Is relegTainmeii van heden. over den bekenden rechtsgeleerde zeer waar- deerende artikelen. ONDERWIJZER EN VRIJE HUWELIJKEN. Naar het Hbld. verneemt hebben B. en W. den heer A. A. de Jong, tijdelijk onderwijzer aan school No. 124, Plantage Muldergracht, schriftelijk medegedeeld, dat zijn tijdelijke be trekking op 30 April as. een einde zal ne- Men weet, dat B. en W. reeds vroeger (op 21 juni 1915) besloten hadden den heer de jone: niet op de lijst van bij voorkeur be- noembaren te plaatsen, omdat hij „samen leeft met een vrouw, met wie hij met wettig gehuwd is", en tevens om hem na afloop zij ner tijdelijke betrekking niet weder voor een benoeming in aanmerking te doen komen. De heer de Jong vervangt een gemobili- seerden collega. Nut door de pubhceering van het adres van de afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers het feit van het niet wettige huwelijk van den heer de Tong ter algemeene kennis is gebracht, mee- nen B en W. te moeten terugkomen op hun besluit van verleden jaar, dat hij den gerno- biliseerden collega kon blijven vervangen. Gemengd nieuws. SP10NNAGE? Gerulmen tijd geleden werd gemeld, dat zich in ons land een teekenaar van een firma uit Leipzig bevond, die er zijn werk van maakte, fabrieken en fabrieksterreinen m schets te brengen. Deze teekenaar bevindt zich nog in ons land, en vertoeft thans ra Noord-Brabant. De opperbevelhebber van land- en zee- ma* in heeft daarom nogmaals allen fabrieks eigenaren in die pi#incie hoofdelijk laten verzoeken, dezen teekftiaar geen schetsen van dereeliike gebouwen toe te vertrouwen, zulks in 't eigen belang dier eigenaren, daar even- tueele teekeningen van nut zouden zijn voor vliegers, indien Nederland in een ooi log mocht geraken. LOUIS RAEMAEKERS. De leden van de Nederlandsche kolonie te Parijs boden gistermiddag aan Louis Rae- maekers een bronzen kunstvoorwerp aan met eem album, waarin de handteekenmgen der gevers. Verschillende redevoeringen werden hierbij gehouden, o. a. door den heer Bou telje afgevaantigd door de Nederlanders, die vrijwillig dienst hebben genomen in bpt Fransche leger. Zooals men weet, hebb meer dan vijfhonderd te Parijs woonachtige Nederlanders dienst genomen in het rran- sche leger, waar zij roemrijk strijden. Raemaekers vertrekt de volgende week naar het Westelijk front, waar hij teekeningen zal maken met verlof van de militaire overheid. EEN ZONDERLINGE ONTMOETING. Een zonderlinge ontmoeting had een tim- mermansjongen te Delft. Op een oogenblik dat hij alleen in den winkel was, kwam t man daarbinnen en gelastte den knaap, o slijpsteen voor hem te draaien, ondei bedrei ging met een revolver. De man sleep een groot hakmes en een dolkmes vlijmscherp en verliet de werkplaats zonder den jongen leed te doen. De politie mocht er weldra in sla gen, het adres te vinden, waar het hakmes was gekocht, maar de zonderling is tot nu toe onbekend. (Tel.). PASTEURISATIE VAN WEI. Naar aanleiding van verschillende klach ten, dat door het pasteuriseeren van de zure wei en karnemelk aan de zuivelfabrieken deze producten zoodanig verminderen in geur en smaak, dat het jonge vee weigert om fi te drinken, werd door het bestuur van den Bond van Rundveefokvereenigingen telegra fisch tot den Minister van Landbouw, het verzoek gericht, om aan Noord-Holland ont heffing te verleenen van het voorschrift ge noemde producten te pasteuriseeren. UIT STOMPETOREN. Voor de verkiezing van drie Hoofdinge landen van de Schermeer, gehouden op Woensdag 16 Februari J.I., zijn uitgebracht 105 geldige stemmen. De periodiek aftreden den zijn herkozen en wel ae heeren C. Grdot Cz. met 94, Jb. Houtkooper Wdz. met 95 en G. de Jongh mei. 97 stemmen. EEN COLLECTIEF ONTSLAG. De Commissie van toezicht op het Middel- ]>aar Onderwijs te Zaandam, heeft naar aan leiding van de in den Raad gestelde motie van wantrouwen en de daarbij gevoerde de batten, collectief ontslag genomen. In een vertoogschrift, dat aan de raadsleden is toe- I [«zonden, zet de Commissie de redenen uit een, die haar tot deze daad hebben gebracht. De Commissie acht zich door ongehoorde qualificaties en grove aantijgingen uit den kring van het dagelijksch bestuur, speciaal van burgemeester Ter Laan en van wethou der Duys, zoodanig gegriefd, dat zij haar diensten aan B. en W. in geen geval langer wenscht te verleenen. JAN LIGTHART f Men seint ons uit ArnhemNaar wij ver nemen is te Laag Soeren overleden de beken de paedagoog Jan Ligthart. KORTE BERICHTEN. Naar de N. Rott. Ct. meldt is de schrij ver ter Rotterdamsche gemeentesecretarie, Honnef, naar aanleiding van zijn optreden als voorzitter in de laatste vergadering van dienstweigeraars, door burgemeester en wet- rouders ontslagen met toekenning van zes weken salaris. Door een hond werden le Delft 8 scha pen doodgebeten en een tiental verwond. De eigenaar van den hond wordt gezocht. Woensdagmorgen zijn in verband met de relletjes te Bussum vijf personen gevanke lijk naar Amsterdam vervoerd en ter beschik king van den officier van justitie gesteld. Z. K. H. Prins Hendrik bezocht het kas teel te Doorwerth ter bezichtiging der ver trekken voor de Johanniterorde. Prinses Juliana was gisteren weer in „Artis" op bezoek, waar de kleine zich zeer vermaakte. HET VtïEOQNOELUK OP JAVA. BATAVIA, 17 Febr. De luitenant-avia- teur Ter Poorten is hierheen vervoerd. 1 wet ribben, de neus en het kaakbeen zfjn gebro ken. STADSNIEUWS. TWEEDE KAMER. DEN HAAG, 17 Febr. Het verluidt, dat de Tweede Kamer na het sectieonderzoek van de belasting- en grootwetsvoorstellen in de tweede helft van Maart de openbare behandeling van de ouderdomsrente-voor ziening zal aanvangen. REGEERINGSMEDEDEELINGEN. DEN HAAG, 17 Febr. Verwacht wordt, dat in de spoedig te verwachten memorie van antwoord van den minister van buitra landsche zaken naar aanleiding van eenige bij het Eerste Kamer-sectieonderzoek van de buitenlandsche zakenbegrooting gedane vragen, eenige korte mededeelingen zullen worden gedaan betreffende de aanhouding van Nederlandsche mails in Engeland. DE ARTEMIS. DEN HAAG, 17 Febr. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken bericht ons, dat blijkens een van de Duitsche regeering ont vangen mededeeling, het ook door deze re geering ingestelde onderzoek heeft uitge maakt, dat op de houding van het Neder landsche motorschip Artemis", dat in den nacht van 1 op 2 Februari werd getorpil leerd, geraerlei aanmerking was te maken De Duitsche regeering erkent, dat de tor- pilleering een fout van den torpedoboot commandant is geweest; zij veroordeelt de handelwijze van den commandant ep heeft dienovereenkomstig maatregelen getroffen De Duitsche regeering heeft haar leedWe- zen over 't voorgevallene betuigd, hare ver ontschuldiging aangeboden en zich bereid verklaard de geleden schade te vergoeden DE WATERSNOOD. AMERSFOORT, 17 Febr. Het water vanuit de oude doorbraak bij Nijkerk heeft den Eempoldter weer onder water gezet Bunschoten en Spakenburg zijn geïsoleerd. Anderdeels doet de hooge stand van de ri vier de Eem het water aan den Kaagschan dijk den polder binnenstroomen. Het staat •in de gemeente weer tot dra Seldertschen weg en de buurtschap Zevenhuizen. Gis teravond zijn te Hoogland reeds de noodi- ge maatregelen genomen voor de veeber ging. Hedenmorgen bezocht de Commis saris der Koningin de opnieuw bedreigde streken. Bij verderen was van het Eemwa ter vreest men voor de overstorting en het bezwijken van de kistdammen, gelegd in dén doorgebroken Eemdijk bij de drie sluisjes. De peilschaal 9tond hedenmid dag te Amersfoort 1.30 Meter wind vlak N\v. licht gebracht, dat u een fortuin za! bezorgen, miss Martin. Of miss Whitney is het dus, niet waar? Verbazend! Wonderbaarlijk! Om dat, begrijpt u, de overleden mr. Wynnatan- ley geen erfgenamen heeft achtergelaten. Hij was de eenig overgeblevene van zijn familie. Bij gemis aan erfgenamen vervalt het testa ment. Ik geloof ik geloof werkelijk dat ik gelijk heb als ik zeg, dat, als u de dochter van den ouden Whitney is, u, bij gebreke aan een ander testament, in het bézit komt van al les hier!" Dat was zoo Markham kwam uit de stad en bevestigde de opinie van den opgewonden Norton. Revelly viel miss Whitney ten deel, daar er geen bij testament aangewezen erfge namen waren. De acte werd echt bevonden door vergelijking met de registers. De oude Withney was klaarblijkelijk in zijn bitteren wrok en zijn haat jegens de vrouw van wie hij was gescheiden voornemens geweest om zelfs het bewijs van zijn huwelijk te vernieti gen. Het was niet zeker of hij van het bestaan van zijn kind had afgeweten. In elk geval zou Revelly niet aan de Kroon komen, «ïaar aan de naaste bloedverwant. Sylvia was meesteres van de groote bezitting. De kleine SylviaDe annè zwervelinge, het winkelmeisje, de typiste! De verstootene! Markham's schrandere opinie was, dat onze mr. Barclay de waarheid altijd had vermoed. Het was in elk geval waarschijnlijk dat hij van hun bloedverwantschap af wist. Revelly haalde van een groote vrees bevrijd opnieuw adem. Zij was een dametje, daarover was men het in dienstbodenkamer eens, niet tegenstaande zij voor haar onderhoud had moeten zorgen, wat voor een echt dienstbo- deqgemoed de meest verwerpelijke van alle misdaden in de tien geboden is. En Norton, wiens ooren nog tuitten van wat Wynnstanley overigens nog in zijn ijlen had gezegd en waardoor hij zich had verraden, zag nog iets anders moois in 't yerschiet en dacht, bij zich .zelf grinnekend, dat niets ter wereld beter kon zijn niets zoo geschikt was. 25e VERANTWOORDING. W. W, f 0.50, G. en D. f 2 Met het verantwoorde bedrag ad f 15767,13, in totaal I 1670Ö.03. H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin kwam alhier heden met den trein van 9.29 aan. Een reiswagen van den Koninklijken trein was in dezen boemel- trein ingeschakeld. H. M. begaf zich direct na aankomst on- dér begeleiding van den stationschef den heer Langeveld, vergezeld van een hoidame en Kolonel Hoofd Graafland naar de op het eerste perron staande Koninklijke auto, om •naar Punnerend te vertrekken. De reiswagen werd te Alkmaar uitgescha keld en op liet station gestationneerd. Ver moed werd, dat H. M. vanmiddag terug zou komen. Men meldt ons uit Punnerend; Hedenmorgen half elf bracht H. M. de Ko ningin, komende uit de richting Alkmaar, per auto een bezoek aan onze gemeente. Begeleid door het Dagelijksch Bestuur der gemeente, nam H. M. te voet de waterkeeringen aan den Kanaalweg, de schutsluis, de Nekkerweg en Purmerweg in oogenschduw. Per auto begaf H. M. zich hierna weder naar Alkmaar, waar zij 10 minuten voor twee aan het station aankwam. H. M. begaf zich direct naar de in den trein ingesdiakeldra reiswagen, alwaar zij de lunch gebruikte. Te 2.05 uur vertrok de trein naar Amster dam. VERBINDING WAAGPLEIN— GED. NIEUWESLOOT Door de kleine marktkooplui alhier werd heden een adres aan den Raad geteekend, waarbij verzocht wordt om tot de uitvoering van het plan van den 'heer Van den Bosch inzake de doorbraak te besluiten, om het hier door mede mogelijk te maken, dat er alhier evenals in andere plaatsen een Zaterdag- avondmarkt la Ainstelveld gehouden kan worden. DE HANZE. In de gisteravond gehouden vergadering der R.-K. Middenstandsvereraiging werd door den waarnemenden voorzitter, den heer C. W. Keijsper, medegedeeld, dat de heer D. Geels als bestuurslid had bedankt. Naar aanleiding der notulen vroeg de WelEerw. Heer W. H. Kooij, geestelijk advi seur, het woord en legde hij er den nadruk op, dat zijn in de vorige vergadering ingeko men schrijven niet mag worden opgevat als een verbod, zooals het in plaatselijke bladen is aangemerkt. Z.Eerw. zette zijn standpunt nader uiteen. Daarna bracht de heer C. H. Schneiders, secretaris, het jaarverslag uit. In dit verband hield hij een pleidooi voor het oprichten van vakvereenigingen. De heer Joh. Overtoom bracht verslag uit van het Bakkersgilde. Dit gilde maakte in 1915 een zuivere winst van ruim 1000. Het verslag van den penningmeester, den heer J. C. L. Wijdeman, sloot met een nadee- lig saldo van 173,70 Y,. Dit is ontstaan door eene verplichte deelname in eene rente looze obligatie-leraing. De begrooting sloot met een bedrag van 630. De heer W. J. D. Appel bracht verslag uit van het. Informatie- en Incassobureau. Het re sultaaf bleek ongunstig, daarom werden mid delen beraamd om dit instituut beter aan zijn doel te doen beantwoorden. De heeren J. C. L. Wijdeman en W. J. D Appel werden als bestuursleden herkozen In de vacature-Geels werd voorzien door de verkiezing van den heer J. H. Jacobsq. Tot afgevaardigde naar den Centialen Raad werd benoemd de heer Th. v. d. Klei. Bij de rondvraag kwam ter sprake de re den, die de voorzitter geleid hééft te bedan ken Door applaus stemde de vergadering in met een voorstel len heer Geels schriftelijk te bedanken voor hetgeen hij als voorzitter der „Hanze heeft gedaan. te Variété- melden, BIOSCOOP NOVUM. De directie van het Bioscoop- en Fhéater „Novum" verzoekt ons dat reeft sche transformatie zang- Sisters Washington. NED. BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. In de bovenzaal van „de Unie" vergaderde gisteravond1 de afdeeling Alkmaar van den ^Jed. Bond voor Vrouwenkiesrecht. De presidente, Mevr. Prins, opende de ver gadering, die goed bezocht was, met een har telijk woord van welkom. Spr. deelde mede, dat gepoogd was een zangkoortje te vormen, welke pogingen met succes waren bekroond. Voor het eerst zou dit koortje, dat gevormd was uit de leden van de afdeeling van den Bond, zingen. Het koortje, waarop de presidente doelde, zong na de opening het Vrouwenkiesrechtlied, van Cath. v% Reunes. Tweestemmig werd dit lied hoewel soms wat bang en onvast uitstekend gezongen, onder pianobegelei ding van Mevr. Van Arnhem-v. d. Oord Heel mooie en forsche stemmen bevinden er zich onder en het zal uitstekende diensten kunnen bewijzen voor den Bond in zijn pro paganda. Met dat doel is het ook opge richt. Door mej. M. Ohmstede, begeleid door A. Ohigstedle, werden vervolgras gezon- Het was op den avond van een heerlijken Junidag, de rozen, die dooi iiet open raam gluurden, verspreidden een fijnen geur, dat Wynnstanley zijn zwakke oogen opende en zijn eigen bekende kamer te Revelly zag de toilettafel met de zilveren borstels, de schilde rijen aan den muur, de oude Adam's haard en zacht dén naam „Stokes" mompelde. Niet Stokes, maar een vreemde kwam bij zijn Ded. ,,'t Is tijd om op te staan, hè, Stokes? De zou is nog niet lang op, is 't wel Maak mijn I)cIl1 klaar De bescheiden vreemde kuchte achter den rug van zijn hand. „Ik zal mr. Norton roepen, sir." Maar vóórdat Norton kon komen was het vermoeide hoofd weer op de kussens neergevallen en de oogen hadden zich weer in den slaap geslo ten. Toen hij echter opnieuw wakker werd, was het met meer bewustzijn en era helderder geest. Van toen af ging hij met groote spron gen om zoo te spreken, voorwaarts in het na jagen van de hem nog ontwijkende gezon heid, die hij echter meer en meer nabij kwam, totdat zij eindelijk een hand door zijn arm stak en bij hem verkoos te blijven. Zoo Vond Norton hem op zekeren dag, geen week later, voor het eerst in een verstelbaren ziekenstoel opzitten, terwijl hij kippebouillon verorberde uit een kleine zilveren kom, waar tegen zijn lepel vroolijk tikte als hij dien er in doopte. Norton gaf hem dé hand' met de gewaar worden, alsof de doorzichtige vingers in zijn eigen groote bruine zouden kunnen breken, waarom hij die met teedere omzichtigheid schudde. „Wel, u gaat prachtig vooruit!" zei hij. Wij zullen u overmorgen eens naar beneden brengen. Nu bent u toch wel genoeg voor een praatje met me? Ik verlang er naar." En hij trok een stoel naderbij. (Wordt vervolgd). [Mei medeweten van het bestuur der „Han ze" ontvangen wij bovenstaand communiqué- dat wij natuurlijk gaarne opnemen. Worden ons voortaan van de Hanze-vergaderingra dergelijke berichten gezonden, dan achten wij de bekende kwestie in het belang en dus tot bevrediging van beide partijen opgelost. Red. Alkm. Crt.] INDISCHE WATERSNOOD. Naar wij vernemen bedragen de bruto-ont- vangsten van de beide voorstellingen ten bate van de getroffenen bij den watersnood in In- dië 775. VOOR DEN KRIJOSRAAD. De auditeur-militair, bij den Krijgsraad te 's-Gravenhage heeft gisteren geëischt tegen: A. J. K. W., milicien der infanterie, afkom stig uit Alkmaar, ter zake van desertie, 3 maanden militaire gevangenisstraf. C. V., landstorm-infanterist, afkomstig uit Alkmaar, ter zake van beleedigingen, dreigen en slaan van een korporaal, 3 maanden mili taire gevangenisstraf. Th. B. M., milicien der infanterie, afkom stig uit Alkmaar, ter zake van le desertie, 6 VRIJE SOCIALISTENVEREENIGING. Naar aanleiding van de veroordeeiing door de rechtbank te Arnhem, van drie Wa- geningsche arbeiders, die wegens het ver spreiden van een manifest tot 3 en 6 maanden gevangenisstraf werden veroordeeld, zal 'de heer r. Domela Nieuwrahuis Dinsdagavond a.s. in de „Harmonie" in een door de Vrije Socialistenvëreeniging belegde vergadering het onderwerp: „Gewetensvrijheid en Gewe tensdwang" behandelen. GEWIJZIGDE DIENSTREGELING. Door dra uitgever van de Dienstregeling voor Alkmaar en Omstreken, de heer C. van den Tooren, Koningsweg ,is een volledig en duidelijk bijvoegsel gedrukt voor den Stoom tram d'ienst AmsterdamPurmerrad-- Alle rnaar en omgekeerd, die gratis verkrijgbaar wordt gesteld. Koopers van bovengenoemde Dienstregeling en voor degenen die er reeds één heeft. mej. gen ,,'s Avonds" van Cath. van Rennes ra „An Chloe" van Mozart, welke liederen door het publiek zeer op prijs gesteld werden. Als spreekster trad dezen avond op Mej. C. Staas, propagandiste van {jen Bond, met het onderwerp „Doel en werkwijze van den Bond." Spr. zei de zich verheugd te gevoelen over het feit, dat zij in een zoo flinke afdee ling als Alkmaar is, kon spreken. Alkmaar is een van de beste afdeelingën, zeker wel door het flinke werken van het béstuur hier. De spreekster was uitgenoodigd hier te ko men spreken over doel en werkwijze van den Bond, omdat zooveel nieuwe leden waren ge wonnen, wat spr. verheugde. Aan de 'hand van dte statuten zette spr. uiteen, dat alle richtingen in dén Bond konden vereenigd worden. De Bond i6 een vereeniging van vrouwen en mannen, van welken godsdienst ook of politieke richting, die samen willen pogen net vrouwenkiesrecht te verkrijgen. De werkwijze van den Bond en dus van spr., die propagandiste is, hangt af van de plaats, waar spr. komt en van de omstandigheden. In een plattelands-gemeente werkt spr. heel anders dan in een gemeente of stad, waar het intellect meer vertegenwoordigd is. Spr. vertelde van haar werken in een kleine piaats op era eiland ergens in ons vaderland. Toen zij daar kwam en het doel harer komst mede deelde vielen allen bijna om van verbazing. Algemeen werd beweerd1, dat haar werken in hef dorp, waarin iedereen tegen vrouwenkies recht was, niet zou baten. Spr. ging echter aan den arbeid en begon met de oprichting van een kleine afdeeling, die kort daarna een kookcursus hield, door welken veel vrouwen getrokken werdén. Langzamerhand begon spr. onderricht te geven in wetskennis en kennis der politiek, alles heel eenvoudig na tuurlijk. Op het eiland werden langzamer hand de harten gewonnen en spr. kon nu zeggen, dat op het eiland Tholen, dat spr. be doelde, zijn 5 afdeelingen met samen 200 le den. Spr. had hiermede aangetoond, dat de Bond werkt éérst op economisch terrein, op het terrein van het huishouden der vrouw en Gelderland' werkt spr. ook weer op andere wijze; daar heeft ze haar huis-koflie-avond- jes. En zoo wordt er zeer goed gewerkt. Het ledenaantal gaat flink vooruit. De meening die op veel plaatsen heerschte, dat de Bond een bepaalde politieke partij voorstond, werd gebannen voor de werkwijze van den Bond Art. 5 van de statuten zeggen ook duidelijk zooals spr. al vertelde, dat er geen politieke richting geduld wordt in den Bond. Elke richting en elke overtuiging ra godsdienst is in den Bond vertegenwoordigd. Eu de sa menwerking zal tot het doel leiden. Het art 5 zegt in de laatste alinea, dat de leden zich door hun lidmaatschop verbinden om zich te onthouden van elke daad van geweld en on vreedzame middelen. Dat moge vreemd klim ken, maar de woorden zijn gewettigd ge weest. Voor den oorlog hoorden we genoeg van het ruwe optreden van era kleinen boud van Mistr. Paukburst ia'Engeland ra de bla den meidden alle op ra net oog Kopende plaatsen dat optreden. Daardoor werd een verkeerde indruk gewekt en dit indruk moest tegengegaan. spr. vertelde grappige voorvallen uit haat werk, waarbij zij aangezien werd voor ook zoo'n suiiragette ais in Engeland werkten, opr. keurde dat ruwe optreden sterk af. Niet door ruiten kapot te slaan en blauwe oogen te geven wordt het kiesrecht verkregen. Dooi; de rede moet het bereikt. En de propaganda zal voortgezet worden om een elk te overtui gen. De Bond bedoelt opvoedend op te tre den in ae kwestie van het vrouwenkiesrecht. Zal het kiesrecht voor de vrouw verkregen zijn, dan zal de Bond bepalen welke soort vrouwenkiesrecht men verder wil. Het op voedend karakter zal de Bond echter houden. Spr. wees ten voorbeelde op het werken der vrouwenkiesrechtvereraigingra in Cahfomië, waar sterk opvoedend gewerkt wordt door ontwikkelingsavonden voor de vrouwen. De Bond is hier op weg om in die richting, waarin .liij reeds gegaan is, voort te schrij den. Spr. had hiermede het doel ra de werk wijze van den Bond uiteengezet en beant woordde vervolgras de in de bus gevonden vragen. Vragen over verschillende zaken, het vrouwenkiesrecht belangende, werden ge steld, maar op welk gebied ook, ze werden alle uitvoerig en duidelijk beantwoord. Tot op de kleinste détails ging de spreekster in, zoodat niet in één opzicht de vraagster of vrager onbevredigd zou blijven. Op uitste kende en te waardeereu wijze kweet de spr zich van deze taak. Zij mocht de hartelijke toejuichingen van de aanwezigen verwerven. Door mej. M. Ohmstede werd daarna, we derom begeleid door mej. A. Ohmstede, „Ve- nez, agréable printemps" van Weckerlin en „Vrede van Vlessing gezongen. Het muzi kale gedeelte van dezen avond werd door de dames uitnemend waargenomen. Zij mochten een hartelijk applaus in ontvangst nemen voor de vefpoozing, die gegeven was. Mej. Staas nam nog even net woord en meen de, dat de tegenwoordige toestanden de vrou wen toch iets kunnen leeren. Te conatateeren valt, dat, waar het vrouwenkiesrecht bloeit en de vrouw medezeggingsschap heelt in po litieke zaken, het militairi3me zwak is. Spr. wees op Noorwegen en Denemarken, waar de vrouwen het kiesrecht hebbendaar bloeit het militairisme niet. En juist op dra Bal kan, waar de vrouw soms bijna geen rechts positie heeft, bloeit het militairisme zoo. In Amerika valt weer het tegendeel te consta- leeren. Op de scholen wordt daar ook onder- wezenf niet hoe men het best sterven kan voor het vaderland, maar juist hoe men het best voor zijn vaderland leven kan. Uit den oorlog kan geleerd worden, dat de invloed der vrouwen hem zullen doen wijken. We hebben leeren begrijpen, dat we 1 e v e n in mannenstaten en dat we moeten leven in menschen staten, besloot de spreekster. Tot slot van den avond werd door het da meskoor nog een lied gezongen, waarna de presidente dezen laatsten propaganda-avond in dit seizoen sloot. Spr. kon haar blijdschap uitspreken over de goede resultaten van den arbeid, die verricht werd. Spr. deelde nog mede, dat de douairière P. van Heerdt tot EversbergQuarles van Ufford haar pro- paganda-oibliotheek ter beschikking der ver eeniging heeft gesteld. Elk lid kan daaruit boekjes gebruiken en ter lezing ontvangen. AMSTERDAMSCHE BEURS. Opgave van het NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. Koers van 16 Febr. 17 Febr. Staatsleenlnaen. NEDERLAND. pCt. Obllg. N. W. S. van 506/1000 5 Oblig. dito dito dito dito ditö Ned, lnd- f 1000 BUITENLAND. OOSTENRIJK. Bel.vrije Kronenr. Jan.-Juli RUSLAND. Obl. frs. 2500-5000 Iwangorod Dombr. OR 625 Nicolai Spw. 100 Geconsol OR. 625 Rothschild, (consols) GR. 625 Hope en Co. 1889-90 GR. 625 6e Emissie, 1894. OR. 625 TURKIJE. Bagdad Spw. le serie 1904 BRAZILIË. Funding Ln. 1898 20/100 Provinciale en Gemeentel. Leeningen. Amsterdam 1915. 5 Rotterdam 1915 Bank- en Credlet-Instellingen. Amsterdamsche Bank A Nederlandsche Bank C. v. A. Ned. Handel Mij. C. v. A. Industrieel® Óndernemingen. BUITENLAND. Anaconda C. v. v A. Am. Car. 8; Foundry Co. C v. A. Amer Hide 8* Leather Comp. Unit. Stat. Steel Corp. C. g. A. 34 3 24 5 5 4 4 4 4 I #2 8fl% 69 59 101»/, 46% 747/, 65 631/, 58% 61 607/b 59 54 86% 103 i 035/8 176 239% 159 175. 66% <9% 775/4 Mijnbouw-Ondernemingen, Ketahoen gew. A. *ref. A A, A A id. Redjang—Lebong BUITENLAND Great Cobar .Pittsburg Coal Cultuurondern. Handelsver. en Handelsvennootsch Cult. Mij. der Vorstenlanden A id id. id. Windstaand Handelsv. Amsterdam Aand, Petroleum-Maatschappijen. Dordtsche Petr. lnd. Aand. Gee. Holl. Petr. Cert. v. A. Kon. Ned. Mij. t. e. v. Petr. br. Sum. Palembang Petr. Mij. New. Schibaioff Petr. Cy. Crt. gew. 1 id. ld. Crt. pret. 1 Orion Petrel Mij. 1 Rubber-Maatschappijen. Amst. Rubb. Clt. Mij. Aand. Scheepvaart -Maatschappijen. Ned. Amerik. Stmv. Mij. Aand. Ned. Scheepv. Unle Aand. BUITENLAND. Int. Merc. Marine Cy. Afgest. A Int. Merc. Marine Afgest. Pref. A Int. Merc. Marine Cy Dep Cert, v, Obllg. 4 Tabaks-Ondernemingen. A'dam Deli Comp. Aand. A'dam Langkat gew. Aand. id. la. Pref. Deli-Maatschappij Aand. Deli Batavia Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Deli Aand. Senembah Tabak-Mij. Aand. BUITENLAND. United Lankat Plant. C. v. A. Spoorwegen. Deli Spoorweg Mij. Oblig. Holl. ijzer. Spoorw. Obl. Mij. t. Expl. v. Staatssp. Obl. Mij, t. Expl. v Staatssp. Obl. BUITENLAND. AMERIKA. Atchis. Top S. Fé C. v. g. 1 Baltimore Ohio Certif. v. A. Denv. 8* R. Grande Spw. C. v. Erie Spw. Mij. Gewone Aand. Kans Cyti South. Railw. Cy g. Missouri Kans. Tex. C. v. A. N.-York Ont. Western 8*. Norf. 8* West. Cert. gew. Aand. Southern Pac. Comp. A. South Rlw. Vot. Tr. Qew. A. Union Pac. Railr. Cy. C. g. A. Premieleeningen. NEDERLAND. Amsterdam Stad 1874 (1100.-). j Gemeente Crediet BELOIE. Antwerpen 188', PROLONGATIE 2l/# pCt. Mededeelingen: De Tabaksmarkt was wederom in vaste stemming, en het slot was vrij vast. Rubberwaarden vast. Amsterdam Rubber 202. Oliewaarden nauwelijks prijs houdend. Scheepvaart-aandeelen lager. Cul turen vast, doch zonder affaire. Amerika iels flauwer. Nederlandsche en Russische Staats fondsen prijshoudend. MARKTBERICHTEN. BROEK OP LANGEND1JK 17 Febr. Bloemkool f 0.Roodekool f 0,a 0,—, 900 Oele kool f 1.a 0. zak Oele kool f 0,per zak. 0 zak witte id. f 0,—. 17 baal uien f 9,- a 7.20. 6 5 5 101% 80% 60 59 101% 4i% 74 65 63% 58% 59% 103 103% 176 59% 175 637/, 487/, 775/, 15% 26'/, 121 6"/l6 30 213 202,50 300 182 180 550 206 35 32 58 106 Va 3^0 105% 155/4 67 83 275 260 300 507 418 170 225 507 382 1067', 1021/4 1027/, 97% 1001/a 88 12% 355/4 25% 6% 27% 1107/, 94% 19% 129 101% 96»/m 59i'/i6 15 121 29% 213 2021/, 305 182 179 546 206 53 202 J85 105 15 61 86»/, 230 502 424 173 224 506 107 102% 102% 97% 11% 35 25 6% 27 186/, 129

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 3