Raad aan een desbetreffend voorstel om te beginnen, niet dadelijk de uitnoodiging aan B. en W. verbond om een zéér spoedig prae-advies inzake de bebouwing, ten einde' niet den schijn op zich te laden, dat men te vreden is met het aanbrengen van een leege straat en een blinden muur, die op een zoo in het oogloopende plaats voor stadgenoot en vreemdeling allicht blindheid, leegheid en halfheid'symboliseeren zouden!" VERHOOGING VAN LOON. In ons vorig nummer staat in de adverten tie van de Afd. Alkmaar van den Bond van Nederl. Schilderspatroons een kleine vergis sing. Het loon der gazellen is verhoogd met 2 cent en daarmede gebracht niet op 25 maar op 24 cent. KOSTER KAPELKERK. Met ingang van 15 dezer is den heer P. Pronk, als koster van de Kapelkerk eervol ont slagen en als Zoodanig benoemd de heer G. H. Harmsen. o ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN. Tijdens den wedstrijd, die gisteren hier tus schen Alcmaria Victrix en V. U. C. (Rijswijk) gespeeld werd, had een ongeluk plaats. De wedstrijd was nog slechts kort aan den gang, "toen de aanvoerder der Alkmaarsche Vereeniging de heer A. van Benthem juist voordat de oentervoor der tegenpartij wilde schieten, hem den bal met den rechtevoet af nam. De trap van den ceiitervoor van V. U. C., voor den bal bedoeld, kwam met kracht te gen het been van den heer Van Benthem, waardoor dit op het midden brak. De gekwet ste zakte in elkaar en werd het eerst geholpen door dr. Van Dam, die op het terrein aanwe zig was. Per rijtuig werd dte heer Van Ben them naar huis vervoerd, waar ook dr. Coriijn geneeskundige hulp verleende. Het been werd gezet. Volgens het oordeel van den gekwetste zelf is het geval louter een ongeluk geweest, dat elk ander had'kunnen overkomen. Er is geen sprake van woest spel door den betrokken speler. VOETBAL. Alcmaria VictrixV. U. C. (den Haag) 33. Deze wedstrijd had een bijzonder verloop. Beide partijen, zoo sterk mogelijk opgekomen (Alcmaria had één invaller) pakten direct flink aan. Als er vijf minuten zijn gespeeld heeft de Haagsche keeper reeds tweemaal moeten redden en is aan den onderen kant aan V. U. C. een vrije schop op doel toegekend, omdat -dte keeper meer dan drie passen met den bal dged. Bij een nieuwen uitval van V. U. C. had er een ongeval plaats, waarvoor een STADSNIEUWS." 23ste VERANTWOORDING. Motto „weinig" 1.67Sijme 2.50leer Vingen 5e klasse 5e Gemeenteschool 0.92 poosje gestopt werd Na de hervatting nam V. U. C. de leiding en daarna maakte Alcmaria, met tien man spelende, gelijk. Weldra kwam een invaller dte opengevallen plaats innemen en werd het een vinnige strijd om de lei-ding. De scheidsrechter trad meemalen weifelend op en liet vaak overtredingen ongestraft. V. U. C. nam opnieuw de leiding en rust ging in met 2—1. Na de hervatting was de scheidsrechter ze ker nog onder den indruk van 't ongeval. V. U C. maakte meermalen misbruik van zijn zwak ke leiding, wat oorzaak was, dat ook 't pu bliek zich er mee ging bemoeien. Alcmaria maakte gelijk, V. U. C. heraam de leiding en daarna werd ten derde male gelijk gemaakt. De spelkwali-teit werd er niet beter op. Haken, enz. kwam herhaaldelijk voor en de scheids rechter niet goéd wetende wat te doen, zond om dte zaak in 't reine te brengen, twee der Haagsche spelers uit 't veld. Een krass.e maat regel, die door eerder ingrijpen zeker voor komen had kunnen worden. Nu natuurlijk ge juich aan den eenen kant, mopperen en veront waardiging aan den anderen, 't Was gelukkig direct daarop tijd en eindigde deze sensatio- neele wedstrijd in een gelijk spel. Alcmaria speelde veel beter, dan in de laatste wedstrij den, vooral na de rust. Samenspel in de voor hoede zeer goed, voornamelijk tusschen links binnen en middenvoor. Linksbuiten heel go .1 „DE HALTER." In de groote zaal van de Harmonie gaf Za terdagavond de Gymnastiekvereeniging „De Halter" een openbare uitvoering, die door een zeer groot publiek werd bijgewoond. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer H. Jonker, toen alle werkende leden in een kring rond het vaandel waren ge schaard, dat hij de weemoedige gedachte niet kon onderdrukken, dat zooveel krachtige fi guren door het wreede oorlogsmönster wa ren weggerukt. Volgens een officieele opgave van den Duitschen Turnbond tzijn nu reeds 24000 zijner leden gesneuveld. Spr. herin nerde eraan, dat ook „De Halter bij den aanvang der mobilisatie leden moest af staan voor dén militairen dienst, veertien in getal. Er waren meer moeilijkheden voor dL vereeniging, maar zooals alles zich aanpast, heeft ook de vereeniging de moeilijkheden overwonnen. Spr. bracht B en W. van Alk maar dank voor de gelegenheid die ze der vereeniging gaf om in een uitstekende lokali teit de oefeningen te houden. #Ook de A. V. V. „Holland" dankte spr. voor haar bereid willigheid. Zij gaf belangeloos haar terrein, voor dé lichte athletische oefeningen. Den lei der der vereeniging, den heer Jac. Scl^nke, dankte spr. voor zijn onvermoeiden ijver. Spr. hoopte, dat de heer Schenke nog vele jaren, zoo niet als leider dan toch als gast de ver richtingen ïou bijwonen. Als blijk van erkentelijkheid overhandigde spr. den heer Schenke een insigne der veree niging. Daarna sprak de heer Jonker nog enkele woorden tot dte werkendte leden, waar na met de uitvoering een aanvang gemaakt werd. De goede muziek, uitgevoerd door de heeren Sieuwerts (Viool) en Moll (piano) hield de aanwezigen in de korte pauzen pret tig bezig. Het gymnastiekprogram werd geopend met de halteroefeningen der leden, die uitgevoerd werden op de maat van de muziek. Keurig en

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2