DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 61 Honderd en|jaelittiende jaargang. 1916 MAANDAG 13 IAART Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER fr ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 13 Maart. In den stand van zaken bij Verdun is sinds Zaterdag weinig verandering gekomen. Min of meer hevige artillerie-gevechten werden er geleverd, de Duitschers hebben in Woëvre een loopgraafje veroverd, maar verder is er niets gebeurd. Er is blijkbaar een tijdelijke verslapping, een oogenblikkélijke kalmte in getreden. De aanvaller moet zijn troepen op verhaal laten komen en misschien reorga- niseeren en zijn geschut verplaatsen. Na de ruSt kan de strijd weer voortgezet worden. Tegenover de Fransche verklaringen, dat de verzwakking der Duitsche troepen eiken dag ernstiger wordt en dat dit een der zekerste factoren voor de Fransche overwinning is, staan Duitsche mededeelingen, waaruit valt af te leiden, dat hetgeen nu geschied is nog maar het voorspel is van hetgeen gebeuren gaat, zoodra het oogenblik voor den alge- meenen aanval gekomen wordt geacht. Het is zeker nog geen tijd om de balans van den slag van Verdun op te maken. De Duitsche Staf deelt mede, dat er 430 officie ren, 26042 man gevangen genopien en 189 stukken geschut en 232 machine-geweren buitgemaakt zijn als er nu ook het verlies van Duitsche mannen en Duitsch materiaal bijstond, kon men de gegevens nopens beide kampen vergelijken, nu moet men afgaan op de mededeeling, dat de verliezen verbazend groot zijnbij den tegenstander! Bij Reims hebben de Duitschers een plaat selijk voordeel weten te behalen. Saksische regimenten hebben 20 K.M. ten noordwesten van deze stad in de bosschen de Fransche stellingen over een breedte van 1400 M. en een diepte tot ongeveer 1 K.M. bestormd. Blijkbaar heeft men hier met een op zich zelf staand pogen ter verbetering van het front te doen. De Turken kunnen eindelijk ook eens weer eenige voordeeltjes opsommen: De poging van generaal Aylmer tot ontzet van de divi- sie-Townsend in Koet el Amara is mislukt. De Engelsche generaal zal het nu nog wel eenigen tijd in de vesting moeten doen, zon der de grantmofoonnaalden, waaraan hij volgens zijn laatste bericht groote behoefte had! En bij Aden in Njemen leverden d'c Turken met goed succes tegen de Engelschen een gevecht. Maar de Russen!! De groote oorlogsraad der entente is gis teren in het Fransche hoofdkwartier onder voorzitterschap van generaal Joffre gehou den. Wat er besproken mag zijn? Volgens de Matin is generaal Gallieni, de Fransche minister van oorlog, ziek. Berichten over zijn vervanging deden reeds de ronde. Het Noorsche schip „Silius" is den. 9den Maart zonder waarschuwing getorpilleerd. Er waren Amerikanen aan boord, van wie er 7 gered zijn. De Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, de heer Lan sing, heeft den Amerikaanschen consul in Le Havre verzacht van deze Amerikaansche overlevenden beëedigde getuigen-verklarin- gen af te nemen. De Britsche hulpkruiser Fauvette liep op een mijn, evenals Zaterdag de Britsche tor pedojager Coquette en de Britsche torpedo boot no. 11. In de Oostzee zonk de Russi sche torpedoboot Leit Poestjin. Ook de „Zaandijk" van de HollandAme- rikalijn is op een mijn geloopen. Men heeft alle hoop, dat dit schip, op weg van Phila delphia naar Amsterdam, nog veilig binnen- loopen zal. In verband met het feit, dat, de Colchester, een Harwichboot, de Zaandijk hulp verleend heeft ontstond het onjuiste bericht, dat eerstgenoemd schip ook op een mijn was geloopen. Teneinde aan het ge brek aan veiligheid op zee tegemoet te ko men heeft de Holland-Amerika-lijn thans tot aan heb Kentish-Knock-vuurschip een welingerichte sleepboot in dienst gesteld, teneinde aan passagiers en bemanning de ge ruststelling te geven, dat er steeds hulp aan wezig is. De Weltspiegel geeft een afbeelding van de bemanning der Möwe. Uit deze foto, ge nomen na den gelukkigen terugkeer in de thuishaven, blijkt duidelijk, zouden we zeg gen, dat deze zeemeeuw op Helgoland is neergestreken men weet, dat de haven plaats tot dusverre niet werd genoemd. De Daily Telegraph wenscht, evenals de heer Churchill, den terugkeer van lord Fisher als eerste lord van de Britsche admi raliteit. Wij staan, zoo betoogt het blad, tegen over een sterken en niets ontzienden vijand. Hij bezit een vloot, die de onze in sterkte meer nabij komt, dan die van een der vijf groote zee-mogendheden ter wereld. Hij beschikt over middelen om zijn marine uit te breiden, die nauwelijks minder zijn, zoo ze dat al zijn, dan die van Engeland. De heer Balfour heeft dat ten tijde van de vlootcrisis in 1909 erkend. Duitschland heeft sindsdien zijn vermogen om schepen te bouwen en te bewapenen zeer uitgebreid. Tegenover zulk een toestand betreuren wij persoonlijke ge schillen meer dan wij kunnen zeggen. Wan neer onze marine het aflegt, gaan onze bond- genooten met ons te gronde. De tijden, zoo zegt het blad tenslotte, zijn ernstig, op 300 a 400 mijl afstands van deze kusten ligt een groote vloot gemobiliseerd met hoogst be kwame en vastberaden zeelieden. KORTE BERICHTEN. In Portugeesche havens liggen ook Oos- tenrijksche schepen, die heeft Portugal nog niet in beslag genomen. Naar thans wordt medegedeeld is gene raal Pau reeds 28 Februari uit Rusland naar Frankrijk vertrokken. De chef der Italiaansche militaire lucht vaart is plotseling te Parijs, waar hij vertoef de, overleden. De Russen bezetten Kernid in Perzië. De Engelsche optnarsch bij Aden is door de Turken gestuit, de Engelschen moes ten terugtrekken. Amerika heeft een strafexpeditie naar Mexico gezonden, de minister van oorlog kenschetst de expeditie als van verdedigenden aard. Mexicaansche benden trokken in den laatsten tijd over de Amerikaansche grens en hebben veel schade aangericht en geplunderd STADSNIEUWS. EEN FUSIE. Gisteren werd in café „Central" alhier een algemeene vergadering gehouden van de Partijgewesten Noord-Holland „Zuid en Noord" van de S. D. A. P., welke ten doel had om dé gewesten Noord en Zuid te doen samensmelten. Aanwezig waren ruim 30 afdeelingen van de 63, terwijl voor het Partijbestuur aanwezig waren de heer Matthijsen en de hèer Tho massen als redacteur van „De Vonk" en „Voorwaarts". Na breedvoerige besprekingen werd aan genomen (Zaandam en Wormer tegen), dat de gewesten voortaan één lichaam zullen vor men. De ingediende begrooting werd na een wijziging vastgesteld op 2070.tefwijl na een ampele gedachtenwisseling het salaris van den secretarisrpropagandist w#rd vastge steld op 1040 per jaar. Tot secretaris-pro pagandist werd benoemd de heer Westerho:: met 94 stemmen, terwijl de heer G. L. A. Wa- genfeld 5 stemmen op zich vereenigde en 1 stem blanco was uitgebracht. Als standpunt van den secretaris-propagandist werd Alk maar aangewezen. Bij enkele candidaatstelling werd 't bestuur als volgt samengesteld: A. W. Michels, (Den Helder) voorzitter; CD. A. de Zwart, (Den Helder) penningmeester; R. Kafman, Enk huizen; J. F. Lankester, Hoorn, Romijn, Zaandam; Kalman, Haarlem; Lefèbre, B< verwijk en Eisemacker, Haarlemmermeer. De redactie der bladen „De Vonk", „De Voorwaatrs" en „De Volkstem" werd opge dragen aan de heeren Thomassen en Wester hof, terwijl voor de administratie werd aan gewezen de heer C. D. A. de Zwart. Als lid van den partijraad werd de heer A. W. Michels bij enkele candidaatstelling be noemd, terwijl de heer Nagtzaam als plaats vervanger zal fungeeren. VOETBAL. Alcmaria VictrixE. D. O. 03. De laatste competitie-wedstrijd van Alc maria mocht zich ondanks het koude weer, in vrij groote belangstelling verheugen. Van 't Alcmaria-elftal stuurden vijf spelers op 't allerlaatst bericht van verhindering, zoodat met vijf invallers de strijd tegen het vrijwel volledige, sterke E. D. O. werd aan gevangen. Deze (omstandigheid) onvolledig ïeid in aanmerking genomen, is ,'t spel van Alcmaria ons niet tegengevallen. Alleen de voorhoede was veel te licht tegenover de for- sche verdediging van E. D. O. terwijl enke le',spelers veel te weinig controle hadden over den bal. De verdediging heeft zichuit stekend geweerd, vooral in de tweede helft, toen vooral de spil een uitstekende partij speelde. Meermalen was het E. D- O. doel in gevaar, maar steeds zegevierde de solide verdediging der Haarlemmers. Een tegen- punt had Alcmaria in de tweede helft beslist verdiend. Ook de Haarlemmers konden het na de rust niet tot doelpunten brengen, wat eveneens pleit voor de Alcmariaverdediging >e 3—0 overwinning dankte E. D. O. aan ïaar goede spel in de eerste helft. Tot drie maal. toe wist haar middenvoor onhoudbaar te doelpunten. De schoten, door Alcmaria op t vijandelijke doel gelost, waren te zacht om den uitstekenden E. D. O. keeper te pas- seeren. Bij Alcmaria noemen wij' nog het goede werk van den keeper. De invallers werkten zoo goed ze Jconden. Bij E. D. Q. waren al len hun plaats waard. In de voorhoede was de rechtervleugel beter dan de linker. VEREENIGING VOOR GEZINSVEHPLEGING TE ALKMAAR. De zusters verpleegden in Februari 66 pa tiënten. Zij brachten 871 bezoeken in 678 verpleegdagen. 21 waren klasse-patiënten, 45 werden kosteloos verpleegd, waarvan 32 tot het Ziekenfonds behoorden. 267 bezoeken werden afgelegd bij de klasse-patiënten, 604 maal werd kosteloos hulp verleend, waarvan 471 aan leden van het Ziekenfonds. Negen maal werd hulp verleend bij aflegging. NED. VER. TOT AFSCH. VAN ALC. DRANKEN. In het lokaal van de firma Peperkamp in de Breedstraat hield Zaterdagavond de afd. Alkmaar van bovengenoemde vereen, een goedgeslaagde propaganda-avond, die ge opend werd door den heer Hoek, die de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom heette en den wensch uitsprak, dat de avond zou me dewerken tot propaganda van den onthou- dersstrijd. Vóór tot de opvoering van eenige tooneel- stukjes werd overgegaan hield de heer J. Du'inker van Zaandam een korte propagan- darede, die met genoegen werd aangehoord. Spr. wees op den roerigen tijd van de Au gustusdagen in 1914. De oorlog brak uit en hët leek of alles den schok gevoelde, die de oorlog gaf. En nooit is de heele wereld ern stiger geroerd geworden dan in die dagen. Ook niet bij de aanschouwing van de ellen de, die het alcoholisme geeft! De vergelij king moge in veler ooren dwaas klinken, zij is toch niet dwaas. Gladstone, de groote Engelsche staatsman, zeide het reeds, dat de alcohol een grooter ellende was dan de pest en andere ziekten. Spr. beschikte niet over de gegevens van dien staatsman, maar hij wilde toch aantoonen, dat de uitspraak van Gladstone waarheid bevat. De pest en cho lera, als ze uitbraken, maken een grooten, ontzettenden indruk. Een oorlog evenzoo. En dan schrikt men van de enorme aantallen slachtoffers, die geëischt worden. Maar men bemerkt niet meer de ellende die het alcoholisme brengt. En toch eischt het meer slachtoffers. .Een oorlog komt maar eens in een groot aantal jaren, maar het alcoholisme vraagt voortdurend en telken dage zijn slachtoffers. Nederland heeft geen statistieken van de oorzaken van ziekten: Zwitserland wel. En daar bleék, dat 11 pCt. van de sterfgeval len veroorzaakt werden door den alcohol. Als spr. dat cijfer tot maatstaf voor 'n bere kening neemt, dan komt hij daarmede tot een aantal sterfgevallen in een tijdvak van 100 jaar voor Nederland van 660000. Wij heb ben nog geen 100 jaar geleden een oorlog gehad in ons land. Die oorlog, veronder steld, dat we elk 100 jaar er een hadden, zou in geen geval meer slachtoffers kunnen eischen dan het leger groot is, dat is 300.000 Spr. toonde dus met zijn cijfers aan, dat de alcohol veel meer slachtoffers eischt dan de oorlog. En ook van ongévallen is de alco hol meestens de oorzaak. Spr. zette dat uit een. De oorlog brengt behalve dooden, ook gewonden. De ongelukkigen komen ge broken van lichaam terug. Maar de drank brengt nog veel meer gewonden van lichaam De krankzinnigheid en zenuwziekte wordt in de meeste gevallen veroorzaakt door den drank. Hèt meest lijdende door den drank is het kind. Door de drankzucht van de ouders wordt het kind van de prilste jeugd in gevaar gebracht. Spr. had daarvan dik wijls als onderwijzer de voorbeelden gezien. De gevangenissen worden voor 70 pCt. ge vuld door den drank. Spr. toonde met een massa cijfers aan, dat, wanneer een staatsverbod afgekondigd zou worden, de staat niet financieel nadeel zou lijden, maar juist financieel zou gaan bloei en. Met véle voorbeelden wees spr. er op, dat strijd behoort te worden gevoerd, krach- tigen strijd tegen het alcoholisme, dat groo ter kwaad is dan de oorlog. Spr. richtte zich tegen de groote dwaling van den Volks bond, die veronderstelt, dat een elk den drank kan laten staan als hij wil. Dat is een verkeerde gedachte. Het ligt niet op onzen weg, aldus spreker, te preeken, maar we moeten voorkomen. De onthouders komen met de theorie: doe in uw omgeving wat ge kunt; duld in uw huis geen gebruik van drink en propageer tegenover uw kennissen. Dan zal langzamerhand een alcoholloos volk komen. En daar moeten we heen, besloot spreker zijn hartelijk toegejuichte rede. De heer Hoek dankte hem voor zijn over tuigend woord. Na de rede van den heer Duinker werden twee tooneelstukjes opgevoerd, één ernstig en één vroolijk. Het eerste, een in twee be drijven en getiteld: „Vader is 't nu ge noeg," was ruw, ontzettend ruw in spraak en beelding, maar daarom juist was het te roerender, omdat hét w e r k e 1 ij k h e i d die zoo hard en ruw is weergaf. Er werd veraanschouwelijkt het leed van twee kinde ren, wier vader en moeder beiden alles aan den drank offeren. Het werd goed gespeeld en maakte diepen indruk. De aanwezigen klapten hartelijk voor het spel, evenals bij het tweede stukje: „De ring van Maria Stuart," een vroolijk spel in één bedrijf. Er werd hartelijk gelachen om dit laatste stukje. Na de opvoering der tooneelstukjes werd nog een bal gehouden. 'HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van J. WIT, koopman al daar, om vergunning tot het oprichten van een LOMPENBERGPLAATS in het perceel SANDERSBUURT, Wijk D, No. 14. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Ge meente, mondeling op Maandag 27 Maart e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 13 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. 1. BINNENLAND. DE „ZAANDIJK" OP EEN MIJN GELOOPEN. De Harwichboot Colchester waarvan Zaterdag, abusievelijk bericht werd dat zij verongelukt Was voor den Theemsmond maar die volgens later ontvangen tijding ver traging "had gehad en gisternacht te Rotter dam verwacht werd, is Zondagochtend te één uur te Rotterdam in goeden welstand aan de Parkkade geland. De eerste oorzaak der vertraging was het slechte weder, waar om de Colchester eerst een dag later van Tilbury vertrokken is. Toen ontmoette zij onderweg bij Pentish Knock de Zaandijk van de HollandAmerika lijn, welke daar gehavend ronddreef, zijnde op een mijn ge varen erv die om assistentie seinde. De Colchester kwam naderbij en de kapi tein Van de Zaandijk verzocht het schip naar Londen terug te brengen. Twee trossen wer den uitgeworpen, doch de touwen braken af De kapitein der Colchester, die draadloos seinde om hulp van sleepbooten, verzocht toen twee nabijzijnden schepen, waarvan een Noorsch schip, om assistentie te verleenen en zette zelf de reis voort. Naar zijn oordeel was de toestand van de Zaandijk niet ge vaarlijk en kon het schip best de haven be reiken. 1 Volgens bericht van de Hollarid-Amerika- lijn zou dex Zaandijk naar Rotterdam komen. Er bestaat geen vrees voor verlies van men- schenlevens. (N. V. d. D Gemengd nieuws. POKKEN. Naar de N. Crt. verneemt, hebben zich te Scheveningen een drietal pokgevallen voorge daan bij personen, die daar eerst kortgeleden zijn aangekomen. Van overheidswege zijn onmiddellijk maat regelen genomen om de uitbreiding der ziek tegevallen te beletten. Twee der lijders zijn Zondagmiddag en de derde des avonds naar het Gemeenteziekenhuis hier ter stede overge bracht, terwijl voorts de personen, die met de poklijders in aanraking zijn geweest, werden geïsoleerd. Te Amsterdam zijn tot nu toe 29 pokken patiënten in het Wilhelminagasthuis ver pleegd. Telkens wanneer een lijder wordt ver voerd, neemt men in het Wilhelminagasthuis ook de huisgenooten van den patient ter ob servatie op. Vrienden en kennissen van wie men weet, dat zij in de besmette woning zijn geweest, komen een tijdlang onder controle van den gezondheidsdienst, die de menschen af en toe bezoekt en zich van hun toestand op de hoogte blijft houden. De directeur van den gezondheidsdienst te Amsterdam, dr. H. G. Ringeling, verzocht aan het Hbld. op het groote nut van vaccina tie en revaccinatie te willen wijzen. HET UITGEBRANDE SCHIP. De motoraak Speculant ligt nog altijd on der politietoezicht in een der binnenhavens te Enkhuizen. Onder den vloer van den kombuis heeft men ongeveer 1800 liter lijn olie, vermengd met gesmolten margarine, aangetroffen. Op last van den burgemees ter-strandvonder is deze vloeistof naar bo ven gebracht en in vaten geborgen. Dat er een gebrek aan den motor zou zijn geweest, is niet gebleken. De machine was wel erg vuil en eenigszins aangetast door het zee water, dat bij den brand door de buiten- loodskranen is binnen gelaten. Zaterdag hebben twee scheikundigen van elders opnieuw een nauwkeurig onderzoek ingesteld en eenige fotografische opnemin gen laten vervaardigen. Het staat thans vast, dat de lading verzekerd was op beurspolis en het schip bij de Maatschappij tot Verzeke ring van IJzeren Schepen te Hoogezand. De toestand van den schipper, die nog in het ziekenhuis te Enkhuizen ligt, gaat voor uit NIET DE WARE LIEFDE. De Turken hebben een fabel, waarin een groote waarheid opgesloten ligt. In het kort luidt deze aldus: Een vrouw liep te wande len en werd gevolgd door een man, die be wonderend tot haar opkeek. De vrouw hield haar schreden in en vroeg: „Waarom volgt U me?" „Omdat ik U liefheb," antwoordde de man. „Waarom?" was haar wedervraag. „Mijn zuster, die daar verderop aankomt, is veel mooier dan ik." 'De man keek om en zag een leelijke, on aanzienlijke vrouw. Teleurgesteld richtte hij" zich weer tot de eerste en zei: „Waarom vertelde U me een leugen?" „Omdat U er mij ook een zei. Want, als u werkelijk van me hieldt, waarom keek U dan om naar die andere vrouw?" (Msb.) DE ONDERWIJS-BEVREDIGINO. Naar de Msb. verneemt, is de bevredigings commissie heden nog eenmaal bijeengeko men; naar men vermoedde voor het laatst. Al zijn de berichten, welke dezer dagen door het „Handelsblad" verbreid zijn over een min gunstigen afloop, niet onjuist geweest, nader is toch weder de kans op een eeniger- mate bevredigenden afloop zeer toegenomen. DE WATERSNOOD. Uit het rapport der commissie uit de Provinciale Staten, benoemd tot onderzoek naar de zaken betreffende den watersnood, blijkt o.m. het volgende: De discussies over de verschillende onder werpen gevoerd, schonken aan de commissie de overtuiging, dat, met 't oog op de techni sche moeilijkheden, welke bij de uitvoering van het plan-Visser moeten worden over wonnen en bij 't ontbreken van eenige ze kérheid dat dit werk zou kunnen zijn tot stand gebracht vóórdat de dichting der zee gaten zal zijn voltooid, niet mag worden aangeraden thans nog tot het aanbrengen van deze noodwaterkeering over te gaan. Zooals de zaken thans staan, kan, ook naar hare meening. met de provinciale noodwa terkeering worden volstaan. Zij is echter met Gedep. Staten van gevoe len, dat het maken van een definitieve water- keering, overeenkomstig de plannen van den heer Visser, ernstig moet worden overwo gen, zoodra de drooglegging der over stroomde landen de gelegenheid zal hebben geopend om met juistheid den omvang van het werk en de daaraan verbonden kosten te kunnen beoordeelen. Sommige boeren In Waterland hebben het voornemen op hun landerijen mosterd te zaaien, zoo het blijkt, dat het gras geheel of grootendeels door het zoute wa ter is bedorven. Te eerder gaan zij hiertoe over, wijk bij na al het vee is verkocht en nieuw aan te koopen vee op het met zeewater doortrokken weiland allicht ongesteld zal worden. ALKMAARSC W

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1