In ïsterms. FUIELLETON. Telegram in on van lieden. Uit Anna-Paulownapolder aan de Tel.Gedurende de afgeloopen week is de bekisting van Oudcsluis naar Veerburg, een afstand van 4200 meter, ook op ongeveer 600 M. na gereed gekomen. Van den kist dam VeerburgEwijcksluis( een lengte van 3800 M.) is ongeveer een derde voltooid. Met de dichting van het gat is men gekomen tot 40 cM. plus A. P. De treinen rijden weer met gewone snel heid. WATERSTAN© PURMEREND. De opname "geschiedde hedenmorgen 9 uur. Waterstand Purmerender Schutsluis. Sehermerboezem 11 Mrt. 48 cM.- A.P. 12 Mrt. 54 cM. - A.P. 13 Mrt 53 cM. - A.P. Waterlandsboezem 11 Mrt. 6 cM. -f- A.P. 12 Mrt. 6cM.— A.P. 13 Mrt. lieM. A P. Door de kleine sluis wordt op Schermer- boezem gespuid. UIT St.-PANCRAS. Vrijdagmorgen half elf vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig de heer Kalis. De notulen werden gelezen en goedge keurd. i Ingekomen stukken: Een staat van ingekomen telegrammen, aangevende over Januari 95 stuks en een zelfde staat over Februari, aangevende het getal 98. Verslag van de gezondheidscom missie over 1915. Procesverbaal van kasop name dato 7 Maart. Overeenkomstig de boeken was in kas 1706.70. Goedkeuring op het vastgestelde kohier voor de honden belasting. Alle stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mee, dat B. en W een schrijven hebben gericht aan de directie der H. IJ. S. M. met verzoek om verbetering van het wachtlokaal. Verzocht is om plaat sing van tochtdeuren, een kachel een water plaats en een privaat. Daar verschillende posten op de begroo ting totaal met een bedrag van 370.40 zijn overschreden, werd een post af- en over schrijving vastgesteldop hetzelfde bedrag. De dekking zal geschieden uit de post van onvoorziene uitgaven. De heer Duif maakte aanmerking op de post polderlasten. De voorzitter zeide, dat dezen post over schreden is, omdat het polderbestuur de be lasting der bunder van 10 op 11 ge bracht heeft. Ook zal uit den post onvoorziene uitga ven worden betaald een bedrag van 9, uit gegeven voor melkonderzoek. De voorzitter zeide dat de gemeentereke ning niet onvoordeelig zal kloppen Daarna kwam aan de orde vernieuwing van de hekken bij de kerk en bij de school. Daar' bij de kerk reparatie niet meer moge lijk is, werd besloten een nieuw hek te plaat sen van ijzer en vlechtwerk. Bij de school zal Tiet hek nog eens worden versteld f De straatverlichting zal na deze week worden stopgezet, daar het de volgende 2 weken lichte maan is en daarna de maand toch ongeveer ten einde is. van övre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 13 „Wel", zei ze, „ik zal wel aan het bevel moeten gehoorzamen, nu als altijd." „Dat moet u of wat zeg jij Boy?" De hond keek met zijn bruine levendige oo- gen van den een naar de andere. Daarna 'de Ineest tot ons nut zal zijn. Ik ken het leven ten noorden van den 70 sten breedtegraad. En nu bent een groen, een „Greenhoming", zooals dat in Alaska heet. Wat is dan meer na tuurlijk dan dat ik het kommando neem, niet waar?En er is noe iets. Na veer tien dagen gaat de zon voor de laatste keer op en komt in drie maanden niet meer te voorschijn. We blijven hier in het donker zitten: dan wordt het pas erg. U hoorde wat de loods zei. Hij kent de verschrikking van den winter nacht in de noordpoolstreekHet deugt niet zich op te sluiten en dik worden. Bewe ging en werkzaamheid is onze eenige red- dng. Dan is het goed zoo gekleed te zijn, dat men zich roeren kan. In het sealskin van top tot teen. Dat is wel zoo gemakkelijk 1" „Gemakkelijk?" „Ja, u kruipt in uw pakje, als in een slaap zak. U doet een dunne riem om uw middel en krijgt een kap over uw hoofd." „Dan zal ik er fraai uitzien'.' „Juist zooals het zijn moet. We zijn helaas niet op een kasteel bij Hamburg, maar in de leelijkste hut op Spitsbergen. Naar zijn omge ving moet men zich schikken. Morgen beginnen we met de schietoefeningen „Moet ik leeren schieten?" Op verzoek van den Bond van Kleine Ste delijke en Plattelandsgemeenten om aanslui ting als lid, werd afwijzend beschikt. Aan de orde kwam het adres van het West- friesche Comité van het N. O. G. om verbete ring der salarissen. Tevens was ingekomen een adres van de afd. St. Pancras van het.N. O. G. waarin verzocht wordt verhooging van salaris van het Hoofd der School. Daar dit salaris 1150 bedraagt met als pensioengrondslag 1350 en deze gemeente in de 7e klasse valt, waardoor het maximum wordt bepaald op 1300 met als pensioen grondslag 15 k f 1600, verzoeken adressan ten bedoeld salaris in overeenstemming te brengen met dat der Langedijker collega's. De voorzitter merkte op dat in de vorige vergadering besloten is op het verzoek van den heer Engel afwijzend te beschikken. B. en W. meenden hierbij te moeten blij ven, waarom ze voorstelden, beide adressen voor kennisgeving aan te nemen. Echter stelden B. en W. voor aan het Hoofd der school over 1916 een duurtetoeslag toe te kennen van 100. Na een uitvoerige discussie werd het voor stel van B. en W. met 4 van de 6 stemmen aangenomen. Ook besloot men om den gemeente-veld wachter een toeslag te geven over 1916. De heer Kloosterboer wilde 25, de heer Schuit 50. Het voorstel Kloosterboer werd met 4 st. voor aangenomen. Van Ged. Staten was een bemerking inge komen op het besluit betreffende de verorde ning verhaal betaling schoolgeld ambachts school Alkmaar. Ged. Staten zijn er niet voor dat de regeling de drie klassen van on vermogend, minvermogend en vermogend aangeeft, doch wenschen de regeling als volgt: zij die in den Hoofdei, omslag zijn aangeslagen op een belastbaar inkomen van 400 hoogstens betalen 5, van 4500 10. van 5—600 20, van 600—800 30, boven 800 40. Die niet zijn aan geslagen betalen niet, evenmin zij die door de ambachtsschool geheel of gedeeltelijk van schoolgeld zijn vrijgesteld. Hoewel de raad zich er aanvankelijk mee kan vereenigen dit punt af te handelen vond men later beter het besluit tot de volgende vergadering aan te houden. Door dit laatste toch zou de ambachts school vrijwel kunnen bepalen, voor welken leerling wel en voor welke de gemeente niet had te betalen. Goedgevonden werd eerst eens met den directeur der ambachtsschool in bespreking te treden en aan Ged. Staten voor te stellen het volgende artikel tusschen te lasschen Het bestuur der gemeente verstrekt aan het bestuur der ambachtsschool de gegevens voor het al of niet geven van gemeentesteun. Rondvraag. De heer Gootjes zou gaarne zien, dat voort aan de sneeuw spoediger werd opgeruimd De voorzitter zeide, dat het uitdrukkelijk in de politieverordening staat, dat elk voor zijn huis de straat heeft ruim te maken. Door ongesteldheid van den veldwachter en drukte op de secretarie is er niet voldoen de op toegezien. XII. Onder het noorderlicht. Den 12en October zagen ze de zon voor het laatst. Het daglicht had hen nog niet geheel begeven. Het vertoonde zich als een flauwe schemering in 't westenmaar men kon zelis niet de richtschijf aan de geweren onderschei den. Dien dag kreeg de barones haar nieuw selskin-winterpak. De" Joods, die langzamer hand zijn beenen voelde verlammen naaide tien uur van ieder etmaal. Die bezigheid wek te den ten doode opgeschreven man wat op en verdreef zijn sombere gedachten. De professor had zich op het looiershandwerk geworpen, en Bratt maakte draden van leer. Zoo werden gr drie pakken van zeehonden vel gemaakt, Johnsen had geen lust er een voor zich zelf te beginnen. „Ik heb er geen noodig'", zei hij bedroefd. De heer Duif maakte nog de opmerking dat de sneeuwopruimers die voor rekening van de gemeente werkten in een café werden uitbetaald. De voorzitter zeide, da* dit natuurlijk geen pas geeft, doch dit de schuld van den heer Deutcham is. Hierna ging de raad in comité voor enkele reclames H.O. en hondenbelasting. UIT OUDKARSPEL. Zaterdagavond vergaderde de Visscherij- vereeniging Geestmerambacut ten locate van aen heer C. Nap. Aanwezig 24 leden. De voorzitter, de. heer E. Vlug, herdacht bij de opening met een enkel woord de over leden leden J. Kieft en P. Bakker Dz. waar van vooral de eerste een groote steun voor de vereeniging geweest is. Verder herinnerde de voorzitter aan de treurige toestanden om ons heen en heette in 't bijzonder welkom de opzichter van de visscherij en de pers. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mee, dat op de vergadering van de heidemaatschappij een pittig woord ge sproken was over de toevoeging van een se cretaris. Tenslotte werd besloten dat zoo gewenscht een secretaris uit de leden kan worden geko zen. De tegenwoordige secretaris, die uit stekend zijn plicht doet, kan dus in functie blijven. Verder bestaat veel kans, dat de maat van de blei van 20 op 25 of 30 cM. zal worden gebracht. Voor pootvisch is niet of zeer moeielijk edelkarper doch wel snoekbaars te krijgen Het bestuur heeft deze gelegenheid aangeno men te meer daar reeds eerder in deze geest gesproken is. Sommige leden waren er voor, anderen tegen, doch ten slotte toen de opzichter Hart meedeelde dat snoekbaars een waardevolle visch is, snel vermenigvul digt en snel groeit, Vonden allen goed dat deze visch als pootvisch wordt gekocht. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeni ging 91 leden telt, dat 4 bestuurs- en 3 le denvergaderingen zijn gehouden, waarvan de eersten goed, de laatsten slecht bezocht zijn. 1910 pond pootaal is aangekocht. De prij zen van de visch die eerst te wenschen over lieten stegen later m 't best van de vangst tot ongekende hoogte. Dat de wet voor de visscherij zeer gunstig werkt, blijkt hieruit dat door het tijdelijk verbod de stand van de snoek best is, terwijl de stand van de zeelt buiten ongelukken verzekerd is. Het resultaat met de karper is minder goed, aoch dit is niet de schuld van de Wet. Voor de blei heeft de wet minder goed ge zorgd, daar deze door de vastgestelde maat van 20 cM. bijna uitgeroeid is Gehoopt wordt echter, dat de maat spoedig verhoogd wordt. De vangst van baars is van ondergeschikt belang. Dit zou beter kunnen worden als een middel gevonden kan worden om de overtollige kleine baars weg te krijgen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat met inbegrip van het saldo vorig jaar en groot 145.17*4 de ontvangsten hebben bedragen 771.67*4, de uitgaven 723.94 alzoo een saldo van 47.73 K. De vergadering besluit om dé gemobili seerde leden die tot heden gratis permissie hadden, 5 te laten betalen. Besloten werden tot Coöperatieve aankoop van cachou. Een drietal kisten zullen wor den besteld, welke hoeveelheid staandfe de vergadering reeds werd geplaatst. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer C. Kieft en gekozen in de plaats van den heer J. Siewertsen, de heer W. Siewertsen van Warmenhuizen. - Als afgevaarigden naar de vergaderingen van de hoofdafdeeling en den bond werden aangewezen de heeren E. Vlug en P. Glas. Op voorstel van het bestuur werd besloten de bewijzen te verhoogen met 2 en 1 ten be hoeve van de aan koop van snoekbaars. Het punt aankoop pootaal werd door aan neming van te voren besproken punten van de agenda afgevoerd. De heer Veldhuis was er niet voor, dat de vereeniging langer door heeren vischkoopers gesteund wordt. We zijn hierdoor moreel ver plicht ook de visch aan hen te leveren. De voorzitter zeide, dat de vereeniging des tijds zeer blij was toen de vischkoopers hun steun gaven om het dure vischwater te Broek op Langendijk te kunnen pachten. Spreker is er niet voor nu er door de hooge vischppjzen concurrenten zijn komen opdagen, wat na tuurlijk invloed op de prijzen had, en waar door de toestand eenigszins veranderd is, voor hun steun te bedanken. Van eenige ver plichting hierdoor is geen sprake. Besloten werd ook in den vervolge de steun gaarne te aanvaarden. Voor vischafslag werd veel gevoeld. Wan neer hiervoor het veilinggebouw te Noord Scharwoude zou mogen worden gebruikt, zou dit zonder veel kosten gepaard gaan. Beslo ten werd dit punt op de volgende agenda te plaatsen. Daar door den bond de Coöperatieve afzet van visschersproducten in bewerking was zou van den heer Veldhuis van deze bespreking gaarne in de volgende vergadering verslag worden tegemoet gezien. Hierna sluiting. UIT HEILOO. Met ingang van den 16en dezer is de heer N. Brouwer, alhier, tot brievengaarder benoemd. Sedert ongeveer twee jaar was hij reeds tijdelijk in die betrekking werkzaam. UIT WARMENHUIZEN. Dat flinke prijzen worden besteed, als er iets „onder den hamer" komt, bleek toen hier Vrijdag j.l. door den heer Notaris Laurman, in het lokaal van den heer C. de Geus Az., ruim 55y2 snees land werd aangeboden bij publieke veiling. De opbrengst bedroeg de som van 5601. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 611 Maart werd aan de veiling aangevoerd 1900 roode kool, 16800 gele kool, 1800 witte kool, 119 zak kool en 206 baal uien. UIT St.-PANCRAS. Aan het Hoofd der openbare school is door den Gemeenteraad een duurtetoeslag verleend van 100. UIT WIERINGERWAARD. In eeae gehouden vergadering van Melk veehouders alhier op Zaterdagavond j.l. werd besloten niet anders te zullen contrac teeren dan 10 cent per Liter gedurende 5 zomermaanden ingaande 1 Mei a.s. Daarna mnnen de prijzen dan weer nader worden bepaald. UIT BERGEN. Gisteren werd in „de Rustende Jager" al- dier gespeeld het Ie gedeelte van de Biljart match BergenSchoorl. Gespeeld werden 21 partijen van 60 caramboles. De uitslag ia dat Bergen 1072 en Schoorl 942 punten be haalde. De hoogste serie (25 car.) werd gemaakt door den heer den Das van Schoorl. Hoogste moijenne (6) de heer A. Witteveen alhier. De voortzetting zal plaats hebben Zondag a.a in Café Rus te SchoorL KORTE BERICHTEN. Deze week zullen van regeeringswege geen varkens aan de gemeenten verstrekt kunnen worden. Van het s.s. Nieuw-Amsterdam, van "Jew-York naar Rotterdam, is de mail in ingeland ontscheept moeten worden. Er worden in Den Haag pogingen in iet werk gesteld om te komen tot de oprich ting van een Nederl. Opera. De grenswacht te Hilvarenbeek heeft twee smokkelaars aangeschoten. Beiden zijn in het Ziekenhuis te Tilburg opgenomen. „Natuurlijk. U gaat met mij en Boy mee op jacht. Er lag een kleine buks in een van de handkoffers. Die is als gemaakt voor een jon ge dame. We beginnen met schieten op een doel. Tien schoten op inmaakbussen. En dan mag u uw kracht beproeven op zeehonden en ijsberen." „Nu overschat u mijn talenten. „Dat zullen we zien. Alles wat u vroeger geleerd hebt, is hier van geen nut. U moet van voren af aan beginnen. Hier geldt enkel de strijd om het bestaan. U moet uw lichaam gewennen koude, honger en ontbering te kun nen verdragen, en uw geest moet u oefenen, dat niets macht kan krijgen over uw humeur. Er bestaat een stemming die melancholie heet. Dat is de gevaarlijkste ziekte in de pool- duistemis. Hoofd omhoog, Freule! Een opge wekt gezicht is voor ons meer waard dan een kudde rendieren." Ze lachte vroolijk. Maar- boven hen op duizelingwekkende hoogte vloog een troep ganzen met vluggen wiekslag naai het zuiden. Dat waren de wil de ganzen van Spitsbergen, die vertrokken --- de laatste vogels die den langen winternacht ontvluchtten. Het was een gewichtig oogenblik, toen ie der in zijn winterhuid kroop. Frida verdween in haar „kabinetje" met het dikke pelscostuum over hpar arm, nadat ze nauwkeurige instruc tie had ontvangen aangaande 't geheim van 't inkruipen. Johnsen had zich voor dat cos- tuum veel moeite gegeven. Het was voorzien van een centuur om het midden en er was een mooie kraag van blauw vossenbont bijge maakt, die met een in een koffertje gevonden breed rose lint om den hals kon vast gestrikt worden. Het pak van professor Marmont en van Bratt was hoogsteenvoudig, maar beide I betoonden zich zeer tevreden over hun nieuwe pliinje. De professor liep trotsch als een Spaan- sche haan in de hut rond. „Nu wprden we pas aan den mensch ge lijk, zooals hij uit het duister van de ijsperio- de te voorschijn trad. Ik voel mij dichter bij de fabelwezens uit het steenen tijdperk, o, zoo moesten ze me in de Sorbonne zien". En hij schudde zijn leeuwemanen en streek zijn handen door zijn ruigen baard, die al lang niet meer aan eenig tijdperk van bescha ving herinnerde. Barones von Heffner stak haar hoofd door I haar gordijnen.. „Hoe grappig ziet u er uit)" riep ze. „Maar voor u is het niet vreemd, omdat u gewoon bent te loopen in In een broek!" lachte de professor. „Noemt u dit een broek? Neen 't is een rok-broek: ju- pe culotte, nieuwste mode, dame, zóó uit Worths atelier. Kom binnen, Freule, en laten wij u eens bekijken. Onze vriend Jonhsen is in spanning als een Parijsche kleermaker, die zijn jongste creatie ziet te Longchamps. I ;o, ik durf niet" zei ze, „doe de eene kaars uit, het is zoo ongewoon „Neen, maar m n lieve freule, u ben toch niet preutsch Kom nu, en laat u door ons bewonderen". i O liever niet," mompelde ze bijna uitbar stend in tranen, ,,'t Is zeker vreeselijk prac- tisch, maar ik voel me zoo vreemd en zoo yeinBoy zal me niet herkennen. ,,'k Begin werkelijk te gelooven, dat u, on misbaar als wij u vinden, Freule, toch koket „Koket? ik?" de jonge dame scheen gloei end beleedigdmet een trotsche hoofdbewe ging stapte ze uit haar schuilhoek naar bin nen. „Heer mijn schepper!" riep dé professor, enthousiast door zijn haar strijkend, „wat ziet u er lief uit! Koningin van Groenland zoudt u worden freule, als ge u daar ver toonde. Je bent een meester Jonhsen!" De barones trachtte over haar verlegenheic heen te komen, ze voelde zich zoo vreemd in die wonderlijke dracht. Ze keek even naar Bratt, die schijnbaar geen notitie- van haar nam. Is het pak niet te wijd om het midden?" vroeg ze. „Wijd moet het zijn," zei de loods. Hier in 't noorden kunnen we geen corset gebruiken, en op een bal zullen we voorloopig wel niet gevraagd worden." „Ach neen", riep professor Manpont, „hier zullen andere tooneelen vertoond worden, verbeeld ik me, als de duisternis volkomen wordt en deze zwakke stearinekaarsen opge brand 'zijn. En dan neem ik aan, dat we een glas extra zullen drinken op de zeehonden, die ons hun waardevol bont hebben geleverd Frida keek verlegen van den een naar den ander. De twee waskaarsen wierpen een flik kerend schijnsel over het vlugge figuurtje. O, ze geleek volstrekt niet meer op ae qlegante dame, die de meest gevierde was geweest aan boord van de Victoria. Haar bleek expressief gezicht was magerder geworden, en de vuile walm in de hut had het niet ontzien. Haar kleine handen droegen duidelijk de sporen van ongewoon en zwaar werk. En haar zwar te haren werden sinds lang niet meer door haarspelden in bedwang gehouden, ze vielen in niet te regeeren wildheid over haar rug. Haar oogen echter waren dezelfde geble ven, die donkere schitterende oogen, die altijd vertoefden in een wereld, ver ver weg. Maar op haar blank voorhoofd was een heel klein rimpeltje gekomen, dat het zachte kin derlijke gezidit van uitdrukking had doen veranderen. Het willen en de volharding wa ren er in uitgedrukt, die in deze maanden haar lichaam en geest hadden gestaald. Ze had werkelijk tranen geschreid, ze had zich gewend aan dagelijksche ontberingen. En vóór alles was er in haar een drang ontwaakt zich het vertrouwen waardig te toonen, dat de opofferende mannen, die haar lot deelden, in haar stelden. Ze was niet meer het barones je van het groote landgoed in Sleeswijck-I iol- stein,, een veeleischend freuletje, dat was op- gegeroeid bij vleierij en ootmoedige onderda nigheid. Het leven had haar brutaal den rug toegekeerd, en nu moest aan den dag gelegd worden van welke stof de dochter van luite nant-generaal Von Heffner gemaakt was. Haar vrienden in. Hamburg moesten haar zien! Ze moesten eens weten, dat ze in een ellendige hut zat in de pool-woestenij een hut slechter dan 't ellendigste krot in Sankt Pauli, en dat ze spek bakte voor drie manlui, en dat ze rondliep, gedost in een pak van zeehondenvel en met eem geweer schoot in 't halve schemerlicht, terwijl de kou haar vingers deed verstijven, en dat ze zich niet meer dan een paar maal per week waschte, ze moesten het weten O, o! DE OORLOGSUITOAVEN. 's-GRAVENHAGE, 13 Maart. Vandaag vergaderde de Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer nopens het wetsont werp-Bos (en andere Vrijz.-Dem. leden), tot heffing eener buitengewone belasting ter dekking van de oorlosguitgaven. DE POKKEN. 's-GRAVENHAGE, 13 Maart. Onder eenige in een logement aan de Renbaan straat te Scheveningen vertoevende Polen hebben zich Zondag twee verdachte geval len van pokken voorgedaan. De beidé ver dachten zijn ter observatie opgenomen in de barakken van het gemeénte-ziekenhuis. Hedenvoormiddag was echter nog vol strekt niet uitgemaakt, dat men hier inder daad met pokken te doen had. Het loge ment is geïsoleerd en onder politiebewa king gesteld. VEROORDEELD. 's-GRAVENHAGE, 13 Maart. De Haag- sche Rechtbank heeft J. J. van W., die op 26 September j.l. dienst deed als machinist op de stoomtram van 's-Gravenhage naar Voorburg en door wiens schuld die tram toen met de bekende ernstige gevolgen op een andere tram reed, veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. 's-GRAVENHAGE, 13 Maart. Voor de Haagsche Rechtbank stonden heden te recht 15 eerste-jaars-studenten van de Leidsche Universiteit, ter zake, dat zij zich Bratt stond plotseling op. „Hoort," fluisterde hij. Boy ging lang raam naar de deur onder een zwak gebrom, zonder echter blijk te geven van groote op hitsing. „Wat 'kan dat zijn?" vroeg Frida en greep haar kleine karabijn, dié boven haar hoofd kussen hing. „Misschien een ijsbeer?" vroeg de pro fessor. „Neen," zei Bratt, „dan zou Boy wel op een andere manier zijn tanden hebben laten zien. Het zijn zeker andere heeren, die be neden op het strand bezig zijn. Hij hing zijn geweer over zijn schouder en kroop naar buiten. Frida trok de kap over haar hoofd en ging mee. Ze bleven verrast staan. Want ver in t oosten stond de maan bleek en helder tegen den donkergroenen hemel, terwijl een breede bonte streep van glans en flikkering tusschen den gordel van Arcturus en Orion heen en weer bewoog. Zij veranderde telkens van kleur, 't was of de hemel vlamde in korte lichtrefleksen, die als glinsterende speren staken in de atmosfeer. En de maan goot haar zilver uit over de groote schotsen ijs, die naar het zuiden af dreven, en telkens gleed er zulk een ijsberg met steile kanten onder den fantastischen lichtglans door. „Hoe mooi is dat!" zei Bratt als droo- mend. „Hier gaan schoonheid en verschrik king hand aan hand Hoe menig verharde ziel heeft zich voor de almacht gebogen, als het noorderlicht zijn flikkeringen vlammend langs den hemel schoot. Het heeft zijn ijs bloemen gestrooid op het graf van Willem Barents, toen deze tusschen de ijsbergen in zee den dood vond, en mannen als Tobiesen en Mathilas zagen dat licht bij het ingaan ter eeuwige ruste." Frida zag verbaasd den jongen man aan Tranen stonden in haar oogen. Ze wilde iets zeggen, maar er kwam geen woord over haar lippen. Ze voelde zich als door een zware hand om 't hart gegrepen. Boy wreef zich tegen haar aan en keek ernstig in de richting van het water. Fn ja geheel beneden aan het strand bewogen zich kolossale zwarte gedaanten die, in het maanlicht gezien, zich heen en weer rolden Nu en dan klonk er een zwak blaffend geluid in de stilte. „Wat is dat?" fluisterde Frida. „Dat is de poolridderschap die langzaam aan uitsterft," zei Bratt „de moedigste en edelste dieren van de Poolzee, de walros sen.' XIII. De Poolridderschap. Agardhbaai was blijkbaar een walros veer, waar het opgejaagde en vervolgde dier zijn toevlucht zocht, om met zijn jongen op het vasteland te spelen. Het is aan de menschelijke roofdieren ge lukt den walros op Spitsbergen het leven moeilijk te maken. In den loop der eeuwen is hij al verder en verder naar het noorden en oosten opgejaagd, wijkend voor de macht van harpoenen en ontploffende kogels. Wijs en bedachtzaam heeft hij zich teruggetrok ken naar onbekende ijsvlakten, waar de menschen slecht bij kunnen komen Misschien heeft hij een vastland gevonden, dich bij den „grooten spijker," waar de „paarden der zee" op ijsschotsen droomende kunnen rus ten,' en kunnen spelen op de witte sneeuw velden aan den benedenrand der gletschers. Maar nu en dan zakken de walrossen naar het zuiden af, naar het jachtgebied hunner vaderen, ten oosten van Spitsbergen. En nu was een kleine troep in de bocht bijeen waar het lot de vier schipbreukelingen had neer geworpen. „Het gaat me aan het hart die dieren te moeten dooden," zei Bratt tot Ijjirones Von Hefner „maar we hebben ze noodig Ze be- teekenen voor ons voedsel en licht in den langen nacht. Door elkaar zit er zes ton spek aan zoo'n walros. Over een week zijn onze kaarsen op. dan moeten we met Ottam- kof's speklampen beginnen. Stil, oy!" De hond, die achter hem kroop, had zich, half opgericht en knorde nu. Bratt keek voorzichtig om. De walrosfami lie lag op dezelfde plaats als te voren, een paar honderd voet van hen af. Hier vlak bij haalt een dier adem," fluis terde Frida. „Hoor maar Dat was zoo; vlak onder de hoogtekam waar ze langs kropen om onbemerkt te blij ven, hoorden ze duidelijk de gelijkmatige ademhaling van een groot dier 't Klonk als het slapen van een oud heer, die zijn mid dagdutje doet en door booze droomen ge* kweld wordt. Want telkens ademde dat on zichtbare wezen door den neus op een ma niet. die veel op snorken geleek En tus- schenbeide schraapte het zijn keej. „Het is de schildwacht," fluisterde Bratt ,Die heeft achterdocht gekregen en zal wel dra komen aankruipen. Ze zijn zoo nieuws gierig als ouwe wijven die bejaarde walros-, sen. Als u de schrijf voor 't mikken niet goed zien kunt schiet dan langs den sneeiiw- rand, maar niet, voordat ik het zeg We kun- nén ons niet veroorloven mis te schieten Hij had nog niet uitgesproken of een groot hoofd verhief zich vóór hen in den maneschijn, een dertig, veertig pas van hen af Die kop staarde naar de hut; de twee lichtende oogen der raampies schenen in hooge mate belangstelling op te wekken. Het maanlicht bescheen zijn gladde huid en zijn groote bruine paardenoogen De oude heer nieste en draaide zijn hoofd heen en weer Het was alsof hij ziin eigen zinnen niet vertrouwde. Zijn donkere gestalte tee- kende zich tegen de witte sneeuw heel dui- deliik af „Mik." fluisterde Bratt, .midden op de b^rst" Nu keerde de walros zich plotseling om 7iin bruine rustige oooen et die mooie orWrnoedicre uitdrukking, staarden naar de hiro<> geweerloopen die op hem werden ge- rirht, De witte hoektanden en de borstelige baarden die uit de krachtige bovenkaak sta- is.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2