DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 57 Honderd en aehttiende jaargang. 1916 WOEN S I) V (i 8MAART I K U I L L E T 0 N. Deze Courant wordt eiken avondbehalve* op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het gehecle Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BINNENLAND. Gemengd nieuws. Li i HEER-HLGuWaARD. Uc Kadü veiguuiaae giaiciuiiuuag ten 2 uit: in voiiainge znung. tun uc ciiicciilc üiticji, op uangeiidijk was bericht uigcKuineü, vvdcüiü wciu medege deeld uut ue Kaaa Uczcr gemeente besloten uad om inzake ue bioeitoiuiug de vone dO pGt. in den aankoop bij tt dragen. 4 Febru ari was ue verbouwing van ae dokierswu- iiiiig aanuestecd. De Degruoting was 650, doen de verscmiiende inschrijvers waren uaar ver doven, waaruin en W. bet on- dernauds aan den neer Beeis c.s. nadden op gedragen voor J 685. Deze onderhandscire aanbesteding werd goedgekeurd De onderwijzer van Twuijver bleek vol gens attest van Dr. Maas utt Nieuwe Nie- dorp niet in staat zijn werkzaamheden te vervuilen, waarom B. en W. als tijdelijk on derwijzeres Uadelen benoemd mej. Jonkees uit Uverveen. Inzake toetreding tot de vereeniging van gemeenten adviseerde B. en W. tot niet toe treding. Hiertoe werd besloten. Ingekomen van Gedeputeerden een schrij ven, noudende goedkeuring van de Bouwver Voor de leutoonstelling op het gebied van gemeante-aclministraue was een verzoek om een suosidie ingekomen. De voorzitter veronderstelde wel, dat deze tentoonstelling nuttig zou zijn, doch stelde voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Hiertoe werd besloten. Van Heer-Hugowaards Belang, voorzitter en secretaris de heeren J. v. d. Meulen en A. Borst, was een schrijven ingekomen waarin op verbetering van den toegangsweg naar het station te Noord-Scharwoude werd aange drongen. Mede werd verzocht een weegtoe stel in de gemeente te plaatsen. De voorzitter zeide dadelijk na het inko men de weg in oogenschouw genomen te hebben Verbetering was z. i. noodig. Be strating zou een 1600 kosten, ophaling van liet paardenpad zou al veel verbetering ge- ven. De heer Overtoom constateerde, dat de heer v. d Burg den weg zeer slecht maakte Spreker vroeg of hij daar recht toe had. De voorzitter zeide dat hij van de polder een uitweg op den weg heeft, spreker geloof de niet dat het gebruik aan hem verboden kan worden. De heer Overtoom meende van wel, aan gezien de uitweg van den heer Verburg de Middelweg was Algemeen oordeelde men in deze beper king ongewenscht. De heer Overtoom drong hierna op ver betering aan spreker wilde het polderbestuur verzoeken steun te verleenen. De heer Schilder meende, dat men dit met probeeren aan de weet kan komen. Het vele koolrijden was volgens de voor zitter oorzaak van den toestand. De beste verbetering was een straat. Het eigendom van den weg berustte bij de H. IJ S. Mhet onderhoud is volgens overeenkomst bij de gemeente. De heer Overtoom stelde bestrating voor De heer den Hartog oordeelde dit ook af doende en ondersteunde dit voorstel. In stemming gebracht werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen, mede werd besloten om B en W. met de uitvoe ring van dit werk te belasten. De voorzitter bracht hierna het tweede ge deelte van het adres Hugowaards Belang in bespreking. De heer Met merkte op, dat in gemeenten van minder omvang deze inrichtingen reeds bestonden. Er waren in den handel, waar men wa gens hooi, stroo enz. kon wegen. De heer Poland was op de vergadering van Hugowaards Belang tegenwoordig. Men zag daar de nuttigheid van een weeg toestel zeer in. De gemeente had bovendien veel doorpassage, spreker veronderstelde dat er veel gebruik van een weegbrug gemaakt zou worden De voorzitter zeide dat B en W het twee de gedeelte van het adres voor kennisgeving wilden aannemen. De heer Poland was voor een commissie van onderzoek naar de kosten Ue neer wgnaei was we. vcui een weeg locaiel Vuui icuuen en vaincua, u.u.eU uei UUexzoeA uiuuaa».ie, uat ue susten met zuo noog waren, aan was opteaer Wc. Voot' nei ueboeu van zoon mijuiuug. Hei wegen van üooi- en stiouwagens ooiuceiuc xneu uimuei uoodtg. Ue neer Bos onuersieunde het voorsiei van den neer Eolaud, waarna üu met aige- utecue sieuunen weta aangenomen. i o'i teuen van ucze Cottnmasie van onuer- zoek weroen ae neereu Mei, Roiand en Bus gtKozen. Aan den heer Diedorp werd wegens zijn benoeming lui hooto te Wonuerveer met in gang v.aa i juni eervol onisiag ais uuolü uer sciiuoi gegeven. ue ncei Kiom oordeelde dit een mooie ge legenheid om een scnool op te hefien. Ue bijzondere scholen nebben de scholen met een pi. m 3UU kinderen ontlast. Spreker was voor een commissie die de zaak nader on derzocht, om daarna te bestuiten of men al aan met een nieuw schoolhoofd zal oenoe- men. Het leek spreker wel mogelijk dat bij de opheffing het onderwijs mede gebaat zou zijn Thans werkt iedere leerkracht met 3 inassen. Voor de gemeeine-fmancien zou liet mede een voordeel zijn. De heer Met meende te weten dat ook in de onderwijswet ook stoat, dat men op de afstond van de school voor de leerlingen moet letten. De afstand van Rustenburg naar de school nabij het Raadhuis is dan zeker te ver. De heer Overtoom meende, dat men ook de school in de kom kon opheffen De voorzitter ontkende de financiëele voor deden met, doch deze waren met zoo groot, spreker zette dit op grond van de rijKsver- goeding uiteen. -» De heer Poland mgende, dat bij opheffing de school ook verkocht kon worden; z.i. was het dan het beste om de oude op te heffen. De heeren Wijnker en Schilder waren er voor om een commissie te iaten onderzoeken hoeveel kinderen een te groote alstond moesten gaan. De heer Met kon zich daarmede wel ver eenigen. Spreker was tegen een te grooten spoed, de gemeente was vooruitgaande. Gaarne werkte spreker mede om den financi- eelen toestond in de gemeente zoo gunstig mogelijk te maken. Haast was in deze z. i. verkeerd. Men kan zooiets later ook wel eens doen. Er is nogal eenige mutatie onder het onderwijzend per soneel. De heer Krom meende dat het ook wel eens 10 jaar kon duren eer er weer een ver trok. De heer Poland veronderstelde dat de mu- tatiën wel een gevolg zouden zijn van het feit, dat er elders meer betaald werd. Spreker oordeelde het daarom beter om de salarissen te verhoogen. Hierna werden de heeren Met, Krom en Poland tot leden van de commissie van on derzoek gekozen. Deze commissie zal in volgende vergadering rapport v-rn hare tv vindingen uitbrengen. Hierna werd in den breede gediscuseerd om den administrateur van het electrisch be drijf de premie voor zijn zekerheidsstelling te geven. De heer Krom meende, dat dit gedaan moest worden aangezien de vorige dit ook ontving De voorzitter en de heer den Hartog be toogden, dat de benoemde wist dat men hier op terug kwam. De heer Met vond die uitgaven van 12 niet gewichtig, doch meende het toestaan van het verzoek onbillijk tegenover den ge meente-ontvanger en anderen. De voorzitter meende ook dat men het ver zoek niet mocht inwilligen. De heer Poland wilde de kosten van zeker heidsstelling voor dit jaar betalen en de pre mie in de komende jaren, door den admini strateur van het electrisch bedrijf te laten betalen. Het voorstel van den heer Poland in stem ming gebracht, werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Ap pel, v. d. Oord, Blom, Met en den Hartog. De adminis ratetir had mede' het verzoek om een duurtetoeslag gedaan De voorzitter wenschte op dit verzoek af wijzend te beschikken. De functionaris was nog nauwelijks in be trekking. Dienovereenkomstig werd beslo ten. Van den heer D. Appel was een schrijven ingekomen waarin hij meldde wegens bij zondere omstandigheden genoodzaakt te zijn zijn functie als wethouder neer te leggen. De her" Appel zeide dit schrijven tot den van övre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. De professor was opgetogen toen de boot op het zand schuurde. Hij waadde er heen en hielp Bratt de'zware sloep op het strand trek ken. En zijn galli&che geestdrift nam toe, toen hij den kostbaren inhoud zag. Hij omhelsde den Noorman, hij sprong rond op het strand, trok aan zijn wijsheids krullen, lachte en schreide tegelijk. „Nu wordt u beter," zei hij tot Johnsen, of u wil ot niet We zullen hier koninklijk kun- »en leven onder Rabots gletscher. Binnen een week zijn we bij de IJsfjord en een maand la ter thuis." De loods stond met moeite op. „O, ho," zei hij met een poging tot een glimlach, „dat gaat niet zoo gauw. Voorloo- pig moeten we dien voorraad in veiligheid anders eet de storm dien voor ons op. Als ik me niet bedrieg, zit er sneeuw in die wolken. En dan Bratt zag hem vragend aan. „Wat bedoelt ge?': ,,Dan is cr geen weg voor ons naar Sassen baa", fluisterde hij „Dan word'en we genood zaakt te overwinteren of onze kans te wagen met de sloep." De professor hoorde niets. Hij was druk in de weer om de proviand naar de hut te bren gen. Hij neuriede een wijsje, dat niet paste voor ten wereldberoemd geleerde: de Car magnole. De jonge barones ontving hen. Ze zag er opgewekt uit. Haar kleeren waren gedroogd, ze warmde zich, en de groote stapels van oud drijfhout in het kot waren voor veel we ken voldoende. De drie mannen hadden genoeg te doen met het in orde brengen van alles wat uit Vic toria gekomen was. De halve hut was er mee gevuld. Alle eetwaren werdén in den noord- westelijken hoek geborgen, die klaarblijkelijk tot provisiekast had gediend. Een oude be schimmelde plank, die aan een haak kon op gehangen worden, vertoonde nog duidelijk de sporen dat ze eens gebruikt was om brood op te snijden. De loods was druk bezig met het schrobben van den vloer en het afnemen der houten wan den hij deed het met warm water uit de oude ijzeren pot van de Russen. Zijn levenslust was weer opgewekt en de zachte wannte in de hut deed hem goed. Bratt beproefde met behulp van een oud hakmes en eenige verroeste spijkers een paar dekens als portière op te hangen. „Wat maakt u daar?" vroeg de barones nieuwsgierig. „Dat zal u gauw zien", antwoordde hij lachend, terwijl hij de dekens rechthoekig op hing in dien zuidwestelijlken hoek van de hut. ,2:iet u dat niet?" riep de professor, die be zig was al de meegebrachte kledingsstukken aan haken langs den eenen wand te hangen. Het wordt een boudoir, een dameskamer voor ons prinsesje." Het jonge meisje kreeg een kleur. „Ik veroorzaak u zooveel moeite", zei ze „Het zou beter geweest zijn, als ik ook omge komen was met de anderen", voegde ze er be vend aan toe. „O, hoe vergist u zich als u dat denkt riep de professor opgewonden. „U is de goede geest in die oude Russenhut, u zal onzen moed levendig houden, u zal ons aansporen Kaaa gericht ie nebben, omdat mj van mee- utng ls, aat een betrekking van weutouüer zoo benoort te wuruen vervuiü, dat er niets aan üapert. Spreker kan de vergaderingen siecht bezoeken, dit door den afstond en zijn uuisenjKe omstandigheden. Spreker heeft dan ook besloten zijn functie neer te leggen en maakte van de gelegenheid gebruik om den burgemeester en zijn collega te danken voor de aangename samenwerking jarenlang met hen gehad. Spreker sprak den wensch uit, dat degene die zijn plaats zal innemen, met dezelfde energie met B. en W. de belan gen van de gemeente zal behartigen Hierna Dracht spreker dank voor het jarenlang geno ten vertrouwen. (Applaus). De voorzitter drukte zijn spijt uit over het besluit van den heer Appel. Spreker had reeds eerder van diens voornemen gehoord en gepoogd hem daarvan terug te brengen; evenwel vergeefs. Jarenlang had spreker met ambitie met hem samengewerkt. Waar de heer Appel mede door zijn huiselijke omstandigheden niet op zijn besluit wenschte terug te komen, daar moest men dit besluit evenwel eerbiedi gen en rest ons de taak in zijn plaats te voor zien. Spreker dankte den heer Appel voor het vele door hem voor de gemeente gedaan. (Applaus Bij eerste stemming verkreeg di heer Met vijf stemmen de heer Overtoom vier Schil ler één en Krom één stem. Bij tweede stemming werd de heer Over toom met 6 tegen 5 stemmen op den heer Met gekozen. De heer Overtoom wenschte er eerlijk voor uit te komen, dat hij liever gezien had, dat iemand van zijn kleur, die wat langer in den Raad zat, gekozen was geworden. Spre ker was slechts voor korten tijd raadslid ge worden en wenschte daarom in beraad te houden of hij al dan niet zijne benoeming tot wethouder aannam. De voorzitter feliciteerde den heer Over toom in ieder geval met het behaalde succes en sprak den wensch uit met den heer Over toom, indien hij zijn benoeming aannam, op dezelfde wijze als met den heer Appel te mogen samenwerken. Van de afdeeling Heer-Hugowaard van „Het Witte Kruis", was een subsidie-aanvra ge van 75 ingekomen. Deze aanvrage was noodig, omdat de afdeeling dit jaar dit be drag van het hoofdbestuur moest missen aangezien het hoofdbestuur de beschikbare bedragen voor de door den watersnood ge troffen afdeelingen beschikbaar wenschte te houden. Wilde de afdeeling nu kunnen blijven wer ken om de nooden en smarten te lenigen van vele onvermogendën, dan kon zij dit geld niet missen. De heer Met wees op de bijzondere om standigheden, die de afdeeling dit jaar nood zaakte haar verzoek te doen. Spreker oor deelde dat wanneer er één lichaam aanspraak kon maken op subsidie, het wel het Witte Kruis was. Ten slotte drong spreker sterk het uiterste te wagen in het uur van 't gevaar. O de ridderlijkheid bestaat nog bij ons. Reken daar op Wat meent gij Bratt?" „Nu is het kamertje klaar," zei Bratt ont wijkend, en zette den handkoffer van barones Von Heffner in afgescheiden ruimte. „Ik ben bang, dat het geduld en de wilskracht van de freule op een harde proef zullen gesteld wor den. Nu moesten we b. v. spoedig iets te eten krijgen. We hebben zeker allen vreeselijken honger. Ik stel voor thee, ham, brood en boter. U zal alles in de provisiekast vinden. Een braadpan ligt bij den hard, water heeft John sen al gehaald U vindt tusschen die wollen dekens daar ginds een servet propvol met mes sen, borden, vorken, u kan dekken op die lange tafel, we mogen voor de^e gelegenheid wel twee kaarsen gebruiken, u vindt daar in hoek twee oude mostedrpotten met nauwen hals, ik denk dat die goed zullen zijn als kandelaars. Een pak licifers ligt vooraan in den hoek van de provisiekast, maar wees zui nig er op, we hebben slechts dat eene pak Kom freule, doe uw plicht, als 't u blieft!" Ze keek hem verbaasd aan. Dat bevelende in zijn toon kraste in haar ooren. Er lag een scherp antwoord op haar tong, maar ze hield het in En in net volgende oogenblik was ze in de provisiekamer in volle actie. Bratt trok het oude rooster, dat met de poo- ten naar boven in de asch lag, te voorschijn, en het bleek, dat het uitstekend paste voor de groote kook- en braadpannen uit Victoria's kombuis. Daarna pakte hij een stapels dekens en bracht die in het kamertje van de barones, hij vond ook een hoofdkussenhet eenige dat hij had meegebracht. Nu maakte hij een soort bed op de breede bank,, die langs den wand liep. Het was een harde sponde, zonder dons of matrassen, maar de wollen dekens waren warm en dik. zoodat de jonge dame geen ge vaar liep, dat ze zou bevriezen. Een van de kisten der inmaakbussen werd aan het hoofd einde van deze legerstede geplaatst, en in den wand werden een paar spijkers geslagen. Met zijn mes sneed Bratt een opening in de kist en plaatste daar een kaars in. Toen vond hij een paar Tauchnitz romannetjes uit zijn kof fer en legde die naast de kaars. Intussdien onderzocht de professor de handkoffertjes, die Bratt in de haast meege pakt had. Daarin werd veel gevonden dat voor de schipbreukelingen van nut kon zijn hemden, kousen, wollen buizen, laarzen, een paar zaklantaarns, chocolade en ander lek kers Een handgereedschapskistje in een fou draal met allerlei soort werktuigen en spij kers er in, werd met vreugde begroet en ook een naaidoos, die blijkbaar had toebehoord aan een zeer ordelijke en preciese Duitsche huismoeder. Dan nog een paar aangebroken kistjes met sigaren, en een paar pijpjes met tabak er bij, die den professor in extase brachten De geheele oostelijke zijwand was nu kleer kast geworden. Er hing een pelsmantel, een paar ulsters en een wandelpels, meer dan één stevig sportpak van verschillende grootte sterke leeren vesten en wollen buizen en ver schillende paren kniebeschermers en over schoenen. Óp den grond stond een verzame ling sterke schoenen en laarzen. „Ik geloof niet dat hier iets ontbreekt," zei de professor nadenkend. Of 't moesten soliede handschoenen en wanten zijn. Ik zie hier en kel glacé's en die deugen niet voor deze stre ken. U bent anders gelukkig geweest in uw keus, Bratt. We zullen voorloopig aan niets gebrek hebben, als die kleeren ons slechts pas sen Ja ja, we kunnen het hier gezellig krijgen Als niemand er iets tegen heeft, eigen ik me die kamerjapon en die snuifkleurige pantof- fels toe. Die zullen me goed staan, denkt op het verleenen van de gevraagde subsidie aan. De heer den Hartog meende, dat eerst moest blijken of de subsidie noodig was De heer Poland en de heer Schilder meen den een subsidie van ten hoogste 75 te moeten verleenen. De heer Schilder gevoel de zelfs het meest voor het voorstel den Har tog. De heer Met bestreed deze meeningen, daarbij gesteund door den heer Overtoom, die van meening was. dat men onvoorwaar delijk vertrouwen in het bestuur van de af deeling moest stellen. Hot voorstel Met werd tenslotte met 7 stemmen aangenomen. Hierna sloot de voorzitter met een slot woord van waardeering aan den scheidenden wethouder de vergadering, daarbij den wensch uitsprekende, dat het den heer Appel gegeven mocht zijn in dén Raad te blijven. Ook uitte de voorzitter onder instemming van den Raad den wensch, dat de huiselijke omstandigheden voor den heer Appel guns tiger mogen worden. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank in het lokaal van den heer Buckman, Aanwezig waren 62 leden. Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental g-stegen van 115 iot 124. 27 spaarboekjes zijn uitgereikt; het totaal aantal is 123 25 leden staan in rek, cou rant en er kopen 61 vporschotten. Op 1 Jan. 1915 had de bank een schuld bij de centrale van ruim 56000, op 31 Dec. 20228 79 en op 't oogenblik een tegoed van 20 000. Aan spaargelden op 1 Jan. 1915 25.700, op 31 Dec. 61.527.52, thans 87.758. Het reservefonds is gestegen van 462.70 K tot 690.9914, zoodat ae gunstige financieele toestond der leden ook op de bank van in vloed is. De rekening sloot in ontvangsten en uit gaven tot een bedrag van 137250 63^4 en de balans geeft een slot van 83589.19 K. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer M. Borst Kz. Als lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer G. Hart Hz. Besloten werd met 35 tegen 26 stemmen het salaris van den kassier met 70 te ver hoogen. De rente van spaargelden werd voorloopig gelaten op 4 pCt. en dat der voorschotten op 5 pCt. Aanvankelijk was besloten om dit op 3 en 48/„ pCt te brengen doch men vondt be ter het bestuur in deze vrijheid van handelen te geven, omdat deze beter met de toestand der bank bekend is 7oo spoedig het eenigs- zins kan zal tot verlaging worden overge gaan. Bij de rondvraag merkte de heer H. Hart op dat zijn voorstel om gratificatie voor den kassier nog niet behandeld was. Spreker bleef bij zijn voorstel om 25 gratificatie te verleenen over het afgeloopen jaar. Vprder stelde spreker voor een zeker be niet. Ze zijn als gemaakt voor een ouden guit van een geleerde juist iets voor 'n ongetrouwd heer. En die kousen die ik heb aangetrokken, zijn precies gevormd als mijn dunne beenen. Ik ben wel niet bang om natte voeten te krij gen, maar ik wordt er verkouden van." „Verkouden?" riep Bratt. Hier op Spitsber gen! Nooit van zijn leven. Er bestaat maar één ziekte in dit klimaat: het scorbut. Als al het andere op dit eiland mislukt, zal het be- teekenis krijgen als wereldsanatorium voor tuberculose, hie zijn geen bacteriën in de lucht. In 1898 onderzoent de Zweedsche ge neesheer Levin ongeveer 20.000 liter lucht op verschillende plaatsen. Hij kon geen enkele bacterie vinden. Hij onderzocht ook water, sneeuw en ijs, ze waren niet geheel bacterie- vrij, maar toch in uiterst geringe mate besmet. Een Duitsche professor in Stuttgart heeft een paar artikelen geschreven over de gunstige omstandigheden, waarin Spitsbergen verkeert met het oog op de genezing van tering." „We kunnen dus hier vrij adem halen. Dat doet me plezier. Verkoudheid is namelijk het ongeluk van mijn leven, verkoudheid heeft me vervolgd van mijn prilste jeugd af. Ik geloof dat mijn neus zoo spits is geworden, omdat ik hem zoo dikwijls vastgeklemd heb met zak doeken Nu moest ik hier al een geduchte ver koudheid hebben, maar ik heb niet eens ge niesd. O, maar wat is dat?" Een sterke geur van gebakken ham ver spreidde zich door de hut. De barones stond over het rooster gebogen met een buitenge woon groote braadpanze keerde de stukken met geoefende hand en zette daarbij een ern stig huismoederlijk gezicht. Het vuur van den haard wierp een koperkleurigen gloed ovet het tengere dametje met de ngevormde kinder lijke trekken en de donkere, droomende oogen. Bij de langwerpige tafel, de eenige die in de hut voorhanden was, stond de loods brood ÜldL'iLilg

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 5