ÉOOllStPI! feuilleton. Ons sneeuwfeest. DE „fOEKOMSP'-ONTHtTLLINGF.N. Jpe Totkomst" schrijft: „Van verschillende zijden bereiken ons wa gen omtrent inhoud en strekking der stukken, met welker openbaarmaking door prof. Van Hamel Jr. bedreigd werd. Aangezien wij, zooals ons voornemen was, de zaak in handen der justitie hebben gesteld, meenen wij, dat het op dit oogenblik niet op onzen weg ligt, nadere mededeelingen te doen." JUBILEUM C. J. GONNET. Het Zaterdag aan d;en heer G onnet aange boden album, bij de gelegenheid van z'n 30- jarige ambtsvervulling als Rijksarchivaris te Haarlem, bestaat uit een volledige verzame ling van correspondenties over den waters nood. In het album zijn verslagen opgenomen van ,De Telegraaf", N. R. Ct., Handelsblad, N. v. d. D., Haarlems Dagblad, Opr. Haarl. Crt., Purmerender Courant, Hoomsche Crt., Gooi- en Eemlander, Alkmaarsche Courant en Zaansche Courant. In het album komen voorts voor 4 groote en 35 kleinere foto's van den watersnood. De samensteller, de heer R. D. Baart de la Faille, adjunct-commies ten archieve, bood 't huldeblijk aan den heer Gonnet aan. Dr. H. Bitter sprak namens de bezoekers van het archief. Gemengd nieuws. UIT HOORN., De harddraverij-vereeniging Hoorn en Omstr. hield gister een hardrijderij met paard en ar. Ingeschreven 7 paarden: le pr. 30 g Alexandra, eigenaar K. Hoek te Midwoud 2e pr. 20 g. Condor, eig. F. Broers te Ben- ningbroek. 3e pr. 10 g. Keesje S., eig. Z. Davidson, Hoorn, 4e pr. 5 g. Marie, eig. S Broers te Wadwaai. UIT EO MOND AAN ZEE. Onze plaatgenoot den Heer H. Groen slaagde te 's-Gravenhage den 25 sten dezer voor het examen als derae stuurman ter koop vaardij. UIT NOORDSCHARWOUDE. Het Langediiker Drankweer-Comité heeft in een localiteit van den heer Harteveld al hier eene tentoonstelling georganiseerd. Daartoe uitgenoodigd woonden wij Zaterdag avond de opening bij. Reeds de eerste aanblik, trekt al bijzonder aan. Zij die nagenoeg nim mer of weinig notitie nemen van den arbeid en strijdwijze der onthouders-vereenigingen, krijgen stellig in deze bescheiden tentoonstel ling een indruk die tot 't hart spreekt. Wat een ellende toch in maatschappij en huisge zin, wat een armoede en verval, wat een droef heid. Wanneer men de onthouder-propagan dist vraagt. Maar is het dan zoo erg? Hij zal antwoordenDoe u eens de moeite en lees de brochure, statistieken enz., dan zult u mer ken, dat wij, niet overdrijven. Het hoofdelijk gebruik van gedistilleerd in bier van 50% al cohol was in 1914 over den Langendijk als volgt: Broek op Langendijk 2207 inwoners 144, Zuidscharwoude 1704 inw. 182, Noord- Scharwoude 1605 inw. 395, Oudkarspel 1835 inw. 225. Over geheel Langendijk in de ze maatstaf samengenomen 7351 inwoners 233 liter per hoofd. Verschillende levensmid delen en brandstoffen waren eveneens aanwe zig. op de tentoonstelling, alles gerangschikt ter waarde van 25 ct. Dit was om te. doen uit komen, wat men voor dit bedrag inplaats van jenever zooal kan koop-en. Men ziet er ook een plaat, waarin een slachtoffer van de drank in de gevangenis ontwaakt in een aan val van delirium tilunens, wijl z'n vrouw als het ware zielloos hem aanstaard een zui geling op de arm houdende; eveneens een zoon die duidelijk de sporen draagt als erfe lijk belast. De tegenstelling is natuurlijk ook aanschouwelijk voorgesteld, als: welvaart, blijheid en huiselijk geluk. Het zou ons te ver voeren ailes afzonderlijk te bespreken. De ten toonstelling is heusch een bezoek overwaard. Om de opening' bij te wonen waren onder scheidene personen, geestelijken en autoritei ten en zustervereenigingen uitgenoodigd. Wi; merkten o. a. ook op den heer burgemeester van Noord-Scharwoude, raadsleden, het hoofd der openb school, de oud-voorzitter enz enz In zijn openingswoord dééd de voorzitter, de heer K. Zeeman, uitkomen, dat de winkelraamtentoonsitelling was vervorcnd in een drankweer-tentoonstelling; op onder scheidene plaatsen had deze tentoonstelling succes gehad; in Zwolle waren ongeveer 10000 bezoekers geweest. Gedurende de 18 jaren dat de onthouders hier werken, zijn zeer merkbare resultaten bereikt. Het comité be staat uit de A. N. G. O. B., N. O. P. C., en de Ned. Ver. t. Afsch. v. alcoh. dranken. De. pers, die talrijrk tegenwoordig was, ontving een woord van dank. Ook werd het woord ge voerd door den heer C. Brinkman, burgemees ter. Z. E. dankte voor de uitnoodiging en was deze tentoonstelling bijzonder sympathiek. Hij deed o. m. uitkomen dat het streke per centage alcohol-verbruik in deze gemeente ook werd opgevoerd door de omstandigheid dat op die grensplaatsen een gelegenheid be stond. De oud-voorzitter, de heer S. Zeeman was eveneens zeer rekentelijk voor de uitnoo- n'oodiging en achtte het gelukkig, dat hiewel de strijdwijze der organisaties verschilden, toch het doel door de samenwerkende actie bereikt werd. Na de opening werd een rond gang gemaakt, waarbij de uitlegging der heeren C. de Jong en K. Zeeman zeer op prijs werden gesteld. Aan deze beide heeren en "ook anderen die zich met lust en liefde zich aan deze zaak begeven, hebben zich ook aan de voorbereiding van de tentoonstelling veel laten gelegen liggen. Van harte hopen wij met hen dat in het belang van de zaak een zeer ruim bezoek deze onderneming moge ten deel vallen. (Ongecorrigeerd). KORTE BERICHTEN. Onder heel veel belangstelling werd Za terdag te Amsterdam ter aarde besteld het Stoffelijk overschot van den oud-wethouder, den heer L. Serrurier. In het Engelsche Gat, nabij de gasboei, is gestrand het stoomschip „Amsrtel I" van de reederij J. W. v. Swieten te Amsterdam op reis naar België. Uit Zierikzee zijn schepen ter assistentie gezonden. De stoompont „Leeuwarden," die op het Kooizancl bij Enkhuizen was vastgeraakt, is losgekomen en de haven binnengesleept. In Den Haag worden pogingen in het werk gesteld om ook daar te komen tot de oprichting van een Volksuniversiteit. Z. K. H. de Prins ontving Zaterdag Minister Van Gijn in audiëntie. li. M. de Koningin en de Prins woon den gisteren de godsdienstoefening in Kloosterkerk in Den Haag bij. De nieuwe gouverneur van N. I., graal van Limburg-Stirum, deed Kaapstad aan lunchte bij Botha en bezocht de Nederland sche kolonie. Van het s.s. „Koningin der Nederlan den" van de Mij. Nederland is in Engeland de post afgenomen. De op verzoek van Ged. Starten van Gelderland in de verschillende gemeenten in die provincie gehouden inzameling van gel den, ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodrampen, heeft tot Zaterdagmid dag een bedrag van 117.853 36 opgebracht In een adres aan den Minister van Wa terstaat doet de Watersnood-Commissie te Broek-in-Waterland ernstige beschuldigingen aan het Hoogheemraadschap Waterland. Er wordt tegen geprotesteerd* dat geheel onbe kwame menschen in het hoogheemraadschap zitten. In den nacht van de ramp waren de bestuurders veel te laat met hun waarschu wingen, zoodat de ergste verliezen aan hen te wijten zijn. De onderteekenaren doen een beroep op den Minister om verandering in de bestaande verkeerde toestanden te bren gen. In den nacht van Zaterdag op Zondag brandde het orgel, de toren en het uurwerk en al wat zich inhet schip bevond van de Ned Herv. Kerk te Santpoort totaal uit. Bij een poging om de trambaan van aarlem naar hier weer vrij te maken ont- o-rd'e te Beverwijk een machine en wagen machine vel om. Gisteren werd te Zoon-op-Zand door de tram zekere R. uit Tilburg beidte beenen af gereden. Hij overleed spoedig. In een verkooplokaal te Amsterdam, waar gisteren kijkdag was, werd den nacht te voren door inklinjming een belangrijke zil vervoorraad gestolen. De politie stelt een em stig Onderzoek in. t van övre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 4) Aan tafel werd het op eens zoo stil. De heesche stem van de Fransche actrice klonk scherp tegen dat algemeen stilzwijgen, en ge gniffel hier en daar hield plotseling op. Wat was 't? Niemand wist hoe 't kwam, maar het was of een sombere angst tusschen die blijde oppervlakkige menschen sloop dat een zwaar beklemmend gevoel inet verma nende waarschuwingen hun zinnen be- heersehteDe een of ander beproefde wel het stilzwijgen te verbreken .een geforceerd lachen, een gewaagde aardigheid, een over dreven compliment, maar de stlheid vie op nieuw over alles. Er was geen ontkomen aan dat vreeselijk bedrukkende, dat zacht als op kattenpootjes was komen aansluipen, men hoorde als 't ware onzichtbare wezens binnendringen in het vertrek en hun koude annen om alles wat leefde De professor keek op met verbazing over iets dat hij niet had verwacht. „Hoorde u, wat hij zei vroeg hij zacht. De barones knikte, Ze keek even naar het andere gedeelte van de zaalde Noorman was verdwenen. Toen keerde ze zich naar de professor: „Ik hoorde, wat hij zei", fluisterde ze hal- voor zich zelf, „één énkel woord." „Wat?" "Mist", zei ze bijna onhoorbaar. Maar het was alsof dit woord in angstige ooien binnen drong met al de verschrikking van het voor vermoeden. de STADSNIEUWS In elk opzicht mag het Zaterdag gegeven sneeuwfeest geslaagd heeten. Een kleine twee honderdvijftig kinderen hebben met groote opgewektheid op 't Doelenveld gewerkt en ge toond dat ze in staat waren van sneeuw wer kelijk iets moois te maken. En daarna is half-Alkmaar naar het tentoonstellingster rein gewandeld om de voorwerpen in oogenschouw te nemen en te bewonderen. Hier kwam groote kunstvaardigheid voor den dag, ginder muntte het gemaakte voor werp vooral uit dcor smaak, weer elders was het de kinderlijke opvatting die het werk stuk aantrekkelijk maakte. Blijkens het ons door de jury verstrekte rapport is er aan 85 werkstukken door 249 kinderen gearbeid, n.l.: Baanveger (4 meisje^), Vormpjes met Va zen (2 meisjes), een huis (4 meisjes), Ac cijnstoren (3 jongens), een fort (2 jongens), Sneeuwpop (2 jongens), Altaar (1 jongen), hondenhok (1 jongen), Vesting (1 jongen), een Kasteel (3 jongens, een Kanon (3 jon gens), Zeeboot (3 jongens), Vesting (3 jon gens), een huis (2 jongens), hondenhok (2 jongens), kaasdragers (6 jongens), een wa gen (1 meisje en 1 jongen), een kerk (2 jon gens), een Berg (2 meisjes), een huis (3 jon gens), een hondenhok met hond (4 jongens) Watertoren (4 jongens), een toren (5 meis jes), Winkel (3 meisjes), Vuurtoren (2 jon gens), Stoomboot (2 m. 4 j.), fort (4 jongens), kasteel (5 jongens), kasteel (3 jongens), mo len (5 meisjes), sneeuwpop (3 jongens), een fort (2 jongens), "vesting (1 jongen), een huis (2 jongens), een schip (3 jongens), kasteel (3 jongens), kasteel (3 meisjes), een huis (3 meisjes), een molen (4 jongens), een molen (1 jongen 1 meisje), kasteel (1 jongen), fort (2 meisjes), kop en schotel (2 jongens), een beker (5 meisjes), een brug (5 jongens), een pop (3 meisjes), kerk (1 jongen 1 meisje), fort (3 meisjes 2 jongens), een brug (2 meisjes), melkmeisje (6 meisjes 1 jongen) toren (3 jongens 1 meisje), een vaas (1 jon gen), een huis (3 meisjes), molen (4 jongens) poort (2 meisjes), tunnel (4 meisjes 1 jon gen), pop (2 meisjes), een poort (4 jongens), huis (4 meisjes), pop (2 meisjes), pop (1 meisje), watertoren 2 jongens), kasteel (4 ongens), een schildwachthuisje (1 jongen), kasteel (10 jongens en meisjes), kerk (2 jon gens). vuurtoren (2 jongens) kip met eieren (1 jongen), kerk (2 jongens), vuurtoren (2 jongens) kerk (1 jongen), huis (3 iongens) kasteel (2 jongens), kerk (4 jongens) fort (5 jongens), pop (4 jongens) toren (4 jongens) ruïne (1 jongen), huis (1 jongen), slee (4 ongens), kasteel (2 jongens), huis (1 ion gen), huis (2 jongens), pop (3 jongens) wieg met kind (2 jongens). De jury (wij brengen nogmaals gaarne hartelijk dank aan de heeren Cock, Stikkel: Ooms en Swets voor hun groote welwillend heid) kende de prijzen als volgt toe: Eersrte prijs: no. 11, groep-B. v. d. Laan (kanon); tweede prijs: no. 17. groep-Beers (wagen); derde prijs: no. 21. groep-T. van Kessel (hondenhok met hond), vierde priis: no 22. groep-L. Ooms (watertoren)viifde priis: no. 45, groep-Tohan .Strang (brug): zesde prijs: no. 25, groep-Jan Bos (vuurto ren). Deze jongens en meisjes in het geheel 20) kunnen de aan hen toegekende boekwerken morgenmiddag om twaalfuur aan ons bu reau (Voordam C 9) komen afhalen. Eervol vermeld heelt de jury de groep D. Meyer (stoomboot), de groep E. Vader (kasteel), de groep P. Kapiteyn (molen), de groep R. Blomen (kop en schotel), de groep Cor Oudes (huis), W. Valk (Vaas), de groep Jan Vos (molen), en de groep N. de Ruiter (huis) zij komen ditmaal niet voor een prijs in aanmerking, doch wanneer er een volgend seizoen zooveel sneeuw valt en er wordt weer een sneeuwfeest gehouden, dan moeten ze vast meedoen! Wij komen nu tot het prachtige werk der militairen, ongeveer 85 stuks. Door de le.Comp. (commandant luit. Van Hasselt) was gemaakt: lo. moderne dame. Vervaardigers: Baaij (beeldhouwer van de Academie van Beelden de Kunsten te Amsterdam), Deenig (tailleur) 2o. gedekte opstellingsplaats voor een sec tie-commandant, uitgevoerd door 20 man schappen, onder leiding van den sergeani Vriend. 3o gevechtsdekking voor een halve sectie, uitgevoerd onder leiding van de sergeanten Korpershoek, van Mourik, de Visscher, de i<orp Sietsma en 37 manschappen 4o gebouw „de Nieuwe Doelen", uitge voerd door de manschappen Habicht, de Graaf en van Goes, allen timmerman van be roep. IV. De schipbreuk. Op de commandobrug stonden de kapitein en de ijsloods. De toestand was schijnbaar onveranderd, :en zuchtje wind, het water glad en kalm. Victoria passeerde de Walvischbocht en liep nu een paar honderd meter van de kust langs de groote ijsplateau's. Dikke rookwol ken uit de schoorsteen-en bleven als breede lin ten hangen in de vochtige luchten een lichte trilling van het geheele schip duidde aan, dat -de machines werkten onder vollen druk.. Maar ver in het oosten, waar de zeer inge sneden „Duizend-eilanden" groep aan den horizon vermoed werd' en 't Edge-eiland zich vertoonde als een dunne streep, kwamen witte wolken opzetten. Het was alof de zee daar kookte en golvenden stroom uit haar diepte uitwierp. Die dampen breidden zich met vree- selijke snelheid over het ostelijk luchtruim uit, bedekten alles met katoenpluizig-en man tel, pakten in westelijke richting zich tot reus achtige sneeuwklompen samen, totdat ten laatste heel de zuidelijke en oostelijke gezicht einder was verborgen. Dat was de mist, de gevaarlijke mist binnen den poolcirkel, die in net zuiden en oosten een muur optrok en aan de groote toeristboot den terugweg afsneed. Alleen in het noorden lag de weg open, en Victoria, met iedere staalspier in haar kolos sale machines gespannen, zocht een heenko men naar de streek waar het mistvrij was. „Het gaat niet,, kapitein", zei de ijsloods na een onderzoekenden blik naar het zuiden. Over een uur hebben we den mist op het ach terdek. Laten voor anker gaan liggen in de Walvischbaai en wachten op helder weer. Kapitein? Strohmann haalde zijn schouders op. „We loopen nu 18%mijl," zei hij, ,,'t zou 5o. stadhuis, uitgevoerd onder leiding van den korporaal van Raaij, van beroep schil der; helpers de tamboers Kok van Delwijnen en de hoornblazer Piert Kok. 6o. militaire Willemsorde, uitgevoerd door de soldaten Koperberg en IJpen. vechtsdekking voor een halve sectie waren De gedekte opstellingsplaats en de ge- buiten mededinging deze groote stukken trokken overigens natuurlijk zeer de aan dacht en de belangstelling werd verhoogd door den duidelijken uitleg, die den bezoe kers werd gegeven. De jury kende de prijzen als volgt toe: le prijs 10) de moderne dame; 2e prijs 5) de Nieuwe Doelen; 3e prijs 3) het stadhuis, 4e prijs 2) de militaire Willems orde. Wij hebben deze prijzen aan het bureau der compagnie doen toekomen en betuigen den militairen onzen hartelijken dank voor de medewerking, welke zij ons hebben ver leend en welke het welslagen van ons pogen niet weinig heeft bevorderd. .Tenslotte een vriendelijk verzoek. Wij hebben talrijke fotografen kiekjes zien ne men de moderne dame heeft welhaast 25 maal moeten poseeren. Wanneer de opna men gelukt zijn, zouden we het zeer op prijs stellen als herinnering aan dit feest een af druk je te mogen ontvangen! De Maasbode schrijft: „De Alkmaarsche jeugd heeft Zaterdag middag zich kunnen verlustigen met een sneeuwfeest, dat georganiseerd was door de directie van de „Alkmaarsche Courant." Op het Doelenveld, een groot open plein midden in de stad, werd aan kinderen tot 15 jaar gelegenheid gegeven om naar keuze allerlei voorwerpen van sneeuw samen te stellepi Begrijpelijk was, dat hiervan door velen ge bruik werd gemaakt. Onmiddellijk na schooltijd trok de jeugd naar het terrein, waar spoedig alle handen aan het werk wa ren. Toen om 4 uur het veld voor belang stellenden werd opengesteld, troffen zij van allerlei aan. Er waren nabootsingen van kerken, kasteelen, forten, torens, kanonnen, die veler bewondering wekten en de jury, die voor de prijstoekenning rondging, voor geen gemakkelijke taak plaatsten. Bijzonder interessant was hetgeen door in garnizoen zijnde militairen was gemaakt. Er was een getrouwe nabootsing van een loop graaf met observatiepost voor den sectie commandant. Een dames-figuur trok aller bewondering en verraadde, dat hier een kunstenaar aan het werk was geweest." Men schrijft uit Alkmaar aan hert Handels blad: „Het was Zaterdag na twaalf uur voor de Alkmaarsche jeugd een ongekend genotvolle middag! Op initiatief van de redactie van de „Alkmaarsche Courant" waren verschil lende prijzen uitgeloofd voor de groepen van kinderen, die uit de op het groote Doelen veld aanwezige sneeuwmassa de fraaiste voorwerpen naar geheel vrije keuze had den gemaakt. Toen het vier geworden was, werdén belangstellende ouders, vrienden en kennissen op het Doelenveld toegelaten om te zien wat hun kroost uit die sneeuw had weten te maken. Er was ondier de honderden belang stellenden, die kwamen kijken, maar één roep over de wijze waarop de verschillende kastee len, burchten, stoombooten, bruggen, moni tors, zeilschepen en huizen waren gemaakt Bijzonder opgemerkt werden een kanon op voetstuk, een hondenhok met een hond er voor, de Van Speyktoren van Egmond aan Zee, een slapend kind in een wieg, waarover allen het eens waren, dat zij met intelligentie en goed begrip vervaardigd waren. De alhier aanwezige militairen hadden eveneens hun best gedaan om op een apart gedeelte van het Doelenveld van hun vaardig heid in het bewerken van sneeuw te doen blij ken; een twintigtal meters lange loopgraaf, een eenige meters hooge uitzichttoren met zit plaats voor den compagnies-commandant, het Alkmaarsche stadheuis, het huis „De Doelen", waar verschillende militairen inge kwartierd zijn, vormden de voornaamste door hen gemaakte werken. Algemeen geroemd werd een dame in. modem winter-wandeltoi- let, door een milicien gemaakt, die boetseer der van zijn vak is. Ook deze militairen wer den prijzen uitgereikt. R. CUPIDO, t Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot wel wonder zijn, als we niet in Afgardh-baai aankwamen, vóór de mist ons bereikt. Daar, zei je, was een goede haven. Ik heb weinig lust het schip in de Walvischbaai aan den grond te zetten. Je zegt zelf, dat het vaarwa ter daar niet zuiver is." „We kunnen door de sloep laten peilen vooruit." Strohman aarzelde een oogenblik. Hij keek achter zich, waar de mist reeds $ver de Hoomsondtoppen kroop en nu als een onna tuurlijke witte schaduw langs de kust gleed. Toen richtte hij zijn oogen naar het noorden, waar alles helderheid en licht was met groe ne flikkeringen van het ijs op de steile, onher bergzame kust. „We gaan door," besloot hij. De loods maakte een beweging, alsof hij het overgaf.. „Het een kan zoo goed zijn als het andere," mompelde hij, „krijgen we later op den dag noordenwind, dan zijn we veilig genoeg Zoo gebeurde het, dat kapitein Strohmann, dé ervaren oude zeerob, die 25 jaar gezag voerder was geweesten nooit eenig ongeluk met zijn schip had gehad, nu op een beslis send oogenblik een fout maakte, aie het meest trotsche vaartuig, dat ooit Spitsbergen was gepasseerd, zou voeren tot een van de ver schrikkelijkste onheilen in de droeve geschie denis van 't vergaan van schepen Beneden op het promenade-dek waren de Eassagiers in groepjes vereenigd. Niemand egreep de ernst van de situatie, maar ze voelden dien. Dat gevoel van angst kwam over hen als een rilling, als iets kil-griezeligs, dat hen midden in een volzin, deed ophouden en om zich heen liet zien. Ze beproefden de heimelijke vrees van zich af te zetten, ze maakten gekhei'd en lachten,- maar er was geen klank in hun lacht, ze namen -hun toevlucht tot champagne, maar die smaakte vaa rtfcn plotseling overleden hoofdconduc teur der H. IJ. S. M., den hear R. Cupido, op de Algemeene Begraafplaats ter aarde be steld. Enkele kransen dekten de lijkbaar, waaronder één van de collega's van den over ledene. Op de begraafplaats waren aanwezig de inspecteur, de stationschef, de chef de bureau, de controleur van den loopenden dienst en een deputatie van -de collega's onder leiding van den heer Bettink. Op verzoek van den overledene, die zulk9 vroeger kenbaar gemaakt had, werd er bij de groeve niet gesproken. „DE DAGERAAD". In een Woensdagavond 8 uur in de kleine zaal van de Harmonie door de afdeeiing Alkmaar van „de Dageraad" te houden ver gadering zal de heer J. Hoving uit Amster dam het onderwerp „de Theosofische Bewe ging en de Theosofie" behandelen. Voor hen -die belangstellen in hetgeen van vrijdenkers-standpunt over deze beweging ge zegd wordt, zal dit ongetwijfeld een leerza me vergadering zijn. „OFFERS." Het Belgisch tooneelgezelschap van Gebr. Rossenbacker speelde gisteravond voor een tamelijk goed bezette Harmoniezaal, het al hier reeds verscheidene malen opgevoerde bekende Anti-Militaristische Tooneelspel .Offers" van Ds. Schermerhora. Ook dit gezelschap wist dit tendensstuk op pakkende wijze uit te beelden, vooral het spel van den ouden vader was heel goed. Dat van Moos was minder goed dan wij het van „Het Vrije Tooneel" gewoon zijn. Aan het daarop volgend bal namen velen deel. „KRACHT EN VLUGHEID." Deze Alkmaarsche Turnclub gaf Zater dagavond haar jaarlijksche uitvoering. Bij de opening van den avond riep de Voorzit ter, de heer A. Burger, ,de welwillendheid van het publiek in bij de beoordeeling van hetgeen gegeven zou worden. Spr. vertelde een en ander van het 41ste vereenigingsjaar. Het heeft zich niet ongunstig doen aanzien. Spr. dankte B. en W„ die een zoo goede ge legenheid tot oefening gaven en ook in het bijzonder den heer J-. J. Poll, directeur, die zoo met alle afdeelingen der club uitnemend kon samenwerken. De club kon met gerust heid de toekomst tegemoet gaan, als en daar drukte spr. vooral op de ouders ten minste medewerkten en hun jongens en meis jes zonden. Zij zouden daarmede voor hun anderen een goed werk doen: een gezonde geest zou wonen in een gezond lichaam. De waarheid van deze slotwoorden van den Voorzitter werd wel tijdens de uitvoe ring gedemonstreerd. Vroolijk en opge wekt waren ouderen en jongeren en.op het tooneel toonden ze zich in hun vlugheid en in hun kracht. De kleineren, die den meis jes- en jongenscursus in de gymnastiek volgden, waren ook blij en ongedwongen in hun doen en beslist en onbevreesd in de oe feningen. De jongens en meisjes waren alle gelijk in beweging. De kleinste meisjes vonden we alleraardigst in hun danspasjes. Het was een lief gezicht die kleine slanke figuurtjes daar bezig te zien in hun zwevende oefenin gen- -t. De jongens traden in vrije oefeningen op en werkten aan het rek en de brug en de meisjes toonden hun verrichtingen aan de brug, in de vrije oefeningen eri de oefeningen van de plaats. En alles ging even kranig. Ze verdienden het applaus, dat telkens voor hen weerklonk. En niet alleen, dat ze hun best deden in de uitvoering, ze hebben met run werken tegelijkertijd de ouders, die hun kinderen nog niet zonden aangemaand ook hun kinderen toch deel te laten nemen aan de gezonde oefeningen, waardoor de groei ende lichaampjes versterkt en lenig worden. De dames-afdeeling werkte aan brug en paard en in vrije oefeningen. Het werken aan de brug was goed. Dat aan het paard uitnemend! Hoe zeker waren de sprongen niet van het paard, dat nogal hoog gesteld was! En alle dames volbrachten de oefenin gen. De vrije oefeningen zijn altijd mooi. zoo goed, die vrouwenvormen, één in be wegen, één in lijn. Die eenheid van beweging viel ook te be- bitter. Niemand lette in het bijzonder op het witte spook, dat achter hen aan kwam sluipen, ze keken alien vooruit naar het spel van het licht tusschen sneeuw en ijs. Maar toch, het was alof 't geforceerde drijven der machines als een sombere moltoon natrilde in hun ge moed. En nu en dan was het of een klamkou de luchtstroom langs hun wangen streek en den glimlacht deed besterven op hun lippen. Het scheen d,at kapitein Strohmann gelijk zou krijgen. Uur na uur verliep. Een zwakke noordenwind scheen den mist tegen te houden En toch was die niet buiteh werking. De wit te sluier breidde zich uit over het land achter hen en bedekte alle omtrekken, terwijl Victo ria als een gespoord paard haar wilde vlucht voortzette. Tegen den avond kwam de landpunt bij Asgardh-baai te zien, en toen de groote gong de passagiers tot het tafelgenot bijeenriep, zag men in helderen omtrek den geweldigen gletscher, die zich over den rotswand heen 6tort en zijn armen ver uitstrekt in de bocht. Doch plotseling gebeurde er iets, wat allen, die aan tafel gingen, deed stilstaan .Nevel dotten kwamen van alle kanten als witte meeuwen aanvliegen eerst enkele én één voor één. 't Geleken reusachtige sneeuwvlok ken, die op het schip neervielen en een ijzige koude meebrachten. Ze omringden eerst het achterschip, geraakten in strijd met het licht en verduisterden dat, ze stormden weldra aan an alle zijden, in golvende massa's, en in een oogwenk was Victora de buit van den zwaren. alles omringenden mist. E>e passagiers zagen verbijsterd elkaar aan. Wat was dat? Dichter en dichter werd alles gehuld in dat ondoordringbaar grauw grijs. Alle omtrekken vervaagden, en de stemmen klonken dof en naargeestig, 't Was maar op z'n best, dat men kon onderscheiden, wie er naast iemand stond. O ip dien tast trachtte men bij de verschan- te komen. Water was net-meer te zien, alles was nevel. Die drong in alle openingen van het schip en vulde elke ruimte met.zijn adem beklemmend vocht. Hoe gehoorig werd 't! Men verstond het zachtst gefluister, het best onderdrukte hoesten En wa was dhi? Een luid hoorbaar kloksignaal deed allen schrik ken. Het klojik als een wanhopige jammer klacht diep uit het binnenste van het kolossa le stoomschip. E>e machines werkten niet meer en het groote schip gleed met zachte vaart in dien vreeselijken mist. De passagiers drongen zich al-s verschrikte schapen in groote groepen op het promenade dek opeen. Hier en daar ging een stuurman rond en stelde de angstige gemoederen ge rust. Het was mist, een onschuldig iets in een vaarwater waar men niets had te vreezen; een paar minuten nog en de ankers zouden uitgeworpen zijn. Dan was alles „all-rright". Vooruit op de voorplecht zat barones Von Heffner op haar lievelingsplaatsje, toen de mist op het dek vielVoorzichtig tastte ze achteruit en stiet op Jörgen Bratt, die van den tegenovergestelden kant kwam. „De kapitein heeft me naar u toegestuurd, om u gerust te stellen en u te helpen, als er iets mocht gebeuren," zei hij beleefd. „Ik heb geen kindermeisje noodig," weerde ze af. „Wel mogelijk. Maar de kapitein dacht, dat u misschien wel een helpende hand kon noo dig hebben, als „Als wat?" vroeg ze met wel wat angstige intonatie. „Waar doelt u op? Is er gevaar? Spreek dan toch, man!" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2