DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het Westelijk Oorlogsterrein, Militie. Alkmaarsche Hui houd- en Industrieschool. Vrij,(telling wegens Broederdienst. No. 57 Honderd enl scMtiende jaargang. 1916 W 0 E N S I) A 0 8 MAART Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft,— franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brievenfranco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ENGELAND. FRAN k RIJK. DUITSCHLAND. ALKMAAR, 8 Maart. Zij, die van meening waren, dat de strijd om Verdun bijkans geëindigd was, blijken zich vergist te hebben. Het tweede bedrijf, van den aanval op deze vesting loopt nog niet ten einde. Alleen het tooneel is groot en de verschillende tafereelen spelen zich op onderscheidene plaatsen af. Het laatste Fransche communiqué van gisteravond eif uur zet, nadat deze strijd enkele dagen achtereen niet in de eerste plaats genoemd was, de actie hier voorop. Gisteren wezen wij er reeds op, dat de Franschen op het vechten ten Westen van de Maas bijzonder de aandacht vestigden en daaraan blijkbaar nogal gewicht hechtten. Opvallend was het, dat in het later ontvan gen Duitsche legerbericht alleen maar werd opgemerkt, dat het artillerie-vuur hier le vendiger was gewonden van vorderingen werd geen gewag gemaakt. Het Fransche legerbericht meldde evenwel, dat 'Forges door de Duitschers genomen, maar later her overd was. In het Havas-commentaar werd van die herovering niét gesproken, maar werd betoogd,'dat de bezetting van dat dorp Forges van geenerlei waarde was voor de Duitschers, daar de Franschen nog in het bezit waren van den Ganzenheuvel en de bezetting dus geen invloed op den uit slag van den strijd om Verdun had. Sindsdien verscheen het Fransche mid dag-communiqué en daarin werd bericht, dat de Duitschers, gesteund door een hevige be schieting, vorderingen hebben kunnen ma ken ten Westen van de Maas, door langzaam dopr te dringen langs den spoorweg in de buurt van Regneville, dat ten zuidoosten van Forges vlak aan de Maas is gelegen de rivier vormt hier een schiereiland in omge keerde richting als het er bij aansluitende schiereiland van Champneuville. De zooeven genoemde Ganzenheuvel, welks bezit van Fransche zijde van zooveel gewicht werd ge acht, ligt ook ten Zuid-Oosten van het dor.p; op het schiereiland van Regneville. Het Fransche avond-communiqué, den-stand van zaken hier nagaande meldde, dat de top van den Ganzenheuvel nog door de Franschen bezet was. De helling naar de Maas is dus in Duitsche handen. En in het naburige Kraaienbosch (bois des Corbeaux) kregen de Duitschers vasten voet. Wij kunnen bij het schrijven van dit over zicht dat heden vroeger moet worden gemaakt dap andere dagen niet over na dere Fransche berichten of het Duitsche le gerbericht beschikken. Op grond van het vorenstaande komen we echter tot de volgende samenvatting: De Duitschers zijn na artillerie-voorbe reiding en onder geduchte artillerie-medewer king thans ten westen van de Maas tot den aanval overgegaan. Evenals twee weken geleden aan den anderen Maas-oever tus- schen Consenvoye en Omes willen ze hier hun front verbeteren, de bocht terugdrukken, totdat ze een rechte lijn geworden is. Zij hebben ifij hun poging vermoedelijk met hun artillerie de Fransche posities ook van den oever der rivier de Maas in de flank kunnen aantasten en daardoor de verde diging der Fransche vooruitgeschoven linie ernstig kunnen bemoeielijken. Dientengevol ge zijn de Franschen genoodzaakt geweest hun stellingen recht te maken,, doch slechts over geringen afstand, daar het dorp Be- thincourt, 8 K.M- van de Maas gelegen, nog in hun handen is. Misschien hebben we hier te doen met een soortgelijke actie als ten Oosten van de Maas, welke gedaan wordt in de hoop op meerder succes, op het forceeren van het Fransche Verdun-front ten Wes ten van dè Maas dit is de eenige verkla ring van het somber klinkende Havas-com mentaar van gisteren. Misschien ook geldt het hier slechts een tafereel uit het groote drama. Daarop wijst de actie in de andere sectoren: ten zuid-oosten van Verdun is Fresnes door de Duitschers genomen, in het bosch van Handromont, ten noorden van Verdun zijn ze een redoute binnengedrongen, waaruit ze weer verdreven werden Volgens het Fransche communiqué. v Uit een en ander blijkt, dat het initiatief en het voordeel aan de zijde der Duitschers is. Eerst later zal kunnen blijken of dit het begin vormt van een belangrijke overwinning dan wel of de kleine winst door uitputting tenslotte tot groot verlies wordt. De Turken krijgen klop. Grootvorst Ni kolai Nikolajewitsj heeft den winterveldtocht in den Kaukasus knap en kranig in elkaai gezet en het is alsof de desorganisatie en de demoralisatie der Turken daar bij den dag toeneemt. De Turksche legerberichten mel den gferegeld, dat er geen verandering is. Er is echter voortdurend verandering maar die is voor hen geen verbetering en daarom zullen ze er ook wel over zwijgen De Russen zijn er in geslaagd aan de zoo moeielijke kust der Zwarte Zee onder be scherming hunner scheepskanonnen een lan ding te volbrengen, op een plaats, wélke ongeveer 80 K. M. van Trebisonde, de be kende haven- en stapelplaats, tevens een der laatste Turksche steunpunten, is gelegen. Ook in de buurt van den Bagdadspoorweg ko men de Tnrteai in slechtere conditie, zoodat zij zich spoedig zullen moeten versterken, willen ze een ramp kunnen voorkomen. net rrausuie tegeroencm van gisteren meurt in Argonne Dij Haute Chevaucnee tr^cnuen ue nuusuiers een nnjUKiatex i.e oezeuen. zuj weruen aigesiagen. oe cuininum ca ue wegen uer i>unsuiers weraen opnieuw aoor ue rransciie arunerie geoonuiarueerd. ina een nevige oesoneiing nanoen ae uuitscners ten wesLen van ue iviaas voonoringeu langs uen spoorweg, ongeveer tot Kegnevine. re zea- uer ujü ueaen zij een sternen aanval met een strijomacnt van een divisie op neuvei Zoo. unaanits ae zware verliezen, ure nun üooi de rrahscnê artillerie en mnrajneura weruen loegeöracnt, siaagaea ze er in zicü er van meester te manen. De Franscnen nouoen nog net dorp Be'moncourt bezet. Bij pet üosenje ten oosten van net Bois des Goroeaux en Cumieres, de top van den Dote Uie, ten oos ten van de Maas, de streeK van Bras, H,audre- mont en m Woevre de sector Frasnes en de dorpen aan den voet der heuvels werd dé aruiieriestrijd in den loöp van den nauu tcracntig voortgezet. Het Duitscne legerbericht (gisteren reeds in een deel der editie opgenomen). De kieme Engelsche atoeeiingen, die giste- len na een kracntige artilierie-vooroereiuing in onze loopgraven ten N. O. van vennents uinnendrongeu, werden met de bajonet we der daaruit verdreven. In Champagne werd in een verrassenden aanval ten U. van Maisons de Cnampagne, onze positie hernomen, waarin de Franscnen op 21 Februari zich hadden vastgezet; daar bij werden 2 officieren en 150 man gevangen genomen. In de Argonnen konden wij ten N.O. van La Chalade, in verband met een groote mijn- ontploffing onze stelling wat vöoruitbrengen. In het Maasgebied nam het artillerievuui ten W. van de rivier wat 'toe, ten O bleek hei van gemiddelde sterkte. Afgezien van gevechten tusschen verken ningstroepen had geen strijd met den vijand plaats. In Woëvre werd gistermorgen het dorp Fresnes, (tusschen Mauheulles en Champion) in storm genomen. In énkele huizen aan den westrand van het dorp houden de Franschen nog stand. Zij verloren meer dan 300 gevan genen. Een onzer luchtschepen wierp in den nacht bommen op de spoorweginrichtingen te Bar- le-EHic. DE BEGROOTING VAN MARINE. Bij de indiening van een schèts der be grooting van marine in het Lagerhuis, ves tigde minister Balfour met nadruk de aan dacht op de buitengewone-belangrijke opera ties en de verantwoordelijke positie van de vloot en verklaarde hij: „De Admiraliteit zet in den breede de politiek van hare voor gangsters voort. Het is een onjuistheid, dat de aanbouw van schepen is gestaakt. De vloot is ontzaglijk uitgebreid sinds het be gin van aen qonog; net personeel is meei uan verauboeld, de tonnenuuiouü is met in- begrip van die der huipkiui&ers met een mu hoen toegenomen en de sterkte van den ma rine-luchtdienst is vertienvoudigd. Het land kan tevreden zijn over de wijze waarop (je uitgebreide taak is volbracht (Toejuichingen De heer Balfour prees ten zeerste de tuchj der zeelieden en den moed van de bemanmn gen van onderzeeërs, mijnenvegers, trans portscliepen en handelsmarine. (Toejuichin gen.) Flij verklaarde verder dat de gezond heidstoestand op de vloot thans beter is dan hij ooit geweest is. De betrekkingen tusschen de opperbevelhebbers en het ministerie van marine zijn van den meest hartelijken aard en aan een flinke samenwerking ontbreekt niets. (Toejuichingen.) Ten slotte deelde Balfour hog mede,, dat de „Möwe," vermomd als een vrachtschip, aan de Engelsche pa trouille-schepen had weten te ontkomen en erin geslaagd was naar Duitschland terug te keeren langs het noorden van IJsland. Spot tend wees hij erop, dat Berlijn met vlaggen versierd was ter eere van den terugkeer van het schip en hij leidde daaruit af, dat de Duitsche standaard voor heldenfeiten niet noog was. Fiij wees nog op de hooge noodzakelijkheid van voortdurende uitbreiding der vloot en verklaarde, dat degene, die de toekomst niet met kalmte tegemoet kun zien, een arme van geest moet zijn. Kolonel Cuurchill, oud-minister van ma rine, die thans aan het front, dient, wekte eenige sensatie door de verktanng, dat üei program van aandouw voor de vioot, dai door hem en Lord Fisher was opgemaakt, met geneel en al gevolgd was. Hij verklaar de, oat het ernstigste, waaraan men te den ken nad, was te doen zooais Duitschlanu doet en dat men er zeker van kan zijn, dat daar iets wordt voorbereid, n.l. zoo spoedig mogelijk scnepen at te werken. Hij wees op net gevaar, dat men met het program van scneepsoouw op oen achter grond zou geraken en, eindigde zijn reoe met uen raad om uen neer Fisner wener in zijn vroeger amot te hersteuen. De reue van den neer Churchill werd zeer koei ontvangen. De unionist Bellans verklaarde, dat het Huis ue verzekering van minister Bailout, nat ai net mogeujse in zake scueepsouuw worat geuaan, moet aanvaarden (loejuicnin- gen) en oat net meer aan waarsciujnnjK is, uat cugeianu op grooter scuaai uan duuscu iana scnepen aanoouwt. Admiraal bir Hawordth Meux, meuwge- kozen lia voor Portsmouth, hieia een opg^ wonuen, scnerpe redevoering, in weike iiq de rede van uen heer Cnurcnlu nekeme. hij gewaagde van de oneemgneid tusscnen ut neeren Churcnill en Fisner, tijaens net mi nisterschap van eerstgenoemue en nennnerue aan diens verklaring van verlenen jaar, da, net hem aan de nqodige ïeming van ae zijut van den heer Fisner nad ontoroken. De heei cnurcnii|, zeide nij, had in oen mop van zijn eanjiere ai menige roi vervuid, nij zou een ter verstandiger ueooen geuanneid, wanneei nij zich tot een zaait oepaaid Uan. Hq wensente hem succes in rraumjk en iioopu nat nij daar zou- blijven, (Geiacn.) DE VLOOT. De Londensche correspondent van „de I'ijdmeidt: In hooge kringen van de vloot schijnt men aanwijzingen ie bezitten van een spoedige actie der Duitsche vloot in het voorjaar. Niet enkel werden voor de verscherpte onderzee ers-oorlog, nieuwe en zeer scherpzinnige vindingen van de Duitschers geconstateerd, maar ook hebben herhaaldelijk bemanningen van neutrale en andere vaartuigen luchtsctie pen en vliegtuigen waargenomen, die op oe fentochten op verbluffende wijze samenwerk .en me>t kleine smaldeelen vijandelijke oor logsschepen. Bij den laatsten Duitschen luchtaanva. ging een luchtschip vooruit om drie gepani serde kruisers den weg te wijzen en verken ningsdiensten te verrichten daar deze krui sers, waai;bij torpedojagers en duikbooten behoorden, een aanval op de Engelsche kusi in den zin hadden. Deze aanval mislukte door het ontdekken van zekere maatregelen door de Engelsche marine genomen en die onmiddellijk dooi het luchtschip aan de vijandelijke vloot wer den overgebracht. DE ZEPPELINTOCHT. Het departement van oorlog meldt dat nu is vastgesteld dat de vijandelijke luchtsche pen bij den raid op 5 en 6 dezer, 90 bommen hebben geworpen. Het schijnt dat ze willekeu rig weg maar werden geworpen in de lande lijke districten. Waarschijnlijk is dat een ge volg hiervan, dat door het ruwe weer de Zep pelins niet in staat waren de plaats te bepa len waar ze zich bevonden en nu'hun bommen wilden kwijt raken voor ze weer onder dek king van den duisternis moesten terugkeeren. Er is geen militaire schade aangericht. AL leen de burgerlijke bevolking werd getroffen. Een der slachtoffers, die eerst gewond was opgegeven, is nog overleden, zoodat het ge heele aantal dooden dertien bedraagt. HET VERBODEN BLAD. Dai l'Homme Enchaine, Clemenceau's blad, voor acht dagen is verboden, hebben wc gemeld. De reden voor het verbod was een ar tikel, waarin de heer Cletnenceau twij.el uit sprak aan de eenheid van optreden die de ge allieerden sedert eenigen tijd aankondigen Hij schreef o. m.„Eenheid van ontreden! Dat is gemakkelijk gezegd, maar wat zijn de feiten? Oostenrijk is van plan zich met alle kracht op onze Italiaansche bondgenooten- te werpen, terzelfder tijd als keizer Wilhelm voor Verdun tegen ons al zijn aanvalskracht ontwikkelt. Dat noem ik eenheid van optre den Tot dusver hebben we van ons eenpa rig offensief nog niets te zien gekregen. Waarom brengen wij de eenheid van optre den op alle sectoren van ons front niet in practijk? Onze vijanden doen dat door hun gecombineerd offensief wél. Wij bepalen er ons te veel toe van ons af te slaan ter plaatse waar de vijand ons gelieft aan te vallen VERHOOGING VAN POST- EN TELEGRAAFRECHTEN. De voorgenomen rijksbelasting op post- en telegraaftarieven, zal bestaan uit een verhoo ging voor brieven, briefkaarten en drukwer ken tot 12 ets., voor pakketten tot 43 ets., voor postwissels, aangeteekende brieven en post- quitanties tot 44 ets., en vour het postchèpue- verkeer tot 43 ets. Op telegrammen komen per stuk in het stadsverkeer 49 ets., in hej, binnenlandsch- en buitenlandsch verkeer 15 'ets. De kosten voor het internationale telefoon verkeer worden voor aansluiting en gesprek met 20% verhoogd. De vrachttarievenzegel in het spoorwegverkeer wordt tot 1.80 ver hoogd. Een nieuwe stempel tot 18 ets. wordt bij het stukgoederenverkeer ingevoerd. KORTE BERICHTEN. De Engelsche smak Springflower is in de Noordzee gezonken, de bemanning is ge red. Het succes van de jaarmarkt te Lyon is zoo groot, dat zij tot 20 Mart ver lengd wordt. Alle beschikbare lokaliteiten in de stad zijn bij exposanten in gebruik. —In de buurt van Lyon moet ook een kruit fabriek gesprongen zijn. De schade zou zeer groot zijn. De Russische gezant te Tokio is op zijn verzoek, wegens slechte, gezondheidstoestand terug geroepen. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden besloot met 250 tegen 100 stem men het debat over de motie nopens het on- derzeeëers gevaar te beperken. Volgens Reu ter is dit een overwinning voor Wilsons poli tiek. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Na de beëediging van het nieuwe lid voor Noord-Holland mr. Kappeyne v. d. Coppetlo werd de beraadslaging over de waterstaats- begrooting voortgezet. De minister bleef er bij. dat de tijdelijke werkeloosheidsregeling op 30 April moet ein digen. bpr. was het met den heer Bergsma eens, dat de wegen in de eerste plaats geschikt moeten zijn voor het verkeer. De begrooting werd zonder stemming aan genomen. De landbouwbegroting werd zon der discussie aangenomen. Daarna kwanf de begrooting Suriname aan de orde. De heer Van Kol, (S. D., Friesland) klaag de over verwaarloozing der belangen dezei kolonie. Alleflei matregelen worden ten halve toegepast. Hij wenschte meer autonomie voor het Koloniaal Bestuur. De discussies werden heden voortgezet. Gemengd nieuws. Mr. D. VAN ZIJST BJJRGEMEESTER VAN BATAVIA Naar de Tel. verneemt heeft dr. W. A. van Zijst, wethouder van Utrecht, lid van de Prov. Staten, gisteren aan het gemeentebestuur van Utrecht mededeeling gedaan "van zijn aan staande benoeming tot burgemeester van Ba tavia. LANDWEERLICHTING 1912 MET KLEIN VERLOF. Naar de Tel verneemt, zal een groot ge deelte der landweerlichting 1912 (militielich ting 1904) op Maaüdag 13 Maart a.s. met klein verlof vertrekken. Opleiding examen Nuttige Hand werken. desverkiezend 3 a 4 schooltijden per week. cursusgeld f 40.—, duur der Op leiding 10 maanden. Opleiding examen 1'ranle lltmdwer ken. cursusgeld f 40.per iaar, duur der opleiding 2 jaar. Schoolgeld v. leerlingen der school voor beide cqrsussen f 25.per jaar Aanvang cursussen 3 April e.k. Aangifte tot en met til IHmirt, Dinsdags 10-12 eri Vrijdag* a-l uur, in net B.-Weeshuis. Inlichtingen verstrekt de directrice J. F. BEUMER. Belanghebbenden, die nog geen op gaven hebben gedaan, beuoodigd voor het opmaken der stukken tot het ver krijgen van vrijstelling wegens broe- derdieuMt, worden in hun belang uit- geuoodigd die opgaven vóór 15 Maart a.s. ter gemeentesecretarie te verstrek ken. DE „NOORDAM". Blijkens een Lloyds telegram uit Londen, dat we in een deel onzer vorige opname ver meldden, is de „Noordam" van de Holland- Amerika-Lijn, op reis van Rotterdam naar New-York bij Gulls in' anvaring geweest. Het schip zette de reis voort. Of het schade beliep is nog niet bekend. STAKING VAN JOURNALISTEN. In de morgenedities der groote bladen ko men geen overzichten voor van de zitting der Eerste Kamer van gisteren. De reden daar van is, dat de journalisten op de perstribune omdat zij even met elkander fluisterden over een aan de orde zijnde zaak op een onbehoor lijke maniei door den voorzitter werden toe gesproken. Zijn woorden werden op zoo bar- schen toon geuit én waren zoo onheusch, dat alle overzichtschrijvers de perstribune verlie ten. EXAMEN-COMMISSIE. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland heeft goedgevonden te bepalen, dat de eind-examens der Hoogere Burger scholen met vijfjarigen cursus, zoowel als de vergaderingen der Commissiën voor het afne men dier examens in 1916 in deze provincie zullen worden gehouden te Amsterdam en te Haarlem, met dien verstande: lo. de dè Com missie te Amsterdam, de Eerste of Oostelijke Commissie genaamd, zal hebben fe examinee- ren de candidaten, afkomstig van de 1ste, de 2de en de 3de gemeentelijke Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus te Amsterdam, de Christelijke. Hoogere Burgerschool te Am sterdam, de gemeentelijke 1 loogere Burger school met v(jf jarigen cursus te Hilversum en de Bijzondere Hoogere Burgerschool te Bus- um; 2o dat de Commissie te Haarlem, de Tweede of Westelijke Commissie genaamd zal hebben te ejcamineeren de candiaaten, afkom stig van de Hoogere Burgerscholen te Alk maar, 1 laarlem, Helder, Hoorn en Zaandam, alsmede van de Roomsch-Katholieke Hoogere Burgerschool te Ajnsterdam en van de Bij zondere Hoogere Burgerschool te Hilversum ^n voorts de zoogenaamde extraneï, die zich moeten aanmelden bij den Voorzitter der Commissie, onder dien verstande evenwel, dat, in onderling overleg tusschen de voor zitters der beide Commissiën een extraneus ook naar de oostelijke Commissie kan wor den verwezen. In de Commissie te Haarlem werden o.m. benoemd tot leden de heeren dr. A. C. An- tusch, directeur van en J. Titnmer, N. Meijer, F.. H. Delachaux en W. Framken, leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier. EEN BESCHULDIGING. „De Telegraaf,, deed op gezag van een Maastrichtschen lezer, die zijn brief met zijn vollen naam onderteek en-dé, maar dien het blad niet noemt, mee, dat de hoofdredacteur van de „Limburger Koerier", de heer Van Term, luitenant-kwartiermeester van Lim- burgsche Jagers, eenige weken geleden door Duitsche ofiicieren aan de Belgische grens met een auto werd afgehaald en naar Hasêelt gevoerd, waar hij met hooggeplaatste Duit sche officieren aan een diner deelnam, gehul digd werd en een toast uitbracht op, keizer Wilhelm van een Nederlandsch officier WW IIUlllllW iMlllt STt fi UMtlK ALRMAARSCH COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1