E PATHÉFOON rmTTmr^TTww Van liet Westelijk Oorlogsterrein DE PATHEPLATEN VARIA. 'lYlpgrranmiPii van lieden. INGEZONDEN MEPEDFET JNGEN A^A^ A A A A A A A A X .A A A A A is een werkelijke openbaring in zuiverheid van klanken daarom van onschatbare waarde. Prijzen in het bereik van een ieder! zingen zonder naaid mei-onverslijtbaren saffier SSSÉlSf I75 f2,25 f.275 BERN. van PELT Co. gezien van de beoordeeling der 'perceelen stuk voor stuk, niet de hoofdzaak d. i., da', die perceelen behoorden bij een Waagplein, dat veel kleiner was dan het thans is. Een goede afsluiting van onze kaasmarkt zal eerst dan verkregen zijn, wanneer de huizen, wat hun voorgevels betreft, in overeenstem ming zijn met het in omvang aanzienlijk toe genomen plein. En daarom: het doorbraak gebouw mag niet het Waaggebouw naar den invloed op de andere daar staande percee- kroon streven, doch moet een verheffenden ten uitoefenen, opdat niet slechts een bijzon der gemeentelijk bouwvoorschrift, maar ook het gemeentelijke voorbeeld in de toekomst een gewenschten achterwand van onze kaas- niarkt helpt tot stand brengen! Het Fransche officieele bericht van gister middag luidt: heelt tie Duitsche artillerie op beide oevers In de streek ten noorden van Verdun van de Maas een buitengewoon hevig vuur onderhouden. In den sector van Douaumont die het dorp Douaumont en het fort van den zeilden naam omvat, heeft de Duitsche infan terie gisteren den geheel en avond met ver dubbelde hevigheid aanval op aanval ge daan. In het dorp, gelegen ten N.-W. van het fort, hebben de Duitsehers, na verscheidene vruchtelooze pogingen, vorderingen kunnen maken. De strijd duurt langs de eenige straat van het dorp voort. Het dorp Vaux, ten oosten van Douau mont, heeft terzelfder tijd blootgestaan aan verwoede stormioopen uit het noorden en noordoosten. Deze stormioopen zijn alle af geslagen en de vijand heeft moeten terug trekken met achterlating van hoopen lijken in onze prikkeldraadversperringen. In Woèvre is vannacht over en weer een feile beschieting onderhouden. Ons gecon centreerd vuur heeft den vijand verhinderd aan te vallen. Het Duitsche legerbericht meldt: Ten zuid-oosten van Yperen, aan het kanaal, zijn de Engelschen in de stelling Bastion, die wij hun den 14den Februari hadden afgeno men, binnengedrongen en zelfs doorgebro ken, door het smalle front, naar onze vroe gere loopgraven; uit deze loopgraven zijn zij weer dadelijk uitgeworpen. Op sommige plaatsen van het Bastion handhaven zij zich nog. Ten zuiden van het La Bassée-kanaal is het, in aansluiting op ontploffingen door den vijand voor ons front tot levendige ge vechten op korten afstand gekomen. In Champagne verkreeg het vijandelijke artillerie-vuur op sommige plaatsen groote hevigheid. In het bosch van Bolante ten noord oosten van La Chalade, Argonne werd een partieele aanval van den vijand gemak kelijk afgeslagen. Op de heuvelen ten oosten van de Maas, zuiverden wij, na een krachtige voorberei ding door de artillerie, het dorp Douaumon en schoven wij onze linies ten westen en ten zuiden van dat dorp, alsmede van de pant servesting vooruit naar gunstiger stellingen Er zijn ruim 1000 gevangenen' en zes zwan kanonnen binnengebracht Onze vliegers hebben binnen het vesting gebied van Verdun de Fransche troepen met c succes met bommen bestookt Luitenant ïmmelmann heeft ten oosten van Douai zijn negende vijande'ijke vliesttuir neergeschoten Het was een Engelsche twee dekker met twee officieren van wie de eer gedood de ander zwaar gewond is. EEN MIJN. Het „Petit Journal" bevat eene beschrijving, hoe een sappeur een mijn liet springen, waar door een Duitsche aanvalscolonne vernietigd werd. Diens verhaal luidlt als volgt. „De vij and was achter het dorp Loubement gekan» peerd, terwijl zijne talrijke af deelingen het terein schenen te overstroomen. Tegen den middag zeide de kapitein tot mij„Gij zijt uitgekozen voor een mijnpost. Het is een mooie functie, veel geluk er mede". Ik wist er alles vanhet beteekende dat ik mij moest opstellen in een kleine verborgen schuiplaats, waar het drukken op een electri- sche knop eene met buskruit gevulde mijn zou ontsteken, die ongeveer 100 M. vandaar was aangelegd. Toen ik den post bereikte, begon het te schemeren en een dichte menigte Duit sehers verscheen, wier grijze uniformen tegen de sneeuw afstaken. Bij drommen kwamen zij opzetten Onze kanonnen zwegen, maar van onze loopgraven werd een geweldig geweer vuur geopend. De aanvallers aarzelen en nwakelen en ik hoor hunne verwenschingen en kreten van woede bij dezen blijkbaar onver- wachten weerstand. Mijn adem inhoudende van opwinding strek ik de hand uit naaf de knop, ongeduldig het oogenblik afwachtende, waarop zij de noodlottige terreinstrook zul len overschrijden, die door den druk van mijn vinger tot ontploffing zal worden gebracht Schorre commando's gaan van rij tot rij waarna de Duitsehers met een luid ge schreeuw en het aanheffen van de „Wacht am Rhein" weder voortrukken als een groote lawine. Nu is het oogenblik gekomen; ik druk op den knopwat ren schouwspelHet is als een fontein te midden dezer menschelijke zee. En door de wervelwind van rook, ijzer én vuur, zie ik gruwelijk verwrongen gezichten, armen, beenen en rompen van mannen hoog in de lucht, als opwaarts geslingerd door een helschen vulkaan. De aankomende golf is gebroken en een groote krater is gevuld met Duitsche lijken. WAT LORD KITCHENER ER BIJ VERDIENT. De toelagen van den Engelschen minister van oorlog, uit de staatskas, bedragen, vol- gen's een ministerieele mededeeling in het Lagerhuis, 76.920 in het jaar, d. i. zijn sa laris als agent-generaal van Egypte vermin derd met wat de tegenwoordige hooge com missaris ontvangt. Na den Soedan-epeditie schonk het Par lement Kitchener 360.000 en na den Boe renoorlog 600.000. Het Parlementslid, wiens vraag de mede deeling aangaandte de toelagen van Lord Kitchener heeft uitgelokt, vindt het blijkbaar dat bij de tegenwoordige bezuiniging, die juist eergistren nog door Kitchener zelf is aangeprezen, ook hier wat uit te winnen zou zijn. AMERIKA EN DE ONDER- ZEEëRSOORLOG. Gisteren kwam in den Amerikaansehe Se naat ter sprake de motie van den senator Gore om een waarschuwing te richten aan Amerikanen, niet op gewapende koopvaarders der oorlogvoerende partijen te reizen. Een voorstel om de bespreking over de mo tie voor onbepaaldien tijd uit te stellen, is met 68 tegen 14 stemmen aangenomen. President Wilson's overwinning zoo wordt uit Washington gemeld heeft de stoutste ver wachtingen overtroffen. De leiders der regee- ringspartij hebben in den Senaat ten slotte de beweging weten te onderdrukken, welke er was opgericht den heer Wilson in zijn onder handelingen met Duitschland inzake den duikbootoorlog te storen". Zij hebben er den voorkeur aan gegeven stemming te vragen over het voor onbepaalden tijd uitstellen van de motie, teneinde de zaak te bespoedigen en een sensationeel debat als dat van gisteren te voorkomen. 47 Democraten, onder wie de heer Gore, en 21 republikeinen hebben voor het uitstel van de motie gestemdslechts 2 democraten stem den tegen KORTE BERICHTEN. De Engelsche ntijnveger Primula is in de Middellandsch zee getorpilleerd. De Russen hebben Bitlis ten westen van het Wan-meer bezet. In Zuid-Afrika zal men een brigade van 3 bereden regimenten gaan werven President Poincaré decoreerde de man schappen van het auto kanon, dat d" L 77 heeft neergeschoten. Een Duitsch watervliegtuig wierp bom men naar ten Noorsch s hip zonder het te ra ken Tol nu toe bezochten 120000 bezoekrs d e Leipziger jaarmarkt, een grooter aan lal danin het voorjaar 1914. Alle hotels in de stad zijn vol De Fiansche regeering hee't den Minis ter van Marine in Italië het grootkruis van het legioen van eer geschonken Trebizonde moet thans van de land- en zeezijde zijn afgesloten. Russische schepen tiuisen op de Zwarte Zee Volgens een indi- l ct bericht uit St. Peterburg beschikken de Ru sen thans over een gróót aantal onderzee ërs. In St. Petersburg is ter viering van de Russisch-Engelsche toenadering een feest maal gehouden, dat door de heeren Stürner, Sasonof, Rodzianko en den Engelschen ge zant werd bijgewoond. Gemengd nieuws. DE WATERSNOOD IN INDIë. Blijkens een telegraphisch bericht van den gouv. gen. van Ned.-Indië, is van de Indische watersnood-commissie in Nederland een be drag van 100 000 ontvangen, ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood in Ned.-Ihdië. De landvoogd heeft zijne groote waardee ring voor dit treffend bewijs van sympathie van het moederland aan den minister van Koloniën kenbaar gemaakt. DE WATERSNOOD. Men schrijft aan de Tel. uit Anna Pau 1 owna Zoolang het stil weer blijft, is men hier achter den spoordijk voor het oogenblik vol komen veilig. Toch zou men zich vergissen, wanneer men meenen mocht, dat alles daar achter de spoorbaan volmaakt droog ligt. 'Veler erf staat geheel blank ten gevolge van het dringwater en menige kelder is daardoor ondergeloopen. Ook het Protestantsche kerkhof, ofschoon op ongeveer 1000 meter achter den spoordijk gelegen, heeft veel van het dringwater te lij den. Thans tracht men echter, met behulp van centrifugaalpompen, deze ondergeloo pen velden weer droog te krijgen. Het is nu al zeven weken, dat de Oostpol der verdronken ligt en natuurlijk heeft men zich reeds lang afgevraagd, van welken irn vloed dit op den bodem zal wezen, met het oog op de cultuur, zo'odra de polder weer droog is. Door dr. Hissink directeur van het proef station te Wageningen, zullen daarom grondmonsters in onderzoek genomen wór den, terwijl uit Hoorn geregeld monsters van het zeewater zullen worden onderzocht Het zeewater-onderzoek heeft reeds aan getoond, dat het zoutgehalte van het water in den ondergeloopen polder nagenoeg over al hetzelfde is namelijk ruim 40 pond per kub meter Dat ziet er dus vrij bedenkelijk uit. Hiertegenover mag echter als een voor rfeel genoemd worden dat de grond minder '«'aar is dan van de vroeger geïnundeerde 7eenwsche priders en daardoor beter voor Hoorzakking geschikt Bij den penningmeester van de Alge meene Vereenigde Commissie ter Lenigin' van Rampen door Watersnood in Nederland ;s in totaal ingekomen 2 225 815,73 Men meldde gisteren in den vooravond uit Buiksloot aan de Tel dat het water sfiigendc was Men was zeer bevreesd dat 'ndien de hevige Noord-Oosten wind zou blijven aanhouden nog een tal van huizen 'vaartcTen nu reeds de golven met kracht aanbeiikten zouden bezwijken WATERSTAND PURMEREND. De opname geschiedde hedenmorgen uur. Waterstand Purmerender Schutsluis. Schermerboezem. Waterlandsboezem. 2 Mrt. 33 cM. - A.P. 2 Mrt. 14 cM. - A.P. 3 Mrt. 31 c M.- A.P. 3 Mrt. 16 cM. - A.P. 4 Mrt. 30 cM. -AP. 4 Mrt. 2 cM. A.P. Door de kleine sluis wordt op Schermer boezem gespuid PREDIKBEURTEN. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. Dijk, nam. geen dienst. Geref Kerk. 9.30 uur en 2.30 uur Ds. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. de Bruin. Doopsgez. Kerk. 9*/« uur Ds. A. de Jong. ZUID-SGHARWOUDE. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. Teriet. NOORD-SCHARWOUDE. Herv. Kerk. 9.30 uur Ds, Staal. Geref. Kerk. 9.30 uur en 4 uur Ds. Harrenstein. Met ingang van 4 Maart 1916 is verbo den het houden van wekelijksche veemarkten te Rotterdam. Met ingang van 3 Maart is verboden de uitvoer van wilgenhout en populieren hout. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag kruisten noordelijk van het eiland Schiermonnikoog twee water vliegtuigen. Eenig kanongebulder werd in die richting gehoord. De 17-jarige krantenloopster Anna Bouma te Wolvega geraakte door een toeval- stuip in een sloot en verdronk. Een schipper werd te Leiderdorp giste ren door een motorwiel gegrepen en on middellijk gedood. Gisteren is in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam een der pokkenlijders overle den. Drie personen die met lijders aan pok ken omgang hebben gehad, werden gisteren ter observatie in het gasthuis opgenomen. STADSNIEUWS. 34ste VERANTWOORDING. V.O.K.Z.O.S. 10. Collecte Ner. Herv. Kerk te Bergen op 20 Februari na eene pre- diging van Ds. v. d. Kieboom 165,65 Voor hetzelfde doel nog later ingekomen J 10, in totaal J 175,65. A. W. te H 4.87, te zamen J 190 52. Met het verantwoorde be drag ad J 16176,58, in totaal 16267,10. HET NIEUWE POSTKANTOOR Nu het nieuwe postkantoor naar alle waarschijnlijkheid in het begin van Mei in gebruik zal worden genomen de afwerking bestaal nog maar alleen in het afschi.dercn ven eenige lokalen en het plaatsen van de te iifo..n- en telegraaftoestellen, meenen wij den lezers eens te moeten' vertellen welk een indruk dit nieuwe gebouw bij een rondwan deling maakt Voorop willen wij stellen, dat de vrees dat ook dit nieuwe kantoor spoedig te klein zal zijn denkbeeldig is De ingang aan de Koorstraat is 2 50 M breed en 6 M. hoog en maakt alleen het links en rechts houden mogelijk Van hieruit komt men in de hal voor het publiek, deze bal is 6 X 9 y, M In deze hal vindt men een lessenaar ge plaatst die voor zes personen dienst kan dnen terwijl he! bij hét gebruiken van den 'essenaar toch is uitgesloten, dat de naast e1 kander staande personen een blik op het ge s^hrevene van hun buurman kunnen werpen Jammer, dat deze lessenaar slechts voor het staande gebruik dient en er in de geheele hal een zitgelegenheid ontbreekt, waar men de laatste hand aan een pakje of zoo iets kan leggen. Aan de rechterzijde in de hal vindt mèn twee ruime loketten voor telegraaf en tele foon. Aan de voor- en de linkerzijde heeft men ten behoeve van de posterijen 7 loketten, n 1. één voor aangeteekende stukken en spaar bankboekjes één voor de rijksverzekerings bank en dergelijken, twee voor geldartikelen en twee voor de pakketpost, benevens een Lox Box met 156 kastjes en een keurige bin- nenbus voor brieven enz. Aan de hal gren zen nog, twee cellen voor telefoongesprek ken, zoodat dit publieke gedeelte, dat boven dien voorzien is van een keurige dagverlich- ting en des avond evenals trouwens elke an dere lokaliteit, in een zee van electrisch licht kan baden, in vergelijking met het bestaande, een belangrijke verbetering is. Om de hal bevinden zich de verschillende dienstlokalen, waaronder het lokaal voor de geldariikrlen, voorzien van een flinke kluis. Links van de halzijde, achter grenzende aan het lokaal voor de geldartikelen, dus hoek Heul-Koorstraat, heeft men de' direc teurskamer, een ruim vertrek groot 6.50 X 4 M. Het lokaal voor de aankomst en vertrek van den dienst, groot 6 X 13 M., gelegen achter dat van de geldzaken en de stal, be vindt zich dus aan de Heul-zijde. In dit lo kaal bevinden zich de buitenbussen, een paar onoogelijke, niet spoedig opvallende stukken baksteen, waarin een gleuf voor de stukken De plaatsing van deze bussen aldaar is voor het publiek zeer ongelegen, om daar te pos ten moet men een tamelijk stuk de Heul op- loopen, bovendien moet het ledigen van deze bussen ook op ren ongemakkelijke wiize ge- sriiiedpn Het diensFokaal liet n 1 beland rijk hooger dan dé Heul, waardoor men de ^«sspn door het aVaan van een soort ke'de- moet ledigen Een nlaatsine links «■>n de ba' aan Koofttaatziide zou dan ->r>t yeel doe'matiger eeweest zijn. Maar wii vernemfn H<rt het dan ook reodc :n Vipf vnompmpn om a'daar een gewone ~r^te buiten Hos te plaatsen. Weer achter het lokaal voor aankomst en •torirpk tippf1 men dat vonr de bestel'ers Tn -Ut tekaal daf 6^0 X 12 M erop* is word '""s Gesorteerd Voor üe bestellers heeft men aldaar nog ven gelegenheid voor het ophangen van de overbodige kleedingstukken. Ook heefi men daar, evenals in alle dergelijke lokaliteiten, ciosets en een hygiënisch urinoir. Deze loka liteit voor de ambtenaren van de posterijen treft men aan ter zijde van het lokaal vooi aankomst en vertrek. Dit kleedlokaal is bo vendien voorzien van een 25 stuk kleerkas .en van een speciaal model. Iedere ambtenaar neeft zelf voor een slot voor zijn kasi te zoi gen. Al deze dienstlokalen zijn voorzien van closets, urinoirs en fonteinbak met waterlei ding. Men ziet het aan, dat hiervoor het bes te gekocht is wat er bestaat. De directeurskamer van den telefoon- en te legraafdienst is rechts van de ingang gelegen en slechts 4 X 3 M. groot. Hierachter, dus rechts van de hal, is de lokaliteit voor de te legrafie, groot 6.50 X 10 M. Een heel wat flinkere gelegenheid dus als de bestaande-in het Waaggebouw. Dat hier ook wat beter meubilair dan in de bestaande gelegenheid mag komen, is geen overdreven wensch. Wij waren er laatst getuige van, hoe uit gemis aan een behoorlijke stoel om op te schrijven een hooge seinstoel op zijn kant als zoodanig dienst moest doen. Naast deze lokaliteit is die voor de plaat sing van de toestellen, daarachter dat voor de telegrambestellers. Achter de zaal voor de telegrafie bevindt zich een aan die voor de ambtenaren van de posterijen gelijke kleedkamer voor de ambte naren van de telegrafie, waarin 22 kleerkas ten zijn geplaatst. In de onmiddfcllijke nabij heid' daarvan heeft men nog een lokaal met stellingen voor de instrumenten. Achter het lokaaltje voor de telegrambe stellers en het lokaal voor de telegrafie, is het trappenhuis gelegen, daarachter een ver trek met stellingen voor de batterijen. Het trappenhuis is een flinke ruime gelegenheid. De trap voert gemakkelijk naar boven. Op de eerste verdieping rechts heeft men twee ruime telefoonzalen voor het locale en intercommunale verkeer, alsmede een zeer ruim lokaal met stellingen voor gereed schappen en instrumenten. Ook hier een kleedkamer voorzien van alle gemakken die men in dé andere aantreft. Het kantoor voor de opzichters van de te legrafie en de werkplaatsen voor de lijn- wachters bevinden zich hierboven. Ook hier kleedkamers, de rest vormt een ruime zolder. Boven de linkervleugel is de directeurs woning gelegen. Een beschrijving hiervan laten wij achterwege. Wij willen slechts vol staan met te zeggen, dat over een gemis voor een voldoend aantal kamers niet geklaagd behoeft te worden. Alle kamers zijn voorzien van heerlijk licht. De keuken is een voorbeeld1 van hy giëne De badkamer ontbreekt evenmin.' Rest ons nog mede te deelen, dat de ach- terp aats door een ijzeren poort ingang geeft naar de Heul. Voor karren en rijwielen vindt men ber ging in de zich op de achterplaats bevinden de bergplaats. Onder een gedeelte van het gebouw, be reikbaar vanaf de binnenplaats heeft men ruime kelders Een ervan zal als bewaar plaats voor kabelrollen dienst doen. Deze ruimte is 4 X 9 y, M, groot. Hierna is de kelder voor de centrale ver warming en voor het bewaren van de kolen Het bebouwde oppervlak van dit doelma tige, op keurige wijze door den heer P Rings Jr ondfer opzicht van den heer P Reitmeijer gebouwde gebouw is 26 X 36 m Het hoogste punt is 14.10 M. De aanneemsom bedroeg met elkander i' 75000 De stijging van de verschillende in grediënten zal hier nog wel een tamelijk be drag op gebracht hebben. De heer Rings heeft eer van zijn uitvoe ring. Moge dit zoo lang verwachte postkantoor werkelijk met 1 Mei in gebruik worden ge nomen Voor Alkmaar zal dit èn wat het postkantoor èn wat het telegraafkantoor be treft, een belangrijke verbetering zijn. VOETBAL. Na een aantal weken van rust, wat betreft competitie-wedstrijden, zal Holland morgen weer eens voor die competitig in 't veld ko men en wel tegen den Helder. Een overwin ning zou Holland uitstekendte pas komen met het oog op 't bezetten van één der boven ste plaatsen in 'afd. F. Wij twijfelen dan ook niet of zij zal haar sterkste elftal in 't veld brengen en trachten haar tegenstander zon der puntjes naar den Helder terug te sturen. Daar 't morgen hier de eenigste wedstrijd is, zal Holland zelf wel begrijpen, dat het van 't meeste belang is, den toeschouwers spel van goede kwaliteit te laten zien. NTRTWF 7 AAK. De heer H. Z. Muller, voorheen tailleur in Heeren- en Kindenkleeding te Anna Paulow- na, doch door den watersnood genoodzaakt vandaar te vertrekken heeft zich thans alhier gevestigd in het perceel Luttik-Oudorp C. 40, en daarin tevens een zaak in Dames- en Kin- derhoeden gevestigd, welke heden geopend werd een zeer goede indruk maakte. DE „KORTENAER". DEN HAAG, 4 Maart. Bij het departe ment van Marine is heden ochtend bericht ingekomen, dat H. M. Kortenaer op de te rugreis van West-Indië naar Nederland gisteravond is voor anker gegaan bij Black-Deed (Theemsmond), hedenochtend de lichtschepen Galoper en Noord Hinder passeerde en in den Nieuwen Waterweg zal binnenloopen MILITAIRE ZAKEN. DFN HAAG, 4 Maart Naar wij verne men moet het voornemen bestaan om de dienstplichtigen der militelchtng 1916, toe gewezen aan de 2e bataljons of het 2e ge deelte gene-autodienst, op te roepen in het tijdvak 1620 »April as. De voorgeoefen- den worden 2 maanden later opgeroepen om ingelijfd te worden. Alleen om zeer ge wichtige redenen, ook studiebelangen, kan uitstel van dfen eerste oefening worden ver leend. De denstplichtigen van de land- stormjaarklasse 1911 zullen als volgt wor den opgeroepen: zij, die bestemd zijn voor de genie ten deele omstreeks *0 April, ove rigens omstreeks 31 Mei; voor de infante- re ten deele omstreeks 31 Mei, overigens omstreeks 10 Juli; voor den autodienst om streeks 10 Juli; voor de wielrijders om streeks 20 April a. s. DE MAïS-DISTRIBUTIE. DEN HAAG. 4 Maart. Verwacht wordt, dat de Commissie van Toewijzing inzake de maïs-distributie ten aanzien van de Maart-leveringen bepaald heeft, - dat aan aanvragers voor 30 pet. hunner aanvragen zal worden toegewezen. Uitgesloten zijn van de toewijzing zij, wier aanvragen on geldig zijn verklaard wegens overtredin gen der gestelde bepalingen, die daarvan reeds afzonderlijk bericht hebben gekre gen en voorloopig ook zij, omtrent wier aanvragen voorloopig nog onderzoek hangende is. „NEDERLAND EN ORANJE". AMSTERDAM, 4 Maart. In de gister avond alhier gehouden vergadering, die onder leiding stond van Pro. Diepen horst. van den Bond van Anti-Revolution- naire Kiesvereenigingen Nederlaod en Oranje" werd de heer Diepenhorst, die aan de beurt van aftreding was, met een overgroote meerderheid van stemmen her kozen. Behalve eenige huishoudelijke za ken werd de campagne voor de a.s. Staten verkiezingen ter sprake gebracht en de wenscheüjkheid betoogd om bij de candi- daatstellingen voor de Staten niet het z.g. Rotterdamsche stelsel te volgen Dit be doelt een minder aantal candidaten te stellen dan er te vervullen vacatures zijn. Zulks met 't oog daarop, dat in de meeste districten de vrijzinnigen en de socialisten waarschijnlijk zullen samengaan. Inzake de te verwachten Statenverkiezing voor de vacature-Posthumus Meijes werd de aan te nemen houding aan de districten over gelaten. GROOTE SCHIPPERSSTAKING. ROTTERDAM, 4 Maart. Door den Al- gemeenen Schipperbond en den Rijnschip- persbond' is met algemeene stemmen beslo ten de staking te Rotterdam te proclamee- ren, daar de onderhandelingen met de com missie uit dén handel geen bevredigende resultaten hadden.De staking omvat 700 a 800 man. INGENIEURSBEZOEK. MONNIKENDAM, 7 Maart. Heden morgen arriveerden hier 200 ingenieurs van het Koninklijk Instituut onder leiding van den heer Sandwich hm de werken van de dijkbreuken inoogenschouw te nemen. DE WATERSNOOD. PURMEREND, 4 Maart. Men is gereed' gekomen met het herstellen van de kist dam bij de melkfabriek Hollandia. ANNA PAULOWNAPOLDER, 4 Maart. Over de geheele lengte van de dijkbreuk zijn thans zinkstukken neergelegd, waar door de verdere uitdieping door den stroom wordt voorkomen. FRANSCH AVONDCOMMUNIQUé. PARIJS, 4 Maart. Ten noorden van Ver dun werd hevig gevochten bij het d'orp Douaumont. Wij hebben het bovenste deel van den heuvel op de noordelijke helling waarvan het dorp gelegen is, behouden. Door een krachtigen tegenaanval werden wij in staat gesteld een deel van het ver loren terrein dicht bij het dorp te herne men. Ten Westen en ten oosten van de Maas, alsook in Woeuvre werd een hevig bombardement voortgezet. Onze artillerie richtte zijn vuur op de verzamelplaatsen van den vijand, vooral bij Beaumont waar een vooruitgaande colonne uiteengeslagen werd. In den Boven-Elzas hebben wij een aanval gedaan ten oosten van Seppois en hebben verschillende gedeelten van loop graven op den rechteroever van Lauch ge nomen. Een vijandelijke tegenaanval, on dernomen om ons van het veroverd ter rein te verjagen, is mislukt Wij hebben vijandelijke kampementen in België, wer ken bij Neuville, Bery au Bac en in de Argonne gebombardeerd. Een sterke Duit sche patrouille die een aanval gedaan had op een post ten noorden van de Aisne werd teruggeslagen. Adjudant Navarre heeft he den bij Douaumont zij zesde Duitsche vlieg machine neergesdioten. De inzittenden die gewond werdén,zijn gevangen genomen. DE ENGELSCHE MARINE BEGROOTING. LONDEN, 4 Maart. De Marine begroo ting heden gepubliceerd, voorziet in een be hoefte aan personeel van 350 000 man. Dit is feitelijk de eenige lichting die de be grooting geeft, daar voor de geregelde tak ken van dienst slechts 12000 is uitge trokken. De begroting wijst een totaal aan Een weergever zooals onderstaand model passertdooeJkfi naald ma chine. wordfby aan koopu Slechtsgplaten gratis verstrekt. 30.0CO opnamen van de meest beroemde arfisten op eik gebied. Eén priis onverschillig de ver maardheid van den artist, doorsnede 2A 9Vn. 29 %i. 35Vm. Platencatalogii en prijscourantengratisifranoa Vlaming5tr26denHaagBoerensteiger 75Hüan FONOGRAAF PATHÉ CG.MENKE; - Reguliersbreestraaf Amsterdam. Norr hpv'ndt zich rrtpdp arbiter bpt lokaa r ointemci pn vertrek pen 'o?- pn laad o'aats Fpn rii'mp (relpnenbpid voor bpf inriidon .vimnt waar mpo de postzakken binnenshuis kan lossen en laden

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2