Telegrammen van lieden. De A. N. W. B. heeft van de S. S. en de H. I J. S. M. 1600 subsidie gekregen voor de stattoosversiermg. De Bond zal nu dezen arbeid dit jaar flink kunnen voortzetten. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van het Alegemeen Bestuur van den A. N. W. B. is besloten tot het inrichten van een bibliotheek over toerisme en verkeerwezen. Te Druten is gisternacht op vijf plaat sen tegelijk ingebroken. De Tweede Kamer kwam vanmiddag om half vier bijeen. Aan de orde was de rege ling van werkzaamheden. De Bond Heemschut heeft er op aange drongen bij den opbouw der woningen in het overstroomde gebied de schoonheid niet uit bet oog te verliezen. Luitenant ter Poorten, die op Java een vliegongeluk had,is zoodanig beterende, dat hij over 14 dagen weer dienst zal kun nen doen. De mailboot „Prins Hendrik" zal naar Rotterdam vertrekken om te dokken. Ver moedelijk zal deze boot ook bestemd wor den om binnenkort den maildienst van de maatschappij „Zeeland" te hervatten. UIT BERGEN. Het Alkmaarsche Symphonie-Orkest „Jubal", leider de heer H. A. Maas, gaf gis teravond in het kamp voor de geïnterneerden een concert, dat hoogelijk gewaardeerd werd. De heer Eldert de Boer gaf een mandoli ne-solo met begeleiding van de luit en oogstte hiermede zeer veel bijval. Een der mannen van de onderzeeboot gaf hem als lint voor zijn mandoline de lint van zijn muts en een ander deed hetzelfde. De directeur gaf met begeleiding van de piano een solo op de klarinet, die insloeg. Het Symphonie-Orkest gaf verschillende ensemble-nummers, o. a. „die Wacht 'am Rhein", waarvoor de mannen zeer dankbaar d^iC) op de ouders van bedoelde leerlin- waren. 1 gen te verhalen. Een verzoek van den telegrambesteller Chr. Vrugt, om verdubbeling van zijn salaris, dat tot heden 25 per jaar bedroeg. Nadat de voorzitter had aangetoond dat aan deze be trekking ook nog andere emolumenten zijn vorige vergadering werden onveranderd vast- ges.< ld ingekomen waren: een dankbetuiging van den gemeenteveld wachter L P. van der San de voor ee vei Ima ging zijner jaarwedde; een dankbetuiging van net Harmon temps „Semper Lresu.ce/' voor de toegezgde subsidie ad. ƒ23.,sen aLchrift van het proces-verbaal ('er kasopna me van den gemeente-ontvangerboeken en kas waren in orde bevonden terwijl in kas bleek te zijn 2737,60 een ach riven van Ged. Staten met terugzending afschrift der goedgekeurde begrooting, dienst 1916; als- voren houdende mededeeling dat zij het raadsbesluit tot salariserhooging van den ambtenaar van den Burgerlijke Stand tot ƒ50 per jaar hebben goedgekeurd; alsvoren waaruit blijkt dat de verordening op de ont smettingsrechten Koninklijk goedgekeurd is alsvoren houdende afschrift yan het Kon. Besl. waarin het Raadsbesluit tot verhooging' van het maximum te heffen bedrag van den Hoofdelijken Omslag tot 6500 wordt goed gekeurd; een schrijven van de „Commissie tot wering van schoolverzuim" houdende me dedeeling, dat zij in het afgeloopen jaar niet behoefde op te tredeneen schrijven van de Gezondheidscommissie, waarin wordt mede gedeeld, dat bij haar College geen bezwaren bestaat tot de vaststelling der rooilijnen langs dén Kerkweg. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de vereeniging Ambacht school voor Alkmaar en Omstreken waarin adressante verzoekt om een bijdrage van 40 per jaar, voor ieder kind, dat uit deze gemeen te die school mocht bezoeken. Na eenige besprekingen werd op voorstel van den heer P. Kuija besloten deze bijdra gen door middel van een te ontwerpen veror dening naar gelang hun inkomen, geheel of Ongetwijfeld deed het Alkmaarsche Sym-1 phonie-Orkest met het bezorgen van deze verpozing aan de geïnterneerden een goed werk. Zeer begrijpelijk ziet men het dan ook gaarne terug. Vanwege de Bond van Vrouwenkies- verbonden, werd op voorstel van B. en W. be recht behandelde gisteravond in de concert zaal van „de Rustende Jager", mej. Staas, propagandiste van den Bond, het Vrouwen vraagstuk in verband met den Oorlog. Mevrouw Prins-Flessing opende namens de afdeeling Alkmaar, er zich over verheu gende, dat de opkomst zooveel grooter was dan dien löden Januari, toen mej. Staas even- sloten het salaris van Vrugt tot 40 per jaar te verhoogen. Een voorstel van B. en W. tot het aan gaan eener kasgeldleening ad 4000 tegen ten hoogste 5 pet werd, nadat de heer Peu- ping eenige inlichtingen had gevraagd, zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Een ontwerp der verordening tot wijzi- eens optrad. Spreekster hoopte eveneens, dat ging van de begrooting dienst 1915 werd na eenige besprekingen goedgekeurd. Werd besloten op éen desbetreffend ver zoek mede adhaesie te betuigen aan het adres van de gemeente Velsen aan den Minister van Waterstaat tot indienststelling van een tweede varende stoompont. De rooilijnen1 van den Kerkweg werden ook het ledental zoo zou toenemen. Een koortje van Alkmaarsche dames-leden, zong hierna, onder begeleiding van de pia no, bespeeld door mevrouw van Arnhem Hart, het Vrouwenkiesrechtlied. Mej. Staas wees er op, dat in den oorlog de mannenmaatschappij bezig was zichzelve te vernietigen. Uitvoerig schetste spreekster nader definitief vastgesteld, den toestand in Augustus 1914, waarbij zij Goedgevonden werd, dat, volgens voor liet uitkomen, dat men zich in slaap had la- stel van B. en W. aan den fabrieksbaas van ten wiegen door de leuze „Wilt gij de vrede, de kaasfabriek, K. Zomerdijk, 7,50 wordt bereidt u ten oorlog." uitgekeerd voor de moeite ontstaan door het Bij het conflict heeft niet één vrouw haar tijdelijk opslaan van regeeringsmeel in ge- stem daartegen kunnen verheffen. noemde fabriek. Een der oorzaken noemde spreekster de Tot lid der commissie tot wering van geheime diplomatie, gekozen uit een bepaal- schoolverzuim werd in de plaats van den de kaste, die dikwijls niet die levensontkwik- periodiek aftredenden heer C. J. Kielt, öie de kaste, die dikwijls keling heeft om alle vraagstukken van alle kanten te bekijken. Ook het militairisme noemde spreekster als een van de oorzaken van het groote onrrienschelijke conflict. Men heeft daar door de brandstoffen in alle landen opgesta peld. De weg van geweld is de duurste. Wij periodiek zich wegens vertrek uit de gemeente niet meer herkiesbaar stelt, benoemd de heer Jb Schermer. Eén stem was op den heer K. Blokker uitgebracht. Alle overige leden dier commissie, eveneens periodiek aftredend werden met algemeene stemmen herkozen. Goedgevonden werd, dat de heer H. Al brink, secretaris-penningmeester van het met ingang van 1 Januari 191 6eene toelage van 30 's jaars geniet. Daarna werd besloten in te stemmen met de circulaire van Z. Exc. den Minister van Finajiciën inzake een nieuw werkloozen- fonds voor landarbeiders. u, Jot lid van het Burgerlijk Armbestuur De oorlog heeft dan ook alles veranderdwerd met 6 stemmen herkozen het raadslid, Aa \T-rc\e.crpr wprrl' nitcredre-1 je heer W. Kooij (periodiek aftredend), 1 stem was in blanco uitgebracht. De heer Kooij verklaarde op een desbetreffende vraag hebben thans elkander te veel noodig. Onze Burgerlijk Armbestuur, als zoodanig, samenleving is een organisme, één geheel Overwinnaar en overwonnene zullen na den oorlog dan ook uitgeput zijn. Spreekster zet te hierna door het noemen van feiten uiteen, wat de vrouw deed in het wereldconflict, er daarbij op wijzende, dat wat de vrouw doen kon, door haar gedaan is. daar waar de vrouw vroeger werd' uitgedre ven, heeft men haar thans met open armen toegelaten. In Engeland, waar zij voorheen in de me dische wereld werd geweerd, heeft zij thans bewezen, dat zij de hospitalen veel zuiniger en hygiënischer kan beheeren. Als feit, dat ook in ons land op dat ge bied veel te doen is, haalde spreekster het artikel in „De Nieuwe Groene" van j.l. Zon dag over „Het Militaire Hospitaal" te Am sterdam aan. Beleedigend voor de vrouw noemde spreekster hetgeen Prof. Dr. Grotjahn schreef in een van de Duitsche Kriegsschrif- ten, getiteld: „Der Wehrbeitrag der Deut- schen Frau", waarin deze tot de conclusie komt, dat Duitschland niet had kunnen voor zien, dat de oorlog zooveel menschen zou kosten en daarom het idee aan de hand doet, om voor de nieuwe oorlogen de vrouwen op te wekken, zooveel mogelijk kinderen aan Duitschland te schenken en daar de vrouw naar te eeren. Op deze wijze wenscht men haar daar dus het werk van de munitiefabrieken te laten voortzetten. Spreekster schetste het hoogere, om te za- men, zoowel man als vrouw, te arbeiden aan de menschenmaatschappij en las tot slot een deel van de door haar zelve vertaalde bro chure van Selma Lagerlöf „Heim und Staat" voor, die een zeer goeden indruk achterliet. Applaus volgde op de rede. Hierna bleef men nog wat gezellig bijeen van den voorzitter zijn herbenoeming aan te nemen en dankte de heeren voor het in hem gestelde vertrouwen. Besloten werd een wegwerker aan te stel len voor den tijd van ten hoogste 2 maan den, tegen een weekloon van 12. In de rondvraag vestigde de heer Dekker de aandacht er op, dat de Middenweg zoo slecht is, waarop de voorzitter toezegging tot verbetering deed. De heer Metzelaar vroeg of de subsidie, volgens een oud contract (van 1839) aan den eigenaar van den onlangs afgebranden mo len, doorgaaf. Uit een onderzoek blijkt, dat dit'niet het geval is, zoodat die subsid.e, sinds het verbranden van den molen, is ver- vallen. Daar er geene zaken meer te behandelen waren, sloot de voorzitter de openbare verga dering en werd overgegaan tot het behande len in comité der reclames plaatselijke belas tingen. UIT BERGEN AAN ZEE. 'Het verslag over 1915 (2e boekjaar) van de naamlooze vennootschap Bouw- en Bouw grond-Maatschappij „Bergen-Binnen" te 's-Gravenhage, geeft aan, dat het totaal der verkoopbare terreinen inclusief den aanleg van wegen, plantsoenen, enz. te boek staat voor 241.916. Door eenige overboekingen, ingevolge kleinere prijsverschillen, en onder en overmaten moet dit cijfer worden aangeno- Gedhrende het jaar 1915 werd voor een bedrag van ƒ15.570 getransporteerd. Tegenover dit deel van de grondrente dat niet als winst dient te worden beschouwd wordt een fonds gevormd voor wegenaanleg en onderhoud. De bruto winst bedraagt 18,460 waarvan o.a14.102 winst op verkochte terreinen en ƒ2931 interest, waartegenover o.a. aan on kosten 1895 en aan exploitatiekosten bene vens reclame 2789. UIT HENSBROEK. Onder leiding van den heer L. Groot hield het Ziekenfonds „Helpt Elkander", alhier, zijn algemeene jaarvergadering, die maar matig was bezocht. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, H. Bakker, bleek, dat de totale inkomsten hadden beloopen 241,51 en de uitgaven 268,77, een nadeelig saldo van ruim 27. Het aantal leden bedroeg thans 60, waarvan 6 door de mobilisatie buiten het fonds. Het aantal ziektedagen was zeer groot, n.l. 273, waarvoor werd uitgekeerd 218,40. Het ge- heele bezit der vereeniging is nu ruim 970. Bij de nu volgende bestuursverkiezingen werden ge- en herkozen de heeren L. Groot, H. Bakker, K. Reinders, A. Gunder en D. Kort. Tot afgevaardigden naar de Bondsverga dering te Alkmaar werden aangewezen de heeren Reinders en Kort, tot plaatsvervanger H. Bakker; tot afgevaardigden naar de dis trictsvergadering te Hoorn werd gekozen P. van der Gragt, plaatsvervanger A. Gunder. Tot candidaat van een lid van het Hoofdbe stuur in ons district werd gesteld den bonds voorzitter Visser uit Nieuwe Niedorp. De statuten van het fonds werden naar een ontwerp van den Bond vastgesteld. Naar het voorbeeld van den heer Elink Schuurman was door den penningmeester een statistiek opgemaakt, welke wijst op de wenschelijkheid van versterking van het fonds door toetreding van jonge leden. Met dart doel werd op voorstel van het bestuur met algemeene stemmen besloten de contri butie, die thans 10 cent per week bedraagt, te bepalen als volgt bij toetreding: beneden 25 jaar 10 cent per week, van 2530 jaar 11 cent, van 30—35 jaar 12 cent, van 35—40 jaar 13 cent, boven de 40 jaar worden geen leden meer aangenomen. In de daarna volgende bestuursvergade ring werd gekozen tot vice-voorzitter de heer de Haan, tot 2e secretaris-penningmees ter D. Kort UIT BROEK OP LANGENDIJK. Een mooi voorbeeld gaf onze Raiffeissen- bank! Een navolgenswaardig voorbeeld! Zij stelt zich voor haar haar reservekas te storten in de kassen dier zusterbanken, die door den jongsten watersnood zoo groot fi- 'nancieele schade leden! Mooi zoo! Andere Banken aarzelen nie* te besluiten ook te zullen handelen als onze Boerenleenbank 1 De heer A. Jaarsma, 25 jaar onderwij zer aan de Christelijke School alhier, werd om die reden gehuldigd. En welverdiend! Trouw, ijverig en correct was hij steeds in zijn arbeid. Geen wonder dan ook, dat ou ders, collega's en bestuur der school op on dubbelzinnige wijze blijk gaven van hunne erkentelijkheid. Een aangename feestelijke stemming heerschte er den ganschen dag in de omge ving van den jubilaris. UIT WIJDENES. Woensdag hielden de leden van de Socië teit alhier hun jaarlijksche onderlingen kolf wedstrijd. Door 16 personen werd er aan deelgenomen. Er werd over het geheel zeer goed geslagen: le prijs J. Dekker Pz. met 134 punten; 2e pr. Jb. Bruin met 129 p.; 3e pr. M. de Wit met 129 p.; 4e pr. P. Singer met 125 p. Aan de op 6 Maart alhier te openen Vakschool voor Meisjes is door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken benoemd tot directrice Mevrouw L. de Jager Meesen broek-van Beverwijk, rte Wijdenes. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Alhier doen zich weer een paar gevallen van diphteritus voor. drongen de Engelschen de stellingen van Bossior binnen welke wij hen 14 Febr. had- d enontnomen. Zij drongen zelfs over een smal front tot onze vroegere loopgravenli- nie door zij werden daar onmiddellijk weer uitgeworpen en eenige plaatsen van het bastino houden zij zich nog staandede. In hét Bolantebosch in de Argonne werd een partieele aanval der Franschen gemakke lijk afgeslagen. Op de hoogten ten oosten van de Maas zuiverden wij na krachtige artillerie voorbereiding hetdorp Donau- mont en brachten onze linies tenwesten en ten zuiden van het dorp in gunstige stel lingen vooruit. Wij maakten 1000 krijgsge vangenen. Onze vliegers wierpen binnen het terrein van de vestingwerken bommen op Fransehe troepen. Oostelijk oorlogstooneel. Patroulle. ge vechten aati dé Duna en ten oosten van Friedrichsrtadt. GEZONKEN. LONDEN, 3 Maart. Lloyd's bericht uit Bordeau, dat het Fransehe stoomschip Lacmé op weg naar Duinkerken op de hoogte van het eiland Yeu is getorpilleerd en 30 opvarenden worden vermist. IN BESLAG GENOMEN. LONDEN, 3 Maart. Op alle Duitsche schepen in de haven van Malmago werd de Portugeesche vlag geheschen. De Duit sche bemanning werd geïnterneerd in Tandjim. ENGELSCHE LANDING. CONSTANTINOPEL, 3 Maart. Op 29 De theosofie gaat uit van enkele hypothe sen, die men onvoorwaardelijk aan moet ne men, daarop heeft men een ingewikkeld, maar goed sluitend stelsel gebouwd. Tegen het aannemen van die hypothesen bestaan veel bezwaren. Ze zijn in het minst niet te bewijzen en spr. zegt, dat wij als menschen in de eerste plaats moeten eischen, de dingen concreet waarneembaar, bewezen te zien. Hoewel spreker is ingewijd in vele intie me dingen der theosofie, heeft hij nooit iets bemerkt van het contact met de mahat- ma's, de hoogere wezens, hetwelk de theo sofen zeggen te bestaan. Wel kwam spreker tot .de ontdekking dat fotografieën van die mahatma's die men hem liet zien, afbeeldin gen waren van schilderijen, door een be kwaam schilder vervaardigd. Spr. vertelde ook van het bedrog, indertijd door Mevr. Blavatsky en haar getrouwen gepleegd in het hoofdkwartier Adyar in En- gelsch-Indië en dat ontdekt werd door de Societyfor Physical Research. De heele zaak bleek Amerikaansch te zijn, d. w. z. op geldmaken toegelegd. Dat is ze nu nog. Wanneer men echter de dragers der idee veroordeelt, dan veroordeelt men de idee nog niet. Wat dit nu betreft, de theosofie neemt het Pantheisme aan het begrip van God in alles, dat vanuit het Oosten ook in. de Westersche Wijsbegeerte doordrong en Hij beschoot ons kamp aan den oever en zette onder bescherming van een oorlogs schip 300 soldaten aan land. STADSNIEUWS. o. a. bij Spinoza tot uiting kwam. Deze idee is echter niet logisch. We kun- nen ons geen God voorstellen tenzij dat hij Februari drong een Engelsche kruiser' de volmaakt is. En het begrip leven staat gelijk golf van Akaba in de RoodeZee binnen. |"mej bewegen, dat is een anders willen wor den dan het is. Leven kan dus nooit vol maakt zijn, en God kan niet leven, dat is, anders willen worden dan hij is. De eerste die dit erkende en dus God ont kende, was Schopenhauer, die daardoor tot pessimisme verviel, wat verkeerd is, daar le ven juist alleen zin heeft als het onvolko men is. Hiermede eindigde spreker zijn rede, die door een klein maar aandachtig gehoor ge volgd werd. Van de gelegenheid tot debat werd door een der aanwezigen gebruik gemaakt, die wilde aantoonen, dat Schopenhauer's pessi misme, zijn bevrediging zoeken in het op heffen van den wil, in den grond juist opti misme was. De spreker antwoordde hierop, waarna de vergadering werd gesloten. BUITENGEWONE VERGADERING EN PARTIJDAG VAN HET PROVINCI AAL COMlTé IN NOORD-HOLLAND DER ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTIJ. (Vervolg). Na een pauze hield Ds. van Lummel een lezing over het onderwerp „Een vaste koers". Wij volstaan met het oog op de uit voerige weergave van het gesprokene van den vorigen speker, met deze rede slechts aan te stippen, mede ook omdat ze op dezelf de gronden, zij het dan op andere vaak ko mische wijze, de bezwaren tegen de vrijzin nigen naar voren bracht. Spreker begon met er op te wijzen, dat reeds gevraagd is, of de 20ste eeuw niet tot. afschaffing van de Parlementaire regeervorm moest leiden en waarlijk in de tegenwoordi ge omstandigheden is de invloed van de par lementen gedaald beneden pari. Ook in ons vaderland heeft thans het parlementaire le ven heel weinig beteekenis. De tegenwoor dige premier is bezig de invloed van het Parlement in te palmen zonder dat men er iets van merkt. Door de verklaring van Cort van der Lin den is het ministerie te vergelijken bij eeu kegelspel aan touwtjes, die ook wanneer het gelukt ze om te gooien, toch weer rijzen. Voor de Anti-Revolutionaire Partij is het thans, nu zij niet meer in de meerderheid is, van het hoogste belang om als partij uit te spreken wat dit voor haar heeft te beteeke- nen. In sommige kringen onzer partij ziet men over het hoofd of wij als Anti-Revoluti onairen nog HELING VAN RIJWIELEN. In de Amsterdamsche rechtzaal stonden gisteren langs de wanden niet minder dan 27 rijwielen opgesteld, welke waren gevonden onder berusting van den 26 jarigen B. A. D., die er een gewoonte van zou hebben gemaakt, rijwielen te koopen, van welke hij wist, dat rij van diefstal, althans vammisdrijf afkomstig waren. De man had zich wegens heling te verant woorden. Bekl., een recidivist, die thans in voorloopige hechtenis is, heeft de ten laste j legde misdrijven gepleegd in de maand I October en November. Er waren 27 getuigen gedagvaard: Bekl. bekende de rijwielen gekocht te heb ben doch ontkende te hebben geweten, dat rij van diefstal afkomstig waren. Hij gaf toe, dom te hebben gedaan met maar van iedereen te koopen. hoold ot wil ais Anu-Kevomu-1 De inspecteur van politie van Alkmaar, de iets aparts tegen dit kabinet heer Van den Berg, verklaarde, dat bekl. hem sport maar gezegd had: ik zal geen mannetje in de hebben te zeggen. Zij willen doorwerken op een transport van Mnsterdam naar Alk- alsof wij meerderheid waren. Zij wenschen niet met de Christelijk-Historischen of de Roomschen in conflict te komen. Slechts wanneer wij meerderheid zijn, kunnen noch de A. R. noch de Chr. H. noch de R. K. hun eischen geheel doorvoeren. Als minderheid brengt God ons alto evenwel wraakoefening was, is te hebben en toen d;t iongmensch zich daarna de, zeide beklaagde op de maan noemen, maar ik heb de fietsen van (volgde de naam van een 20-jarig jong- mensch). De aangeduide werd gearresteerd en met beklaagde geconfronteerd. Een heftige woordenwisseling was toen tusschen beide ontstaan. De mogelijkheid, dat het noemen weer Op initiatief van de afd. Alkmaar werd men op 242.202 Hiervan werd verkocht in eene afdeeling van den Bond voor Vrouwen kiesrecht opgericht Tot bestuursleden wer den gekozen de dames Bogtman, Zuider- baan, J. Beeldman en M. Prins. Bij de door Burgemeester en Wethou- ders dezer gemeente gehouden aanbesteding 10.149, waama er dan 30 11. 1915 12,228 c.A. in totaal voor 19.848, van 'welk bedrag als winst te beschouwen is, inclusief hetgeen als provisie moet worden uitgekeerd 9698, zoodat als gecalculeerde boekprijs dezer terreinen uitgetrokken is J— A. 86 A. 24 van het verbouwen van de bestaande priva ten en urinoirs en het aanbouwen van nieu we ten behoeve van de openbare lagere school in deze gemeente, naar plannen van den architect J. C. Leijen, alhier, werd inge schreven als volgt: C. van der Plas 4697, J. Rampen 3750, C. Berkhouwer 3/39. i j -1—...v.f „nm- dit fonds incevolne A. Bijpost 3709. Gegund aan laatstge- nog glatuten afzonderlijk te beleggen, noemde' itttttmmfn daar het niet zeker is, dat deze gelden voor Woensdag ve^aderde de raad dezer «- de verdere exploitatie met noodig zullen bhj- meente in voltallige ritting. De notulen oer ken. c.A. verkoopbaar bouwterrein overblijft tot een prijs van 232,053. In totaal werd1 verkocht sinds de oprichting der vennootschap 5 H. A., 13 A. 76 c.A voor 88 656, waarvan naar het Amortisatiefonds zou 'moeten worden gevoerd een bedrag van f 42 642. Het komt de directie echter voorals- EERSTE KAMER. DEN HAAG, 3 Maart. De Minister van Oorlog deelde mede, dat de land storm jaarklasse 1912 niet onmiddellijk na die van 1911 zal worden opgeroepen en dat de militie-lichting 1916 daartus- schen zal worden geschoven, zoodat de militie-lichting 1908 in Augustus naar de landweer zal kunnen overgaan en iets la ter met onbepaald verlof naar huis zal kunnen worden gezonden. CARMEN SYLVA. t DEN HAAG, 3 Maart. De Koningin heeft hedenmorgen Hare deelneming laten betuigen bij den Roemeenschen Gezant met het overlijden van de Koningin-We- duwe van. Roemenië. Z. K. H. Prins Hen- drik bracht hedenmorgen persoonlijk een bezoek van rouwbeklag. DE „MECLENBURG". DEN HAAG, 3 Maart. Volgens de laatste berichten zou de post aan boord van het stoomschip „Mecklenburg5 ge red zijn. Naar men ons van bevoegde zij de mededeelde is de post evenwel verloren geDEN HAAG, 3 Maart. Uit een ambte- lijk relaas is gebleken, dat het ongeluk met het stoomschip „Mecklenburg v de Maatschappij Zeeland geschied is Oost ten Zuiden van het vuurschip Noord- Hinder op een zeemijl afstand. INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. DELFT, 3 Maart. Toen de kantoor- knecht van het postkantoor te Helft heden nacht te 3 uur voor vroegdienst op het kantoor kwam, werd hij overvallen door drie mannen, die hem met den dood be dreigden. De inbrekers hebben de brand kast in de directeurskamer geforceerd en daaruit een bedrag van 1500 ontvreemd De kluis konden zij niet open krijgen. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN 3 Maart. Officieel. Westelijk oorlogstooneel. Ten zuiden van Yperen is dan nood'iger voor ons dan het terugtrek ken op het gebied van onze eigen beginselen Dan moeten wij houden een vaste koers en een rechte lijn en ons houden aan het kom pas van onze eigen beginselen. Als meerder heid moeten wij het dan weer verdragen, dat de eischen door ons beginsel gesteld' worden uitgesteld. Dan is spreker, er van overtuigd, dat de mannen van de rechterzijde weer als één man naast elkander staan, eerder niet. Spre ker is graag Anti-Revolutionair, maar niet gaarne rechtsmensch. Voor een blijvend program voor de rech terzijde zal spreker geen hand uitsteken. Spreker zette hierna uitvoerig zijn stand punt ook tegenover dit kabinetuiteen, en deed daarbij uitkomen dat z.i. „Het Huismanskies recht zij het dan doorgevoerd tot gezinshoof- I Wees. beklaagde, zeide beklaagde op de terugreis van Alkmaar naar Amsterdam: „ik zal wel zorgen, dat hij binnen een dag of wat er uit komt." Verder bleek, dat bij zijn arrestatie op be klaagde bevonden werd een briefje, waarin hij rijn broeder te Hilversum schreef: zie maar zooveel mogelijk fietsen te verkoopen; probeer de naamkaartjes (naamplaatjes van fabrikanten) van de fietsen af te sloopen Volgens het recidive-extract is beklaagde op 7 Mei 1913 wegens diefstal tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De verdediger, mr. B. M. Cohhen conclu deerde vrijspraak en onmiddellijke invrijheid stelling van beklaagde, wat de Rechtbank af- den kiesrecht nog altijd als een eisch van A. R. Politiek moest worden aangemerkt. Aan het slot zijner rede wekte spreker op om met enthousiasme de leiding van de oude schip per, die reeds 40 h 50-jarigen dienst heeft, en wiens leidinjt een beproefde was geble ken, te volgen, in de hoop, dat deze schipper de partij ook thans met Gods hulp door de branding zal brengen. Een krachtig applaus volgde op sprekers rede, waarna de voorzitter, aan wien door een der aanwezigen voor zijn leiding dank was gebracht, Ds. van Lummel het verzoek deed om de vergadering in gebed voor te gaan. Hierna ging de vergadering te 5 uur uit een. DE DAGERAAD. De Vrijdenkers-Vereeniging „De Dage-1 confracteerde partijen hadden zeer zeker met raad'' hield Woensdag in de tuinzaal van de Harmonie een vergadering, waarop de heer J. Hoving een en ander in 't midden zou brengen tegen de theosofie. De voorzitter, de heer Zomerdijk, opende de vergadering met te zeggen, dat waar te genwoordig door den heer van Maanen in Geëischt werd 234 jaar gevangenisstraf. ACTIE IN DE BOUWVAKKEN. Men meldt ons van de zijde der betrokken weridoozen organisaties De in 1914 tusschen de afd. Alkmaar van den Ned. Aannemers- bond en de werklieden organisaties in het bouwbedrijf afgesloten collectieve arbeids overeenkomst liep 1 Maart van dit jaar ten einde. Reeds in November wendde de werk lieden organisaties zich tot de patroonsveree- niging met het verzoek, eenige wijziging te brengen in 'de overeenkomst. De patroonsorganisatie antwoordde, dat deze zaak hen. niet aanging en de werklieden zich moeten wenden tot de Alkmaarsche pa- troons^ In een uitvoerig schrijven werd er op ge wezen d!at dit standpunt onjuist was. De ge- elkander te maken en er diende te worden be raadslaagd. over het voortbestaan, eventueel vernieuwen van de overeenkomst. Wenschtede patroonsvereeniging de over eenkomst niet te vernieuwen dan had volgens een opgenomen bepaling hiervan minstens drie maanden voor de beëindiging kennis Unie lezingen worden gehohden, om de the-1 moeten worden gegeven aan de wederparty, osofische idee te propageeren, de Dageraad Later hebben de patroons geantwoord dat het haar plicht had geacht in dezen tijd, nu de Godsdienst vrijwel bankroet had geslagen, de menschen warschuwen tegen de gevaren van dezen nieuwen vorm van Godsdienst. Hierna kwam de heer Hoving aan het woord. Aan de hand van persoonlijke erva ringen, hij is tot zijn 25ste jaar lid van de theosofische vereenigingen in binnen- en buitenland geweest, ontwikkelde spreker zijn bezwaren tegen de stichters en leiders der theosofische beweging en tegen de leer zelf. men spoedig op een en ander zal terugkomen. Er is echter door ebt dralen geruimen tijd verloopen en thans is er eigenlijk geen over eenkomst meer. Wat dit nog zal brengen? Thans rijn de patroons schijnbaar van plan een vergadering te beleggen om het verzoek van de gezellen te bespreken. Te hopen is het dat mentot overeenstemming zal komen en aan gerechtvaardigde wenschen van de werk liedenorganisaties zal tegemoet komen. In een stad als de .onze dient deze zaak goed geregeld te rijn omdat anders telkens i i Ln^U/vnpMwninrr o on ff» I.9. i f 1n o or Al Lr- J li J tl lnn-oirn1 rro

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2