o Koor FE UIL LET ON. gm wegens den grooten afstand niets kon zien. OPKOMST MILITIE. De dienstplichtigen van de militie, lichting 1916, toegewezen hetzij aan het Ilde batal jon van een der regimenten grenadiers eri ja gers of van een der overige regimenten infan terie, hetzij aan den genie-autodienst (2de ge deelte), zullen worden opgeroepen om ter in lijving op te .komen in het tijdvak 16<—20 April e. k. Zij die in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid, zullen twee maanden later worden ingelijfd. Alleen om zeer gewichtige redenen waar onder in dit geval ook Studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan de in te lijyen dienstplichtigen uitstel van eerste-oefening worden verleend, indien zij daartoe ten spoe digste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den minister van oorlog te kennen geven, met overlegging van een dfeu- delijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplichti gen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt in getrokken,'zoodra de omstandigheden daar toe aanleiding mochten geven. (Stct.) OP DE BANDOEN GGESCHOTEN. Naar de N. R. Crt. verneemt, is in de Middellandsche Zee, zonder voorafgaande waarschuwing, door een duikboot van on bekende nationaliteit, van een afstand van vijf mijlen ongeveer, geschoten op het stoom schip Bandoeng, dat op dfe thuisreis van In- dië was. Een paar reddingsbooten en een luchtkoker van de Bandoeng zijn geraakt. De Bandoeng is te Rotterdam aangekomen LANDVERHUIZING. Men leest tegenwoordig nu en dan dat ei werk van wordt gemaakt om onze boeren en boerenarbeiders, die zoo zwaar beproefd worden door den gemeenschappelijken vij and? het water over te halen naar Amerika te emigreeren. In verband daarmede wijzen wij op het bestaan van het cfïicieuse met on ze Regeering samenwerkende Informatiebu rcau, waarvan de oud minister Heemskerk voorzitter is- Dit is hel eenige bureau dat informaties geeft over alle overzeesche landen, en dat lot doel heef alleen de belangen te beharti gen van hen, die inlichtingen komen vra gen DE SCHIPPERSSTAK1NG. In een gisteravond te Rotterdam gehouden vergadering van schippers werd kennisgeno men van cie mededeelingen der atdeelingen Amsterdam en Groningen om mede ter sta king te gaan. Van clc andere afdeelingen was nog geen bericht ingekomen Na een zeer uit voerige discussie werd besloten niet te sta ken over het geheele land en ook te Rotterdam weer hel werk te hirvatten SCHADE TE DOMBURG. Zooals bekend, is aan de inwoners van Domburg, welke schade hebben geleden door het springen van'mijnen in November 1914, bericht ontvangen, dat op hun verzoek om schadevergoeding afwijzend is beschikt Op raad van het Kamerlid voor het district Middelburg, den heer mr. E. E. van Raalte, zullen belanghebbenden een adres aan de Tweede Kamer richten om te trachten alsnog sdhadCTcrgocdm^ te^wiinj^gen^ Ter zitting van het kantongerecht te Lei den bleek Maandag dat een nog leerplichtige jongen, die aan boord van een Katwijksch visschersvaartuig op zee arbeid verrichtte het vasthouden van de reep daarmede in dertien weken tijcLs zeshonderd gulden had verdi'endl DE WATERSNOOD. Het inslaan van paalwerk aan den dijk te A ndij k te thans geëindigd; aan de steen- glooiing alleen wordt- nog gewerkt. Tusschen den Vuurtoren en den Bakkerhoek mogen ech ter zware voertuigen en de auto-omnibus nog niet rijden. De penningmeester van de Algemeene Commissie voor den Watersnood verant woordt een totaal bedrag van 2 253.815.19 WATERSTAND PURMEREND. De opname geschiedde hedenmorgen 9 uur. Waterstand Purmerender Schutsluis. Schermerboezem. 5 Mrt. 30 cM. - A.P. 6 Mrt. 34 c M. - A.P. Mrt. 38 cM. A P. Waterlandsboezem. 5 Mrt. 6 cM.+A.P. 6 Mrt. 11 cM. A.P. 7 Mrt. 14 cM.-f A.P. Op Schermerboezem wordt door de kleine sluis gespuid KORTE BERICHTEN. Te Harderwijk is weder een militair naar het hospitaal overgebracht, die vermoe delijk lijdende is aan nekkramp. van övre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door.M. A Z. 8) Een koude wind streek over 't land en voor bij de zon trok een wolk. „Noordcrstorm", mompelde de loods. „We krijgen stormweer nog eer de dag om is )ver een paar uur kunt ge niéts meer uitrichten Neem de bocht om de buitenste scheer zoo groot mogelijk, anders drijft de stroom je in t verderf Bralt knikte, sprong van de landpunt m zee en zwom vlug in de aangegeven richting terwijl het water door de eene windvlaag na de andere werd gerimpeld. De professor keik hem weemoedig na „Dat is leven of dood voor ons allen," pre velde hij. „Niet voor mij," zei de loods treurig. Ik weet dat voor mij de dood zeker is, Het ie of «en koude hand over rug en lendenen strijkt Spoedig zal ik u van even nut zijn als het meisje daarginds in de hut. Ik hoop maar, dat het gauw moge gaan."- „Vriend," zei die professor zacht, terwijl tranen over zijn magere wangen rolden, „laat den moed niet varen. Een paar dagen rust en ge zult zien, dan gaat alles over". „Neen," bromide de loods, „met Nils John sen is het uit. En het is goed zoo. Hij za! spoedig rusten in den grond, waarop zijn voorvaaeren gestreden en geleden hebben. Ve len van ons liggen hier op het eiland ver- .Te Tlel heerseht sedert verscheidene maanden roodvonk zonder dat nog eenige verandering ten goede valt waar te nemen. De schipper van de Hunze 12 is giste ren op zijn vaartuig in het Noordzeekanaal uitgegleden, over boord gevallen en verdron- ceil. Boven Vlieland zijn weer Zeppelins ge zien. Van het eiland werden gelijktijdig 25 Duitsche oorlogsschepen waargenomen. De politie te Amsterdam heeft een inval gedaan bij een z. g. deskundige. De vrouw werd gearresteerd. Gisterenavond geraakten twee smokke laars te Emmen met hun waar te Emmer- compascum te water. De eene, R., verdronk. UIT BERGEN. Een ongewone drukte heerschte gister middag na vier uur in het intemeerings- kamp. Niet minder dan 16 geïnterneerde deserteurs ontbraken op het appèl en hoewel men, omdat mogelijke ontvluchting werd. vermoed, het rayon door patrouilles had af gezet, bleek achterna deze maatregel toch niet te hebben gebaat. Men had hen n.l. niet medegedeeld, dat zij uitgezet waren omdat men vermoedde dat er deserteurs zouden vluchten en hen enkel gezegd, dat zij auto's moesten aanhouden en onderzoeken. Toen het ontbreken van de Duitschers be- cend werd, haastte men zich, om hen met patrouilles en auto's op te sporen. Ook de wachtmeester van de maréchaussée met zijne politiehond was4spoedig in de weer. Thans luidde het consigne aanhouden èn terug brengen, dood of levendj komt er niet op aan".. De mSjoor was uit en door diens afwe zigheid berustte het commando bij luitenant van Suchtelen. Algemeen was men er verbaasd over, dat deze mannen ondanks de afzetting van het rayon nog hadden weten te ontkomen. Nie mand oordeelde evenwel, dat dit blijvend zou gelukken en men was overtuigd, dat de ze massa-vlucht slechts een demonstratief protest tegen de regeering inhield, over den blijvenden duur van hun intemeering en over het niet te werk stellen van deserteurs, waaronder acht huisvaders, wier gezinnen in Duitschland geen steun meer ontvangen Na het vluchten van de vier Elzas-Lotharin- gers in het begin van Januari was het kamp een zestal weken gesloten geweest en sinds een tiental dagen was het wandelen in het rayon weer geoorloofd en hadden de inwo ners de werkkrachten van voorheen weer kunnen krijgen, thans evenwel niet beneden het standaard loon, waardoor de vraag naar hen niet zoo groot was Slechts een 12-tal zijn er dan ook thans bij burgers te werk ge steld Onder hen bevindt zich geen enkel de serteur. De verhouding tusschen de deserteurs en de niet-deserteurs is meermalen zeer gespan nen Zondagavond daagden zij elkander nog tot een kloppartij u;t. De wacht maakte hier aan een einde. - Da.t de .vlucht van gistermiddag niet van langen duur zou ziin, is heden bewezen. Gisteravond gelukte het reeds een van de voortvluchtigen te Egmond1 aan Zee aan te houden. Hedenmorgen kwam het bericht in, dat er te Haarlem 12 en te IJmuiden 2 waren aan gehouden. Met den trein van half elf' vertrok heden een patrouille van Alkmaar naar Haarlem, om de vluchtelingen naar het kamp terug te brengen. Thans vtmrdt nog alleen de deserteur Ro berts vermist, die eenige dagen geleden als zenuwpatiënt uit het St. Elisabethsgesticht te Alkmaar werd ontslagen. Met den trein van 2 25 werden alle aange houden deserteurs vanmiddag naar Bergen vervoerd UIT WIERINGERWAARD. Maandagavond vergaderde hier de Rund- vee-fokvereeniging Wieringerwaard onder leiding van den heer P. Schenk Dz Uit het iaarverslag over 1915 hebben we aangetee- kend dat de vereeniging telt 24 leden-veehou ders, 4 niet-veehouders, en 1 donatrice. Uit het verslag van den controleur stamboekhou der willen we alleen vermelden dat in 1915 werden aangegeven 189 kalveren, welke alle door den controleur zijn geschetst. In het fokregister werden 53 koeien ingeschreven Op 1 Januari 1916 waren nog 130 ingeschre ven koeien in het bezit der ieden. De reke ning van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van 154 16J4. Er was ont vangen 887 34 en uitgegeven 1041 50U Door een subsidie ad 150 werd Hit na deelig saldo tot 4.16^ teruggebracht Van het hoofdbestuur was nog bericht ingeko men dat onze vereeniging voor dit jaai met meer dan 100 subsidie zal kunnen krijgen. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering van den prov. bond werd gekozen den heer N. D. Kaan. Voor de aanstaande voor- en najaarskeuring werden bij acclama tie aangewezen dezelfae heeren die deze functie in 1915 hebben waargenomen. Bij de behandeling van den beschrijvings brief werd besloten wat betreft punt 1 een afwachtende houding aan te nemen. Voor punt 5, verkiezing hoofdbestuurslid, krijgt de afgevaardigde vrij mandaat. Met de ove rige punten kan onze vereeniging zeer goed meegaan met de voorstellen van het bestuur, zoodat de afgevaardigde deze zal steunen. Bij de rondvraag werd op verzoek van den heer Jb. Kaan Kz. het volgende nog aan de vergadering medegedeeld. De heer E. Kos ter, inspecteur der fokvereeniging is ook als zoodanig aangesteld door het Nederlandsch Rundvee Stamboek. De keuring heeft nu a. h. w. gelijk plaats. Met de zelfde punten welke de koeien nu krijgen van het fokregis ter worden zij nu ook opgenomen in het stamboek, dit is een kolossale vereenvoudi ging. De minimum-eisch is voor het N. R. S. 15, voor -het fokregister 73 punten. Hierna sluiting. UIT ZUID-SCHARWOUDE. „Damjust" hield gisteravond hare laatste oefening in dit seizoen. Bij deze gelegenheid werd eene seance gegeven, waarvan de uit slag was als volgt: Eerste klas, simultaanspeler P v. d. Welle: A. van Nienes 1, S. Groot 2, J. de Geus 2, P. de Geus Sr. 2, J. Strijbis 0, C. Rutsen 0, H Schrijver 0, C. de Boer 0. Tweede klas, simultaanspeler D. Klay: W. Verkroost 2, Jb. de Geus 0, H. Zuidscharwou 0, J. Pluister 2, Jb. Kuit 1, J. Swart 2, W. Bouman 0, P. Kramer 0, C. Kleijer 1. Door den heer v. d. Welle werden dus 4 partijen gewonnen 3 verloren en 1 rem. Voor' den heer Klaij was de uitslag dezelf de met echter 1 remise-partij meer. UIT PURMEREND. Door het Bestuur van de Vereeniging van Kaashandelaren in Noord-Holland werd he den bekend gemaakt, dat de kosten van certi ficaten waarop consenten worden afgegeven zijn verhoogd van 50 cents op 10,50 per 100 kilogram; dientengevolge was de prijs lager en de handel vlug. Hedennacht is men met de uitmaling van het nieuwe stadsgedeelte met twee ma chines aangevangen. UIT SCHERMERHORN; Tot Secretaris-Penningmeester van de ban- ne Schermerhorn en Noordschermer van den Eilandspolder is benoemd de heer Joh. Krul te Schermerhorn. UIT HARENKARSPEL. Het grj&gewas aan de wegen in de banne Harenkarspel heeft in dit jaar belangrijk meer opgebracht dan vorige jaren. Was de opbrengst in 1915 394.50, thans golden de zelfde wegen 564.75. Met de Woudmeers^ weg was het hetzelfde. De opbrengst van 1915 was 65, die van 1916 83.75. De oorzaak van die stijging zal wel liggen in de hooge zuivelprijzen. spreid; de Spitsbergerhond zal in de lange winternachten janken waar wij liggen en de ijsbeer tusschen de roissteenen naar ons gra ven Hij rchtte zijn hoofd op. „Kijk", zei hij, „hij is al aan boord. Die ke rel gaat door ijs en vuur, zqoals Heemskerk vroeger." Ja waarlijk," riep de professor, „staat hij daar niet als eén bronzen ApoLlo tegen dien horizon. Flinken jongen! Zonder moeite had Bfatt het wrak bereikt Hij kroop over de verschansing van het pro m nadedek, dat nog boven water lag Het schip hekk sterk, zoodat hij over het dek moest kruipen naar de trap die naar de brug voerde.- Overal zag hij dé sporen van de uit barsting. Groote spleten gaapten in het ïjze ren dek, beide schoorsteen enwaren afgebro ken *en dikke stalen stangen van de machine hadden zich hcengeboord door de huidplaten. Maar tot zijn groote vreugde zat'Bratt, dat groo;en gedeelten van het tusg-chendek ron dom het salon door de explosie bijna niet ge leden hadden. In de gapende scheur tusschen voor- en achterschip zag hij iets vreeselijiks Vier bloe dige lijken waren onderstboven blijven han gen in de gebarsten ijzeren platen met hun hoofden nog boven den waterspiegel. Een paar rensachtige witte vogels fladderden ron dom de lijken en pikten in de ingewanden. Dat waren de groote meeuwen, de roofzuchti ge gieren van Spitsbergen, die daar bezig waren. En beneden op de watervlakte klap wiekten en krijschten de stormvogels als kwaadaardig kakelende hoenders, terwijl hun ronde duivenoogen van louter ijver buiten dé kassen puilden. Een ijsmeeuw was tot in de kombuis doorgedrongen waar ze blijkbaar rij STADSNIEUWS. HET SCHOUWBURG- EN CONCERTZAAL-VRAAGSTUK. Aan den Raad dezer gemeente heeft het bestuur van „Alcmaria", vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer en tot verfraaiing van Alkmaar, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 3 Februari 1912, een adres gezonden, waarin te kennen wordt gegeven, dat zich in Alkmaar geen schouw brug- en concertgebouw bevindt, dat aan re delijke eischen voldoet, en een stad als deze van een zoodanige inrichting volgens re- questrants oordeel niet langer verstoken mag blijven; dat de aanwezigheid van een behoorlijk schouwburg- en concertgebouw het vreem delingenverkeer zal bevorderen en speciaal dé inwoners der omringende gemeenten zal uitlokken om hun ontspanning in Alkmaar te zoeken, doch ook „het zich vestigen bin nen deze gemeente" zal bevorderen; dat het toch aan requestrant bekend is, dat het absoluut gemis aan kunstgenot voor meerderen een reden is gewees^ om zich niet in Alkmaar te vestigen, niettegenstaande deze stad op onderwijsgebied en in natuurschoon zooveel biedt; dat requestrant een poging wil doen uit particuliere bfjdragen voldoend? kapitaal bij een. te brengen om tot den bouw van een schouwburg- en concertgebouw over te gaan, wanneer door de Gemeente gratis of tegen een kleine jaarlijksche vergoeding wordt afgestaan een terrein, geschikt voor bovengenoemden bouw, benevens een rente- garantie van 3 pet. gedurende 25 jaar over het kapitaal van den bouw, tot een maximum garantie-bijdrage van 3000 per jaar; dat de aanwijzing van een bepaald terrein wenschelijk is met het oog op het te maken schouwburg-plan, een geheel vrijstaand ter rein het meest verkiesijlk zal zijn, en naar re- questrants.oordeel-een gedeelte van den Ber gerhout daarvoor het meest geschikt zou zijn; redenen waarom requestrant zich wendt tot uwen Raad met eerbiedig verzoek wel te willen besluiten in principe bereid te zijn tot gratis afstand van een gedeelte Berger hout van teti hoogste 20Ö0 vierkante Meter, ten einde daarop een schouwburg- en con certgebouw te bouwen, benevens het toeken nen van een rente-garantie van 3 procent per jaar voor den tijd van 25 achtereenvolgende jaren óver het kapitaal voor den bouw van dat schouwburg- en concertgebouw benoo- digt tot een maximum- bedrag van 3000, per jaar, zulks ten behoeve van het bestuur van „Alcmaria" voornoemd, met recht van substitutie aan de later te vormen naamlooze vennootschap. J. MASDORP, f In den ouderdom van bijna 82 jaar is gis teren alhier overleden de heer J. Masdorp. Deze vriendelijke oude heer, die, veel langs de straat wandelend, met dezen en genen gaarne een praatje mocht maken, wist veel te vertellen uit een voor Alkmaar belangwek kend tijdperk. Als broeder van E. Masdorp (die schreef onder den schuilnaam Rosmade en een vriend van Hofdijk was) had hij veel gehoord en gezien van de letterkundi gen die in hun jeugdjaren hun rooverspelen in de duinen uitvoerden en groote drama's verzonnen. En wanneet de heer Masdorp daarvan vertelde, vlocht hij er gaarne iets van zich zelf in, hoe hij gecostumeerde his torische optochten had in elkaar gezet wij meenen dat hij in '63 en '65 zulks deed maar kunnen met zekerheid vaststellen, dat hij als organisator op dit gebied hier een reputatie genoot. In den tijd, dat .er hier gas- en waterleidingsbuizen werden gelegd, was hij bij het graven steeds present, en door zijn toedoen werden er allerlei opgegraven voorwerpen naar het museum gebracht. Tot de opheffing een jaar of tien geleden, was hij lid van de commissie van toezicht op het in 1875 geopende stedelijk museum. Een van de mede-oprichters Van de rede rijkerskamer „Bilderdijk" is hij geweest en hij vervulde daar een rol, vooral toen 'de Ka mer zich nog in het bijzonder op historische tooneelspelen toelegde en aan Hofdijk's rij ke Voorraadsschuur naarstig stukken ont leende. DEBORA VAN DE VELDE, t Op bijna 75-jarigen leeftijd is alhier over leden mej. Debora A. G. van de Velde. Van de oudere lezers van ons blad zullen velen zich haar naam herinneren daar zij, niet zon der letterkundigen aanleg, voorheen wel eens feuilletons en Kerstverhalen schreef. AANBESTEDING. Bij de gistermiddag gehouden herbeste ding voor het bouwen van een villa voor den heer en mevrouw Blauw uit Amsterdam waren 4 biljetten ingekomen. De architec tuur was van den heer J. J. P. Oud uit Lei den. Ingeschreven werd door de heeren: C. Kriller te Schoorl voor 10820, S. Spruit te Alkmaar voor 10490, Hoogvorst te Alk maar voor 10394 en J. B. Verstraten te Alkmaar voor 70390. De gunning werd aangehouden. MONDHARMONICA-CLUB. Een zetfout maakte gisteren van de m o n dharmonica-club een h a n dharmoni- ca-club. Voor deze vereeniging kunnen jon gens van 10 tot 15 jaar zich als lid opgeven Woensdagmiddag tusschen 5 en 6 uur in de Verlengde Landstraat nr. 47. ONTVREEMD. Uit een pakje door Van Gend en Loos van hier naar Haarlem verzonden zijn 10 broches en 12 gouden ringen verdwenen. BADHUIS VAN HET WITTE KRUIS. In de week van 28 tot 4 Maart zijn in het badhuis van het Witte kruis genomen 90 kuipbaden, |111 regenbaden le klas en 323 Regenbaden 2e klas. Tezamen 524 bkden. ken buit had gevonden, want het eten hing uit haar bek. Bratt ging van boot tot boot. Die van het promenadedek waren allen gesplinterd en vernield. Maar heel achteruit lag een sloep op het water. Ze hing nog aan de davids, was echter volgeloopen. Het lijk van een matroos dreef tusschen de banken. Bevend van spanning klauterde Bratt langs de touwen naar beneden. De boot was nog aan de haken bevebtigd, en alles wees er op, dat ze was,,uitgezet tusschen het stooten van het schip op den grond en de uitbarsting. Of ze nu door het haastig neerla ten water had geschept, of dat het achterschip de boot in het water had gedrukt, genoeg de sloep was tot aan den rand vol. Na een snelle bezichtiging kreeg Bratt de overtuiging, dat ze onbeschadigd was. En onder de roeiban ken lagen de roeiriemen ordelijk op een rij. Een groote dankbaarheid vervulde hem Met die boot konden groote dingen volbracht worden. Hij klom vlug op het afdakje en met inspanning van al zijn krachten gelukte het hem het zwart vaartuig aan den achtersteven op te trekken en op die manier het water er uit te do-en wegloopen. Het lijk van den ma troos werd ook uitgespoeld in het groengrijze ijswater, waar het aanstonds door den stroom werd gegerepen. Bratt kroop toen naar dé kajuit. In de eet zaal was de avondtafel in elkaar gevallen Het was er een warboel van stuk geslagen stoelen en gebroken bo-rden. Alles was naar leizij geslingerd en de wanden van de aan rechtkamers waren gesplinterd als glas. Het water stond zoo hoog als de lichtpoorten en spoelde tot in het midden der zaal. Met de grootste voorzichtigheid baande Bratt zich een weg tusschen scherven en de treurig ARRONPTSSFMENTS rechtbank. Uitspraken van heden. E. L. V., landarbeider te Zpe, 10 boete subs. 14 dagen hechtenis. P. K., logementhouder te Den Helder, 2 maanden gevangenisstraf. J. de Vr„ nageljongen te Enkhuizen, ter beschikking van de regeering gcssteld zonder toepassing van eenige straf. ARROND1SSEMENTS RECHTBANK. Zitting van heden. DIEFSTAL. Een recidivist is J. P. de B., broodbakker te Andijk. Ditmaal had hij zich te verant woorden wegens diefstal van drie gele bank biljetten op Zondag 28 November. Die gele papiertjes had hij weggenomen uit een portefeuille, die hij gezocht had in kleeren van een kameraad. Samen werkten ze bij een bakker te Andijk. De bekl. vertelde, dat hij de biljetten geno men had uit een portefeuille, die hij vond on der een stoel. De Pres.Dat lieg je. Je hebt ze weggeno men uit de kleeren van Zilver. Wat heb je met het geld gedaan? Bekl. Toen ik ze genomen had ging ik naar de bakkerij. Daar kreeg ik ruzie met m'n baas en het slot was, dat ik weggejaagd werd. Bekl. ging toen o. m. naar-Eten Haag. Het geld, dat hij over -had, gaf hij aan zijn moeder Het slachtoffer van den diefstal, getuige Zilver, verklaarde, dat de portefeuille in zijn zak zat. Na de vermissing was de portefeuille nog in zijn zak, maar het geld was eruit. De Pres.. Toen je de portefeuille, zooals je beweert, gevonden had en het geld er uit had genomen, heb je haar toen in den zak gesto ken van Zilver? Bekl. Ja, mijnheer. De Pres.Dat is vrindelijk van je. Maar ik geloof dat je liegt; jij hebt de portefeuille uit den zak van Zilver genomen en er weer inge stoken. En jij hebt daarmee een heel leelijke daad gedaan. Van 'n kameraad, dié mis- -schien potte voor zijn moeder, geld weg te stelen De Officier van Justitie noemde bèkl. een luien jongen, die liever leegloopt, dan wat uitvoert! Het meest is hij achter de kermiswa gens aan. Spr. wilde een hooge straf vragen en eischte 8 maanden gevangenisstraf. Spr. geloofde, dat de jongen een slecht karakter Tad. De verdediger, mr. Tideman, wees op de ongelukkige omstandigheden, waarin de jon gen had moeten leven. Zijn vader had een groot gezin en weinig loon. Hij trok spoedig iet huis en leefde van den hak op de tak. Maar bepaald slecht van inborst was de jon- (?en toen niet. Spr. zou gaarne zien, dat de jongen voorwaardelijk veroordeeld werd en onder toezicht gesteld. Het zou dan van hem afhangen of hij in de gevangenis kwam. Spr. vond het echter wel noodig, dat hij onder goed toezicht kwam4 GOEIE VRINDEN. Zwervende gaat C. M. het leven door en op zijn zwerftochten doet hij dan van alles. Hij is dan grondwerker en dan koopman. Maar dat hij ook dievige dingetjes doet, dat is al heel verkeerd. Op een van zijn zwerf tochten was hij ook in Den Helder terecht gekomen. Dat hij nu hier terecht staat is een gevolg van zijn laatste bezoek aan Den Helder. Daar moet hij van het café-Mos looden pij pen hebben gestolen. Bekl. wist er nu niets van. Hij had niet gestolen. De man die benadeeld is geworden, de caféhouder Mos, had een groen geschilderde loodeg afvoerpijp 's middag om kwart voor vijf nog gezien 's Morgens was de pijp weg. Hoe ze weg was geraakt wist get. niet. De verdediger, mr. Leesberg, vond het vreemd, dat de get. Mos die pijp nog den' vorigen dag had gezien. Viel die pijp dan zoo erg op, dat get. dat nu onder eede kan verklaren? Get. weifelde wat en zei, dat zijn dochter de pijp nog had gezien, maar hij ook Het onderwerpelijke ding, de pijp dan, was nu, maar geheel in elkaar getrapt, ter terechtzitting aanwezig. Ze was opgedoken bij den koopman E. Oostendorp te Den Hel der die nu verklaarde, dat hij ze gekocht had van beklaagde. Samen hadden ze, beklaagde en Jan Vte- ser, gewoond in dezelfde slaapstee. De vriendschap was blijkbaar zoo innig ge weest, dat Visser, die nu moest getuigen, zijn tranen niet in kon houden. Hij was wat zenuwachtig en vertelde, da( bekl. met hem, een zak op den rug, er op uit is getrokken. ste resten van den niet genoten maaltijd en het gelukte hem in het gangetje te komen, dat naar de kombuis leidde. In de aanrechtkamer vond hij een kist met blikken, hij droeg die naar 't dek en ook een groote Hamburger ham, die tusschen de gebroken pooten van de taiel lag. Langzamerhand maakte hij een heele kast leeg,.waarin koloniale waren bewaard werden Hij stapelde die op elkaar in kleine zakken; suiker, zout, koffie, thee en verschillende soor ten meel. In de keuken, die blijkbaar in groote haast ontruimd was, vond hij een osserib, waarvan een. der koks was weggeloopen, een groot mes stak nog in het lendenstuk. Bratt nam het op zijn rug en bracht het bij den ove rigen voorraad. Een kist mejt scheepsbeschuit en een massa versch gebakken brood, dat hij vond ging dienzelfden weg. Een tonnetje on gezouten boter, een koffiekan en twee gegal vaniseerde pannen voltooiden zijn keukenuit rusting. Er was niets meer dat gebruikt kon worden. Hij zocht tevergeefs naar petroleum Maar daarentegen ontdekte hij in de provi siekast een massa waskaarsen; daarvan nam hij zooveel pakken mee als dragen kon. Bratt stond opeens stil, terwijl hij een vaat je bier naar boven droeg naar den stapel van allerlei levensmiddelen. Wat was dat? Onder zich hoorde hij een vreemd schurend geluid, als 't knorren van een zeemonster. En het wrak schudde en trilde in alle voegen. VIII. De verwachte storm komt op. Jorgen Bratt werd doodsbleek. Zou al zijn werk tevergeefs zijn. Het was duidelijk, dat het achterschip be gon te glijden. Hij vloog naar 't dek. Een of andere onzichtbare macht scheen aan het wrak te rukken en te trekken. Kleine golven sloegen al over het reserve-stuurrad, en de helling op het dek werd' scherper. nip gleed niet meer. Een laatste ruk die de treurige overblijf selen van de Victoria deed kraken, het wrak lag stil als te voren. Maar die waarschuwing maakte dat Bratt zich haastte. Het gelukte hem na veel inspan ning den toegang tot zijn eigen hut te forcee- ren, waar hij niet lang behoefde te zoeken naar zijn pak van Belgisch drill en een zwa- kist met patronen. Verder nam hij alle kleeren mee die er waren een paar zeelaarzen, een handkoffer, waarin hij wist dat een compas en andere nuttige zaken In de hut van den kapitein ontdekte hij een buks met ammunitie en een prachtige Zeis-keiker. Hij slaagde er ook in zich den weg te banen naar -de hut van barones Von Heffner, aan stuurboordzijde le etage. De hut was halfvol water, maar een leeren handkoffer, die in de kooi lag, was daardoor gespaard gebleven voor nat te wor den. Eveneens een prachtige bontmantel, die aan een kapstok hing en dan een photografie van een ouden heer n>et een krijgshaftig voor komen. Ten slotte beproefde Bratt nog bij de hut van den professor te komen, maar dat moest hij opgeVen, daar' het water dat niet toeliet. In de haast greep hij nog een paar handkof fers, een hoop kleeren uit de hutkleerkasten zooveel gereeschap als hij vinden kon. Anderhalf uur was Bratt op deze wijze be zig geweest. Hij was d'oodmoe en moest een paar maal rust nemen, eer hij voort kon gaan. In een hut vond hij een broek en een wollen truidie trok hij aan. En een bonte muts trok hii over zijn ooren. i Een kou-de wind veegde nu over het dek, en

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2