Het zal niet lang meer duren Telegrammen van heden. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden, die niets of bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om ©p prettige, eenvoudige wijze Fransch, Duitsch of Engelseh te leeren en dat tegen zulk een bill ken prijs, dat niemand in zijn geldelijke omstandigheden een reden kan zien, hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van f 0.35 per maand ontvangt U wekelijks een blad. dat U geleidelijk maar zeker zoover brengt dat U een eenvou dig boek in de vreemde taal kunt lezen, dat U in staat zijt eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. Proefnummers worden gratis en franco toegezonden. Deze gelegenheid moogt U niet laten passeeren. Vraagt proefnummers. A F. O. LE1DER1TZ, D. H. SCHENK, Hoofd-Onderwijzers, Witte de Wittestraat 23, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. dat er, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, alleszins reden tot dankbaarheid be staat; echter bedenke men, dat bovenstaande gegevens reiken tot Januari 1916 en de toe komst bij voortduring onzeker blijft. Gemengd nieuws. DE ZAAK-SCHRöDER. Bij de behandeling dezer zaak voor de 4e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank was er veel belangstelling. Bekl. Schroder erkende het bewuste artikel „de Perscamarilla te Amsterdam" te heb ben geschreven met de bedoeling, dat het zou worden opgenomen. Hij had geheel en al de verantwoordelijkheid. Met het artikel had hij het oog op de omstandigheid dat een groot deel van onze levensmiddelen naar Duitschland gaan en er geen voldoende maatregelen worden genomen om in eigen behoefte te voorzien. Met het woord „mom" is niet gedacht aan bedrog, maar een slappe, weifelende houding van de regeering. Als getuigen werden gehoord S. Pyper, chef van de expeditie van De Telegraaf en H. M. C. Holdert. Laatstgenoemde verklaarde bekl. in 1902 als hoofdredacteur te hebben aangesteld. De noodige inlichtingen kreeg bekl. veelal van getuige, opdat hij in dien geest artikelen zou schrijven. „Daarvoor zeide getuige nam ik, zij het niet juridisch, toch feitelijk de verantwoordelijkheid op mij. Ik nam gewoonlijk slechts personen aan de redactie, die in mijn geest konden schrij ven." In zijn requisitoir merkte de vertegenwoor diger van het O. M., mr. Jorissen, na uitvoe rige bespreking van de overtreding op, dat bekl. een leeuw was genoemd. Dat was bekl. ook, maar een Artisleeuw dan toch, zeide spreker. Beklaagde sprong bij deze woorden op en vroeg den President of hij zich zoo moest laten beleedigen. Deze verzocht het O. M. zoo niet verder uit te weiden, omdat het niet ter zake deed. Verdedigers waren mr. Kappeyne van de Coppello en mr. Van Gigh. Uitvoerig werd door hen gepleit, waarin er op aangedron gen werd uit te maken wie de verantwoorde lijkheid van dat artikel droeg. De verdedi gers bepleitten, tegenover den eisch van één jaar giangenisstraf, vrijspraak. KON. NAT. STEUNCOMITé. De 8iste lijst van bij het Kon. Nat. Steun comité 1914 ingekomen bijdragen (27 Febr. 4 Maart 1916) vermeldt een totaal bedrag van 52.260.60 makende met het totaal der vorige lijsten, ad 3,598,283.29 Mieen totaal generaal van 3,650,551.90. HEIDE NAAR DUITSCHLAND. Op verschillende plaatsen in Noord-Bra bant wordt op het oogenblik veel hei opge kocht, die naar Duitschland wordt uitge voerd en naar men beweert bestemd zou zijn om kruit te vervaardigen. De prijs is 4 ct. per K. G. en menig heiboer kan op zijn ge mak tien gulden op een namiddag verdienen. (N. Crt.) DE MELKVOORZIENING IN FRIES LAND. Men schrijft uit Friesland aan de N. R. Ct. Het is van algemeene bekendheid, dat de melkvoorziening vooral in de groote steden veel moeilijkheden oplevert. Er zijn maat regelen genomen om de melkboeren, die de burgerij van zoete melk voorzien, te dw n gen daarmee door te gaan tegen een prijs, die, naar men meent, een behoorlijke ver goeding inhield voor de verhoogde produc tiekosten. Het is mogelijk, dat de prijzen die de burgerij in de Hollahdsche steden nu voor de melk betaalt, dén melkboer in staat stelt zijn bedrijf.vol te houden, maar door de hooge kaasprijzen ontvangt de kaasboer veel meer voor de melk dan hij, en nu wordt de melkboer onhandelbaar. Hij dreigt met stopzetten van de melkerij, wanneer hem niet wordt toegestaan zijn melk ook zoo duur mogelijk te verkoopen. Er zal nu worden getracht die ontevreden heid te bezweren, door vergoeding te geven voor het geen de melk voor consumptie min der opbrengt. Het daarvoor noodige geld moet van de kaasboeren komen. Om het te verkrijgen is een belasting gelegd op de uitvoerconsenten voor kaas van 10 per 100 K.G. Uit de opbrengst van deze hef fing zal per liter ten hoogste één cent toe slag worden gegeven aan de melkboeren Men hoopt daardoor te voorkomen, dat de melkvoorziening in de war loopt. GEEN SINAASAPPELEN. Naar aanleiding van ons bericht van gis teren kan nog gemeld worden, dat de impor teurs van sinaasappelen iritusschen nog doen de zijn om te trachten een oplossing te vin den van de moeilijkheden. Deze zal echter spoedig moeten gevonden worden, aange zien het sinaasappelenseizoen reeds in Mei afloopt. GESTRAND. Maandagavond is de nieuwe salonboot van Hasselt, komende van Stavoren met bestem ming naar Enkhuizen, bij den Gelderschen Hoek gestrand. De laatste trein voor Am sterdam wachtte te Enkhuizen en is eerst ver trokken, toen de tijding der stranding be kend werd. Twee stoomponten zijn terstond uitgevaren ter assistentie en slaagden er in de Van Hasselt los te krijgen. Na aankomst te Enkhuizen moesten de ruim 200 passagiers den nacht in het station doorbrengen en zij konden eerst met den trein van 4 u. 40 vertrekken. •DE WATERSNOOD. Uit Anna Paulowna. Met de herstelling van de dijkbreuk vorder! men goed. Reeds zijn twaalf/.mlstukken neergelaten, en men is begonnen de bovenste laag kleinere aan te brengen. Op vlotten worüen ze gemaakt tn daarmee ter plaatse gebracht. Het materiaal wordt gemakkelijk aangevoerd door de aken met rijshout en steen door de gemaakte vaar geul tot bij het gat kunnen komen. Langs de zee heeft men een verhoogmg van zin ksteen gemaakt, waarachter men reeds met zand- spuiten begonnen is, om den dijk op te wer pen. Langs den binnenkant van het stand ge houden deel van den dijk wordt de afkaveling door den golfstroom nu voorkomen door een aangebrachte laag klei, door rijswerk vastge houden. De gunstige weersgesteldheid werkt de uitvoering van de plannen van den aanne mer zeer in de hand. Hij hoopt dat in het laast dezer maand: met de uitmaling van den Oostpolder kan begonnen worden. In den Westpolder zakt het water door de werking der beide stoomgemalen langzaam. Als hier geen hulpgemalen komen zal het nog weken duren, eer de geheele oppervlakte droog ge legd is. De hoogere dteelen, voornamelijk die langs den spoorweg, liggen reeds droog. Te gen den spoordijk staat nog op enkele plaat sen eenig water. Het is echter laag, zoodat de treinen weer met onverminderde vaart over het baanvak in den polder rijden. Gisteravond zijn in de open doorbraak >ij Zuiderwoude voor het eerst de zinkstokken aan de kanten boven water komen uitsteken, zoodat het ga nu spoedig gevuld is. Bovenop die massa wordt thans grof zand geworpen, dat vanaf Monnikendam door een ocomotief langs den spoorlijn wordt aange voerd. De Algemeene Vereenigde Commissie ter Leniging van Rampen door Watersnood Nederland had gisteren in totaal 2,294,520,37 ontvangen. WATERSTAND PUREMREND. De opname geschiedde hedenmorgen 9 uur. Waterstamd Purmerender Schutsluis. Schermerboezem. 13 Mrt. 53 cM. - A P. 14 Mrt. 48 cM.- A P. 15 Mrt. 51 cM. - A.P. Waterlandsboezem 13 Mrt. lOcM. AP. 14 Mrt. 15cM.-f-A.P. 15 Mrt. 22 cM. A.P. Door de kleine sluis wordt op Schermer boezem gespuid. PROTEST. Gisteren werd te Nieuwesluis een protest vergadering gehouden van alle Vereenigin- gen op landbouwgebied in Voome en Putten, waarop werd besloten een request aan den Minister van Landbouw te zenden, waarin men als zijn meening mededeelt, dat het af- maakstelsel zooals dat in den afgeloopen zo mer met groot succes te Voorne en Putten we rd toegepast verre te verkiezen is boven de thans gevolgde schadelijke maatregelen, waar onder de sluiting der Rotterdamcshe vee markt een eerste plaats inneemt. EEN NIEUW MQDEL BRANCARD. Door dr. De Haan Thomann, arts te Hoorn, is een nieuwe brancard uitgevonden die zich in vele opzichten gunstig onder scheidt van de bestaande modellen. Deze brancard toch is zeer gemakkelijk te hanteeren, daar hij slechts 15 K.G. weegt, is opvouwbaar en kan daardoor zeer gemakke lijk op den rug en op de fiets worden mede genomen. Opgezet, kan de brancard uitste kend als brits dienen. Worden de beweegbare pooten opgeslagen dan kan de ztieke van den grond gemakkelijk op den brancard1 worden gelegd, waardoor een opheffing van den patiënt voorkomen Wordt. Door twee aangebrachte en ook draaibare vorken kunnen zeer gemakkelijk twee fiets wielen worden ingezet, waardoor het ver voer per brancard rijdende kan geschieden De heer De Haan Thomann ging hierbij van de gedachte uit, dat tegenwoordig overal wel een rijwiel voorhanden is. De brancard neemt zeer weinig ruimte in en leent er zich daardoor bij uitstek voor om een plaats te vinden in elke politiepost in elke spoorweghalte, in scholen, in kanto ren, fabrieken, enz. Doch ook voor het leger kan deze bran card zeer goede diensten bewijzen, niet het minst in den loopgraven-oorlog, waarbij het vervoer van gewonden zeer snel zal kunnen geschieden. De kosten, ongeveer 40, zijn zeer ge ring en maken het mogelijk,, dat waar noo dig, de brancards in groote getale aanwezig zijn De nieuwe brancard is naar den naam van den uitvinder Hatho-brancard genoemd De heer W. J. Timmermans te Hoorn heeft den brancard op aanwijzingen van den heer De Haan Thomann geconstrueerd. Beiden mochten, toen hedennamiddag in de kazerne te Hoorn voor verschillende au toriteiten de brancard werd gedemonstreerd veel woorden van lof ontvangen. Wel werden eenige opmerkingen gemaakt maar verschillende goede eigenschappen wer den ten zéerste geprezen. Nadere proefnemingen op meer ongebaand terrein zullen nog volgen. DE NOORDERMARKTBOND. Hedenmiddag werd in het lokaal van -den heer Stam te Noordscharwoude de algemee ne vergadering van dezen bond gehouden Door den heer S. Brugman, voorzitter, werd deze vergadering geopend. Spr. verklaarde zich verheugd in opgewekte stemming te kunnen vergaderen. Immers dit had zoo heel anders kunnen zijn. Of mag 't niet wel haast een wonder worden geacht, dat ons .landje niet is meegesleurd in den strijd der volkeren in onze omgeving en van verreen ten tweede, stemt het niet hoogst dankbaar dat we kunnen zeggen: bijna geheel het ar beidsveld van onzen bond is bewaard geble ven voor het onheil, gesticht door het vree- selijk bondgenootschap van wind en water, waardoor andere streken van ons land, voor al van ons gewest, zoozeer hadden te lijden. Reeds deze twee feiten lijken ons voldoende om in ons een dankbaar blijmoedige stem ming te wekken. We hebben steeds gearbeid in de overtui ging te werken voor een zaak die, buitenge wone omstandigheden buiten' gesloten, zou moeten slagen. Buitengewone omstandigheden dreigden. Werd niet ons marktseizoen geopend onder oorlogstoestand, waardoor zooveel onzekers voortvloeide en waarvan aan ook gevolgen niet uitbleven. Voorts was de spoorlijn niet gereed bij de opening der markt, en toen het zich liet aanzien, dat nog weken achtereen de lading zou moeten geschieden aan het sta tion, wat allerlei ongerief met zich bracht, toen hebben we ons wel eens afgevraagd, zal er nu zooveel solidariteit onder onze leden zijn, dat men zich steeds die opoffering van moeite en tijd zal getroosten? Blijmoedig stemt het alweer, dat we die vraag mogen beantwoorden met een hartgrondig: j a! liet lijkt hier de plaats om een eeresaluut te brengen aan allen, die onder die omstandig heden hebben getoond echte Noordermarkt- bonders te zijn. Zonder eenige overdrijving mogen we constateeren dat onze markt van af hare ope ning, flink marcheerde, boven en buiten ver wachting van alle buitenstaanders, doch ook van ons zelf. Immers niemand onzer had durven hopen, dat we zouden mogen wijzen in dit eerste marktseizoen op zulke cijfers van aanvoer, van omzet, van verzending! En nu ontveinsde spr. zich niet, dat we nog niet hebben bereikt een idealen toestand, doch meende met eenig recht te mogen beweren, dat door den aanleg der spoorlijn en door de stichting der markt we het ideaal meer nabij komen, vooral nu er uitzicht bestaat, dat ook voor veiling met en lossing uit de rijtuigen een beter etoestand zal worden ge schapen. Alweer reden tot blijmoedige stemming, wanneer we bedenken, dat we meermalen be dreigd werden door ontijdige sluiting der grenzen, wat, mede door het optreden van uw bestuur, doch meer nog door het kracht dadig optreden van den Nederl. Tuinbouw- raad, in het eene geval werd opgeschort, waarmee duizenden werden gewonnen, in andere gevallen werd teruggebracht tot al leen beperkten uitvoer. En nu wist spr. zoo goed als ieder dat we met het volste recht heel wat mogen afdingen op de distributiere geling, doch we hebben toch ook in het oog te houden dat onze Regeering kwam te staan onder voor haar totaal nieuwe omstandighe den, welke haar taak tot een uiterst moeilijke maakt. Ook in dezen heeft uw bestuur zich niet onbetuigd gelaten en ongetwijfeld zal het voortgaan in dezen het algemeen belang te willen dienen, doch tevens op te komen, waar dit noodig blijkt, voor de belangen onzer markt en die onzer leden. Dreigde aanvankelijk min of meer strijd met „Koophandel" aangezien men van die zijde bezwaar meende te moeten maken tegen ons boetenstelsel, het zelfs onaannemelijk verklaarde, in een daartoe uitgeschreven vergadering hebben we niettemin kunnen handhaven ons standpunt n.l. dat eerst dan „Koophandel" recht van spreken zou heb ben, indien bestuur en keurmeester te kort schoten, of wel, ons stelsel bleek niet te be antwoorden aan het doel., Spr. meende te mogen zeggen, dat de uitkomst heeft ge leerd, dat het recht aan onze zijde was, im mers er werd geen enkele klacht ingediend. Spr. meende nog eens te mogen hernalen, dat we in blijmoedige stemming konden ver gaderen, waar we mogen wijzen op eenige praentmomenten in het Bondsleven als daar zijn geweest: de opening dier spoorlijn, het terste millioen verhandeld, het eerste dui zendtal spoorwagens geladen en daarbij ge voegd nog het zoo af en toe vernemen van gtbed klinkende cijfers. Spr. richtte hartelijke woorden van welkom speciaal tot den heer Swager, die zooveel uroeve huiselijke omstandigiieden had te doorstaan en tot de overige oestoursledien en oen neer Ootjers. Welkom riep spr. mede toe aan de Comm. van Beheer der markt en van toezicht op het Betaalkantoorhet scheen spr. zoo toe, dat voor haar deze dag een hoogst aangename moet zijn, waar ze straks aan de verg. zal mogen voorleggen de resultaten van haar bevindingen. Aangenaam was het spr. onze ambtenaren en beambten te mogen begroeten, die al naar hunne functie meer of minder hebben meege werkt tot het welslagen onzer markt. Gaat er een roep uit van ons Betaalkantoor, over de ordelijken en vlotten gang van zaken wordt ten aanzien van onzen keurmeester gezegd, dat zijn uitspraken geschieden zon der aanziens des persoons naar recht en bil lijkheid, ook van onze overige functionaris sen mogen we zeggen, dat bij hen ijver en plichtsbetrachting voorzitten. Aangenaam is het om vertegenwoordigt te zien het Bestuur der spoorweg-vennootschap omdat spoor en markt zoo nauw met elka&r samenhangen. Ten slotte riep spr. een hartelijk woord van welkom toe aan de vertegenwoordigers der aangesloten vereenigingen. Daarna werd met de behandeling der agen da aangevangen, waarvan wij morgen ver slag zullen geven. UIT EGMOND. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 14 Maart 1916. Alle- leden waren aanwezig. Nadat de vergadering door den voorzitter geopend was, las de secretaris de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Van Ged. Staten waren de volgende mis sieven ingekomen: de goedkeuring van de gemeentebegrooting, dito van 't supp. ko hier, dito van dén toeslag aan de gemeente beambten, dito van de wijziging der begroo ting. Ook was ingekomen een schrijven van de heeren Buis en de Wit en een schrijven van den heer Zomer, waarin den raad dank ge zegd werd voor den toegekenden duurtetoe- slag. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Aan de orde kwam nu een voorstel van 13. en W. om van den heer J. v. d. Plas Gzn. een stukje grond te koopen, gelegen in de uiristraat, voor den prijs van 40. Over bedoeld stukje loopt nu al de straat. Na eeni ge bespreking ging de raad er mee aceoord. Daarna werd behandeld het adres van de afdeeling „De 3 Egmpnden" van den Bond van Ned. onderwijzers, waarin verzocht was, de salarissen van het onderwijzend personeel te verbeteren. Naar aanleiding van dit adres werd door B. en W. voorgesteld, de periodieke verhoo gingen, die nu plaats hebben om de 3 jaar, te doen toekomen om de 2 jaar en deze re geling te laten ingaan op den eersten der maand, volgende op die, waarin aan bedoel de wijziging goedkeuring was verleend. De heer Zwaan vroeg naar de gronden, op wel ke 't voorstel van B. en W. steunde. De burgemeester wees op de duurte der tijden en op het belang der gemeente. Bij een goede salarisregeling komen er meerde re sollicitanten,"heeft men dus betere keus. De heer Zwaan was meer voor het toe kennen van een gratificatie, dat was dan maar één keer en kwam vooral de minder be taalde onderwijzers ten goede, waarop de burgemeester antwoordde, dat de onderwij zers niet om toeslag, maar om salarisverbete ring gevraagd hadden. Na nog enkele be sprekingen werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Daarna ging men over tot benoeming van een onderwijzer. Den raad werd de volgende voordracht aangeboden: 1. de heer Klein, 2. de heer Koppenhol, 3. de heer Bos. De heer Snoeks vond de keuze moeielijk. Tij kende geen der heeren. Hij had er graag eerst eens persoonlijk kennis mee ge maakt. De burgemeester zeide, dat hij de sollici tanten altijd aanraadde, de raadsleden te be zoeken, maar dat deze de heeren meestal niet thuis troffen.. Willen de raadsleden persoon lijk zich op de hoogte stellen, dan moeten ze bijv. de proeflessen bijwonen. Met algemeene stemmen werd daarna de heer C. Klein te Woudenberg benoemd tot onderwijzer. Bij de rondvraag brak de heer Zwaan een lans voor de noodzakelijkheid van een in structie voor de vuilnis-commissie." De heer Snoeks informeerde of de kosten van verpleging in een krankzinnigengesticht van de dochter van Schol nog voor rekening der gemeente bleef, nu de ouders zich elders gevestigd hadden. De burgemeester zei dat de gemeente moest blijven betalen. Daarna ging de raad in comité-generaal. 1917. De aanmelding moet geschieden vó6r Vrijdag-middag 12 uur. NOORD-HOLLANDSCH GRONDCREDIET. Hypotheekbank te Alkmaar. Aan het verslag over het jaar 1915 wordt waarde werd verleend. In 1915 werden afgesloten 20 hypothecaire leeningen tot een bedrag van 481.265. terwijl de daarop betrekking hebbende onder panden werden gewaardeerd op ƒ724.150. zoodat gemiddeld plm. 66% der getaxeerde waarde werd vreleend. Het totaal der op 31 December 1915 uit staande leeningen bedroeg 3.539.005.50, terwijl de daarop betrekking hebbende onder panden waren gewaardeerd op 6.085.001. zoodat gemiddeld plm. 58% daarop loopt. In 1915 hadden drie executiën plaats, waarbij geen verlies werd geleden. De vennootschap is, behalve met betrek king tot de ten hare behoeve hypothecaire ver bonden goederen, direct noch indirect bij eenig onroerend goed geïnteresseerd. In 1915 werden verkocht ƒ304,300.aan pandbrieven, terwijl werd ingekocht tot een bedrag van 54.600. Op 31 December 1914 waren aan pand brieven in omloop 3.209.000.zoodat op 31 December 1915 in omloop was tot een be drag van 3.458.700. De Reserve en de Extra Reserve bedroegen respectievelijk 25.290.99% en ƒ35.720.78 bij goedkeuring van de Balans en Winst en Verliesrekening zal het totaal der Reserven bedragen ƒ66.991.79. Door commissarissen wordt aan de alge meene Vergadering welke gehouden zal wor den op Zaterdag 25 Maart a. s. voorgesteld het dividend over het boekjaar 1915 te bepa len op 6%. MARKTBERICHTEN. BROEK OP LANGEND1JK 15 Mrt. Aangevoerd 1400 gele kool f 1.50 a 10,60 gele kool per zak f 0. uien (stek) f 3.65 witte kool f 0,14 baal uien f 12,10 per 50 k.g., rammenas 0,per 1000 st. NOORDSCHARWOUDE 15 Maart. Roode kool f 2.— a 4,50, gele kool f 1. a 2.60, Deensche wittekool f 2, - a 5, wortelen f 0 per 50 K.Q. grove uien f roodckool f 0.a 0.Deensche witte f 2.50 a 10 11 gele —.0 per zak. KORTE BERICHTEN. Onder de militairen te Nierpoldera (Z.) een geval van nekkramp voorgekomen. De verloven zijn ingetrokken. Het geval van nèkkramp, dat zich bij een militair te Luiksgerstel voordeed, is door den dood gevolgd. Van de nootenboomen in Midden-Lim burg zijn de meesten door de overheid gere- uireerd om er geweerkolven van te maken, tl leen de heel oude en de jonge stammen blij ven staan. Vóór Zwolle is een treinongeval ge- >eurd, dat alleen materieele schade veroor zaakte. Te Schoonhoven heeft de milicien J. G., die sedert 1 Maart onder de wapenen is, uit begnsel d'ienstgeweigerd. Hij zal voor den Krijgsraad moeten terecht staan. Het s.s. Zaandijk ligt thans op de Theems aan de boeien geankerd, schip en bemanning zijn in veiligheid. In het N. O. van Vlieland is een twee mast zeilschip gestrand, waarschijnlijk een vischlogger. Een Duitscher te Rotterdam had eenige kisten thee gekocht. De inhoud bleek bij ope ning te bestaan uit gedroogde kruiden, stok jes en bladeren! S I ADSN1EUWS VOOR DEN KRIJGSRAAD. De Krijgsraad te 's Gravenhage veroor deelde A. J. K. W., milicien der nfanterie, ter zake van tweede desertie, en C. V., land storminfanterist, terzake van beleediging en bedreigen en slaan van een meerdere, beiden afkomstig van Alkmaar, ieder tot drie maan den gevangenisstraf. -GESLAAGD. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde, naar men ons meedeelde, voor het eerste ge deelte van het artsexamen Mej. A. G. C. Noorduyn, alhier. DE CENTRALE VRIJZINNIGE KIES- VEREENIGING. Gisteravond vergaderde in café Central de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het hoofddistriot Alkmaar. Wegens gebrek aan belangstelling werd bepaald geen beslissing te nemen. Wel nam men het besluit om de Vrijzinni ge Concentratie en de zusterverenigingen in Uitgeest, Heilo en de Egmonden aan te schrijven, wat naar hun oordeel moest ge beuren, aangezien bij een niet candidaatstel ling door de Vrijzinnigen de candidaat der S. D. A. P. alle linksche stemmen op zich zal vereenigen. JANE SHORE. De directie van de Cinema Americain ver zoekt ons te melden, dat er twee, zoowel wat opzet als tijdstip van verschijning en lengte betreft geheel verschillende films zijn, die beide den titel Jane Shore dragen en die thans allebei in een van de hier gevestigde bioscoop-theaters worden vertoond. KUNST ZIJ ONS DOEL. Het Teekengenootschap „Kunst zij ons Doel" alhier, houdt op Vrijdag a.s. eene ten toonstelling van aquarellen en teekeningen Des avonds om zeven uur precies worden in de tuinzaal van de Harmonie tien kunstwer ken verloot. Voor kunstlievend lid k 2,kan men zich aanmelden bij den secretaris W. Neder koom, in de Schoutenstraat. Men heeft dan recht op bovenstaande kunstbeschouwing en TWEEDE KAMER 's-GRAVENlHAGE, 15Maart. De Twee de Kamer heeft het wetsontwerp van het uitvoerverbod van schepen zonder stem ming aangenomen. STAKING. AMSTERDAM, 15 Maart. Naar de- Nieuwe Rott. Courant meldt is gisteren te Enkhuizij onder de steenzetters, werkzaam aan de Drechterlandsche dijk een staking uitgebroken. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, officiéél, 15 Maart. Weste lijk oorlogstooneel. Bij Neuve Chapel le de den wij een vooruitgeschoven Engelseh ver dedigingswerk met de bezetting in de lucht vliegen. Engelsche artillerie richtte een krachtig vuur op Lens. De Fransche artil lerie trad zeer actief op tegen onze stellin gen bij Vuhe au Pois. Ten westen van de Maas hebben de Sileezische troepen vanuit de streek ten Westen van het Ravenbosch en de hoogte van Mort Homme in krachti ge stormloop hun stellingen vooruit ge schoven, daarbij vielen 25 officiem en on geveer 1000 ongewende gevangenen in on ze handen. De Franschen deden zonder succes 4 tegenaavallen waarbij ze ernstige verliezen leden. Op de Westelijke Maas oever en op de Oostelijke helling van de Maashoogten hevige artillerieduels. In de Vogezen en ten zuiden daarvan voerden de Franschen verscheidene kleine aanvallen uit die afgeslagen werden. Ten Noorden van Rapaume schoot luitenant Leffers zijn 4e vijandelijk vliegtuig, een Engelsche tweedekker, naar beneden. Bij Vimy en bij Tifry aan de Maas ten Noordwesten van Verdun werden twee Fransche vliegtuigen door het. Duitsche afweergeschut naar be neden geschoten. Een groot Fransch vlieg tuig stortte na een luchtgevecht boven Haumont neer. De inzittenden werden deels gedood, deels gevangen genomen. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 14 Maart (Reuter). Ten westen van de Maas verdubbelde de beschieting der Fransche stellingen van Bethincourt tot Cumières in krach.-In den namiddag deden de Duitschers een zeer krachtigen aanval op dezen sector; zij werden echter over het geheele front met groote verliezen teruggeslagen en, konden slechts op twee punten vasten vot krijgen in de Fransche loopgraven tusschen Bethincourt en Mort- homme. Ten oosten van de Maas en in Woëvre ar tillerie-activiteit, doch de infanterie trad hier niet in actie. Ten noorden van St. Michiel bombardeer den de Fransche batterijen groote houten gebouwen van den vijand, en veroorzaakten brand in het station en de opslagplaatsen te Lamarche. In Woëvre bombardeerden de Franschen eene vijandelijke colonne. Ten noord-oosten van Delme in Lotharingen trad de beider- zijdsche artillerie zeer actief op. De Franschen ondernamen in de Vogezen met succes kleine aanvallen bij Stosswhir en Carspach. Ten noorden van de Aisne trachtte de Duitschers driemaal vergeefs in de Fran sche loopgraven in het Bois des Buttes bin nen e dringen. De Fransche artillerie beschoot in Argonne met gunstig resultaat de spoorwegen, straatwegén en verdedigingswerken bij Montfaucon en in de streek van Avocourt. Elf Fransche vliegmachines lieten 42 zwa re bommen vallen op het station te Brieul- les. Bij Verdun hadden talrijke luchtgevechten plas. Men kon drie Duitsche vliegmachines zien neervallen achter de vijandelijke linies. Een Fransche machine werd door vier Duitsche aangevallen, schoot er een van naar beneden en keerde behouden terug. is

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2