DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. M liet Wfflii Ifóioptaffl. No. 51 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, Ir. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. NJ. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERNls. COSTER tf ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. WOENSDAG 1 MAART TER ZEE. ALKMAAR, 1 Maart Er is niets nieuws van Verdun. Het laatste Fransche communiqué meldt, dat het bombardement minder hevig dan de voorafgaande dagen voortduurt en dat er gisteren in den loop van den dag geen enke le infanterieactie heeft plaats gehad. De Duitschers trachten, het gewonnen terrein te versterken, dat de Franschen hen daarbij niet met rust laten, laat zich denken. Zoo krijgt men artillerie-actie op groote schaal en hier en daar kleinere infanterie-gevechten van plaatselijke beteekenis. Het Fransche middag-communiqué stelt voorop, dat de met dichte troepemna$sa's uitgevoerde aanval der Duitschers op Ver dun «riet geslaagd is, dat de Duitschers sinds drie dagen ten noord-oosten van de stad op hetzelfde punt staan en niet meer vooruit kunnen, dat verscheiden Duitsche aanvallen in de buurt van Douaumont werden afgesla gen, dat Duitsche aanvallén om af te leiden werden gedaan ten oosten van Verdun en in Woëvre, dat daarbij het dorp Manheulles werd genomen. Met Duitsche legerbericht van gisteren gewaagt het allereerst van een krachtige ac tiviteit der artillerie, welke op verscheidene punten aanhield, zegt, dat een kleiüe pant serversterking ten noord-westen van het dorp Douaumont werd bestormd, dat Fran sche aauvalspogmgen in deze streek werden gesmoord in de ontplooiing, dat in Woëvre voortgerukt werd, dat Manheulles genomen werd en het 4 K.M zuidelijker gelegen Champion, dal et 228 officieren en 16.575 man gevangen genomen werden, 78 kanon nen en 86 machinegeweren buitgemaakt wer den in het geheel we! te verstaan. Het is zeer de vraag, of de aanvallen ten oosten der stad wel, louter afleidmgspo- 'gmgen zijn. Immers ook door deze aan vallen wordt de vesting genaderd en het is niet te voorzien wat van deze nadering in het Oosten de gevolgen zullen zijn nadiat in September 1914 een aanval uit het zuiden mislukte en in Februari 1916 een aanval uit het noorden tot staan is gebracht, is het geenszins onmogelijk, dat in Maart 1916 een aanval uit het oosten wordt beproefd. Over het gebeurde in de Champagne krij gen we niets nieuws te hooren tusschen Soissons cu Reims heeft thans de Fransche artillerie Duitsche stellingen beschoten en bij heuvel 19.) Duitsche verdedigingswerken vernield. Gold het hier een diversie-poging of een klein onderdeel van een algemeen Duitsch offensief? Van Franschen kant verwacht men oplaai- ïng van den strijd op verschillende punten. Er heerscht nieuwe artilieristische bedrijvig heid of het noorderfront, dorpen als Béthu- ne, Souchez, St. Eloy, brokkelen geregeld af en worden ruïnes, maar de militaire betee kenis van deze plaatsen wordt ook steeds geringer. Vliegers der verbondenen moeten hebben waargenomen, dat de Duitschers zich hier versterken, in het midden wordt echter gelaten of dit geschiedt om zelf wel dra te kunnen aanvallen, dan wel om zich voor te bereiden op een verwacht offensief dei—entente. Om Lens concentreert zich ca valerie, doch de Engelsche kanonnen moeten zeer ernstig de beweging der Duitschers be lemmeren. Van Duitschen kant wordt ge meld, dat men een legerorder van generaal Joffre heeft gevonden, waarin de Fransche opperbevelhebber d.d. 31 Januari 1916 er op wijst, dat de tegenstander herhaaldelijk bij kleine plaatselijke aanvallen succes te behalen en te behouden wist. Dit drukt de stemming van het leger en dat mag niet, het tijdperk van afwachten mag er niet een wor den van werkeloosheid, de Duitsche opera ties moeten worden voorkomen en afgesla gen en wel door, zonder de infanterie aan te groote verliezen bloot te stellen, de zware, veld- en loopgraven-artillerie telkens zoo snel mogelijk in actie te brengen. Uit de Fransche pets spreekt vertrouwen. Men is overtuigd, dat men den toestand be- heerscht en het Duitsche Qffensief thans overal gerust kan afwachten. „De Duit schers hebben het eerste voordeel verloren, dat, aan hem behoort, die het juiste uur af wacht", zegt de „Echo de Paris". „Ons front is thans bevestigd, wij kunnen den strijd voeren, zooals wij willen, en met groot vertrouwen kunnen wij de toekomst tegemoet zien." En ook in Londen is men vol goeden moed.. Zoo schrijft de „Manchester Guar dian": „De overwinning, die de Fransche troepen bij Verdun hebben behaald is van bet allerhoogste belang en zal, wordt ze doorgezet, op één lijn wor-' den gesteld met den slag aan de Marne en den slag voor Calais, als een van de beslis sende slagen in den oorlog. Weliswaar heb ben de Franschen uog niet al het door de Duitschers vermeesterde terrein heroverd, doch de poging om Verdun zelf te vermees teren is mislukt en zal een noodlottige mis lukking kunnen blijken." Ter zee is de Fransche hulpkruiser „Pro vence II", die voor troepentransporten naar Saioniki werd gebruikt, in de Middellaud- sche Zee tot zinkeu gebracht. Van de 1800 opvarenden zijn vermoedelijk 870 gered. Hoe deze hulpkruiser tot zinken -werd ge bracht (binnen 14 minuten geschiedde dit) ts tot dusverre nog niet bekend geworden. In de Theemsmond werden door onder zeeërs twee Fransdie hulpkruisers met elk 4 kanonnen aan boord, zegt het Duitsche be richt, bestemd voor Havre, en een Engelsch wachtschip tot zinken gebracht men weet, dat de nieuwe faze in den onderzeeërs oorlog begonnen is. Eerst heden erkent men van Duitsche zijde de dwaze vergissing, dat men den 8sten Fe bruari in de Middel landsehe zee niet het slagschip Suffren, maar den kleinen pantser kruiser Admiral Charuer heeft getorpilleerd. a M DE STRIJD BIJ VERDUN. Een correspondent van de Petit Parisleu, die zich blijkbaar op een gevaarlijken waar nemingspost bevond, geelt een beschrijving over het inleidende bombardement bij Ver dun, waaraan het volgende is ontleend: „Daarginds in het dal trekken donkere massa's op over het met sneeuw bedekte ter rein. Het is de Duitsche infanterie, die in gesloten formatie door het dal komt, om aan te vallen. Wij telefoneeren aan de batterijen en het bal begint. Het is een iielsch gezicht. In de verte in het dal en op de hellingen spreiden regimenten zich uit en, terwijl zij zich ontplooien, stroomen vtrsche troepen toe. Er fluit iets over onze hoofden heen. Het is onze eerste granaatkartets, die onder weg is. Zij valt recht midden in de vijandè- lijke infanterie. Wij telefoneeren, om onze batterijen den treffer te melden en het wordt een zondvloed van zware projectielen ovei den vijand uitgestort. Zijn toestand wordt hachelijk. Door een kijker kan ik zien, dat de soldaten als verdwaasd en met aarde en bloed bedekt op eikaar vallen. Wanneer de eerste golf van den aanval gedecimeerd is, is de grond met hoopen lijken bedekt. Maar de tweede golf komt al aanzetten en tracht vergeefs door ons vuur heen te komen. Zij wordt teruggedreven en opnieuw door ons vuur ontdekt. Opnieuw ploegen onze pro jectielen verschrikkelijke gapingen in hun gelederen. Niettemin blijven de Bodies als een leger van ratten, ondanks onze „inanni- tes" (zware projectielen), oprukken. Dan barst onze zware artillerie in verwoedheid los. Het geheele dal verandert in een vul kaan en de uitgang ervan is verstopt door een dam van lijken. Na een reeks van derge lijke aanvallen werd hoogte 345 in het front van Douaumont ten slotte vermeesterd en bruiste het bloedige getij van den slag aan den voet van de hoogte van Douaumcnt. Hier worstelde de infanterie, in den eenen aanval na den anderen, tegen de hellingen op, om weer weg te smelten onder het mee- doogenlooze vuur van de Fransche artille rie, tot ten slotte de zevende golf van aan vallers, het 24ste Brandenburgsche regiment op den top en in het fort, dat hem bestreek, bracht." Het „Journal" deelt de volgende nadere bijzonderheden mede omtrent het, gevecht in het Bois des Caures, dat, zooals het blad zegt, eindigde met de totale vernietiging van een Duitsche divisie. Ten noorden van Verdun, even boven Beaumont, ligt het Bois des Caures. Dit is een punt, dat de Duit schers buitengewoon gaarne in hun bezit zouden hebben. Er waren daarom alle noo- dige maatregelen genomen, om hen daar eene warme ontvangst te bereiden. Terwijl de Fransche troepen in groote getalsterkte aan den zoom van het bosch den vijand op hielden. legde een luitenant der genie met zijne manschappen in het bosch een groot aantal mijnen. De Duitschers deden voort durend krachtiger pogingen om deze positie te nemen en drongen, meer dan eene divisie sierk, op. Onze poilii's trokken zich in het bosch terug en de Duitschers, overtuigd dat zij vluchtten, drongen triomfkreten slakend het bosch in om ze te achtervolgen. Toen de laatste Fransche soldaten het bosch verlaten hadden, drukte iemand, die ergens post had gevat, op een knop, die met de electrische geleidingen ui verbinding stond. Plotseling werd uit de richting van het Bois des Caures eene geweldige knal ge hoord en boomen, waartusschen vreemde ge daanten, sprongen in de lucht. Er werden vreeselijke kreten gehoord, waarna de stilte des doods heerschte. Bijna het geheele bosch was door eene reeks mijnontpioffingen vernield en de geheele Duitsche divisie was vernietigd." De bijzondere correspondent van de Köln. Ztg., die op het gevechtsterrein van Verdun heeft vertoefd, seinde over de jongste gevech ten: Onder dekking van een dichte sneeuw jacht vuurde de Duitsche artillerie onophou delijk op de hoogtenreeks. Van Douaumont tot Cote de Froide woedde de voornaamste strijd, waartegen een zwaar Duitsch vuur samengetrokken was. Een voqrtd'urende ont wikkeling van rook verried branden. Ten W. van Douaumont woedde, naar uit het flitsen van vijandelijke granaatkartetsen op te maken viel, een mfanterie-gevecht. De vij andelijke artillerie hield zich blijkbaar alleen bezig met de voorste gevechtsljnie en scheen tegen de achter het front vurende Duitsche artillerie machteloos. De correspondent kon door een kijker de branden, 'die te Verdun ontstonden, waarnemen. Ook haar het zuidwesten toe en verder weg tot aan de overzijde van de Maas in de richting van de bij Vacherauville gelegen verdedigingswer ken woedde de strijd. Uit het groote Duitsche hoofdkwartier werd bericht d.d. 27 Febr.. Het dal.der Maas is op vele plaatsen over een groóten afstand overstroomd. De op de hoogten gelegen bosschen, die met ijzer- draad waren overspannen, zijn door het ar tillerievuur verwoest, terwijl de bodem dioor de ontploffende projectielen is omgewoeld. In' weerwil van een dichten sneeuwjacht, woedde dc strijd aan weerszijden onafge broken voort over het geheeie noorderfront van Verdun De op den vijand veroverde stellingen waren met aiie middelen versterkt en werden door de rransdien voor onneem baar gehouden. Zij hebben door ons artil lerievuur vreftielijk geleden. Het dorp Hau- mont is meer verwoest dan eemg ander nog gedurende den gehcelen oorlog. De plaats waar het gestaan heeft, wordt aangeduid door eenige zich in de lucht verheffende uit gegloeid stukken muur. Hot naburig aan de Maas gelegen dorp Brabant is mot min der verwoest De Franschen hebben vijf wanhopige aan vallen gedaan om het fori. Douaumont te heroveren; thans beschieten zij het met hun verdragend geschut In den aanvang traden ook hunne veldbatterijen, terstond door on ze kanontien bestreden, activer op, zoodat het geheele heuvelland als onder eene aard- geving dreunde, üok de Fransche forten namen met alle macht aan den strijd deel. Aan cfe overzijde der Maas, in de richting van Baeherauville wordt de geschutstrijd eveneens gevoerd. Het artillerievuur der Franschen schijnt zich slechts bezig ie hou den met de voorste gevecbtslinie, echter machteloos te zijn tegen de achterwaarts op gestelde Duitsche artillerie. Met een kijker kon worden waargenomen, dat de stad Ver dun tot nog toe wcitiig heeft geleden. De branden der laatste dagen zijn gebluscht en slechts in het westelijk deel der stad woedt' nog een uitslaande brand vdn geringen om vang. In de richting van Douaumont zendt een blijkbaar in vlammen staand dorp aan houdend rookwolken in de lucht. Om 2 uur komt eindelijk de zon door en neemt het vuur in hevigheid toe, doch na eenigen tijd wordt het weder duister en valt de sneeuw opnieuw, doch ditmaal slechts voor konen tijd. De geest onder de troepen is ondanks den zwaren strijd uitmuntend; steeds gelukt het hun verder te komen dan bevolen was. De onderneming wordt met bijna even groote zekerheid volvoerd, alsof het eene manoeuvre gold. EEN FRANSCHE HULPKRUISER GEZONKEN. De Fransche hulpkruiser Provence, die dienst deed voor het overbrengen van troe pen, naar Saioniki, is den 2öen dezer in de Middeüandsche Zee gezonken. Volgens verklaring van den heer Boka- nowsky, afgevaardigde voor het Seine-depar- temeut en attaché bij den generalen stat van liet ooster-leger, is noch voor noch na het zinken van het schip een periscoop van een duikboot gezien, noch de bellebaan van een torpedo. Ook is, op het oogenblik van de ontploffing geen waterzuil gezien. Er waren ongeveer 1800 menschen aan boord, de bemanning inbegrepen, van wie er 870 gered moeten zijn. Het was helder weer en er stond slechts een lichte deining toen de ramp gebeurde. Naar het schijnt is het schip op zijde gevallen en in 14 minuten gezonken. Of de opvaren den gebruik hebben kunnen maken van de vlotten, die aan dek lagen, is niet bekend. Er is een tiental schepen op de plaats van het onheil en men blijft naar schipbreukelingen zoeken. KORTE BERICHTEN. Duitschland schrijft een vierde oorlogs- letning uit, in 4^ schatkistbiljetten en 5% obligatiëa. Ze is tot'1924 niet aflosbaar. - Volgens de berichten strekken de ver- sterkingen om Saioniki. zich uit over 60 K.M. Er zijn ongeveer 1500 kanonnen. In het Duitsche vorstendom Lippe wordt een jonggezellen belasting ingevoerd. Al'e ongetrouwden moeten van 10 tot 30 opcenten op de inkomsten belasting betalen. In Rusland liepen twee sneltreinen in volle vaart tegen elkaar op. Onder de 16 dooden is de organisator van de munitie-aan- aanmaak in Rusland. Er zijn nu 182.000 man Servische en Montenegrijnsche troepen in veiligheid ge bracht waarvan 135000 man op Korfoe, meldt Havas. De Engelschen hebben de Deensche mail naar IJsland onderzocht, uat in Dene marken veel ontstemming wekt. De beide Zwitsersche kolonels, beschul digd militaire geheimen aan de centrale mo gendheden te hebben verraden, zijn door den Krijgsraad vrijgesproken. Volgens de Petit Parisien zouden ernsti- ge ongeregeldheden te Soffia zijn voorgeval len. De slodaten weigerden de mensdien uit een te Jagen. Men riep om afzetting van Ko ning Ferdinand. De maatschappij, belast met de stads reiniging te Berlijn zal Rusische krijgsgevan genen m dienst nemen, daar er gebrek aan arbeidskrachten is. De gezamenlijke kamers van koophandel, die gisteren te Londen vergaderden stelden verschillende maatregelen voor, w.o. het in stellen van een handelsministerie en het stichten van 3 tarieven, n.l. één voor het Britsdie Keizerrijk; een voor de gealieerden en een voor de neutralen en vijanden. BINNENLAND. EEN MINISTERIEELE VERKLARING. In antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Van der Feltz in de Eerste Ka men, legde de Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende verklaring af „Ik kan met de meeste stelligheid verklaren dat er geen geheim verbond bestaat, noch ooit bestaan heeft tusschen Nedrland en Duitsch land, evenmin een geheime overeenkomst of afspraak, ja zelfs dat er nooit eert poging tot het aankuoopen van onderhandelingen ge daan is. Op den morgen van den 3<Kh Au gustus 1914 deelde de Duitsche gezant mij mondeling in opdracht van zijn rc-geering me de, dat, indien Nederland zijn onzijdigheid zou handhaven, Duitschland die onziidigneid zou eerbiedigen. Ook aan den Nedeiiamlsche gezant te Berlijn zijn zeer stellige wrkiarin- gedaan. De mededeeiinj zijde aan Engeland ons woord aan N< van Duitsche „Wij hebben plechtig fedei'land verpand", kan dus ook niet slaan op een overeenkomst, maar slechts op deze eenzijdige, plechtige en stelli ge verklaring, die door den Duitshcen gezant aan ons afgelegd. De Nederlandsche regee- ring heeft in geen enkel opzicht haar vrijheid van handelen prijs gegeven. EERSTE KAMER. Bij de behandeling van de begrooting van financiën voor 1916 besprak de heer Bergs- ma (u. 1., Friesl.), ua hulde gebrachi te heb ben aan den afgetreden minis te: Tmtb, ach tereenvolgens de smokkelarij, de drankuccijns- verhooging ien voordeelt van de drankbestrij ding en de gemeentelijke financiën. De heer van Landsweerde (r. k., Geld.) behandelde de moeilijkheid, dat vertegen woordigers voor anderen aangifte voor de belasting moeten doen.' Zij kennen zelf de warheid niet.. Hoe moeten zij dan die aangif te naar waarheid doen? vroeg spreker. Het hoofdstuk Financiën werd zonder stem ming angenomen, evenals onvoorziene uitga ven en de verbodsbepalingen betreffende de bereiding van alcoholische vloeistoffen. Aan de orde kwam het hoofdstuk Buitenl. ziel k un De heer Van Kol, (S. D. A. P., Friesland) betreurde dat in het Oranjebóek meer de rechtskundige dan de politie zaken zijn be handeld. De Mnister heeft getoond dat hij op stipte wijze de neutraliteit wist te betrach ten daarvoor komt hem een woord van hulde toe. Spr. sprak vervolgens, op grond van een door hem aan de tentoonstelling te San Fran cisco gebracht bezoek ten stelligste tegen dat Nederland daar het slechtste vertegenwoor digd was. Het afgezaagde tableau van Mar ken had echter wel door iets beters kunnen zijn vervangen. Ook miste men er een goede inlichtingsdienst. Het gebouw heeft inder daad een treurigen indruk gemaakt. Van stijl was in dat wansmakelijk gedrocht geen spoor te bekennen, gelijk spr. in een bro chure heeft nedergeschrevenen dit misbak sel stond vlak naast het artistieke gebouw van Argenfienië en tegenover het smaakvolle gebouw van Califorraië. Ook de inzendingen van Suriname lieten te wenschen; maar zeer goed was de inzending van Oost-Indië, zaakkundig voorbereid door den diresteur van landbouw, den heer Lovink De Minister van Buitenlandsche Zaken zette uiteen, dat het Oranjebóek niet meer kon geven dan het bevatte. Het kan onmogelijk Bevatten een relaas van het gevoerde beleid. Tot spreker's spijt moest hij den heer Van Kol gelijk geven in diens critiek op architectuur van het Nedrlandsche gebouw op de tentoon; stelling te San Francisco, welk gebouw geen indiruk gaf van hetgeen de Nederlandsche ar chitectuur in dezen tijd kan presteeren. Spr. herhaalde zijn belofte, dal hij zich bij de keuze van ambtenaren in de diplomatie niet zou bepalen tof enkele kringen der maat schappij. BELASTINGWETTEN. Omstreeks het Kerstrecès van de Tweede Kamer werd door den voorzitter medege deeld, dat, in verband met het atdeelingson- derzoek der belastingwetten, voor die wets ontwerpen verschillende commissie zouden worden benoemd in plaats van de commisr sies van rapporteurs.. Men scheen toen te verwachten, dat die commissies door den voorzitter zouden wor den saamgesteld. Dit zal echter niet het geval zijn. De com missies zullen worden gekozen dóór de af- deelingen der Kamer die, zooals men weet, morgen den sectie-arbeid zuilen aanvangen met het onderzoek van eenige kleinere ontwer pen en het lcenings ontwerp, en daarna aan de belastingontwerpen zulten beginnen, na de bovenbedoelde commissies te hebben samen gesteld KON. NAT. STEUNCOMITé. De 79ste lijst van ingekomen bijdragen voor het Kon. Nat. Steuncomité 1914 van 18- 19 dezer wijst een totaal van ƒ1750,30, ma kende met liet totaal der vorige lijsten een tO; taai-generaal van 3.596,747,97K. DUITSCHE PROPAGANDA. De „Telegraaf" publiceert een aantal stuk ken, door den correspondent vsn de Matin" hier te lande aan zijn blad gezonden en aan de „Tel", afgestaan. Het zijn tac-similcs van brieven, door dr, Krause, 'pers-gedelegeerde bij het Duitsche militaire bestuur te Hasselt, gezonden aan de „Limb. Koerier" en de Utrechtsche Courant". Doel dezer publicatie is aan te toonen, dat sommige bladen in directe en voortdurende betrekking staan met de Duitsche overheid in België, gaarne haar berichten opnemen en blijkbaar gaarne zien, dat sommige van hun artikelen in Duitsche bladen worden overge nomen. In bedoelde brieven deelt dr. Krause aan de twee genoemden Nederlandsche bladen o. a. mede, dat door zijn bemiddeling artikelen van die bladen door een deel der Duitsche pers zijn overgenomen. De „Tel.' beschuldigt den Duitschen ge zant in den Haag den heer von Külmannin een ander de hand te hebben. VROUWENKIESRECHT. De Vereeniging tot verbetering van den maatschappelijken en den rechtstoestand der vróuw, in Nederland heeft zich naar aanlei ding van het voorstel tot toekenning van het passief kiesrecht aan de vrouw, met een adres gericht tot dte Tweed'e Kamer. Adressanten zien groot bezwaar in de om standigheid, dat het vraagstuk van het kies recht, wat den man betreft, inde addioneele artikelen volledig tot oplossing zal komen, terwij-1 de vraag, wanneer en m hoever door vrouwen, het actief kleurecht zal kunnen wor den uitgevoerd, onopgelost blijft. Daarom ge ven zij an de Tweede Kamer in oveiweging, indien zij uiet tot gelijkstelling zonder meer van man en vrouw ien aanzien van het kies recht zonder overgangsbepalingen kan beslui ten, de additioneele artikelen aan te vullen met een bepaling, welke aanvankelijk een hoo- gere leeftijdsgrens (stel van 5 a 10 jaren) voor kiesgerechtigdheid van vrouwen vast stelt, doch deze grens automatisch met gere gelde tusschenpoozen (stel van één jaar) tot den voor mannen geëischte leeftijd terug brengt. (N.R. Cru HET VAKONDERWIJS. De Bond van Vereenigingen tot het geven van Vakonderwijs zegt in een adres aan de Tweede Kamer, waarin de regeering hulde wordt gebracht voor de wijze, waarop zij door het wetsontwerp inzake het vakonderwijs de vrije ontwikkeling van dat onderwijs mo gelijk wensctit te maken, dat door de-voorge- stelde financieele regeling tal van scholen fi nancieel achteruit zullen gaan, terwijl vooral op het platte land de oprichting van nieuwe scholen bemoeilijkt zal worden. Komt nu daarbij nog een salarisregeling, waaraan de scholen zullen hebben te voldoen, dan zullen veel scholen in groote moeilijkheden kooien. Het adres bepleit in de wet voorschriften omtrent bijdragen van de provinciën en de ge meenten in de kosten der vakscholen op te ne men, voorts dait de gemeenten, die om de ge meente, waar een vakschool gevestigd is, heen gelegen zijn, verplicht zijn naar gelang van het aantal leerlingen in de kosten bij te dra gen. Van het hoogste belang voor de ontwikke ling van het vakonderwijs is het, dat de 100 ot. in de bijdragen van de kosten gewaar- ■rgd zijn. Dit zou kunnen, indien het rijk 50 pet. der netto-kosten bijdroeg, de gemeente of gemeenten 35 pet, en de provincie of provin ciën 15 pet. met bepaling, dat ook de beide laatste subsidiën bij voorschot werden uitge- keeerd, maar met de verplichting, dat na af loop van het dienstjaar het overschot pro- eentsgewijze met provincies en gemeenten werden verrekend. Tevens zou nog de bepa ling kunnen worden gemaakt, dat de minder draagkrachtige gemeenten, ten einde in de kosten van het vakonderwijs te helpen voor zien, evenals hij die vóór lager onderwijs in het genot zouden kunnen worden gesteld van een buitengewone bijdrage van het rijk. Ook ten aanzien van het leerlingwezen dient volgens adr. dezelfde subsidieregeling getroffen te worden. Het wondt noodizakelijk geacht, dat er cen tralisatie in de voorlichtende leiding worde gebracht door aan het ministerie een afzon derlijk instituut of afdeeling te stichten onder deskundig bekwame leidingwaardooronnoo- dige administratie wordt voorkomen en waar van de algemeene leiding kan uitgaan, welke AARS COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1