DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. Watersnood. No. 41 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 VRIJDAG 18 FEBRUARI ENGELAND. DUITSCHLAND. AMERIKA. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERllfls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. ALKMAAR, 18 Februari. Mag men de Daily Mail gelooven, dan is Engeland overtuigd, dat de Nederlandsche Overzee Trust ten eenenmale gefaald heeft afdoend toezicht te oefenen en te voorkomen, dat allerlei voorraden Duitschland bereiken, zoodat elk oogenblik de bekendmaking tege moet kan worden gezien van nieuwe schik kingen ter controleering van den aanvoer door Nederland. Dit wil blijkbaar zeggen, dat ons land, wat den invoer over zee betreft, geheel oiidei Engelsch toezicht komt te staan. De Engel- sche stookbladen en hun parlementaire me destanders hebben daarop reeds geruimen tijd aangedrongen, doch Sir Edward Grey heeft in zijn laatste groote Lagerhuis-rede uitdrukkelijk verklaard, dat hij den onzijdigen zoo weinig mogelijk overlast wil aandoen. Is het Daily Mail-bericht juist, dan zou de regeering gezwicht zijn onder den op haar uitgeoefenden drang. Maar bevestiging dient afgewacht Blijkens een dezer dagen uitgegeven statis tiek van het Engelsche. ministerie van koop handel zijn de detailprijzen van levensmidde len in Januari ongeveer 1 Y> procent opgeloo- pen. Bevroren schapenvleesch is ongeveer 3 Yi procent in prijs gestegen, ingevoerd rundvleesch 2 procent. Engelsch vleesch is minder in prijs gestegen. Spek, melk, boter en thee kosten weinig of niets meer dan een maand geleden. Ter vergelijking worden daarbij prijzen van levensmiddelen in Duitschland en Oostenrijk opgegeven. De^ prijzen van eenige belangrijke levensihiddelen zijn te Berlijn 83.4 procent gestegen boven die van Juli 1914- Te Weenen zijn de prij zen gemiddeld 112.9 procent hooger dan in Juli 1914. De vergelijking gaat mank of liever er kan van een vergelijking tusschen hetgeen in Ja nuari in Engeland en van Juli 1914 tot Ja nuari 1916 in Duitschland of Oostenrijk) plaats had, geen sprake zijn. In den Pruisischen Landdag is evenwel betoogd, dat Duitschland van alle landen bovenaan staat, wat de stijging van den le vensstandaard betreft. De spreker, de sociaal democratische afgevaardigde Hofer, die dit verklaarde,is heftig uitgevaren tegen de re geering en de agrariërs. Aan de regeering verweet hij zwakte, waar het gold de prijs opdrijving te beletten en de agrariërs, de wel gestelde landbouwers, noemde hij in de prac- tijk bondgenooten van Engeland, omdat zij het volk uithongeren door het stellen van hooge prijzen, terwijl de 'kunstmeststoffen niet noemenswaard in prijs zijn gestegen, de arbeidsloonen er zoo goed als niet op voor uitgegaan zijn en men kon beschikken over Russische krijgsgevangenen, die gewillige en goedkoope arbeidskrachten bleken. De prij zen zijn veel te hoog, zoo betoogde deze spreker, in verhouding tot den aanwezigen voorraad der producten. Er worden hoeveel heden achtergehouden, er wordt allerlei be drog gepleegd. Ook in bezette gebieden van Russisch Polen heerscht groote ellende, in België moet gebrek worden geleden en de Duitschers worden voor barbaren uitge maakt. Men dwingt tienduizenden Duit- scheis, dé besthermende loopgraven, wan neer het nöodig is, te verlaten en zich in den moordenden kogelregen te begeven. En men zou de agrarische producenten niet kunnen dwingen hun akkers te bebouwen in het be lang van de vrouwen der militairen? „Gaat de duurte van de levensmiddelen nog verder, zoo besloot deze spreker, dan zal de drang tot zelfbehoud de arbeiders dwin gen te grijpen naar het uiterste middel der misdeelden, de staking. Dan zullen de arbei ders u den godsvrede in flarden voor de voe ten werpen. Wij doen onzen plicht en waar schuwen. Door den woeker in levensmidde len wordt slechts bereikt dat er scheuring komt in ons volk. Deze scheur zal zich, bij voortzetting van die politiek, verbreeden, en de groote massa van het volk zal voor altijd erkennen waar zijn werkelijke vijanden staan." De Vereenigde Staten schikken zich niet zonder meer in de regeling door Duitschland in zijn memorandum over de bewapende koopvaarders gegeven. Uit Washington wordt n.l. gemeld, dat mi nister Lansing de overeenkomst omtreüt de „Lusitania" onder zijne berusting zal hou den en die eerst later publiceeren, te zamen met de verzekeringen, die Amerika van Duitschland hoopt te ontvangen omtrent de beperkingen in de voorgenomen gedragslijn ter zake van de nieuwe onderzeeërs-campag ne. Zoo deze verzekeringen zullen gegeven worden, zullen zij, naar beweerd wordt, in een afzonderlijke nota belichaamd worden. Men verneemt ook, dat het voornaamste be zwaar der Vereenigde Staiten tegen de aan vaarding der overeenkomst inzake de „Lusi- tania" als leiddraad voor de oorlogvoering in de toekomst, slechts bestond in het feit, dat de verzekering, die Duitschland reeds vroeger heeft gegeven, dat passagiersschepen, die geen tegenstand bieden, niet zonder voor afgaande waarschuwing getorpilleerd zullen worden, daarin niet bepaaldelijk belichaamd of herhaald worden. De Vereenigde Staten beschouwen voorts een handelsschip, dat gewapend is, voor de verdediging, als te behooren tot dezelfde klasse als een schip zonder kanonnen. De heer Lansing zeide verder, dat Amerika de immuniteit voor schepen van stoomvaartlij nen uitgebreid wenscht te zien tot alle han delsschepen. Het dagelijksch overzicht gaat heden voor namelijk over economische en diplomatieke gebeurtenissen. Militaire feiten zijn er ook niet te vermelden. Alleen wordt er in de bui- tenlandsche bladen nog veel over den val van Erzeroem geschreven. De entente-pers brengt den Russen hulde voor de overwin ning, behaald te midden van sneeuwstormen en bij hevige vorst. Zij constateeren, dat Rusland opnieuw heeft getoond, hard en met succes te kunnen slaan, zelfs onder ongunsti ge omstandigheden en dat het Russische leget het nieuwe veldtochtseizoen prachtig heeh geopend. De Duitsche pers erkent, dat de Russen een succes hebben behaald, zij hoopt nu maar, dat het Turksche veldleger heeft kunnen ontkomen en dat alleen dë bezetting den aanval heeft doorstaan. Blijkens een Russisch bericht zijn er 100.000 man gevan gen genomen en ruim 1000 stuks kanonnen buit gemaakt in elk geval een belangrijke winst! Het Oostenrijksch legerbericht luidde giste ren Er werden gedurende den nacht zon der succes aanvallen gedaan op het Oosten- rijksche front aan de Strypa. Aan de beek Komrijn ten zuiden van Bere stiany werden aanvallen van Russische af- deelingen zonder veel moeite afgeslagen. Het Duitsche legerbericht meldde. Op het noordelijke gedeelte van het front levendige artillerie-aotie. Duitsche vliegers deden een aanval op Du- naburg en de spoorweggebouwen van Wilej- ka. ENGELAND EN DE LUCHTAAN VALLEN. In het Hoogerhuis heeft lord Kitchener bij dfe bespreking van de verdediging tegen aan vallen uit de lucht gezegd: ofschoon wij slechts een geval kennen, dat een Zeppelin door een vliegtuig is vernietigd, hebben wij in verscheidene gevallen vijandelijke luchtge vaarten zoo beschadigd, dat zij tot landen zijn gedwongen of onbruikbaar gemaakt voor verderen dienst. Wij zijn er zeker van, dat bij den jongsten aanval één luchtschip op zee verloren is gegaan en wij hebben goede redenen om aan te nemen dat een tweede bui ten gevecht is gesteld. NIEUW SOORT SCHEPEN. De Engelsche Manchester Guardian zegt, dat de Duitschers een nieuw soort oorlogs schip hebben gebouwd, dat het best een duik boot-monitor genoemd1 kan worden. Zij zijn reeds door zeevaarders van onzijdige staten in de Oostzee opgemerkt. Het zijn vrij groo te booten, die op hun bijna cilindervormigen romp een lange gepantserde batterij dragen, die geheel waterdicht kan worden afgesloten. Te midden dier batterij bevindt zich de com- mandotoren. In déze waterdichte gepantser de batterijen staan geweldige kanonnen, die stellig behooren tot de krachtigste welke Duitschland ooit heeft bezeten. Schepen als deze, besluit de Manchester Guardian, die zeker een groote snelheid bezitten, grooter dan tot dusver bij schepen werd gebruikt, zul len geweldig zijn. DE LUSITANIA-ZAAK. Minister Lansing heeft den Duitschen ge zant Bemstoff medegedeeld, dat de jongste Duitsche formule voor de bijlegging van het geschil omtrent de „Lusitania" aannemelijk zou zijn voor de Vereenigde Staten, voor zoo ver het dit bijzonder geval betreft. Hij eischte echter de verzekering, dat Duitschland zijn methode om gewapende handelsschepen in den grond te boren niet zou gaan toepassen op schepen van stoomvaartmaatschappijen, zelfs wanneer deze voor de verdediging ge wapend waren. DE NIEUWE DUITSCHE ONDERZEEëRS-ORDER. Senator Sterling heeft een motie voorge steld, waarin wordt verklaard, dat de order van het Duitsche marinebestuur om zondter waarschuwing gewapende handelsschepen in den grond te boren, strijdig is met de door al le tijden heen erkende rechten der neutralen. KORTE BERICHTEN. Men schat het garnizoen van Erzeroem op 100.000 man met 467 kanonnen, in de voorgeschoven forten, 374 kanonnen in de centrale forten, benevens 20O veldkanonnen. De Duitsche Shakespeare-vereeniging zal op 23 April te Weimar den 300sten ge boortedag van Shakespeare gedenken. Het Hoftheater zal op dien dag het treurspel Macbeth opvoeren. v E>e burgemeester van Keulen heeft aan een koopman het recht ontnomen, nog verder handel in levensmiddelen te drijven. Deze koopman had in minder dan éen jaar, bij een omzet van 700 000 Mark een bruto-winst van meer dan 300.000 Mark gemaakt. De toeslag op de belastingen te Berlijn wordt waarschijnlijk verhoogd van 130 op 160 Griekenland heeft met de geallieerden een overeenkomst gesloten, dat aan het einde van den veldtocht alle schade, welke uit een bombardement van Saloniki zou kunnen ont staan, vergóed zal worden. De Grieksche re geering zal een lijst samenstellen van de per sonen die verwond zijn. De Engelsch-Fransche politie te Saloni ki heeft den burgemeester Van die stad, Is mail Bei in hechtenis genomen. Bij het eer ste verhoor zijn echter de tegen hem inge brachte beschuldigingen niet bewezen kunnen worden. Hevige stormen en wolkbreuken in het gebied van Rijn en Main hebben groote scha de aangericht. In den Taunus is het spoor wegverkeer op vele plaatsen verstoord. De Boven-Rijn, Neokar en Main stijgen snel. Naar verluidt zijn de consuls der Cen trale mogendheden zijn uit Athene verwij derd, daar het viervoudig verbond van plan is troepen aldaar te laten binnenrukken. Verschillendte Indische vorsten geven oorlogsbijdragen in geld, vliegtuigen en mo torambulances aan Engeland, De Engelsch-Belgische krijgsverrichtin gen tegen Duitsch Oost-Afrika nemen vol gens een Parijsch bericht een gunstig ver loop. Officieel wordt er bekend gemaakt, dat er voor afzienbaren tijd koffie in Duitsch land is. De Duitschers gaan een nieuw mijnen veld leggen in de Oostzee, buiten' de Zweed- sche wateren. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben thans aan "de Prov. Staten doen toekomen een rapport over den watersnood, dat Gedep. in de zitting van 14 Febr. hadden toegezegd. In deze nota wordt eerst een uitvoerig re laas van feiten gegeven-, waarna Gedeputeer den verklaren, dat de taak om de schade aan de dijken te herstellen in de eerste plaats rust op dte waterschappen zelf. Op den weg van het Provinciaal bestuur, dat met het toezicht belast is, ligt het om daarbij hulp raad en leiding te geven, terwijl het, afgezien van de dijken, die de provincie zelve in onderhoud heeft, eerst rechtstreeks behoort in te grijpen gelijk het ook meermalen ingegrepen heeft wanneer de waterschapsbesturen voor hunne taak in deze moeilijke omstandigheden niet berekend blijken te zijn, of maatregelen dienen te worden genomen ten behoeve van belangen, die zich uitstrekken buiten de gren zen der getroffen waterschappen. Nu hadden enkele waterschapsbesturen terstond bij het intreden der ramp meer activiteit kunnen be- toonen, doch van de meeste kan worden ge tuigd, dat zij van het eerste oogenblik af op hun post zijn geweest en getracht hebben de vereischte maatregelen te nemen. Nagegaan wordt dan, wat in de verschil lende waterschappen fs gedaan tot herstel der schade. Daaraan ontleenen wij, dat de vol gende leeningen zijn gesloten door de bestu ren der waterschappen: Anna Paulownapol- der 300.000; Rolder Waard en Groet 75.000; Ambacht van Westfriesland, ge naamd Drechterland, 300.000; de Zee vang 40.000; Zuidpolder, bij Edam, 25.000; Hoogheemraadschap Zeeburg en Diemerdijk 100.000; Zeeweringen onder Naarden en Huizen; kosten 10.000. Medtedeeling wordt voorts gedaan van de maatregelen, door de polderbesturen in de tot dusver nog niet geteisterde streken genomen. Een plan van enkele belanghebbenden om de ten Zuiden van Alkmaar tusschen* den rijksweg en het Noord-Hollandsch kanaal ge legen waterschappen tijdelijk van Schermer boezem af te sluiten, stuitte op verzet van de meeste daarbij betrokken waterschapsbestu ren. Gedeputeerde Staten hebben gemeend, die besturen op hert belang van dien maatregel te moeten wijzen. Na een uiteenzetting gegeven te hebben van het plan van den heer M. F. Visser, schrijven Gedeputeerde Staten daarover het volgende: „De voordeden, door den heer Visser aan zijn plan toegekend, zijn in het kort: lo. de provinciale keering sluit het Noord- Hollandsch kanaal bij Punnerend af, het plan-Visser niet; v 2o. de provinciale keering levert alleen eene beschutting voor verdere overstroomingen in Schermerboezem, terwijl het plan-Visser het mogelijk maakt, dadelijk na het gereed komen van de ophooging BuikslootIlpendam, met de drooglegging van het overstroomde gebied ten Westen van die lijn, ter oppervlakte van ruim 5000 H.A., te beginnen; 3o. de keering volgens het plan-Visser kan blijvend zijn, de provinciale keering niet. Uitgaande van de drie bovengenoemde punten, heeft de heer Visser verder de voor- deelén van zijn plan en de nadeelen van de provinciale keering zoowel uit economisch als militair oogpunt uitvoerig uiteengezet. In de- vergadering van Gedeputeerde Sta ten van 2 Februari is besloten de leiding van deoverstroomde gebieden zoowel in den Anna Paulownapolder als in het meer zui delijk gelegen gedeelte der provincie ter hand te nemen en maatregelen te treffen om ten be hoeve diet droogmaking tijdelijk hulpbema- lingSwerktuigen in werking te stellen. Het komt er thans op aan over een vol doend aantal motoren en pompen te beschik ken ten -einde de bemaling, wanneer de dijk breuken tot boven stormvloedshoogte zijn ge dicht, terstond zoo krachtig mogelijk te kun nen doen aanvangen. Aan de belanghebbende waterschapsbestu- ien hebben Gedeputeerden, in verband met een en ander, verzocht ten aanzien van de be maling geen maatregelen te nemen dan in overleg met den hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat. E>eze heeft zich verder met verschillende groote aannemers in ver binding gesteld voor het verkrijgen van pers molens, waarvan de pompen groote hoeveel heden water kunnen verzetten. 1 Uit Wieringerwaard: Door den nevigen W. N. W. wind is bij de Driemolens een massa aangespoeld van de reeds wegge spoelde huizen uit Anna Paulowna. Gaken en zolders worden aan den dijk opge vischt. Aan pen ander gedeelte van den Dijk worden weer hónderden pakken stroo opge naaid, welke allemaal bij de boerderijen zijn weggedreven. Aan den Lotweg zijn alle ar beiderswoningen weggeslagen. Aan den Kneeweg staan er nog een paar, terwijl aan den Zwinweg ook reeds verscheidene huizen zijn ingestort. Een tramhalte (wachtlokaal) üij den- Kerkweg is ook verdwenen. Bij de Driemolens is 't café Keuris ruim 1 Meter ge zakt, een dubbel woonhuis is ingestort, ter wijl nog een ander een halve slag is ge draaid en op 't water staat te wiegelen. Hei is «en dieptreurig gezicht. Men maakt zich thans ook nog ernstig bevreesd over den nieuwen dijk, welke evepwijdig den Lotweg loopt. Met dezen wind krijgt die dijk al hei polderwater en heeft 't dus zwaar te verant woorden. De versterkingen aan onze dijken, vooral bij den overloop der watermachine aange bracht, geven ons veel geruststelling wat be treft een overstrooming in onzen polder. Met verlangen zien wij uit naar stilte en vooral een andere richting van den wind. Van den hr. A. de Graaf van 't Pol derbestuur te Anna Paulownapolder, -verna men wij heden, dat gistermiddag van de Breezand, waarvan tot nog toe reeds 1500 H.A. onder water stonden, wederom 300 H. A. ziin ondergeloopen en wel het gedeelte van ae Zandvaart tot de Kooijhoek, Van deze 300 H.A. zijn een 40 50 H.A. beplant met bloembollen, waardoor thans daarin ruim voor een 200.000 verloren ging. Van den geheelen polder, die 5400 H.A, groot is, waarvan 5000 H.A. In cultuur, ligt nu nog een 1400 H.A. droog. De Spoordijk houdt nog steeds het water. Gistermiddag kreeg men bij de eb een val van 32 c.M. Vanmorgen kwam de vloed weer opzetten. Met net oog op het kalme weer zal het wa ter evenwel niet zoo sterk stijgen als den vo- rigen dag. Onze correspondent te Wieringer waard seint ons: De hoogste waterstand hij de Drie Molens is gisteravond 9 uur be reikt, n.l. 1.13 M. -j- A.P. Van de zeven overstroomde huizen alhier zal er geen enke le staan blijven. Twee zijn weggevaagd, ter wijl de overige reeds beginnen over te hel len. Aan den Oostdijk is o. m. ook veel nieuw hout aangespoeld, naar men zegt al- komst ig van de kistdammen, welke gemaakt waren tusschen Kleine Sluis en Ewycksluis Het aangespoelde schat men op een waarde van 5000 tot 6000. Aan den Noord-Westdijk is den geheelen nacht een wacht op post geweest om ingevai van nood' de ingezetenen te waarschuwen Gelukkig is een waarschuwing tot dusvei niet noodig geweest. Te Purmerend vernam het Hbld. dat de spoordijk, die als noodwhterkeering dienst deed, tusschen Oostzaan en Punner end, in de buurt van het Kalf, over een groo te lengte is doorgebroken. Óp verschillende plaatsen is de benedengrond van den spoor dijk weggeslagen. Intusschen heeft deze door braak voor den waterstand in Punnerend niet zulke ernstige gevolgen gehad. De-kist dam, die ook_van de stad Purmerend een soort polder "maakt, heeft zich uitstekend ge DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat bij hun College is ingekomen een verzoekschrift yan C. J. BOOS, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank, in het perceel Nieuwpoortslaan, E. 1. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren worden ingediend. Alkmaar, den 18 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretarie houden. Deze kistdam is 1.10 M. boven A. P. en wordt thans nog versterkt met een nieu wen kistdam er achter, opdat hij niet te veel last zal hebben van onderloopend water. Onze correspondent uit Purmerend seinde ons orn Y 3 uur vannachtDe kist dam bij dte melkfabriek „Hollandia" is door gebroken. Het water, dat buiten dien dam 1.20 M. hooger stond, stroomt met woeste vaart de gemeente Purmerend binnen. Van half 12 tot half 2 heeft men nog met alle macht gewerkt om den kistdam te behouden, maar hoe krachtig men zich ook inspande, het water was niet meer te keeren. De noodklok ken luiden. Militaire trommelslagers en trompetters gaan de stad ddor om alarm te maken. De Burgemeester van Purmerend heeft onmiddellijk doen bekend maken, dat de bewoners naar de bovenverdiepingen hunner woningen moeten verhuizen en- hun goederen ook in veiligheid moeten brengen. Te Monnikendam zijn gisteren 300 man aan het werk geweest voor de ver sterking van de dijken. Niettegenstaande alle krachtsinspanning heeft men het toch niet kunnen voorkomen, dat de waterstand in het stadje Monnikendam met omstreeks dertig centimeter is toegenomen, zoodat het er be denkelijk begon uit te zien voor de gasfa briek. Met een rijzing van nog slechts vijf centimeter zou een derde van het stadje zijn ondergeloopen. De kade wordt met het oog op den zeer hoogen buitenwaterstand nog voortdurend verzwaard door het aanbrengen van nog een laag gevulde zandzakken. Ongeveer twintig duizend zakken liggen reeds gestapeld langs den waterkant. Uit M o n ni k e n d a mDe vesting is gisteravond 11 uur bezweken. Het water stroomt met groote snelheid en kracht de stad binnen. Ongeveer 2/3 der stad staat reeds onder water. Wij vernemen uit Zaandam, dat het water d'aar over de kistdammen stroomt. Het baant zich een weg door de huizen en fabrie ken naar de Zaan. Op enkele punten houdt de spoordijk het water nog tegen. Uit B u i>k s 1 o o t. Het water had gis teren den hoogsten stand bereikt sedert het begin van den watersnood: het stond 15 c.M. boven A P. De Buiksloterstraatweg staat on der water, zoodat het verkeer over het water geschiedt. Men meldde nader, dat het water zoodanig gestegen is, dat bewoners van huizen, welke tot nu nog geen last hadden van het water, de vlucht hebben genomen naar Amsterdam. WATERSTAND PURMEREND. Schermerboezem. lóFebr. 14cM.-A.P. 17 Febr. 20cM. -A.P 18 Febr. 10cM.-A.P. De opname geschiedde uur. Door de Kleine Sluis wordt op Schermer- boezem water geloosd. Zie laatste berichten. Waterlandsboezem. 16 Febr. 19cM. A.P. 17 Febr. 9 cM. -f A.P. 18 Febr. 68 cM.+ A.P. hedenmorgen 11 BINNENLAND. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werd het wetsontwerp van een overeenkomst met den Kon. Holl. Lloyd aangenomen met 32 tegen 7 stemmen. De Voorzit te r deelde mede, dat -Dins dag 22 Februari met gesloten deuren zal worden vergaderd en Woensdag 23 in open bare vergadering het wetsontwerp nopens af wijking der Kieswet zal worden behandeld, waarmee het ontwerp dan in staat van wijzen zal zijn. Vervolgens de begrooting. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren de behandeling van de artikelen van het ontwerp tot tijdelij ke, nadere voorziening van het eedsvraag- stuk. De heèr Oerhard (S. D. A. P., Amster dam II) lichtte een amendement op art. 1 toe, strekkende om in dat artikel niet te spre ken van bevestiging, maar van verklaring. Deze uitdrukking wordt reeds elders in onze wetgeving voor een eedskrachtige formule ge bezigd, op twee uitzonderingen na, waarmede men geen bijzondere bedoeling heeft gehad. Spr. achtte het gewenscht, dat dezelfde woor den dezelfde bet eiken is hebben. De heer van Idsinga (c.-h., Bodegraven) verklaarde zich voor het gebruik van beide uitdrukkingen om misverstand te gebruiken, daar onder verklaring taalkundig ook beves tiging is begrepen. De minister van justitie was van hetzelfde oordeel en voegde nu achter het woord beves tiging in„of eene Verklaring." De heer Oerhard trok daarop zijn amende ment in. Na nog eenige discussie over de redactie van het artikel lichtte de heer van Idsinga een amendement toe, om aan hetzelfde artikel AARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1