FEUILLETON. den Buiksloterdorpsweg, doch beneden den dijk, is de toestand ontzettend. Op het middaguur waren reeds negen ge bouwen wèggeslagen. Al de houten wonin gen zijn veroordeeld. Van de meeste zijn de acntergevels reeds weggerukt, en dwars door het huis heen rammelen de golven thans den voorgevel aan stukken. Plank na plank wordt er afgescheurd, tothet dak allen steun ver liest en met klaterend en rammelend gedruis in de klotsende golven stort. De oude Christelijk-Gereformeerde Kerk is geheel verdwenen. Op de plaats waar ze ge staan heeft, is zelfs geen stuk wrakhout meer te zien. In de Telegraaf van gisteravond wordt er door een correspondent uitvoerig op ge wezen, dat de herstellingen aan de dijken en andere werkzaamheden in verband met 'den watersnood zoo langzaam plaats vinden. Van bevoegde zijde deelt men aan de Tel. mede, dat de langzame voortgang, waarop wordt gewezen, veroorzaakt wordt door de bezwaren, die de transportenbezwaren, die de transporten naar de bewuste plaatsen on dervinden. Het materieel immers moet bin nendoor vervoerd worden en later op lorries, die langs den dijk rijden, overgeladen wor den. Van de zeezijde is de dijk niet te berei ken, daar het water daar te laag is. Men is begonnen een zware kabel door het IJ, achter Schellingwoude, te leggen, ten einde de tebouwen hulp-pompstations voor de bemaling der ondergeloopen polders, van electrische stroom te vporzien. Deze hulp pompstations zullen te zamen met de be staande werken. De stroom wordt geleverd door de Centrale te Amsterdam. Uit Monnikendam: Ter ont lasting van de sluis in de Schermerboezem tusschen Edam en Monnikendam is de Kloos- terdijk doorgestoken. De soms ontzettende stroom in deze sluis, waardoor de doorvaart verleden week een dag was gestremd, wordt hierdoor verbeterd tot groot voordeel van het vervoer van dijkmateriaal, personen en post WATERSNOOD Uit Zaandam aan het Hbld.: Ter wijl men nog niet eens bekomen was van de ontsteltenis van Vrijdag, kwam gisteren (Woensdag) het water, opgezwiept door den krachtigen Noordoosten wind, die later op den dag naar het Oosten trok, opnieuw op zetten. Wel niet in die mate als Vrijdag, maar toch zoo, dat de Oostzijde op de meeste plaatsen weer blank stond en de bewoners, die niet over waterlaarzen beschikten, weder van het overige deel der stad geïsoleerd wa rei.. Toch was de waterstand nog lang zoo hoog niet als Vrijdag. Toen wees de peilschaal 70 c.M. boven A.P. aan, terwijl nu de stand 35 c.M. ,A.P. was. Dat ondanks dit toch weer de Oostzijde on derliep, was daaraan tè wijten, dat de kist dammen nog niet hersteld waren, zoodat het water op vele ulaatsen vrijen toegang had. Op verschillende plaatsen is al het zand uit de kistdammen gespoeld en ondervindt het water geenerlei belemmering. De penningmeester van de Algemeene Commissie voor den Watersnood verant woordt een totaal bedrag van 2114724 27 Gisteravond liep het gerucht, dat de Waterlandsche zeedijk nabij den Oostzaan' schen Overtoom ernstig bedreigd werd. Ja, Men meldt ons uit Buiksloot: De toestand is hier nog zeer critiek. In den afge- loopen nacht zijn nog zes huizen ingestort, waaronder de smederij van Sluys. De geheele achtermuur van de Geref. Kerk is thans weg geslagen. WATERSTAND PURMEREND. De opname geschiedde hedenmorgen 9 uur. Waterstand Purmsrend Schutsluis. Schermerboezem. 22 Febr. 44 cM. - A.P. 23 Febr. 44cM.-A.P. 24 Febr. 48 cM. - A P. Waterlandsboezem. 22 Febr. 3cM. A.P 23 Febr. 2cM.-fA.P. 24 Febr. 26 cM. A.P. Op Schermerboezem wordt gespuid door de kleine sluis. Door sneeuwjacht wordt aan de kist dammen niet gewerkt. BINNENLAND. BELASTING OP OORLOGSWINSTEN. De eindredactie van het verslag der Staatscommissie inzake de heffing van een tij delijke belasting op oorlogswinsten is j.l. Maandag vastgesteld en het verslag met een wetsontwerp en daarbij behoorende memorie van toelichting gisteren aan den minister van financiën uitgebracht. TOT VERWERPING GECONCLUDEERD. Door het Openbaar Ministerie van den Hoogen Raad werd tot verwerping gecon cludeerd van het cassatie-beroep van: een koopman en een landbouwer, beiden te Wa- geningen, door het Hof te Arnhem tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld (nadat in eersten aanleg de rechtbank 4 maandeu had opgelegd) wegens het, met het oogmerk om daaraan ruchtbaarheid te geven, versprei den van een geschrift, waarin werd opge ruid tot een strafbaar feit, te weten dienstwei gering door gemobiliseerden. men sprak reeds van een doorbraak, zoo erg bleek het intusschen niet te zijn. Over een afstand van ongeveer honderd meter is deze dijk even voèrbij het kruitmagazijn der mari ne dhar ter plaatse aan de binnenzijde, dus aan den kant van den overstroomden polder Waterland, als 't ware afgeknabbeld door de golven, die de Noordooster er tegen aan ge- Ja1fen militair uit den Oostzaanschen Over toom had gistermiddag om vier uur de af brokkeling van den binnenkant van den dijk waargenomen. Door zijn toedoen werd de stellingcommandant, generaal Ophorst, ge waarschuwd, die zich in verbinding stelde met den ingenieur van den Rijkswaterstaat te Amsterdam, den heer Gelinck. En of schoon deze dijk onder het hoogheemraad schap Waterland valt en dus buiten het ge bied van den Rijkswaterstaat, begaf de heer Gelinck zich toch naar de bedreigde plek, daar er niemand van „Waterland" te beiei- ken was. De omwonenden waren intusschen begon nen te trachten den dijk aan de binnenzijde te versterken. Men haalde daarvoor de bazalt- blokken uit den buifenberm van den dijk en stortte die aan den binnenkant neer. De ingenieur Gelinck achtte geen onmid dellijk gevaar aanwezig. Mocht de dijk hier doorbreken, dan zou het water uit het overstroomde gebied in het IJ en het Noordzeekanaal stroomen. Daar heeft het dan natuurlijk een zeer groote op pervlakte om zich te verspreiden. Gemengd nieuws. EERSTE KAMER. Na een door den voorzitter aan de nage dachtenis van wijlen den heer Van Weideren Rengers gewijd woord was het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de kieswet aan de orde. De heer De Oijselaar c.-h., Z.-Holland) cri- tiseerde de late indiening van het ontwerp en ontwikkelt voorts grondwettige bezwaren. Dit ontwerp wijkt z.i nog meer van de Grondwet af als dat van het vorige jaar. De heer Van Kol (S.D.A.P., Friesl.) bestreed den vorigen spreker. Het ontwerp is buitengewoon sympathiek, daar het een on recht wegneemt, dat een gevolg is van den oorlog. Vervolgens drong spr. aan op eenige tegemoetkoming ten aanzien van de aangifte kiezers in de door den watersnood geteisterde dist ritten. De heer v.d. Feltz (v.-d., Drente) zei de, dat de aangevoerde'bezwaren hem niet belangrijk genoeg voorkomen om daarover in debat te treden. De minister van binnerilandsche zaken ver klaarde de late indiening van het ontwerp en waarschuwde de Kamer voor de gevolgen van een terugkomen op haar beslissing over het ontwerp van het vorige jaar. Spr. was trouweös nog steeds overtuigd, dat de Grond wet een dergelijke regeling toeslaat. Het wetsontwerp sluit zich ook geheel aan bij de bestaande practijk en de Kieswet. Spr zette uiteen, waarom men b.v. van de vast stelling van de kiezerslijst een verkeerd be grip heeft gehad. In het bijzonder lichtte hij dan nog toe, om welke reden de bedeelden on der de huidige omstandigheden hun kies recht niet zullen mogen verliezen. De heer de Oijselaar repliceerde. De heer v. Lamsweerde (r.-k., Gelderl.) betoogde, dat de Kamer ook na de beslissing van het vorige jaar volkomen vrij staat tegen over het ontwerp. Het wetsontwerp werd daarop aangenomen met 24 tegen 15 stemmen. De Kamer pauseerde nu, om daarna het gisteren afgebroken comité-generaal voort te zetten. L. SERRURIER De gisteren te Amsterdam overleden heer Louis Serrurier werd den 27 Juni 1844 te Amsterdam geboren en was scheikundige van beroep. Den 30en januari 1889.werd hij ge ïnstalleerd als raadslid en 3 Sept. 1889 tot wethouder gekozen. Juist zes jaar later trad de heer Serrurier als wethouder af, doch fun geerde van 13 November 1901 tot 16 April 1902 als tijdelijk wethouder en werd den lOen Sept. 1902 opnieuw weder definitief ais zoo danig gekozen. Na ongeveer vijf jaar, op 3 September 1907, stelde de heer Serrurier zich niet her kiesbaar, doch hij aanvaardde 20 April 1910 opnieuw een benoeming, die tot 1914 heeft voortgeduurd, waarna hij in 1915, in vel band met zijn hoogen leeftijd, als Raadslid aftrad. De heer Serrurier waa lid van de Province van övre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. 1) I. A. Z. Op weg naar het Noorden. Met een vaart van 16% mijl in de wacht stoomde de statige toeristboot Victoria van de Hamburg-Australië-lijn naar het Noorden De IJszee lag grijs en blank en wiegde lan ge deiningen noordwaarts. Open water aan aan alle kanten. Onbewegelijk aan den uiter sten rand van den gezicheinder, een groot schild van bleek goud gelijk, dat opgehanget was aan de kim, glansde ze in de verte di sprookjeszon van den noordschen zomer, haar witte rag-ijle lichtstralen uitzendend in den helderen middernacht Het was een druk ke dag geweest aan boord van het groote toe ristschip. De 400 passagiers hadden 't Beren eiland de eerste arktische pionier in 'de IJs zee, met een enthousiast feest begroet, dat ge ëindigd was met een bal op het promenade dek Kapitein Strohmann had in een korie toespraak aan de beide flinke mannen herin nerd,' die op dat ongastvrije eiland 't eerst voet aan wal hadden gezet: Willem Barents en Jacob Heemskerk, mannen die koers hiel den door ijs en door vuur. En het bonte in- ale Staten voor Amsterdam VI en zat in het jestuur van verschillende vereenigingen. CONCENTRATIE. De Standaard driestart: Links beschikt door haar Concentratie-pro- gram over een sterke politieke macht, en meer Rechts staat met haar eenzijdig en niet meer toepasselijk accoord van Mei 1913, pover en zielloos hier tegenover. Links heeft men ingezien, dat zoo drie par tijen saam zullen gaan bij de Stembus, in de <amer en in het Kabinet, er vooraf gesproken moet worden. Ja, dat dit vooraf spreken te onmisbaarder is, hoe verder men als groepen van elkander afstaat. De drie groepen van Links zijn echter al leen in graad verschillende partijen: De Vrij liberalen, de Unie-liberalen en de Vrijzinnig- Democraten. Neem b. v. De Beaufort, De Meester en Bos, en ge ziet ze wandelen langs één lijn, op één weg. Alleen is no. 1 de man die achteraan komt, nó. 2 de politicus die vooruit en'achteruit de hand reikt, en no. 3 de overhaastige die niet is bij te houden. Doch zelfs dit graadverschil zou toch ge durig tot strijd en verwarring aanleiding heb ben gegeven, zoo men niet, eer men begon, overlegd had, en tot eenige afspraak ware ge komen. De drie liggen daarom toch wel keer op ceer met elkaar overhoop, maar als 't op. za- cendoen aankomt, is er dan toch een Concen tratieprogram, en aan dit program voelen ze zich alle drie gebonden. Alleen de Sociaal democraten niet, want die bleven er buiten. Nu is dit Concentratie-program volstrekt niet een algemeen praatje. Blijkbaar hebben de heeren van de drieërlei groep die 't opstel den, met groote voorzichtigheid overlegd, wat hen saam vereenigen kon. De juiste vorm is hiervoor gekozen. En ten slotte zijn ze dan toch tot een conclusie gekomen, die richting en stuur voor een geheel program van poli tiek optreden aangeeft. Rechts daarentegen schoot hierin te kort. Rechts heeft niets van dien aard en heeft zelfs nooit beproefd er toe te geraken. De An tirevolutionairen gaan hun eigen gang. De Roomschen dito. Evenzoo doen de Christe lijk-Historischen. En ja, als 't dan op de stembus toegaat, dan wordt in twee, drie punten een kort accoord saamgevat; edoch een accoord, dat met name in 1913 ten slotte op niet veel meer dan één punt neerkwam. Vermoedelijk zal nederlaag op nederlaag ons wijzer moeten maken. Tweeërlei voorbeeld wenkt ons hier. En de Concentratie, èn het voorbeeld van t Buitenland'. Hopen we op betere toekomst. Zooals nu, verspelen we almeer onze kracht. ternationale gezelschap, dat zich verwaai voelde aan de ontdekkmgsreizeigers van ane tijden, dronk menigen beker ter eere van het „Baren-eiland", terwijl de eerste stormvo gels met kiappetenüe wiekslag rondvlogen om het schip. En Victoria zette haar weg voort in noor delijke richting onder het speien, van het or kest van de eene wegsleepende wars na de an dere voor die bonte mengeling van naties die in meer dan een dozijn Uien zich luia ruchtig vermaakte. Er waren groothandelaars met eerbar vrouwen; er waren jonggehuwden, die hun wittebroodsweken prezen; er waren jongeiui met onbreekbaren lust tot avontuurtjes in zich; er waren professoren vervuld van ge heime wetenschappelijke doeleinden; er wa ren jonge mooie meisjes met toegeeflijke ou ders, die een kleine bijgedachte hadden ou uun kind aan een of anderen bemiddelde ban kier of aan een niet bemiddelden graaf te helpener waren zwartocgige levendige, in het zuiden thuishoorende dames van twijfel achtige leeftijd, maar met ontwijfelbare be doelingen; er waren ook eenige zwaar met sieraden behangen dames, die altijd een lach je gunden aan wien dan ook; kortom de heele' wonderlijke kaleidoscoop van mensche lijke wezens was er welke het toeval dicht opcenpakt op een eerste klas stoomschip van 11000 ton. -Het orkest besloot met een dolle ,.two step". Het gelach en 't flirten ging intusschen verder zijn gang in verborgen hoekjes en rclo^nuiimcii van IhmIhi. EERSTE KAMER. DEN HAAG, 24 Febr. In de heden ge houden zitting der Eerste Kamer heeft de heer De Vos van Steenwijk de Ministers van binenlandsche en buitenlandsche za ken, oorlog en marine gehuldigd voor jle handhaving der neutraliteit. De heer Coiïjn verklaarde dat het comité-generaal den in druk versterkte, dat de omstandigheden nog hoogst moeilijk zijn en dat de Regee ring in deze moeilijke omstandigheden met schitterend beleid het schip van SUat be stuurt. Hij geloofde niet, dat de stelling bij de Kamer tegenspraak zal vinden, dat de politieke omstandigheden in Europa zich niet ten onzen gunste maar veeleer ten onzen ongunste hebben gewijzigd. GROOTE BRAND. HAARLEM, 24 Febr. Hedenmorgen zijn door onbekende oorzaak afgebrand de ma gazijnen en werkplaatsen-van de firma Sa- belis en Co., glashandel, staande aan de Anthoniestraat. Er is vermoedelijk zeer veel schade. Hoeveel is op het oogenblik onbe kend. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 23 Febr. (Officieel). Westelijk oorlogstooneel. Ons succes ten Oosten van de Maas werd verder uitgebreid. De plaatsen Brabout, Haumont en Samog- nieux zijn genomen. Het geheele gebied ten Noord-Oosten van Haumont is in onze handen. Ten Zuiden van Metz werd een vooruit geschoven Fransche post verrast. De ge heele bezetting werd gevangen genomen. STADSNIEUWS 30e VERANTWOORDINO. B. V. f 2.50. Met het verantwoorde be drag van f 15852,38 in totaal 15854,88. NOORDER-BANK TE ALKMAAR. In de heden, Donderdag, gehouden gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders der N. V. 'Noorder-Bank werd verslag uitgebracht over het 21ste boekjaar. schuilplaatsen. De kellners vlogen rond met 'n champagneflesch in de eene en een half do zijn glazen in de andere hand. Een actrice van het Theatre Frames was omgeven door een groep oudere heeren, al len van het type dat weet te leven, en droeg met -diep effectmakend pathos een of ander leelijk gedicht voor over een zonsondergang in Normandië, en ondertusschen gaf achter de trap naar de commandobrug een Duitsche Gretehen haar verloofde een zoen, dat 't klap te Langzamerhand werd het stil aan dek. De vergulde schijf in 't westen wierp een laatsten 'ichtstreep over den ronden fop van Mount- Misery toen zonk 't Beren-eiland weg in zee. En nu was het spelen uit Moe en bleek za '.en allen te staren naar dat machtige hemelli chaam, dat nu en dan wegdook in de golf dei ning om in het volgende oogenblik zich weer boven den 'horizon te verheffen in zijn onoverwonnen glans En de nacht, die reeds den zwarten sleuier had willen spreiden, week terug voor dien grooten overwinnaar den langen schaduwloozen dag. Op de commandobrug liep kapitein Stroh mann op en neer. Hij was een krachtig Gep maansch type. Zijn haar werd reeds grijs langs de slapen, en iedere trek in dat breede gelaat was als 't ware gesleten door weer en wind. Achter dikke rimpels en groeven glins terden twee scherpe oogen, die nooit hun kalmte verloren. (Wordt vervolgd). Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: Met voldoening wordt geconstateerd, dat het afgeioope» jaar alleszins bevredigende re sultaten heeft opgeleverd. Aangevangen on der niet zeer gunstige vooruitzichten, trad al lengs onder den invloed van een steeds meer geprononceerd gunstige stemming voor veie mdustrieele scheepvaart- en Amerikaanscfie fondsen eene verbetering in. Toen de effecten beurs werd heropend, namen de zaken gere geld in omvang toe. Liquidaties tot voor kor ten tijd niet verwachte gunstige koersen von den plaats, zoodat onze commissierekening belangrijk het cijfer van het vorig jaar over trof en alle geblokkeerde posities werden af gewikkeld. De landbouw mocht almede zich verheugen in ongekenden bloei. Terwijl ee nerzij ds de aan den landbouwstand verstrek te credieten daardoor beduidend inkrompen, namen de deposito's op korten en langen ter mijn niet weinig toe. Hoewel bestendiging van dezen gang van zaken voor een gunstig resultaat van' dit boekjaar in het algemeen niet bevorderlijk is, meenen wij, dat de daar door verkregen groote liquiditeit onzer activa in dezen nog steeds abnormale tijden een factor vormt, die niet uit het oog mag wor den verloren. Uit de Winst- en Verliesrekening blijkt dat dé netto winst na aftrek van 91.— af schrijving op fondsen (vorig jaar 4314.60) en van 9043.77 onkosten (vorig jaar 8914.87) bedraagt 19.219.05 (vorig jaar 11.422.76 als volgt te verdeelen: 6 dividend over 150.000 aandeelen 9000.— reserve 5589.40; tantiemes 4629.65; totaal 18218.05. Bij deze winstverdeeling stijgt de reserve na reeds voor 4 rente met 880.te zijn gecrediteerd tot 28.469.40 of bijna 19 van het gestorte kapitaal. Het onverdeeld dividend saldo is aan de reserve toegevoegd en dus in dit bedrag begrepen. Door plaatsing van eenige aandeelen be draagt het geplaatste en gestorte kapitaal 150.000 waarvoor zijn afgegeven 297 aan deelen h 500.en 6 aandeelen a 250.v- zoodat in portefeuille zijn 350.000 totaal 500.000. Op de Winst- en Verliesrekening komen de volgende cijfers voor Debet: Aan afschrijving fondsen 91. aan onkosten 9043.aan saldo 19219; te verdeelen als volgt: Aandeelhouders 6 9000.— reserve 5589.— tantiemes 4629. totaal 28.353. Credit: Per saldo Ao. Po. 37.interest 21.388; provisie en commissie 6927.— totaal 28.353. De balans Winst- en Verliesrekening wer den door de vergadering goedgekeurd en het uit te keeren dividend bepaald op 6 Tot commissaris werd herkozen de heer Mr. A. Dorbeck te Alkmaar. OVERLEDEN. De heer Cupido, hoofdoonducteur der H. IJ. S. M., alhier, kreeg hedenmiddag twee uur bij het passeeren van den overweg van het eerste naar het tweede perron op het sta tion alhier, ee nhartverJamming, waardoor de doo^i onmiddellijk intrad. Naar wij vernemen was de heer Cupido reeds 31 jaar in dienst der maatschappij, waarvan 7 jaar alhier. De overledene, die on der zijn collega's en bij het publiek zeer ge zien was, laat een weduwe en 5 kinderen, waarvan drie nog thuis waren, achter. DE VARENDE ZANGERS. Heel Nederland gaan ze door om te zin gen het volkslied, dat het volk zelf ook moet leeren zingen. En toch hebben ze overdag lun drukke werkzaamheden, de heeren Goos- zens en Galesloot. Maar juist des avonds trekken ze uit hun woonplaats, Utrecht, naar andere plaatsen, om hun liefhebberijwerk hun móói werk te doen. Ze willen het volk leeren de eenvoudige liedekens, die in ons vaderland noodwendig meer bekendheid moe ten hebben, juist omdat ze zoo mooi zijn. Zoo hebben de heeren gisteravond in de „Harmonie" één van hun propaganda-avon- den gegeven. Meegekomen was nog de heer Van Wensen. Naar het heette om den heer Gooszens, die zingt, terwijl de heer Galesloot piano speelt, gedeeltelijk te vervangen of te assisteeren, daar de laatste wat slecht bij stem was. Maar dat ging toch wel! Het publiek mocht den heer Gooszens graag hoo- ren, evenals de andere heeren. E>en geheelen avond werden liedekens gezongen, van Hol- landsche en Vlaamsche dichters. Oud-Hol- landsche liederen waren er ook bij. En 't alles zoo vlot en zoo vlug, dat het pu- nu en dan het refrein van een lied mee zong. Soms werdén gezamenlijk zelfs heele liederen ingezet en tot een goed einde ge bracht. En daar was het in hoofdzaak om te doen 1 We gelooven, dat de besturen van de afd. Alk maar van de R. K. Vereen, voor Volkszang en van de afd. van het Algem. Nederl. Verbond, door wie de avond voorbereid was, uitstekend tevreden mogen zijn. Het is wel jammer, dat zoo weinigen'waren opgekomen we wijten het aan het weder maar voor degenen, die waren heeft de avond toch goed resultaat had. „EVANGELISCHE UNIE." Naar hét bestuur van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden de „Evangelische .Unie" ons mededeelt, zal a.s. Zondag in de Kapelkerk 's morgens om 1014 uur optreden Ds. P. Groot van Oudorp. OPVOERING VAN „OFFERS". De Belgische heeren Gebrs. Rossenbacker, beeldhouwers, thans Langestraat, alhier, heb ben een Belgisch tooneelgezelschap opge richt, welk gezelschap Zondagavond in de Harmonie, met medewerking van eenige be kende Alkmaarsche krachten, het tooneelspei „Offers", van Ds. N. J. C. Schermerhom, zal opvoeren. De familie Rossenbacker zal Zondag di hoofdrollen vervullen. Naar wij vernemen was hun uitbeelding ook elders één succes. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Men verzoekt ons te melden, dat Zondag 27 Februari de godsdienstoefening in plaats van 10 uur voormiddags, des avonds ten ure zal plaats hebben. GELEVERD. Naar aanleiding van het verbouwen, schoonmaken en geheel veranderen van het orgel in het kerkgebouw der Ned Herv Ge meente te Zaandijk, schrijft de „Zaanlander" De firma Gebrs. Spanjaard te Alkmaar, aan wie het werk ter uitvoering werd opge dragen, heeft met dien arbeid eer ingeoogst. Dat de afwerking zeer werd vertraagd, is ge volg van den oorlogstoestand en niet aan haar te wijten. Maar de afwerking als zooda nig heeft daaronder in het minst niet gele den en geschiedde tot volle tevredenheid èn van den organist èn van Kerkvoogden, op wier dank zij daarvoor aanspraak mag ma ken. Op uitnoodiging van den predikant liet het orgel zich Zondag j.l. het eerst hooren in een Koraal en Gebed van Boellman, waarin de kracht en de liefelijkheid van toon al dadelijk in het licht werden gesteld; vervolgens wer den gespeeld het „Ave Maria" met de Vox Humana en het „Abendlied" van Schumann voor de Violine. Het een zoowel als het an der maakte een diepe indruk op de aanwezi gen. Zaandijk heeft in zijn vernieuwd orgel een heerlijk instrument. Gaarne stemmen wij in met den wensch van den voorganger, dat de gewijde muziek ook aanleiding mag wezen tot een vergrooting van het kerkbezoek en wij besluiten met een woord van dank aan Dr. A. W. Groenman en den heer G. N. Bronke, voor den zoo stemmingvollen mor gen, ons bereid. DE SNEEUW. Ze is er nu 1 Een paar dagen druilde het al en keek de hemel grauw, maar 't leek of het niet komen wiide nog. Vanmorgen echter lag ze er met dikke pakken, vlekkeloos wit, alles bedekkend. En steeds maar dan blijft ze nog vaiien, tot groot verüriet van veie grooten,- maar tot piuzier voor ue jongeien. z.e oaiuen en gooi den, uat het een neve lust was en bij hei uit gaan der scholen was het waarlijk geen akke vietje om door de drukke straten zich voort te bewegen. De meesten, die niet gesteld zijn op sneeuwballen, zoeken een goed heenko men en grommen wat als ze toch nog door een sneeuwbal getroffen worden. Een algeheele verandering viel vandaag in het vervoer al waar te nemen. Arren en sleeën zagen we wel niet veel, maar de wa gens werden toch moeizaam voortgetrokken door dieren en menschen. Een handkar, die anders geduwd wordt door één man, moest nu voortgesleept door drie krachten. De paar den tobden door de hoopen sneeuw heen eu hadden somwijlen de grootste moeite om door de groote gladheid op de pooten te blij ven. De smalle straten waren vrijwel onbe gaanbaar voor voertuigen omdat de winke liers de sneeuw voor hun huizen vandaan naar het midden duwden. Daar zou ze geheel zijn blijven liggen als niet de gemeentewerk lieden aan den arbeid waren getogen. De ge meente-werklieden werden versterkt door de stratenmakers en alle personen, die zich aan meldden. In het geheel zijn er vandaag, vaste en losse werklieden saamgerekend, 68 man aan het werk geweest. Maar het ruimen is maar zoo niet ge beurd In sommige straten, die wat meer op den wind lagen, pakte de sneeuw zich soms een halven meter tegen de huizen op. En daar konden we dan de bewoners zelf aan het rui men zien trekken. De sneeuw lag voor het tramverkeer te hoog. Het moest gestaakt worden. Ook de treinenloop ondervond heel veel vertraging. Sommige treinen kwamen een uur te iaat binnen. En naar de aankomst van de treinen regelen zich de vertrekkende trammen naar de omliggende plaatsen, zoo dat ook deze dienst zeer ongeregeld plaats vindt. En de sneeuw blijft maar vallen. De oude ren blijven thuis en de' jongeren spelen en stoeien. Maar de vogels 1 Het is een droevig gezicht de mosschen en vinken zoo op het uiterste van een tak te zien zitten. Voedsel vinden ze nu niet. En we willen daarom on zen lezeressen en lezers vragen. Gedenkt de vogels! Werp kruimels en ander voedsel op uw vensterbank! Ge doet er een goed werk mede VOLKSONDERWIJS. Voor de afdeeling Alkmaar van Volkson derwijs sprak gisteravond in de bovenzaal van café „Centralde heer J. .Paul Odar, vroeger gemeente-onderwijzer te' Antwerpen, thans onderwijzer in het Vluchtoord te Ede, over „Het openbaar lager onderwijs in Bel gië." De Voorzitter, de heer Verkuijl, herinnerde er in zijn opehingswoord aan, dat Volkson derwijs dit jaar feest viert. Den 25en Mei zal Volksonderwijs 50 jaar hebben bestaan. Spr ging in korte trekken na de geschiedenis, die in '66 leidde tot de oprichting der ver eeniging te Leeuwarden. Spr. noemde de na men van de oprichters en stelde daarna tegen over het verleden het heden. Thans hebben we onderwijs van'alle kanten en steeds ge subsidieerd. De hoofdlijn „Volk sonder- wijs" is vastgehouden. Én het is noodig voor personen uit alle lagen der maatschap pij goed onderwijs genieten. Spr. zette te genover hetgeen we nier hebben dat, wat men in België heeft en stelde den spreker van den avond aan de vergadering voor. Spr. be pleitte fen slotte het volk sonderwiis en be val het aan in de aandacht van allen. De vereeniging moet gesteund worden, want daarmede wordt het onderwijs voor het volk gesteund. De heer J. Paul Odar verklaarde in den aanvang zijner rede, zijn- onderwerp te. wil len behandelen geheel objectief. Hij zou dat niet gedaan hebben als we niet leefden in de tegenwoordige bedroevende om standigheden. Spr. noemde bij zijn be schouwing van het lager onderwijs in België, allereerst de wet van '42, die geheel op con- fessionneclen grondslag gebouwd was. De onderwijzers leerden den lëerlingen de ca- techmus en gewijde geschiedenis perfect Het onderwijs was geheel onder de vleugelen der kerk gebracht. Maar toen in '78 een libe raal ministerie optrad volgde in '79 een nieu we schoolwet, tegen welke de aanhangers van het vorig ministerie een sterke oppositie voer den. Er kwam weer verandering toen in '84 opnieuw een Katholiek ministerie optrad. In September volgde reeds dadelijk de. nieuwe Schoolwet. En we kregen later een scherpe schoolstrijd. Spr. onderscheidde vervolgens het gegeven onderwijs en noemde de gemeen te-scholen en „aangenomen scholen afzon derlijk. In den scherpen schoolstrijd had de gemeenteschool veel te lijden. Spr. schetste den toestand van het onderwijs omstreeks '90 aan de hand van een verslag van den Alge- meenen Belgischen Onderwijzersbond, dat het lager onderwijs slecht noemde. Van de fröbelschool gaan de kinderen naar de lagere

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2