DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Militie, Landweer en Landstorm. Watersnood. Broodvoorziening. No. 47 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. VRIJDAG ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. 25 FEBRUARI ALKMAAR, 25 Februari. Wie het krijgsbedrijf nog met belangstel ling volgt, zal ongetwijfeld vol spanning uit zien naar de berichten omtrent den stand van zaken bij Verdun. Wij hebben gisteren betoogd, dat het Duit- sche offensief hier waarschijnlijk"van plaatse lijken aard is, past in het stelsel van front- afbrokkelen en frontverbeteren, dat reeds eenigen tijd van Duitsche zijde elders wordt toegepast. De Times bevestigt de juistheid de zer opvatting, waar het Engelsche blad schrijft, dat militaire deskundigen ongeneigd zijn om te gelooven, dat het offensief van de Duitschers in déze streek van anderen aard is dan hun overige operaties uit den laatsten tijd. De plaatselijke toestand pleit voor zulk een veronderstelling alleszins. Om dit onzen lezers nader toe. te lichten, wilden we, dat we ze allen op ons bureau hadden. Daar hangt n.l. o. a. een goede kaart van het Westelijk oorlogstQoneel, waarop de frontlinies op ver schillende tijdstippen van den oorlog in kleu ren zijn aangegeven. En nu vallen hier (ai fuSschen Pont-a-Mousson en de streek ten noord-oosten van Nancy) die front-linies pre cies samen. Dit wil zeggen, dat er van 15 September 1914 af aan op deze beide plaatsen heelemaal geen wijziging is gekomen, of laai ons liever zeggen, dat de toestand daar niet noemenswaardig is veranderd. Hoe is die toestand daar? Heel eenvoudig kan men zeggen, dat de Franschen hier een mooie springplank heb ben, van waar af, als ze hun tijd gekomen achten, zij met een Hinken afzet in de Duit" sche linie kunnen springen. Minder eenvoudig maar meer militair om schreven kan men den toestand aldus voor stellen: het front tusschen de thans veel ge noemde plaatsen Consenvaye (aan de Maas) en Azannes (of iets zuidelijker: Ornes) be schreef over een afstand, hemelsbreed geme ten, van 10 K.M. epi boog. Als een bastion dhmg dit gedeelte in de Duitsche stellingen door. Het was een voortdurende bedreiging van de verbindingen dér in Noord-Frankrijk en West-Vlaanderen staande Duitsche troe pen, immers deze liepen van hier naai' de li nie Metz- Thionville- (Diedenhofën) -Luxem burg. Een succesvol doordringen uit de Fransdie stellingen tot deze verbindingslij nen zou van grooten invloed zijn geweest. In de vorige jaren hebben de Franschen dan ook wel eens beproefd een dergelijke opera tie uit te voeren, doch zij mislukte telkens. Toch bleef dit vooruitstekende gedeelte „een doorn in het vleesch der verbindingen tus- scnen Duitschland en het front in Frankrijk", gelijk de Voss. Ztg. schrijft. Maar toen de Duitschers besloten te trachten dezen boog weg te werken, hadden zij dezelfde goede ver bindingen (spoor- en straatwegen), die voortdurend bij de voorbereiding bedreigd werden, tot hunne volledige beschikking. De ze omstandigheid "is dunkt ons de verklaring van het feit, dat de Franschen, hoewel zij voorbereid konden zijn (getuige het gisteren aangehaalde Temps-oordeel) aan den druk der Duitschers niet voldoenden weerstand konden bieden en in deze welversterkte streek een niet onaanzienlijk terrein hebben moeten prijs geven. Het is nu de vraag, of het hierbij zal blijven. En het schijnt, dat die vraag ontkennend moet worden beantwoord. Achter het verloren gegane gebied hadden de Franschen wel voldoende troepenmachten ge reed om door tegenaanvallen een verder, ge vaarlijker wordend opdringen der Duitschers te voorkomen, beter nog, om het verloren ge gane terrein terug te winnen. Maar waar de Duitschers hier ook wel hun reserves had den staan, hebben zij blijkbaar beproefd na hun aanvankelijk succes nog verder door te drukkèn in de volgende Fransche linies, die over vijf kilometer achter elkaar liggen, vóór de verst vooruitgeschoven verdedigingswer ken van Verdun, ondanks de groote terrein- moeielijkheden en het enorme profijt, dat de Franschen daarvan hebben getrokken. Zoo is dus als vanzelf de toestand ontstaan, waar van gisteren het Fransche legerbericht ge waagde het voortzetten van den aanval met toenemende hevigheid, waardoor een veld slag ontstaat. Een veldslag, die zich meer en fneer gaat uitbreiden. Immers de hevige be schieting van Malincourt tot Etain over een front van 40 K M., wijst op een voorbereiding van een nog aanzienlijker aanval, welke even wel door het felle antwoorden van het Fran sche geschut kan worden voorkomen. Het laatste Fransche legerbericht (van gis teravond) deelt mede, dat het bombardement van dit grootere gedeelte der Fransche linie onverminderd voortduurt, dat de Duitschers rechts van de Maas, dus ten zuiden van den neux en Ornes teruggetrokken worden, waar- dubbelden, zonder echter er in te slagen door het Fransche front fe breken, wel stapels lij ken achterlatend. Toch hebben de Duitsche aanvallen succes gehad: de Fransche linie moest aan beide vleugels tot achter Samog- veroverdën boog, hun verwoede aanvallen ver door de Duitsche terreinuitbreiding eenige kilometers aan diepte heeft gewonnen. Aan den linkerkant der Maas (tot Malincourt) duurt de activiteit der artillerie onverminderd voort, maar tot infanterie-gevechten is het daar nog niet gekomen. Intusschen hebben de Franschen een ver- strooimgspoging aangewend door het vuur te concentreeren bij Maison de Champagne en op de werken van de Fille Morte, in de Argonnen, dus ten westen van het evenge- noemde operatie-gebied. Fransche vliegers hebben op het station Metz en op de gasfabriek bommen geworpen. Aan het Albaneesche front rukken de Oos tenrijkers steeds dichter op Durazzo aan. Zij berichtten, dat zij de Italianen en hun bond genoot E'ssad Pasja bij de stad hebben versla gen en voor de juistheid van het bericht pieu een telegram, meldend dat Essad in het itaü- aansche Brindisi is aangekomen. Naar aanleiding van de aankomst van een Japanscn eskader in de Middeilandsciie /.et or eng t de tunes in herinnering, dat dit be- 3iaat uit drie kleinere scnepen van de Japan scne marine, n.l. de Kasuga, net meest mouei- ne der drie, de Tokiwa en de Qutose. Hei eerste scmp is een gepantserde ki uisci van löUU ton, van stapel geioopeu in lyU4 en ge wapend met vier 6 incli.-kanonnen, veertien o mcii.-kanonnen, tien 12 ponders, zes drie- ponaers, twee maxims en twee siukkcu veiu gescnut voor ianumgsdoelemden. De auueie twee schepen Hermen beiden ueeigenomen aan uen Kuasiscii-Japansciien oorlog, ue lumwa is y,/oü ton groot. De Chitose is een be- scnernide kruiser, in 1090 op stapel gezet m ae Vereenig de hiaten, voltooid in löyy en op nieuw uitgerust in lyüo. Hij is 4,/ÜU ion groot, riet eerste scmp weru geoouwd vooi mgeutinie, maar verkociit aan Japan. Hei neen een bemanning van o2o man, net twee de van ouu man en ue Untose van 4Uo man. Er zijn den laatsten tijd nogal eens in de Amsteruamscne biauen Descnouwmgen ge wijd aan ae vraag ol en in Hoeverre over- stroomingsgevaa r voor de üooidstaa bestaat, in een uitvoerig communique aan de bladen zet de wethouuer van Puni. Wer ken tlians den toestand1 uiteen en komt tot de conclusie, dat er niet veel reden tot onge- rustbeid voor dien Amsterdammer behoeit te zijn. De Watersnoodcommissie, ingesteld doör Kring. 5 der Hoiianascne Maatscnappij van Landbouw, verzoekt ons mede te deeien, dat zij nare bemoeiingen in zake hypotiieken en credieten voor de noodlijdende boereu Heeft gestaakt. Reden hiervan is dat de rege ling dezer zaak zoowel ter hand is genomen door de regeering, die daarvoor den juist af getreden inspecteur van den landbouw, den heer Löhnis, bereid heeft bevonden, als door het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, dat kantoor houdt in Den Haag. Men meldt ons uit ZaandamTen ge volge van den storm uit het Oosten, die met kracht het w^ter in Westelijke richting dreef, was gisteren (Woensdag) de Oostzijde te Zaandam opnieuw ondergeloopen. Toch was de stand nog lang zoo hoog niet als Vrijdag j.l. Toen wees de peilschaal 70 c.M. boven A.Pi, nu niet meer dan 35 c.M. boven A.P. Dat ondanks dit toch het water de Oostzijde blank zette, vond zijn oorzaak in het feit, dat de kistdammen nog niet her steld waren en op verschillende plaatsen gee nerlei weerstand meer boden. Ware terstond overgegaan tot het weder in orde brengen der kistdammen, door ze opnieuw te vullen en te versterken, dan had men nu het water nog wel binnen de perken kunnen houden. Daar voor zouden echter heel wat meer werkkrach ten noodig geweest zijn dan er thans in dienst zijn gesteld. Bovendien worden thans alle krachten in gespannen voor de versterking van de West zijde, terwijl de overige beschikbare arbeids krachten bezig zijn om de schade te herstel len aan de Oostzijde tusschen de Noorder- brug en de Kalverscfiool, waar de schade het grootst is. Het groote gevaar is voor Wormer steeds dé Nek. Op den Nekkerstraatweg is de kistdam nagenoeg hersteld, zoodat op het oogenblik van dien kant geen gevaar dreigt. Mocht echter dé bekisting bij grooten water stand' bezwijken, dan ontstaat voor het heem raadschap WormerJispNek en den En- gen Wormer weer hetzelfde gevaar als j.l. Vrijdag. Het Nekker d'ijkje is echter aan zienlijk versterkt door zestig soldaten die te Wormer gedetacheerd zijn. De burgemeester heeft enkele ijzeren vletten onteigend, alsook een paar met kolengruis geladen schuiten. Deze liggen thans voor den dijk en zij zullen, zoo noodig, tot zinken worden gebracht. De bèkisting rondom den polder Enge WormerKalverdijk houdt zich goed. Zelfs als het water in den Schermerboezem mocht komen, zal ze wel goeden weerstand bieden. Men staat er thans beter voor dan j.l. Vrij dag, doordat men gezien heeft, waar de zwak ke punten van den dijk waren en thans de noodige maatregelen heeft gun omen. (Tel.) .De Meerweg van Buiksloot naar Nieuwendam, is bijna geheel weg; een paar huisjes zijn nog maar aanwezig, die bij voort duren van den storm ook verloren zullen gaan. WATERSTAND PURMEREND. De opname geschiedde hedenmorgen 9 uur. Waterstand Purmsrend Schutsluis. Schermerboezem. Waterlandsboezem. 23 Febr. 44 cM.- A.P. 24 Febr. 48 cM. - A P. 25 Febr. 47 cM. - A.P. 23 Febr. 2cM.-fA.P. 24 Febr. 26 cM. -f- A.P. 25 Febr. 2cM. A.P Door de kleine schutsluis wordt op Scher merboezem gespuid De sneeuw bemoeilijkt zeer het verkeer. De commissie van huisvesting, watervoor ziening en verkeer verrichten prachtig werk met behulp van militairen en burgers. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De algemeene beschouwingen over dé staatsbegrooting van 1916 werden voortge zet. De heer de Vos v. Steenwijk (c.-h., Over- ijsel) bracht hulde aan het kabinet voor den buitedMcwuiien arbeid in dezen oorlogstijd, maar betreurde de verbreking van het 'be stand. Nog steeds verkeeren wij elk oogen blik in gevaar in den oorlog te worden betrok ken en toch worden irfiteerende vraagstukken aan de orde gesteld. Spr. hoopte, dat de nieuwe minister van fi nanciën zich zal wéten te beperken. Thans valt onmogelijk te beoordéelen, welke belas tingen bfederland na den vrede zal noodig hebben. Ook spr. bepleitte, de verschillende belastingentwerpen tegelijk in onderlingèn samenhang te behandelen. Spr. noemde het onjuist, dat de verbreking van het bestand voor rekening van de rechter zijde komt. -De motie-Colijn beoogde aller minst het bestand te verbreken, wilde slechts uitstel van een beslissing Ook de motie Re- göut was welwillend. De vermogensbelas ting, door de Eerste Kamrr verworpen, stond volgens dén minister zelf buiten de politiek De heer Colijn (a -r., Gelderland') bra ht ook hulde aan de regeering, die met groot be leid het schip van staat heeft gestuurd. De regeering diende echter te zorgen, dat in het parlement de meeningsverschillen niet ver scherpt worden door vraagstukken, welke tot feilen, politieken strijd moesten leiden. in binned- noch "in buitenland is ten on- guhste van óns land iets veranderd, het kabi net moet dus tot 'hervatting van den politieken arbeid gekontien zijn door politieke drang van de partijen dér linkerzijde. Dit wordt ver- riel sterkt door den brief van den vroegeren mi nis ter Treub aan den heer Roodhuyzen. Het kabinet had het politiek-program moeten op schorten en uitsluitend een nationaal kabinet hebben willen zijn. Het kabinet heeft zich wel handig uit de moeilijkheden geréd1 door de verklaring, dat het om politieke redenen niet zou weggaan tenzij het in den persoon van den formateur werd getroffen, maar daardoor heeft het nu toch minister Treub verloren en het is uit het oogpunt van regeerkracht verzwakt. Spr. zag nu ook nieuwe moeilijkheden op het gebied der sociale verzekering. Geeft de memorie van antwoord een concessie aan de voorstanders der wet-Talma te verstaan? Spr. vroeg nadere inlichtingen over de zin snede, dat verdere ingrijpende wijzigingen in de invaliditeitswet-Talma achterwege zullen moeten blijven. Juist met het oog op de toekomst na den oorlog bepleitte spr., thans niet vraagstukken van nationale partijpolitiek als een knuppel in het hoenderhok te werpen. Verscherping van den politieken strijd achtte spr. thans uit den booze. De heer De Boer (v.-l, N.-Holland) klaag de zeer over het handhaven van de levensmid delenwet, die als noodwet alleen recht van be staan had en over de onbillijke behandeling van de boererj door de 'regeering en de onbil lijke beoordeeling'door het publiek. De heer v. d. Feltz (v.-d., Drente) verde digde de regeering tegen de verwijten, ge maakt wegens het prijsgeven van het bestand. DE REDE VAN Mr. MARCHANT. In het „Deventer Dagblad" van gister avond komt een ingezonden stuk voor van mf. H. P. Marchant, Tweede Kamer-afge vaardigde voor Deventer, waarin deze ver klaart dat uit zijn stilzwijgen op de verschil lende aanvallen, uitleggingen, beschouwin gen over zijn rede, 7 Februari te Arnhem ge houden, niet moet worden geconcludeerd, dat hij daarvan de juistheid erkent. Hij acht het voorshands niet wenschelijk, over deze dingen in nadere publieke beschouwingen te treden. Hij deelt mede, in Arnhem niets an ders te hebben gedaan dan de gronden ver melden waarop verschillende leden der Twee de Kamer hun stem hebben uitgebracht. HET PLAN-VISSER. Naar de Tel. verneemt, was er in de Sta- ten-commissie voor de watersnood-voorzie ning na de beraadslaging over het plan-Vis ser geen der leden voor de uitvoering van dit plan. Behalve de reeds genoemde reden heeft ook deze overweging bij de Commissie gegol den, dat dit plan niet wel uitvoerbaar is, zoo lang het water nog op de landerijen staat. Het is n.l. niet mogelijk, om de waterkeering in ondergeloopen gebied te maken. Voor het maken yan de noodwaterkeering, volgens het plan van Ged'ep. Staten is dan ook overal ge bruik gemaakt van de droogliggende dijken: spoordijken, ringdijken, enz. Zoodra de rapporteur der Commissie, tnr. dr. H. Jl. C. van Tienen, met de samenstelling van zijn verslag gereed is, zal de Commissie opnieuw vergaderen, om dlit rapport vast te stellen. BESTRIJDING DER SMOKKELARIJ. Ingediend is een suppletoire Financiën-be- grooting voor 1916. Daarbij wordt o.a. aangevraagd eene ver hooging met een bedrag van 270.000. Ter toelichting hiervan merkt dé minister van Financiën o.a. op, dat-voor de toepassing van de wet van 31 December j.l., houdende bepalingen betreffende het vervoer en de'ne- derlage van goederen eene belangrijke uitbrei ding van het personeel der invoerrechten in het grensgebied aan de landzijde noodzake lijk is. Deze uitbreiding, zegt de minister, zal op korten termijn alleen verkregen kunnen worden door militairen, die daarvoor naar aanleg en geschiktheid in aanmerking komen, tijdelijk eene aanstelling te geven als buiten gewoon ommies, onder genot eener toelage van 50 ets. daags.. De minister, van Oorlog heeft voor deze oplossing zijne medewerking toegezegd. OVER HET HOLLANDSCH DIEP. Het Tweede Kamer-lid, de c.-i. Jhr. De Muralt, heeft een plan opgemaakt voor een tweede brug over het Holiandsch Diep óver en op de pijlers van de bestaande brug, om het goederenvervoer over de nieuwe brug bo ven de bestaande te doen plaats vinden De heer De Muralt wil zijn ontwerp niet publi eeeren voordat bekend zijn de aanlegkosteh van de nieuwe brug naast de oude door an deren voorgesteld. Gemengd nieuws. VOOR DEN KRIJGSRAAD. De Krijgsraad te s-Gravenhage heeft den milicien-huzaar A. V., aikomstig uit Kollu- meriand, die op 25 Dec.-j.l. in de Banket straat te Rotterdam juifr. Van Duijzen door messteken doodde tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld met vervallen verkianng van den militairen stand. BRAND. In den afgeloopen nacnt heeit er brand ge woed in het gebouw van den 'Octrooiraad te Den Haag. Twee kamers, in éen waarvan een belangrijke hoeveelheid drukwerken en papieren, brandden geheel uit. De schade is npgal groot. DE AFGEBETEN ARM. Met betrekking tot de namens het meisje, wier arm onlangs door een der beren in den Haagschen Dierentuin werd afgebeten, tegen het Tuinbestuur ingestelde vordering tot schadevergoeding, wordt vernomen, dat dit bestuur weerspreekt zijnerzij dsch schadever goeding te hebben aangeboden, waartoe ihet zich ook niet verplicht achtte, omdat z.i. het ongeval aan eigen onvoorzichtigheid van het meisje te wijten is. DE SNEEUW. In heel ons land is veel sneeuw gevallen. Daardoor hadden de treinen in alle plaatsen enorm veel vertraging. In het bijzonder de treinen naar en van liet Noorden kwamen veel te laat op hun bestemming aan. v In de groote steden was het tramverkeer ook aanvankelijk gestremd, maar door het werken der z.g. pekelwagens werd in den middag ruim baan gemaakt. Op verschillende stations assisteerden mi litairen bij het vrijmaken der wissels en rails. Ze maken zich in deze tijden wel verdienste lijk! HET DIENSTWEIGERINGSMANIFEST. Gisteren stonden voor de Rechtbank te 's-Gravenhage terecht ter zake van het op richten van en deelneming aan een verboden vereeniglng „De Vereeniging Dienstweige ring", het verspreiden van het bekende dienst weigeringsmanifest, en ter zake van het ver spreiden van een opruiend geschrift, waarbij militairen tot insubordinatie werden opge ruid, C B., 27 jaar, mej. J. Ch. T., 39 jaar, S. C., 32 jaar, C. B., 25 jaar, allen van Den Haag. De Officier van Justitie achtte de vereeni ging in strijd met de openbare orde. Spr. Ue Burgemeester rau Alkmaar brengt ter keuuis van bclangbeb- bentlen, «lat «le uitbetaling «Ier ver goedingen, loopemie over bet tijdvak van 10 tol en met 25 Februari, zal plaats hebben ten Htadliuize op Zater dag 20 l-'ebriiari a.s., voor zooveel de LAHDWËEU en den LANUSTOKH betreft van 1011 nur en voor zoo veel de MIÏilTlE aangaat van 1112 aar. Alkmaar, 24 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de EERSTVOLGENDE VERWISSE LING van BROOD- en MEELKAARTEN zal plaats hebben op DINSDAG 29 FEBRUARI, in het perceel HOUTTIL 16, alhier, welk Kantoor daartoe dien dag geopend zal zijn van 91 en van 25 uur; dat op dien datum aan Bakkers en Meel handelaren GEEN MEEL ZAL KUNNEN WORDEN VERSTREKT en dat NIEUWE AANGIFTEN om BROOD- en MEELKAARTEN dagelijks kunnen ge schieden aan voormeld perceel, van 91 uur. Alkmaar, 23 hebruari 1916. De Burgemeester voornoemd, G RIPPING eischte voor eiken beklaagde 1 maand gevan genisstraf. De beklaagden verdedigden allen zich zel- vi. KON. NAT. STEUNCOMITÉ 1914. Verschenen is de zevende bundel beschei den en meüedeelingen van het Koninklijk Na tionaal Steuncomité 1914, omtrent de ver richtingen van dit Comité in het tijdperk van 1 Augustus 1915 tot en met 30 November 1915. Als voortzetting der vroeger verschenen bundels geeft deze publicatie opnieuw een duidelijk beeid van de werkzaamheden van het Kon. Nat. Steuncomité. KORTE BERICHTEN. Dr Kuyper zal 111 den komenden zomer waarsciiijmijk voor eemgen tijd naar Honga- i je vertrekken. De Nederlandsche gezant te Weenen, de iteer Van Weede, ontving van den Oosten- rij kschen Keizer en den Troonopvolger be wijzen van deelneming met het overlijden zijner echtgenootè. - Het grootste gedeelte van de glasfa briek der firma Sabelis en Co. te Haarlem brandde gisteren geheel uit. Persoonlijke on gelukken vielen niet voor. Te Amsterdam had door de gladheid een taxi-ongeluk plaats, waarbij de wagen zwaar beschadigd werd. De chauffeur werd bloedend verwond. Aan den Rotterdamschen Raad is een adres ingezonden door '„Pro Juventute", om bij verordening te verbieden het bedrijf van opkooper uit te oefenen zonder vergunning, met de bedoeling het helen en daarmede het stelen tegen te gaan. De militaire rondvlucht is uitgesteld tot in Maart. De datum zal nader worden be paald. Voor de betrekking van adjunct-direc teur van het gemeentelijk armenhuis te Am sterdam hebben zich niet minder dan 200 sollicitanten aangemeld. In Zuid'-Limburgsche plaatsen wordt door enkele personen veel nikkelen stuiver stukken bijeengezameld, die door hen gesmok keld worden naar Duitschland. Gemeld wordt uit Londen, dat 1265 pakken rubber werd gevonden in brieven der mail van dé „Hollandia" en 1390 pakken in die van het s.s. „Gelria" op hun jongste thuisreis. De sneltrein, die half negen uit Gronin gen te Meppel aankomt, liep gisteravond op een losse locomotief. Het treinverkeer vond vertraging. Eén soldaat werd gewond. De Standaard' meldt, dat morgen ten huize van dr. Kuyper een samenspreking gehouden zal worden met de vijf heeren van het bekende vlugschrift over den. leider en de leiding in de anti-revolutjonaire partij. De kolenwerkersstaking te Amsterdam is opgeheven. UIT WIERINGERWAARD. Woensdagavond vergaderde de Vrijzinnige Kiesvereeniging onder leiding van den heer D. Sleutel Dz Medegedeeld werd, dat 8 le den hebben bedankt en 4 hebben geweigerd hunne contributie te betalen, zoodat een ver mindering is te boeken van 12 leden. De re kening van den penningmeester werd in orde bevonden. Ontvangsten 65 96, uitgaven 33,09, batig saldo 33.09. AARSC COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1