DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 49 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 MAANDAG 28 FEBRUARI Watersnood. Broodvoorziening. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs, per 3 maanden voor Alkmaar ft,--; franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. NEDERLAND. Militie. ALKMAAR, 2& Februari. Het gaat met de belangstelling voor 'den oorlog als met die bij de wedrennen. Wan neer de paarden gereed staan, doch niet van streek kunnen komen, voortdurend maar moeten draaien, omdat de berijders zoeken naar het behalen van een voordeeltje, dan verflauwt de aandacht, maar niet zoodra klinkt het schot of de opmerkzaamheid wordt getrokken en de verdwenen spanning is er weer. Zoo zullen ongetwijfeld vele cou ranten-lezers zich gedurende vele maanden weinig om den oorlog hebben bekommerd, althans weinig belangstelling hebben ge toond voor het westelijk oorlogstooneel. En ook het voelen en tasten langs het front was dat iets( anders dan het pogen om reeds een aanvankelijk voordeeltje te behalen? kon de aandacht niet verlevendigen. Maar nauwelijks is de strijd in groote hevigheid ontbrand, of aller oogen richten zich naar het punt, vanwaar het schot heeft geklonken en ontwaakt is de belangstelling, welke naar een uiterst bloedige ontmoeting uitgaat. Men merkt het alom, dat veler gedachten zich thans hoofdzakelijk weer met den oorlog be zig houden, de vraag: „hoe staat het bij Verdun?',' hoort men herhaaldelijk stellen, evenals in de eerste dagen van September 1914. Maar toen woedde de strijd in het zuid-onsten wie herinnert zich niet 'uit dien tijd de namen SL Mihiel, fort du camp des Roimains en vooral het fort de Troyon, dat half September wel ernstig door de Duitschers werd bedreigd, doch maar niet tot zwijgen kon worden gebracht? thans in het noord-oosten. En wanneer wij den toestand daar in enkele woorden samen vatten, dan kunnen wij zeggen, dat de Duit schers hier ageeren naar een vastgesteld, grootscheepsch plan en vorderingen blijven maken. Zij hebben in eenige dagen tijds een terrein van 10—12 kilometer veroverd en zijn daarbij genaderd tot de buitenste vest- tingwerken van Verdun. Zij hebben de pant- servestiuf,. Dauanm nt per abuis schre ven wex Zaterdag Doüaumont en daarna de vestingwerken van Hardaumont (oostelij ker gelegen) veroverd en de Franschen in het Woëvre-gebied (d. 1 de streek ten oosten der Maashoogten) tot het wijken gebracht, zelfs achter den grooten weg ParijsMetz, den z. g. n. nationalen weg. Sinds dien zijn weinig vorderingen gemaakt. Na deze algemeene kenschetsing van den toestand kunnen we in eenige bijzonderhe den afdalen. Allereerst dienen we iets mede te deelen over de vesting Verdun. Zij is de noordelijk ste vfm de vestingketen Verdun-Toul-Epinal. Zij werd na den oorlog 1870—71 sterk ge maakt, zij bestaat uit een wal rondom de stad met citadel en wordt door een dubbele fortenlinie-omgeving beschermd. Deze gor del is sannngt teld uit 88 verdedigingswer-, ken, waarvan 1,7 groote forten zijn, 21 zelf standige vevsterkingswerken en 50 versterkte batterij-stellin en. De forten zijn hoofdzake lijk aangelegd op heuvels. Oeneraal Sarrail die thans den Griek- schen koning ontvangt te Saloniki, waar de militaire operaties op zich laten wachten heeft hier het opperbevel gevoerd en Under zijn leiding zijn sinds den oorlog de verde digingswerken aanzienlijk verbeterd. Het fort Dauaumont ligt op een hoogte •van 388 meters. Het bestaat uit een reeks ge pantserde batterijen, steunpunten, iufanterie- stellingen, ongedekte, batterijen, gepantserde machinegeweer- en waamemiügsforten, van gewapend beton gebouwde loopgraven, mu nitie-dépots en magazijnen. Nu de Franschen het fort moeten prijsgeven, heet het „een vooruitgeschoven afgeschreven stelling, zon der kanon en zonder infanterist" men weet, dat in dezen oorlog de waarde van een plek voor alle oorlogvoerenden afhangt van de omstandigheid, of het veroverd of verlaten terrein betreft. De correspondent van de Times beschrijft de voorafgaande gevechten aldus: „Er is niets verzuimd, van waf waarschijn lijk tot de bereiking van' het succes zou kun nen bijdragen.' Alle berichten van het front zijn het er over eens, dat zelfs het geweldige artillerievuur bij 't offensief in Champagne als het afsteken van een handvol voetzoekers was, vergeleken bij het meedoogenlooze bombardement, welks donder gedurende de afgeloopen week door de Maasheuvelen heeft gedaverd. De beroemde 30 cM. en 42 cM. kanonnen, die van de Russische en Ser vische fronten zijn teruggebracht om het koor te versterken, zetten meerdere kracht bij aan de geweldige houweelslagen van de artille rie, die het gansehe gebied hebben verdraaid en uit zijn verband gerukt, de loopgraven en veldversterkingen openrijtend, stukscheurend en uitwisschend; heuvels opwerpend en af gronden slaand met de barstende granaten. Nooit tevoren is een veldslag zoo tot in al le kleinigheden voorbereid of is een leger zoo overvloedig voorzien geweest met de stoffelijke hulpmiddelen, ter overwinning. De Kroonprins, die in den sector tusschen Vau- quais en Etain twee legerkorpsen te zijner beschikking had, kreeg niet minder dan 5 versche legerkorpsen aan versterkingen, die van het front in het Oosten waren weggeno men en gevormd waren uit het leger van Metz. Onder die troepen waren een aantal van de beste* vechtelemeuten van het Duitsche Rijk, zooals het 3de Brandenburgsche korp3, bijna de gelijke van de „veel-vernietigde" Pruisische garde, en het 15de Straatsburg- sche korps onder het commando van Vou Deimling. Al deze opeenhooping van vechtmateriaal was de voorbode van een krijgsoperatie, ver gelijkbaar bij die welke door de Duitschers ondernomen werd aan de Dunajec, toen 'maarschalk von Mackensen over een klein front door de Russische linies brak." De correspondent van het Tageblatt, die wijst op de moeielijkiieden, welke moesten worden overwonnen (houderden mensciien moesten eerst de noodige verbeteringen aan de wegen uitvoeren) zegt dat het Reusachtige blok staalpamserbetqjj van het fort Douau- mont in puin, ligt. Nog een tweede op kor ter afstand gelegen fort sprong iu de lucht door een enkel schot, dat het van boven door alle verdiepingen tot in de munitiekamer trof, evenals indertijd het fort Loncin bij Luik. De Duitsche houwitsers en mortieren mo gen in hooge mate vernielend zijn, en groot materieel en moreel nadeel toebrengen, het Fransche geschut heeft zijn uitmuntendheid bewezen, terwijl de Franschen hebbengetoond dat zij er een tactisch gebruik van weten te maken. Engelsche bladen melden, dat bat terij na batterij licht en zwaar geschut de laatste weken naar de Argonnen en de Maas hoogten zijn gezonden, dat het verbruik van projectielen wel is waar verre elke schatting overtreft, maar dat de Fransdien ruimschoots voorzien zijn van de noodige voorraden. De Fransche bladen verzekeren, dat de reserves krachtig genoeg 'izijn om weerstand te bie den, zoodra het oogenblik van ingrijpen ge komen wordt geacht. De militaire medewer ker van de Times hoopt, dat de plaatselijke reserves aan de Maas in staat zullen zijn op dit punt den strijd vol te houden. „Het is waarschijnlijk dat heit Duifsch plan nog niet geheel en al ontwikkeld is en dat we binnenkort zullen hooren van een nieuw offensief in Champagne of elders, zegt hij. De invloed van de onderneming tegen Ver dun, vooral Indien de Maashoogten in han den der Duitschers zouden vallen, zou zijn dat de Fransche reserves naar het oosten worden samengetrokken en een Duitsche on derneming van hét noorden uit zou dan hef meest in het Duitsche plan liggen. Het is de vraag niet hoe weinig troepen in het westen kan worden gehouden, maar het is waar schijnlijk dat als een andere Duitsche aanval begint, die ondernomen zal worden met troepen superieur aan die van de Duitsche legers bij Verdun. De openbare meening in, Frankrijk en En geland kan echter gerust blijven. Het ergste zou het voor generaal Joffre zijn indien hij gedwongen werd tot een voorbarig tegen-of fensief, voornamelijk over de Maas, door den druk der openbare meening of. der politici, zegt de Engelsche deskundige. Van Duitsche zijde acht men thans de ge heele noordoostelijke vestingstelsel van Ver dun sterk 'bedreigd. En cgen wijst ér op, dat door het succes in de vlakte van Woevre de Duitschers in de gelegenheid zijn gesteld de Maasheuvels ook van den zuidwestkant aan te vallen. Opvallend is, dat de Duitschers zorgvuldig vermijden den buit op te geven zij zeggen alleen, dat ze bijna 15.000 ongewonde ge vangenen in deze gevechten verkregen heb ben. Wat de verdere gevechten zullen opleve ren, dient afgewacht. Ér valt voorioopig nog niets van te zeggen. Een verschil van opvatting in de Engelsche pers dient ver melding. De Momingpost is van oordeel, dat het tijdstip voor den aanval gelukkig is gekozen: in Champagne en in Vlaanderen is de terreinsgesteid'heid van dien aard, dat een groote tegenaanval onmogelijk is; de Russen zijn elders zwaar aan het vechten eu er heerscht dus op het oostelijk oorlogstooneel rust. De Daily Chronicle ziet in dezen aan val op dit tijdstip (zoo lang vóór den voor operaties gunstigen tijd) evenwel een teeken van de Duitsche zwakheid; de, Duitschers moeten nu trachten een slag te slaan, want wanneer zij daarmede wachten, zijn hun reserves te veel verbruikt. Andere Engelsche bladen zijn van meening, daft de Duitschers uit honger of uit wanhoop het offensief zijn begonnen. Het is mogelijk, dat deze opvat ting juist is, maar waarschijnlijker klinkt het, dat deae voorstelling wordt gegeven, om het eigen vertrouwen wat te sterken een verschijnsel, dat wij iu dezen oorlog ook al dikwijls bij beide partijen hebben, kunnen waarnemen als het niet geheel voor den wind ging. Verdun drijft alle andere oorlogsterreinen nadi liet achterste plan. Wij teekenen dan ook alechts aan, dat de Oostenrijkers Durazzo hebben genomen en de Italianen dus uit' dit nestje aan de Adria- tische zee hebben verdreven, dat de Russen thans mededeelen, dat zij bij Erzeroem 23b Turksche officieren, 12.753 manschappen ge nomen en 323 kanonnen buit gemaakt heb ben, dat de opperbevelhebber in den oorlog tegen Japan, generaal Koeropatkin, opperbe velhebber van de legers op het noordelijk front is geworden en dat er op zee weer verscheidene schepen getorpilleerd of op mijnen geloopen zijn (o. a. de Mecklenburg van de Maatschappij Zeeland, in verljand waarmee deze maatschappij den dienst op Engeland voorioopig heeft gestaakt en de Batavierlijn d'e post vervoert). KORTE BERICHTEN. De Italiaansche dfchter-vlieger d'Anun- zio is op-een vliegtocht aan 't rechteroog ver wond. Misschien zal hij het moeten missen In Noofd-Italië ontspoorde een militaire trein, 9 personen werden gedood In Zwitserland zijn 5 toeristen door la wines gedood. Volgens de Daily Chronicle zijn in de mail aan Boord van de Hollandia (265 pak jes ruwe rubber aangetroffen. De Oelria had er 1390 aan boord. Aüstralil heeft Engeland een eskader- vliegtuigen aangeboden, dat reeds georgani seerd is. Aan verschillende oorlogsfondsen is door het land 48000000 bijgedragen. Volgens Fransche bladen zal de belas ting op afwezigen in België in 1916 niet wor den geheven, er deden zich te veel moeilijkhe den voor. De Engelsche paketboot Maloja is bij Dover gezonken, de meerderheid van passa giers en bemanning zijn gered. De Engelsche boot Empress, die de Ma loja ter hulp snelde, stiet eveneens op een mijn en zonk. De-bemanning is gered. Het Engelsche stoomschip Fastnet is gezonken, de bemanning is gered. Van het Engelsche stoomschip Dido dat gezonken is, kon slechts een deel der op varenden worden gered. - 'Het Zweedsche stoomschip Birgit liep op een mijn en zonk. 17 man zijn gered. in Engeland mogen voortaan handge reedschappen, mondharmonica's en alle mu- ziekinstruinenteri, die minder dan 0.60 kos ten, vrij worden ingevoerd. De Luxemburgsche kamer nam een mo tie van vertrouwen in het nieuwe jcabinet aan. Kardinaal Mercier is, op weg naar Bel gië in Luzern aangekomen. Volgens Italiaansche berichten vervoer de gealieerden sedert half December over de Adriatische Zee 260.000 man en een aanzien lijk aantal vrachtdieren. DE „MECKLENBURG" OP EEN MIJN GELOOPEN. De mailboot „Mecklenburg," gisteren op reis van Engeland naar Vlissingen, is bij het lichtschip Galloper op een mijn geloopen en gezonken. De directie van de „Zeeland" verzekert, dat alle passagiers en leden der bemanning zijn gered en op ver schillende andere schepen zijn opgenomen. In een correspondentie uit Vlissingen aan de Tel. wordt gemeld van de geweldige spanning, waarin de familieleden der opva renden bij het ontvangen van het bericht kwamen. Toen verteld was, dat allen gered waren, week de spanning wat, maar toch wacht men nog angstig de komst der sche- pelingen. De dienst der „Zeeland"-maatschappij blijft voorioopig gestaakt, er zijn wei rader booten, maar deze* liggen sedert 't mijnenge vaar stil, daar zij door zuiging der raderen 't gevaar .voor die rampvolle ontmoetingen verhoogen. MAIL AANGEHOUDEN. De brievenpost, welke zich aan boord be vond van het 12 dezer van Amsterdam naar Batavia vertrokken stoomschip „Oranje," is, met uitzondering van de zakken bestemd voor Kaapstad en Singapore, in Engeland ont scheept moeten worden. Nu van verschillende zijden wordt aan gedrongen op het maken van meer spoed bij net herstel der zeedijken, ontlee nen wij het volgende aan de N. R. Ct., waaruit blijkt, dat ontzaglijke moeilijkheden moeten worden overwonnen: „Ziende wat aan voorbereidende werk zaamlieden verricht is moeten worden (o. a. net leggen van 8 K.M. spoor), rekening hou dende met de bijna dagelijks nieuwe boosaai dige verrassingen van weer en wind en siorm en daarbij met de schaarscnti- van materiaal en de geweldige moeilijkheden, weike de aanvoer daarvan ondervindt; eintu ujk opsommende wat reeds aan heit eigenlijke werk tot stand is gekomen: de omnngüijKen vooral, die bij de jongste Siormen toen maa» ontzaglijke watermassa's uit het oveisiroomot gebied hebben geweerd en daardoor vermot delijk meer dan één polder voor het lot dei aangrenzende polders gespaard hebben; a. les bijeengenomen krijgt men wel den indru», dat er niet „geslabakt1' wordl en dat lie> mogelijke geschiedt, opdat niet langer mcu ,Gods water over Gods land loope," Over een maand hoopt de heer Blankevouii de doorbraken in de dijken gedicht te heb ben, als eindelijk het weer eens gaat medewer ken. Blijft er tegenwerking komen van dien kant, dan zal het langer duren, en naar dit mate zal de verwoesting van de overstroom de gebieden radicaler worden; maar dit zal óver menschelijk vernuft, menschelijke werk kracht en goede wil en menschelijke doortas tendheid even machteloos staan als tegen het dan te wijten zijn aan «n macht, waartegen geweld van den watervloed zelf in den ramp zaligen nacht, waarin, hij zich met vernielende woede over de polders gestort'heeft." WATERSTAND PURMEREND. De opnanje geschiedde hedenmorgen 9 uur. Waterstand Purmsrend Schutsluis. Schermerboezem. 26 Febr. 40 cM.- A.P. 27 Febr. 45 cM. -AP. 28 Febr. 49 cM.-A.P Waterlandsboezem. 26 Febr. lcM. A.P. 27 Febr. 15 cM. - A.P. 28 Febr. 18 cM. - A.P Door de kleine schutsluis wordt op Scher merboezem gespuid Van den lagen waterstand wordlt gebruik gemaakt de kistdammen te versterken. Ook Zondag werd' gewerkt. Ov?r enkele dagen hoopt men gaten in den kistdam langs net Noordhollancfech kanaal weder dicht te heb ben. De Provincie verleent hare medewerking. Thans komt duidelijk aan den dag dat zeer vele huizen en schuren aan de Nekkerstraat en Oudelandsdlijkje' danig ontredderd zijn. De in dé Ned. Herv. en Doopsgezinde kerk tijde lijk opgenomenen zijn in barakken, staande op het station emplacement overgebracht. De markten kunnen geregeld doorgaan. TeSchellfngwoude was de wa- De BUROEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de EERSTVOLGENDE VERWISSE LING van BROOD- en MEELKAARTEN zal plaats hebben op DINSDAG 29 FEBRUARI, in het perceel HOUTTIL 16, alhier, welk Kantoor daartoe dien dag geopend zal zijn van 91 en van 25 uur; dat op dien datum aan Bakken» en Meel handelaren GEEN MEEL ZAL KUNNEN WORDEN VERSTREKT en dat NIEUWE AANGIFTEN om BROOD- en MEELKAARTEN dagelijks kunnen ge schieden aan voormeld perceel, van 91 uur. Alkmaar, 23 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd, v O. RIPPING. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat, in verband met de woningtelling, alle wonin gen en gebouwen in deze gemeente vóór of op 15 MAART e.k. moeten zijn voorzien van WIJKLETTER en HUISNUMMER, zooals is voorgeschreven in de Verordening, houden de bepalingen omtrent het verdeelen der ge meente in wijken en het opmaken van volledi ge staten der bevolking en harer huizing (Ge meenteblad no. 90). Tegen de ingezetenen, die hieraan geen ge volg geven, zal, des noodig na waarschu wing, proces-verbaal worden opgemaakt Alkmaar, 26 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. De Burgemeester der gemeente ALK MAAR gelast, krachtens bekomen aanschrij ving, den onderstaanden milicien-verlofgan ger, om zich OI GROND VAN HET BE PAALD! ARTIKEL 100, SUBe. DER MI- LITIEWE'l in verband met art. 94, 2e lid van het Milltlebesluit II, bij zijn korps te ver voegen, TLN EINDF IN WERKEL1JKEN DIENST OVER TE GAAN. 4e Reg Vesting-artillerie, lichting 1913, garnizoen i leider (depót-atdeeling)4 Maart 1916; JAN WILLEM VERKUlJL. De opgeroepne moet voorzien zijn van zijn zakboekje en van de kleeding- en uitrusting stukken, voor zooverre die bij hem voorhanden zijn. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. f Alkmaar, 25 Februari 1916. tersiand van morgen 20 centimeters beneden A. P. -of 90 c. M. lager dit den hoogsten slandop 18 Februari. Aan dien nooddam rondom den doorbraak bij Uitdam is men vanmorgen begonnep met het aan de buitenzijde bekleeden met rijswerk en groote keien, Later wordt deze dijk bin nenwaarts verbreed. BIininENLAND. UEN IWLLUt ÜKUÜ UVtK HEI HüLLANDSCH DIEP. Omtrent Ijet plan-de Muralt is nader be kend, dat de tweede spoorwegovergang over ut bestaande spoororug niet worm verkre gen door oen-tweede brug over de bestaande urug, maar zoodanig, dat door versterking der bestaande boogbruggen' ook de over gang boven mogelijk zal zijn. De bestaande spaaningen zullen als boogbruggen werken voor het verkeer beneden en als balkbrug gen voor het verkeer boven. De aansluitende lianen voor het bovenverkeer zijn eenvoudig mtworpen Mochten tegen den spoorover- gang van boven al veel technische bezwaren worden gemaakt, tegen een overgang van boven voor gewoon verkeer over het Hol- landsch Diep kunnen volgens den ontwerper, weinig ernstige technische bezwaren be staan. Ook heeft de ontwerper een regeling van het verkeef ontworpen met het oog op de belasting van pijlers en bruggen WATERSNÓÓD IN NED -INDIë. Door de Watersnood-commissie voor Ned.- Oost-Indië is bijeengebracht te Amsterdam ,87.252.90, te Rotterdam 52,125,"te 's-Gra- venhage 53.550, totaal f 192.927.90. Men deelt mede, dat de Watersnoodcom missie de werkzaamheden heeft verdeeld over Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De leden der Commissie, wonende te Am sterdam, zamelen geld in van de Noordelijke provinciën van ons land; Den Haag zamelt gelden in van Zuid-Holland, Utrecht en Gel derland, terwijl de Zuidelijke provinciën res sorteeren onder de commissieleden woonach tig te Rotterdam. Bijdragen uit de provincies zijn dus begre pen in de totalen in de dagbladen vermeld onder Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1