DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I m >0. 60 Honderd en achttiende jaaruang. ii)16 ZATERI) V II MAAR T Behandeling en vervoer van afgeroomde melk, karnemelk en wei. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl—franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De BURGEMEESTER der Gemeeifte ALKMAAR brengt ter algemeene kennis on derstaande beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, niet be trekking tot het Kon. Besluit van 16 Decem ber 1915, Staatsblad No. 510, houdende vaststelling van bepalingen omtrem behan deling en vervoer van arfgeroomde melk, karnemelk en wei: A. Waar voortaan onder bepaalde om standigheden het stelsel van afsluiting van besmette hoeven als middel ter bestrijding van het mond- en klauwzeer zal worden toe gepast, zal het gevaar voor verspreiding van smetstof dier ziekte door niet of niet vol doend veruitte afgeroomde melk, karnemelk en wei grooter worden, in verband waarme de streng zal worden toegezien of voldaan wordt aan het bij genoemd Koninklijk Be sluit bepaaiüe, onverscniliig, of bedoelde producten voor consumptie door mensciien dan wel d r dieren bestemd zijn B Door uopendt onthei'ingen van ge melde gebods- en verbodsbepalingen zullen slechts worden verleend ten aanzien van de nevenproducten van inrichtingen, wier afge roomde me k karnemelk en wei nimmer als veevoeder gebezigd worden, en die eene des betreffende gezegelde verklaring naast een eveneens gezegeld verzoek om ontheffing aan het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel inzenden. C. Niet alle zuivelfabrieken zullen reeds thans voldoende ingericht zijn om hetzij de geheele hoeveelheid volle melk en room het zij alle geproduceerde afgeroomde melk kar nemelk en wei de vereischte bewerking te doen ondergaan Voor zoover deze fabrieken binnen korten tijd aan hare verplichting zullen kunnen voldoen zullen zij. onder nader vast te stel en V' rwaarden na inzending aan het De pan cm ent van Landbouw, Nijverheid en Handel van een gezegeld verzoekschrift on'heff'ng kunnen bekomen voorloopig voor den lijd van ééne maand, doch met uit zicht op verlenging, indien althans blijkt, dat zij in den loop van dat tijdvak met het aanbrengen van de noodige aanvullende in stallaties voldoende gevorderd zijn. Alkmaar 10 Maart 1916 De Burgemeester voornoemd, C; RIPPING een bedrijf of beroep uitoefenen; 4o. de niet binnen het Rijk gevestigde lichamen die ver- keeren in een der gevallen, in art. 2 onder de letters a, b, en c. vermeld. Onder reederijen worden begrepen alle niet onder lo. vallende vereenigingen van per sonen die .en oi meer schepen tot gesmeene baat gebruiken. Art. 7 hpaalt oo.a. dat als vermeerdering van inkomen of winst wordt beschouwd het bedrag waarmede het zuivere inkomen of de zuivere winst over eenig jaar te hoven gaat ht zuivere inkomen of de zuivere winst over het jaar waartoe de eerste Augustus 1913 behoorde. Volgens art. 26 wordt de belasting we gens vermeerdering van inkomen of winst slechts geheven over het bedrag, waarmede die vermeerdering over eenig jaar 2000 te boven gaat. Dat bedrag wordt, zoo noodig, naar beneden op een geheel veelvoud van 100 afgerond Voor de heffing der belasting over een jaar, waartoe de eerste Augustus 1914 be hoorde, komt voor de in het eerste lid ge noemde som van 200 in de plaals een som van 165 voor iedere maand, die in dat jaar met of na dien datum eindigt. HOORNSCHE VAART. De Burgemeester van ALKMAAR brengt ter kennis van de SCHIPPERIJ dat, ter ver betering van het vaarwater, in de Hoomsche vaart tusschen het Groot Noordhollandsch kanaal en de Halvemaansbrug, BAGGER- WERK wordt uitgevoerd en roept in verband daarmede de medewerking in van belangheb benden, waaronder voornamelijk zijn verstaan de bestuurders van MOTORVAARTUIGEN om die baggerwerken te ontzien en zoo min mogelijk te belemmeren, daar anders maatre gelen zullen worden genomen om zulks te voorkomen. AIKMAAR, 8 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. BINNENLAND. ÜÜRLUGSWINSTBELASi ING. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing eener ooriogswmstbelasting. in art. 1 van net w. o. wordt bepaald dat onder den naam.van oorlogswinstbelasting eene belasting wordt geheven wegens de ver meerdering van inkomen of winst als on- □udueiiijk of middellijk gevolg van den oor logstoestand. Iedere vermeerdering van inkomen of winst worclt geacht een gevolg van den oor logstoestand te zijn, indien en voor zoover het tegendeel niet aannemelijk is gemaakt. Volgens art. 2 zijn belastingplichtig we gens vermeerdering van inkomen: lo. zij die binnen het Rijk wonen; 2o. zij, die niet bin nen het Rijk wonen, doch, a. het genot heb ben van een binnen het Rijk gelegen onroe rend goed of van een op zoodanig goed ge vestigd recht; b. persoonlijk of door een vertegenwoordiger, een bedrijf of beroep (ambt, waardigheid, bediening en betrek king daaronder begrepen) binnen het Rijk uitoefenen; c. anders dan als aandeelhouder deelgerechtigd zijn in de opbrengst van een bedrijf of beroep, dat binnen het Rijk wordt uitgeoefend. Volgens art. 3 zijn belastingplichtig wegens vermeerdering van winst lo.de binnen het Rijk gevestigde naaml. vennootschappen, commanditaire vennootschappen op aandee- len coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekeringmaatschappijen; 2o de binnen het Rijk gevestigde reederijen; 3o de binnen het Rijk gevestigde stichtingen, die g.Auoo, er woraeu twee cursussen iegelijk Jpgeneni m Anunaar, uai meiuiee au voouvareadfleia aan uur ua& icgi, uie toi nusvexre ai onze siaa uiaar ai ee gevoelig wera gemist, waar net 't scueppen van La- gtr-onuerwysinricnungen goiu. We neooeu ut dit verbaan sieeüïs te herinneren aan net een uentai jarui georuimé Doelenioaaai, aai aan zoo ongeveer geen untei uer Vv/uisultu ten van de Wet voldeed. Waarom er n u onmiddellijk twee cur sussen zijn opgericht Recht duidelijk is het ons met! Wei hebben we uit het weispiuvcnn stil zwijgen van den ïnterpeuant eu zijn mene- ïaausleaeu bggrepen, nat de betrekking van uudeiwijzer aan neze cursussen oesiema is voor tie hootuea van ue 4e ut Oc Uantune in ons hieiooven genoemd ingezoiruui siuk wezen we er reeds op, uai üaannee ue lemmg van üeu cursus aan ae oe Ueiueente- sciiool wordt m hanaen gegeven aan iunand, die veie jaren geieueit zijn acte i ranscii behaalde, niuimer klassikaal ondei- wijs heeft gegeven in deze taal en uneraard onbekend is met de opieiding in dit vak vuoi de Middelbare Scholen. En dat is te opvallender, als men bedenkt, dat toen voor enkele jaren een betrekking van onderwijzer met verplichte acte Transch aan de Burgerschool alhier vacant was, de éénige solliciteerende kiasse-onder- wijzer uit de stad, de heer Kooij, in tegen woordigheid van B. en W. eu het Schooltoe zicht een proefles-Fransch moest geven, om datnaar toen uitdrukkelijk gezegd werd hij nimmer klassikaal onderwijs- Fransch had gegeven en hei ai zou ian0 ge leden was, dal uij zijn acte Transch had be haald. Nu er in-nog geen derde van den gewonen tijd leerlingen moeten kiaar ge maakt worden voor het Transch en de erva renste opleiders uit de stad daartoe nauwe lijks bekwaam genoeg geacht mogen wor den, nu worden deze niet eens tot sollicita tie toegelaten. Kan het sterker? Het heeft ons dan ook niet weinig ver maakt. 't Kon daar niet zooveel kwaad, de eerste indruk was misschien dan nog 'lande- delijk gebleven, maar helaas. Het meer en meer inrichten van Bergen voor de dagjesmensohen is niet in het belang van Bergen, 't is bijzaak en als zoodanig moet de behandeling zijn. Wat moet het een vreemdeling, die gehoord heeft van het rustige landelijke dorp Bergen en daar als zoodanig naar toe gaat, het niet onaangenaam te moede zijn, bij aankomst aan het station een geroezemoes van menschen te zien met een mismaakte omgeving. Al deze omstandigheden en het bouwen van een reeks huizen met misvormde of druk doende gevels dragen bij tot het verdwijnen van het landelijk schoon van Bergen's gioot- sche attractie. Laat men toch niet doorgaan met ontbos- Gemengd nieuws. EEN HERINNERING. In liet N. v. d. D. herinnert een inzender aan de spoedige dichting van de dijkbreuk in 1825. Zijn gegevens vond hij in een boekje over den Watersnood van dat jaar. Den 7en Februari werd de doorbraak gepeild en reeds den 27sten Februari was de bezinking gereed en Noord-Holland voor verder ge vaar behoed. En niettegenstaande den voor uitgang in theorie en practijk liggen we nu, zegt de inzender, al 8 v/eken voor eb en vloed, en wie weet hoe lang nog. De verzuchting is wel hard en de herin nering pijnlijk, maar ze is toch waar! We willen voor onze provincie het beste hopen NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ We meldden dezer dagen, dat in de op 29 April te houden buitengewone algemeene vergadering der Heidemaatschappij een voorstel-Arnhem behandeld zou worden om een commissie te benoemen tot onderzoek naar de in den lande tegen de Maatschappij bestaande grieven. De raad van commissarissen stelt nu daarnevens voor een commissie van zes le den te vormen waarvoor hij als eerste drie aanwijst de heeren F. B. s'Jacob, dr Fl J Lovink en F. L. S F. baron van Tuijl van -n. Serooskerken terwijl hij voor een keuze van jj baasd. dat nóch de heer Verkerk, die oi] deze de drie andere leden o. m aanbeveelt Jhr j zija interpellatie op wèl merkwaardige wijze Mr P van Foreest, lid der Tweede Kamer, 1 te Heiloo ERGERLIJKE VERGISSING. Te Titjerksteradeel kreeg een vrouw van de militaire autoriteit een telegram, dat haar man ernstig ziek was en haar overkomst ge- wenscht. Zij reide direct naar zijn garnizoens plaats, waar haar man, gezond als een visch, aan het exerceeren vond. Het telegram was aan een verkerd adrs verzonden. De werkeüjk zieke militair, die niet te Tietjerksteradeel woont, was reeds overleden. (Fibld.) DE MIL. GEN. DIENST. De „Vox Medicorum", het militair genees kundig schandaal besprekend, schrijft: „Zooals de Vox vroeger op de noodzakelijk heid eener reorganisatie van het Roode Kruis heeft aangedrongen, zoo is zij het er ook vol komen mede eens, dat de militair geneeskun digen dienst van boven tot beneden moet wor den herzien, en niet langer door de leger-au- toriteiten als een vijfde rad aan den wagen moet worden beschouwd." KORTE BERICHTEN. Het stoomschip „Frisia", van Amster dam naar Zuid-Amerika, heeft de post in Engeland moeten ontschepen. Zaterdag 18 Maart hervat de Maat schappij „Zeeland" den maildienst en word! er weer viermaal per week irr beide richtin gen gevaren. De te Vlissingen gearresteerde Belgi sche soldaat, verdacht van spionnage, is aan de justitie te Middelburg overgeleverd. Ook in de gemeente Sloten bij Amster dam heeft zich een geval van pokken voor gedaan. Gistermiddag bracht de Minister van Oorlog opnieuw een bezoek aan het Militair Hospitaal te Amsterdam. Te Finsterwolde (Gr.) hebben thans al le landarbeiedrs het werk gestaakt. Voor eenige dagen waren bij Emmen en Zuidbarge een paar treinen ingesneeuwd. De reizegers hebben nu schadevergoeding aange vraagd INGEZONDEN STUKKEN. TWEE MATEN? Als gevolg waarschijnlijk van ons inge zonden stuk in Januari 1.1. heeft de heer Verkerk een vraag aan B. en W. gericht in zake toelating van leerlingen tot de op te richten cursussen in de Fransche taal aan de 4e en 6e Gemeentescholen. Blijkens het „stommet]e speelde", nóch een der andere Raadsleden, die kampvechter voor Recht" plegen te zijn. ook maar met een woord over deze ergerlijke willekeur hebben gekikt. Intusschen, de zitting van 8 Maart was niet geheel zonder winste. Bij de benoeming van een leerkracht met verplichte hoofdacte aan de 4e Gemeenteschool werden uit den Raad bezwaren gemaakt, daarvoor een vrouw te benoemen Het rechtskundige lid Mr. Leesberg, achtte dit wettelijk niet in den haak, wees er zelfs op, dat art. 25 der Wet op het L. O. duidelijk genoeg spreekt. Maar de voorzitter wist den Raad te overtuigen, dat het hard zou geweest zijn de voorgedron- gene, a 1 s o u d s t e, te passeeren. Daarmee heeft het ook in onze oogen rechtvaardige ancienniteitsbeginsel bij deze soort promotie bij de benoeming tot len onderwijzer een sinecure, dat den betrokkene jaarlijks een voordeeltje van 100 oplevert, dan eindelijk gezegevierd. Want naar we vertrouwen toch, is dit niet slechts als paradepaardje van stal gehaald om voor deze speciale gelegenheid dienst te doen, en kunnen we thans met gerustheid de nu al maanden lang uitblijvenden voordracht voor len onderwijzer tegemoet zien, een be trekking, waarvoor een viertal Alkmaarsche onderwijzers en waaronder met langen en eer vollen staat van dienst, hebben gesolliciteerd. Het Bestuur der afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers. Alkmaar, 10 Maart 1916. Mijnheer de Redacteur I Het kan aan Bergen niet anders dan ten goede komen, dat eenige ingezetenen en be langstellenden eindelijk eens een woord van protest laten hooren tegen het imitatiestad maken van Bergen. Dat niet veel vroeger reeds op deze fout gewezen is, kan eene nala tigheid genoemd wordenwant vele der opge noemde feiten zijn nujuist niet de laatste da gen ontstaan. M.i z. is de grootste fout die in Bergen maar steeds door gemaakt wordt, dat het landelijke geheel gaat verdwijnen en voor een vrij groot deel reeds onherstelbaar 'verdwenen is. Wat is het toch jammer dat vreemdelingen direct bij aankomst aan 't station niet anders zien dan een akelige rechte straat met winkel tjes en cementtegels-trottoirs. Had men den z. g. villaparkaanleg toch wat achteraf ge- sching der omgeving. „Bergens Belang' waakt daar voor!!!" en daarvoor soms in de plaats brengen van hier en daar een rijtje akelig dunne boompjes, waarvan de soort veelal voor Bergen bovendien nog ongeschikt is. Pas na jaren en jaren kunnen zulke hoo rnen iets vergoeden voor het gerooide borch Waarom in hei bosch niet meer gespaard, weghakken is een klein kunstje maa< iets goeds er voor in dc plats brengen stuit meest al af op wat geld Wat is er toch weinig terecht gekomen van den aanleg rondom en in de hertenkamp te Bergen, wat is in die omgeving alles kaal en weinig intiem, waarom niet een flink forsch groeiende met oordeelkundige keuze der soonen goed ondernomen aanplanting gemaakt, dit is toch niet nagelalen om de kos ten ten koste van het landelijk schoon? Waarom heeft men de nieuwe wegen, het z g. villapark, als men dan toch bepaald bosch wilde rooien en wegen maken, niet als duinwegen behandeld? en waarom overal zoo veel grond af- en vergraven, waardoor de boschkanten zoo bedorven zijn? Ook dit heeft veel bijgedragen tot de vermindering van den landelijken indruk. Alles is te veel ruw-peuterig gemaakt en te ,stadsch" Uk denk b v aan het „Pamassta park", hoe is men er toch toegekomen om midden in de duinen een zoodanige aanleg te maken, alhoewel het in gewijzigden vorm op sommige plaatsen nog zou kunnen vol doen, draagt het in deze omgeving volstrekt niet bij tot den grootschen indruk die een duinlandschap maakt. Integendeel, het oog wordt zelfs afgeleid door al die nietigheden n het Pamassiapark, hetwelk volgens irrjne ireening in 't verschhiet, als men op den inge slagen weg blijft doorgaan, pas iets kan wor den Het is dan ook onbegrijpelijk dat beken de schrijvers nog veel goeds zeggen van deze aanleg. Het ware toch veel beter gweest aai de voor het Pamassiapark bestede gelden waren ge bruikt voor een goede bebossching der duinen te Bergen aan Zee (bloemperkjes zijn daar geheel misplaatst) en meer en in 't bijzonder aan eene beplanting van den Zeeweg van den Franschman af naar Zee, waaraan men trou wens reeds eenige jaren zonder noemenswaar dige resultaten bezig is. Over veel zou nog wat te zeggen zijn, maar ik hoop dat ter gelegener tijd nog eens te doen. Wanneer deze kleinigheden hebben bijgedragen, of liever kunnen bijdragen tot het behoud van het landelijk schoon van Ber gen en Bergen aan Zee en tot hetm aken van goede boscnaanplantineen, ic mijn doel thans bereikt. Hoogachtend, B. HOEK. Alkmaar, 11 Maart 1916. Bergen, 10 Maart 1916. Tot op zekere hoogte nam ik met gènoe gen kennis van het ingezonden stuk of pro test over het rooien van boomen in de Bree laan te Bergen, en hetnaar voren treden van huizen waar vroeger bosch .was. Wat het laatste betreft moet ik opmerken, dat vele onderteekenaren van dat protest aan dat eu vel hebben meegewerkt. De Vereeniging „Bergens Belang" heeft haar bestuur opge dragen, een onderzoek in te stellen naar ver betering der Breelaan, als overdrukke hoofd verkeersweg, ter voorkoming van ongeluk ken, zonder de boomen te rooien, en zoo nogcl(jk een bespreking te houden met de omwonenden om bij een goed resultaat een ontwerp in te dienen bij den Raad. Mijns inziens is dit de weg om opbou wend te werken. Steunt die vereeniging. J. B. Mijnheer de Redacteur! In de Alkmaarsche Courantd.d. 7 dezer is opgenomen de inhoud van een Verzoekschrift door Alanaria tot den Raad der gemeente Alkmaar gericht, om verwerving van terrein ten einde een schouwburg en een concertge bouw te stichten. Het is niet om dat verzoek te beoordeelen dat ik vraag om eene plaatsruimte in uw blad maar om de aandacht te vestigen op de vol gende zinsnede in dat rekest voorkomende: „dat het toch aan requestrant bekend is dat het absoluut gemis aan kunstgenot voor meer deren een reden is geweest om zich niet te Alkmaar te vestigen" enz. Wie met zulke woorden argumenteert, mis kent grovelijk de verdiensten van de velen, die ïedeien winter zich inspannen om het kunstlievend publiek zóóveel genot te ver schaffen als m. in een stad als Alkmaar re delijker wijs kan worden verwacht. Om dit gevoelen te staven zij 't voldoende te wijzen op de twee uitvoeringen van „Toon kunst" en op de beiden concertavonden van den Heer Oushoorn, eiken winterte herinne ren aan het meermalen betoond initiatief van wijlen mej. A. Weber (Russisch trio, Percy Grainjer) aan den piano-avond van Myra Hess en aan het opvoeren van meerdere be roemde tooneelstukken. En eindelijk: Hullebroeck, wat was hij niet ulair! _ij, die bij die uitvoeringen optraden of er toe mede werkten verdienen waarlijk beter dan te worden genegeerd. Aan hen allen mijn eere-saluut Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, uw oud-stadgenoot, G. D. J. GRAAFLAND. Hoorn, 10 Maart. [Verliest de deachte inzender niet uit het oog, dat er sprake is van een schouwburg en Concertzaal? Rtd. Alkm. Ct.] S1ADSNJEUWS. popu Het jaarverslag, door den secretaris voor gelezen, werd goedgekeurd, terwijl, nadat d« eerste penningmeester rekening en verant woording had gedaan, deze op voorstel der commissie van leden, die op uitnoodiging van den voorzitter een en ander hadden na gezien, onder dankbetuiging voor zijn be heer werd gedéchargeerd. Als algevaardig den v^or de groepsvergadering op 18 Maart a s wedden benoemd üe voorzitter, de heer P. A. de Wolf en dQ heer J. A. Verkuijl, die beiden deze benoeming aannamen; besloten werd bij de bespreking van de dagorde der a s. groepsvergadering dezen afgevaardig den een vrij mandaat te verstrekken. De voorzitter deelde yoorts mede, dat de eerste penningmeester evenals hij zelf, her haaldelijk als bestuurslid herkozen, beiden van meening waren zich niet meer herkies baar te moeten stellen, terwijl mejuffrouw Bruining, tweede secretaresse, eveneens dit jaar had willen aftreden Op de laatste be stuursvergadering echter had de eerste se cretaris daartegen opgemerkt, dat, mede in verband met het feit dat hij tengevolge der mobilisatie reeds overbe'ast was met werk, hij het zeer ongewensebt achtte thans zoo groote verandering in het bestuur te doen plaats vinden. Hij had daarom bij bovenge noemde bestuursleden aangedrongen, gedu rende de mobilisatie of althans tot de vol gende voorjaarsvergadering zoo min moge lijk wijziging in het bestuur noodzakelijk te maken. De bovengenoemde andere bestuursleden hadden zich bij dezen wensch neergelegd en wilden uiterlijk tot, de volgende voorjaars vergadering aanbliiven MH bet oog op dit voomerrmn wa« daarom d;,maal geen be stuursverkiezing uitgeschreven De vergadering keurde met algemeene stemmen de in deze gevolgde wijze van han delen goed De voorzitter deelde mede, dat voorts was ingekomen een schriftelijk voorstel van den heer D. Wicherink, dat echter niet voldeed aan de daaraan ingevolge art. 14 van het Re glement der afd Alkmaar en omstreken van het Alg. Ned. Verbond te stellen eischen en stelde in verband daarmede voor het voorstel niet in behandeling te nemmi Met algemeene stemmen werd daartoe besloten Bii de rondvraag vroeg de heer Verkuijl inlichtingen hoe de laatste openbare leden vergadering, waarin waren opgetreden de Varende Zangers, en waarbij was samenge- werk met de Diocesane-Vereeniging vóór den Volkszang in het Bisdom Haarlem (afd Alkmaar), was tot stand gekomen Nadat de voorzitter de gevraagde inlich tingen bad vprstrekt waarvoor de heer Ver kuijl dank zegde, sloot hii niets meer aan de orde zijnde. de vergadering. CINEMA AMERICAIN. In bovengenoemd bioscooptheater wordt de kunstfilm Jane Shore vertoond welke een lengte moet hebben van meer dan 2 kilome ter. Het hyper-romantische verhaal speelt in den tijd van den roode- en witte-rozen-oor- log. gedurende den strijd cfus tusschen de huizen Lancaster en York. Het oude Londen met zijn burgeroproeren en zijn dynastie- 41 Vv Gil V» ,*-ju uh VV Ol UVU, LUUil li au. uC u.-ou «aaniaivusiag uci gtnouuen veigaueimg itcuocri o. ulClUp ^UÜllVïUüiU, u.tt'1 oon. 11-1-1 uil juuut uuioiul iuaacU .111 l zij üau urei ul zuuuel' uvoipuiau>uig gcuucurue te en oc. vv «uurutx ueze Uucrpuiauc was. oUlUOi. ALU. INC.U. VERBOND. De aigtmeeue veigadering der afdeeling Aiunaai van hei Algemeen Nederlandsch Verbonu was slecht bezocht.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 9