DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het Westelijk Oorlogsterrein. No. 55 Honderd en achttiende jaargang. 1916 MAANDAG 6IAART Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft,— franco door het geheele Rijk fï,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 6 Maart. Lord Nortcliff, de bekende eigenaar van de Times en andere Engelsche bladen, die zelf een bezoek aan het Fransche front heeft gebracht, verzekert, dat het onmogelijk is den duur van den slag bij Verdun te schatten. Wij zijn thans in de tweede periode van ac tie. De eerste termijn was van 22 tot 27 Fe bruari, daarna kwamen er van 27 Februari tot 2 Maart drie dagen van kalmte en thans woedt de strijd opnieuw. En hij breidt zich uit. Het Fransche stafbericht van gister middag zegt, dat de strijd, die eerst geloca- liseerd was bij het dorp Douaumont, zich Zaterdagavond heeft uitgebreid. Het Fran sche avond-communiqué verklaart, dat er in deze omgeving wel zeer hevig gebombar deerd werd, maar dat de Duitschers geen aanval deden. Wel had een aanval plaats iets meer in het noordwesten (ten oosten van Vacherauville, in een bosch), doch die werd afgeslagen. Verandering van beteekenis is er dus in den toestand niet gekomen. Prachtig hou den de Franschen stand in de ongetwijfeld wanhopige, verwoede gevechten. Bijzonder heden toonen, dat de verdedigers zijn bezield met den echten soldaten-geest en dat het ma teriaal van'hooge waarde is. Zij wijken al leen wanneer er werkelijk geen houden aan is en dan nog maar over geringen afstand, terwijl zij voortdurend pogen verloren ge gaan gebied te heroveren en den vijand zoo veel mogelijk verhinderen zich aan zijn nieuwe stellingen aan te passen. Bijzonder fel is de strijd om het dorp Dou aumont. Hoe de toestand precies is, is niet recht duidelijk, daar de Fransche communi qué's aan preciesheid wel iets te wenschen overlaten. De Duitschers verklaarden 't dorp te hebben genomen en de bocht, die daar in hun front inboog te hebben weggewerkt. De Franschen zeiden eerst, dat er nog gevochten werd in de eenige straat van het dorp en dat zij al vechtende terrein bij het dorp hadden herwonnen. Dat klopt dus zooals wij Zaterdag reeds deden uitkomen. Maar met een vaagheid, die wel wat vreemd klinkt in een officieele mededeel ing, deelde de Fran sche stafschrijver Zaterdagavond mee: een tegenaanval, door de Franschen gedaan, zou hun in staat hebben gesteld, in het dorp Douaumont binnen te dringen." Daarna heet te het in een volgend Fransch communiqué: dat de Duitschers weer vasten voet kregen in het dorp en dat dit beurtelings in beider handen overging. Het middag-communiqué van gisteren berichtte dat de Duitschers van Douaimont uit een krachtigen aanval deden, zoodat toen het dorp blijkbaar in Duitsche handen was. Maar het avond-communiqué komt nu weer met de mededeeling dat bij het dorp Douaumont, waarvan de zoom nog in het bezit der Franschen is, geen verandering heeft plaats gehad. Vermoedelijk zal er van het heele dorp wel niet veel over zijn gebleven en betreft de plaatsbepaling het terrein, waar het dorp 'eens stond, zoodat kleine vergissingen niet buitengesloten schijnen. Naar van Duitsche zijde wordt meege deeld, bedraagt de buit 17.000 gevangenen, 115 kanonnen en 161 machinegeweren, ter wijl bij Soissons (den z. g. n. winterslag in de Champagne) bij het Duitsche offensief 14 kanonnen en 6 machinegeweren werden buit gemaakt, in het Fransche Septemberoffensief in de Champagne 121 Duitsche kanonnen werden vermeesterd en bij den gelijktijdigen aanval der Engelschen bij Loos 21 Duitsche kanonnen werden buitgemaakt. Lord Nortcliff die er o.m. op wijst dat de aanvoer van Fransche munitie enorm is én dat hij op een weg alleen een convooi van 2000 auto's ontmoette zegt, dat de verlie zen der Franschen onbeteekenend zijn en dat die der Duitschers ten ihinste honderddui zend man bedragen. Daarmee in tegen spraak is hetgeen de Parijsche correspondent van hetzelfd blad meldt, die zegt, dat het bloedbad bij Verdun lang niet zoo geweldig is als aan den IJser en dat de verliezen der Duitschers thans veel kleiner z:jn dan in een van de andere groote slagen aan het Fran sche front. Hoe het ook zij de Franschen blijven zonder ongerustheid het resultaat var. den- strijd afwachten. De Duitsche marine-staf meldt, dat de Mö- we weer thuis is. Men kent den succesvollen kruistocht van dezen hulp-kruiser, die thans met rijken buit aan. boord een Duitsche ha ven is binnengeloopen. „Spaansche matten" zijn niet vermeesterd maar wel goud in sta ven ter waarde van een millioen mark, een schat, die mooi „meegenomen" is. Dan wa ren er 103 opvarenden van vijandelijke stoomschepen aan boord. Het eerst heeft de „Möwe" den' lsten Fe bruari van zich doen spreken, toen de „Ap- pam," de stoomboot op W.-Afrika, welkesinds eenigen tijd vermist werd, onder een Duit sche prijsbemanning een Amerikaansche ha ven was binnengeloopen. Terzelfdertijd ver nam men, dat het oorlogsschip, waartoe di bemanning had behoord, een reeks andere schepen tot zinken had gebracht en steeds de bemanningen zoogoedmogelijkhadbehan- deid, zoodat de Engelsche bladen, die goeik zeemansschap weten te waardeeren met sym pathie over de geheimzinnige Möwe spraken Thans blijkt dit schip Engeland tot dusvem te staan te zijn gekomen op 50.000 ton scheepsruimte, afgezien van de schade, welke het verlies van 13 schepen heeft opgeleverd En bovendien blijkt nu, dat het Britsche slag schip Edward Vil gezonken is, doordat de Möwe er een mijn voor gelegd heeft. Den 9den Januari werd het verloren gaan van deze pré-dreadnoughts van 16.612 ton van Engelsche zijde bekend gemaakt. Het heette, dat het ergens waar werd niet gezegd op een mijn geloopen en gezonken was. De plaats, waar de ramp plaats had, is ook nu nog niet medegedeeld1. Voor het eerst wordt in dit marine-bericht melding gemaakt van het verdwijnen van de Engelsche Saxon Prince (3500 ton) en van de Fransche Ma- roni (3100 ton). Een wonder is het, dat dé „Möwe" heeft kunnen binnenloopen, d. w. z., aan de talrij ke entente-schepen, die ongetwijfeld jacht op haar hebben gemaakt heeft kunnen ontkomen en door den ring van Engelsche wachtsche pen heeft kunnen breken. Naar verluidt van Engelsche en Fransche berichten is een twee de Duitsch schip erin geslaagd van den an deren kant door dien riïtg te komen en heeft het den Atlantischen Oceaan bereikt. De Duitsche pers, die met vreugde het succes der Möwe vermeldt en aan de „Emden" her innert, hoopt natuurlijk, dat ook dit schip zich roem zal verwerven. Intusscheri weten we nog steeds niet, in welke haven zich de Möwe bevindt, waar zij thuis hoort en wat voor een schip het eigenlijk is. Er is wel eens gemeld, dat het een Bremer koopvaarder is, maar zekerheid te dezen aanzien bestaat er niet. Alleen ont hult het Duitsche marine-bericht, dat burcht- graaf en graaf zu Dohna-Schlobitten, kor vetkapitein, haar gezagvoerder is. Ter zee gingen voorts verloren de Engel sche stoomschepen Teutonian (4800 ton) en Rothesay (1300 ton); de bemanningen wer den gered. Tenslotte zij aangeteekend, dat Russisch' torpedobooten de*Turksche stad in Klein Azië Trebisonde hebben gebombardeerd, dai twee Zeppelins over de Noord-Uoslkust vai Engeland zijn gevlogen, omtrent welken raid nog geen nadere bijzonderheden bi kend zijn en dat het Fransche blad van dei heer Clemenceau, een scherp criticus, voui een week geschorst is, zoodat deze vroegen l'Homme libre thans met recht l'Hommt enchainé heet. Het Fransche middagcommuniqué meldt: In België werden ten zuiden van Lom- baertzijde Duitsche loopgraven door de Fransche artillerie bestookt. In Argonne hevig vuur op de Duitsche loopgraven en verbindingswegen in de streek van Haute Chevauchées en Boureuil les, waardoor een brand werd veroorzaakt. In de streek van Verdun breidde de strijd die gelocaliseerd whs in het dorp Douau mont, zich gisteravond uit. Te zes uur de den de Duitschers. na een hevige beschieting een levendigen aanval op de Fransche linies van Douaumont af. Deze aanval werd ech ter afgeslagen door het spervuur en geweer vuur der Franschen. Gedurende den nacht duurde de vrij he vige beschieting voort op het geheele Fran sche front ten oosten van de Maas ter westen van Mort Homme en den Ganzenheu vel. Het Duitsche legerbericht van gisteren zegt: Tegen den avond opende de vijand eer levendig vuur op verscheiden punten van hc front. Tusschen Maas en Moezel was de Fran sche artillerie voortdurend zeer actief vari tijd tot tijd beschoot zij de streek van Douau mont buitenhevig hevig. Infanterie-gevech ten hadden niet plaats. Teneinde onnoodige verliezen te vermij den, verlieten wij gisteren de loopgraaf bi de houtvesterij Thiaville (ten noordooster van Badpnviller) die wij op 28 Februari aan de Franschen ontrukt hadden, wegens het hevige vuur, dat de vijand erop richtte. TEK ZEE. net scuip heeft de volgende vijandeiijxt vaartuigen aangeuouden, voor het grooistt neet in uen grond geooord, voor de rest ais prijzen naar neutrale uavens gezonaenj ac nngeisaie scüepeu; „Gororidge (joö/ tonj, Author" (34yo ton), „iraaer" (30U8 ton), Ariadne" (3U35 ton), „DromonOy" (3öZ< ton), „Famngford" (3140 ton), „Mac la vish" (5816 ton), „Apparn" (7781 ton), „Westburn" (33ÜÜ ton), „Horace" (3335 ton), „Flaminco" (4629 ton), „Edmburg" (14/0 ton), „Sa$on Prince" (3471 ton), het Fransche schip „Maroni" (3109 ton, het Belgische schip „Luxemburg" (4322 ton). De „Möwe" heeft verder op verschillende plaatsen aan vijandelijke kusten mijnen ge legd, waaraan o. a. hef Engelsche slagschip „King Edward VII" ten offer is gevallen. VAIUA. EEN PAUSELIJK SUHKIJVEN OVER DEN OORLOG. De „Osservatore Romano" publiceert een orief van Z. H. Paus Benedictus XV aan den kardinaal-vicaris Pompill, waaraan dt Maasbode een en ander ontleent: In den brief herinnert de Paus aan Zijn herhaalde vroegere raadgevingen en aan sporingen, opuat de oorlogvoerende naues de wapenen zouden neerleggen en haar ge schillen door een vriendschappelijke over eenkomst zouden beëindigen. De Paus voegt er aan toe, dat Hij zich te midden der oorlogvoerende volkeren gewor pen heeft als een vader te midden van zijn strijdende kinderen en hen in naam van God nezworen heeft om van alle verlangen van wederzijdsche vernietiging af te zien, klaai en duidelijk, hetzij rechtstreeks, hetzij on rechtstreeks de verlangens van elke partij uiteen te zetten, en binnen de grenzen van rechtvaardigheid en mogelijkheid rekening te houden met de aspiraties der verschillende volkeren. Daarbij heeft de Paus auen ge smeekt ter willen van de rechtvaardigheid en het algemeen weizijn van de gemeenschap der naties de noodzakelijke offers van eigen liefde en particuliere belangen te brengen, i Dit is de eenige weg om het monsterach tige conflict volgens de regelen der recht vaardigheid op te lossen en te komen tot een vrede, welke niet voordeelig is voor een enkele partij, maar voor alle en dus recht vaardig en duurzaam zijn kan. Ongelukkigerwijze werd Onze Vaderlijke stem tot dusverre niet gehoord en duurt de oorlog met al zijn verschrikkingen in volle verwoedheid voort. Wij kunnen en mogen echter niet zwijgen De Paus herhaalde zijn smeekbede om vrede. Indien deze het gewenschte doel niet bereikte, vond zij nochtans een diepen weer klank. Zij viel als een balsem in de harten der volkeren van de geheele wereld en ver wekte daar een levendig en innig verlangen om het bloedige conflict zoo spoedig moge lijk beëindigd te zien. Wij kunnen echter onmogelijk nalaten om Onze stem nogmaals te verheffen tegen de zen oorlog, welke ons een zelfmoord van het beschaafde Europa toeschijnt. Wij mogen niet nalaten om, zoodra de omstandigheden die toelaten een of ander middel te sugge- reeren of aan te wijzen, waardoor het zoo vurig verlangde doel zou kunnen bereikt worden. Eenige godvruchtige vrouwen hebben het plan bekend gemaakt om zich gedurende de komende Vasten in een geestelijke vereeni- ing van gebeden en verstervingen nauwer aaneen te sluiten, ten einde van de Goddelij ke Barmhartigheid het einde van dezén ver- •-chrikkelijken geesel af te smeeken. De Paus zegent en prijs dit plan openlijk en spreekt de hoop uit, dat alle geloovigen r zich mede zullen vereenigen. De Paus uit het vertrouwen, dat de Ka holieke families in alle oorlogvoerende lan den zich gedurende de Vasten in gebeden en christelijke verstervingen nauw aaneen zullen sluiten. Z. H. richt een bijzonderen oproep tot de noeders, echtgenooten, dochters en zusters Ier soldaten opdat zij alle leden van haar 'imilies tot voortdurende vurige gebeden en rijwillige offers en verstervingen zullen ansporen. De H. Vader spreekt den wensch uit, dal léze werken van godsvrucht vooral zullen 'crricht worden op den dag, welke gewije s aan de herdenking van het verheven offer /an den Godmensch, en dat men Dezen dar Ie genade zal vragen om met kracht er hristelijke onderwerping de zeer smartelijke verliezen te dragen, welke door den oorlop 'eroorzaakt zijn Tevens zal men dan den Godmensch smeeken dat Hij een einde ma ke aan deze lange en verschrikkelijke beproe ving. De Paus beveelt eveneens aan om aalmoe zen te geven aan de armen en de ongelukki- gen maar vooral aan de kinderen van hen iie in dezen ontzettend-en oorlog gestorven zijn. De H. Vader eindigt met de hoop uit te spreken, dat ook de huisgezinnen der neutra Ie landen uit gevoelens van medelijden £n naastenliefde zich in deze werken van gods vrucht zullen vereenigen, KORTE BERICHTEN, De Oostenrijkers hebben bij Durazzo 34 kanonnen en 11.400 geweren van de Ita lianen buitgemaakt. In een kruitmagazijn bij Parijs had een hevige ontploffing plaats. Een deel der ge bouwen werd door de ontstane brand ver nield, er schijnen 45 dooden en 200 gewon den te zijn. Alle gehuwden mannen van 19 tot 26 in Engeland onder hpt Derby-stelsel aange worven, worden 9 April opgeroepen. De Ex maarschalk Frensch, die zooals men weet in den adelstand is verheven, nam 24 Febr. zitting in het Engelsche Hooger- huis, In Frankrijk \vil men ook de Duitsche officieele berichten in de bladen opgenomen zien. De Humamte spot met de angst van den den Censor, die belachelijk is bij de koelbloe dige stemming in Frankrijk. De Vereenigde Staten hebben een ver drag met Haiti gesloten, ze waarborgen de onaantastbaarheid van het eiland en belasten zich controle over de financiën en het politie toezicht - De bekende Alfted Dreyfus woont thans als rentenier in Zwitserland bij Züfich. De sneeuwlawinés in Zuid-Tiroi duren voort. 20 personen zijn in den laatste tijd ge dood en velij gewond. In Oostenrijk Hongarije gaat men sui- kerkaarten invoeren, maximumu verbruik 1 KO. per hoofd en per maand. De gezamenlijke oorlogspartijen in Ita lië hebben volgens het Berliner Tageblatt, van Salandra de oorlog tegen Duitschland geëischt. In Italië heeft gisteren weer een spoor wegongeluk plaats gehad. Er zijn bij een bot sing tusschen een militaire en een passagiers- trein 10 personen gedood en 40 gewond. BINNENLAND. Gemengd nieuws. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Het Ncd. Landbouw Weekblad bevat de punten van beschrijving voor de 96e (bui- .engewone) algemcene vergadering van dé Hollandsche Maatschappij van Landbouw, op Woensdag 5 April as, des voormiddags 11 uur in American Hotel, Leidscheplein, Amsterdam, zijnde o.a.: de voorstellen van het hoofdbestuur: a. om de afdeeling Ter schelling, nu ingedeeld bij Kring I, te voe gen bij Kring II, Noord-Holland; en b. om te besluiten dat aan het huishoudelijk regle ment der afdeelingen wordt toegevoegd een reglement voor gezamenlijken aankoop; en voorts nog de volgende punten: de regee- ringsmaatregelien in verband met -den land bouw, in te leiden door den heer K. Cz. de Boer; beschouwingen over den toestand in de waterschappen Schieland en Delfland; bespreking van het credietwezen in verband met den watersnood in Noord-Holland. NED. JOURNALISTENKRING. In de Zondag te. 's-Gravenhage gehou den vergadering werd goedgekeurd het be- stuurvoorstel tot het aanknoop en van onder handelingen met het bestuur van de Vereeni- ging van Directeuren van Dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers", teneinde te ko men tot samenstelling van een Bemiddelings- raad voor de Nederlandsche Journalistiek. Tevens noodigde de vergadering het be stuur uit praeadvies te willen uitbrengen over een door den heer Bruna aanbevolen denk beeld, om in samenwerking met De Neder landsche Dagbladpers stappen te doen ten einde te geraken tot de oprichting van een Nederlandsche pers-centrale. EEN AANKLACHT. De Telegraaf meldt: Onze directie heeft zich genoodzaakt ge zien, bij den officier van justitie eèn aan- xiacht wegens oplichting in te dienen tegen den heer John Coucke, tot voor kort lid on zer redactie. Na zijn omslag zijn verschil- ende feiten aan liet licht gekomen, die onze directie tot het nemen van dezen stap heb- oen genoopt. VOOR DEKRIJGSGEVANGENEN. Het Nederlandsche Comité voor den Sneeuwbal," ten behoeve der krijgsgevan genen van alle oorlogvoerende naties heeft in de geweldige oorlogsgebeurtenissen van de laatste dagen aanleiding gevonden om niet te wachten tot het geheel der inkomsten zou zijn te overzien, doch heeft besloten om al vast een eerste zending van goederen te versturen Het heeft zich daartoe gewend tot de Regeeringen der oorlogvoerenden, met het verzoek om opgaven van de meest verlangde goederen en denkt deze dan zoo spoedig mogelijk te zenden. Zooals men weet, wordt het benoodigde uitsluitend in Nederland gekocht en wel zooveel mogelijk in verschillende deelen des lands. ART 57-59 DER GRONDWET. Door het Nationaal Comité tot wijziging van de art. 57—59 der Grondwet die den Koning macht geven oorlog te verklaren en verdragén te sluiten buiten de Kamers om is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het de leden dier Kamer dringend verzoekt bij de a.s. Grondwetsherziening ook te willen medewerken, dat de art. 5755 der Grondwet worden gewijzigd in dien zin, dat de Volksvertegenwoordiging in, oorlog en vrede en met verdragen medezegging schap krijgt. ERNSTIGE ONTPLOFFING. Zondagmorgen te kwart voor twaalven heeft te Amsterdam In het gebouw Indu strial den zetel van de Industrieele Club, op den hoek van Vijgendam en Rokin, een ont ploffing plaats gehad, waardoor de groote spiegelruiten aan de vier zijden van het ge bouw werden verbrijzeld, terwijl in het sousterrain eenige binnenmuren werden weggeslagen. Wonder boven wonder liep alles vrijwel zonder persoonlijke ongelukken af. Alleen werd een voorbijganger door een glasscherf aan de hand gewond. Het sousterrainvan het gebouw bood na onderzoek een beeld van groote verwoesting. Van een der ketels was het verbindingsstuk met de buis der verwarming, het zooge naamde broekstuk, weggeslagen, evenals een stuk van den ketelmantel en de regula teur. Het broekstuk vloog wel een meter of tien verder, juist door een deuropening, en veroorzaakte daar een gat in een binnen muur. Van de stookruimte waren twee der half- steensmuren totaal stukgeslagen Men moest er klauteren over Jioopen puin en brokstuk ken muur. Ook van het aangrenzende kolen hok waren twee halfsteensmuren totaal ver brijzeld. De oorzaak van de ontploffing ligt aan de drie in het sousterrain staande ketels, waar zich, ondanks de goede verzorging door den machinist, tengevolge van onvoldoende ver branding onder een der ketels kool kool- monoxyde vormde z.g. kolendamp, die met lucht een ontplofbaar mengsel vorm t Door het vuur der ketels kwam dit mengsel tot ontploffing met de bekende gevolgen. Op de Nassaukade te Amsterdam Is i^ebroken en 400 aan geld en eenig tafel zilver gestolen. EEN GRAP? Zaterdagmorgen keek een landbouwer te LKMAARSCHE COURANT. UL. „iuuWJ- uvjoui-iv-liW. {JUlCLCk.1 UL.1UL UC UUJ LOUlL iV.CU lUOllll /J. iVl. S „muWC, ColmuüaucUiL uueiuuu UuiggnuU L/UUU4 oiinuUicu, ia au ten auLLCdVuiicn m uioiucin vuu tcuigc liuuxu. HUI, UiCL VlCl 1~U£C1£IUC Uilitii-ieu CU LI Li. g,cuscuc nuuinicio en matiuzcu ucucveuo ■wpyCii vau oemaiiuiugA-Li van vijauueujxc aiouinocnepen, uuuer wie J.UJ muiers, au> Krijgsgevangenen err oovenuien mot j ouu.uuo aan uaren gouu, ur een munsuie naven oin- nengeioupen.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1