DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 59 Honderd en achttiende jaargang. 1916 YRIJD AH 10 MAART Behandeling en yeryoer yan afgeroomde melk, karnemelk en wei. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft,— franco door het geheele Rijk f1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 10 Maart. Een nieuw voorjaar een nieuwe vijand, kunnen de midden-mogendheden zeggen, nu Duitschland aan Portugal den oorlog heeft verklaard. Verleden voorjaar was het Italië dat (den 23sten Mei) Oostenrijk-Hongarije den oorlog verklaarde, thans is het Duitsch land, dat zich een nieuwen vijand op den hals haalt. In het begin van den oorlog was er reeds sprake van Portugal's meedoen, toen het heette, dat een Duitsch detachement in Portugeesch Angola was binnengevallen. Maar men heeft er niet meer over gehoord en zooals uit de Nordd. Allg. Ztg. blijkt, heeft Duitschland zijn grieven opgepot, ten einde, wanneer het 'maar even kon, Portugal vrij te laten de Duitsch-Portugeesche handelsbetrekkingen waren de laatste jaren vóór den oorlog aanzienlijk toegenomen! Het officieuze Duitsche orgaan somt de volgende grieven op: „Sedert het begin van den oorlog onder steunt de Portugeesche regeering door han delingen in strijd met de neutraliteit, de vij anden van het Duitsche Rijk; aan de Engel- sche troepen werd vier malen de doortocht door Mozambique toegestaan; de voorzie ning der Duitsche schepen met kolen werd verboden; toegelaten werd een in strijd met de neutraliteit verlengd verblijf der Engel- sche oorlogsschepen in Portugeesche ha vens ;aan Engeland werd het gebruik van Madeira als steunpunt voor de vloot ver gund; aan de Entente werd geschut en oor- logsmaterieel, aan Engeland bovendien nog een torpedobootjager verkocht; de Duitsche kabel werd verbroken; het archief van den Duitschen vice-consul te Mosamedes werd in beslag genomen; naar Afrika gezonden ex pedities werden gekarakteriseerd als tegen Duitschland gericht; aan de grens van Duitsch-Zuid-West-Afrikta en Angola wer den een Duitsch districtshoofd en twee offi cieren en manschappen uitgenoodigd naar Maniifa te komen, waar ze op 19 October 1915 gevangen genomen werden verklaard en toen ze zich aan de arrestatie wilden ont trekken, voor een deel werden neergeschoten, voor een ander met geweld werden gevan gen genomen; tijdens den oorlog maakten pers en parlement zich onder meer of min der openlijke goedkeuring van de Portugee sche regeering schuldig aan grove beleedi- ging van het Duitsche volk. Wij protesteerden tegen deze gebeurtenis sen in elk afzonderlijk geval en hielden her haaldelijk ernstige vertoogen, waarbij we de Portugeesche regeering voor alle gevolgen verantwoordelijk stelden. Verbetering kwam echter niet. De keizerlijke regeering vermeed' tot dusver echter in lankmoedige erkenning van de moeilijke positie van Portugal ernsti ge consequenties van de houding der Portu geesche regeering. Op 23 Febr. werden de Duitsche schepen in Portugeesche havens in beslag genomen en onder militaire bewaking geplaatst. Op ons protest heeft de Portugee sche regeering geweigerd deze gewelddadige maatregelen in te trekken en getracht ze door een met het recht in strijd zijnde uitlegging yan het bestaande verdrag te rechtvaardigen. Deze argumenten schijnen slechts zinledige uitvluchten. Het staat vast dat de Portugee sche regeering veel meer Duitsche schepen in beslag nam dan ter opheffing van 't gebrek aan scheepsruimte voor Portugal noodig Was, dat zij ook niet eens beproefde 't met de Duitsche reederijen direct of door bemidde ling der Duitsche regeering eens te worden. Het geheele optreden van de Portugeesche regeering is dus een ernstige rechts- en ver dragsbreuk. De Portugeesche regeering heeft door dat optreden openlijk te kennen gegeven, dat zij zich als vasal van Engeland be schouwt, de Engelsche belangen en wenschen aan alle andere overwegingen ondergeschikt maakt. Zij heeft eindelijk de inbeslagneming der schepen verricht op een wijze, die als een uittarting van Duitschland moet worden be 8chouwd. tl l De Duitsche vlag werd op de Duitsche schepen neergehaald en de Portugeesche vlag met de oorlogswimpel geheschen. Het admi raalschip vuurde toen het saluut af. De kei zerlijke regeering ziet zich genoodzaakt uit de houding der Portugeesche regeering de nood zakelijke conclusies te trekken. Zij beschouwt zich van nu af aan met de Portugeesche re geering in staat van oorlog." Portugal, aan handen en voeten gebonden aan Engeland, heeft ongetwijfeld in het be lang der entente, welke groote behoefte heeft aan scheepsruimte, de Duitsche schepen, welke te Lissabon en in de Portugeesche ha vens buiten Europa waren geïnterneerd, on der Portugeesche vlag in de vaart gebracht. Reeds verluidt, dat door Engelsche scheep vaart-maatschappijen de schepen gebruikt zullen worden voor het vervoer van steen kolen en oorlogsmateriaal naar Italië en Sa- loniki. In zooverre is deze oorlogsverklaring een succes voor de midden-mogendheden, wan neer de onderzeeërs niet zooveel schade had den aangericht, zou de entente geen vracht schepen noodig hebben en zou Portugal niet gedwongen zijn geworden mee te doen, ter wijl uit de oorlogsverklaring kan worden afgeleid, dat Duitschland zich sterk gevoelt. Maar de entente kan zich niet slechts verheu gen over de meerdere vrachtruimte, welke zij heeft gekregen, doch ook over de keuze van Portugal, welke kan getuigen van vertrou wen in de zaak der entente en als zoodanig moreel effect kan hebben. Overigens verandert de stand der zaken door deze nieuwe oorlogsverklaring heel weinig. Alleen kunnen de Ehiitschers in Oost-Afrika nog wat meer in den knel ge raken de Portugeezen kunnen meehelpen deze laatste Duitsche kolonie te veroveren en zij kunnen in elk geval beletten, dat de Duitsche troepen ontkomen, daar dit tot dusverre alleen mogelijk was op Portu geesch terrein, daar dit het eenige onzijdige grensgebied was. Er zijn thans in Europa in oorlog: Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Turkije en Bulgarije tegenover Engeland, Frankrijk, Rusland, Italië, België, Servië, Montenegro en Portugal, terwijl Nederland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland, Spanje, Roemenië en Griekenland neutraal bleven. Van enkele dier onzijdige staten valt te verwachten, dat zij niet tot het laatst bui ten den oorlog zullen blijven. Buiten Europa is Japan in den oorlog betrokken. En daar het tusschen Duitschland en Amerika nog lang niet koek en ei is, weet men niet, of ook de groote republiek, hoe onwaarschijnlijk dit velen ook moge voorkomen, zich ten slotte onder de oorlogvoerenden schaart. Bij Verdun woedt de strijd voort. De Fransche generale staf heeft ten Westen van de Maas, in het Kraaienbosch, maatregelen genomen om het dreigend opdringen der Duitschers te voorkomen. Er is op groote schaal een Fransche tegenaanval uitgevoerd en blijkens de laatste Fransche berichten is deze uitnemend gelukt, zoodat dit bosch thans weer haast geheel in Fransche handen is. De Duitschers berichtten gisteren, dat zij in een nachtelijken aanval het fort en het dorp Vaux, ten zuid-oosten van Douaumont, hadden veroverd. De Fransche legerberich- ten geven de voorstelling, dat eenige infan terie-troepen Vaux (er staat niet dorp of fort) waren binnen gedrongen, doch met de bajo net door de Franschen waren verdreven, en later, dat de Duitschers tevergeefs den heu vel hebben bestormd, waarop het fort Vaux gelegen is en dat zij ook tevergeefs aanval len op het dorp Vaux deden. Een Fransche tegenspraak verklaart, dat het fort Vaux zelfs niet aangevallen is en dat de Duitsche leger- berichten de laatste dagen onjuist zijn, niet slechts wat de terreinwinst betreft, maar ook wat het aantal gevangenen aangaat. Wij zul len goed doen aan de wederzijdsche berich ten niet te veel geloof te slaan en het er van daag maar voor houden, dat er in het alge meen bij Verdün geen belangrijke verande ring is ingetreden. Was het fort Vaux inderdaad genomen, dan zou er weer een bres in de buitenste Fransche verdedigingslinie zijn gekomen, dan zou het gat in den weerstandsdijk als bij een dijkbreuk zijn vergroot, zouden de Duitschers nog gemakkelijker de kemvesfing onder vuur kunnen nemen, zou de linker vleugeldekking der fortenrij, welke ter be scherming van Verdun front naar het oosten maakt, geheel zijn verdwenen. Men begrijpt dus aan den anderen kant welk een succes het voor de Franschen zou zijn, wanneer zij deze dijkdoorbraak hadden weten te voor komen KORTE BERICHTEN In belang van het Rijnsch-Westfaalsch industriegebied zal binnenkort een D trein worden ingelegd rechistreeksch van Keulen naar den Balkan. Bij de Russische Staatsspoorwegen zijn thans 35000 vrouwen werkzaam. Wegens de zware lasten, waaronder de couranten in Pruisen gebukt gaan, heeft de gemeenteraad van Driesen besloten alle kos ten voor oorlogstelegrammen en telefoon dienst aan de plaatselijke courant te vergoe den en de opneming van de officieele bekend makingen ten volle te betalen. Volgens het Fransche blad „Petit Jour- aal" is het aftreden van den Fransche minis ter van Oorlog, generaal Gallienu, om ge zondheidsredenen spoedig te verwachten. De bemanningen van de Duitsche sche pen, door Portugal in beslag genomen heb ben 16 van de 37 schepen onbruikbaar ge maakt. Het herstel zal 3 maanden vorderen. In Rusland is een beweging voor vrou wenkiesrecht begonnen. Gedurende een officieele maaltijd in Totkio verklaarde de Japansche minister pre sident dat de betrekkingen tusschen Japan en Amerika nimmer beter geweest waren dan op op het oogenblik. Columbus, een stad in Noord Mexico, is door de bandieten van Generaal Villa be zet. Amerikaansche cavalerie heeft hen er la ter uitgedreven, de stad staat in brand, ver scheidene Amerikaansche militairen en een groot aantal Mexicanen sneuvelden. In de Engelsche legerbegrooting wordt de sterkte van het leger op 4.000.000 man be paald. De Zweedsche en Noorsche ministers kwamen gisteren in Kopenhagen aan, voor de Skandinavische conferentie. De koning ont ving hen. In Cartagena (Spanje) hebben ernstige ernstige arbeidersonlusten plaatsgehad, er heerscht werkstaking. De Roemeensche regeering wil voor de overleden Koningin Weduwe Carmen Sylva een standbeeld op staatskosten oprichten. BINNENLAND. jingen staats- EERSTE KAMER. Voortgezet werden de beraadsla, over hoofdstuk XI (koloniën) van de begrooting 1916. De heer Van Kol (S. D. A. P., Friesland) hervatte zijn rede en besprak de internationa le verhoudingen. Hij waarschuwde tegen een struisvogelpolitiek en betreurde de aanne ming van de motie-Colijn inzake de faculta- tiefstelling, waardoor slapende geesten on der de inlanders wakker zijn gemaakt. Dan behandelde spr. de woningtoestanden, de pest-bestrijding en bepleitte drankbestrijding en een krachtigen strijd tegen de opium. Het lot van de landbouwarbeiders noemde spr. droevig. Vooral inzake de landbouw en de in dustrie moesten tijdig maatregelen genomen worden, nu Japan krachtig bezig is de in- landsche industrie op zijn bezittingen te be vorderen. Ook drong spr. aan op beter onder wijs. Spr. betoogde, dat als landvoogd iemand noodig is, die de toestanden door en door kent en hij vraagt, welke de instructies van den nieuwen G. G. zijn. Hij moet grenzen kunnen stellen aan 't bureaucratisch beheer, dat Indië regeert. Zonder decentralisatie kan vooruitgang slechts plaats hebben in een al- lennisselijkst tempo. Het dessa-verband is het aanrakingspunt tusschen de westersche toe standen en de oostersche maatschappij. De scoiale evolutie eischt in Inaië verstan dige leiding, nu de inlander wil gaan mede- spreken. De koloniale raad kan van belang zijn voor den inlander en wij moeten de cofi seqenties van de ethische politiek aandurven. Spr. betoogde, dat aan de miskenning van het keurkorps van ambtenaren een einde moet komen. Wanneer de minister geen voldoende toezeggingen doet, zou spr. tegen de begroo ting stemmen. De economische belangen moeten beter behartigd worden ondanks het verzet van het Europeesche kapitaal. Wat de motie-Albarda betreft, spr. was overtuigd, dat, als de zaak goed wordt aan gepakt, de bezwaren zullen wegsmelten als sneeuw voor de zon. Hier is een loonend be drijf, waarbij alle reden is voor staatsexploi tatie. Ten slotte bepleitte spr. toekenning van po litieke rechten aan de inboorlingen. Het lot van de koloniën staat hier op het spel. De heer Gilesen (r. k., Zuid-Holland) be pleitte een draadlooze telegrafische verbin ding met Indië en meende, dat deze technisch mogelijk is, op neutraal terrein en binnen zes maanden. De Minister van Koloniën deelde mede, dat de nieuwe gouverneur-generaal verklaard heeft zich geheel te kunnen vereenigen met de politiek door den minister sinds 1913 ge volgd. De Minister betreurde het, dat de heer Van Kol grieven, in Japan geuittegen onze koloni ale politiek, onweersproken heeft gelaten, niettegenstaande zeer vele volkomen onge grond zijn. Het middel tot behoud van Indië is een vrijzinnige inlandsche politiek, gericht op den vooruitgang en de ontwikkeling der inland sche bevolking. Decentralisatie van bestuurs- wezen achtte spr. van groot belang voor In dië. Positieverbetering van ambtenaren zal zoo spoedig mogelijk worden voorgesteld. De begrooting van Koloniën werd vervol gens zonder stemming aangenomen, evenals het ontwerp betreffende de beschikbaarstel ling van melk tegen verminderde prijzen. Ook werd aangenomen het ontwerp betref- tende maatregelen ter bestrijding van mond en klauwzeer, waarna de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteenging. MILIT AIR-HOSPIT. AAL SCHANDAAL. Men schrijft o. m. aan de Ned. De „Nieuwe Amsterdammer" schildert in artikelen over „Militaire Geneeskunde" on der 't motto: „Het is levensgevaarlijk in dienst ziek te worden", de inderdaad erger lijke wantoestanden in de militaire hospita len en ons land in 't algemeen en de behan deling der zich als „ziek" aanmeldende sol daten meer in 't bijzonder. 't Mag waar zijn, dat de chronische simu lanten, dié minstens 50 pet. vormen van alle ziekenrapport-patiënten, hieraan voor de helft schuld hebben, 't Mag waar zijn, dat het militair-administratieve bureaucratisme met z'n honderdvoudige papierverknoeierij en rapporten-gebeuzel het reorganisatie-en- thousiasme van oude zoowel als van jonge militair-geneeskundigen maar al te spoedig verdooft. Een feit is en blijft 't dat het onverant woordelijk is, om het leven op 't spel te zet ten der waarachtig min of meer ernstig zie ke, vrije staatsburgers van ons Vaderland onder de wapenen. Bewonderaars van de schandaal-perscam pagne zijn we allesbehalve, maar thans zal zij niet kunnen nalaten te'bereiken, dat de autoriteiten, zoowel de militaire die het had den kunnen weten, als de civiele die door schoonschijnende, ijdele rapporten zich om den tuin hebben laten leiden, den onhoudba- ren toestand inzien en ingrijpen. DE MILITAIRE VLIEGTOCHT. Naar de Ned. verneemt, zullen de prijzen, uitgeloofd voor den militairen vlieg-verken- ningstocht, nog niet kunnen worden toege kend, daar het werpen met bommen, dat we gens het gedeeltelijk wegspoelen van dé doelwitten j.l. Maandag niet tot zijn recht kon komen, op een nader te bepalen tijdstip zal worden herhaald. Mr. TREUB. Naar het Hbld. uit goede bron verneemt heeft mr. Treub door tusschenkomst van de afd. Algemeene Wetenschappen, aan curato ren van de Technische Hoogeschool verzocht hem bij het opmaken der voordracht voor een opvolger van prof. Van Blom buiten aanmer king te laten. DE „BEVREDIGINGSCOMMISSIE". Wat ons in den latsten tijd tijd omtrent den arbeid dér „Bevredigingscommissie" ter oore is gekomen, komt niet overeen met den opti- mistischen indruk dien minister Cort van der Lnden ervan heeft weergegeven. Naar wat wij van meer dan een zijde vernamen, schijnt de kans op een algemeen compromis-voorstel, dat dus alle partijen zou kunnen bevredigen, zoo goed als uitgesloten. Ja zelfs moet men zich misschien voorbereiden op het uitkomen van belangrijke afwijkingen van het meerder- heidsvoorstel, niet alleen ter rechter-, maar ook ter linkerzijde van de Kamer. Wij verna men daaromtrent nadere bijzonderheden, doch het komt ons beter voor, die in de pen te houden. (Hbld.) De BURGEMEESTER der Gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis on derstaande beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, met be trekking tot het Kon. Besluit van 16 Decem ber 1915, Staatsblad No. 510, houdende vaststelling van bepalingen omtrent behan deling en vervoer van arfgeroomde melk, karnemelk en wei: A. Waar voortaan onder bepaalde om standigheden het stelsel van afsluiting van besmette hoeven als middel ter bestrijding van het mond- en klauwzeer zal worden toe gepast, zal het gevaar voor verspreiding van smetstof dier ziekte door niet of niet vol doend verhitte afgeroomde melk, karnemelk en wei grooter worden, in verband waarme de streng zal worden toegezien, of voldaan wordt aan het bij genoemd Koninklijk Be sluit bepaalde, onverschillig, of bedoelde producten voor consumptie door menschen dan wel door dieren bestemd zijn. B. Doorloopende ontheffingen van ge melde gebods- en verbodsbepalingen zullen slechts worden verleend ten aanzien van de nevenproducten van inrichtingen, wier afge roomde melk, karnemelk en wei nimmer als veevoeder gebezigd worden, en die eene des betreffende gezegelde verklaring naast een eveneens gezegeld verzoek om ontheffing aan het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel inzenden. C. Niet alle zuivelfabrieken zullen reeds thans voldoende ingericht zijn om hetzij de geheele hoeveelheid volle melk en room het zij alle geproduceerde afgeroomde melk, kar nemelk en wei de vereischte bewerking te doen ondergaan. Voor zoover deze fabrieken binnen korten tijd aan hare verplichting zullen kunnen voldoen, zullen zij, onder nader vast te stel len voorwaarden, na inzending aan het De partement van Landbouw, Nijverheid en Handel, van een gezegeld verzoekschrift, ontheffing kunnen bekomen, voorloopig voor den tijd van ééne maand, doch met uit zicht op verlenging, indien althans blijkt, dat zij in den loop van dat tijdvak met het aanbrengen van de noodige aanvullende in stallaties voldoende gevorderd zijn. Alkmaar, 10 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Gemengd nieuws. LUCIFERS EN DE OORLOG. Een importeur van Zweedsche lucifers schrijft aan het Hbld., dat sedert het begin van den oorlog nog geen gebrek aan lucifers in Nederland geweest is en de hier bekende merken geregeld aangevoerd zijn. Volgens zijn overtuiging is ook voorloopig geen schaarschte hiervan te wachten. De lucifers zijn door de enorme stijging van de prijzen der grondstoffen duur ge worden, maar voor gebrek aan Zweedsche lucifers voor Nederland bestaat voorloopig geen vrees. DE MISDAAD DER TIMBERT OWNFOLLIES. Er is nogal wat lawaai gemaakt over diefstal, waaraan de te Groningen geïnter neerde Engelschen, speciaal de bekende Timbertown Follies zich zouden' hebben schuldig gemaakt. Tot zijn ware proporties teruggebracht, heeft het geval zich aldus toegedragen: Een assistent van de Timbertown Follies heeft door verbreking van een slot zich toe gang verschaft tot de tent van Volksweer baarheid en daar eenige stoelen weggeno men. Hetgeen natuurlijk zeer onbehoorlijk is. De waarnemende commandant echter, ka pitein Ente van Gils, die uit den Boeren oorlog een sterk anti-Engelsche gezindheid heeft overgehouden, heeft dit het geheele ge zelschap als een ware misdaad aangerekend en de leden elk gestraft met 14 dagen cellu laire opsluiting en verbod om het kamp te verlaten. Dat dit een ergerlijk onrechtvaardige, schandelijk strenge wijze van optreden is, zal ieder met ons eens zijn. En of deze manier bevorderlijk kan zijn aan den goeden geest, valt te betwijfelen. Het is te hopen, dat de kapitein niet al te dikwijls den zwaren last der waarneming van het commandantschap meer zal dragen. (Tel.). OUDERDOMSRENTE. Door den Chr. Nat. Werkmansbond, Pa trimonium, de federatie van R. K. Volksbon den en Werkliedenvereenigingen, het Ned Luth. Werkliedenverbond, het Chr. Nat. Vakverbond en het Bur. voor de R. K. Vak organisatie is aan de Tweede Kamer een adres verzonden, waarin verzocht wordt het ontwerp-Ouderdomsrente niet goed te keu ren en invloed te willen aanwenden tot het verkrijgen van een spoedige inwerkingstel ling der Invaliditeitswet, zij het op een en kel punt in gunstigen zin gewijzigd. WRAK GEVONDEN. Terwijl bij het maken van een vliegkamp op Texel een baggermachine werkzaam was, stonden de werktuigen eensklaps stil. Bij onderzoek bleek, dat op een met steenkolen geladen scheepswrak was gestooten. Van de herkomst is niets bekend, maar stellig moet het wrak daar reeds zeer vele jaren in den bodem bedolven zijn geweest. ASSER-MONUMENT. De Commissie voor het Asser-monument heeft besloten de onthulling van het werk een meer dan levensgroot zittende figuur in brons op voetstuk ontworpen en uitge- ALKMAARSCHE wrrm-irnnrTfflr

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1