DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het Westelijk Oorlogsterrein. Van het Zuidelijk Oorlogsterrein. Regeeringsgroenten. WOENSDAG No. 63 Honderd en achttiende jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar Brieven fr. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERRls. COSTER 4 ZOON, Yoordam C 9. Telefnr. 3. 15 MAART ENGELAND. PORTUGAL. Waarschuwing. Militie. ALKMAAR, 15 Maart. Een Havas-bericht meldt heden, dat na drie dagen rust het offensief tegen Verdun met verdubbelde hevigheid is hervat Alle krachtsinspanning der Duitschers, zoo zegt deze Fransche mededeeling, concentreerde zich ten westen van de Maas op het front van vier tot vijf K.M. BéthincourtCumières. De Duitschers trachten zich meester te ma-, ken van de hoogte, welke den uitgang van Béthincourt beheerscht en welke tot steun punt is voor de Fransche lijn van weerstand in dien sector. Na een voorafgaand bombar dement met zware projectielen, kreeg de Duitsche infanterie door een zeer krachtigeu aanval vasten voet in de Fransche loopgra ven op twee punten. Het is waarschijnlijk, dat de Duitschers er op het oogenblik door een tegenaanval weer uitgejaagd zijn. Dit laatste blijkt echter niet uit het laatste Fransche legerbericht, hetwelk enkel ge waagt van het vasten voet krijgen der Duit schers ia de Fransche loopgraven op twee punten. Over het geheel genomen, zoo besluit het Fransche nieuwsbureau, was de dag bevredi gend zonder terreinwinst voor de Duitschers niettegenstaande hun zware verliezen waar door geleidelijk het voordeel komt aan Frau- sche zijde. Ten Oosten van de Maas en in Woëvre heerschte wel groote artillerie-activiteit, maar de infanterie kwam daar niet in actie. Bij Verdun hadden voorts talrijke luchtge vechten plaats blijkbaar wordt er druk gepoogd van de lucht uit te verkennen en dat in de lucht te beletten. Op het Italiaansch-Oostenrijksche front ontbrandt de strijd thans ook weer. De om standigheden zijn uitermate ongunstig. De Italiaansche oorlogscorrespondent Barzini wijst op de ontzaggelijke moeilijkheden van den strijd in het gebergte. Op vele plaatsen ligt de sneeuw dertig meter hoog. Toch wijst de verhoogde artillerie-activiteit op offensie ve bedoelingen van den Italiaanschen bevel hebber. In een tweede telegram deelt de heer Barzini mede, dat vanaf middernacht van den 12en Maart alle telegraaf- en postverkeer met het Italiaansche front voor onbepaalden tijd is opgeheven. De correspondent be richt verder dat alle wegen tot moerassen zijn geworden en voorwaartsche bewegingen der troepen- onmogelijk zijn. In het laatste Italiaansche legerbericht wordt verklaard, dat de infanterie ondanks den hevigen regen en den mist met succes verschillende punten der Oostenrijksche li nies heeft aangevallen en bij San Martino een sterke redoute met de bajonet heeft genomen. Het Oostenrijksche legerbericht deelt hier omtrent enkel mede, dat zeven 6itormloopen bloedig werden afgeslagen. In de Italiaansche Kamer is door den soci- alistischen leider geprotesteerd tegen een oorlogsverklaring van Italië aan Duitsch- land. De spreker wees op de hooge vrachten welke Italië aan Engeland had moeten beta len en hij drong er op aan, dat wanneer Ita lië deelneemt aan de Parijsche conference der geallieerden het omtrent economische vraagstukken geen verplichtingen zal aan gaan. In Engeland is bij een tusschentijdsche verkiezing in Leicester een candidaat van de gehuwde mannen opgetreden. De Westminster Gazette keurt dit af. Het blad zegt, dat couranten, welke eenige maanden geleden hebben geijverd voor dienstplicht van ongehuwde mannen, bij het bepleiten van hun zaak het bestaan hebben aangeno men van groote getalen ongehuwde leegloo- pers. In werkelijkheid waren die getalen echter niet zoo groot. Dientengevolge zijn de gehuwde mannen eerder opgeroepen dan verwacht was. En nu trachten diezelfde bla den hun onjuiste voorstelling vol. te houden. Wij moeten' het feit ónder de oogen zien dat de gehuwde mannen hebben op te komen, wil het leger worden opgevoerd tot de sterk te, die door de militaire overheid noodzake lijk wordt geacht, en wanneer zij nu maar eenmaal uit hun hoofd hebben gezet dat zij zouden zijn bedrogen, zijn wij er zeker van dat ook zij het feit onder de oogen zullen zien met dezelfde welgezindheid, vaderlands liefde en voortvarendheid, die door hun landgenooten, gehuwden en ongehuwden, zijn betoond, zegt het blad. De Engelsche minister-president Asquith is leidende aan bronchitis. De Portugeesche gezant te Ween en heeft zijn paspoorten gekregen, de Oostenrijksche gezant te Lissabon de zijne gevraagd. Uit Amerika kwamen vredesgeruchten kolonel House had aan president Wilson Duitsche vredesvoorwaarden voorgelegd, maar de entente zou niet bereid zijn een vre de te overwegen op die grondslagen (terug gaaf der Duitsche koloniën, geen oorlogs vergoeding door een van beide partijen, zelf bestuur voor Polen, verdeeling van Montene gro, Servië en-Albanië tusschen Oostenrijk, Bulgarije en Griekenland, bevrijding van Turkije van Engelschen invloed en van Per- zië van Russische controle, ontruiming van België en Frankrijk). De Daily Telegraph spreekt dit bericht evenwel tegen. Het Fransche communiqué van gistermid dag luidde: Hen westen van de Maas werd de kanon- nade in den loop van den nacht vrij hevig. Aan den rechteroever van de Maas werd een sterke verkenning der Duitschers naar het bosch van Houdraumont door ons vuur tot staan gebracht. In de streek van, Vaux en Damloup duurde het bombardement voort. In Woëvre was de actie der wederzijdsche ar tillerie vooral hevig in den sector van Eix. Geen enkele belangrijke gebeurtenis is van hier te melden. In het Priesterbosch werd een Duitsche afdeeling, die een verrassenden aanval wilde doen op de Fransche loopgra ven bij Croix des Carmes, door het Fransche geweervuur ontvangen. Zij liet eenige doo- den op het terrein achter. Het Duitsche legerbericht meldde: In het algemeen geen verandering in den toestand. Een klein gevecht bij Wieltje ten noordoosten van Yperen eindigde met het terugwérpen van de Engelschen. Ten oosten van Atrecht en ten westen van Beaumont werden door luitenant Immel- mann twee Britsche vliegtuigen neergescho ten. De inzittenden zijn gedood. Luitenant Bölcke bracht twee vijandelijke vliegtuigen achter de Fransche linie ten val, n.l. boven de vesting Marre en bij Malancourt (noord westelijk van Verdun.) Het laatste vliegtuig werd door onze artillerie vernield. Daarmee hebben de beide officieren resp. hun tiende en elfde vijandelijk vliegtuig buiten gevecht gesteld. Verder werd een Engelsche twee dekker na een luchtgevecht ten westen van Kamerryk tot landing gedwongen. De in zittenden werden gevangen genomen. Het Italiaansch legerbericht meldde 13 Maart: In de Alpenstreek hebben stoutmoedige in vallen van onze skiloopers plaats gehad. Hevige beschietingen aan de samenvloeiing van de twee riviertjes Lens (Lagarinadal), op den Tofana (Boven-Boite) en in 'tPopenadal en Ribianco (Rienz). Langs de geheele Isonzo werd gisternamid dag het bombardement met kracht hervat, op bijzonder hevige wijze in de streek van Pla- va. Niettegenstaande de terreinmoeilijkhe den, drongen infanterie-afdeelingen op ver scheiden plaatsen vijandelijke stellingen bin nen, gesteund door mitrailleurs en bommen werpers, en zetten de verwoesting van vijan delijke verdedigingswerken in de richting van de kerk van San Martino (Karst) voort. Wij hebben vastgesteld dat onze bommen groote ontploffingen hebben veroorzaakt. De vijand spreidde ook gisteren over het geheele front een groote bedrijvigheid en toon. Het Oostenrijksch legerbericht van gisteren luidde: Aan het Isonzo-front beginnen zich groote gevechten te ontwikkelen. Sedert gisteren doen de Italianen aanvallen met een sterke legermacht; zij werden echter overal afge slagen. Aan het bruggenhoofd van Tolmein bleef de actie van den vijand beperkt tot een zeer levendig vuur7 In den sector Pl'ava mislukten zijn pogin gen om de Oostenrijksche versperringen te vernielen. Aan het bruggenhoofd van Görz werden twee aanvallen op de Godgora-stelling en één op de bruggeschans voor Lucinico afge slagen. Het noordelijk gedeelte van de hoogvlakte van Doberdo werd door een sterke troepen macht herhaaldelijk aangevallen. Bij San Martino sloeg het Szegediner- infanterie-regiment No. 7 verschillende be stormingen bloedig af. DE ENGELSCHE LEGERBEGROO- TING. Dr. Tennant, de parlementaire onder-se cretaris van oorlog, zeide bij de indiening van de legerbegrooting in het Lagerhuis, dat het niet in het openbaar belang zou zijn de grootte van het leger of van de legeraf- deelingen op de verschillende oorlogstoonee- len op te geven. Hij bracht hulde aan de schitterende discipline, die de manschappen hebben getoond, ondanks den korten oefe- ningstiid. Dit spreekt boekdeelen, zoowel voor de manschappen als voor de officieren. Gedurende één periode van de campagne van Lord Derby hadden zich in vier dagen een millioen recruten opgegeven. Wat den luchtdienst betreft verklaarde hij, dat de regeering deze van het hoogste belang acht. Zijn nuttige werking hangt echter in hooge mate af van het geheim, dat hem om geeft en daarom kan hij over dezen tak van dienst niet in bijzonderheden treden. Het aantal afweerkanonnen is thans grooter dan het ooit is geweest en de organisatie van de verdediging van Londen is thans voltooid op den overeengekomen voet, die ook voor de provincies zal worden toegepast. De maat regelen voor de verdediging zijn feitelijk aan geen grens gebonden én zullen als meer materieel beschikbaar is, nog uitgebreid en verbeterd worden. Het aantal aëroplanes wordt thans bevre digend geacht. Deze quaestie heeft de rege ring veel hoofdbrekens bezorgd. Een groot gedeelte van de thans in gebruik zijnde ma chines zijn Engelsche, en de meerderheid is Engelsch fabrikaat. Het groote aantal krachtige motoren, die thans in gebruik komen, zal in eens een groote verbetering teweeg brengen. Wat de bestuurders betreft zeide Dr. Ten nant, dat er thans elke maand zooveel be stuurders als geoefend in dienst kunnen tre den, als in Augustus 1914 in het geheel ge mobiliseerd konden worden en hun aantal zal in de naaste toekomst nog belangrijk grooter worden. Dr. Tennant bracht wanne hulde, aan de territorials, die zich, zooals hij zeide, met roem hadden bedekt. Ofschoon zij zich had den verbonden voor den dienst in het land, zijn zij thans in Frankrijk, Saloniki, Indië, Egypte en Mesopotamië, zoodat veilig ge zegd kan worden, dat het territorial-stelsel ruimschoots bruikbaar is gebleken. De aankoop van paarden in de Vereenigde Staten en Canada zal gestaakt worden, daar in het Vereenigd Koninkrijk voldoende paar den zijn gekocht om te voorzien in de be hoefte. Dr. Tennant las een brief voor van veld maarschalk Haig, waarin deze verklaart, dat van den aanvang af met nooit falende nauw keurigheid is voorzien in de behoeften aan troepen, levensmiddelen, fourage, kleeding, uitrustingsstukken en transportmiddelen, ter wijl kwaliteit noch kwantiteit iets te wen- schen lieten. De heer Haig schrijft verder nog: „Onze legermacht, in Frankrijk is uitgebreid van twee corpsen tot een groot leger en de maat regelen, getroffen voor zijn verzorging in gezondheid en ziekte waren zoo goed als men slechts wenschen kon. Het gevolg van dien ijverigen arbeid is dat allen gezond, welgemoed en vol vertrouwen in de over winning zijn. De heer Haig noch zijn offi cieren zouden vergeten welke dankbaarheid zij verschuldigd waren aan de zeemacht voor de regelmatigheid, waarmede zij het voor hen benoodigde onder de moeilijkste om standigheden overbracht. Betreffende de gezondheidsmaatregelen verklaarde maarschalk Haig, dat er thans geen vrees bestaat voor dysenterie of diar- rhee te Saloniki of in Egypte. Er zijn goed geslaagde maatregelen ge nomen tegen de gas-aanvallen van den vij and. PORTUGAL EN DE GEALLIEERDEN. Min. Grey, het woord voerende in het La gerhuis namens min. Asquith, die ongesteld is, verklaarde ter zake van 't deelnemen van Portugal aan den oorlog, dat de onmiddellij ke aanleiding voor Duitschland, om zich in staat van oorlog te verklaren met den oudste van Engelands bondgenooten, was geweest, dat de Portugeesche regeering had besloten beslag te leggen op alle Duitsche schepen, die sinds het begin van den oorlog in de ha vens van Portugal of zijn koloniën hebben ge legen. Wanneer Portugal een volslagen neu trale staat ware geweest, niet door een bond genootschap met een der oorlogvoerenden ver bonden, dan zou die daad nog volkomen rechtmatig zijn geweest. Maar tengevolge van den oorlog was het gebrek aan scheeps- ruimte in de geheele wereld snel toegenomen en het was duidelijk geworden, dat het de plicht der Portugeesche regeering was om in het belang van het land gebruik te maken van alle beschikbare schepen in hare havens. Dat was haar opvatting en was haar ook ge raden door de Engelsche regeering. Een staat heeft het recht om, als het dringend noodig is, het'eigendom van alle personen in beslag te nemen en ten algemeenen nutte aan te wen den. Dit recht is inherent aan de souvereini- teit en kan niet door een vreemde mogend heid betwist worden. Portugal echer was geen neutrale staat in de strikste beteekenis van het woord. In het begin van den oorlog heeft de Portugeesche regeering reeds verklaard, dat zij onder geen omstandigheden de plichten jegens den ouden bondgenoot Groot Brittannië uit het oog zou verliezen (Toejuichingen). Zij had nu een maatregel getroffen, waar door geen derden benadeeld worden, want bij de inbeslagneming is betaling van een vergoe ding beloofd, maar de Duitsche regeering achtte het gewenscht de zaken te overhaasten door kortweg nadere verklaring te eischen en daarop spoedig de oorlogsverklaring te laten volgen, hetgeen een totale wijziging nrengt in den toestand wat betreft de betaling van scha devergoeding. (Toejuichingen). Men moet wel bedenken, dat Duitschland, dat Portugal thans beschuldigt inbreuk te hebben gemaakt op de neutraliteit, zelf in Oc tober 1914 het grondgebied van Portugal heef geschonden door invallen in de Portu geesche kolonie Angola en later door pogin gen te doen om een opstand te verwekken on der de inboorlingen van Portugeesch Oost- Afrika. „Portugal", zoo vervolgde de minister, „kon er zeker van zijn, dat Groot Brittannië en de bondgenooten het alle hulp zullen ver- leenen, die het noodig heeft en dat het, nu het genoodzaakt is zich te scharen aan de zijde der geallieerden, welkom zal worden geheeten als een dappere helper in de verdediging van de groote zaak, waarvoor de huidige oorlog is begonnen." KORTE BERICHTEN. Italië zendt troepen bestaande uit oude re lichtingen naar Frankrijk voor den dienst achter het front. Hierdoor komen in Frank rijk meer troepen voor den loopgravendienst vrij. Naar verluidt heeft Portugal aan Enge land een legercorps ter beschikking gesteld voor het gevechtsterrein in Egypte of elders in Afrika. In Bessarabiè hebben groote Russische troepenbewegingen plaats. De Russchen leg gen met koortsachtige haast nieuwe spoorlij nen aan. De melkslijters in Berlijn willen de melkprijs die nu reeds 20 ets per liter is, nog verh oogen. Zondag is ook in Noord Italië in den om trek van Venetië err Florence een lichte aard beving gevoeld. De Duitschers beweren een legerorder van den Franschen generaal Bazelaire gevon den te hebben, waarin o.a. opgemerkt wordt, dat de bezetting van Forges (bij Verdun) niet voldoende tegenstand had geboden. Ver der moet er in staan dat de artillerie en ma chinegeweren op iedere terugwijkende troe- penafdeeling zullen schieten. In de grensplaats Bocholt zijn de twee fabrieken waar schietkatoen voor het leger werd vervaardigd, wegens gebrek aan grond stof gesloten. Te Namen kan aan de bewoners slechts ons vet per week worden verstrekt. De Duitsche regeering verklaart offici eel dat er geen sprake van is, dat de aange kondigde verscherping van den onderzeeërs oorlog niet zou doorgaan. Zij is al in volle werking. De Oostenrijksche gezant te Portugal en de Portugeesche gezant te Weenen keeren naar hun land terug. De Servische kroonprins en Minister Passitj doen een rondreis door de Entente landen om financieelen seun voor Servië te vragen. De Duitsche landstorm soldaten langs de Nederlandsche grens, mannen van 45 jaar, zijn naar het front geroepen. De Engelsche minister president As- puith kan de zittingen van het Lagerhuis niet bijwonen, hij lijdt aan bronchiaal-catharrh. De eerste afdeeling Servische troepen is in Saloniki aangekomen. Hun toestand moet echter bedroevend zijn zegt een Duitsch be richt. BINNENLAND. DE ONDERWIJSBEVRED1GINGS- COMMISSIE. In verband met de aanbieding aan H. M. de Koningin en de voor het afdrukken ver- eischte werkzaamheden kan de verschijning van het rapport der Bevredigingscommissie met de bijlagen vermoedelijk over eenige we ken worden tegemoetgezien. DE STAATSCOURANT. Naar aanleiding van een in de Eerste Ka mer tot uiting gekomen wensch, is besloten, dat de Nederlandsche Staatscourant voortaan niet meer, zooals tot dusvér het geval was, de dagteekening zal dragen van den dag, volgende op dien van hare verschijning, maar die van den dag zelf, waarop zij ver schijnt. DE KLACHTEN OVER HET MILITAIRE HOSPITAAL. Het lid der Tweede Kamer, de heer Driori, heeft de volgende vraag aan den Minister van Oorlog gesteld. De dagbladen bevatten het bericht, dat de Minister van Oorlog na zijn Zaterdag in het Militair Hospitaal te Amsterdam gehouden inspectie aan den dirigeenenden officer van gezondhed heeft verklaard, den toestand zeer primitief te achten. Is de mnister bereid omtrent zijn bezoek aan Amsterdam en zijn bevindingen aldaar nadere mededeelingen te doen NOTA BETREFFENDE DEN ECONOMI- SCHEN TOESTAND. De minister van Landbouw,Nijverheid en Handel heeft bij de Tweede Kamer een nota ingezonden, betreffende den economischen toestand hier te lande in de maand Januari 1916. Deze nota is een halfjaarlijksche, in te- De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt hierbij ter kennla van de winkeliers en verkoojters van Regee ringsgroenten in deze gemeente, dat wegens het plegen van handelingen, in strijd met de voorschriftenonder welke bedoelde groenten beschikbaar worden gesteld, van liet voorrecht tot het bekomen dier groenten van heden at tot en met ultimo Mei a.s. zijn verstoken: C. ZWEEKHOBIT, wonende Zeg- lis No. 85 en II. J. VASKE, wonende Terdron- kenoord No. 90, en waarschuwt bedoelde winkeliers en groentenverkoopers, dat zij bij het consta- teeren van overtredingen ia het vervolg on herroepelijk van het voorrecht tot het be komen van Regeeringsgroenten zullen zija uitgesloten. Alkmaar, 15 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, O. R1PPINQ. De BURGEMEESTER der Gemeente ALK MAAR noodigt de JONGELIEDEN, die in de maand Januari 1.1. binnen deze Gemeente voor de MILITIE, LICHTING 1917, zijn in geschreven, en die vermeen en. aanspraak te kunnen maken op VRIJSTELLING VAN DEN DIENST DER MILITIE wegens lo. KOSTWINNERSCHAP; 2o. het bekleeden van een GEESTELIJK of een GODSDIENSTIG MENSCH- LIEVEND AMBT, of daartoe worden OPGELEID, uk, de aanvrage daartoe vóór 1 April sa. ter Gemeente-Secretarie te doen. Bij de aanvrage om de vrijstelling bedoeld sub 2o. behoort te worden overgelegd een door de bevoegde autoriteit afgegeven ver klaring, waaruit het bekleeden van het ambt of de opleiding daartoe blijkt. Alkmaar, 14 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. BEVOLKINO. De BURGEMEESTER der Gemeente ALK MAAR noodigt bij deze uit KLAAS DEK KER, gehuwd met Catharina Comelissen, om zich ter Secretarie der Gemeente aan te melden en zijn verhuisbiljet in te leveren, (9 tot 2 uur). Alkmaar, den 15 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. genstelling met de tot dusver verschenen uit voerige nota's die een driemaandelijksch overzicht gaven. De reden hiervan is, dat het bij de tegen woordige verhoudingen eenigszins moeilijk valt elk trimester mededeelingen van eenig belang te doen. Het ligt dan ook in de be doeling van den minister deze publicatie slechts voort te zetten, wanneer er inderdaad belangrijke wijzigingen in de toestanden in treden. Ofschoon er inderdaad een zekere stabili teit te constateeren valt, moet deze schrijft de minister toch niet aldus worden begre pen, dat men niet eiken dag voor groote ver anderingen kan te staan komen. Feitelijk zijn er zoovele onzekere factoren, die den economischen toestand beheerschen, dat ook nu, evenals bij de vorige nota's, de restrictie dient gemaakt te worden, dat er voortdurend zeer belangrijke wijzigingen kunnen intre den. Ten gevolge van het droge, schrale weer in den voorzomer en de strenge nachtvorsten in de maand Juni is de opbrengst der akker bouwgewassen slechts matig, ja in enkele ge vallen zelfs zeer onvoldoende geweest In het algemeen echter schijnt, zooals in droge jaren gewoonlijk het geval is, de uitkomst toch per slot van rekening beter te zijn ge weest, dan zich kort voor den oogsttijd liet aanzien. Over het algemeen waren de financieele re sultaten van de rundveehouderij zeer gunstig. Onbevredigend was het financieele resul taat, verkregen door hen die consumptie- melk leveren. De uitvoer van boter en kaas was grooter dan in normale jaren. Van melk- en kalfkoeien werden in 1915 uitgevoerd 20.630 stuks tegen 8124 in 1914 en 17.243 in 1913. Van andere rundveesoor ten was de uitvoer intusschen kleiner, n. 1. slechts 5327 stuks tegen 116.572 in 1914 en 42.263 in 1913. De varkensfokkerij en mesterij kwam in den loop des jaars de crisis te boven, waarin zij in den winter van 1914/1915, ten gevolge van de hooge prijzen van het mestvoer ver keerde. De uitvoer van de onderscheidene soorten van varkensvleesch (inclusief de le vende varkens) gedroeg in 1915 ruim 63 millioen K. G. tegen 81 millioen in 1914 en 5(0 millioen in 1913. De minister besluit de nota met de vol gende woorden: Vat men de indrukken van het geheele eco nomische leven te zamen, dan is de slotsom ALKMAARSCHE COURANT. I

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1