3? SïShMisa s fevwïsaras as FEUILLETON. mg De I I rW-Sip Telegrammen van lieden. BEHANGSELPAPIER. In, verband met de steeds toenemende achaarschte in behangselpapieren en de be duidende verhoogingen, welke van de zijde der fabrikanten gevofderd worden (50 75 pCt.), zullen binnenkort de grossiers in dit artikel besprekingen houden, inzake de maat regelen, welke onverwijld genomen moeten worden. FRAUDE MET POSTZEGELS. Uit Haarlem kregen wij bericht, dat op de drukkerij der firma Enschedé, waar onze Dostzegels gedrukt worden, op een fraudu- leuze wijze vellen van 1 cents-postzegels ont vreemd waren en deze te Amsterdam te koop waren aangeboden. Over deze zaak vernamen wij het volgen- Op den avond van 29 Januari kwam ierrrëind bij de firma M. Z. Booleman op, het Rokin, die meedeelde ongeperforeerde 1 cents-post- zegelvellen te koop te hebben. Hij vroeg er een lagen prijs voor. Zouden deze ongetan de postzegels langs officieelen weg, maar bi] vergissing uitgegeven zijn, dan hadden ze voor de verzamelaars natuurlijk een groote waarde. Den firmant, den hepr S. J. Weemg, kwam de aangeboden prijs echter verdacht laag voor. Hij vroeg den man terug te komen en stelde zich inmiddels in verbinding met de Rijkscontrole aan de drukkerij van Enschede. Het bleek, dat de bewuste ongetande 1 cents- postzegels niet langs den officieelen weg de drukkerij konden verlaten hebben. Ook de recherche werd nu gewaarschuwd en het partijtje postzegels, op 31 Januari aangebo den, in beslag genomen. In Haarlem werd daarop een huiszoeking bij een der werklieden gedaan, met het ge volg, dat ook daar nog eenige gelijke onge perforeerde vellen aangetroffen werden. Het kwam uit, dat een der werklieden op frauduleuze wijze eenige afgekeurde ongeper foreerde vellen machtig was geworden en daarvoor goed geperforeerde vellen in de plaats had gelegd. De bedoeling was deze ongetande postzegels aan handelaren als „zeldzaamheden" te verkoopen, wat echter mislukt is. De werkman bekende en werd gearresteerd. De zaak is thans in handen van de Haarlem- sche Justitie. (Hbld.) GEEN KATOEN MEER. Men meldt aan de Tel., dat een groot ge deelte der arbeiders van de spinnerij der fir ma Gelderman, het werk heeft moeten neer leggen door den onvoldoenden voorraad ka toen. Het personeel ontvangt voorloopig half loon als tegemoetkoming. Er is over zee een ruime voorraad katoen aangekomen, doch de N. O. T. weigert vooralsnog de cog nossementen voor doorzending af te teeke nen. POKKEN. Nader verneemt de N. Cft. dat slechts bij een der personen te Scheveningen pokken zijn geconstateerd. De tweede persoon, die in het ziekenhuis is opgenomen, wordt slechts in observatie gehouden, omdat hij met den poklijder op dezelfde kamer gesla pen heeft VERVUILD. Door een toeval heeft men te Haarlem ont- Boerenleenbank ten locale van den heer J. de Bakker. Aanwezig waren 70 leden. De voorzitter, de heer G. Barten, opende de vergadering, wees op de gunstige toe stand van deze en andere banken, wees le vens-op de treurige toestanden elders, waar aan grootendeels de welstand hier te danken Hoewel we hier zeer sterk de voordeelen van den oorlog gevoelen, hoopte spreker niet dat er meerderen zijn die evenais iemand in een café de moed had te zeggen, dat hij hoopte dat de oorlog nog maar een tijdje voortduurde, waarvoor hij als loon van een aanwezig soldaat een draai om zijn ooien Ook wees voorzitter op de watersnood, waarbij 7 boerenleenbanken betrokken zijn, die er nog wel goed voorstaan, doch aan stonds ook zeer veel zullen hebben te doen De voorzitter hoopte dan ook, dat als we mochten worden geroepen, de behulpzame hand te bieden, we dankbaar in de beurs zullen tasten. Hierna deelde de voorzitter mee, dat 15 leden bericht van verhindering hadden ge zonden. Als secretaris voor deze vergade ring werd aangewezen de heer C. Paarlberg. De notulen werden door den heer J. H. Keizer gelezen en onder dankzegging goed gekeurd, voorstel om zoonoodig steun te verleenen aan die boerenleenbanken die tegenwoordig in het water zitten. Wel hebben de 7 banken die daarbi] be trokken zijn nog een bedrag van ongeveer 800.000 in deposito bij de Centrale, doch er zal ook zeer veel noodig zijn. Het be stuur zou daarom willen, dat die banken onder voldoende waarborg van de andere banken in de gelegenheid werden gesteld fiooger crediet bij de Centrale te krijgen. Dit voorstel kon de algemeene goedkeurig weg dragen. De heer Keizer zou de winst van dit jaar voor steun dier banken willen afstaan. De heer Kliffen kon hierin meegaair, doch niet voordat van de Centrale een aanschrij ving gekomen is. Op voorstel van het bestuur werd besloten niet hooger te gaan dan 200. Besloten werd een bedrag van 100 at te staan aan het algemeen watersnood-comite zoo bleek dat de boerenleenbanken geen hulp noodig hebben. Nadat de heeren C. de Geus, P. Kramer en KI. Wagenaar werden aangewezen om de cijfers van de volgende rekening na te zien, volgde sluiting der vergadering. UIT SCHOORL. Zaterdagavond hield de plaatselijke veree- niging „Algemeen Welzijn" te Schoorl hare ernstig verbrand liggen. In verband met den Watersnood zullen de sneltreinen 104 en 120, Den HelderAm sterdam, voortaan 20 minuten vroeger ver trekken. Te Nijkerk weigerden gisteren 200 ar beiders, werkzaam aan de herstellingen van de door den watersnood geleden schade aan den dijk, het werk om verkeerde loonsver- houdingen. De algemeene vergadering van den Bond van Staatspensinneering zal op 9 Mei in het gebouw van den Werkende Stand te Amsterdam worden gehouden. Te IJmuiden zijn militairen van de kust wacht aangehouden, die in vrije uurtjes koper stalen uit den gaskelder op de pier. uTtot jaarverslag vao den Secretaris de heer Opperdoes, bleek, dat de vereemging 112 leden telt. Er zijn 167 spaarders, ter wijl 56 voorschotten zijn verstrekt en 12 le den met de bank in loopende rekening staan Als lid van het bestuur werd herkozen de heer K. Opperdoes. Als lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer Jn. Zijpheer. Volgde rekening en balans, die luidde als volgt: REKENING. Ontvangsten: Inhoud der kas op 31 Dec van het vorig jaar 1177.27. Ontvangen spaargelden 106644.20. Terugbetaalde voorschotten 27048.69. Ontvangsten in loopenden rekening: van dfc Centrale Bank 58914.74, van medeleden 16000, afschrijvingen 10, op de reserve gebrachte winst 189.73, totaal 75114.45. door een flink bezoek, de zaal van den heer Rus was goed bezet, waar tot het midder-1 nachtelijk uur een echt gezelligen toon heerschte. Nadat de voorzitter der vereem ging, den heer F. Huismans een hartelijk woord van welkom had gesproken, gaf de heer Boeke met zijn tooverlantaam eenige platen in beeld, en sprak daarbij in heldere verteltrant over coöperatien, een onderwerp waarover de vereeniging de laatste tijd nogal propaganda heeft gemaakt, en wat zeer, zeker tot het Algemeen Welzijn der Burgers kan strekken. Achtereenvolgens werden verschil lende fabrieken enz., welke in Engeland coö peratief worden gedreven, op het doek ver toond, doch geraakten de aanwezigen in goe de stemming toen we plots op het doek voor ons zagen een brokstukje uit ons eigen dorp, gekiekt bij de laatste sneeuwvalde N. H. Kerk, 't oude en nieuwe raadhuis vanaf de MARINE. DEN HAAG, 14 Maart. De Schout-bij- Nacht Bauduin, commandant van het Ne- derlandsch eskader, wordt 1 April alge- lost door de kapitein tér zee Albarda en zal daarna repatrieeren. OVERLEDEN. DEN HAAG, 14 Maart. De cadet van de Kon. Militaire Academie te Breda, die Zondag bij een stelwedstrijd met een speer in de halsstreek werd verwond, is heden overleden. EEN DUITSCHE GIFT. DEN HAAG, 14 Maart. De Duitsche Winterswijk; de tar J. D. Cox, inspeete»? van het vervoer te Wmterwijk, is in zijn zeil de functie benoemd te Alkmaar. AKTE-EXAMEN L. O. Als deskundige voor de akte-examens art. 77a van de wet op het L. O. zal te Haarlem optreden de heer A. H. Bijleveld, onderwijzer eener openbare school alhier, voor de kennis der natuur. EEN OOIEVAAR. Het ooievaarsnest op het Oudorperland bij de Frieschebrug heeft zijn bewoner gekregen. Men moet werkelijk het optimisme van een ooievaar hebben om in deze koude grijsheid van dagen al het naderen van de lente te. I zien! ALKMAARSCH BIOSCOOP-THEATER. In bovengenoemd theater worden Dins dag, Woensdag en Donderdag volksvoorstel lingen gegeven met een groot en rijk uitge breid programma, w. o. „Jane Shore" (de Koningin van één nacht), historische Engel- sche film, verder „De Lelie der Ruïnen, „Ri- gadin is Bandiet", enz. enz. De toegangsprij zen zijn zeer laag gesteld. THEOSOFIE. Donderdagavond zal de heer van Maanen uit den Helder de laatste van zijn aangekon digde voordrachten houden en wel over het Ontvangen rente van voorschotten I duinzijde, hartje dér plaats, 't welk ons op 2130.97, ontvangen rente in loopende reke- menig foto of prentbriefkaart altijd goed kon i ning 1338.19, diverse ontvangsten, enz. bevallen. Toen nog het interieur van 't oude 76.80, totaal 213530.57. raadhuis, waardoor men te zien kreeg het UitgavenTerugbetaalde spaargelden middelpunt van werken van „Algemeen Wel- 64995.75, gegeven voorschotten 28300. Uitgaven in loopende rekening: aan de Centrale Bank 94708.09, aan medeleden 15006, totaal 109714.09. Uitgegeven rente voor spaargelden 2737.63, uitgegeven rente in loopende re- Na dit nummer kregen de aanwezigen eeni ge zangnummers te hooren, keurig uitgevoerd door het kinderkoor van den heer S. Boon. Het hartelijk applaus bewees, dat het publiek dit zeer waardeerde. Heel goed werd door den heer Wiegman kosten in loopende rekening 10, salaris weergegeven de mono.loog „De Werkstaking^ van den kassier 250, diverse uitgaven van Francois Coppee. f 156 73, op de reserve gebrachte winst 189.73 inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar 7052.75. totaal 213530.57. BALANS. Actief of Vorderingen. De inhoud der kas op 31 Dèc. van dit jaar 7052.75, uit staande voorschotten 47751.31. Tegoed in loopende rekening: van de Cen- Toen het pauze was gaven verschillende personen zich als lid op, terwijl de stemming kwam toen door 't uitreiken van liederenbun dels en door de hupse pianobegeleiding door den heer Reuvers, de aanwezigen niet konden nalaten verschillende bekende volksliederen te zingen. Zeer in den smaak vielen ook de twee ta bleaux „Muziek" en „Zigeunerkamp", welke uoui ccn lucva. trale Bank 1902L25, van de leden./ 13721, uitblonk'en door mooie'stand en goedgetroffen dekt, dat een bejaarde vrouw in een kamertje aandeden van de Centrale Bank J iv, ineuoi aanjcjeeding) terwenl mej. Leijsen zeer aardig aan het Nieuw Heiligland in verregaanden staat van vervuiling leefde met twee honden en drie katten, lijdende aan schurft en bijna stervende. Niemand wist van haar toestand af ook niet het armbestuur, dat het vrouwtje steunde. Ze is naar het gasthuis vervoerd en bij wagens vol haalde men hel vuil uit haar huis, dat een meter dik op den vloer lag. UIT WIERINGERWAARD. In eene gehouden vergadering der Rund veefokvereen'ging op Maandagavond werd na eene breedvoerige bespreking met 11 st. voor, 5 tegen en 2 blanco besloten voortaan het melkonderzoek te doen om de 14 dagen Tegenwoordig gebeurt dit om de 4 weken lair 60. Totaal 87676.31. alg zigeunerin verkleed, een zigeunerliedlied Passie of Schulden. De saldo s der spaar-1 zone-. Alles bijeen, 'F was vol variatie, inst van dit jaar J zoi./i, iouai j ger m0gen marcheeren. we oeaoeien, ucu uc Op voorstel van het bestuur werd ondei I verscbjHende pauzen wat minder lang mogen algemeen goedvinden besloten het salaris durali opdat t uur van scheiden wat vroeger van den kassier te brengen van 250 op 275. Na zeer lange bespreking werd besloten het totaal bedrag dat door. de leden mag worden belegd te brengen van 150 000 op J 200.000, en het bedrag dat 1 lid mag inbrengen te brengen van 10.000 op, 15.000. ie,cllwWiulK - Daar door het vele geld dat tegenwoordig In eene gehouden vergadering te Hoorn was wordt ingebracht de bank voor een verlies dit punt ook reeds ter sprake gebracht, doch Zou kunnen komen te staan omdat t meet - p - >"-* 1 WOrdt betaald dan van decentrale wordt te rugontvangen, werd eveneens na zeer breed voerige discussie het bestuur vrijheid gege ven, dit zoo noodig van 3% op 3'/« of in uiterste noodzakelijkheid op 3 pCt. te duren, opdat -- kan zijn, vooral b. v. voor de kinderen welke aan de tableaux-moesten meewerken, dit zou de nog meer de sympathie voor deze avonden verhogen, trouwens, we twijfelen niet of ^Al gemeen Welzijn" ial dit inzien en alles doen om een volgende keer alles zoo goed mogelijk Hnpn slagen. Dit staat echter vast t was daar was men nog niet tot een positief be sluit gekomen en wilden dit eerst aan de vereen igingen in overweging geven. Aange zien men echter mét een onderzoek om de 14 dagen meer in de richting van het Stam boek werkt, kon deze regeling in deze ver gadering dan ook meerderheid vinden. Hoe bren gen. Ook werd er nog over gesproken van meer onderzoek, hoe meer betrouwbaarheid. groote bedragen minder rente te geven dan - - - -- r-, van kleine bedragen, doch dit bleek niet goed mogelijk te zijn. Het bestuur bracht thans Friesland, Zuid-Holland en Drente zijn ons in deze reeds voorgegaan. UIT NOORD-SCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde de Coöperatieve ter tafel een afwezig was. te doen slagen. Dit staat een gezellige avond, voor ons dorpelingen, en „Algemeen Welzijn" kan met dezen eersten avond tevreden zijn. KURTE BERICHTEN. Onder den landstorm te Zwolle zijn eenige gevallen van roodvonk voorgekomen Alle -verloven zijn ingetrokken. De cacaofabriek „De Valk" te Weesp heeft gebrek aan grondstoffen, waardooi de directie de helfi van het personeel moet ont- s laan Te Delft is een driejarig kindje met de kleertjes in aanraking met de kachel geko men en in brand geraakt, terwijl de moeder De moeder vond het kind zeer regeerind heeft'/ 200 geschonken voor de I onderwerp „Het Christendom in het licht der bemanning van ons lichtschip Noordhin-1 theosofie", levens zal de heer van Maanen der, wegens het redden eertijds van een luitenant en een matroos van een Duitsch vliegtuig, dat in de nabijheid van dat lichtschip was verongelukt. DE CACAO-INDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE, 14 Maart. Dezer dagen zal een conferentie plaats hebben van den minister van landbouw met een comité uit de cacao-fabrikanten en het be stuur der N. O. T. om te trachten tot op lossing te geraken van de bekende moei lijkheden, waarin zich de cacao- en choco lade-industrie bevindt. GEEN SINAASAPPELEN MEER. 's-GRAVENHAGE, 14 Maart. Sedert eenigen tijd is tot groote schade van hon derden personen de aanvoer van sinaasap pelen hier te lande totaal stopgezet, aan gezien de Kon. Ned. Stoombootmaat- -schappij zich onmogelijk verantwoordelijk kon stellen aan haar vanwege de Engel- sche regeering gestelden eisch dat zij er voor zou instaan dat niet meer dan 25 pCt. der met haar booten aangevoerde sinaas appelen naar Ehiitschland zouden worden uitgevoerd. Ook de aanvoer van sinaas appelen uit Engeland heeft opgehouden. EEN ONTPLOFFING. 's-GRAVENHAGE, 14 Maart. Heden ochtend had in de chemische fabriek van apotheker Furnee aan de Fahrenheitstraat een ontploffing plaats, door tot dusver onbekende oorzaak ontstaan, toen de knecht de straatdeur opende. De man werd tegen een vat geslingerd en bekwam brandwonden. De buitendeur werd ont zet, de tusschenmuren storten in, het dak werd geheel uit de voegen gerukt, op de bovenverdieping ontstond een brand welke met 2 stralen door de brandweer ge- bluscht werd. Van huizen aan de overzij de der straat sprongen ruiten stuk. NIEUWE OORLOGSLEENING. 's-GRAVENHAGE, 14 Maart. De Tweede Kamer heeft zonder stemming aan genomen het wetsontwerp tot het aangaan van een oorlogsleening van 125 millioen. DE STAATSCOMMISSIE VOOR HET ONDERWIJS. DEN HAAG, 14 Maart. De Staatscom missie voor het onderwijs deelt officieel me de dat in haar slotvergadering met de grotst mogelijke meerderheid overeenstem ming is verkregen omtrent de redactie van een nieuw artikel 192 der grondwet, met bijbehoorende toelichting en omtrent een drietal wetsontwerpen met bijbehoorende toelichting, bevattend le. Kostenvoorzie- ning van het openbaar en bijzonder lager onderwijs, salaris verbetering der onderwij zers, bepalingen omtrent schoolgeldheffin^ en de reorganisatie van het schooltoezicht. 2e. Regeling van de opleiding der onderwij zers. 3e. Regeling voor het bewaarschoolonderwijs. Vermoedelijk zal het rapport over eenige een en ander over de Theosofische Vereeni ging mededeelen, BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 6 tot 11 Maart zijn in het badhuis van het witte kruis genomen. 95 kuipbaden, 106 regenbaden le klas, 266 re- geubaden 2e klas. Samen 467 baden. ARRON DISSEMENTS-RECHTB ANK. Uitspraken van heden. J. P. de B., broodbakker te Andijk, 6 maanden gevangenisstraf. C. M., grondwerker, zwervende, 6 maan den gevangenisstraf. A. Z., koopman, zwervende, 8 maanden gevangenisstraf. De Rechtbank vond geen termen voor een onderzoek naar de geestver mogens. J. G., voerman, zwervende, 3 dagen hech tenis en opzending naar een Rijkswerkinrich ting voor den tijd van 2 jaar en 4 maanden. N. S., schipper en KI. K., arbeider, beiden te Oudcarspel, 2 maanden gevangenisstraf. H. A. K„ winkelbediende, alhier, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. T. W„ veehouder te Wieringerwaard, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. W. de H„ landbouwer te Hoogkarspel, 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. H. A. O., zonder beroep te Noord-Schar- woude, teruggave aan de ouders, zonder toe passing van straf. XIV. De lange nacht. van övre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. 13) Frida keek treurig over den fjord „Arme vader!" zei ze zacht. „Hij had al leen mij. Moeder stierf toen ik een klein meis je was. Hij zal hemel en aarde bewegen om bericht En de koude kwam. Ze legde een pantser van ijs om de heele hut. "Ze kroop door iedere reet met ijsdraden zoo scherp als een els in Tiaa rgevolg. Het A Z. was nu en dan alsof de lucht stilstond en in eigen adem bevroor. En toch was de hut goed en dicht, en alle kijkgaten waren gestopt, om de warmte er m te houden. De kapot geslagen sloep had aan de schipbreukelingen rijkelijk hout verstrekt, *"J -j f en de walmende speklamp brandde nacht en it te ontvangen aangaande het lot der m tten gedi -- Victoria. Wij houden zoo veel van ettaar. deg'boot De lamp „Wie zou niet van u houden!" riep de pro fessor met aandoening in zijn stem. „Ik be grijp "niet," ging hij voort, „hoe het gaan moet met die jongelui in Hamburg, als ze op de bals u moeten missen. Ze zullen floers om hun hart dragen." „Dat mogen ze, wat mij betreft nep ze lachend. j O, houd u niet zoo groot, er is toch zeker wel' een of andere aardige luitenant, waar u van droomt?" „Misschien wel", zei ze met een glimlach. Bratt stond plotseling op. „Kijkt, riep hij, „naar" die ijsschollen daar ginds Het was een wonderlijk gezicht. Bij de landpunt dreef een groot ijsveld. Daar zaten de walrossen dicht naast elkaar. Hun zwarte lichamen glansden in het maanlicht. Ze ne- maar alle koppen waren raaid uit de vanglijm van vulde het vertrek met vree- selijken stank, maar niemand ergerde zich daar meer aan. Het roet hing dik aan de zoldering. Allengs werden de bleeke gezichten met een laag vuil bedekt, en het sealskin had al aan den horizon weg en bevroren mist lag over alles, zoodat zelfs 'het maanlicht voor hen verborgen bleef. Buiten de hut was de duisternis als een muur, waar men met door heen kon. Ze zagen geen hand voor oogen, ze moesten tastend zich voortbewegen in de ou de voetsporen, totdat nieuwe sneeuwbuien ook hoord; alleen Bratt's korte en besliste bevelen als de slaap hun oogleden bezwaarde. De jonge Noorman was van ijzer en staal. Niets had vat op zijn wilskracht. Somber, ge sloten, zat hij met vast op elkaar geklemde lippen en paste er op, dat niemand zich moe deloos overgaf. De levensmiddelen raakten op en wat er nog was bewaakte hij als Iaf- ner, de draak, den schat bewaakte. Bratt ver deelde al het eten in porties, die iederen dag iets kleiner werden. Ze leden geen gebrek, maar ze gingen altijd hongerig slapen. Meer dan zes uur slaap in het etmaal werd aan niemand toegestaan. Was die vastgestel de tijd om, dan wekte Bratt het. Hij moest tus- schenbeide zijn lotgenooten uit den slaap op trekken. Ze smeekten hem, maar hij was on verbiddelijk. Frida had een begonnen haakwerk in haar koffer. Ze haakte, haakte, en iederen morgen trok ze uit wat ze den vorigen dag had afge maakt en begon opnieuw. De professor werd aan het houthakken gezet, terwijl de loods weken in druk verschijnen. DE ZAAK SCHRöDER. AMSTERDAM, 14 Maart. Voor de 4e Kamer der rechtbank werd heden behan- I deld de zaak tegen den heer J. C. Schroder, redacteur van de Telegraaf wegens overtre ding van art. 100 Wetb. van Strafrecht. Door het O. M. werd een gevangenisstraf van 1 jaar. STADSNIEUWS. BENOEMD. De heer W. F. van Otterloo, inspecteur van het vervoer H. IJ. S. M. te Alkmaar, is met ingang van 1 April als zoodanig benoemd te wogen zien niet, - 'strak op het land gericht, t Was o i denken en zonuer ic ^iaic„. - - den strijder zocht, die zoovee jaren hun toch OVeral op de loer. Angst hadden ten had geleid en nu dood lag op.dekamp rusting ag^ njetbaag voor de plaats, met de oogen naar het noordF\.f. do0ld yreeselijke onverschilligheid voor het keerd, naar de wereld die voor menschelijke dood, weet*J^ werd wezens ontoegankelijk is. aanvatten, vroren hun vingers er aan vast, en dat liet wonden achter. Op een morgen werd Bratt later dan zijn gewoonte was wakker. Hij bleef lang op de bank zitten. De toestand was wanhopig. De eetwaren waren bijna op. Vier dagen hadden ze nu van het walgelijke walrosvleesch gege ten. Daarvan hadden ze nog een gedeelte in de kisten van de Victoria. Meel hadden ze nog genoeg en aan boter was ook nog geen O, het was een vreeselijke tijd. Den 1 en De- fouwknoopen awareeuw^ opgebruikt) en nog m0€sten maanden cemlier zonk het laatste zwakke lichtochïjnse, dced aj het andere werk. Hij bakte verloopen vóór het lente werd. brood hii kookte 't eten, hij dwong Frida en I Hij zuchtte diep en sneed met zijn mes een Sen pro&or lange wandelmgen tl gaan ma- teeken in den wand Er was een nieuwe dag kS met Boy als wüig en trouw geleider. begonnen. Hij rekende na, 't waren 24 stre- J" PeBrTtt glimlach.e goedig. 24 December. dag'magerder'1ja 3 DeK^n^sTda7™Pe|i deSe'°f.£h=id en k.« gaven Sun humeur I begonn» ui! «^,3" SSLfeSD* ^3 bSfoogei Uren ,a.g knnden ^S^KgSVa,™ geawob men 't aanraakte. Wanneer zij in de buiten- degeslagen. lucht zonder wanten den loop van hun geweer zitten en recht voor zich uit staren, zonder te denken en zonder te praten. Slapheid en be- ZITTING VAN HEDEN. RIJWIELDIEFSTAL. 't Was een raar geval. Den 14en Novem ber had getuige W. Zwier, rijwielhandelaar te IJmuiden, een rijwiel verhuurd aan bekl. H J. L., werkman te IJmuiden. Dat ging op zulke condities, dat hij, na afbetaling van zekere som elke week of maand, eigenaar van het karretje zou worden. Zoolang ech ter nog niet alles was betaald bleef Zwier natuurlijk eigenaar. Dat heeft bekl. niet goed kunnen of willen begrijpen. Een feit is althans, dat hij na verloop van eenigen tijd het rijwiel te koop aanbood aan sergeant de Liefde, destijds gelegerd in Den Helder. Deze onderofficier had juist eei^ rijwiel noodig en kocht het voor 22.50. Bekl, had dat natuurlijk niet mogen doen. Het rijwiel was nog niet zijn eigendom. Voor de verkeerde daad van bekl vroeg het O. M. een gevangenisstraf van 3 maan den. DROEVIG. M'n ouwe moeder weet het nog niet, hee- wijs, salaris vernetermg aer onaeiwij-M, haar dood zijn als ze bepalingen omtrent schoolgeldheffing gevangenis in moet vertel de bekl P. V, remmer te Enkhuizen. .,Ik beken alles," ging hij voort, maar behondelt u me genadig Dan kan ik weer gauw te- rug." Hij was remmer, verdiende maar 9 en moest f 6 kostgeld betalen. Hij hielp zijn ouwe moeder en zoo was hij er ook toe ge komen op verschillende data geld weg te ne men van zijn hospes, den heer J. Bakker te Enkhuizen. De Pres.: Je doet je nu wel zoo onschul dig voor en een heel verhaal hooren we, dat medelijden moet opwekken. Maar heb je vroeger ook niet eens wat uitgehaald? Bekl.: Ja, meneer. Maar dat was niet zoo erg. Ik heb toen werktuigen weggenomen om m'n fiets te repareeren. De Pres Ik zeg je dat maar, omdat daar uit blijkt, dat je niet-zoo onschuldig bent als je je wel wil voordoen. Getuige Bakker deed een omstandig ver haal van het verblijf van bekl. in zijn huis. In Januari bleek aan get. dat bekl. een val- sriien sleutel had, waarmede hij een kast openmaakte van get Getuige was toen ziek en vermiste het geld Bekl. sp.ak wel dik wijls over zijn ouders. De Pres Het is treurig, bekl, dat je van je zieken hospes, die 't ze f ^;oed kon gebiui- ken, geld wegnam. Bekl.: Ia. meneer. Ik wéét, dat i erg slecht was, en ik heb waarlijk berouw over m'n daad. Ik wil belooven het na te laten in het vervolg. Bekl huilde. Het O. M. geloofde, dat bekl. met zoo oprecht was als wel lijkt. Sprt meende, dat bekl gemakkelijk huilt en 't niet meent. Spr. eisebte 8 maanden gevangemsstrak Bekl. vond het zoo zwaar, die straf. Zn moeder weet nergens van nog, in 't geitel niet. Als ze het te hooren komt zou het haar dood zijn. A i De verdediger, mr. Moens, had den indruK gekregen van bekl. dat hij w££r was in zijn berouw. In de gevangenis had bekl. aan spr. brieven ter inzage gegeven van zijn meisje, die hem trouw was gebleven en zijn zieke moeder verzorgde. De moeder wist Spr. wist zeker, dat de meer ge- Wordt vervolgd.) I nog nergens van zijn vau i iiuiy»"» "ri...1 j IA „Cl iciaioiv 4 HIJ 4 4 V

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2