f Telegrammen van lieden. voor de bestrijding der binnenlandsche, de armoede oo ouden d'ag, bij hen die de teugels van ons landsbestuur in handen hebben nog niet die ruimten blik heeft, die onzen bond •wel wenEchen zou. Een paar tooneelstukjes, t. w. „In eigen hutje" en „Poppenkastje" of „Oud en arm", droegen zeer bij tot een goede propaganda voor het streven der afdeeling, terwijl ze naast een juiste ilustratie der toestanden, zoo als die tot heden bestaan bij armoede op ouden dag, ook tevens de gezelligheid der avond verhoogden. Zij die hunne krachten dan ook aan dit gedeelte der avond, zoo wel willend als altijd, gaven, ontvangen dan ook zeer zeker waardeering. Dat deze propaganda avonden ook werke lijk vrucht afwerpen blijkt wel hieruit, dat sinds de eerste vergadering van dezen winter niet minder dan 130 leden tot de afd. Schoorl -Schoorldam zijn toegetreden. Deze afdeeling verheugt zich dan ook in een bloeiende toe stand, en toont dit door zeer actief te zijn. Ondanks de besneeuwde wegen was de op komst zeer bevredigend, vooral waar men be denkt, dat verschillende leden wel een uur over sneeuw en ongebaande wegen had moe ten gaan om naar Groet te komen. UIT BERGEN. Vanwege de afdeeling Bergen van den Volksbond tegen Drankmisbruik had gister avond in „De Rustende Jager" een vergade ring plaats, waar de heer W. Graadt van Roggen uit Utrecht een lezing hield over het onderwerp „De Poësie van vóór hon- der jaar." De opkomst van het publiek was slecht, slechts een 25-tal personen waren aanwezig. De aanwezigen genoten evenwel van de leerzame en gezellige wijze waarop de spreker zijn onderwerp behandelde. Wegens ongesteldheid van de zangeres moest de opluistering met zangnummers achterwege blijven. DUITSCH VLIEGTUIG GEDAALD. Gisterenmiddag te vijf uur is te Bergha- ren bij Wychen een Duitsch vliegtuig door een defect aan den motor gevallen. Het vliegtuig was bemand door één militair, die geïnterneerd werd en per auto weggevoerd naar Nijmegen. De vliegmachine wordt thans door militairen bewaakt; het is een tweedekker, die uit Duitschland over Beek kwam gevlogen. Hij was in Crefeld opge stegen. KORTE BERICHTEN. Een gedeelte van de passagiers der „Mecklenburg" zijn te Deal geland en in Londen aangekomen. Door de grenswacht is weer een be kend smokkelaar J. Mol van het Heike, neergeschoten. Dertien smokkelaars, ver voerende 360 kilo vet werden aangehouden Een andere smokkelaar werd in den voet ge raakt, doch deze ontkwam. Te Nieuwe Schans zijn gistermiddag in een Duitschen spoorwagen met kunstmest 4 ontsnapte Russische krijgsgevangenen aan gekomen. Zij hadden daarin vier dagen en nachten doorgebracht. Zij worden overge bracht naar Rotterdam. Naar de Tel. verneemt zal aan het personeel der S. S. in dén loop van de maand Maart wederom een extra-weekloon worden uitbetaald. Gisternacht is de 19-jarige A. V. O. te Barger Oosterveen op gruwelijke wijze ver moord. De politie stelt een ernstig onderzoek in. (Tel.) Bij K. B. is ing. 25 Febr. benoemd tot Kon. commissaris bij de Ned Bank, mr. M W. F. Treub. oud-Min. van Fin. Nabij Middelburg is een Duitsche bal zedaald. De inzittenden wisten vermoe- te ontsnappen. Tn den loop van den dag deden de Duit- echers verscheidene partieele aanvallen, die door ons vuur en door tegenaanvallen werden afgeslagen. T enwesten van het fort Donaumont had een gevecht van man te gen man plats, waarbij de vijand uit een kleine reduite, welke hij bezet had, werd verdreven. In Woeuvre mislukten twee aan vallen bij Veraes volkomen. In Lotharin gen was de Fransche artillerie zeer actief. In de Argonne beschoot onze artillerie de wegen, welke in het bezit zijn van den vij and. STADSNIEUWS. Bloten. Na de stralende warmte van het ada gio werd het wonderfijne allegretto, de derde satz, met het pikante Russische thema, uitne mend tot zijn recht gebracht en de daarop volgende finale in een aan het slot impetueus en bijna dtelirant presto droeg een waarlijk meesleepend karakter. De Maasbode was niet minder vrijgevig met haar lof over d;t eensemble: „De knappe kwartettisten zijn nu een Ka- merm uziekens em b le geworden, dat men noe men mag. Hun spel toch geschiedt met tref fende securiteit, dank zij eerst voorzeker hun feillooze techniek. De ontwikkeling van klank Ion delij OORLOGSWINSTEN-BELASTING. 's-GRAVENHAGE. 29 Febr. Nader kan worden bevestigd', dat in het ontwerp oorlogswinstenbelasting een heffing van 25% van de gemaakte oorlogswinst wordt voorgesteld. Wij vernemen, dat het de bedoeling is de over 1915 behaalde winst te regelen met de winst van 1913. Vennootschappen of particuliere personen dlie oorlogswinsten hadden gemaakt zullen onder deze belasting vallen. VERKOOP KAAS EN BOTER. 's-GRAVENHAGE, 29 Febr. De Mi- uister van Landbouw bepaald dat de maximumprijzen voor verkoop van kaas en van boter, vastgesteld bij zijn beschik kingen van 31 Januari 1916 voor Febiu- ari, ook voor de maand Maart 1916 zullen gelden. VL1EOTOCHT. AMSTERDAM, 29 Februari. Zeven vliegtuigen maakten een tocht van Soes- terberg naar Oilzerijen. Ze zullen van middag terugkeeren. VI„rvr VLIEGMACHINES BIJ VLISSINGEN. VLISSINGEN, 29 Februari. Hier zijn 12 vliegmachines gezien van onbekende nationaliteit, koersende westelijk. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 29 Februari. Officieel. Weste lijk front. De groote artillerie-actie hield op vele plaatsen aan. Ten O van de Maas bestormden wij een klein pantser- werk ten N. W. van Douaumont Her haalde pogingen tot aanvallen van den vijand werden in den aanvang gesmooid In Woevre trokken onze troepen door Dieppe Abaucourt Blancée en zui verden het uitgestrekte boschgebied ten N O. van Vatronville en Haudiomont van vijanden en namen in dapperen stormaan val Manheulles en Champtot. Wij telden 220 officieren en 16575 man aan onge- wonde gevangenen. De buit bedroeg 78 vuurmonden, waaronder vele zware van de nieuwste constructie, 86 machinegewe ren en een nog niet te overziene hoeveel heid materiaal. Bij de houtvesterij This- ville ten N. O. van Badonviller werden vooruitspringende gedeelten der Fransche stellingen aangetast en genomen. Een groot aantal gevangenen viel hierbij in onze handen. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS. 29 Febr. Avondoommumque Ten noorden van Verdun is de wederzijd- sche artillerieactie nog zeer hevig, behalve ten westen van de Maas waar het bombar dement van den vijand eenigszins afneemt 33e VERRANTWOORDING. Kaasfabriek „de Goede Verwachting" te Groot Schenner 30. Met het verantwoorde bedrag ad. 16146.58 in totaal 16175.58. VERPLAATST. Met ingang van den lsten Maart wordt de heer N. R. T. van Binsbergen, rijksklerk 2e klasse, van het kantoor Bolsward overge plaatst naar de inspectie Alkmaar. GESLAAGD. Gisteren slaagden te Utrecht voor het exa men Nuttige Handwerken de dames T. en N. Balder, beiden van Broek op Langendij, leer lingen van Mej. M. A. Nierop alhier. BENOEMD. Tot reserve-tweede luitenant bij de infan terie is benoemd de heer J. J. Siezen, alhier. DISTRIBUTIE VAN LEVENS MIDDELEN. Wij ontvingen het volgende verslag be treffende de distributie van levensmiddelen in de gemeente Alkmaar. Brood en meel. Op 25 Mei 1915 nam de distributie hiervan een aanvang. Spoedig bleek, dat hiermede in een behoefte werd voorzien. Het aantal uitgereikte broodkaarten bedroeg in November 1915 on geveer 2900 en thans is dit cijfer nog 2580. Voorts zijn nog uitgereikt 30 meelkaarten Op drie na, verklaarden alle bakkers zich bereid, zoogenaamd regeeringsbrood te bakken en is door hun tot heden reeds 310.000 K.G. ongebuild tarwemeel (6200 baaltjes) tot brood verwerkt Groenten. Op 12 November 1915 be gon de distributie van versche- en inleg- groenten. Ook deze maatregel vond blijkbaar bij de ingezetenen een goed onthaal. Bijna alle groentenhandelaars verklaarden zich bereid, regeeringsgroenten te verkoopen en tot he den is reeds aan laatstgenoemden verstrekt: 15700 K.G. roode kool, 9750 K.G. gele kool, 46400 K.G. uien. 10650 K.G. knolrapen. 11700 K.G. wortelen, 54 vaten inleggroen- ten. Peulvruchten. Tot heden zijn aan verschillende grossiers binnen deze gemeen te, door tusschenkomst van het Gemeentebe stuur, verstrekt: 140 balen bruine boonen, 170 balen groene erwten. Alle ingezetenen kunnen deze peulvruch ten bekomen bij hun winkelier, daar bijna alle kruideniers deze in voorraad hebben. Gesmolten rundvet. Door tus schenkomst van het Gemeentebestuur werd van regeeringswege verstrekt 1500 K.G. ge smolten rundvet, om dat te doen verstrekken aan de armste gezinnen binnen deze gemeen te. De verkoop hiervan geschied geheel belangloos door den heer D. Luiting. Boter. Van regeeringswege wo-rdt voortaan aan handelaren in boter, die te kennen hebben gegeven dat zij tegen markt prijs geen boter kunnen betrekken, door tus schenkomst van het Gemeentebestuur boter verstrekt. Tof heden zijn op deze wijze reeds 190 vaten boter aan de handelaren verstrekt. ONS SNEEUWFEEST. De winners zijn hun prijzen komen ha len een moest er school blijven en kon dus niet op het appèl verschijnen, maar we hebben- zijn boekwerk maar aan een broertje gegeven. Opgetogen verlieten de jongens en meisjes ons bureau Het waren: le prijs: Wietze van der Laan, Bemhard Rutgers, Jacques Vlaanderen; 2e prijs: Teunis en Trijntje Beers; 3e prijs: Jozelf van Kessel, Jan Ober, Willem en Piet Worm; 4e prijs: Louis, Willem'en Theo Ooms, Si mon Hoogland; 5e prijsJobfin Strang, Niesje Landman, Pier, Sjoerd en Sietske Fopma; 6e prijs: Jan Bos en Arie Modder. Van den heer Butter ontvingen we een tweetal uitnemend geslaagde foto's van de moderne dame. De heer Blokker, de be kende beroepsfotograaf, zond ons een keuri ge serie van k\ het vervaardigde militaire werk; op verschillende foto's staan de ers der werkstukken er naast; doen zij met de grootste fraaiheid plaats vin- doorloopend imponeert hun voordracht door fijnheid van kleur, door sentiment en loorloopend imponeert hun voordracht ma- VERZAKKING VAN DE WALMUUR Hedenmorgen verzakte plotseling een 15 k 20 Mr. lang gedeelte van tien walmuur aan de Oude Gracht, waarop al ruim 30 jaar de steenen opgetast hadden gelegen, die voor de werkzaamheden in het daarbij lig gende stadsdeel noodig waren. De oorzaak moet hierin gezocht worden dat de slappe, doorweekte ondergrond den last van muur plus steenen niet langer kon dragen. Maat regelen zijn getroffen opdat de verzakking, de muur is op die plaats ongeveer 20 cM naar voren geschoven, zich niet verder kan uitbreiden. HET HOLLANDSCH STRIJKKWARTET. Vrijdagavond zal het HollandSch Strijk kwartet, samengesteld uit leden van het Am sterdamsche Concertgebouw-orkest, in de Harmonie optreden. Dat dit kwartet zeer hoog staat blijkt wel uit de verslagen van el ders in ons land gegeven concerten. De Nieuwe Rot. Crt. schreef 16 Nov. 1915 Hetgeen het viertal heden opnieuw gepres teerd heeft, vervulde inderdaad wel met met groote bewondering. Zoowel in het F-dur quartet van Mozart als in het tweede der Ra- soemoffski-quartetten van Beethoven (in E kl. terts) was het samenspel van superieure hoe danigheden. In Mozart's quartet werd de stijf, waarin dit meesterstukje van subtiele kunst geschreven werd, vol delicate wendin gen en steedis verrassend door zijn eenvoud en reinheid, bijzon-dier goed benaderd. In Beethoven troffen bovendien de losheid en le- ngheid, die elke schoolsche opvatting buiten- gracie, door welgekozen schakeeringen." De muziekrecensent van het Utrechtsch Nieuwsblad bleek eveneens bekoord: Hoe innig mooi heeft dit viertal Beetho ven's kwartet op 59 No. 2 ten gehoore ge bracht, hoe schitterend kwamen hier de voor treffelijke kwaliteiten van de jonge kunste naars uit. Aandoenlijk mooi was de voor dracht van het Adagio, licht en fijn klonk het Allegretto, tintelend en energiek de finale. Ja dit Beethoven-kwartet is het glanspunt van den avond geweest. VEREENIGING VOOR VROUWEN KIESRECHT. In de groote zaal van de Harmonie verga derde gisteravond de afdeeling Alkmaar van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Ge sproken werd door de heeren Th. M. Kete laar en Dr. J. van Leeuwen, leden der Twee de Kamer, en Mevr. Mr. BakkerNort. De uitstekend bezochte vergadering werd geopend door de presidente der afdeeling Alkmaar, mej. E. v. d. Hoeven, die mededeel de, dat mevr. dr. Aletta Jacobs verhinderd was om mede te komen spreken. Spr. wees op het feit, dat de vrouwenkiesrechtbewe ging zoo bloeit. Ook Kamerleden werken mede om het vrouwenkiesrecht te propagee- ren. Spr. constateerde, dat ook tegenwoor dig tegen het vrouwenkiesrecht wordt ge werkt en wel uit Zeeland, Den Haag en Haarlem en gaf het woord aan Mevr. Mr. Bakker—Nort, die den aanwezigen toeriep: helpt ons, om den oogst, die te rijpen staat, in te halen. We weten, dat wanneer de oogst te laat zou binnengehaald worden, dan arbeid van jaren verloren zou gaan. Op het oogenblik, nu het vrouwenkiesrecht in zoo'n nieuw stadium is getreden, moet er geholpen worden. We zijn ingegaan in de practische politiek, nu de grondwetsherzie ning met de regeling van vrouwenkiesrecht in de Kamer zal komen. Heel spoedig zal dat geschieden. En wat geeft de nieuwe grondwet? Wegneming van de belemme ring van het vrouwenkiesrecht, waarvoor de vereeniging al zoo krachtig gewerkt heeft. Er is dus iets gewonnen, maar genoeg is het niet. De genoegzaamheid van dit voorstel kan niet aangenomen worden. Wij willen meer, aldus spr. Wij willen volkomen ge lijkstelling van man en vrouw. We zien, dat bij de komende grondwetsherziening, aan alle mannen ineens het kiesrecht wordt gegeven, ook aan de vroeger uitgeslotenen. Er is een groote onrechtvaardigheid. De vroeger uitgesloten mannen hadden in ieder geval een vertegenwoordiger van hun sekse vroeger, maar de vrouwen zullen in het ge heel geen vertegenwoordiging krijgen. Het is mogelijk, dat de gewone wetgever, die de riesrechtkwestie in de hand krijgt, het kies recht voor de vrouwen zeer beperkt of mis schien in het geheel nog niet aan hen gééft. Daar moeten we maar op wachten. Spr besprak- den vorm, waarin de gewone wet gever het kiesrecht aan de vrouw kan ge ven. Volgens spr. zal hij niet het kiesrecht alleen aan de ongehuwden of alleen aan de gehuwden kunnen geven. Elke beperking, de Minister van Binn. Zaken heeft dat ook zelf gezegd, is een onrechtvaardigheid. Als hij dat meent, dan moet hij ook dfe conse quentie daarvan ten opzichte van de vrou wen aanvaarden Nu krijgen die alleen maar het recht in de grondwet vastgelegd om verkozen te worden. Dat lijkt wel veel, maar het is inderdaad niets. Veronderstel, dat de wet er eenmaal is, zou dan een vrouw worden gekozen door de mannen? Spr. ge loofde dat niet. En werd1 er een gekozen in de volksvertegenwoordiging, dan zou ze nog niet de vrouwén kunnen vertegenwoor digen want haar mandaat is geheel afhan kelijk van de mannen. Spr. bleef er bij, d'at de verkiesbaarheid zonder kiesrecht van nul en geene waarde is voor de vrouwen. Spr. vergeleek Nederland' met andere star ten waar het vrouwenkiesrecht wel inge voerd is en kwam tot de conclusie dat ons land zeer achter is ten opzichte" van de rechtspositie der vrouw. Spr. ging de historie na van den strijd voor vrouwenkiesrecht en wees op het ver schil in positie, die de vrouw vroeger en nu in de maatschappij innam. De vrouw is nu meer op de arbeidsmarkt. Vooral in het buitenland kunnen we op het oogenblik waarnemen op welk verschillend gebied de vrouwen arbeiden. En ze voldoen in alle werk. Maar de drijfveer tot dat vrouwen werk is geen goede De vrouw wordt er toe gedwongen öf door de slechte positie van den man of door andere oorzaken. Maar vrijwillig doet ze niet het werk voor de mannen. Liever wijdde ze zich aan haar huishouden. En nu is merkwaardig, dat in de wetgeving zonder en over" de vrouwen door anderen wordt gehandeld. De mam nen bespreken zaken in het parlement, die geheel tot het terrein der vrouw behooren Spr. kwalificeerde het Burgelijk Wetboek als een zeer onrechtvaardig boek en besprak het artikel, waarin de vrouw geboden wordt haar man te volgen. Ook andere bepalingen van het B. W. behandelde spr. en keurde ze als zeer onrechtvaardig af. Wij kennen in onze wet ook niet de gemeenschap van goe deren. De mannen zijn immer baas over de goederen der vrouw. De huwende vrouw kan gerust zeggen: al wat van mij is, is ook van u, en wat u toebehoort, is niet van mij. Spr. keurde ten sterkste af de lagere salaris sen van vrouwen dan van mannen in ver schillende betrekkingen. Merkwaardig is, dat de mannen het er zeer roerend over eens zijn, dat dat alles onrechtvaardig is, maar ze doen er niets voor om het te verbe teren. Er zijn altijd weer andere zaken, die veel urgenter zijn. Maar op sociaal gebied wordt er door de mannen ook al te weinig gedaan. De hulp der vrouwen is ook op dit gebied noodig. Besprekende de argumenten, die tegen vrouwenkiesrecht worden opgeworpen, wees de spreekster op de uitspraak van den min.- pres., dat het vrouwenkiesrecht ter bevorde ring van het staatsbelang zou zijn. Hij be weerde echter bang te zijn, dat door het kiesrecht de natuurlijke functie van de vrouw zou worden verzwakt. Spr. vond dat argument heel erg gezocht. Het lag er dik op bij dit argument. Spr. meende, dat juist de natuurlijke functie der vrouwen zou worden versterkt. Het kiesrecht hebbende zou zij juist werken kunnen voor de hygiëni sche zaken en voor de zorg der kinderen, ouden en armen. Spr. wees er op, dat in landen waar het vrouwenkiesrecht is inge voerd, de kindersterfte sterk vermindert. Het argument van den minister-president 's dus dwaasheid. Hij is meer bevreesd voor de verdeeldheid over de vrouwenkiesrechtkwes tie. En nu is het de plicht van allen om die verdeeldheid te doén wijken. Spr. had het nog over verschillende argu menten, die tegen het vrouwenkiesrecht wor den aangevoerd en hief die door tegenargu menten op. Ten slotte wekte spreekster alle aanwezigen op hard mede te werken tot het verkrijgen van het kiesrecht voor de vrouw. Als tweede spreker voerdé daarna het woord Dr. J. van Leeuwen, die den politie- ken kant van het vrouwenkiesrecht besprak Minister Rink stelde in '05 voor het blanco artikel in de grondwet ten opzichte van het mannenkiesrecht, maar zijn ministerie viel in '07 en met hem het blanco-artikel. Fïet ministerie-Heemskerk kwam er, gelukkig, niet toe om de kiesrechtkwestie op te lossen Dat was gelukkig omdat daardoor de actie in ons land tijd had te groeien en nu zijn we zoover, dat het vrouwenkiesrecht vrij wel zeker zal binnenkomen. Een Staatscommissie werd gevormd en het is interessant kennis te nemen van het geen er over gezegd werd. De heeren Druc- ker en Oppenheimer spraken zich in een no ta uit voor algemeen kiesrecht. Baron Van der Feltz zeide in een nota kiesrecht voor ongehuwden, gescheidenen van tafel en bed en weduwen te willen! Dat was nog in 1910. De Staatscommissie wist geen op lossing. Spr. ging na de voorstellen, die later, vóór de verkiezingen van '13, ter tafel kwa men. Er werd echter niet vóór de verkie zingen vastgesteld wat ten opzichte van het vrouwenkiesrecht werd gewild. Alleen het Concentratie-program sprak zich er voor uit- - We kregen daarna het ministerieCort v. der. Linden, dat het als haar taak verklaarde te beschouwen de gevraagde grondwetsher ziening en andere zaken, door den volkswil gevraagd, te verwezenlijken. Dat was haar grond van bestaan. Er is met dit ministerie kans, dat vrouwenkiesrecht nu verkregen wordt. De Bond voor, Vrouwenkiesrecht heeft in een adres aan de 'regeering een klein beetje willen tegenwerken. Dat adres droeg geen datum, daarom wilde spreker het maar als een oud inzicht kwalificeeren. En ge lukkig teekende de bond later het adres van den Algemeenen Vrouwenraad aan de re geering om grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Het beste is nu maar, dat overal, ook in Alkmaar, Bond en Veree niging en alle voorstanders, samenwerken om het kiesrecht voor de vrouwen te propa- geeren. Spr had met zijn betoog willen aantoo- nen, dat op het oogenblik de tijd voor het vrouwenkiesrecht gunstig is. Veel werke lijk principieele tegenstanders zijn er niet De Roomschen zijn er niet tegen; dat bleek wel uit een geschrift van prof. Angenent van Warmond en uit andere feiten. Een man als de heer De Savomin Lohman heeft ook herhaaldelijk gezegd, niet tegen vrouwen kiesrecht te zijn. Enkele A. R. zijn er tegen en enkele Vrij-Liberalen. De laatsten zullen wel meegekregen worden. Spr. wekte ten slotte op, de goede gele genheid te baat te nemen en allen, mannen en vrouwen, samen te werken in de propa ganda voor het vrouwenkiesrecht. De heer Th. M. Ketelaar, die vervolgens het woord verkreeg, beaamde geheel hetgeen de vorige sprekers hadden gezegd over den gunstigen tijd, waarin we 'ten opzichte van het vrouwenkiesrecht zijn, Dit zittende ka binet wil arbeiden voor het algemeen kies recht. Spr. las uit een Memorie van Ant woord voor, wat Minister Cort van der Linden heeft gezegd over de kiesrechtkwes tie. Hij zeide, dat er geen enkele rechts grond is om den een te geven, wat aan den ander geweigerd wordt. Maar toch past hij het niet ten opzichte van de vrouwen in zijn geheel toe. Wat de Minister zeegt ten op zichte van het vrouwenkiesrecht is erg zwak. Hij wil de mogelijkheid van vrou wenkiesrecht alleen maar in de grondwet vastleggen. Spr. was ervan overtuigd, dat door hetgeen de Minister gezegd heeft, de beweging van het vrouwenkiesrecht juist gesteund wordt. De vrouwen, die eerst laks waren, zijn nu wakker geworden. De Minister wil eigenlijk wachten tot men komt. Maar hij moest zelf wijzen op de duizenden, die vragen. En doet hij het niet, dan moeten de Kamerleden het doen. Maar, vroeg spr., zou er een meerderheid gevonden kunnen worden bij de behandeling der grondwetsherziening? Spr. wees in verband met deze vraag op het feit, dat de meeste Kamerleden voeling houden met de kiezers. De onderteekenaren van het Con centratie-program zijn principieel voor het vrouwenkiesrecht. En spr. meende, dat op het oogenblik de kansen goed zijn. Er wordt ook hard gewerkt voor de zaak. Spr. was voor, dat de kwestie van het algemeen ping van deze vergadering. Spr. noemde een aantal hoogstaande geestelijken uit Ame rika, Engeland en Frankrijk, die zich uit spraken voor het vrouwenkiesrecht. Die wis ten het zeker niet zoo goed als de redacteur van „Ons Blad," die zoo goed meende te zijn door de advertentie te weigeren. Spr. geloofde niet, dat veel R. K. Kamerleden zoudten tegenstemmen. Merkwaardig is, dat Minister Cort van der Linden, over het passieve vrouwenkies recht zoo weinig zegt. Hij meent, dat er geen reden is om de vrouwen dat te onthou den. Maar met het passieve kiesrecht wordt de vrouw dus als lid van de Prov. Staten gemachtigd om een lid van de Eerste Kamer te kiezen! Het vrouwenkiesrecht hebben we hier in geen enkel opzicht. Wel zijn vrouwen in enkele polderbesturen verkozen, maar ove rigens is er hier niets van die zaak. De Noorsche Staten hebben vrouwenkiesrecht en ondervinden daarvan de zegenrijke ge volgen. Spr. noemde als prachtig voorbeeld de staat Wyoming in Noord-Amerika. Voor 20 jaar had het reeds vrouwenkiesrecht, maar was nog een territorie en geen staat. Het verzocht aan de Centrale Regeering te Washington tot staat te worden verheven; dat wilde men toestaan indien het 't vrou wenkiesrecht wilde laten varen. De verte genwoordigers van Wyoming verklaarden toen liever nog 100 jaar te willen wachten met de verheffing tot staat dan het voor recht van vrouwenkiesrecht los te laten. Mi nister Sheddon van Nieuw-Zeeland, die bij de invoering van het vrouwenkiesrecht al daar nog tegenstander was. is nu scherp voorstander en verklaarde, dat het heilzaam voor het land zal werken. En waarom, zei de spr., zouden we hier in Holland nu niet het vrouwenkiesrecht kunnen verkrijgen. Spr. constateerde den vooruitgang van de idee van vrouwenkiesrecht en wees er op. dat thans duizenden vrouwen medewerken om der overtuiging wille. Minister Cort van der Linden moet er ook toe komen te zeg gen, dat er ook voor de vrouwen geen grond is om haar het kiesrecht te onthouden evenals hij dat ten opzichte van de mannen heeft gezegd. Kiesrecht moet er zijn voor mannen en vrouwen en allen moeten mede- arbeiden besloot spreker. De redevoeringen werden alle hartelijk toegejuicht. De presidente sloot de vergadering met een woord van dank aan de spreekster en de sprekers. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. D. v. D., hofmeester te Schoten, 12 maan den gevangenisstraf. M. de L., veehandelaar te Watergraafs meer, 30.boete subs. 20 dagen hechtenis. P B en N. B., arbeiders te Castricum, elk 14 dagen gevangenisstraf. H. K., stucadoor te Hoorn, 1 maan gevan genisstraf. M. P., schipperknecht te Oudkarspel, 10 boete subs. 1 maand tuchtschool. D. W. en K. D., arbeidersknechts te Opper does, 14 dagen gevangenisstraf elk. K. de B., visscher te Urk, 1 maand gevan- enisstraf voorwaardelijk met proeftijd van jaar. H. P., visscher te Urk, ƒ15 boete subs. 10 agen hechtenis. C. de B., schipper te Urk, 1 maand gevan genisstraf. J. W., visscher te Urk, 1 maand gevange nisstraf. J. M. T., huisvr. van A. de W., te Uric, 1 subs. 1 dag hechtenis. A. T., R., visscher te Urk, vrijgesproken. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 21 tot 26 Februari zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 65 kuipbaden, 78 regenbaden le klas, 242 regenbaden 2e klas. Te samen 385 bdaen. INGEZONDEN STUKKEN. er mannen- en vrouwenkiesrecht nu maar recht op het doel af ging. De zaak moet nu heelemaal opgelost worden. Spr. ging na de partijen. De A R. zijn er alleen tegen. De C. H. Nederlander heeft zich meermalen uitgesproken voor vrouwen kiesrecht. De R. K. zijn voor een (teel er voor. Spr. had tot zijn groote verbazing gehoord, dlaf het hier verschijnende Kath. blad „Ons blad" de advertentie geweigerd had die opgegeven werd voor de bijeenroe- VAN LENE NIEUWE DOORBRAAK (ZONDER INGEZONDEN STUKKEN). Als 't buiten wintert, dan trekken ae man nen van „Baas Floek," bruin gepnowd, neus- warmertjes in de mond, met bijl en Hakmes gewapend de Hout in. En in de lanen en laantjes, waarin zij s zomers in statige, rustige houding „kan tjes afsteken" of harken, plechtig en in har monie met de stille omgeving, daar trekken zij ze nu in met forschen tred en dra dringt net klinkend geluid van de bijl tik-takkend door de stilte van hét woud in ruste. Dan strijken zij neer de stammetjes van het on derhoud, door het wijs besluit der Plant soen-Commissie aangewezen voor „de jaar- lijksche houthak," tot algemeen vermaak en nuttige uitspanning van de in ristjes van vier of vijf rondwandelende renteniers van buiten die dagelijks met hunne „ik-heb-de-tijd'-aan- me-eigen" stap, voor de koffie plichtmatig hunne rondgang houden. Als de Heeren er genoeg van hebben en naar de groote Laan trekken, om de trotsch van ons Volk, de ruggesteun van ons onaf hankelijk volksbestaan, te zien „afexercee- ren dan komen nieuwsgierige meesjes neer strijken op de neergevelde stammetjes en 't gaat er, zooals Gezelle zong: „tak-op, tak- af, tak-uit, tak-in, tak om," als konden zij maar niet begrijpen, waarom de stammetjes, die recht -op moesten staan, zoo smadelijk Als 't buiten wintert, is het mooi in onze Hout, als wij langs de bladierlooze boomen door zijne lanen wandelen en „de mannetjes van Baas Hoek" er bedrijviger zijn dan ooit. En als er dan boomen vallen, dan zijn wij niet meer zoo bang als een jaar of wat gele den, want wij weten bij ondervinding, dat Paul Kruger's woord ook op de Alkmaar- sche Hout van toepassing is: „Alles zal rech kom." De „bruin-gepilowden" hebben in de laat ste jaren ons heel wat verrassingen bereid- Prachtboomen, waarvan met recht gezegd mocht worden, dat men „door het bosch de boomen niet kon zien" zijn „vrij-gehakt" en zijn nu de trotsch van onze Hout. Maar er waren er zoovelen, dat ze niet allen in eens te voorschijn konden worden gebracht en menig wandelaar in de Hout, heeft er wel licht nooit erg in gehad', dat wij in de na bijheid van onze mooie Begraafplaats, eens genoemd ..de aantrekkelijkheid voor vreem- m n-PQfpn ^tiiPVPn

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2