DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Watersnood. No* 44 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden 11—, fr. p. post 11.25. Advertentieprijs 10 et. p. regel, greote letters naar plaatsruimte. Brieven ft. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.k. HERIHs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. DINSDAG 22 FEBRUARI ALKMAAR, 22 Februari. De aandacht wordt vandaag hert meest ge vraagd voor verre, verre landen. Allereerst zij nog even aangestipt het succes in Kame roen, door de Ejngelschen behaald. Het Duitsche garnizoen in Mora heeft zich over gegeven en daardoor is de verovering der ko lonie voltooid. De Times zegt in een hoofdartikel hier over: Indien de Engelsche buitenlandsche staatkunde in het begin van de tachtig van de vorige eeuw waakzamer geweest ware, zou er nooit een veldtocht in Kameroen noodig ge weest zijn, daar de Duitsche vlag ten gevolge van een intrige onder leiding van prins Bis marck daar geheschen werd. Nu is die vlag in West-Afrika voor altijd neergehaald, en zij zal spoedig van het geheele Afrikaan- sche vasteland verdwenen zijn. Wat Kameroen betreft, zij nog even in herinnering gebracht, dat een Engelsche zen deling omstreeks 1861 een station had ge sticht op een plaats daar, welke hij Victoria noemde. In 1864 plantte de Engelsche kapi tein Burton daar de Engelsche vlag. In 1884 drongen handelskringen in Hamburg, J3re- men en Lubeck bij het Duitsche rijk aan op inbezitneming van het Kameroen-gebied. Prins Bismarck, die aanvankelijk niets van kolonisatie-plannen wilde w'eten, gaf gehoor aan die wenschen en de Duitsche koloniale politiek werd ingeleid. Dr. Nachtigall werd van Duitsche zijde uitgezonden, hij plantte den 14den Juli 1884 de Duitsche vlag aan de Kameroenkust en toen enkele dagen daarna de Engelschman Hewett er met hetzelfde doel kwam, was deze te laat. Tevergeefs pro testeerde de Engelschman en enkel het station Victoria kon hij voor zijn natie behouden. En in 1886 werd Kameroen aan Duitschland toe gekend. 1 De Times sprak hier van West-Afrika in Oost-Afrika wordt nog strijd gevoerd en ge neraal Smuts is aan boord van een trans portschip daarheen vertrokken om er het be vel over de Engelsche strijdmacht te aanvaar den. Van Afrika moet de belangstelling vervol- gèns worden verplaatst naar Azië. Nog altijd moet het Turksche legerbericht verschijnen, waarin van den val van Erze- roem melding gemaakt wordt. De Turksche militaire autoriteiten maken niet veel haast met de openbaarmaking van dit toch zeer be langrijke feit. Trouwens de Russische of- ficieele personen zijn ook niet vlug met het mededeelen van bijzonderheden. Over het aantal gevangenen en den buit zijn wel eeni- ge gegevens gepubliceerd, doch deze waren niet officieel. Fransche deskundigen verwachten een voortzetting van het offepsief der Russen van Erzeroem uit. Zoo betoogt generaal Berthaut in het Petit journal, dat Turkije in Erzeroern niet alleen een sterke vesting verloor, doch dat het vooral Duitschland is hetwelk door dit verlies een bloedig échec ondervindt. On ze geallieerden, schrijft generaal Berthaut, moeten thans uit de overwinning alle logi sche gevolgen weten te halen. Het is te ho pen, dat zij voor dit doel hun troepen goed in de hand hebben, dat die troepen goed uitge rust en goed van levensmiddelen voorzien zijn, zoodat geen tijd verloren gaat. De ver volging is noodzakelijk en moet zonder ver traging geschiedeu. Men moet oprukken om overal de verbindingswegen af te snijden en den Anatolischen spoorweg te vernielen. De Zwarte-Zee-vloot moet allen handel tusschen Konstantinopel en Trébizonde afsnijden. In dien de Russen de gelegenheid hebben, ge bruik te maken van de nederlaag van het Turksche centrum, zullen wij binnenkort groote dingen zien geschieden en zullen de 'ongeduldigen de rol begrijpen, dat ons leger te Saloniki, dat vol vuur is, maar het oogen- blik afwacht waarop het uur voor dit leger zal slaan, vervult. Deze laatste medèdeeling brengt on3 in Europa terug, meer in het bijzonder op den Balkan, waar het belangrijkste oorlogster rein op het oogenblik Albanië is. Zooals be kend is dringen de Oostenrijkers en Honga ren, gesteurid door de Bulgaren en versterkt door een deel van het wonderlijkste mengsel tje, dat Albaneesche bevolking heet, het landje binnen. Zij doen dat zeer zorgvuldig en daar het terrein vele moeielijkheden oplevert en de troepen uitsluitend op zich zelf aange wezen zijn, gaat de opmarsch uiterst lang zaam. De troepen hunner tegenstanders, on der leiding van den Italiaanschen luitenant- generaal Bertozzi, bestaan uit Italianen, Al- baneezen, Montenegrijnen en Serviërs. Die laatste troepen zijn gegroepeerd om de Alba neesche steden Durazzo en Walona en het Grieksche eiland Korfoe. Hun operatie-basis is de zee, zoodat, ia verband met de aanwe zigheid van Oostenrijksche onderzeeërs, ver sterkingen niet zonder gevaar kunnen wor den aangevoerd en een eventueele terugtocht ■ongetwijfeld met groote moeielijkheden ge paard zou gaan. Doel van Oostenrijk-Honga- rije is om de Oostkust der Adriatische Zee schoon te vegen en de smalle straat van Otranto geheel te beheerschenItalia's doel is zich te handhaven aan de Balkan-kust der Adriatische Zee en de Oostenrijksch-Hon- gaarsche plannen te voorkomen. Korfoe is ongetwijfeld een teer punt der verdediging: het lijkt moeielijk de daar op verhaal gebrachte Servische troepen naar het vaste land over te brengen zonder Grieksch grondgebied te schènden en ofschoon Grie kenland met zich moet laten sollen, ziet het er niet naar uit, dat het zich een dergelijke schending zou laten welgevallen: het heeft troepen geconcentreerd in de naburige ste den Janina en Konitza. De verovering van Durazzo doör de Oos tenrijkers zal waarschijnlijk niet zoo heel lang meer op zich laten wachten daar de stad van de -landzijde reeds van alle kanten is af gesloten. De bezetting kan alleen over zee ontkomen, maar daar, gelijk vanochtend wordt gemeld, Albaneesche troepen onder Oostenrijksch-Hongaarsche leiding ten zuiden der stad de kust bereikt hebben, wordt de kans van ontsnapping er niet grooter op. Kunnen de verdedigers van Durazzo de sche pen evenwel bereiken, dan zullen zij wel naar Walona gebracht worden, waar ernstiger te genstand te verwachten is, maar waar na tuurlijk ook gepoogd zal worden, rondom de stad een ijzeren ring te slaan. Ook dit oorlogstooneel is wel verre maar wanneer er dichter bij huis niets anders gebeurt dan de gebruikelijke artillerie-gevech ten en vlieger-acties, dan is er gelegenheid om even stil te staan bij verderafgelegen terrei nen, om daar den stand van zaken en de ver moedelijke ontwikkeling der gebeurtenissen na te gaan. Zenuw van den oorlog is nog altijd het geld. En dat oorlogvoeren een zenuw-aan tastende bezigheid is, blijkt hoe langer hoe duidelijker. Wat zal het nageslacht moeien boeten voor de zilveren kogels, die in dezen tijd vernietigd wordenReeds nu moeten in aile landen de ministers van financiën hun uiterste best doen om de sommen te krijgen, die „oorlog" en „marine" noodig hebben, ter wijl er allerlei nevenmaatregeien worden ge nomen om den invoer te beperken, de weelde legen te gaan enz. Duitsüilandi moet alweer denken aan een vierde leening, de Fransche volksvertegen woordiging zal zich hebben bezig te houden met een nieuw leeningsontwerp, en de En gelsche regeering heeft een nieuw crediet van O.040.000.U00 gulden toegestaan gekregen, waardoor heit totaal der credieten alleen voor Engeland sinds het begin van den oorlog is gestegen tot 25.000.000.000 gulden! Minister Mc Kenna heeft gisteren in het Lagerhuis betoogd dat Engeland er ondanks de enorme sommen vergelijkenderwijs lang niet slecht voorstaat. Engeland is na 18 maanden oorlog nog haast het eenige open goudland der wereld. Het Engelsche papieren geld kan nu nog aan de Bank van Engeland voor goud inge wisseld worden. Het lijkt ongelooflijk, dat het Engelsche krediet den zwaren proef, dien het heeft moeten doorstaan, heeft kunnen uithouden. Maar hoe zwaar die proef ook was, Engeland heeft zijn krediet gehandhaafd en de minister twijfelde er niet aan of hij zal heden over een jaar nog kunnen aantoonen, dat het Engelsche krediet ongeschokt is. Dat is dus heel iets anders dan de Duitsche minister Hellferich betoogde, toen hij een „fi nis Brittaniae" deed hooren. Trouwens op eenige tegenspraken en tegenstellingen meer of minder komt het in dezen oorlogstijd niet aan! Twee onderwerpen geven den Engelsch man blijkbaar meer zorg dan zijn financiën: de economische oorlog en de lucht-oorlog. De economische oorlog dat is de blok kade van Duitschland, een maatregel, welke volgens talrijke ontevreden -Engelschen veel te slap wordt toegepast. Naar verluidt is de Engelsche regeering thans zoozeer over tuigd van hare zware verantwoordelijkheid ,in dezep, dat ze het geweuscht geacht heeft een enkel kabinetsminister aan te wijzen die alle bevoegdheden, die thans te dezen aanzien berusten bij het departement van buitenland sche zaken, de admiraliteit, het departement van handel en andere departementen, onder zich zal vereenigen. Onder de namen van hen die voor dit ambt genoemd worden is die van lord Robert Cecil. En wat het vliegwezen betreft, heet thans verzekerd te zijn de instelling van een per manente commissie met lord Derby als leider en met als technisch hoofd een directeur-ge neraal van de militaire luchtvaart, voor welk ambt óf generaal sir David Henderson, se dert 1913 chef van de militaire luchtvaart, óf generaal Trenchard, aide de camp van den koning en afdeelingscommandant van het koninklijk vliegerscorps zal worden benoemd. De laatste legerberichten uit het Westen houden zich hoofdzakelijk bezig met lucht vaart-acties. Zes en twintig Engelsche vlieg machines zijn uitgevlogen (en behouden te ruggekeerd!) en hebben „vermoedelijk aan zienlijke schade toegebracht aan Duitsche magazijnen en spoorwegen.'* Duitsche vlie gers wierpen bommen op Fransche plaatsen achter het front. Maar zij keerden niet alle behouden terug het Fransche legerbericht maakt melding van zeven machines die op verschillende gedeelten van het front werdén neergeschoten. Bovendien werd opweg van St. Menehould naar het zuiden bij Brabant- le-Roi een Zeppelin naar beneden geschoten. Een eskader van 17 en een ander van 28 Fransche vliegtuigen hebben Duitsche steden bebomd en zijn zonder verliezen teruggeko men. Tenslotte meldt het Fransche communiqué dat de Duitschers in den sector-Lihons (dus tusschen Albert en Roye) na een krachtige be schieting en verscheidene gasaanvallen heb ben gepoogd op een front van 7 K.M. uit de loopgraven op te rukken, doch dat zij door het Fransche „gordijnvuur" werden ver hinderd hun voornemen uit te voeren. KORTE BERICHTEN. Albaneesche. troepen onder bevel van Oostenrijksche officieren hebben ten Westen van Kawaia de kust van de Adrtaatische Zee bereikt. 1 Leden van de Fransch-tngelsche inter parlementaire conferentie hebben hun op wachting bij de heeren Briand en Poincaré gemaakt. Oostenrijksche vliegers hebben een aan val op eenige plaatsen van Noord-ltüliè ge daan. Er werden 4 menschen gedood en 12 gewond. Een Fransch vliegtuig eskader heeft 165 bommen op Stroemnitsa geworpen. Alle ongehuwden mannen van 19 jaar zijn in Engeland onder de wapenen geroepen. Het eerste beroep, om vrijstelling van militairen dienst wegen gemoedsbezwaren, voor de bizondere rechtbank te Londen be-, handeld, is verworpen. In Pruisen is in verschillende plaatsen de schurft onder de paarden uitgebroken. Deze ziekte maakt veel slachtoffers. Een Engelsche vlieger heelt ten Oosten van het Suezkanaal een Turksche centrale met een bom van 50 kilo vermeld. In Zweden is de koffie uitvoer verboden. Handelsreizigers in Australië hebben een bond gesticht, welke gericht is tegen allen toekomstigen handel met Duitschland. Een duikboot der geallieerden heeft in den Bosperus 6 munitietransportschepen ge- torpilleerd en groote ontsteltenis in Konstan tinopel verwekt. In Oost-Afrika werd een kleine Duitsche afdeeliing bij Kosjoemba verslagen. Bij het alpen-ongeluk in de buurt van Salzburg zijn volgens de nieuwste berichten 55 personen gedood en 49 verwond; 30 wor den er vermist. WATERSTAND PURMEREND. De opname geschiedde hedenmorgen uur. Schermerboezem. Waterlandsboezem 20 Febr. 29 cM.-f-A.P. 21 Febr. 12cM.+A.P. 22 Febr. 3cM. A.P Door de kleine schutsluis wordt/gespuid. De kistdam langs het Noordhollandsche Kanaal en die langs de Nekkerstraat worden versterkt, terwijl van de Gasfabriek tot de Purmerpont een kistdam wordt gemaakt. De toestand is hier veel verbeterd. De markt was heden vrij goed bezocht, alleen op de kaasmarkt was het zeer stil. Het lijk van de vrouw van den landbou wer Hoogvorst te Anna Paulowna is gevonden in een greppel op 80 meter afstand van de boerderij. Naar het lijk van haar dochter wordt nog gedregd. Men meldde uit Buiksloot aan het Hbld.Het water, dat op 17 Februari zijn hoogste punt, 73 c.M. boven A.Py bereikte is nu gedaald tot 8 c.M, -f A. P. Omtrent de twee personen, die Zaterdag door, sommigen zouden gezien zijn aan eert telephoonpaal en naar wie, in verband met een gekantelde mestschuit, door de beman ning van een hekwieler zonder resultaat ge dregd werd, valt nog alleen te vermelden, dat de roeischuit, waarvan de punten van beide oploopende stevens plat zijn, te Nieuwendam op het droge aan het Weerpad is opgehaald. Een auto, tot de wielen onder water/Buik sloot naderende, maar die door te korten draai op den schuinen berm van het Kanaa) zeer gevaarlijk bleef hangen en waaruit de inzittenden uit hun angstige positie door het water werden gedragen, werd met veel moei te op den rechten weg gebracht. Moge al van den Dorpsweg af voor de ve le belangstellenden de aanblik op het water landschap een verbijsterende uitwerking heb ben gehad, in veel heviger mate zou dat ge weest zijn indien men dien had kunnen wer pen op de achterzijde der diep in het water staande gebouwen, van welke sommige thans zonder achterwand met een roeiboot geheel zijn binnen te varen. In de gemeente Ransdorp is op nieuw personeel aan het werk gesteld om drijvende voorwerpen op te visschen. De ver scheidenheid daarvan is enorm. Men vindt er daken van huizen, jollen, kruiwagens, karren, sleden, maaimachine, hooimachiue en andere gereedschappen. Ook kippenhokken met de verdronken dieren erin zijn niet zeldzaam. Alles wórdt te Schellingwoude bijeenge bracht. Een ruime öogst geeft vaak reden tot blijdschap, doch deze oogst levert een treuri- gen aanblik op. Nabij Uitdam is gisteren een hei machine aangekomen. Deze zal palen in den grond heien voor het maken van steigers, waarop, na het afsluiten van den doorbraak een aantal centrifugaalpompen voor de bema ling zullen worden geplaatst. Gisteren stroomde het binnenwater er uit met 25 cM. verval. Te Durgerdam zal het grasge was van den polder Ydoorn, die buiten den dijk ligt en 'niet overstroomd is dit jaar niet publiek verpacht wórden. De landerijen zul len onder de boeren worden verdeeld tegen dé pachtprijs vah verleden jaar, opdat zij die prijzen door opbod niet noodeloos zullen op drijven. De penningmeester van de Algemeene Commissie voor den Watersnood verant woordt een totaal bedrag van 2080890.14. BINNENLAND. UOKLUUöLEuMNG EN liErrliNU INEENS. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen drie wetsontwerpen van wet tot: lo. het aangaan van eene geldleening of tcenmgen van j 12o,000.000; 2o. netting vpn outtengewone belastingen ter gedeeitenjite bestrtjuuig aer kusten van in vuonauring van uen uoriogstuestanü 1 eii li. Artikel i van net onder io. genoemde wets ontwerp bepaalt o.a. Er wordt een vrijwillige geldleening aan gegaan ten taste van den Staat tot een bedrag van honderd vijf en twintig miluoen guitien tegen eene rente van vier en een haii ten nuiiuerd in het jaar, betaalbaar op naifjarigt coupons, verschijnende 1 Mer en 1 November Artikel 3 zegtEr worden geen inscnrijvin gen dan van 100 of een veelvoud daarvan aangenomen. Omtrent een eventueele gedwongen leening bepaalt artikel 12: Indien de inschrijvingen op de vrijwillige leening, in de eerste afdee ttng dezer wet bedoeld, na aftrek van die weike -ingevolge het bepaalde bij artikel 4, laatste lid, zijn afgewezen, minder bedragen dan 100 millioen gulden, worden de volgen de bepalingen dezer afdeeling van toepassing. Niettemin blijven dan de artikelen 1 en 3 tot en met 11 dezer wet van kracht, en Artikel 13: Ten laste van dep, Staat wordt een gedwongen geldleening aangegaan waar van schuldbekentenissen aan toonder worden uitgegeven tot zoodanig bedrag als uit het bepaalde bij de artikelen 16 en 20 volgt, on der aftrek van het bedrag waarvan de stor ting, overeenkomstig artikel 28, geschiedt door de inlevering van bewijzen van storting. De schuldbekentenissen dragen een rente van drie-en-een-half ten honderd in het jaar, betaalbaar op halfjarige Coupons, verschij nende 1 Juni en 1 December. Het tweede lid van artikel 1 is op deze coupons van toepasr sing. Artikel 16 bepaalt ómti^nt de verplichting tot deelneming van natuurlijke personen: Zij, die voor het belastingjaar 1915'16 zijn of worden aangeslagen in de vermogensbelas ting naar een vermogen van 75,000 of meer, zijn verplicht, behoudens het bepaalde in artikel 28, deel te nemen in de in deze af deeling bedoelde leening door storting van zoodanig bedrag als voor elk vermogen volgt uit onderstaande tabel. Vermogens van 75,000 tot en met 99,000 0.5 van het vermogen tot hetwelk is deel te-nemen in de leening. Vermogens van 100,000199,000 1 200,000— 299,000 1.5 300,000— 499,000 2 500,000— 999,000 2.5 1,000 000—1999,000 3 2,000,000 en hooger 3.5 met dten verstande, dat het bedrag der ver plichte deelneming naar boven wordt afge rond tot een veelvoud van 200. Er worden twee verdedigingsbelastingen geheven. Onder den naam van „verdedigingsbelas ting I" worden voor éénmaal de volgende di recte belastingen geheven: a. een buitengewone heffing tot gelijk be drag als de vermogensbelasting over het be- Tastingjaar, hetwelk aanvangt den lsten.Mei 1916 en eindigt den 30sten April 1917; b. een buitengewone heffing van de ver mogens volgens de hierna vastgestelde rege len. Aan de onder letter a bedoelde heffing zijn onderworpen de belastingplichtigen, ge noemd in artikel 1 van de wet van 27 Sep tember 1892 op de vermogensbelasting. .Aan de onder letter b bedoelde heffing zijn onderworpen lo. de belastingplichtigen in het vorig lid vermeld; 2o. de personen, die, na 31 December 1915 en vóór 1 Mei 1916 het Rijk metterwoon verlaten hebbende, zich na 30 April 1917 doch vóór 1 Méi 1921 in het Rijk vestigen; 3o. de niet binnen het Rijk wonende of gevestigde personen en lichamen voor hun binnen het Rijk gelegen of gevestigde onroe rende zaken. Indien de waarde van het vermogen niet meer bedraagt dan 50.000, is geen belas ting verschuldigd. Indien die waarde meer' bedraagt dan 50.000, wordt de verschuldigde belasting over geheele bedragen van 1000 berekend, als is aangewezen op de volgende tabel. Percentage voor het gedeelte van het ver mogen, dat bedraagt: Meer dan doch niet meer dan 50,000, 100,000, 0.2 pCt. 100,000, 150,000 0.4 150,000, 200,000 0.6 200,000, 300,000 0.8 300,000, 400,000 1.0 400,000, 500,000 1.2 500,000, 750,000 1.4 750,000, 1,000,000 1.6 1,000,000, 1,250,000 1.8 1,250,000, 1,500,000 2.0 1,500,000, 2,000,000 2.2 2.000,000, 2,500,000 2.4 Voorts wordt voor elke volgende reeks van 500,000 of een deel daarvan 0.2 pCt. meer geheven dan het voor de onmiddellijk daar aan voorafgaande reeks van 500,000 ver schuldigde percentage. De-Belasting zal niet meer kunnen bedra gen dan zes ten honderd van het vermogen. Deze wet treedt in werking 1 Mei 1916. Onder den naam van „Verdedigingsbelas- ting II" wordt voor éénmaal eert directe be lasting geheven waaraan onderworpen zijn de belastingplichtigen, genoemd onder letter a van artikel I der Wet op de Inkomstenbelas ting 1914. Tot grondslag voor de heffing strekt het volgens de bepalingen der Wet op de Inkoms tenbelasting 1914 vastgestelde zuiver inko men voor het belastingjaar 1916/1917, ver minderd overeenkomstig het bepaalde bij ar tikel 38 dier wet. De belasting wordt geheven volgens on derstaand tarief Belastb som. Bel 650 of meer, doch minder dan 700 1 700 750 2 750 800 3 800 850 4 850 900 5 950 6 1000 1050 8 „H00 9 Voor inkomens van-1600—ƒ2000 is ver schuldigd 20 benevens 2.50 voor elk ge heel bedrag van 100, waarmede zij de som van 1600 te boven gaat. Voor inkomens van 2000ƒ5000 is ver schuldigd 30 benevens 3 50 voor elk be drag van 100, waarmede zij de som van 2000 te boven gaat. Deze progressie wordt voortgezet tot de inkomens van 100,000 of meer, waarvoor verschuldigd is ^435 benevens 15 voor elk geheel bedrag van 100, waarmede zij de som van 100.000 te boven gaat. Deze wet treedt in werking met ingang van 1 Mei 1917. Wat de „heffing voor eenmaal" betreft, de minister meent, dat hij deze niet tot de groote vermogens moet beperken, maar daarin ook de kleinere iets moet laten bijdragen. Aan dit denkbeeld kan op de eenvoudigste wijze wor den voldaan door over één belastingjaar de inkomsten- en 'de vermogensbelasting twee- ALRMAARSCHE COURANT. 20 Febr. 20 cM.-A.P. 21 Febr. 41 cM.-A P. 22 Febr. 44 cM.-A.P. ff ff ff ff „1150 1200 1250 1300 1350 „1400 15 1450 16 1500 17 1550 18 1600 19 10 11 12 13 14 900 950 V v_/vy 1000 1050 „1100,, 1150 1200 1250 i, 1300 „>-1.350 1400 ,-, 1450 1500 1550

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1