maal te heffen. Echter gaat de progressie in de inkomstenbelasting voor een heffing voor eenmaal lang niet ver genoeg. Om deze re den is een afwijkend heffingstarief opgenomen met veel verder doorgevoerde progressie. Tezamen zullen de heffingen voor eenmaal 80 a 85 millioen in de schatkist brengen. De naamlooze vennootschappen zijn bui ten de heffing voor eenmaal gelaten. Om te bevorderen, dat de heffing uit het inkomen zal kunnen worden gekweten, is op genomen, dat de betaling der aansisgen za kunnen geschieden in 10 driemaandelijksche termijnen, waardoor de druk daarvan ovei 2jaar kan worden verdeeld. PRINS HENDRIK. De Prins heeft zich door buitengewone om standigheden genoodzaakt gezien, zijn ver trek van het Loo naar Den Haag, aanvanke lijk bepaald op Zaterdag 19 dezer, uit te stel len tot Donderdag. De vergadering van het Hooldbestuur van de Nederlandsche Padvindersorganisatie, welke Zaterdagmiddag in de residentie zou zijn gehouden, had daarom Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van Z. K. H. ten PaJei" ze het Loo plaats. (Ilbld Dr. H. P. BERLAGE. Gisteren hebben de schrijvers, de grafische verzorger en de uitgevers, den bouwmeester ter gelegenheid'van zijn 60sten verjaardag, te zijnen huize het eerste exemplaar aangebo den van een omvangrijk boek getiteld „Dr. H. P. Berlage en zijn Werk." Het werk zal omstreeks het einde dezer maand bij W. L. en Jl. Brusse's Uitgevers- Maatschappij te Rotterdam verschijnen. Het exemplaar dat H. P. Berlage werd aangeboden, is versierd met uit de hand ge kleurde initialen en gebonden in paars ma- rokko met goudten stempels. Gemengd nieuws. UIT HOORN. DAMMEN. Maandagavond had in 't lokaal van den heer C. Over ^e Hoorn de prijsuitreiking plaats van den wedstrijd tusschen de West- friesche damclubs. Alle deelnemende vereem- gingen Hoorn, Enkhuizen, 1 wisk, w ognum en Bobeldlijk waren aanwezig. De aanwezigen hebben zich in beginsel ver- sproeilnachine. De heer A. Swager merkte op, dat het voor deeliger zal zijn, een nieuwe te koopen en de oude te verknopen. De heer C. de Kroon wilde een groote koo pen voor de losse akkers en de kleine houden voor de vaste akkers. Sommigen voel (Jen hier veel, anderen mets voor, doch ten slotte werd besloten om door de 'hooge koperpnjzen niet tot aankoop van een nieuwe over te gaan. Besloten werd aardappelmanden, bakken enz. coöperatief aan te koopen zoo er voldoen de deelname komt. De leden hebben 14 dagen den tijd om bij het bestuur opgaven te doen. Nog werd medegedeeld, dat door het be stuur als bode benoemd is Mej. Wed. C. Kroon, met toestemmng om door haar zoon de werkzaamheden te laten doen. Bij de rondvraag wees het bestuur er op, dat de contracten niet voldoende worden ge handhaafd en de betaalmeester ook schijnt uit te betalen zonder contract. Het bestuur had daarom besloten als punt op de beschrij vingsbrief te plaatsen, dat de betaalmeester niet mag uitbetalen zonder contract. Tevens zal worden voorgesteld het over- leggeld' streng te handhaven en dit voor zak- kenkool op 10 ets. per 100 te bèpalen. Elk lid staat voorts vrij de bepalingen ra te vullen zoo hij verkiest. Betreffende den verbouw van suikerbieten is van een suikerfabriekant op Texel een aan bieding ingekomen voor den aankoop van bie ten. Deze firma bepaalde 19.— per 1000 voor bieten met een suikergehalte van 14% en 23.— voor een gehalte van 18%. Besloten werd naar de voorwaarden door het verkrijgen van zaad, plaats van levering enz. te informeeren en aan de leden die deze bieten wenschen te verbouwen, de gelegenheid •voor aanmelding open te stellen tot 1 Maart. Uithoofde de vele werkzaamheden aan de functie van voorzitter verbonden, werd de ver goeding hiervan gebracht van 15. op 50. Om te voorkomen dat leden liever de boete betalen dan de vergadering bezoeken wensch- te de heer D. Borst deze van 0.50 op J 2.5U ip hrpncrpn De vergadering gevoelde hier te brengen, echter niets voor. E>e secretaris las hierna voor een ingeko men circulaire inhoudende een kennisgeving uv, iwunM.i{gM,- van het departement van oorlog, waarin ge n aama i-acivuiu. nR uuti uu klaard voor de oprichting van estfriesche wezen wordt op het vele misbruik dat er ge- is "door het houden van voordrachten organisatie. Het onderwerp zal ter spiake g maa^ wordt, om zoons van bouwers als be- i<,7jnffen de ontwikkeling der leden te be- bracht worden in de verschillende clubs, ter- dirijfsleiders te doen optreden om zoodoende "het landbouwverlof los te krijgen. mies der rijksbelastingen te Zoeterwoude 2 jaar geëischt. De verdediger vroeg vrijspraak. Te Oostburg zijn door een paar metselaars een 100-tal oude zilveren munten gevonden ter grootte van een rijksdaalder, doch zeer dun. De meeste zijn uit den Spaanschen tijd. Gisteren geraakten van de 25-jange vrouw G. v. d. P. te Haarlem, de kleeren in brand. Haar man slaagde erin de vlammen te dooven, naar het ziekenhuis overgebracht zijnde overleed de vrouw evenwel aan de be komen brandwonden. Uit dé Schie te Rotterdam is gistermor gen opgevischt het lijkje van een pasgeboren kind. De moeder is onbekend. Begin Maart zullen weder een groot aantal geïnterneerde Duitsche en Engelsche burgers over Vlissingen worden uitgewisseld. Door den heer H. P. Berlage is gisteren aan B. en W. van Amsterdam het nieuwe ont worpen uitbreidingsplan-Zuid aangeboden. Naar het Hdibl. verneemt, is de mail van' de Frisia, van den Kon. Holl. Lloyd in de Engelsche wateren van boord gehaald. STADSNIEUWS. 28e VERANTWOORDING. P. J. te E. 5.65; 2e bijdrage wed. A. d. J. te Stompetoren 12e bijdrage N. d. J. te Sneek 5.—. Tezamen 11.65. Met het verantwoorde bedrag ad 15833,23 in totaal I 15844.88. EEN JUBILEUM. A.s. Woensdag 23 Februari zal het 25 jaar beleden zijn dat de Nederlandsche Baibiers- en Kappersbond is opgericht, ter gelegenheid daarvan zal op Zondag 27 en Maandag 28 Februari a.s. dit jubilé worden herdacht en gevierd in een der zalen van Artis te Am sterdam, waar door de Bondssecretaris, den heer U. Inte Ousma een Herdenkingsrede ge houden zal worden. Ook zal door hem een gedenkboek als blijvend aandenken worden toegezonden aan de leden. Als afgevaaidig- den naar deze vergadering zijn voor de afd. Alkmaar daarvoor gekozen de voorzitter en secretaris der vereeniging. HANDELSSCHOOLVEREENIGING. Alhier is door de leerlingen der Hoogere Handelsschool een vereeniging opgericht, ge naamd „Pacivolo." Het doel der vereeni worden. Daarom wordt een nauwe verwant- schaps teelt door de fokkers aanbevolen. Vol gens spr. zou echter het vaststellen der facto ren bij de schapen te kostbaar zijn, waarom hij de theorie niet aan kon bevelen. Spr. was er voor dan toch den minder zekeren weg maar te bewandelen en niet te gaan in den wijl ook met het Hoofdbestuur van den Ne derlandsche dambond overleg zal worden ge- P'Hrërna ging men over tot de prijsuitra- k^Eerste prijs verg. zilv. med. club te Enk huizen, die in alle 4 de wedstrijden won en den prijs behaalde met 75% van het maxi mum te behalen punten. Tweedie prijs zilv. med. club te I wisk. Eereprijs de heer v. d. Spruit te Enkhuizen, die dezen won na een kamp van 6 partijen met den heer de Jong van Enkhuizen. UIT WIERINGERWAARD. Met dit kalme weer worden wij weer veel geruster. De waterstand was Maandagmid dag vier uur 1.30 M. beneden A. P., bijge- «/vitr 9 "U M. latrer dan 1.1. Vrijdag. Toch volg 2.34 M. lager dan j wordt thans weer opnieuw aan oord- aangebracht, nl. dijk hier en daar versterking aange op die plaatsen welke j.l. Woensdag en Don derdag door den gewei en golfslag hebben E)e hoogte van den Noorddijk is 3 Meter boven A. P. terwijl de hogste waterstand is geweest 1.13 dus voor overstrooming behoe ven wij niet bevreesd te zijn. Nog dagelijks worden landbouwweiktui- n, zaad1 enz. van uit Anna Paulowna alhier inmengebracht. Doordat men in Anna Paulowna flink Medegedeeld wordt daarin, dat nu slechts zij, die voor 1 Augustus 1914 bedrijfsleider waren, slechts voor het verlof in aanmerking zullen komen. In verband hiermede zeide de secretaris, dat de leden dus niet ihet dergelijke verzoe ken bij het bestuur meer terecht kunen. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten 100.— uif de kas der vereeniging bij te dragen ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. Nadat nog medegedeeld was, dat ^en aan bieding is ingekomen van mengmest bevatten- tende 5% stikstof, 5% fosphorzuur en 10% kalkstikstof v tegen de prijs van 18 per 100 K. G. en patent kali tegên 8.50 de baal, volgdte sluiting der vergadering. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gisteren werd in café Marktzicht verga derd door de IJsclub „Wintervermaak. De voorz. den Heer. *S. Wagenaar opende, en sprak zijn leedwezen uit dat we dezen winter weer geen te gebruiken ijs hebben. Er bleek in kas te zijn 271.76. Bij de bestuursverkiezing werd P. ulas in de plaats van S. Wagenaar die zich niet her kiesbaar steldé gekozen, herkozen werd C. de Het voorstel om leden die bedanken, bij la tere toetreding een gulden contributie te laten t 111W1J heeft kunnen spuien is onze wateimachine I j,ejajen werd aangenomen, met de bepaling Maandagmorgen ook weer begonnen met ma- da^ dd d(e eerste twee jaar moeten betalen ten; het was ook hier al weer tamelijk hoog. UIT OUDKARSPEL. Zaterdagavond vergaderde de tuinbouw- vereeniging „De Eendracht" in het locaa van den heer Buckman. Aanwezig 61 leden Na opening door den voorzitter, den lieei In. van Exter, bracht de secretaris zijn jaar verslag uit, waaruit blijkt, dat voor de biliseerde leden veel gedaan is; dat 104o snees aardappelen gesproeid zijn, dat geen coöperatieve aanbestedingen gehouden zijn, dat de veiling klaar is, dat de oorlog veel oi- fers gekost heeft, soms onrechtmatig ten kos te van de lanobouwers, dat nog steeds veel last van draaihartigheid wordt ondervonden, dat de vereeniging 179 leden telt, dat is op gericht een coöperatieve vereeniging voor aen aankoop van hulpmeststoffen en dat op ver zoek van de regeering een kooltelling heelt Verder werd aan den afgetreden voorzitter den heer A. Swager, een woord van hulde en dank gebracht voor het vele, dat hij voor de vereeniging gedaan heeft Uit de rekening blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 322677 do udgaven 2951,35 alzoo een saldo van 295,42%. Het vorig jaar was er een tekort van 85 50%. De procenten van het betaalkan- toormoeten vanaf Mei nog ootvarigen wer dén, waardoor het batig Saldo grooter wordt De zetkoolregeling blijft zooals ze het voug Als lid van dén Noordermarktbondywerd vervolgens een minimum van 25 ets. 1 let punt arbeidersverz. werd aan het bestuur overgelaten düt tot stand te brengen, zooals door haar werd voorgesteld. De premie zou bedragen 12 voor een uitkeenng van J1000 loon en 10 indien het bedrag lager was. De uitkeering zou, in hoogste instantie (bij over lijden) bedragen: 600X het dagloon. Bij de rondvraag of het bestuur gerchtigd is iemand te weren van de ijsbaan die geen lid is wen, door den voorz. geantwoord dat zij daartoe het recht had. De heer W. v. d Molen brachi ten slotte een woord van hulde en dank aan de scheidende voorzitter. Het deed sprekei leed dat hij heenging, daar het bestuur in hem een practische leider verliest. Met dank sloot de voorzitter. UT KORTE BERICHTEN. Mr Troelstra zal einde April naar Ne derland terugkeeren en is gelijk reeds in een deel der vorige oplage werd gemeld van plan/ al zijn functies te hervatten. De minister van Financien heeft inge trokken de wetsontwerpen betreffende de grondslagen van het stelsel van sRijks belas tingen en tot verhooging van accijns op den wijn en tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd1. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis- teravond in den Haag in Oefening kweekt Kennis prof. dr. P. J. Mulder aangehoord over: Tolstoï. Door de Engelsche regeering is beslag mo ii'u, .(m - -- p I p-eletrd op de laatste door de firma Beyer en met 53 stemmen herkozen de h^rfJ-Eecen |g Mandl€Ster nog af te leveren 14 Az. Als afgevaardigde naar de armeen Qte stieltrein,locomotieven, ten behoe- vertradering van den Noordérmarktbond_wei - Maatschappij tot Exploitatie van ng vergadering van --- dien gekozen dé heeren O. Stam, Jn. v. Exter J. Ralver dijk, O. Bakker, J. Weel, Jb. v. Meurs en P. Eecen Pz. Als plaatsvervangers de heeren D. Borst, G. Hart en Jb. de Boer. Allen namen hun benoeming aan. Voor dé regeling aan werdén opnieuw aangewezen de heeien man en A. Eecen terwijl de heeren Jn. Kok- kes en K. Bood zich w.ederom als sproeiers beschikbaar stelden. Er werd, op gewezen dat de kopprvetrioo1 zeer duur is. minstens 75.— per 100 K. O. De heer A. Swager vroeg hoe men over Normaalpappoedér denkt. Ook elders werd er m^Daar heflang niet overal evengoed voldoet werd besloten hiermee niet te sproeien doch wederom kopervitriool te bestellen voor paar honderd snees meer dan het yongjaar- De bestelling werd aan de kunstmes Neree niging opgedragen en die zelf wenschen te ve Staatssporwegen. De mail van het stoomschip Noordam, is te Falmouth op last van de Engelsch auto riteiten gelost. De post, welke zich aan boord bevond van het 15 dezer uit Rotterdam naar New-Yoik vertrokken stoomschip Oosterdij'k is te Dael ontscheept^ Zondagmiddag de 17-jariget Scheepers, te Udten, een bus, die 'hij met car bid en water gevuld had, wilde aansteken, sprong deze uit elkaar. .De stukken drongen den jongen man in het hoofd en de dood trad onmiddellijk in. In een tent, staande ra het interneermgs- kamp der Timbertown Follies te Groningen, zijn stoelen, een anima tapijt, een kleed en een spiegel gevonden, welke gestolen bleken uit de naast hun staande tent van Volksweer baarheid, waar het slot verbroken was. spf^eTen,"mogen"evengoed van dé vereeniging I ^^nTw^/laOOO toegezegd betrekken. Hierna werd' gespr 1W. van dé oude of het koopen van een nieuwe jroken over het gebruiken indien de uitvoer van 375 vaten lijnolie ge luk-) werd te s-Gravenhage tegen G. H. kom en lezingen de ontwikkeling vorderen. In 't bijzonder zullen onderwer pen den handel betreffende, behandeld wor- dCVER TOT VERBETERING VAN DE SCHAPENFOKKERIJ IN N.-H. (Vervolg.) Daarna hield de heer C. Nobel, landbouw- leeraar te Schagen een inleiding over Weten schappelijke teelt. Spr. noemde als eerste voorwaarde voor wetenschappelijke teelt een levenslange controle van de alstammelingen 't Was sprekers oordeel dat zulks ook het ge val was met de runderen. Wij moeten onze 'fokdieren levenslang nagaan om tot een juist oordeel over de waarde der dieren te komen. Daarom is het voor alle soorten van fokuie- ren ook een vercischte allo afstammelingen te merken, opdat de heele familie gekend zal kunnen worden en beoordeeld naar gebruik of fokkerij. n De vereeniging onderscheidt twee klassen klassen van fokdierena. waarvan de afstam ming volledig bekend is, b. waarvan de ai stamming niet volledig bekend is. Het moet ei toe komen, dat de tweede klasse alleen dieren van de nieuwe leden bevat. Als middel om tot het doel te geraken wordt genomen het vetweiden. Het hebbende over den invoer van fokmateriaal wees spr. er op, dat wij in Hol land een betere controle hebben dan de veree- nigingen in Engeland. Spr. bracht hulde aan den tegenwoordigen voorzitter en secretaris van de vereeniging, die zooveel hebben ge daan. Moge het spoedig zoover komen, dai scen fokdieren worden gebruikt, waarvan de afstamming niet in meerdere generaties be kend is. In den laatsten tijd is een nieuwe leer naai voren gebracht, volgens welke met zekerheid voorspeld zou kunnen worden welke eigen schappen in afstamming de diéren zullen lieb ben. Volgens deze idee zijn alle dieren en planten in organisme en bouw hetzelfde. Daarin ligt niets bijzonder. Want een feit is, dat iedere factor van groei altijd in invloed dezelfde blijft, wanneer zij overgaat op af- stamminlingen. De factoren van groei zullen blijven, als tenminste de levensomstandighe dean der dieren dezelfde zijn. Zijn zij de zeilde dan is de groei ook hetzelfde. Indien zij maai flink gevoed en verzorgd worden. De eigen schappen mogen uiterlijk veranderen, maar de factoren blijven hetzelfde. Aldus leert de iactoren theorie. Er moet echter een duidelijk onderscheid gemaakt worden tusschen de ei genschappen en de factoren. De factoren zijn •moeilijk vast te stellen en moeten nog ver deeld worden in twee opzichten: de onzuive re en de zuivere factoren. De factoren, die in alle generaties aangetroffen worden, zijn zuiver en worden dan ontvangen van de bei de ouders. Het onzuivere in den factor wordt veroorzaakt doordat ze ontvangen wordt van één der ouders. Dat is nu de leer van de factorentheorie. Spr werkte deze leer, op een bord aanteeke- ningen makendé ter duidelijke voorstelling nader uit. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat met groote zekerheid kan worden aangewezen, zoowel bij dieren als planten, welke eigen schappen de afstammelingen zullen hebben. Dat kan vooruit bepaald. Toch kwam iets wel eens niet uit, waarom men scheiding ging maken in factoren en eigenschappen, welke laatste men kan waarnemen. Afhankelijk van het zuivere en onzuivere der factoren gaan de ze op een deel der afstammelingen over. Naarmate een of meer factoren van den vadei en de moeder verschillen, zal de afstamming ingewikkelder zijn in héar factoren. Dat is het geval met planten en dieren beiden, bi zijn reeds proeven genomen met planten, pluimvee en muizen. Van deze factoren theorie wordt nu ook voor de schapenfokkerij veel verwacht. Men denkt het doel der vereeniging gemakkelijker te bereiken daarmee. Vast zal bepaald kunnen worden wanneer men de factoren van va der en moeder kent welke afstammelingen zullen- voortgebracht worden. Die volkomen overeenstemming in factoren zal zonder nau we verwantschapsteelt niet verkregen kunnen weg der factorentheorie. Een korte weg zou zijn de familieteelt ter hand te nemen, maar men durft er nog niet geheel aan. Spr. zou ervoor zijn als de vereeniging lid werd van de Vereeniging voor Wetenschap pelijke teelt. Wat de wetenschap zal brengen wist spr. niet, maar hij hoopte, dat ze spoe dig zou geven de aanwijzingen, die, opge volgd wordende, zouden leiden tot het ge- wenschte resultaat. Spr. hoopte, dat de die ren in klasse a. vermeerderen zouden. Het moet ook met de controle zóó ver komen, be sloot spreker, dat de afstammingskenmerken kunnen leeren wat de raskenmerken verbor gen houden. (Applaus). De Voorzitter dankte den inleider voor zijn uitstekende uiteenzetting. De heer Bakker, veearts, verschilde geheel van meening met den heer Nooel op hei punt van de lamineteelt. De heer Nobel wilde zuiverheid in tactoren en achtte den kortsten weg daartoe de familieteelt. De heer Nobei zette hier de gedachte juist op den kop. Eerst wanneer door voortdurende controle zuiverheid van factoren is verkregen, dan mag familieteelt toegepast, ja moet ze zelïs toegepast om de zuiverheid te behouden, want elk vreemd dier zou dan onzuivere tactoren kunnen aanorengen. Spr. weerlegde de wooruen van den heer Nobel, waar nij be weerde, dat de factoren-theorie geen evange lie is. Spr. verwierp de gedachte, dat de fac torentheorie van geen nut zou zijn voor de veeteelt. Dat die gedachte opgeworpen wordt, komt omdat men zag welke prachtige resultaten de theorie zeer spoedig bij de plan ten had en teleurgesteld was toen zij voor de practische veeteelt niet zoo spoedig resulta ten had. Men had kalm moeten blijven proe ven nemen, want de tijd voor de veeteelt noo- dig met de theorie is veel grooter dan voor de planten. En wanneer dat gedaan werd geloofde spr., dat groot nut van de factoren theorie verkregen zou kunnen worden voor de practische veeteelt. (Applaus.) De heer Visser wees er op, dat de leeken zoo moeilijk de controle konden besturen en daaruit hun nut trekken. Spr. zou het beter vinden, dat een deskundige de controlegege- vens zou bestudeeren en de resultaten aan de leden mededeelen. De heer Nobel voerde nog het woord naar aanleiding van het door den heer Bakker ge sprokene. Spr. vroeg hoe men de dieren dan zuiver moet krijgen alvorens familieteelt kan worden toegepast. Altijd kan immers wor den gezegd, wanneer de proeven niet sla gen, dat de dieren nog niet zuiver waren. Spr. wist niet of familieteelt wel onschadelijk was Spr. wees er op, dat de goede resultaten wer den .bereikt door de goede werkwijze der ver eeniging, die alles controleert. Wat de op merking van den heer Visser betrof, zeide spr., dat de gegevens nog te weinig in aan: tal waren om wetenschappelijk bestudeerd te worden. De heer Bakker betwistte in het geheel niet hetgeen de heer Nobel aanvoerde. De fac torentheorie bevestigde juist dat de vereeni ging van de oprichting af den goeden weg was opgegaan met haar controle. Opschrij ven en opschrijven is maar de kwestie om uit de controle de juiste resultaten te trekken voor de fokkerij. De heer Nobel antwpordde nog, waarop een korte discussie volgde, die door den voor zitter gesloten werd met de conclusie, dat uit hetgeen beide heeren opmerkten, gebleken was, dat de methode van de controle, die zeer scherp moest zijn, goed was, Spr dank te de heeren Nobel en Bakker voor het ge sprokene. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Visser werd besloten voorloopig nog geen deskundige studie van de gegevens der controle te maken. De Voorzitter stelde voor aan het bestuur over te laten te bepalen wan neer een deskundig onderzoek noodig en nut tig is. Aldus werd besloten De begrooting voor 1916, zooals die werd voorgesteld en goedgekeurd door de Financi- eele Commissie, sluit in inkomsten en uitga ven tot een bedrag van 1811.22 Onder de uitgaven werd vermeld een som van 10 voor het lidmaatschap der Vereeniging voor Wetenschappelijke Teelt. De begrooting werd zonder hoogere stemming aangenomen Na een korte discussie bij de rondvraag over de premiekeuringen en de overwegingen die geleid hadden tot afkeuring van dieren werd de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen gesloten door den voorzitter Spr. uitte de hoop dat de maat regelen. die de regeering in de toekomst zal nemen wat practischer zullen zijn. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Uitspraken van heden. P O., brievenbesteller te De Rijp, voor waardelijk veroordeeld tot een gevangenis straf van één maand. j K., zonder beroep te Helder, 10 dagen hechtenis. W M., koopman te Amsterdam, 7 dagen ge vangenisstraf A. P., Alkmaar, 10 boete subs. 4 dagen hechtenis. T. L. S., kantoorknecht te Den Helder, 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. G. S., landbouwer te Harenkarspel, 14 da gen gevangenisstraf.' J. W. en-G. H., arbeiders te Harenkarspel, elk 7 dagen gevangenisstraf. I H. F., koopvrouw, zwervende, vrijspraak. STRAFZITTING VAN HEDEN. RIJWIELDIEFSTAL. Wegens diefstal van een rijwiel had zich te verantwoorden D. v. D., recidivist, hofmees ter te Schoten. Bekl. bekende voor het cale Vierstaten vandaar den 23sten Jan. een rijwiel gestolen te hebben, waarmede hij naar Heiloo reed. Hij verkocht het daar voor 4.50, welk geld hij verklaarde wel aan den bena deelde te willen teruggeven. De Pres.: Waarom heb je dat gedaan? Bekl.Uit armoede, mijnheer. De President zeide den getuige Comegoor. wiens fiets gestolen was, dat hij naar den kooper van de fiets kon gaan en daar voor 4.50 zijn fiets terughalen. De Officier van Justitie wees er in zijn re quisitoir op, dat de öeKiaagde reeos negen aieistail enoedreeï. 8pr. eisen te 12 maanuen gevangenisstraf. Ue verdediger, mr. Dorbeck, achtte de taak van toegevoegd verdediger aan den bekl. geen gemasKenjKe. inüieu net waar is, dat uekl. door armoede tot zijn uaad is genomen, aan bepiente spr. voor aen bent. Clementie. De to es.zeg beu., ïnüien je nu uit ar- inoede geüandeid nebt, waarom liet je dan je semp in den steek. Je haat aaarop een gueüe oetrekKing, maar 't blijkt, aat je gedeserteerd oent van je schip, bekl.: Dat kwam door een meisje, meneer. Bekl. deed/ nog een verhaal van zijn ge vangenneming in Frankrijk wegens een ver denking van spionnage. Hij legde daarvan papieren over. BELEEDIGING. Verstek werd aangevraagd tegen M. de L., veehandelaar te Watergraafsmeer. Hij had zich moeten verantwoorden wegens beleedi- ging, maar had blijkbaar niet veel idee om de door hem gebezigde woorden ter terechtzit ting te verdedigen. Getuige J. Smit zat den 23sten December van het vorige jaar in het café van Roggeveen te Schagen aan een tafeltje met getuige Jim- tnink, toen de bekl. tegen den eersten getuige de woorden uitte: „Dief en ophenter, weike onvriendelijke woorden den getuige niet aan genaam klonken. Ze tastten hem aan in zijn eer en goeden naam. De Officier van Justitie eischte 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. MISHANDELINO. Van twee beklaagden wegens mishandeling was één opgekomen, P. B.de andere N.B., ook arbeider te Castricum, was weggebleven. De eerste bekl. bekende, dat hij den 12den Januari iemand, den getuige Koeman, in het café Slijboom te Castricum ontmoette. Met zijn broer had hij ruzie gemaakt. Toen ge tuige gewoon goeden avond zei, waren bei den op hem afgekomen. Bekl. P. B. bekende dadelijk een klap gege ven te hebben. De Pres.: Ja, je zult toch wel niet geaaid hebben. Je hebt flink geslagen. En later hebben jij en je broer den getuige, terwijl an deren er nog bijstonden, mishandeld. Jullie liepen hem na om hem nog expresselijk te slaan. Je moest je schamen. Erken je de fei ten Bekl.Ja, mijnheer. Maar ik was dronken. De Pres. tot get. Koeman: Was het slot van het drama niet, dat u met een klomp geslagen werd en sloeg de klomp wn de klap niet ka- pot? Getuige bevestigde dat. Toen hij met de klomp een klap had gehad, viel ze in stukken op den grond. De verplegers hebben meer last van de joneens daar. terwijl ze toch heusch nie+ onvriendelijk' zijn. De Pres. had ook meer gehoord, dat de verplegers van het krankzinnigengesticht te Castricum waren lastig gevallen maar dat moet uit zim De Off van Tuétitie eischte om voorbeeldig te straffen tegen elk een ge vangenisstraf van één maand VERZET TEGEN DE POLITIE De politie te Hoorn had last gehad op den 25sten lan met H K., stucadoor te Hoorn, die in dronkenschap over de straat liep Ge- hiigen A Steneker en I Durkema heiden- agent van politie te Hoorn, wilden den bek1 arresteeren, maar er ontstond een ernstige worsteling Bekl. verzette zich hevig. De Officier van Justitie vroeg, daar bekl ook recidivist is, drie maanden gevangenis straf. BELHAMELS. In Opperdoes is het ook alles niet vrede Kwajongens scheppen daar als in zooveel andere dorpen den boel af en toe op Dat hadden D. W. en K. D., veehoudersknechten, op den 16den van dt vorige maand ook ge daan. K. D is pas 17 jaar oud. De Pres.: Heb je je moeder niet meege bracht. Bekl.: Neen, mijnheer. De Pres.O, dus je kon 't nu wel alleen af. De beide beklaagden ontkennen het ten las te gelegde. Zij zouden een hek in de gemeen te Opperdoes hebben beschadigd. De heer A. Roggeveen, burgemeester van Opperdoes, had het beschadigen niet gecon stateerd. Get. kon echter wel verklaren, dat het hek vóór de bekl. er bij waren geweest onbeschadigd was en toen ze er hard van daan liepen, was het hek wel beschadigd. Get. verklaarde, dat in het dorp, als de hee ren uitgeweest waren, eens danig de blom metjes werden buiten gezet. De Pres. tot bekl. D. W.: Ben je op dien avond ook uit geweest? Bekl.Ja, mijnheer. We hebben in een cafe gezeten tot elf uur. De Pres.: Toen je naar huis ging, heb je toen niet een hek gezien, dat verbogen was. En werd er geen licht van een electrisch zak- lampje op je gericht? Bekl.: Neen, mijnheer. Dat is niet waar. De Pres.: Jij moet hier niet staan liegen, want de burgemeester verklaart, dat het alles wel zoo gebeurd is. Bekl. K. D.: De burgemeester zegt allemaal leugens. T De Pres.: Durf je dat hier te zeggen! Je moest je schamen. De burgemeester liegt hier E>e burgemeester verklaarde, dat de vader van bekl. erg veel last met zijn zoon heeft Tegen getuige treedt hij ook altijd onhebbe- ^De^Pres.: Je hoort het! Niet alleen, dat je hier staat te liegen en brutaal bent, maar je vader heeft ook last met je. Bekl.Ja, maar daar hebben we t nou niet 0VAls de Off. van Justitie in zijn requqisitoir constateert, dat het bewijs wel geleverd ts. schudden de bekl. met hun hoofden ontken nend. De Officier eischte twee maanden ge vangenisstraf. De beklaagden bleven ontkennen De verdediger, mr. Leesberg, kon zich wel begrijpen, dat de Rechtbank door de houding der bekl. ter zitting verbolgen was. maar spr achtte het bewijs in het geheel met gele verd. De burgemeester heeft twee personen zien wegloopen, die op het erf van vaaer Druijf vluchtten, maar ook weer een oogen- blik later gezien werden op een weiland acti-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2