f.t I. Prins Az., Bierkade 11. ten den opzichter voor het Jeit te stellen, in dien het weer mocht gebeuren, hij ontslagen zal worden. Door den gemeente-ontvanger, den heer v. d. Aardweg, werd tegen 1 Juli eervol ont slag gevraagd, welke functie hij nu 30 jaren neeft vervuld. Goedgevonden werd hem eervol ontslag te verleenen en zijn pensioen te brengen op zijn tegenwoordig salaris, n.l. 525. De voorzitter zeide een schrijven te hebben ontvangen van de K. E. M., welke mededeel de, de verlichting aan de Oosterzij niet voor den opgegeven prijs te kunnen uitvoeren, deze opgaaf was tot 15 Februari; het koper is nu duurder geworden, zoodat het 90 meer zal kosten. De heer Zwart vond het jammer, "dat de vergadering niet eerder is gehouden. De heer Maas Geesteranus meende, dat het goed zal zijn eerst te vragen aan de boeren die verder dan 20 Meter van het net afliggen en zelf den verderen aanleg moeten betalen, of ze bereid zijn aan te sluiten, anders zou het een strop worden. Men is toch zeker nog tot niets verbonden. De voorzitter zeide hiervan werk te zullen maken en deelde mede, dat men nog vrij was. Besloten werd indien de betrokkenen ge negen zijn aan te sluiten, de Oosterzij te ver lichten. Bij de rondvraag informeerde de heer But ter wanneer de inschrijving wordt gehouden voor de kermis en of er van de stoomdraai- molen vooruit het halve geld wordt ge stuurd, zooals in den Raad besloten is. De voorzitter zeide nog geen kermister rein te hebben, hij heeft er wel om gevraagd, maar nog geen toezegging gehad. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten en ging over in Comité. UIT HENSBROEK. Een uitvoering van de zangvereeniging „Zanglust" te Obdam-Hensbroek heeft, voor de noodlijdenden tengevolge van den Water snood, opgebracht de som van bijna 33, UIT WIJDENES. Woensdag hield de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier haar laatste vergadering met dames in dit seizoen. Het fanfarecorps „Ons Genoegen" en de rederijkerskamer ,,'t Mosterdzaadje" verleenden weder hun wel willende medewerking. Door ,,'t Mosterd zaadje" werd opgevoerd: „Papa gaf per missie", blijspel in één bedrijf door Mr. van der Bruggen. Met groote aandacht werd de heer K. Koetsier, onderwijzer te Beemster, gevolgd bij zijn lezing van twee bedrijven van „Vorstenschool" door Multatuli. Heel veel succes had de heer K. ook met de voor dracht van „Een groot schandaal", door S Falkland, en eenige kleine gedichten van An- theunis, Speenhoff e. a. De ruime kolfbaan van den heer de Wit was flink bezet, 't Was een zeer genoeglij ken avond. Heden is hier de ooievaar aangekomen UIT DRIEHUIZEN. Gisteravond hield de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier hare tweede vergade ring. Als spreker trad op de heer J. van Al- bada van Oterleek, met het onderwerp: „Een geneesheer in de drie vakken van Jan Macla- ren". Met groote aandacht werd deze lezing gevolgd en ook de bijdragen, die spreker ten beste gaf, vielen zeer in den smaak. Het vrij talrijk opgekomen publiek scheen dan ook wel voldaan te zijn over den gezelligen avond. Een bijzonder woord van lof ver dient ook de tienjarige T. Meulenbroek van Edam, die eenige lieve versjes voordroeg die zeer werden toegejuicht. HET DIENSTWEIGERINGSMANI FEST. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in een 4-tal zaken, in verband met het dienstweige ringsmanifest, arrest gewezen en wel in de zaak tegen: 1. ds. Sevenster, te Beetgum, die door de rechtbank te Leeuwarden werd ver oordeeld tot 75 boete of 30 dagen hechte nis, en die tegen 2. ds. De Baan, te Oenkerk, eveneens door dit college tot deze straf ver oordeeld; 3. ds. Van Etobben te Pietersbie- rum, ook door de Leeuwarder» rechtbank tot 75 boete of 30 dagen veroordeeld, en 4 ds. Leendertz, te Oosteiwolde, die door de rechtbank te Heerenveen werd veroordeeld tot 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van één jaar. Het Hof veroordeelde ds Sevenster tod 100 boete of 35 dagen gevangenisstraf en de andere drie beklaagden tot 75, of 20 dagen gevangenisstraf. De eisch luidde 2 maanden, 1 maand, 1 maand en 2 maanden gevangenisstraf, de eer ste en laatste bovendien wegens versprei ding van het manifest. KORTE BERICHTEN. In Amsterdam brandde een essence fabriek bijna geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. De echtgenoote van den heer J. K., te Oudendijk (N.-H.) is van de walstoep geval len en verdronken in de Ringvaart. In de gemeente Bunschoterf-Spaken- burg lijden vele personen thans aan longont steking, vermoedelijk tengevolge der koude, die zij tijdens de overstroomingen hadden te doorstaan. den de Duitschejre na een hevig bombarde ment van het front Bethincourt-Cumieères, hedenmiddag een krachtigen aanval op de Fransche stellingen bij de Doode Man. De vijand kon, ondanks de niassa-aanval- len, op geen enkel punt vasten voet krijgen en werd genoodzaakt naar het Bois der Corbeaux terug te trekken, waar onze ar tillerie hem onmiddellijk onder geconcen treerd vuur nam en hem zware verliezen toebracht. Aan den rechteroever van de Maas was de artillerie activiteit dubbel hevig ten oos ten en ten westen van Douaumont en in de buurt van het dorp Vaux. Infanterie-aanvallen hadden niet plaats, maar oprukkende troepen werden door de -ransche batterijen beschoten. In Woëvre en ten noorden van de Aisne hevige beschieting. DE „TUBANTIA". AMSTERDAM, 17 Maart. Het onder zoek inzake de „Tubantia" wordt met kracht voortgezet. Hedenmorgen begaven zich de zeeofficieren Boeken en André de la Porte met den inspecteur "van de Lloyd den heer Foudraine naar de Rietlanden om de bemanning van de „Tubantia" te ondervragen. DE POST AAN BOORD DER „TUBANTIA". AMSTERDAM, 17 Maart. Naar wij ver nemen bevonden zich aan boord van de „Tubantia" 400 postzakken, hoofdzakelijk van Duitschland, bestemd voor Spanje, Portugal en- de Zuid-Amerikaansche Sta ten. WEE'R EEN SCHEEPSONGEVAL? 's-GRAVENHAGE, 17 Maart. We ver nemen van bevoegde zijde, dat hedenoch tend te 6 uren van af het lichtschip Noord Hinder noodseinen zijn waargenomen. Uit Vlissingen zijn een torpedoboot én een lVleitrnumiMMi van lieilon DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 17 Maart. (Officieel). Weste lijk oorlogtooneel. De Engelschen deden ten Zuiden van Loos zes mijnen springen, doch zonder gevolg. In verschillende sec toren van Champagne alsook tusschen Maas en Moezel hevige artillerie-gevec hten. In het Maasgebied bracht de vijand herhaaldelijk tegen onze stellingen op de Doode Man een divisie in 't vuur. Dit was de 27ste divisie welke sedert het begin der gevechten in deze betrekkelijk kleine ruim te optrad. In de eerste, als verrassing be doelde aanval, waaraan geen artillerie vuur vooraf ging, gelukte het enkele com pagnieën tot aan oze linies door te drin gen. Er werden weinig ongewonde gevan genen gemaakt. De volgende aanval mis lukte door ons afsluitingsvuur. Balkan- en Oostelijk oorlogstoonee niets nieuws. FRANSCH COMMUNIQUUé PARIJS, 17 Maart. Officieel. Avond communiqué. Ten westen van de Maas dte- aansluiting van het reeds gemelde wordt door den Marinestaf medegedeeld, dat het Zweed- sche stoomschip „Ask" van Stockholm een ongeval is overkomen en dat het gesleept wordt door het Noorsche stoomschip „Liesbeth". Van Nederlandsche torpedo booten werd geen assistentie noodig ge acht. Het schip passeerde ten 9 ure 30 m het lichtschip'Noord-Hinder en koerste om den oost. EEN DUITSCHE ONDERZEEëR GEVANGEN? AMSTERDAM, 17 Maart. De corres pondent van de .Telegraaf te IJmuiden seint: Naar ik uit goeden bron verneem, heeft de kapitein van de „Berkelstroom", die hier gistermorgen is binnengekomen, gerapporteerd, in de mond van de Theems gezien te hebben, dat een groote Duitsche onderzeeër, vermoedelijk de U 7, werd op gebracht. Van de directie der Hollandsche Stoombootmaatschappij kon het blad ech ter geen bevestiging van dit bericht krij gen. DUITSCHE VLIEGMACHINE OP HOLLANDSCH GEBIED. OOSTBURG17 Maart. Hedenmorgen half elf verscheen een vliegmachine boven deze gemeente, komende uit de richting van België. Heb vliegtuig keerde door het seinen weder in de richting van België te rug. De grenswacht heeft de machine be schoten. EERSTE KAMER. DEN HAAG, 17 Maart. De Eerste Ka mer heeft zonder stemming aangenomen de Leeningswet en het wetsontwerp betref fende het uitvoerverbod van schepen. BENOEMING. AMSTERDAM, 17 MaMart. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten als Inspecteur van het staats toezicht op krankzinnigen en krankzinni gengestichten van Dr. W. M. van der Scheer, thans geneesheer aan het Provin ciaal Krankzinnigengesticht „Meeren- berg" bij Bloemendaal. POKKEN. 1 AMSTERDAM, 17 Maart. Sedert de laatste opgave is één nieuw geval van lich ten aard in het Wilhelmina-Gasthuis op genomen. Aldaar worden thans 18 lijders verpleegd, van wie 8 mannen en 10 vrou wen. Onder de mannen zijn twee ernstig ziek, terwijl de anderen de ziekte in zeer lichte mate hebben of herstellend zijn; de toestand der vrouwen is goed. In opserva- tie zijn 61 personen. STADSNIEUWS. DE „TUBANTIA". We hadden vanmorgen een gesprek mei den heer Franse, alhier, die als leider van de scheepskapel der „Tubantia" de laatste reis en den ondergang van dit schip heeft meege maakt. E>e heer Franse vertelde de volgende bijzonderheden „Toen de torpedo ons schip trof, sliep ik doch ik ontwaakte van een korten scherpen knal die tot me doordrong, het leek me in 't geheel niet het geluid van een mijn of iets dergelijks, dat ik me altijd veel, doffer en zwaarder had voorgesteld. De stoomfluit be gon evenwel dadelijk te loeien en dat duidde op onraad. Toen ik aan dek kwam, was men al bezig de passagiers in te schepen; van een paniek was geen sprake, wel was een sloep door de ontploffing vernield som mige stukken hout er van waren tot in de radio telegrafie-antenne gevlogen maar het aantal passagiers was niet groot en de inscheping ging zeer ordelijk en geregeld Men streek de sloepen tot aan het promena dedek en de passagiers hadden slechts in te stappen. Bij het inschepen van de bemanning en iet personeel deden zich eenige moeilijkhe den voor met het naar buiten brengen van de binnensloepen, er geraakten eenige takels verward en eenige sloepen vielen in zee, maar ten slotte vond ieder zijn plaats, het- gqen trouwens ook reeds vooruit, aan den vasten wal altijd al geregeld wordt, een dag voor de afvaart Om 4 uur verlieten we de „Tubantia", maar trachtten zoo dicht mogelijk in de na bijheid te blijven, daar de kapitein en eenige mannen nog aan boord waren. De kop van de boot tegen de golven in houdende, dob berden we rond, wind en stroom voerden ons op eenigen afstand van het schip af, waarvan om 5 uur de lichten doofden. We hebben het daarna niet weer gezien. De kapi tein en de achtergeblevenen waren inmiddels ook van boord gegaan. Tegelijk met het dag licht kwam mist opzetten en het begon er bedenkelijk uit te zien, de sloep danste op de vrij hooge golven en het grootste deel van de opvarenden steunde en kermde van de zee ziekte. Gelukkig kreeg de petroleum-tank- boot „La Cantine" ons om 8 uur in 't zicht. We hadden geen kracht- meer om naar het schip te roeien, maar dit had ons spoedig be reikt en aan boord genomen. We werden uitstekend verpleegd, kregen een heerlijk diner en voeren ongeveer 4 uur den Waterweg op, waar we .door de loodsr >oot afgehaald werden en naar den steiger rij den Hoek van Holland gebracht. Ook in den Hoek van Holland werden we zeer goed verzorgd, men bood koffie en si garen aan en we werden in de gelegenheid gesteld telegrammen te sturen om onze be trekkingen gerust te stellen. Ik keerde ver volgens maar zoo spoedig mogelijk naar Alkmaar terug. BAZAR ALCMARIA. De firma S. Eisveld Bosch hefet in Oronin- gen haar hoofdkantoor en besloot hier ter plaatse een tweede magezijn te vestigen, waarvoor zij een goede gelegenheid vond in den Bazar Alcmaria, in de Langestraat. De bazar heeft echter eerst een groote uitbreiding ondergaan en is naar het innerlijke en uiter lijke verfraaid geworden. Waren vroeger de bovenverdiepingen ingericht voor woonhuis en magazijn, thans is alle beschikbare ruim te bestemd geworden voor arikelen gereed voor den verkoop. De firma heeft name lijk geen magezijnen hier noodig. Wanneer een afdeeling op het punt staat te zijn uit verkocht, dan geschiedt een aanvulling da delijk van het hoofdkantoor uit Groningen, waardoor men dat voordeel heeft, dat alles, nieuw is en niet eerst lang heeft gelegen in magazijnen. We hebben gisteren een kijkje genomen m den, nu zoo groot geworden bazar. Hij geeft een ruimen, maar bovenal frisschen indruk. Gisteravond was die indruk bovendien spe ciaal feestelijk door de fraaie bloemstukken, die door het personeel en h. h. fabrikanten ter gelegenheid van de opening geschonken aangebracht waren en door de vroolijke muziek, die door de ruimte klonk, van een auto-piano. De verlichting in den bazar is schitterend en geeft zooveel te meer effect door de keurige witte beschildering. In zeer korten tijd is het schilderwerk uitgevoerd door de firma Theo Groothuizen, terwijl de electrificatie geschied de door de finna Pedroli. Beneden, waar langs de wanden keurige vitrines de móóiste luxe-artikelen bevatten, is de afdeeling voor galanteriën en luxe-artikelen gevestigd. Op de eerste verdieping treffen we allerhande speelgoederen aan en op de tweede de huis houdelijke artikelen. Alles is even keurig ge ïnstalleerd. Op de eerste en tweede verdieping zijn bo vendien aan de straatzijde kamers gelegen, die geheel model zijn ingericht en waar ook veel te bezichtigen valt, zoodat werkelijk ge sproken kan worden van een uitstekende in- stalleering der zaak. HET VRIJE TOONEEL. Ter aanvulling van wat we gisteren over de uitvoering van „Eigen Haard" door „Het Vrije Tooneel" gaven, willen we nog even memoreeren de goedgespeelde rol van de moeder van Henk Bas, 't eenvoudige vrouw tje, dat in haar eenvoudigheid juist zoo scherp naar voren laat komen, dat het niet altijd waar is, dat eigen haard goud, waaru is. Vinnig-schrijnend deden haar interrump lies het in het tweede bedrijf en vruchteloos zijn de pogingen van de familie Brink om hun stand tegenover het oudje op te hou den. VERBETERING RECHTBANKVERSLAG. Naar aanleiding van ons verslag der Rechtbankzitting van Dinsdag j.l. kregen we bezoek van den heer Smit, die als getuige voor was geweest in een zaak tegen bekl. K„ terechtstaande wegens beleediging van dezen getuige. De heer Smit verzekerde, dat de ver dediger van beklaagde, mr. Leesberg, hem zelf verteld had, dat door hem niet gespro ken was van 10.000. Integendeel zou de heer Leesberg dat getal hebben gerectificeerd en wel gesproken hebben van 300, die de heer Smit in een voogdij-zaakje had te beta len. Het verslag zou dus op dit punt onjuist geweest zijn. De heer Leesberg verzekerde ons, dat zulks z. i. inderdaad het geval moest zijn, welke verzekering we hier gaarne opne men. Wij wijzen er echter op, dat het punt in kwestie op soortgelijke wijze in andere plaat selijke bladen was omschreven als dit in ons rechtbankverslag geschiedde. „DE DAGERAAD". In de goed bezette Harmoniezaal behan delde Ds. Schermerhorn voör de afdeeling Alkmaar van „«de Dageraad" het onderwerp „Vrijdenkers en Militarisme". De voorzitter, de heer Zomerdijk, opende de vergadering met er op te wijzen, dat in dezen tijd de menschen schijnbaar zoo onder den indruk van den oorlog leven, dat zij voor niets anders oog hebben en zelfs de lust missen om andere belangrijke vraagstuk ken te volgen. Ds. Schermerhom ving aan met op het woord van Dr. Feenstra in de Telegraaf van Augustus 1914 geschreven te wijzen, waarin deze er op wees, dat er noch christelijke mar telaren noch socialistische geesten waren Niet één, niet een gros, en nog veel minder 1000 of 10000 die voor Christus' idealen of socialistische idealen zich hebben laten ka potschieten, hoewel een paar millioen broe ders het zich voor het imperialisme moeten laten welgevallen. Spreker meende ook, dat men had mogen verwachten, dat deze groepen de oorlog maar niet zonder meer aanvaard hadden. Ve len in den tegenwoordigen tijd hebben zich aangekondigd als de dragers van de nieuwe beschaving; de socialisten, die internationaal wilden strijden voor de idee van broeder schap en gerechtigheid. En ook deze hebben gehoor gegeven aan den oproep voor den strijd. De Christenen en de socialisten hebben er daarom dan ook van langs gehad en zij verdienden het. Spreker wenschte hedenavond echter de tiouding van de Vrijdenkers te bespreken, de menschen die zichzelve een overtuiging vor men en niets aanvaarden wat door de rede wordt verworpen, waardoor zij tegenover alle vragen staan als critische menschen. Op grond daarvan zijn wij gerechtigd tot de uitspraak dat de vrijdenker de verklaarde vij and is van de geestelijke onderwerping van den een en mensch aan den anderen. Aan een ander moet hij dit recht ook toestaan. Buitendien zal de vrijdenker, wil hij logisch zijn, trachten in overeenstemming te leven met het denken. In het vrijdenken kan men niet belet worden. Logisch voert het vrijden ken tot vrij handelen. De harmonie wenscht iet denken en doen in overeenstemming te brengen. Bepaalt men nu de houding van den vrijdenker tegenover het militarisme, dan dient men eerst vast te stellen wat het wezen van het militarisme is. Het wezen van het militarisme nu is de tucht, de discipline, is de volkomen knech ting van den mensch, is dus ook de erken ning van macht boven recht. De waarachtige soldaat is de mensch geworden tot een werk tuig. Dat is de degradatie van den mensch. Uitvoerig ging spreker hierop in, er daar op op wijzende, dat hetgeen bij Verdun ge beurt, alleen mogelijk is omdat de soldaten in een" toestand van razernij zijn gebracht en al het menschelijke, op zij hebben gesteld. In normale omstandigheden kan een mensch niet doen wat nu op groote schaal gebeurt. Een vrijdenker nu moet in verzet komen tegen het militarisme, omdat het niet redelijk is. Het is niet redelijk om zich geen reken schap te geven van zijn handeling. De majes teit van den mensch is, dat hij denkt en zijn leven met dat denken in overeenstemming tracht te brengen. Voor een soldaat is dat niet mogelijk. Spreker is het er mede eens, dat een lezer zonder discipline niet mogelijk is. Wie het militarisme wil, moet dus de discipline aan vaarden. De vrijdenker moet evenwel anti-militarist zijn, wanneer hij overdacht heeft wat het we zen van het militarisme in zich sluit. Spreker vroeg of het den redelijken mensch waardig is om de brute kracht te stellen bo ven recht en rede. Afgescheiden van alle humanitaire en ge voelsoverwegingen, staat spreker tegenover den oorlog als noodzakelijke consequentie van het militarisme absoluut vijandig. Hierop volgde een kwartier pauze, waarna spreker behandelde hoe wij staan tegenover den oorlog. Wij hebben in ons land een verdediger van den oorlog, n.l. Prof. Steinmetz, die op filosofische gronden den oorlog verdedig! en zegt, dat ze ligt in den strijd om het be staan. Men heeft daarin n.l. in de natuur ook de botsingen van .de volkeren. Dr. Polak toonde tegenover de opvattingen van Steinmetz aan, dat ze niet te verdedigen zijn. De oorlog was anti-selectief. De oorlog is maakwerk der menschen. Ditzelfde be weerde ook Prof. Heijmans, die den oorlog ook geen natuurverscnijnsel noemde, maar maakwerk van de menschen. Dit maakwerk kan dan ook door de menschen te niet wor den gedaan. Bij de selectie overleven de beste exempla ren. Bij den oorlog hebben juist de beste exemplaren de grootste kans verloren te gaan Noodzakelijk moet hierdoor het ras acnteiuit gaan. Na den oorlog zuhen alk volkeren er noodwendig onder lijden. De volkeren zullen zeer verzwakken. Het was aanwijsbaar, dat na de Napoleon tische oorlogen in Frankrijk tiet ras in zijn kern achteruit ging. Spreker noemde hu on redelijk om er niet voor te zorgen, dat de mensch, als soort waartoe men behoort, be ter wordt. Het artikel van Mevr. Drucker in haar blad „Evolutie", getiteld „Het onbegrensde Krankzinnigengesticht", haalde spreker hier na aan. Zeer zeker worden de menschen stelselma tig tegen elkander opgehitst door hep die er belang bij hebben. De groote massa wordt beneveld, door allerlei frasen. Het gaat in werkelijkheid niet om groote mooie dingen De imperialistische kapitalisten zitten er achter. Het laat den Russischen boer of pro letariër koud of Rusland een ijsvrije haven of een spoorweg naar Bagdat heeft. De ver tegenwoordigers van het groot-kapitaal we ten het wel, die weten het in alle landen en daarvoor moeten duizenden menschen val len. Het volk maakt den oorlog niet, er wor den geen volkerenoorlogen gevoerd. De strijd die internationaal gestreden zal moeten worden is die van het proletariaat tegen het kapitalisme. Een aanwezige: „In Engeland zijn ze toch vrijwillig gegaan". .Ds. Schermerhom: „In Engeland heeft men het volk opgehitst onder allerlei leu zen." Spreker bestrijdt ten zeerste, dat het volk den oorlog wilde wanneer niet jarenlang een campagne was gevoerd om de volkeren té verleugenen. La Fontaine, de voorzitter van het laatste Vredescongres, antwoordde spreker ook op zijn vraag niet te gelooven dat er een oorlog zou komen als hij door den volkswil moest komen. De vrijwilligheid van het Engelsche leger was niet zoo groot. Het Derby-systeem was een dwangsysteem. En de economische dwang zat er achter. Kijk maar naar de vrij willigers, dié hier teekenen voor Indië Veelal zijn zij daartoe maatschappelijk ge dwongen, omdat zij nergens anders terecht kunnen. (Applaus). Spreker betoogde hierop, dat de oorlog een groote verspilling van kracht is. Een mi litair is steeds met inproductief werk bezig. Treedt hij in actie, dan is 't voor vernieling. In de oorlogswerktuigen zit ontzettend veel mensch en-kunnen, dat alleen wordt be steed voor het maken van dingen, die de menschen niet van dienst zijn. Spreker wees op de techniek van de Zeppelins en de duik- booten en betoogde daarbij, dat vele knappe denkers hun kennis ten nadeele van den mensch hebben gebruikt. De redelijke mensch moet bovenal de waarheid liefhebben. De oorlog is het sym bool van de leugen. Spreker wees op het geen er in de verschillende parlementen wordt gelogen. Spreker begrijpt niet, dat de leden het niet uitbarsten van het lachen bij het aanhooren van dat alles. Allen weten per slot van rekening wel beter. De oorlog ver- leugent totaal de menschen, wanneer openlijk erkend werd, dat gestreden werd voor de im perialistische kapitalistische belangen, dan zouden de volkeren de vraag stellen of zij daarvoor hun zonen moesten geven. De oor log zou dan niet lang meer mogelijk zijn. Spreker vroeg waarom de menschen die excelleeren in de kunst om in den kortst mo gelijken tijd zooveel mogelijk menschen om net leven Le brengen, de helden moeten zijn. Spreker oordeelde, dat dit niet de helden wa ren. De zeehelden waren voor spreker de eenvoudigen van de kustplaatsen, die zich durven geven als er een schip in nood is, voor wat waarachtig groot en goed is. Spreker had waardeering voor de dienst weigeraars, die in hun fierheid van karakter niet kunnen buigen. Wij moeten deze groot heid yan karakter, een adel van ziel, leeren waardeeren. Nog betoogde spreker, dat de oorlog nog bovendien bracht de afgoderij. Een Duitsche dame zei: „wij hadden geen God meer, maar gelukkig hebben wij er nu weer een, dien wij kunnen vereeren, „Het Vaderland". Deze moderne afgod vindt bij duizenden de moeders gereed om hun kinderen af te staan. Wij zijn als redelijke menschen tegen alle afgoderij en dienen dan ook tegen het meest moderne bijgeloof te zijn, waar het vader land onvoorwaardelijk gediend zou moeten worden. De redelijke mensch heeft eerbied voor het leven. Elk menschenleven heeft waarde. Elke moedwillige vernieling daar van is .schade aroor de menschheid. Het is dwaas en onredelijk die vele lévens te vernie tigen. Aan den eenen kant vAl men de uit breiding der geboorten, terwijl men aan den anderen kant de milioenen den dood injaagt. Men moet als vrijdenker komen tot het anti militaristische standpunt, aangezien de oor log op geen redelijken grond verdedigt kan worden. (Applaus). De voorzitter dankte den spreker voor zijn rede en deelde mede, dat in de pauze door eenige jongelieden het initiatief tot de op richting van een afdeeling der Anti-Militdris- ten-Vereeniging was genomen. Zij, die zich hadden aangesloten of wenschten aan te slui ten, werden verzocht om na te blijven. Hierna werd de vergadering gesloten. VOOR DEN KRIJGSRAAD. Wegens het trekken van voordeel (heling) uit de opbrengst van, in November 1915 te Alkmaar gestolen militaire dékens, stond voor den krijgsraad te 's-Gravenhage terecht de milicien der infanterie afkomstig uit Alk maar, K. T. Beklaagde ontkende daaraan schuldig te zijn. Als getuigen werden gehoord de ter zake van diefstal van die dekens bereids veroor deelde miliciens D. en D. De auditeur-militair vorderde schuldigver klaring en veroordeeling tot 4 maanden ge vangenisstraf. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. In de heden in café Central te Alkmaar gehouden algemeene vergadering van de afd. Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werden verkozen tot afge vaardigde en diens plaatsvervanger naar de vergaderingen van Holland's Noorderkwar tier de heeren P. Clay en P. J. Preijer van Alkmaar. De heeren J. Swaag en G. H. Krak te Alkmaar werden benoemd tot afgevaardig de en plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemeene vergaderingen van de Holland sche Maatschappij van Landbouw. De vergadering hechtte hare goedkeuring er aan, dat door het bestuur van de afdeeling consent is aangevraagd om maandelijks 50 000 kilo rundvleesch uit te voeren, af te nemen van de leden. ALKMAARSCH BIOSCOOP-THEATER. Bovengenoemd theater geeft in een serie reeks, beginnende met hedenavond, zeer ac- tueele films over de vloten der geallieerden. Daar de geheele serie 1300 meter lang is, krijgt men dus een overzicht van de geheele vloot der geallieerden VLET IN ZINKENDEN TOESTAND Sinds een paar dagen ligt tegenover de gasfabriek een vlet, beladen met oud ijzer, in zinkenden toestand. Het schijnt gewenscht, dat hier spoedig maatregelen getroffen worden, daar de vlet zeer overhelt en de mogelijkheid niet uitge sloten is, dat het opgestapelde ijzer in het water zal glijden. PREDIKBEURTEN Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Avond 6 uur, Ds. van Wijngaarden van Egmond aan Zee. Woensdagavond 7 uur, Ds. Vinke. Evang. Luth. Kerk, 10.30 uur, Ds. Mak kink. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem... Geref. Kerk, 10.30 uur Ds. Macken zie. Gereformeerde Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering 's morgens 10 en 's avonds 5 uur. ONDERWIJS. in Boeklionden en aanverwante vakken ter opleiding voor praktijk en examens. Telefoon 22v. Jjgt

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2