DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 50 Honderd en achttiende Jaargang. 1016 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIYls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. DINSDAG 29 FEBRUARI 0 NEDERLAND. ALKMAAR, 29 Februari. In den algemeenen toestand bij Verdun is geen ingrijpende wijziging gekomen. Dit wil zeggen, dat de stand van zaken er voor de Franschen gunstiger op is geworden, daar zij er dus in geslaagd zijn zich tegen over de Duitschers, die hen verder wilden terug drijven, in de hevige gevechten staande te houden. Zoowel te Parijs als te Londen wordt dan ook het verdere verloop van den strijd met vertrouwen tegemoet gezien. En de oorlogservaring wettigt dit vertrouwen alleszins. Wij hebben nu reeds voldoende geleerd, dat een belangrijk succes in de eer ste uren of niet wordt behaald. Wanneer het geweldigste kanonvuur, dat menschelij- kerwijze mogelijk schijnt, heeft gedonderd en de verdedigers heeft verdoofd en ver blind, hun weerstandskracht heeft geknakt, dan is het oogenblik voor de aanvallers ge komen, dan moet in enkele uren de oogst worden binnengehaald, waarvoor maanden en maanden achtereen is gearbeid. Lukt dit niet, dan herstelt zich de verdediging, dan komt vooral als de verdedigers Fran schen zijn het oude élan boven, dan doet zich de uitputting van de aanvallers gelden, dan ontstaat de toestand van even wicht, dien we al zoo vaak tot standi hebben zien komen in dezen oorlog, dan worden er geen groote vorderingen gemaakt, dan blijft het bij het verwerven van een plaatselijk, tac tisch voordeel, met eenige strategische be- teekenis wellicht, maar dan heeft in elk gé val een ernstige bedreiging een spoedig ein de genomen dan heeft de muur der ver dediging even gewankeld en even gebrok keld, maar staat hij ondanks alles vast en behoeft er geen ineenstorting meer te wor den gevreesd. En geldt dat niet vooral in een slag als die voor Verdun wordt gele verd, waar de aanvaller in het gunstigste ge val nog maar stap voor stap vooruit kan ko men, waar hij stelling na stelling, steunpunt na steunpunt moet nemen, zich in een dool hof van versterkingen een weg moet banen, hier nesten moet uitroeien, daar knooppun ten moet doen springen, elders zich door dichte bosschen moet wringen en dan voor treffelijk aangelegde front-gedeelten storm- rijp moet maken, alvorens te kunnen beproe ven ze met den bajonet te nemen? Het gevaar voor Verdun wanneer dat inderdaad heeft bestaan en verschillende om standigheden wijzen daarop lijkt op het oogenblik belangrijk verminderd. Nadere be richten kunnen van een toeneming van het gevaar of van een nog grootere verminde ring gewagen op het oogenblik is de in druk zoo als hier is aangegeven. Intusschen is Verdun binnen het bereik van de Duitsche kanonnen gevallen. De Ti mes meldt tenminste, dat de Duitschers voortdurend de stad bombardeeren en dat de bevolking thans is weggebracht. Door zulk een bombardement kan de stad geducht te lijden krijgen, zonder dat evenwel de bom- bardeerdere haar kunnen vermeesteren Yperen is voor dezen oorlog daarvan een treffend voorbeeld! Geen ingrijpende wijziging van beteeke- nis dus. Maar hoe staat het bij het fort Douaumont? De berichten loopen daar over uiteen Uit een verslag, dat de Figaro geeft van een mededeel ing, door den minis ter-president Briand in de Kamer gedaan, zou men opmaken, dat de Duitschers de po- sitie-Douaumont weer hebben moeten prijs geven. Daarmee in strijd is het Fransche le- gerbericht, meldende, dat bij het fort Dou aumont de toestand onveranderd is en dat het fort nauw ingesloten blijft. Vermoedelijk is de toestand hier zoo, dat het fort zich in Duitsche handen bevindt, doch dat de Franschen er vlak tegenover hen in het ter rein om het fort liggen en zich daar weten te handhaven. Het Fransche middag-commu niqué deelt nader mede, dat de Duitschers in den avond van den 27sten herhaaldelijk ge poogd hebben het dorp Douaumont te ne men, hetwelk eenige meters ten westen van het fort ligt het avondcommuniqué meldt, dat ten westen van het fort (dus in de rich ting van het dorp) gevechten van man tegen man plaats hadden, waarbij de Duitschers uit een kleine reduite, welke zij bezet hiel den, werden verdreven. Daarentegen meldt het Duitsche legerbe- richt van gisteren, dat nieuwe Fransche troepen tevergeefs aanvalspogingen op de Duitsche stellingen in en bij het fort Dou aumont hebben beproefd. Wij tasten dus waarschijnlijk niet ver mis, wanneer wij vaststellen, dat de stand van zaken hier vrijwel ongewijzigd' is gebleven. In het Maasgebied is het niet anders. De Duitschers zeggen, dat ze de streek bij Champneuville hebben gezuiverd en hun li nie hebben vooruit gebracht „in de richting Vacherauville en Bras", plaatsen, die ten zuiden en zuid-oosten van Champneuville zijn gelegen deze vage uitdrukking zegt voldoende, dat er niets te zeggen valt. In het Fransche middagcommuniqué lezen we, dat het Duitsche bombardement eenigszins afneemt. In Woëvre hebben de Duitschers meer activiteit ontwikkeld, zeggen de Franschen verder. Het spoorwegstation van Eix (9 ki lometer ten oosten van Verdun) werd ver overd en heroverd, doch bleef ten slotte in Fransche handen, alle Duitsche aanvallen op de hoogte 255 ten zid-oosten van Eix waren niet bij machte de Franschen daar te verdrijven en meer zuidelijk mislukte een Duitsche aanval op Manheulles totaal. Wie een kaart bezit zal merken,, dat men zoo zoetjesaan nadert tot het welbekende gebied van Mesnil, les Eparges, en Combres, waar de Franschen van 915 April van het vori ge jaar een offensief voerden, ten einde den hoek, dien het front bij St. Mihiel maakte, weg te drukken; het doel werd niet bereikt, al moesten de Duitschers toen eenige hon derden meters terrein prijsgeven. Wij kunnen hiermede afscheid nemen van het front van Verdun. Nu moeten we nog even naar de Cham pagne, dus wat meer naar het westen, in de richting van Reims. De Times-deskundige veronderstelde, dat ook hier wel een Duitscli offensief zou komen en hij heeft juist gezien. De Duitschers zijn hier na deugdelijke artil lerie-voorbereiding tot den aanval overge gaan en hebben het gehucht Navarin en 1600 M. loopgraaf veroverd en 1000 gevan genen gemaakt. Ook dat gebied is te overbe kend. Het is in de laatste dagen, zelfs nog genoemd. Immers tegelijk met de mededee- ling van het Duitsche offensief ten noord oosten van Verdun kwam uit Berlijn het be richt, dat de Franschen in de Champagne ten zuiden van St. Marie a Py (dat is dus ten zuidwesten van Sommepy) een aanvai op de Duitsche stélliug hadden gedaan en over een breedte van 250 M. in de voorste Duitsche loopgraven waren doorgedrongen. Wij hebben toen over een verstrooiingspo- gtng gesproken. Zal zulk een poging echter succes hebben, dan moet ze blijkbaar op een ander punt worden gedaan. Zouden de En gelschen in België of Noord-Frankrijk met nun strijdmakkers te hulp komen, door Duitsche troepen tot zich te trekken? Te verwachten valt dit wel, al hebben de Duit schers dan ook, volgens het laatste Londen- sche legerbericht, zelf een zwakken aanval ten zuidoosten van Albert (in het noorder front) gedaan. De aangekondigde nieuwe periode in den onderzeeërsoorlog neemt thans een aanvang. De Londensche bladen verzekeren, dat de actie der onderzeeërs dé Britsche zeelieden niet zal afschrikken om zee te kiezen. Waarschijnlijk zijn er van Duitsche zijde nieuwe mijnen gezaaid. De Pall Mall Ga zette schrijft, dat het mogelijk is, dat de Duitschers een flottielje van onderzeebooten hebben uitgerust voorzien van inrichtingen om mijnen te leggen, doch dat het evengoed mogelijk is, dat zij sommige eigenaars van neutrale schepen hebben omgekocht om mijnen te strooien. De regeeringen van de neutrale landen zijn daarvoor niet verant woordelijk, doch dergelijke handelingen zou den Engeland er toe kunnen dwingen om een meer omvattend toezicht op de neutrale scheepvaart uit te oefenen. De Duitsche gezant in Amerika, graaf Bemstorff, deelde aan de Amerikaansche re geering mede, dat Duitschland het memoran dum betreffende het tot zinken brengen van gewapende koopvaarders niet kan wijzigen of de werking daarvan uitstellen. De Oostenrijksche vertegenwoordiger leg de een dergelijke verklaring af. De Voss. Ztg. vindt dit blijkbaar nog niet voldoende en beroept zich op de uithon- geringspolitiek in Engeland. Als men Enge land met gelijke munt wil betalen, zoo be toogt zij, moet men veel krasser optreden. Het blad zou willen beginnen met een ver zoek aan de Vereenigde Staten, om hun schepen gedurende een bepaalden tijd ver van de Engelsche kust te houden, omdat Duitschland anders geen verantwoordelijk heid voor het verlies van die schepen op zich kan nemen. De verantwoordelijke Duitsche staatsman (de rijkskanselier) ?al zich aan ernstige overweging van deze vraag niet kunnen ont trekken, meent het blad. Hij zal ze moeten beantwoorden op grond van zijn oordeel over den politieken toestand en over de po litieke gevolgen eener beslissing, die hem gemakkelijker wordt gemaakt, nu onlangs de deskundigen hem niet alleen de noodzake lijkheid daarvan hebben uiteengezet, maar ook de technische mogelijkhied van dé uit voering hebben gewaarborgd. Het risico van een besluit in dien zin is, naar het oordeel van de Vossische, eenigs zins geringer geworden, sedert in Amerika het Huis van Afgevaardigden in toenemende mate de neiging toont, om de beslissing over oorlog of vrede aan president Wilson te ontnemen en aan de wetgevende macht te trekken. De Duitsche Regeering heeft in een nota aan de Portugeesche regeering uitdrukke lijk geprotesteerd tegen het in beslag nemeh der Duitsche handelsschepen in Portugee sche havens, zij verlangt diat deze maatrege len zullen worden ingetrokken met verwij zing naar de bepaling van het verdrag, dat Duitsche schepen slechts in beslag kunnen worden genomen, nadat de kwestie der scha deloosstelling met de belanghebbenden is ge regeld. De Voss. Ztg. meent, dat deze schepen, in Engelschen dienst gebezigd, nu ook maar zoo gauw mogelijk getorpilleerd moeten worden geen macht ter wereld kan Duitschland verhinderen zijn eigen schepen te torpilleeren zegt het blad. Zelfs zou de verjongde maar niet in alle opzichten verbeterde! tante Voss wenschen, dat de Duitsche regeering zich maar dadelijk als met Portugal in oorlog beschouwde wat de regeering blijkens haar protest nog maar niet heeft gedaan KORTE BER1GHTEN. Zaterdag werd te Rome in een minister raad waarschijnlijk de uitbreiding der oorlog tegen Duitschland besproken. Men verwacht dat de regeering binnenkort een verklaring in het parlement zal afleggen. De Montenegrïjnsche regeering heeft zich te Bordeau gevestigd. De Oriekscfu troepen in Oost Macedo nië zijn naar West Macedonië en Athene overgebracht, daar de verzorging te moeilijk was zeggen Fransche bladen. De Daily Telegraph verneemt uit New- York dat er onderhandelingen gaanden zijn voor het plaatsen van een vijf percents Fran sche leening van 20 mihoen dollar met een omlooptijd van drie jaar. De acht Duitsche schepen die bij de Kaap-Verdische eilanden geankerd lagen zijn ook door Portugal in beslag genomen. In Pruisen is het gebruik van smeer-olit en vetten bij het bakken van zwart brood ver boden. Op- straf van overtreding van ten hoogste zes maanden hechtenis of 1500 mark boetè. De Duitsche rijksdag zal een wetsont werp in behandeling nemen om militairen die aan de oorlog hebb endeelgenomen en recht hebben op een vergoeding, deze in kapitaal- vorm uit te keeren, t eneinde hen in staat te stellen land ter kolonisatie aan te koopen. In Berlijn Worden nu alleen aardappe len op kaarten afgegeven en slechts 10 pond per kaart en per week. Deze week heeft in Pruisen een al'ge- meene opneming van de aanwezige aardap pelen plaats. In Duitschland moeten 50% van de vrij- willige ziekenverplegers in gewonen militai ren dienst treden. Alle manschappen die den 18 jarigen leeftijd hebben bereikt moeten nog deze week in Pruisen opkomen. Bij een nieuwe verordening wordt de verlichting in geheel Schotland des avonds zeer beperkt. In het geheel hebben 1500 Engelsche ac teurs zich opgegeven als vrijwilligers. DE „MECKLENBURG." Volgens „De Scheepvaart" bevinden zich aan boord van de ^Westerdijk" 46 passagiers en 19 leden der bemanning van het gezon ken schip. Bovendien zou ook de „Prins Üer Nederlanden/' van de West-Ind. Mail, opvarenden aan boord hebben, doch bij de maatschappij was daarover nog geen bericht ontvangen. Het bericht, dat zich geredden aan boord van het stoomschip „Winterswijk" zouden bevinden, moet op een vergissing berusten, daar dit schip eerst 16 dezer van New-York is vertrokken. POST NAAR ENGELAND. Het uitgaande postverkeer naar Engeland is, wat Rotterdam betreft, aldus geregeld dat, te beginnen met Woensdag, de mails driemaal per week, en wel Maandag, Woens dag en Vrijdag, naar Londen zullen ver zonden worden. Wat het thuiskomende ver keer betreft, hiervan is de regeling aan den Engelschen postmaster opgedragen. (Hbld.) DE WATERSNOOD. Uit Monnikendam aan hetN. v. d. D.Door het dag en nacht pompen der machines zijn alle straten weder begaanbaar. Vele inwoners zijn thans bezig hun huisraad, dat zij met de vlucht hadden kunen medene- men weer in hun huizen te brengen. Aan de dijkbreuk vordert het werk. De iaag zinkatukken in de open door braak, bij U i t d a m, is thans zoo ver gevor derd, dat er nog -f 2 M. water boven staat. Aan de buitenzijde, in de Gouwzee, bedraagt de diepte bij gewonen waterstand bijna 1 meter. Daar zal men spoedig aan het leggen van een hulpdam beginnen, om den toegang van het zeewater geheel af te sluiten. Nabij U i t dam liggen volgens het N. v. d. D. nog doode koeien, die tot ontbindin. zijn overgegaan; ook is er te Uitdam behoe: te aan zuiver drinkwater, want de bakken be vatten brakwater, en de bronnen zijn ledig. Uit den A n n a-P a u 1 o w n a-P o 1- der aan de Msb.: Dank zij den aanhou denden Oostelijken wind blijft het water laag en heeft men gelegenheid gehad den spoordijk tusschen Molenvaart en Kleiweg zoo te versterken, dat er geen onmiddellijk gevaar voor doorbraak meer bestaat. Ook aan het andere deel van den dijk wordt steeds gewerkt. De overstroomde bloem- bollenvelden bij het Bolgkanaal zijn weer drooggeloopen. Waar dit niet het geval was, hebben sommige kweekers hun akkers door dijkjes omringd en leggen ze met be hulp van stoompompen droog. Zij hebben goede hoop, dat de bollen, die niet zoo lang hebben ondergestaan, weinig geleden zullen hebben. In den Oostpolder zijn vele boerderijen en bijna alle kleinere huizen weggespoeld. Het dichten van de dijkbreuk vordert goed. Ge regeld wordt met verschillende ploegen ar beiders van 's morgens 4 tot 's avonds 10 uur gewerkt. De zinksteen wordt langs het N.Z.-kanaal tot bij Den Helder aangevoerd; zolderschuiten, door sleepbooten voortge trokken, voeren het materiaal dan door het Amsteldiep naar de plaats van bestemming De aannemer hoopt met 1 4dagen de breuk voorloopig gedicht te hebben. De Penningmeester van de Algemeent Commissie voor den Watersnood verant woordt een totaal bedrag van 2 1Q5 652 348 Ten gevolge van de vele klachten over het feit, dat er niet met voldoende kracht ge werkt wordt aan de dichting van de gaten in de Zuiderzeedijken, werd er te Zaan dam een vergadering gehouden van bur gemeesters der gemeenten aan weerszijden van de Zaan en het polderbestuur van West- zaan. Op de vergadering werd. een comité be noemd, dat zich van den stand der zaken vergewissen zal en zich in verbinding stel len zal met heeren Oedeputeerde Staten. Blijkt het dat er met alle beschikbare krachten en middelen gewerkt wordt, dan zal de arbe'd van dit comité gerustheid brengen in de gemoederen. In het tegenovergesteld geval hoopt men met de medewerking van Gedeputeerde Sta ten alles te doen, opdat het werk zoo spoe dig mogelijk voltooid wordt. Aan den aannemer O. Boltje, te Heé- renveen, is opgedragen het maken van een kistdam van Veerburg tot Ewijksluis in den Ann a-P a u 1 o w n a-P older ter lengte van 3600 meter, voor de som van 46 000 Het werk moet'in 4 weken klaar zijn. Te Schellingwoudeis men be gonnen met dien aanleg der electrische ver lichting dier gemeente Ransdorp. De kabel zal tevens dienstbaar gemaakt worden tot le vering van de electrische beweegkracht der watermachines, die het overstroomingswater moeten loozen. Voor de herstelling der dijkbreuken bij Durgerdam zijn de noodige materialen aan gevoerd, zoodat Maandag de werkzaamhe den door een uitgebreid personeel werden aangevangen. Het binnenwater is heden een meter lager dan tijdens den hoogsten stand van, 18 Febr. De hulpdlijk aan de zeezijde van de groote doorbraak is thans tot ruim 2 M. hoogte gevorderd. Men is heden begonnen de buitenzijde te bekleeden met rijswerk en zware glooiïng- steenen. WATERSTAND PURMEREND. De opname geschiedde hedenmorgen 9 uur. Waterstand Purmerender Schutsluis. Schermerboezem. Waterlandsboezem 27 Febr. 45 cM. - A P. 27 Febr. 15 cM. - A.P. 28 Febr. 49 cM.- A P. 28 Febr. 18 cM. - A.P 29 Febr. 45 cM. - A.P. 29 Febr. 22 cM. - A.P. Door de kleine schutsluis wordt op Scher merboezem gespuid BINNENLAND. Mr. TROELSTRA. Aan een brief van Mr. Troelstra ontleent KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen, dat bij hem in gekomen en aan den ontvanger der Rijks di recte belastigen binnen deze gemeente ter in vordering is overgegeven: het kohier der Personeele belasting No. 14, voor het dienstjaar 1915. executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Am sterdam den 25 Februari 1916. dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken bin nen welken daartegen bezwaarschriften kun nen worden ingediend. Alkmaar, den 28 Februari 1916. Het hoofd van het Plaatselijk Bestuur voor noemd, G. RIPPING. „Het Volk" diens verklaring, dat het juist is, dat hij in April zal terugkeeren naar ons land. De heer Troelstra zal het echter aan zijn geneesheeren moeten overlaten, of hij zijn werk mag hervatten. Hij kan echtef wel mededeelen, dat hij goed vooruitgaande is en er zich weer geheel „bovenop" gevoelt. VERHOOGD PORTO OP BRIEF KAARTEN. Het bestuur van den Centralen Raad van Vakbonden in het grafisch- en boekbedrijf, heeft zich gewend tot den minister van wa terstaat, naar aanleiding van het wetsont werp, waarin wordt voorgesteld, in verband met het te verhoogen port op de briefkaar ten, de briefkaarten-formulieren door den staat kosteloos beschikbaar te doen stellen. Bepleit wordt, indien de staat het port van drie cent voor de briefkaarten wil be houden, de gezegelde briefkaartenformulie ren voor 3% cent beschikbaar te stellen. ©«aannggl aiouws. DE BESCHEIDEN VAN „DE TOEKOMST" Men verzoekt het Handelsblad het volgen de op te nemen. Omtrent de bescheiden van „De Toekomst", welke ter kennis waren gekomen van prof. J. A. van Hamel, vernemen wij, dat deze het nog niet aangewezen heeft geoordeeld tot pu blicatie over te gaan, maar er reeds eenigen tijd mededeeling van heeft gedaan aan de Regeering, omdat, naar zijne meening, de lei ders van „De l ockomst" blijkens deze stuk ken zooal niet voor een nader gerechtelijk on derzoek, in elk geval in aanmerking komen voor een zeer ernstige terechtwijzing wegens hunne daaruit sprekende on-Nedexlandsche gedragen. HOOGE RAAD. De Hooge Raad behandelde gisteren in cassatie het beroep van J. I., tegen een arrest van het Gerechtshof te Amsterdam van 5 Januari 1916, in hooger beroep van een vonnis der Rechtbank te Alkmaar, waarbij hij, ter zake van het niet op de eerste vorde ring van een rijksveldwachter om met zijn auto, waarmede hij kwam aanrijden, te stop pen teneinde zijn naam op te geven, en we gens „wedersparmigheid'" (ten laste gelegd was het belemmeren van een ambtshande ling door dien veldwachter te verrichten) ten en ander te Limmen, is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Mr. van Gigch, advocaat te Amsterdam, ontwikkelde in dezen vijf cassatiemiddelen. Conclusie O. M. 13 Maart. (Hbld) CENTRALE RAAD VAN BEROEP. In de heden (Dinsdag) te Utrecht gehou den openbare terechtzitting had o. m. de uit spraak plaat in de volgende zaken: 2. hooger beroep van N. H. C. R.. ijzerwer ker te Alkmaar, tegen deu itspraax van den Raad van Beroep te Hoogeveen, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, die voorloopige rente naar 25% inv. toekende, aan eischer ingaande 21 Juni 1915 voorloo pig eene rente is toegekend van 0.56% per werkdag naar 30% inv., ter zake van een on geval, tengevolge waarvan zijn linker schou der geheel werd ontwricht en hij aan hoofd, bovenarm en rug werd verwond. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. 2. hooger beroep van H. N. C. R., genoemd onder no. 3 tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Hoogeveen, houdende bevesti- ginfg der beslissing van de Rijksverzekerings bank, waarbij hem ingaande 24 Aug. 1915 voorloopig eene rente is toegekend van 70.47% per werkdag naar 25% inv. De Cen trale Raad bevestigde de uitspraak. UIT HEILOO. De voordracht door het gemeentebestuur alhier opgemaakt ter benoeming eener onder wijzeres aan de Tweede Gemeenteschool luidt alphabetischmej. M. H. van Reiinen te Zij dewind, mei. Ji. J. Kooijman te Alkmaar en mej. A. J. M. Pronk te Hoogwoud. UIT SCHOORL. Zaterdagavond 1. 1. hield de afd. Schoorl- Schoorldam van de bond voor Staatspensi- oneering hare tweede propaganda avond in dit seizoen ten huize van W. Kooij te Groet. Den heer D. de Clercq van Bloemendaal trad als spreker en toonde in een kort doch goed gedocumenteerd betoog de mogelijkheid aan dat de middelen konden worden gevon den voor Staatspensioen; dat wel echter thans gelden bij millioenen gelijk, worden aangewend om de Buitenlandsche vijand te weeren, zoo die mocht komen, doch dat men ALKMAARSC COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1