DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m Van hat Westelijk Oorlogsterreln. Van liet Zuidelijk Oorlogsterrein. No. 64 Honderd en achttiende jaargang. 1916 DONDERDAG 16 MAART Feuilleton. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 11,— franco door het geheele Rijk f 1,2b. Afzonderlijke nummers 3 Cen-te. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkarlj v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam, C 9. DUITSCHLAND. v Btt nooKomr bestaaH irtt 2 btettea. ALKMAAR, 16 Maart. Havas meldt, dat de dag van gisteren bij Verdun kalm is verloopen. De Duitsche aan val op den linkeroever van de Maas was van korten duur; de vijand herhaalde zijn actie tegen den „Dooden Man" niet. Ten gevolge van schitterende tegenaanvallen met de ba jonet konden wij het grootste gedeelte her overen van de gedeelten loopgraaf Welke wij Dinsdag tusschen Béthincourt en den „pooden Man" verloren. De actie van de ar tillerie, welke 's nachts levendig was ge weest, verslapte overdag zonder dat het tot een infanterie-aanval kwam.Vrij groote be drijvigheid heerschte bij Vaux en in Woëvre. Het is onmogelijk voorspellingen te doen over de plannen van den Duitschen genera- len staf, die uit het veld geslagen schijnt dóór den krachtigen weerstand, maar een feit is, dat de aanvalskracht van het leger van den kroonprins afneemt, hetgeen trouwens niet al te zeer behoeft te verwonderen, daar de slag 24 dagen duurt, gedurende welken tijd de Duitschers tevergeefs zich bovenmen- schelijke inspanning getroostten om zich van Verdun meester te maken. Zoo oordeelt Havas. Maar elk oordeel over den afloop van den strijd is op dit oogen- blik nog voorbarig. Hoeveel belang er thans in dezen strijd wordt gesteld, bleek heden aan ons bureau, waar bulletins waren aangeplakt, meldende, dat de „Tubantia" van de Kon. Ned. Holl. Lloyd 'was gezonken. Ve len snelden er op af en zeiden „o, is het maar een schip? We dachten dat het van Verdun was!" Maar een schip een der beide grootste schepen welke van Amster dam uit zee kozen, met een inhoud van bijna 14.000 tonnen, ruimte biedend voor meer dan 1500 passagiers! Het schip lag in de duisternis voor anker toen bet getorpil- leerd werd. Het zal wel weer een vergissing zijn! Maar het is duidelijk, dat op zoo'n manier onze heele scheepvaart lam gelegd wordt door de wijze, waarop van Duitschen kant de oorlog ter zee wordt gevoerd. Zou onze regeermg, net als de Amerikaansche, de eene nota na de andere vruchteloos moeten ver zenden? Of zou dit nu werkelijk de laatste der vergissingen kunnen zijn? Wat doet zoo'n onderzeeër-commandant te torpilleer ren, wanneer bij in de duisternis niet weet, Vervolg van liet 2e blad. XV. EEN ONVERWACHTE GAST. Johnsen en Frida waren buiten de hut ge gaan, om naar het weer te zien'. De zieke loods moest zich in de sneeuw half voortsle pen, meer en meer weigerden zijn beenen uienst. Maar hij gaf nooit eenig teeken van •ongeduld en de pijnen werden hem niet de baas. Er lag een grootsche stemming over i het landschap. De maan straalde haar licht tusschen het gescheurde wolkenfloers door en wierp lange, spookachtige schaduwen over het strand en over den gletscher. De goede geesten van Spitsbergen schenen te ontwaken en,hun kerstvrede uit te spreken over de kleine, eenzame hut. De lucht was zachter en de ijskoude mist, die weken lang alles had bedekt, loste zich nu op in dotjes nevel, die langzaam naar het noorden afdre ven. Tusschen de spleten der rotsen i kwa men sterren te voorschijn, ze zonden hun trillende zilverstralen uit in den donkergroe nen ether. „Dat is de wagen," pi de loods, „en daar- komt de noordster te zien. Het wordt goed weerEn die groote W daar, dat is Cassiopeia, de troost en de blijdschap van het zeevolk. Als dat sterrenbeeld zich ver toont, heeft men niets te vreezen. Want het wijst aan den eenen kant naar de noordster en aan den anderen kant op Andromeda, dan is de koers duidelijkKijk eens hoe ginds, ver, ver weg, het maanlicht danst over liet ijs. Dat is de Storfjord, de beruchte en beroemde Storfjord. De Hollanders noem den hem Wybe-Janswater naar een Frieschen wat hij voor zich heeft! Aangenomen natuur lijk, dat hier getorpilleerd is en dat de „Tu bantia" niet op een mijn is geloopen. De groot-admiraal von Tirpitz heeft de leiding der Duitsche marine neergelegd. Het is altijd beschouwd, dat de keizer in 1897 een gelukkigen greep heeft gedaan, toen hij uit het Verre Azië dën heer Tirpitz riep en hem staatssecretaris van marine maakte, in 1900 verhief hij hem in den adelstand, in 1907 schonk hij hem den Zwarten Adelaar, in 1911 benoemde hij hem tot groot-admi raal en men heeft hem den bijnaam van „Roon der Duitsche vloot" gegeven.' Zijn ongesteldheid werd dezer dagen reeds ge meld, hij wordt opgevolgd door admiraal von Capelle en Wolff haast zich te berich ten, dat de zaak geheel op denzelfden voet zal worden voortgezet Aan de Isonzo duren de aanvallen der Ita lianen voort, zonder dat er tot dusverre eenig belangrijk resultaat is bereikt In Egypte hebben de Engelschen een over winning behaald, Solum aan de \yestgrens is door hen bezet en van Engelschen kant wordt verklaard, dat de Turksch-Duitsche strooptocht, evenals soortgelijke tochten in Perzië, thans den nekslag heeft gekregen. Het Fransche legerberieht luidde giste ren: Ten westen van de Maas nam de be schieting merkbaar af op het front Béthi- court Cumières, van waar geen infanterie- actie wordt gemeld. Vrij groote activiteit aan den rechteroever van de Maas in de streek van Vaux en Dau- loup. Lenige schermutselingen met handgrana ten door voofgeachoven Fransche afdeelin- gen op de hellingen ten oosten van het fort Vaux. De dorpen aan den voet der hoogten van de Maas in Woëvre werden beschoten. Onze artillerie trad over het geheele front actief op, vooral echter ten oosten van het Bois Avrille, waar zij een artillerie-convooi van den vijand uiteen joeg en ten noorden van Tresnes, waar zij in een Duitsche batte rij eene heVige ontploffing eroorzaakte. De Franschen beschoten met succes de loopgraven van den vijand bij Het Sas en Langemarck in België. Zij bombardeerden voorts de toegangswegen tot Ville au Bois ten noorden van de Arsne en bestormden en namen een Duitsche loopgraaf ten zuiden van Sainte Soupplet in Champagne, waarbij zij tevens gevangenen maakte. schipper. Maar de Russische pelsjagers ga ven er den naam „Tito wa Guba" aan. Die fjord ziet er zoo onschuldig, eenvoudig uit, maar gevaren loeren van alle kanten. Hier recht over 1 gt midden in een zandbank, die veel mijlen breed is, en iedere bocht is om zoo te zeggen afgesloten door een barrière van scheren. En de weg van hier naar de Thijmenstraat en naar Heleysond is voor groote schepen niet bevaarbaarHeel oostelijk Spitsbergen is nog een duister vast land. Velen zijn er geweest, Lamont en Heuglin en Ekroll hebben over de groote ijs- woestenijen geschreven, maar ze hebben ze slechts gezien als Mozes hef beloofde land. Het is hier mooi in den Storfjord. Zie eens die landpunt daar ginds, hoe ze glanst in' het maanlicht. Dat is „Foxnose," de Vos- seneus. Als ik hier moest sterven, zou ik op die punt begraven willen worden. Er is daar een kleine kloof achter die steile hel ling, daar zou ik willen rusten Ik kon daar naar buiten liggen kijken,u weet, een zeeman kijkt graag naar de zee." „Spreek nief meer over sterven, Johnsen," zei Frida. „Nu zullen we allen gezond wor den, en tegen het voorjaar „Ach, beste freule," zei de reeds bejaarde loods, die zijn einde nader voelde komen, „de dood is onze vijand niet. D^t zal u hier in deze eenzame streek leeren begrijpen. 'tZijn al de kleine dingen, die den angst voor den dood doen ontstaan. Hier gaan dood en le ven naast elkaar als twee goede vrienden, die in alle kalmte vreedzaam hun krachten mé ten, hier gaat alle kleingeestige slechtheid té niet onder de eenzame grootheid der ster ren. Wij voelen ons wat we zijn: bewegen de' stofjes in de hand van den Almachtige. Het doet pijn te moeten scheiden van hen'die we liefhebben, maar voor een oud man is het een goede gedachte, dat hij tot aan den rand van het graf omringd is door vriende lijke zorgen en het medelijden van beminde Het Duitsche legerberieht, reeds in een deelte onzer vorige oplaag opgenomen, meld de: Bij Neuve Chapelle deden wij een vooruit geschoven Engelsche verdedigingswerk met de bezetting in de lucht springen. De En- elsche artillerie richtte een zwaar vuur op tens. De Fransche artillerie was zeer actief tegen onze nieuwe stelling bij Ville aux bois en tegen verschillende sectoren in Champag ne. Links van de Maas brachten de Silezische troepen met groot elan hun liniën uit de streek ten westen van het Bois des Corbeaux vooruit opde hoogte „Mort Homme". Vijf en twintig officieren en meer dan 1000 man werden ongewond gevangen genomen. Vier malen herhaalde tegenaanvallen brachten den Franschen geen succes, wel echter ge voelige verliezen. Op den rechter oever van de Maas en aan de oostelijke helling van de Cotes Lorraines streed de wederzijdsche ar tillerie verbitterd voort In de Vogezen, ten zuiden daarvan, ondernamen de Franschen verschillende kleinere verkenningsbewegm- die weiden afgeslagen. Luitenant Leffers schoot ten noorden van Bapaune zijn vierde vijandelijk vliegtuig neer, een Engelschen tweedekker. Bij Viny, ten noordoosten van Atrecht, en bij Sivry werden twee Fransche vliegtuigen door onze afweerkanonnen neergeschoten. Boven Haumont, ten noorden van Verdun, viel een Fransch Vliegtuig na een luchtge vecht. De inzittenden werden gevangen ge nomen, voor zooyer ze niet dood waren. Het Oostenrijksche legerberieht meldde isteren: De aanvallen der Italianen op het mzofront duren voort. Gistermiddag is op de hoogte van Podgora verwoed gevochten. Onze troepen hebben er den vijand, die hier en daar onze schansen was binnengedron gen, in een handgemeen weer uitgeworpen. Even vruchteloos is een nachtelijke aanval door den vijand na een voorbereiding van verscheidene uren door de artillerie tegen den sector ten Z. W. van San Martino on dernomen, gebleven. Voor onze stellingen op dezen sector liggen uit de gevechten van cfe laatste dagen nog meer dan 1000 vijandelij ke lijken. Op verscheidene andere plaatsen van het front in de kuststreek is het tot hevige ge- schut- en mijnwerper-geveebten gekomen. In het Karinthische grensgebied heeft de vijand onzen Fell(?) sector, in Tirol den sector van den Col di Lana onder vuur geno men. Italiaansche vliegers hebben, zonder scha-, de aan te richten, bommen op Triëst gewor pen. ADm. VON TIRPITZ'AFGETREDEN. Wolff meldt officieel uit Berlijn dat de Groot-Admiraal Alfred von Tirpitz is af- en rechtschapen1 menschen „Beste Johnsen 1" zei Frida zijn hand grij pend, terwijl ze.tegen zijn schouder aanleun de. „Dank, freule", lispelde de loods, zijn aan doening meester trachtend te worclen. „U hebt een hart van goud. Gelukkig de man, aan wien ti uw leven toevertrouwt. Wees voor zichtig iu uw keus. Geef u zelf niet weg aan een onwaardige, kies hem niet in de balzaal of op de badplaatsen. Laat u niet vangen door een of ander moedersjongetje in uniform die nog niets heeft ondervonden en niet heeft getoond, iets te kunnen O, als ik u een goeden raad mocht geven „'t Is of ik mijn vader hoor", mompelde ze verdiept in haar eigen gedachten, „hij be greep mij zoo goed, nu, wat voor'een raad is het?" „Neen," zei de loods na een oogenblik van nadenken, „ik heb het recht niet mij met uw leven te bemoeien. Mijn raad zal toch wel tot komen als een zacht fluisteren op een stillen avond, als de sterren schitteren Hij keerde zich plotseling om. „Me dunkt er loopt en scharrelt hier wat", zei hij, „is Boy buiten?" „Neen", was haar antwoord. „Ik hoor niets. Misschien kraakt de gletscher." De loods luisterde langen tijd. „Ik heb mq zeker vergist", zei hij eindelijk. „Om de waar heid te zeggen, ik dacht dat er hier een ijs beer rondliep op den gletscher. De pelsjagers en vangers zeggen, dat er altijd' op Kerstmis een beer komt bii de hutten als er overwinterd wordt. Maar dat is niet een van de gewone vreedzame ijsberen, die men in den zomertijd soms tegenkomt óp het bij Noa Zembla opge hoopte ijs. Neen, de beer 'die zich op Kerstmis vertoond is wild en bloeddorstig, riet is wel ebeurd, dat hij in de hutten binnen wist te omen en van de bewoners met zich meesleur de. En oudtijds werden enkelé hutten tegen Kerstmis belegerd door ijsberen. De jagers heetten hen altijd welkom, want berenvleesch getreden en dat admiraal von Capelle hem zal opvolgen, het agentschap geeft hierbij het volgend commentaar. Het aftreden van grootadmiraal Von Tir pitz als rijksminister van marine geschiedt met alle eer voor den schepper van de Duit sche vloot. Het is zijn allerwege erkende ver dienste, de Duitsche vloot te hebben ge maakt, tot het zoo nuttige instrument, dat ze in den oorlog gebleken is te zijn. Zijn aftre den wordt dan ook met erkentelijkheid jegens zijn persoon, alom betreurd. In de keuze van zijn opvolger ziet men een waarborg dat aan de scherpte van de oor logvoering ter zee niets zal worden veran derd. Admiraal von Capelle is sedert het eerste vlootplan de medewerker van den heer von Tirpitz geweest en heeft jarenlang gegolden als diens rechterhand. Met alle belangen van de Marine is hij van nabij ver trouwd. Zijn organisatietalent wordt hoog geprezen. Bij de marine geniet hij het volle vertrouwen. De benoeming van von Capelle tot opvol ger beteekent een onveranderde voortzetting van het beproefde vlootbeleid zooals dat tot dusver is gevolgd. Vooral beteekent ze dat de duikbootoorlog overeenkomstig de in de bekende memorie tot de onzijdigen gericht^ aankondiging zal worden voortgezet. KORTE BERICHTEN. De margarine kbst in Duitschland te- genwoordg f 1.20 per pond, andere vetten kosten 1.40. In Berlijn is de invoering van vleesch- kaarten te verwachten. In verband met de invallen van Mexi canen heeft Ameriki zijn leger op volle sterk te (120000 man) gebracht De Fransche minister van Financiën heeft voor het tweede kwartaal credieten aangevraagd, die óploopen tot 43.500000 per dag. Oostenrijk-Hongarije heeft wel de di plomatieke betrekkingen met Portugal afge broken maar zal dit land niet de oorlog ver klaren tenzij het ook Oostenrijksche schepen in beslag neemt. De oproeping van de gehuwde vrijwil ligers in Engeland van 27 tot 35 jaar is voorloopig ingetrokken. Volgens het Italiaansche blad de Avan- ti hebben de Bulgaarsche socialisten in de Sobranje geprotesteerd tegen den oorlog, de verplettering van Servië, en annexatie van grondgebied. BINNENLAND. DE MELKVOORZIENING IN DEN ZOMER. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de Commissarissen der Ko ningin het volgende medegedeeld, ten aan zien van de melkvoorziening gedurende den a.s. zomer. Na voorop gesteld te hebben, dat deze re geling zich behoort aan te sluiten bij die, is heel lekker1 De eerste kerstbeer, waarvan Spitsbergen's geschiedenis vertelt, bezocht in 1634 den Hol- landr Andries Jansz en zijn zes lotgenoten, die overwinterden op Smeerenburg. Reeds in de maand November waren er kenteekenen van scheurbuik bij hen waar te nemen. Hun eenige hoop op redding was dat „God hun een of ander mocht zenden om ken op te wek ken." God zond hun op Kerstavond een beer. Ze trachtten hem te dooden, maar de beer was te wild en te sterk voor hen. Hij joeg hen naar de hut, waar ze weldra een voor een stierven, En De loods hield plotseling stil. „Hoor", zei hij, „kraakte daar niet de sneeuw vlak aditer ons. Zou het werkelijkkijk I". Een lange schaduw gleed over de sneeuw vóór hen. Uit de hut hoorde men een razend geblaf. Frida keek verschrikt om. Vlak voor haar verhief zich een geweldig groot lichaam bo ven den sneelwhoop, ze hoorde een nijdig bla zen, ze zag het reusachtige lichaam zich buigen tot een sprong. Ze wilde wegloopen, maar de angst verlamde haar, ze wilde schreeuwen, maar er kwam alleen een schor gorgelend geluid over haar lippenEn reeds voelde ze den schuimenden adem van het beest tegen haar gezicht waaien, toen een sterke hand met groote kracht haar terugrok, zoodat ze in de sneeuw bij de deur van de hut neerviel. De klauw van den ijsbeer ging even langs haar arm, maar het woedende dier mis te zijn greep. Zijn oogen fonkelden, toen hij zijn rooden bek naar den loods toekeerde, die nu op zijn eene knie liggend den aanval af wachtte. Hij had zijn mes getrokken en zijn scherpe vastberaden, grijze oogen staarden zonder vrees naar den sterkeren tegenstander die met ongebreidelde woestheid op hem aan vloog. Jonhsen hield het wapen met gestrekten arm recht voor zich uitmaar de beer lette op niets. Hij rende op het lange mes in en kreeg Zij, die zich met 1 April op dit blad abonoeeren, ontvangen de tot dien datum ver- schijnende numpiers franco en gratis. De Directie. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van J. HUIBERTS, aanne mer aldaar, om vergunning tot het oprichten van een ELECTROMOTOR van IV, P.K„ dienende tot het in werking brengen van een ZAAGBANK, in het perceel Geest, Wijk A, No. 23. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Ge meente, mondeling op Donderdag 30 Maart e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 16 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G. RIPPING, Voorzitterj DONATH, Secretaris. welke voor den winter 19151916 is getrof fen, schrijft de Minister o. m.: 1. Personen, die in den zomer 1915 ge woon waren regelmatig melk te leveren aan ondernemingen of personen, wier hoofdbe drijf bestaat in den verkoop van melk voor dadelijk verbruik bestemd, of zoodanige melk zelf aan verbruikers leverden, zijn verplicht zulks Ook te doen in den komenden zomer. De levering zal dienen te geschieden gedu rende denzelfdentermijn en naar dezelfde gemeente als waarheen zulks dén vorigen zomer plaats vond. 2. De prijs, die door de leveranciers van consumptiemelk in rekening mag worden ge bracht aan dengene, die deze melk aan de verbruikers levert, is de zomerproductieprijs 1914, vermeerderd met ten hoogste 1% k 2 ets. per liter. Indien in eenige gemeente geen bepaalde zomerprijs in vorige jaren bestond, doch een vaste voor het geheele jaar gelden de prijs, dan kan deze beschouwd worden als het gemiddelde van een winterprijs en een zomerprijs van welke laatste over het alge meen kan worden aangenomen, dat deze 1 cent per liter lager is dan de winterprijs. De voor den aanstaanden zomer vak te stellen productieprijs behoort dan gesteld te worden op den bovenbedoelden zomerprijs, vermeerderd met ten hoogste IK t 2 cents per liter. Indien in eenige gemeente in vorige jaren meer zomerprijzen bestonden, dan worden het blanke staal tot aan het hecht In zijn bre&- de borst. De loods werd1 tegen den grond geworpen. De grbote klauw van den ijsbeer had zijn hoofd getróffenzonder een kik te geven zonk hij in de opgehoogde sneeuw. Op 't zelfde oogenblik ging de deur van de hut open, en Boy voog er uit. Met het schuim langs zijn kaken rende hij in vreeselijken woe de recht »p den ijsbeer los en sloeg zijn tan den in dienst strot. Daar bleef hij hangen, terwijl de haren van zijn lichaam'als borstels overeind rezen. De ijsbeer bleef op zijn achterpooten staan. Hij bekoog onzeker zijn voorpooten in de lucht Zijn razernij scheen te bedaren. Het bloed stroomde uit zijn borst, en het hecht van het mes hing in het witte vel in een ring van bloed. Hij.schudde wel berekend zijn kop, drukte den hond vaderlijk tegen zich aan, maar het sterke moedige dier bleef als een bloedzuiger aan de halsaderen van den beer hangen, terwijl het bloed langs zijn kaken af droop. Daar kwam Bratt. Hij had in de haast de oude verroeste bijl gegerepen, die bij de deur hing. Het leek of de beer op het gezicht van dien nieuwen vijand zijn krachten voede bij komen. Met één slag van zijn voorpoot sloeg hij den hond weg, en de arme Boy rolde jan kend om en om in de sneeuw. Nu keerde de beer zich met alle macht tegen Bratt Maar hier had de machtige heerscher der poolduis- temis zijn meerdere gevonden. Ottarijskofs bijl werd langs den kop van cjen ijsbeer ge zwaaid en kwam neer op den schouder. Diep sloeg de bijl er in. Beenderen kraakten, de ee ne voorpoot viel krachteloos neer en een bloed stroom gutste uit de doorgesneden aderen. Wordt vervolgd. KMAARSCHE i

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1