DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. u I Honderd en achttiende jaargang. Li) 16 DON DER DAL 9MAART ïergadetmg t. d. gemeenteraad t. Alkmaar. No. 58 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefooaiumner 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Woensdag 8 Maart 1910, snam. 1 uur. Voorzitter de burgemeester de Hser Q. RIPPING. Secretaris de Heer DQNAl H. i-iauwvxig rö teuen. Aiwcztg ae deer uao. De Voorzitter utaakt ae opmerking, dat de lieer biuis weer na langdurige onge- steiuneiü aanwezig is en weusuit tiem uaar- meue geiuk. (Applaus). De voorzitier üeeit vooris mede, dat op verzoek van verschillende leden punt 13 di rect na ae ingekomen stukken zat worden behandeld. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is ingekomen: a. een schrijven d.d. 9 Februari 1.1., no. 19, van de üedeputeerde Staten, houdende be richt, dat de Verordening, regelende den werkkring van de commissie van mjstanti voor hei marktwezen uuor nen voor ken nisgeving is aangenomen; Voor kennisgeving aangenomen. b. een schrijven d.d 23 Februari 1.1., no. 23, van hctzcllde college, ten geleide van het goedgekeurde ïaadsbesluit van 2ö Ja uuan 1.1no. 2, tot het aangaan geldleening, groot 1.165.UUU f /.al behandeld worden in een zitting gesloten deuren. c. alsvoren d.d. 9 Februari 1.1., no. 14, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 26 januari 1.1., no. 3, eener sloot; Alsvoren. d. alsvoren d.d. 9 Februari 1.1., no. 98, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 3 November 1915, no 7a, tot-het verleenen van een voorschot uit de ge meentekas van 70000 aan de Vereeni ging voor Volkshuisvesting „Alkmaar Alsvoren. e. een schrijven d d. 28 Januari 1.1., van den Ned R. K. Bond van personeel in dienst van openbare lichamen en bedrijven „St Paulus," afd. Alkmaar, houdende betuiging voor den verleenden duurte-toe Gesteld in handen van B. en W. ter afdoe ning ecnei met tot aankoop een schrijven, ongedateerd, ingekomen 5 Februari 1.1van de Erven H. de Jong te Wormei-veer houdende aanbieding om kosteloos ten behoeve der openbare lage re scholen te zenden een aantal exempla ren van een boekje, getiteld ,,0;ize Cacao en Chocolade" een srhri'ven d d. 7 Februari 1.1. van het Comité tot steun tijdens de mobilisatie houdende bericht der staking van 12 Fe bruari 11. af van de uitkeeringen aan werkloozen; De heer Verkerk zegt, dat hij gaarne had gezien dat het Comité was blijven steu nen. Al zijn er weinig, laat men dan door gaan, want wat moet er anders van terecht komen van die menschen, die wèl steun noodig hebben? Spreker leest voor een citaat uit de circu laire van het Nationaal Steuncomité. Van die zijde wordt als 't ware een zachten drang uitgeoefend op de plaatselijke Steuncomité's, om tijdelijk den steun te staken, ten einde te constateeren hoe het de menschen dan ge gaan zal. Dat acht spreker echter geheel ver keerd, daardoor komen de menschen die een adres d.d. 2o Februari 1.1., van den Aikmaarschen Bestuurdersbond, betreiien- de de werkloosheidsverzekering Te behandelen bij punt 11 der agenda, een adres d.d. 1 Februari l.l., van net be stuur vah de lijdelijke artieiusbeurs, hou dende het verzoek te widen beslunen toi het opriciiten eener gemeentelijke arbeids beurs Gesteld in handen van B. en W. om be licht en raad. j een schrijven d d. 17 Februari 1.1., van Burgemeester en Wethouders, inhoudende het antwoord op de door tiet lid dezer vergadering, den heer O. J. Verkerk, ge stelde vragen inzake de op te richten cur sussen in de Fransche taal aan de 4de en 6de Gem. school; Op verzoek van den heer Verkerk wordt voorlezing van dit schrijven gedaan. B. en W zeggen daarin naar aanleiding van de vragen van den heer Verkerk, dat het de bedoeling is aan leerlingen der 4e en 6e gemeenteschool, die daaivoor genoeg aan leg hebben gelegenheid te geven het Fransch te leeren. Dat daarbij de leerlingen der 4i en 6e gemeenteschool de voorkeur hebben en dat leerlingen van andere scholen voor wie dit onderwijs gewenschi wordt, naar de 4e of 6e gemeenteschool zullen worden over geplaatst. Mocht er geen p taais zijn, dan kunnen zij ook van de andere scholen uit de 6e kiasse worden toegelaten. Als leerling der 7e klasse moeten ze echter gaan op de 4e of 6e gemeenteschool en naar die scholen overgeplaatst zijn. Het schrijven wordt daarop voor keunis geving aangenomen. k. eén adres d d 31 Januari 1.1. van F. A Boekestein en C. Portegijs. houdende het verzoek om alsnog te besluiten hun dc schade te vergoeden, welke aan hunne per ceelen is toegebracht door den storm op 28 en 29 December 1914; Voor kennisgeving aangenomen. 1 een voorstel van het lid dezer vergadering, den heer J. Cloeck, opgenomen in Bijlage no. 9, om de Verordening op het heffen eener belasting op openbare vermakelijk heden te herzien; Gesteld in handen van B. en W om be richt en raad. m een adres, ongedateerd, ingekomen 18 Fe bruari 1.1.. van J Nierop c.s., inzake de voorgenomen doorbraak Waagplein Nieuwesloot; Gevoegd bij punt 13 der agenda. ij. een adres d.d. 19 Februari 1,1., van hei bestuur van den Bond Heemschut, betref fende het onderwerp, genoemd sub letter m.; Alsvorea. o. een adres, ongedateerd, ingekomen* 16 Fe bruari 1.1., van den heer Jb. Schoen, hou dende het verzoek om een deur en ramen te mogen aanbrengen in den gevel van zijn perceel, uitkomende op den nieuwen verbindingsweg WaagpleinNieuwe sloot; Alsvoren. p. een adres d.d. 28 Januari 1.1. van het be stuur der afd. Alkmaar van den Ned. R.K Bond van personeel in dienst van open bare lichamen en bedrijven „St. Paulus, houdende het verzoek de loonen van alk gemeentewerklieden en beambten te wi! len herzien; De heer Cloeck zou het adres voor ken De heer Van den tioscn is heil mogelijk zal vullen en afsluiten, met den heer Verkerk, eens. Een woord van waardeering voor hen die Ook de heer den Boesterd onder- zich de moeite en de inspanning hebben ge- steunt het voorstel Verkerk, dat echter be- troost daarbij leiding te geven, is hier alles- streden wordt door den Voorzitter en den zins op zijn plaats. Wij hebben hierbij hoofd heer Leesberg, die meenen, dat het niet aan- zakelijk het oog op de schets-ontweipen van gaat thans weer op het besluit van Dec. te rug te komen. Hat vporstel van den heer Verkerk wordt met 15 tegen 3 stemmen verworpen. Vooi stemden de heeren Van den Bosch, den Boes terd en Verkerk. ori H I ontspon, was, dat een meerderheid de stellige r. een schrijven d.d. 29 Februari 1. I meenin„ bjjjft toegedaan dat de tijdsomstan- Alkmaarsclien fiestuurdersbond, hou en Hi h<vten niet wettigen het doen van een zoo de heeren Leguit, Groen en Van den Bosch. In onze Commissie rees evenwel de vraag of het oogenblik thans wel goed gekozen zou zijn om tot de uitvoering van een dier plan nen over te gaan. Het resultaat der breedvoe- rige gedachtenwisseliiig, die zich hierover de adhaesie-betuiging aan het adres, ge noemd sub ierter q. Voor kennisgeving aangenomen s. een schrijven d.d. 18 Februari 1.1., No. 146, van het Bestuur Yan het Stadszie kenhuis, houdende het voorstel om aan het personeel dier inrichting salarisver- hooging toe te kennen; De heer Cloeck stelt het op prijs, dat belangrijke uitgaaf als voor dit doel zal wor den gevraagd', waar -toch dit werk in hoofd zaak moet beschouwd worden als wel wen- schelijk, doch niet strikt noodzakelijk, terwijl één lid (de heer Van dén Bosch) dit gevoelen niet deelt, doch zoowel op aesthetische, als op praktische grondlm wenscht voor te stellen wel tot de bebouwing over te gaan. Dit lid - - behoudt zich de vrijheid voor, in afwijking naar aanleiding van hetgeen de heer de Wit van jie^ voorstel der meerderheid, zelfstandig- v. werkloozen, in ellendiger toestand. Ook zal nisgeving aannemen. Hij wijst er op, dat de steun uit de werkloozenkassen uitblijven het hier als t ware een wedloop ge'dt llei en zoo wordt de toestand hoe langer hoe kom* hem voor, dat werklieden langzamer- slechter hand moeten gaan inzien, wat ze moeten De heer Cloeck merkt op, dat de steun vragen en niet vragen Hij noemt tal van ge- voorloopig is stop gezet. De arbeidsbeurs gemeenten op en zeide of den werklieden ook blijft echter steeds op de hoogte van de zaak en kan dus weten, waar nog hulp noodig is. Niemand behoeft bang te zijn, dat iemand in Alkmaar gebrek zal lijden. De heer Ringers verklaart, dat de heer Cloeck als voorzitter van het Steuncomité al les heeft gezegd, zooals het is Men is hier beter dan in een groote stad op de hoogte met de toestanden. Hij voegt er bij, dat het aantal aanvragen aan de arbeidsbeura wel bewijst, dat er weinig werkloozen zijn. Men moet vertrouwen dat het steuncomité, wan neer het noodig is, wel steun zal verleenen. De heer Verkerk zegt. dat hier geen sprake is van niet vertrouwen van hét Steun- niet eens gevraagd mocht Worden eens na te gaan aan de hand van de loonen daar wat ze kunnen en mogen vragen. De Voorzitter wijst er op, dat het adres wel correct is, daar toegezegd is, dat men bij de begrooting met een regeling zou komen. De heer Verkerk merkt naar aanleiding van de woorden van den heer Cloeck op dal het wenschelijk is dat bij de loonregeling overleg gepleegd wordt met de besturen der vakvereenigingen. Het adres wordt daarop gesteld in handen van B. en W. om daarop te letten bij de aan staande gemeentebegrooting. heek gezegd in de zitting van 9 Dec. de re genten thans komen met een verzoek tot rege ling der salarissen van het personeel Dat vindt spreker aardig doch bij die gelegen heid is nog meer gezegd Toen is ook ge wezen op enkele toestanden aan het zieken huis en heeft spreker enkele vragen gesteld, waarop hij gehoopt had, dat regenten met een hadden geantwoord. Hij vraagt thans B. en W. te willen bevorderen, dat (Jat anf- woord door regenten wordt gegeven. De voorzitter zegt dit gaarne toe. Daarna wordt het schrijven in handen ge steld van B. en W. om bericht en raad. t. een adres, ongedateerd, ingekomen 28 Fe bruari 1.1., van het bestuur van de afd Alkmaar van den Transportarbeidersbond betreffende de toepassing van de artt 1638 c en d van het Burgerlijk Wetboek op de lossers van schepen met zand en grind, bestemd voor de nieuwe gasfa briek; Gesteld in handen van B. en W om be richt en raad. u. een adres d.d. 23 Februari 1.1. van de afd. Alkmaar van „Het Witte Kruis," om de subsidie wegens ontsmettingen te ver- hoogen met 200 vGesteld in handen van B. en W. om be richt en raad. een adres d.d. 5 Maart 1.1. van A. J. W SchoonhovenVetter en C. W. van der Weele, stads-vroedvrouwen, houdende het verzoek haar tegemoetkoming te verleenen in geleden schade; Alsvoren. een adres dd 6 Maart 1.1 van den heer L. Groen verzoekende den Raad een door hem ngez^nden schetsplan en ge wijzigd schetsplan van bebouwing van den verbindingsweg WaagpleinNieuwe sloot in overweging te nemen; Gevoegd bij punt 13 der agenda, x. een adres d d. 7 Maart 11. van het Bestuur van „Alcmaria," Vereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer, hou dende het verzoek te besluiten, dat de ge meente in principe bereid is haar koste loos af te staan een stuk grond in der Bergerhout voor het oprichten van een schouwburg- en concertgebouw en haar daarvoor een rente-garantie toe te kennen Gesteld in handen van B. en W. om be richt en raad. Op voorstel van de V o o r z i 11 er gaat de Raad thans over in een zitting met geslo ten deuren ter behandeling van letter b der ingekomen stukk en en de reclames tegen aanslagen in de hoofdelijke omslag, diens 1915. GELDLEENING. Na heropening der deuren deelt de voor zitter mede, dat de leening van 1 165,000 geplaatst is bij de incassobank te Amsterdam (De heer Udo is ter vergadering geko men). DOORBRAAK WAAOPLEIN-NIEUWESLOOT Onder dagteekening van 17 Januari 1916 heeft de Commissie van bijstand voor de pu blieke werken advies uitgebracht in zake de hare handen gestelde doorbraakplannen comité. De aangifte aan de arbeidsbeurs kan q een adra dd. 10februari 1.1. van het be niet als maatstaf gelden, daar er geen steun aan vast zit. Zijn er weinig werkloozen, dan is het voor deze toch erg, als de steun op houdt. De heer Ringers merkte den heer Ver kerk nog op. dat de werkloozen zich ook bij de Arbeidsbeurs moeten opgeven, om uitkee- ring uit het Werkloozerrfonds te erlangen. De heer Verkerk: Da* zfjn alleen de georganiseerden. De Voorzitter stelt thans voor, de de batten te sluiten en het schrijven voor ken nisgeving aan te nemem. stuur der afd Alkmaar van den Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven, houdende het verzoek de loo nen van alle gemeentewerklieden, ingaan de 1 Juli a.s., met 1.50 per week te ver- hoogen en gelijktijdig den duurtetoeslag op te heffen; De heer Verkerk herinnert er aan, dat in de vergadering van 8 Dec 1915 in beginsel de raad voor een loonsverhooging was. Hij meent dus, dat het voorstel in handen van B enf dient te worden ge steld om preadvies. w Bedoeld advies luidt Houtti 1-Nieuwesloot als volgt „Om bericht en raad werden door Uw Col lege in handen onzer Commissie gesteld de stukken betrekking hebbende op de z. g. door braak Houttil-Nieuwesloot. Daaraan voldoende hebben wij de eer U het navolgende te berichten Met groote belangstelling namen wij ken nis van de verschillende bij de situkken ge voegde plannen, ten doel hebbende om het aanzien van de Kaasmarkt, wanneer de door braak zal zijn tot stand gekomen, te verbete ren en te verhoogen, door daar ter ph bouwwerk te doen verrijzen, dat de open ruimte, door de slooping ontsaande, zoo goed een voorstel tot bebouwing bij den Gemeente raad te bepleiten. Waar de meerderheid meent te moeten ont raden thans tot bebouwing over te gaan, kan naar hare meening eene beschouwing omtrent de verschillende ingediende schetsplamnen gevoegelijk achterwege blijven. Zij meent U thans in overweging te moeten geven aan den Raad voor te stellen wel on verwijld over te gaan tot het uitvoeren der piannen tot verruiming, doch daarbij voor alsnog niet verder te gaan, dan tot het be straten, rioleeren en verder gereedmaken van het open komend terrein, waavan de kosten, volgens eene hierbij overgelegde begrooting van dien directeur der gemeente-werken, kun nen geraamd worden op 9369.— Bij de verschillende stukken troffen wij aan een schrijven van Heeren Gedeputeerde Sta ten van 5 Augustus 1914 over de onteigening van het perceel toebehoorende aan den heer W. Zaadnoordijk, waarop nog steeds een ant woord wordt ingewacht. Dit schrijven in be handeling nemende gelijktijdig met het even eens bij de stukken gevoegde bouwplan van genoemden heer, meenen wij het volgende daaromtrent te moeten opmerken. Waar de ondervinding ons geleerd heeft dat minnelijke schikking verre is te verkiezen boven wettelijke onteigening, achten wij eene poging in die richting zeer gewenscht. Niet gaarne echter zouden wij zoo ver willen gaan in overweging te geven het bouwplan, zooals liet daar ligt, goed te keuren. Integendeel, wij zijn van raeramg dat hetgeen door den heer Zaadnoordijk word* gevraagd, met voor in williging vatbaar is en dat, wanneer zijn ver zoek werd toegestaan, de toestand aan de nieuw te maken straat geenszins bevredigend zou genoemd kunnen worden. /onder verder in beschouwingen ie treden omtrent bedoeld bouwplan, dat in hoofdzaak geheel afgescheiden behoort te blijven van de doororaaitpiannen, wenschen wij U eclitei in overweging te geven, ten einde onteige ning te voorkomen, aan den heer Zaadnoor dijk de concessie te doen dat, indien hij be reid gevonden wordt voor den vroeger aan geboden prijs zijn perceel aan de gemeente over ie dragen, het Gemeentebestuur daarte genover zich bereid verklaart hem toe staan- in den zijgevel van zijn overblijvend perceel een deur te maken met een raam aan de zijde der kaasmarkt en twee ramen aan de zijde der Achterstraat, zooals die deur ramen op zijn ingediend bouwplan zijn aan gegeven. omtrent dit laatste punt is onze Commissie eenstemmig, daar, naar onze meening, het hebben van deze deur en ramen, evemtueek gemeentelijke bouwplannen niet in den weg staat." B. en W. zeggen naar aanleiding van dit schrijven Wij brengen dit stuk ter tafel uwer verga dering, met de mededing, dat wij ons in hoofdzaak met den inhoud daarvan kunnen vereenigen. Ook ons komt het op doelmatige wijze afsluiten van het Waagplein wensche lijk, doch in de gegeven omstandigheden niet direct noodzakelijk voor. De quaestie der afsluiting vraagt niet in de eerste plaats naar een oplossing. Daarmede kan inderdaad een voegzame gelegenheid worden afgewacht Wat haast heeft, waarmede niet langer mag worden gedraald, wat zeer waarschijnlijk reeds zou zijn afgehandeld, indien de afsluit- plannen minder de aandacht van de hoofd zaak hadden afgeleid, is de doorbraak, waar mede niet kan worden voortgegaan, zoolang niet alle perceelen, welke voor afbraak in aanmerking komen, in het bezit zijn der ge meente. Is eenmaal de verbindingsweg van het Kaasmarktplein naar de Nieuwesloot, en daarmede de noodzakelijk geachte uitbreiding van marktterrein verkregen, dan is de tijd aangebroken om de bijomstandigheden in nadere overweging te nemen. Aan de uitge sproken meening, dat van een behoorlijke af sluiting niets zal komen, indien daartoe niet aanstonds besloten wordt, hechten wij niet, ja het komt ons vuor, dat die nieening van re delijken grond is ontbloot. Houtüzaak is naar ons gevoelen, de door braak en dan vestigen wij de aandacht op de omsiandigneid, dat de met den heer W. Zaad- nouiaijk aangcounden onderhandelingen in de eers>ie plaats tot een einde moeten wor den gebracht. Wi; hebben de eer Uwer vergadering voor te sleilen te besluiten: Den heer W. Zaadnoordijk opnieuw voor zijn perceel Sectie A No. 3817 (gedeelte lijk), ter grootte van pl.m. 96 centiaren een koopprijs te bieden van 12500 met beding, dat hij in den zijgevel van zijn overblijvend perceel een deur zal mogen maken met één raam aan de zijde der Kaasmarkt en twee ramen aan de zijde der Achterstraat, zooals die deur en ramen op zijn inmiddels ingediend bouwplan zijn aangegeven; Voor het geval de heer Zaadnoordijk op de sub a bedoelde aanbieding niet mocht ingaan, opnieuw pogingen aan te wenden om te geraken tot onteigening van het bedoelde perceel; Zoodra het perceel van den heer Zaad noordijk aan de gemeente in eigendom zal zijn overgedragen, te doen overgaan tot slooping van alle voor dit doel aan gekochte perceelen en tot bestraten, rio leeren en het verder gereedmaken van het openkomend terrein, waarvan de kosten op f 9369 zijn geraamd. Indien de on derhandelingen met den heer Zaadnoor dijk niet mochten slagen, dan wel vertra ging zouden ondervinden, niettemin te ctoen overgaan tot uitvoering van die wer ken, waartoe reeds thans de mogelijkheid bestaat; Burgemeester en Wethouders uit te noo- digen zoodra de tijdsomstandigheden het zullen veroorloven voorstellen te doen tot het maken van een doeltreffende afsluiting van de nieuw te verkrijgen straat aan de zijde van het Waagplein. VERBINDING WAAGPLEIN—NIEUWESLOOT. Het lid van den Raad, de heer A. G. den Boesterd, zond aan dat College het volgende adres. Naar aanleiding van Bijlage No. 14, d. d. 10 Februari 1916 meen ik, onder waardee ring der ingezonden plannen, te moeten op- merken dat de samenstelling der Commissie van Bijstand voor publieke werken in het gegeven geval m. i. van dien ard is, dat voor twee le den dier Commissie het geven van een onpar tijdig advies, angaande de ingediende plan nen min of meer in de knel komt, omdat elk dier leden resp een plan heeft Ingediend, of initiatief daartoe genomen dat het ópdracht geven aan den heer Loo- man tot het maken van een ontwerp, naar mij ne bescheiden meening c q opzichtens hen die reeds plannen hadden ingediend, als min der correct is te beschouwen, omdat hierbij de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat inzage dier plannen eventueel van invloed is kunnen zijn, zij 't ook in negatieven zin n. 1. hoe b. v. niet ontworpen of gebouwd moet worden; dat ik zeer tojuich het door den heer Van den Bosch gepubliceerde beginsel n. 1. „van geen bez oek aan merie-raaasleden om voor zijn plan, of voor verwerping van andere plannen, stemming te maken, want dit is niet het zoeken van het gemeentebelang, maar van eigen belang". Om nu het best het gemeentebelang te die nen, en alsnog tevens correct te kunnen zijn opzichtens hen, die reeds plannen hadden in gediend en hun gelegenheid te geven, desge- wenscht, in hun plandie geoorloofde wijzigin gen aan te brengen, war toe de inzage der an dere plannen eventueel anleiding mochta ge ven, zoo hebik de eer, ingeval de Raad tot het olledig uitvoeren der werken mocht besluiten, mijn vorstel tot het uitschrijven eener alge- meene prijsvraag, vervat in mijn schrijven van Nov. 1913, te herhalen, met bijvoeging om de daaivoor te benoemen Jury te doen be stan uit minstens drie onpartijdige deskundi gen. 2. DOORBRAAK WAAGPLEIN—NIEU WESLOOT. Aan de orde komen thans de voorstellen inzake de doorbraak. Ter bekorting der discussie zegt de Voor zitter, dat in Nov. 1913 allereerst de zaak aan de orde kwam naar aanleiding van het voorstel Leguit. Het .standpunt, dat B. en W. toen innamen is nog het hunne. Nu hebben B. en W. een fout gemaakt. De heer Leguit is met zijn plan de groote deuren bin nen gekomen, hij heeft de plannen ingediend bij den Raad. De andere heeren hebben dit gedaan aan Burgemeester en Wethouders. Nu hadden B en W. correct gehandeld als zij gezegd hadden tegen de andere daarop zijn zot met hun voorstel gekomen. In geenen deele hebben zij te kort willen doen aan het voorstel-Legult. ALKMAARSCHE COURANT. in

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 5