FEUILLETON. IVIperninimcn van hwlon. voorf door A. W. M. Odé en bestond voor het Vredespaleis, uit te stellen tot na het sluiten van den vrede, opdat de buitenland- sche diplomaten deze plechtigheid zullen kunnen bijwonen. Wel zal de bronzen buste van Asser, eveneens van de hand van prof. Odé, die :n de Universiteit te Amsterdam een plaats zal krijgen, de volgende maand worden ont huld. (Hbld.) DE DUITSCHE DESERTEURS. De Telegraaf vermeldde over de Duitsche deserteurs nog het volgende: De Duitsche deserteurs, die uit arren moe de en ten einde nog weer eens de aandacht op hun zaak te vestigen, het kamp te Bergen ont vluchtten, zijn op een enkele na, weder opge pakt en teruggebracht. In hoeverre zij met die vlucht hun belangen gediend hebben, zal nader moeten blijken. In ieder geval is gebleken, hoe onbetrouwbaar de toestand dezer zestien menschen geworden is, dank zij het onverantwoordelijk talmen van den minister van Justitie, die in ander zaken, waar het geldt den Duitschers ter wille te zijn, zulk een bijna on-Hollandsche voortva rendheid aan den dag legt. Voor ons ligt een brief, geschreven namens de deserteurs aan den vooravond van hun vlucht en waarin zij het hopelooze van hun toestand nog eens uiteenzetten. Zoo •schrijven zij „Beim Anfang dieses Briefes werden Sie scnon vemommen haben, dass wir, deutsche Deseteure, das Kamp verlassen haben, um gegen unsre dauerade Inhaftierung zu de- monstrieren. Wir haben alle erdenklichen Mitte ver- sucht, um unsre Freilassung zu erwirken; so gaben wir uns Mühe, durch Arbeit uns re in Not geratenen Familienangehörigen zu unterstützen Trotzdem Arbeitangebo te in genögender Menge vorhanden sind, ist es uns nicht möglich, solche anzunehmen, da man uns allerlei Schikanen in den We, legt, sodass an eine FreTlassung zur Grfind- sung einer Existenz, was doch nur unsre P f 1 c h t und Schuldigkeit ist, gar nicht zu denken ist Auch wird das Leben im Kamp uns uner- traglich, da wir erstens, von Seiten der ande ren „Intenjierten" sozusagen als „m in de-r- wertige Menschen" betraditet werden und ausserden die langen Arbeitlosigteit ge- rade zu depmimierend wirkt, um so mehr als wir uns doch taglich, ja stündlich sagen müssen: Wann endlich und wie mag es ge lingen, mir Tatigkeit zu verschaffen, damit meine Angehörigen nicht Not zu leiden brau- chen. Auch ist unser Los hier absolut unsicher. Wir wissen nicht, erfolgt spater unsre Auslie- ferung oder nicht? Die Regierung verhalt sich zu dieser Frage hierhaltend und lehnt es ab, eine genaue Antwort hierauf zu erteilen. Alles nur Versprechungen, leere Worte, die uns ein Gefühl des Zweifels und des Unmutes einflossen, das*sich nur der vorstellen kann, der in solches Lage sich befindet. Femer hat man 2 Deserteure intemiert, die in Z i v i 1 fiber die Grenze ka men. Auf dessen Angabe dass eine ganze Menge in Zivil herfibergekomener Deserteu re in Holland frei und unbehelligt arbeiten. erhielten sie den lakonischen oder besser ge- sagt „ironischen" Bescheid: „Geben Sie uns die Adresse dieser Leute an, und sie werden ebenfalls intemiert'werden." Unter diesen Umstande muss jeder ver- nünftig denkende Mensch zugeben, dass ein weiteres Verbleiben im Kamp uns geraden zutn Ekel wird, umsomehr als einige der ebenfalls internierten Unteroffizierre uns so- gar mit allerlei Schimfwörtern belegen. Wer gibt ihnen das Recht dazu? Eine dies bezüg- liche Beschwerde hatte keinen Erfolg. Wir sind daher direkt gezwungen, etwas zu untcmehnen um endlich nach so langem Warten und so vielfachen, nichts sagenden Versprechungen zu irgend einem definitiven Ziele zu gelangen. Auf keinen Fall werden wir uns dazu be wegen lassen, ins Kamp zurfickzehren. Wir wollen nichts Uurechts, absolut nichts; nur das, worauf wir als Deserteure ein Recht haben: Man lasse uns arbeiten und gebe uns eine bestimmte Erklürung, ob wir ausgeliefert werden oder nicht! I Das die Regierung vorgibt, es könnten un ter uns sich Spione befinden, ist ebenfalls ein leeres Gerede. Es kann jeder Deserteur hier beweisen, w i e er seinen Trappen teil verlies» und ev. sogar noch aus deutschen Zeitungen Ausschnitte bringen, dass der Betreffende als „fahnenflüchtig" gesucht wird und infolge dessen beim Rfickkehr nach dem deutschen Reiche exemplarischer Strafe entgegengeht." Uit dezen brief, cie als een nccdkreei is, blijkt aan welk een geestelijk lijden de men schen zijn blootgesteld, en ook blijkt e- uit hoe beteuterd ouz.e regeering tegenover het geval staat. Menschelijkheid en recht eischen van haar de invrijheidstelling van deze zes tien ongelukkigen. Zij aarzelt echter, zij durft niet, bang als zij is voor het wenkbrauwen- fronsen van Herr von Kühlmann, die „kanon- nenvleesch" ruikt, doch zij vergeet, dat de ge- heele publieke opinie haar zou toejuichen, als zij werkelijk besluiten kon tot de menschelijke daad, den zestien hun vrijheid en hun ge moedsrust terug te geven. Doch zelfs voor liet doen van een rein menschelijke daad door een minister schijnt meer moed te behooren dan nu eenmaal in een gemiddelden Nederland- schen minister huist. Gistermiddag zijn deze 16 deserteurs naar het Huis van Bewaring alhier gebracht. Zij zullen binnenkort voor den Krijgsraad te rechtstaan voor het zich, zonder toestem ming, buiten het rayon begeven. Zooals men weet werden de twee, destijds voor eenzelfde feit in Amsterdam gevatte de serteurs tot 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld den 18en Maart zijn deze voor ïen reeds verstreken. Moet het met deze 16 menschen nu ook zoo gaan? Zou de regeering niet beter doen, met gevolg te geven aan het vrezoek, dat in deze door duizenden Nederlanders gedaan is? DE WEVERSKWESTIE TE HENGELO. De commissie uit de besturen der Textiel- Arbeidersvereeniging en uit de ongeorgani seerde wevers heeft de directie der Hengelo- sche Bontweverij om een onderhoud ver zocht, ter bespreking van de grieven der we vers, welke na de besprekingen tusschen di rectie en de commissie uit de wevers der fa briek nog niet uit den weg zijn geruimd. WATERSNOOD. Onder goedkeuring van den Commissa ris der Koningin, die deze zaak met de Groote Watersnoodcommissie in orde bracht, werden op Marken toelagen uit gekeerd aan hen, die sedert de ramp door anderen werden onderhouden; schadever goedingen uitgekeerd aan degenen, die door verlies van vischwant hun bedrijf niet kon den uitoefenen; aan de scheepsbouwmeesters weer een voorschot verleend op de door hen aan de vloot verrichte herstellingen. Uit Anna P a u 1 o w n a In de laat ste dagen zijn weer en wirïd voor onzen pol der gelukkig niet ongunstig geweest en dank zij de Bemaling blijft het water in het West- deel steeds zakken. Voor en na gaan vluchtelingen dan ooit weer hun huizen betrekken. De Oostpokler blijft natuurlijk vooreerst nog onbewoonbaar. In de school aan de kleine sluis zal de volgende week het onder wijs- weer beginnen, zij het dan aanvankelijk nog maar slechts met geinig leerlingen. Aan den spoordijk wordt nog steeds ge werkt. De dichting van het gat vordert goed en ook met de bekisting is men reeds flink opgeschoten. (Tel.). WATERSTAND PURMEREND. De opname geschiedde hedenmorgen uur. Waterstand Purmerender Schutsluis. van övre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 11) Daar kwamen de anderen. Ze hoorde, hoe ze de sneeuw van hun laarzen buiten afstampten Frida stak haar hoofd door de deur. „Goeden morgen, heeren," zei ze \$oolijk. „Het eten is dadelijk klaar. De keukenmeid heeft zich helaas verslapen, maar als de hofmeester zoo goed wil zijn brood te snij den maar waarom zit gij er allen zoo treurig uit? Is er iets ernstigs gebeurd?" „Zooals men het nemen wil," bromde Bratt. „U hebt toch wel gezien, dat de Victoria ver dwenen is van nadit?" „Wat erger'is, bekoorlijke jonge dame," be gon de professor klappertandend Bratt's me- dedeeling te voltooien, „onze sloep is met zulk èen kracht tegen een klip geslagen, dat de eene zijwand geheel verbrijzeld is. De sloep is niet meer te gebruiken. We zijn in die v~~ wenschte, vermodderde Asgardhbaai gev; gen als ratten in een val. We kunnen nog een poos aan 't spek knabbelen, om dan te ster ven" „Onzin," zei Bratt barsch. „Dat mankeer de er nog maar aan, dat we zouden gaan lig gen om dood te gaan indezen ellendigen uit hoek. Al zouden we genoodzaakt worden hier te overwinteren, we zullen er ons wel door slaan. Het komt er maar op aan den gang er in te houdenkijk eens we hebben ro zen," voegde hij er getroffen aan toe. „Rozen!" riep de professor„God helpe mij, is dat niet La France? .Waar zuchten we dan om? 't Is hier als in Provence. O Heer, mijn schepper, hoe goed doet me dat! En die zalige lekkere lucht uit die pan Schermerboezem. 8 Mrt. 20 cM. - A.P. 9 Mrt. 51 cM.-A.P. 10 Mrt. 55 cM. A.P. Waterlandsboezem. 8 Mrt. 43 cM.+A.P. 9 Mrt. 3 cM.-f- A P. 10 Mrt. 1 6M.+A P. KORTE BERICHTEN. Te Arnhem is door vrijzinnigen uk die plaats en omstreken een concentratie-conn gevormd, om bij de a.s Prov. Staten-verkie- zingen de vrijzinnige candidaten te steunen Achter behangselpapier is In een per ceel aan den Nieuwendijk te Amsterdam een schilderij gevonden, dateerende uit de 17de eeuw. Te Aalsmeer is een ooievaar gezien en in Stellendam een koekkoek gehoord. Onder Watervliet is een Belgisch jon gnling, die naar Nederland wilde uitwijken, met den electrischen draad in aanraking ge komen en gedood. Z. K. H. de Prins der Nederland^ heeft het beschermheerschap aanvaard van iet eerste Koloniaal Onderwijscongres, dat in Augustus van dit jaar te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Inzake het conflict tusschen het ge meentebestuur van Zaandam en de commis sie van toezicht op het M. O. kan gemeld worden, dat de gemeenteraad het collectief gevraagd ontslag dier commissie inwilligde. UIT BEROF^ Bergen heeft zijn btuuignjicste winter avondbijeenkomst ook voor dit seizoen ach ter zich. De Bergenaren zijn trotsch op dezen avond. Geen plaatsje in de concertzaal van „de Rustende Jager" is dan onbezet. Deze avonden kenmerken dan ook het darpskarakteristieke. In de steden kunnen deze avonden, ook al worden ze georgani seerd, niet die waarde hebben, omdat ze daar noodzakelijkerwijze het intieme missen. De jaarlijksche uitvoering der Kinder zangklasse van den rustigen sympathieken kindervriend Van Hoorn, was gisteravond wederom één succes. De liederen door het Zangkoortje gezon gen, werden allerliefst vertolkt, doch de hoofdschotel was de Kinderoperette „Veen- koning en Waternimf", door Cornelia de Lange. Waf hadden de kinderen er zich lang op verbeid, om in de keurige costuumpjes op het groote tooneel te verschijnen en wat za gen zij er allerliefst uit. Met vrijmoedigheid voerden zij de operet te op, geen oogenblik haperden zij bij het opzeggen van de tekst of het zingen der ver schillende wijsjes. De zang van den Lokridder, die de Water nimf gevangen wist te nemen, was meerma len eenvoudig ontroerend en werd dan ook door het aanhoudend applaus nog eens her haald. De inhoud is een verhaal, dat aan een sprookje doet denken: de handeling toch ge schiedt door koningen en ridders, kabouters en nimfen. De uitbeelding moet zijn de alle gorische voorstelling van den strijd, die na tuurkrachten, in verbinding met menschelij- ken arbeid, hebben gevoerd, om uit drassi- gen veengrond eene nuttige levensbehoefte en bloeiende industrie te verkrijgen. Die strijd is een hardnekkige. De zinnebeeldige voorstelling heeft deze beteekenis: de drassige veenbodem is ontoe gankelijk voor den mensch en tot niets nut. Hierover verontrust zich Koning Turvan en peinst op een middel dat een einde maakt aan 't kwaad. De Waternimf Lili. zinnebeeld van het wa ter dat de venen vult, moet gevangen geno men worden; het water moet dus onttrok ken worden aan den veenbodem. Prins Lok verklaart zich bereid, maar roept de hulp in van den Zonnekoning. Prins Lok, de mensch, de werkkracht, zal dus, geholpen door de zon, het water aan de venen ont trekken De verblindende stralen, de ver zengende gloed doen het verdampen; de Waternimf vlucht, maar valt in handen van Prins Lok, die haar vraagt in liefde met hem te willen werken, tot zegen van 't veen. De mensch zal dus. met behulp van het water door het aanleggen van vaarten en kanalen het veen ontginnen en de Waternimfen zul len bereid zijn de schepen overal heen te voeren. Als belooning eischt de Zonnekoning Eri ca. Erica, het heidebloempje, zal, wanneer het veen is afgegraven, de heide versieren met haar paars-rooden glans; doch slechts des zomers; als winter wordt keert zij te rug tot het veen. De Koning stemt toe en verheugt zich, dat men met vereende kAchten het veen heeft dienstbaar gemaakt aan den mensch. De uitbeelding was, mede door de keurige coulissen en de aardige, door het electriscb licht verkregen lichteffecten, alleraardigst. Aan het slot sprak Ds. van den Kieboom een woord van hartelijke waardeering tot den leider van dit koortje er daarbij op wij zende, dat hij het zich tot een voorrecht re kende, dat het koortje hem had verzocht om „Dat is bouilon met versch vleesch," zei de loods, „acht porties. Die zijn wel noodig. Ik voor mij ben hongerig als een ijsbeer op St. Jan." De barones keek verlegen van den een naar den ander. Ze wist niet of ze zou huilen of lachen. Maar de professor was onweerstaan baar, zijn zwaarmoedige bui was overgedrev- ven. „U hebt een roetvlek op uw neus, hoogge achte vriedin," kraaide nij in verrukking, „een echte roetvlek. De staat u niet onaardig" Frida kreeg een hoog roode kleur. „Wat zegt u een roetvlek"'? Haar oogen gingen zoekend rond naar een spiegel. Bij de waterkan maakten ze halt. ,,'k Heb me nog niet gewasschen," mom pelde ze, bewust van schuld en wreef met een punt van haar zakdoekje. ,,'k Feliciteer u," zei Bratt. „We zullen moeten afleeren ons te bekommeren om hoe we er uitzien. Als men voor 't behoud van zijn leven moet vechten, laat een roetvlek volmaakt koud. Toen Nansen van zijn laatste poolreis terugkwam, kon men het vuil met een mes van hem afschrappen Maar nu ons diner. Zouden we voor deze gelegenheid niet een kroes bier tappen „Bravo!" riep de professor. „En een hava nasigaartje na de tafel, als de freule het wil toestaan. O, het leven is heerlijk, zelfs op den 78en breedtegraad. Laat ons gaan eten!" De dampende vleeschsoep verjoeg alle mis moedigheid. Ze aten als een vertrouwelijk groepje samen, gebruikten om beurten de vorken en messen, en allengs verdwenen de acht porties vleesch. Het bier was uitmun tend, even frisch als het getapt wordt in Pschors kelder te München, en de bijzondere geur van de echte Bock-sigaar werd ver mengd met die van een sigaretje Philip Mor ris, dat in een verborgen hoekje van het jon gedameskoffertje was gevonden. En de blau we rookwolkjes van de levensvreugd dwarrel den door Ottamkofs hut, hingen als lange aan den heer Van Hoor* voor hen een krans te overhandigen. Dit was, aldus den spreker, een bewijs van heerlijke kinderapontaniteit Een krachtig applaus volgde op deze toe spraak, waarop de heer Van Hoorn, onder mededeeling, dat een onbekende geefster mede een krans had gezonden, voor beide blijken van waardeering dankte, waarna hij onder applaus de kinderen verzocht het vijf de bedrijf nog eens te herhalen. Vol enthousiasme voldeden de kinderen aan dit verzoek. Deze avond bewees, dat men het Kinder zangkoortje in Bergen niet gaarne zou wil len missen. UIT HEÏLOO. Gisteravond vergaderde in het lokaal van den heer Helder de afd. „Heiloo" van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". De voorzitter, de heer Houtsma, betreurde de slechte opkomst, wijl slechts 14 van de pl. m. 280 leden aanwezig waren, die hij met een hartelijk welkom begroette. Den vertrokken magazijnmeester, den heer T. Hoekstra, den mede-oprichter der Veree niging, werd een woord van hulde en dank toegebracht, den man, die steeds met zoo groote warmte en liefde voor de goede zaak was vervuld. Spreker hoopte en vertrouwde, dat zijn opvolger, de heer L. Hoekstra, de voetstap pen van zijn voorganger zou drukken. Vervolgens las de secretaris, de heer Buij- ze, het jaarverslag, dat zeer tot genoegen der aanwezigen was. Uit de rekening van den penningmeester, den heer Brouwer, bleek, dat zij sloot met een ontvang en uitgaaf van 502.08 en een batig saldo van 81.94^. De heeren de Vries en Dekens, daartoe uitgenoodigd, belastten zich met het nazien der rekening en rapporteerden dat alles in de beste orde was bevonden, waarna de pen ningmeester werd gedéchargeerd onder dankzegging voor zijn richtig beheer. Tot bestuurslid'werd gekozen de heer L. Hoekstra. Aangezien de afd. „Heiloo" volgens art. 34 der Statuten recht heeft op een subsidie van 80 uit de Algemeene Kas, was van het Hoofdbestuur een schrijven ingekomen om in overweging te nemen dit jaar van dit recht gebruik te maken met het oog op de rampen door den - Watersnood veroorzaakt, waardoor de afdeelingen in de getiesterde streken gebaat kunnen worden. De heer Eilerts de Haan vereenigde zich volkomen met het doel van het Hoofdbe stuur, maar niet met de wijze" waarop de steun zal worden verleend; hij wil den fi- nancieelen druk gelijkmatig verdeelen over de verschillende afdeelingen en dus de Alge meene Kas der Vereeniging zien aangespro ken tot hulpbetoon en de subsidie laten blij ven. met welk idee de aanwezige leden zich volkomen vereenigden. De inkomsten over het volgende jaar werden geraamd op 463.9414, de begroo ting werd goedgekeurd. Bij de rondvraag werden enkele vragen door den voorzitter toegelicht, waarna deze opwekte tot samenwerking en belangstelling in de goede zaak en de aanwezigen den dank toebracht voor hun presentie en medewer king, waardoor de bijeenkomst zeer geani meerd was geworden. BELEEDIGING VAN MINIS 1 EK PUS I HUMA. De 5e Kamer der Amsierüamsciie recht bank heeft hedeu uitspraak geüaau tu ue op 2o reoruart j.l. behaudelae zaken: tu. tegen aen heer J. C. Schroder, op io Noveinoci j.l. hoofdredacteur van het dagblad „De Te legraaf", (in de zitting van genoemden da tum aoemüe hij zich „redacteur"), 2o. tegeu deu heer E. Polak, redacteur van „Het Volk", beiden beklaagd van beleediging van den minister van Landbouw, Nijverheid eu Handel, V. E. Posthuma. Tegen den heer Schroder was geëischt 100 boete subs. 20 dagen hechtenis, tegen den heer Polak 300 boete of 60 dagen hechtenis. Verdedigers waren resp, Mr. L. v Gigch en Mr. M. Mendels. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen. De zedelijke waarde van den Mi nister als ambtenaar werd aangetast blijkens serpentinensluiers onder het lage dak, lief koosden hoop en droomende verbeelding en daalden als een waas der vergetelheid neer op de menschen, die reeds stonden op den drempel der vertwijfeling. En voor het oog van hun verbeelding ver toonde zich het tooneel uit den tijd, toen Ot tamkofs mannen het laatste vaartuig zagen verdwijnen om de Asgardhbaai, terwijl de eerste sneeuwjacht hun den langen vreeselij- ken winter verkondigde. De ijsloods was de eerste, die de stilte van deze vreemde siesta verbrak. „Hier zaten ze," zei hij met een diepe stem „rondom denzelfden haard en dezelfae tafel die arme walrosvaarders uit Archangel. He'; waren bleeke vermagerde menschen met niets zeggende doffe oogen. Daar zaten ze in die donkere hut en hadden geen ander licht dan een walmende speklamp. En de duisternis krgeg macht over hen, ze werden vadzig, lui en moe. Ze verzetten er zich tegen zoo goed ze konden Ja hier zaten ze en maakten knoopen in een touw, om het werk te hebben van t weer losknoopen. Ze toraden de naden los van hun beestenvellen, alleen om zich be zigheid te verschaffen de stokken weer aan el kander te naaien. Ze pasten nacht en dag op elkaar, opdat de scheurbuik niemand zou overmannen. Als een van hen tweemaal ach tereen goed sliep, wist men dat het scorbut spoedig was te wachten. Dus toraden ze en legden met bevende handen knoopen in hun touwen, om maar niet toe te geven aan de sla perigheid ze waren bezig zonder ophouden en zonder rust. Ja, daar zaten ze En soms hoorden ze als een gehuil uit de verte. „Dat is de Spitsberger-hond", fluister den ze. Ze geloofden aan het fabeldier, dat op op Edge-Island verblijf hieldals de wind kwam net aanzetten over de toppen der gol ven, dronk hun brandewijn op en bracht hun de scheurbeuik. En als dan De loods hield op, en zijn van koorts bran- de gebezigde uitdrukkingen. Waar niet bewezen was het opzet om de eer en den goeden naam van den heer Post- ïuma als persoon aan te randen, sprak de rechtbank bekl. van dit deel der dagvaarding vrij en veroordeelde zij wegens eenvoudige beleediging den heer Schroder tot f 25 boe te subs. 25 dagen hechtenis, den heer Polak tot 50 boete of 50 dagen hechtenis. dende oogen vestigden zich starend op de bleeke aangezichten om hem heen. „Hoorriep hij, „de hond huilt daarbui ten." Bratt stond op. „Je bent ziek, Johnsen," zei hij zacht, „je hebt koorts." De loods boog zich voorover. „Neen," zei 'hij, „ik vergis me niet. Daar is hij weer, uistert maar!" En werkelijk. Ver weg werd een zwak kla gend blaffen gehoord. Het klonk als een roe pen om hulp van een stervenden hond. Het baronesje greep onwillekeurig Bratt bij den arm. „Dat is vreeselijk," fluisterde ze, „wat moe ten we doen?" ,Naar het dier gaan kijken," zei de jonge Noorman, en lachte gedwongen. „Als er ee- nig leven in hem is, moeten we hem ten eten vragen." Hij nam zijn geweer en liep de hut uit. De anderen volgden. Nu hoorde men het geluid duidelijker. Het kwam van boven van den gletscher. En zie Aan den uitersten rand van den gletscher sleepte een wit beest zich voort. Het maakte een paar wanhopige sprongen en rolde over den kaal gewaaiden ijskant, in de sneeuw, die beneden ellen diep lag. Bratt was het benauwde dier al ter hulp gekomen. Het was geen fabelachtig wezen maar een zeer groote eskimohond. De Noor man nam het dier in zijn armen en droeg het naar de hut. Het sterke beest was blijkbaar van vermoeienis en honger geheel uitgeput Aan zijn pooten had het bloedige wonden Een halsband hing os om zijn dikken nek. Bratt legde den hond voorzichtig voor het vuur neer. Daar bleef het dier onbewegelijk liggen. Alleen zijn prachtige bruine oogen gingen onrustig van den een naar den ander (Wordt vervolgd). STADSNIEUWS. GROOTE KERK, voorin. 10 uur. Ds. Kloosterman. KAPEL, voorin. 10 uur, Ds. Vinke. Bediening van den H. Doop. KAPEL, avond 6 uur, Ds. Verwaal. Woensdagavond 7 uur, Ds. Kloos terman. EVANG. LUTH. GEM. Oeen dienst. DOOPSGEZINDE GEM. voorm. 10 uur, Ds. de Jager van Kwadijk. GEREF. KERK, voorm. 10 uur, Ds. Meijer. (H. Avondmaal). Avond 5 uur, Ds. Meijer, (H. Avondmaal en Nabetrachting). REMONSTRANTSCHE GEM. voorm. 10 Yt uur, Ds. P. Heering, Em. Rem. pred. te 's-Gravenhage. Hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering 's morgens 10 en 's avonds 5 uur. Uit de omgeving. AKERSLOOT, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Verwaal. BERGEN, Herv. Gem. Geen dienst. BROEK OP LANGENDIJK. Herv. Gem., 9.30 en 2.30, Ds. P. J. Dijk. EG MOND BINNEN, Herv. Gem. 10 uur, IDs A (3 r3s HEER HUGOWAARD, Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. J. Broekema. HEILOO, Herv. Oem. 10 uur, Ds. D. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal, 's morgens 10 uur, Ds. L. J. Blanson-Henkemans van Zaandam. LIMMEN, Herv. Gem. 9.30 C. J. A. Bosch. NOORD-SCHARWOUDE, Herv. Oem. 9.30 uur, Ds. O. J. Staal. OTERLEEK. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Van der Most van Spijk. OUDKARSPEL, Herv. Gem. 10 uur, Ds. G. de Leeuw. OUDORP, Herv. Gem. 10 uur, Ds. Groot. SCHOORL. Herv. Gem., 9.30 Ds. Boeke. Gelegenheid tot doopen. Onderwerp; „Van waar het lijden?". 7 uur Zangdienst. STOMPETOREN, Herv. Gem. 9.15 Ds. J. Heep. SCHERMERHORN, Ned. Herv. Gem. voorm. 9 V, uur, Ds. Zijlker. Ger. Kerk. v. m. 9 Y, uur Preeklezen. N. A. O. R. 's-GRAVENHAGE, 10 Maart. Tijdens de Ssandinavische Minister conferentie te Ko penhagen heeft het Bestuur van den Neder- landsChen Anti Oorlograad aan de in de Scandinavische Tanden bestaande comité's voor een duurzamen vrede telegrafisch ver zocht ieder bij hun eigen Regeering er op aan te dringen, dat uit deze ministerconfe rentie moge voortvloeien het initiatief tot een uitgebreider algemeene Conferentie van vertegenwoordigers van onzijdige staten. HET MILITAIRE HOSPITAAL-SCHANDAAL. 's-GRAVENHAGE, 10 Maart. De mi nister van Oorlog bezocht heden het mili taire hospitaal te Amsterdam. AMSTERDAM, 10 Maart. De Minister van Oorlog, de heer Bosboom, bracht he den een langdurig bezoek aan het Militai re Hospitaal in de Sarphatistraat. Doel van zijn komst is na te gaan in hoeverre de geuite klachten over den toestand in het hospitaal gegrond kunnen worden ge noemd. DE VAL VAN MINISTER TREUB. 's-GRAVENHAGE, 10 Maart. De Vrijz. Dem. Kiesvereeniging te 's-Hage besloot na uitvoerig debat aan het Hoofdbestuur te verzoeken op de a. s. Algemeene Bondsver gadering te bespreken den val van Minister Treub. EEN CONFERENTIE. 's-GRAVENHAGE, 10 Maart. Heden had in het Tweede Kamergebouw een con ferentie plaats tusschen een delagatie van den Soc. Dem. Kamerfractie en het Salaris-co mité van de bij het Ned. Vak Verbond aan gesloten Bonden van personeel in Openba ren Dienst over de duurtetoeslag-voorstel- len der Regeering. GEEN GRONDSTOFFEN. •s-GRAVENHAGE, 10 Maart. Wegens gebrek aan grondstoffen die niet worden vrij gegeven door de N. O. T., zal naar gemeld wordt Raedemaker's chocoladefa briek te 's-Gravenhage over 14 dagen ge heel moeten worden stopgezet, waardoor 300 personen van het fabriekspersoneel zonder werk komen. STATEN- EN RAADSVERKIEZINGEN. AMSTERDAM, 10 Maart. In de distric ten IV, VI en VII moeten tusschentijdsche verkiezingen plaats hebben. In IV voor de Prov. Staten, VI voor den Raad en in VII ook voor de Prov. Staten. Namens B. en W. is aan de Gedep. Skaten geadviseerd als data voor de verkiezing, stemming en herstemming vast te stellen Maandag 27 Maart voor de candidaatstelling, 4 April voor de stemming en 11 April voor de herstemming. VROEGE SLUITING TE UTRECHT. UTRECHT, 10 Maart. In den gemeente raad is art. 1 der verordening op de win kelsluiting aangenomen, waarmede is be paald, dat alle winkels om 9 uur gesloten moeten zijn en een kwartier na negen geen personeel meer aanwezig mag zijn. DE ENGELSCHE POST. ROTTERDAM, 10 Maart. De N. Rott. Crt. meldt, dat de Harwich-booten tegen woordig niet meer uit York vertrekken, maar uit Londen. De eerstvolgende Engel- sche post wordt morgenochtend in Rotter dam verwacht DE GEDOODE NON-COMBATTANTEN. LONDEN, 10 Maart In een schriftelijk antwoord op een interpellatie is door Mi nister Asquit medegedeeld, dat het aantal

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2