DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 56 Honderd en achttiende jaargang. mi6 I)IN SHAG 7 M A A 11T E Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zón- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HLRMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ENGELAND. VARIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 7 Maart. De legerberichten van gisteren gaven den indruk, dat de strijd om Verdun niet ge- stadkt was, maar een ander karakter had aangenomen. 1 Men kreeg niet meer de ge dachte: het gaat daar hard om hard, er wordt daar aan beide zijden hoog spel ge speeld. Veeleer viel -uit.de wederzijdsche commuuiqué's op te maken, dat de strijd nog wel wat heen en weer golfde, doch dat dit aan- het tot stilstand komen voórafging. De Straat van Douaumont deed denken aan de suikerfabriek van Soucliez, aan het veerhuis aan den IJser, kortom aan zoovele kleine, o zoo kleine, plekken van het front van België tot Zwitserland, waar Wel hevig en bloedig werd gevochten, maar waar het slechts ging om een klein, tactisch voor- of nadeel, niet om een groote strategische overwinning oi nederlaag van aanzienlijke beteekenis. De streek bij Verdun stond niet meer bo venaan in de commuuiqué's. „Op den ooste- jijken oever van de Maas was de dag over het algemeen rustic r da» te voren," zei het Duitscue eoffuquniqué. Op dep oostelijken oever? Als men zoo iets leest want conununiqué's moet men argwanend, spiedend en bespiegelend lezen i vraagt uien zich onwillekeurig ai: maar op 'en westelijken dan? Ln het Fransche m.i jgpniiauniqut' vestigde op dien antie- reh oever de aandacht, waar het meldde: - „De anillerie-suijd woedt hevig op den linkeroever van de Maas." Dn deed liet ver moeden rijzen, dat de Duitschers nu wel eens lner spoedig tot den infanterie-aanval zou den kunnen overgaan. Het pas ontvangen Franscue communiqué bevesugt de juistheid van du vermoeden. Na een heftig bombar dement hebben de Duitschers een krachtige» aanval op het uorp Forges gedaan, dat onge veer 3 kilometer ten west envan de Maas en ruim l kilometer iten uooruen van het be nende MaaSSChieretiand van Champ-ueuville is gekken. Zij sia igdeu erin door te drin gen tot de eiste Fransche loopgraven-linie en hei dorp te veroveren. He* Fransche le- gerbericht zegt, dat zij er later weer uit ver dreven zijn. Uit het commentaar,, dat het Hava' bericht levert, blijkt dit evenwel niet. Hierin wordt gezegd, dat de Duitschers een terrein-winst van 100 tot 150 meter hebben gemaakt (hier zal een nul zijn vergeten) en dat deze vooruitgang hun geen enkel beslis send voordeel bracht, daar de Franschen krachtig versterkt blijven in een naburige do- miueerende positie (de z. g. n. Cote Dié) en dat het gebeurde bij Fotges geep invloed heeft op het resultaat van den slag bij Ver dun, hetwelk met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Terzelfder tijd hebben de Duitschers in de Champagne een aanval gedaan, na de Fran sche stellingen eerst met een brandende vloei stof te hebben bespoten. Bij Maison de Champagne op den Franschen rechtervleugel konden de Duitschers tengevolge van den dichten regen vau het Fransche vuur niet uit huu loopgraven komen, op den linkervleugel slaagden zij er in binnen te dringen in een klein gedeelte van de Fransche vooruitge schoven loopgraven. In deze streek waren de Duitschers ook in Januari actief. Wij zien dus heden, dat de Duitschers het initiatief behouden. Voor de hand ligt de veronderstelling, dat zij generaal Joffre po gen te verlokken zijn algemeene reserves naar het Oosten te brengen en daar in te zetten. Zij kunnen dit willen, teneinde in deze om geving de Fransche hoofdreserve te doen verbloeden, of wel om elders een aanval te doen. In elk geval blijft het een gewaagd oorlogsspel, waarbij veel gewonnen maar ook veel verloren kan worden! ZEPPELINS BOVEN HULL. Het departement van oorlog meldt, dat naar gemeld wordt, drie Zeppelins deelna men aan den tochtna de zee te zijn overge stoken, namen de luchtschepen verschillende richtingen; en naar hun vlucht te oordeelen, waren zij klaarblijkelijk onzeker, waar zij- zich bevonden. Het bezocht gebied! was Yorkshire, Lin colnshire, Rutland, Huntingdon, Cambridge shire, Norfolk, Essex, Kent, ongeveer 40 bom- men werden geworpen; de resultaten zijn, voor zoover bekend, dat drie mannen; vier vrouwen en vijf kinderen gedood werden, en 33 personen gewond. De materieele schade is dat twee terrassen van huizen werden ver nield, een bureau, een herberg en een café en verschillende winkels gedeeltelijk werden ver nield, en een blok proveniershuizen ernstig beschadigd. Van Duitsche zijde wordt gemeldOfficieel Een gedeelte onzer marineluditschepen wierp in den- nacht van 5 op 6 Maart op het mari nesteunpunt Huil a.d. Humber en de daar aangelegde dokketi, bommen. De luchtsche pen wérden hevig beschoten, doch zonder suc ces; zij keelden allen onbeschadigd terug. HET VOEDINGSVRAAGSTUK. De invoering der boterkaartèn zal heel wat administratieven. omslag medebrengen. De broodkaarten dienden tot dusverre tevens als boterkaarten. Binnenkort echter zal een afzonderlijke kaart afgegeven worden. Daar nu echter niet precies bekend is, hoeveel bo ter Berlijn bijv. noodig heeft, moeten zij die voortaan boter willen koopen hunnen winkelier het middenstuk van hun Ihatste broodkaart inleveren. De winkelier brengt de bij hem ingelevejde stukken bij den gros sier,-die ze op zijn béurt weder aan de cen trale van de boterdistributie moet zenden Kan de grossier geen 4000 middenstukken Dijeenbrengen, dan wordt van- zijne aanvrage zeen notitie genomen Wat met de particu lieren en winkeliers, die bij zulk een grossier terecht zijn gekomen, geschieden moet, zégt de officieele verordening.niet. De noodzakelijkheid om de b< schikbare hoeveelheden plantaardige en dierlijke vet ten zooveel mogelijk voor voedingsdoelein den te bewaren, heeft de Duitsche overheid aanleiding gegeven om het gebruik dier ar tikelen voor technische doeleinden zooveel mogelijk te beperken. Reeds eenige maanden geleden vaardigde zij een verbod op de be reiding van zeep en van voor de leder-in dustrie gebruikte praeparaten uit plantaar dige en dierlijke vetten uit. Thans wordi dit verbod ook tot de bereiding van drukinkt, lakken en vernissen en van dégras (een pre paraaf dat voor het invetten van leder wordt gebruikt) uitgebreid in dien zin, dat druk inkt hoegenaamd geen en de voor het schil dersbedrijf noodige lakken, vernissen of ver ven niet meer dan. 25 pCt. olie ot vet mogen bevatten. Lakken, vernissen en dégras yoor de lederindustrie mogen voortaan nog slechts met goedvinden van een daarvoor aangewe zen specjale commissie voor plantaardige en dierlijke' oliën en vetten bereid worden. Het gemeentebestuur van Charlottenburg heeft besloten den in het district wonenden veehouders voor Iedere koe, die dagelijks 8 tot 9 liter melk geeft, eene subsidie van 50 pf. per dag te geven, omdat het vreest, dat deze lieden andere bij de hooge voederprij- zen hun vee liever zouden verkoopen dan het op stal te houden en te melken. Dientenge volge zou dan natuurlijk cfc hoeveelheid melk, die beschikbaar is, nog geringer wor den. NOO EEN OORLOGSZIEKTE. - In-Fransche vaktijdschriften wordt mel ding gemaakt van een nieuwe oorlogsziekte, de "telephonophobie, Deze telephoon-vrees kwam ook wel al yóór den oorlog voor, doch toen waren de gevallen uiterst zeld zaam. Thans is het aantal slachtoffers van deze vrees vrij groot. Aan het front hebben de soldaten, die de telephoon bedienden, de telephoon-vrees gekregen. De verschrikke lijke tijdingen, die zij. door middel van de telephoon vernamen, hebben op hen zoo'n indruk gemaakt, dat ze bang yoor de tele phoon ^ijn geworden. In Duitschland zijn ook tal van gevallen van telephonophobie voorgekomen. HET EERSTE FRANSCHE SLACHTOF FER IN DEZEN OORLOG. Een Fransch tijdschrift had eenige maan den geleden de vraag gesteld, wie aan Fran sche zijde het eerste slachtoffer geweest is van den oorlog. De heer Frank-Puaux geeft thans in het tijdschrift het antwoord op die vraag. De eerste Fransche soldaat, die op het veld van eer gevallen is, is Jules-André Peugeot, korporaal bij.de 6e compagnie van het 44e regiment infanterie. Hij is gesneu veld onder de volgende omstandigheden. Hoewel de algemeene mobilisatie in Frankrijk Zaterdag 1 Augustus 19-14 om vier uur werd afgekondigd, hadden de Fransche troepen toch bevel gekregen zich op tien ki lometer van de grenzen terug te trekken, zoo dat er een Onzijdige zone tusschen de beide legers in het leven geroepen was. Er is, zegt de heer Frank-Puaux, geen meer af doend bewijs voor de gezindheid van' de Fransche regeering om elke aanleiding tot een conflict te vermijden, waarin de vijand een voorwendsel had kunnen - vinden om Frankrijk te beschuldigen Duitschland te dwingen het den oorlog te verklaren. Zondag 2 Augustus bevond korporaal Peugeot zich met vier man te Joncheiy, een klein dorp,/Op twee kilometer van De 11e. Hij had een 'schildwacht geplaatst op' den weg naar Faverois; het was tien uur in den och tend. Pehgeot bevond zich voor hel huis van Dócourt, toen diens dochtertje, die wa ter was gaan halen aan een' pomp in de buurt terugkwam, roepende: „les Prussiens! voila les Prussiensl Zonder twijfel kon men aannemen, dat ze langs de grens patrouil leerden, maar niet, dat zij,de brutaliteit had; den om. vóór de oorlog verklaard was, meer dan twaalf kilometer Frankrijk binnen te dringen. Het was inderdaad een Duitsche patrouille onder aanvoering van luitenant Mayer van het 5e jagers te paard, in garni zoen te Mulhausen, die den weg naar Fa verois opreed. Korporaal Peugeot ging ter stond den Duitschen -officier a T-mn i om hent tegen te houden, daar de oorlog nog niet verklaard was. maat de luitena'nt greep zijn revolver en vuurde driemaal op Peu geot De eerste en de derde kogel misten de tweede trof Peugeot in deil rechterschou der en drotig aan ae-linker zijde naar buiten De dappere soldaat'wankelde, inaar bij be dwong ziin pijn- legde zijn geweer aan en luitenant Mayer viel doodclijk getroffen van zijn paard Peugeot trachtte nog een paai stappen te doen, maar hij zakte zonder een kreet te s'aken bij de deur van Docourt's hub ineen Hij was dood. Dinsd'ag 4 Augustus leidde ds Poivez in de kerk van E.tupes den doodendienst voor den eersten Franschen soldaat, die tegen den vijand gesneuveld was Denzelfden dag op hetzelfde uui schrijf de heer Frank-Puaux, beklom minister Vivi ani in de Kamer de tribune er. deelde mede dat de Duitsche gezant hem de oorlogsver klaring overhandigd had die gerechtvaar digd werd door het 'vlieren van Fransch- vliegtuigen boven Neurenberg Hij wees dii verachtelijke bescli rldigjrtg af maar men nut- betreuren dat hij, bi| gebrek aan tnlichtin gen niet herft kunnen zeggen da op. het zelfde oo. c, w.-i p. hij -prak, cte lijk dienst plaats had voor den dapperen korfo raai Peugeot, het slachtoffer van de misdadi ge schending van de Fransche grens. Alleen deze schending zou Frankrijk de bevoegdheid .verleend hebben den oorlog aan Duitschland te verklaren, van Zondag 2 Augustus 1914 af." DE KONING, WEER AAN HET WOORD Koning Konstantijn XII van Griekenland heeft een onderhoud toegestaan aan den cor respondent van de Temps te Athene en daar in gezegd: „Het is mogelijk, dat mij in vorige ge sprekken een woord ontvallen is, dat, wan neer liet gedrukt en in het bijzonder wanneer het vertaald wordt, mijn gedachten onjuist weergeeft. Ik heb een levendige bewonde ring voor het Fransche leger en zijn aan voerders. Het Fransche leger bedekt zich sedert het begin van den Europeeschen oor log met roem en ik beoordeel liet niet slechts als een koning, maar als militair. Het is mij gegeven geweest twee van uw voornaamste officieren te ontvangen, gene raal Pau en generaal de Castelnau. Ik heb voor hen een levendige sympathie gekoesterd en koester die nog steeds. I let zijn soldaten met wie ik mij gaarne onderhoud. Ik breng hulde aan hun beteekenis-en-hun karakter. Ik heb ook maarschalk lord Kitchener ont vangen.. Ik kende hem niet £n toch, na tien minuten met hem gepraat te hebben, voelde ik een vriend in hem. Ik heb bij de uitoefening van mijn souve- reiniteit geen ander beginsel dan de Verdedi ging van de belangen van Griekenland. An dere overwegingen leiden mij niet. Ik ben koning van Griekenland en niéts anders. Ik regeer zonder gunsten toe 4te kennen aan die ofr gene Grieksche politieke partij. Als souverein ken' ik noch tegenzin noch voor keur. Ik neem de grondwet in acht en heb nooit nagelaten dat te doen. Ik ben van meening, dat er tot dusver geen enkele ge-, beurtenis is voorgekomen, die van dien aard was,' dat Griekenland zijn tot dusver aan,ge nomen houding zou moeten wijzigen. Ik heb nimmer opgehouden de Bulgarer als de erfvijanden van .mijn land te beschou wen." HET GEZONKEN TRANSPORTSCHIP. De Fransche afgevaardigde Bokafiowski een der geredden van de „Provence," heeft aan president Poincaré een verhaal toegezon den Van de laatste oogenblikken van het bo vengenoemde schip, dat den 26sten Februari in de Middellandsche Zee tot zinkefl werd gebracht. „Wij hadden," zoo schrijft hij, „een batailjon van het 3de regiment koloniale infanterie nan boord. 'Soldaten en beman ning betoonden buitengewone kalmte. Voor dat er nog bepaald gevaar bestond, hadden dé commandant en de officieren een vooroe fening gehouden, ten einde degenen, die niet wisten hoe zij zich bij het gevaar te gedra gen hadden, op de hoogte te brengen, red dingsgordels uitgedeeld -en booten en vlot ten neergelaten. Geen kreet, geen klacht werd gehoord en er heerschte geen paniek. Het schip zortk and, het water drong dloor In de stoomketels en deze begonnen te ont ploffen, Op dit oogenblik sprong de heer Bokanowski in zee en zwom snel weg. Eeni ge minuten daarna weerklonken ontploffin gen, het schip zonk verder weg en de kapi tein riep zoo luide, dat hij het rumoer over stemde: „Vaart wel kinderen!" De man nen die in massa's bijeen stonden op liet voorschip, antwoordden geestdriftig: „Vive 'a France!" De „Provence" verdween plot seling met het voorschip naar beneden Het was 3 uur 15. De zwemmende drenkelingen en degenen die in de booten of op de vlot- jen waren, riepen eveneens: Leve Frank- ViikHet werd nacht, De bijna naakte mannen hadden bitter te lijden van de koude Sommigen stierven anderen werden krank zinnig Na een arbeid van 18 uren bii een oiinüike onzekerheid werden de schipbreu kelingen opgepikt door oen F.ngelsch pa trouilleschip en een Fransche torpedoboot die een gedeelte naar Milejs en een andi-r naar Malta brachten De heer Bokenowski wiist nog op het vol gende' Kaoitein Vescn. de commandant van de Provence" de luitenant ter zco Rassn»/ onder-commandant en kolonel Duhalde commandant van het 3de regiment koloniale 'nfan#erie. bleven'tot de laatste seconde op de brug en raven Rain; i-velen vobr de rod ding der passagiers. De kanonniers van he' stitk op het achterschip die dit stuk dadelijk na do torpilleering van hot schip hadden ge- 'aden oleven op hunnen post tot het kanon geheel onder water was, terwijl zij onderwijl trachtten dra verbc; gen vijand te ontdekken lem inde hein re tuchtigen De luitenant Noel Commandant van de trawler „Canada" be goh onmiddellijk, nadat hij het noodsein had ontvangen h zoeken, naar schipbreukelingen volbracht een'aanlal' reddingen onder zeei moeilijke omstandigheden en bleef 36 uren achtéreen op zijn post, De dokter-majooi Navarre van het 3de rc giment koloniale Infanterie, die half uitge put door een verblijf van zes uren op 'en vlot, op de trawler werd gchetchen, wilde kleederen noch voedsel aannemen, yoor hij de gewonden verbonden en de zieken behan- deld had. Gauthier, scheepsklerk, die een schuil plaats had gevonden op een dichtbezet vlot, sprong in zee om voor soldaten, die zijn hulp verzochten, plaats te jnaken onder den uit roep: „De pjjcht van een zeeman is in de eerste plaats soldaten te redden." Een-en twintig uur ntj de schipbreuk werd hij op gepikt, terwijlhif zich vastgeklemd hield aan een plank. De heer Bakanowski brengt ten slotte nog buide aan den commandant, de officieren en de equipage van het Engelpche patrouille schip, die 300 schipbreukelingen redden en naar Malta brachten. KORTL BERICHTEN. Naar verluidt zullen Kardinaal Mercier bij zijn terugkomst te Mechelen geen moei lijkheden door de Duitsche overheid in den weg worden gelegd. Volgens de'Daily Mail worden in En geland belastingen overwogen op aanpakbll- letten, toegangsbewijzen voor pubieke verma kelijkheden en op spoorkaartjes. —De Engelsche ministers van koophandel envan Binnenl. Zaken richten een oproep tot de Britsche werkgevers om van vrouwenar beid gebruik 4e maken. In Prui?en móeten alle landstormplich- tigen, die m Februari j 1 17 jaar zijn gewor den, zich onmiddellijk bij de militaire over heid aanmelden. In deze maand wordt op alle aanwezige voorraden chemicaliën in Pruisen voor oor logsdoeleinden beslag gelegd. Portugal heeft nog steeds niet geant woord op de Duiische nota over het inbeslag nemen ton Duitsche .-diepen. Duitschland zal echter niet toestaan 'dat de zaak op de lange baan geschoven wordt, zegt de Lokal- anzeiger. Oeneraal Pau is in het hoofdkwartier van het Russische zuiderleger aang komen. 'De voorbereidselen voor een nieuw Russisch offensief schijnen op groote schaal plaats te hebben, zegt een bericht uit Boekarest. Een wetsontwerp tot reorganisatie Van het Artierikaansphe leger is ingediend. Vol gens de plannen zal dit vergroot worden tot 1.300000 man staande troepen en militie. logsschepen komende uit het noordoosten en koersende om de west, zijn hier gisteren ge-' Een Zeppelin en circa"25 Duitsche oor- in kome om de west, zijn s_ zien en later in noordelijke richting verdwe nen. De Duitsche behangselpapier fabriekan ten besloten de prijzen 25% te verhoogen. In Christienia is een maatschappij op gericht om de kolenvelden op het Beren-ei- land in de N. IJszee ten zuiden van Spitsber gen tè exploit ren. De kolen moeten van rooter warmtegehalte zijn dan de Engelsche 'en wil in 't voorjaar beginnen. Een nieuwe groote Engelsche leetiin, in Nieu-York is op het punt-van te worden a; gesloten. - Eransche vliegers hebben de forten van Metz gebombardeerd en ook bommen gewor pen op amunitie treinen op weg naar het front. Het Spaansche s. s. Principe de Astu- rias liep aan de Braziliaansche kust op een rots en zonk, 338 passagiers en 107 koppen pen van de bemanning worden verkiist. *1 |E I VERGAAN DER „MlCKLENBURG" De lieer J. Oderwald, die gezagvoerder was op de verongelukte „Mecklenburg", acht het, naar hij in de „Amsterdammer" (wkbld.) verklaart, uitgesloten, dat een drijvende mijn de oorzaak van de ramp is bij de schepen van de stoomvaartm i itschapplj Zeeland. „Daar voor, schrijft hij, wordt,er te scherp uitgeke ken, men vaart r uitsluitend bij dag, zooals trouwens niet andere verwacht kan worden van gezagvoerders die het belang van veilig varen niet onderschatten, en zooals b.v. ook het analoge geval rue 1 de „Koningin Emm'a „Een verankerde mijn, die verdreven is en .ater, onder water blijvende, grond heeft ge pakt? Dat is wel mogelijk bij een diepgaand -chip als de „Koningin Emmamaar sche pen met weinig <ib 'gang nis dit van de Zee land liebben alle kans daar over heen te slie ren. De ooi /aak van deze rarhp kan dus alleen worden to .'-schreven aan nieuw verankerde mijnen oi toipedo's, en dat men dit laatste aat gclooven, vindt zonder twijfel zijn grond oi d< r ,fe feit-en -n n: 'liien wel niet het minst 'in dat vau de ,1 rinses Julpana", die in het achterchip geraakt is, waar in de mei u gevallen mijnen liet voorschip treffen." BINNENLAND. - Gemengd nieuws. DE RONDVLUCHT. Dt rondvlucht is uitstekend verloopen. Al- te vliegers, op luitenant Versteeg!' na, vol brachten geheel den tocht. Luitenant Ver steegh met den waarne-mei Kapitein Harden- b'erg moe»! bij Hendrik-ldö-Ambacht een noodlanding maken. En ook bij Utreèht was hij verplicht dat te doen. Vandaar zal zijn vliegtuig naar Soesterberg vervoerd worden. Om het middaguur was het gisteren op het Schevenlngache strand een. enorme drukte. Terwijl de vlieger» met tusschenpoozen aankwamen, begaf H, M. de'Koningin, bege leid door den opperbevelhebber, zich naar het strand, teneinde demonstraties gade te slaan van de luchtvaart der mattine en de luchtvaartuigen L. A. en 2. Gedurende dit oponthoud, aan het strand woonde H. M. ook bij, dat een vliegtuig, dat met auto's uit So herberg was gekomen, op hef strand in elkander werd gezet en eenige proefvluchten d om vervolgens weer uit elkander te worden genomen en teruggezon den te worden naar Soesterberg. Nog nam H. M. in oogenschouw op Het,Slag aan het strand tegenover het Palace-Hotel een trein rfiet materieél vooi de vliegtuigen Daarop ging de Koningin met den Opper bevelhebber naar di standplaats van de vliegtuigen, waar zij zich de verschillende vliegers liet voorstellen en eenige oogenblik ken zich met eik hunner onderhield. Te 2.15 ving hei vertrek van de vliegtuigen successievelijk aan, waarbij het bommen wer pen mot .zandzakken plaats had ra verken ningen ton batterijen werden gedaan. Te 2 45 verlieten H. M. de Koningin en cle Prins, die ook gedurende hun bezoek en bij aankomst luide en hartelijk door de dich te menschendrommen waren toegejuicht, on- dei daverende huldebetuigingen terwijl de kapel der grenadiers opgesteld bij het Wiener café hel Wilhelmus" speelde het strand en begaven zich weer naar hel terras van het Oranjehotel. om kort daarop uitgeleide ge daan-door generaal Snijders en de andere heeren, die H. M. 'smorgens ontvingen ner auto naar het Paleis-terug te keeren. Na het vertrek ton het koninklijk echtpaar ver trokken ook de autoriteiten aangezien men van het >verpen der zandzakken door de vlie- fIHH 8' mm

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1